WD en Links Leiden toch eens met collegeprogramma 'n Nieuwe auto zonder panne. 'Bedrijven moet meer doen aan opvang van kinderen' Berging in Marnixstraat in vlammen op Geestelijk vader is vertoornd Kuijers en Fase weer kandidaat Deel PSP blijft tegen samenwerken met WD DONDERDAG 24 APRIL 1986 LEIDEN Hier en daar nog wat gemor, maar: Directeur-generaal van de arbeidsvoorziening Kruse biedt Greet van Tiem een kist gereedschap aan. (foto Frcd Ro Directeur-generaal arbeidsvoorziening: LEIDEN - Teneinde de drempel voor vrouwen te verlagen om <weer) te gaan werken of een be roepsopleiding te volgen, zouden veel meer bedrijven en opleidings centra de mogelijkheid tot kinde ropvang moeten bieden. Een sug gestie die door de aanwezige vrou wen met instemming werd ontvan gen. Het idee werd geopperd door F.H.A.M. Kruse. directeur-gene raal van de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken, gisteren op het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden alwaar hij de tweedaagse manifestatie 'Vrouw en Werk' opende. "Hoeveel wordt er niet geïnves teerd in parkeerplaatsen voor au to's bij bedrijven. Die investerin gen zijn het duizenvoudige in ver gelijking met het bedrag dat aan parkeerplaatsen voor kinderen wordt besteed. Het is volstrekt nor maal dat een bedrijf een kantine, parkeerplaatsen en wasgelegen heid heeft, maar kinderopvang wordt heel bijzonder gevonden en er wordt altijd lang gepraat over de vraag wie dat dan moet betalen". aldus Kruse. Hij riep het in september te ope nen Leidse Centrum voor Beroeps oriëntatie en Beroepsbeoefening (CBB) daarom op "ook een paal voor kinderopvang te slaan". De aanwezige CBB-directrice knikte dat ze dat een prima suggestie vindt. Alleen zal Kruses ministerie daarvoor dan het geld op tafel moe ten leggen want dat betaalt tenslot te ook alle andere kosten van het centrum. Manifestaties als de onderhavi ge, waarop vrouwen die (weer) wil len gaan werken informatie kun nen krijgen over de mogelijkheden tot her- en bijscholing, kunnen Kruse niet vaak genoeg worden ge houden. Al vond hij het ook wel weer jammer dat dergelijke mani festaties nodig blijken. Het "socia le recht om betaald werk te ver richten", .wordt volgens hem juist gehuwde vrouwen onthouden. "De voorwaarden die het voor vrouwen mogelijk maken om aan het ar beidsproces mee te doen zijn be paald verwaarloosd", stelde hij. Behalve op de afwezigheid in veel bedrijven van kinderopvang, doelde hij hiermee op de wet op de tweeverdieners. "Die legt een ab surd hoge maximale druk op extra inkomsten", haalde hij uit. "Van die wet gaat voor gehuwde vrou wen een ontmoedigend effect uit: het idee dat je tijd besteed aan be taald werk en weet dat de op- LEIDEN - Vermoedelijk als gevolg van brandstichting is gisteravond rond half tien de inboedel van een berging aan de Marnixstraat in vlammen opgegaan. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te doven. De inboedel, met een waarde van 1000 a 2000 gulden, bestond uit een bankstel, bedden en matrassen. De berging fungeer de als een soort jeugdhonk. De po litie vermoedt dat de brand is aan gestoken omdat de toegangsdeur was opengebroken. brengst daarvan uiteindelijk klein Kruse haalde ter ondersteuning van zijn betoog een onderzoek aan waaruit blijkt dat de meeste men sen na een goede gezondheid het meedoen aan het arbeidsproces de belangrijkste voorwaarde vinden voor het welzijn "Dat is op zich merkwaardig. Hoe saai. eentonig of weinig uitdagend het werk ook is - en heel veel werk is dat -. toch wordt betaalde arbeid heel erg ge waardeerd als produkt in de sa menleving. Een uitkering of het huishouden doen worden hiervoor niet als volwaardig alternatief'. Daarom is het volgens hem nio4 te rechtvaardigen dat bepaalde cate gorieën mensen van dat sociale recht op betaald werk worden uit gesloten. "En dat geldt juist voor gehuwde vrouwen". De directeur-generaal toonde zich er voorstander vaxi dat meer vrouwen een beroepsopleiding gaan volgen en dan niet alleen in de welbekende verzorgende sec tor. En bij wijze van openingshan deling overhandigde hij daarom een kist met gereedschap aan Greet van Tiem. die de timmerop- leiding van het Centrum Vakon derwijs voor Volwassenen volgt. Waarmee hij vooral de vrouwen die weer willen gaan werken symbo lisch gereedschap wilde meegeven om dat doel ook te bereiken. De manifestatie is vandaag nog tot 21.00 uur te bezoeken. Informa tie is verkrijgbaar over onder meer scholing, beroepen, de arbeids markt en de tweeverdienersrege ling. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau is gevestigd aan de Ooster kerkstraat 1. LEIDEN - Het idee om samen met VVD en Links Leiden te onderhan delen over een nieuw college is af komstig van het PvdA-raadslid Re- né Eikerbout. En dat in nu juist de gene die deze week binnen de PvdA kritiek heeft geleverd op de vorming van dit college. Eikerbout vindt dat de PvdA teveel conces sies heeft gedaan en noemde het LEIDEN - De VVD stelt de huidi ge wethouders Fase en Kuijers kandidaat voor wethouderszetels in het nieuwe college dat, zoals het zich nu laat aanzien, zal bestaan uit vier PvdA'ers. twee WD'er en een Links Leiden-lid. Wethouder Kuij ers, de woordvoerder van de VVD- delegatie die zich met de college onderhandelingen bezighoudt, deelde dit gisteravond mee. Dit gebeurde tijdens een leden vergadering van de partij, waarop de bespreking van de resultaten van de onderhandelingen het be langrijkste agendapunt was. De ongeveer dertig aanwezige libera len bleken geen enkel bezwaar te hebben tegen de kandidatuur van beide wethouders. Fase is momenteel, in het PvdA/ VVD-college, verantwoordelijk voor economische zaken, perso neels- en bouwzaken. Kuijers' por tefeuilles omvatten maatschappe lijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur. Volgens de huidige plannen kan de VVD nu rekenen op een wethoudersposl voor econonomische aangelegen heden, bedrijven, energie en cul tuur en één die gaat over volksge zondheid (met een stukje maat schappelijke dienstverlening), be stuurlijke en juridische zaken en voorlichting. Het feit dat Eikerbout de 'geeste lijke vader' is van het PvdA/WD/ Links Leiden-college, werd giste ren onthuld door PvdA-voorman Dick Tesselaar. Hij tekende er ove rigens bij aan dat toen Eikerbout zijn idee lanceerde, er nog geen sprake van was dat het aantal wet houders zou worden uitgebreid. En uiteraard was er evenmin dui delijk hoe het onderhandelingsre sultaat er uit zou zien. Tesselaar liet in het midden of Eikerbout zelf zijn idee wel zo serieus heeft be doeld. Eikerbout opperde het tij dens een 'borrel'. LEIDEN - De vorming van een PvdA/VVD/Links Lei den-college is gisteravond een geweldige stap dichter bij gekomen. Zowel de le den van de VVD als de geza menlijke leden van PSP, PPR en CPN (Links Lei den) zijn gisteren akkoord gegaan met het college-pro gramma en de hoofdlijnen van de portefeuille-verde ling, zoals de PvdA die heeft voorgesteld. Daarmee is niet gezegd dat het col lege nu helemaal in kannen en kruiken is. Vandaag wordt verder gesproken over de portefeuille-ver deling. Hoewel nu vast staat welke belangrijke posten de verschillen de partijen kunnen krijgen, heeft Links Leiden de mogelijkheid om alternatieve voorstellen in te die nen over enkele minder gewichtige portefeuilles. Ook moet nog wor den gesproken over de vraag wie welke post bezet. Hans de la Mar, eerste prian van Links Leiden en een van de wet houderskandidaten, wil dat de por tefeuille van zijn partij wordt uitge breid met de stichting welzijn. Op deze manier zou een van de wen sen van Links Leiden, uitbreiding van het aantal technische bewo nersadviseurs, alsnog kunnen wor den verwezenlijkt. De 'overheveling' van de stich ting welzijn is bespreekbaar voor de PvdA. Onbekend is echter hoe de WD hierover denkt. Zowel de PvdA als de liberalen moeten in stemmen met eventuele wijzigin gen in de portefeuilles. En VVD- voorman Kuijers heeft zich maan dag het recht voorbehouden om niet in te stemmen met eventuele alternatieven, zelfs als de WD- portefeuilles intact blijven. De la Mar heeft zich gisteravond ook laten ontvallen dat hij Jos Fa se, een van de kandidaat-wethou ders voor de WD, niet aanvaard baar vindt. Rob van Lint, de ande re wethouderskandidaat van Links Leiden, wilde hierop na afloop van de ledenvergadering geen com mentaar geven. "Dat is een per soonlijk standpunt van Hans de la Mar. Ik moet me hierover nog bera den". Overigens heeft de fractie van Links Leiden nog niet beslo-* ten wie zij naar voren schuift als wethouder. Waarschijnlijk wordt deze beslissing vandaag genomen. als CPN verklaarden de leden zich in betrekkelijk grote meerderheid akkoord met het aanbod van de PvdA Bij de PSP was echter sprake van een nipte meerderheid. Zeven leden stemden voor en zes tegen, bij twee onthoudingen. Binnen Links Leiden geldt de afspraak dat als één van de drie partijen zich niet had kunnen vinden in het ak koord, de besturen van die partijen zich hierover opnieuw hadden moeten buigen. En het was daarbi j maar de vraag of die het wèl met elkaar eens hadden kunnen wor den over het PvdA-aanbod Overigens verschilden ook de le den van de onderhandelingsdele gatie zelf van mening over de vraag of Links Leiden samen met PvdA en WD in één college moet stap pen. Hans de la Mar (PSP) en Rob van Lint (PPR) zeiden van wel. An neke Stakenburg (CPN) en Paula Middendorp (PSP) stemden echter tegen. Zij hadden vooral bezwaren te gen de portefeuilleverdeling en de kosten voor de uitbreiding naar ze ven wethouders. Bovendien vin den ze de portefeuilles die Links Leiden krijgt te mager, zijn ze het niet eens met de scheiding van en kele portefeuilles en twijfelen ze aan de bereidheid van de WD om het college-programma volledig uit te Meedoen Dat wil niet zeggen dat De la Mar en Van Lint staan te juichen om met de WD samen te werken. Toch vinden ze dat dat Links Lei den in het college moet stappen "Ik heb nog eens geïnformeerd bij de groepen waarvoor wij ons de af gelopen vier jaar hebben ingezet. En veel van die mensen zeggen: Links Leiden moet meedoen", al dus De la Mar. Hij wil echter wel - zoals al eerder bekend werd - dat de wethouderspost van Links Lei den wordt uitgebreid. Frits van Oosten, lid van de PPR en voorzitter van de vergadering, deed gisteren een suggestie om de uitbreiding naar zeven wethouders zonder extra kosten te laten verlo pen. Hij diende hel. voorstel in om de wethouders in plaats van 40 uur. 35 uur per week te laten werken De hoofd-onderhandelaar van de PvdA, Dick Tesselaar - die halver wege de ledenvergadering van Links Leiden binnenwandelde - wees deze suggestie niet meteen van de hand. dering, ruim een week geleden Toen keken de meeste leden huive rig aan tegen de WD. Gisteren la gen er echter twee brieven op tafel van leden waarin werd gepleit deze kans toch maar te grijpen. In het college kan Links Leiden meer voor zijn achterban doen dan in de oppositie, zo luidde de strek king van deze brieven. Links Lei den heeft een redelijk, progressief college-programma verwezenlijkt en met de aangeboden portefeuil les kan de partij goed uit de voeten Ongetwijfeld hebben deze brie ven er toe bijgedragen dat een aan tal leden alsnog 'omzwaaide' Ech ter. ook de het laatste gebaar van de PvdA aan Links Leiden heeft invloed gehad. Veel leden hebben lang in de veronderstelling geleefd dat het voorstel van de PvdA om met Links Leiden èn de WD te onderhandelen, een 'truc' was om Links Leiden buitenspel te zetten. Maandag vroeg de onderhande lingsdelegatie van deze partij om hervatting van de onderhandelin gen omdat zij niet gelukkig was met het voorlopige akkoord. De PvdA bood hierna toch enige speelruimte, ondanks het feit dat zij eerder om een onvoorwaarde lijk 'ja' of 'nee' had gevraagd op haar aanbod. Deze handreiking overtuigde veel leden dat de PvdA Links Leiden wel degelijk als een serieuze college-partner ziet. Prijs De ledenvergadering van de WD ging gisteravond zonder slag of stoot akkoord met het 'eindaan- bod' van de PvdA, zij het niet van harte. "Gegeven de huidige situa tie past dit collegeprogramma bin nen de grenzen van het verkie zingsprogramma. Daar kunnen we ons achter stellen", prees WD- wethouder en -onderhandelaar Fred Kuijers het voorstel aan. Slechts tegen de zevende wet houder bestond enig verzet bij de leden. Vooral de hieraan verbon den kosten, in een tijd van bezuini ging, werden bezwaarlijk geacht "Dat is de prijs die de PvdA wil be talen voor de deelname van Links Leiden aan het college", aldus Kuijers "Wij nemen ook aan dat de PvdA-wethouders in hun porte feuille de financiële ruimte zullen vinden om dit te bekostigen", ver volgde hij schertsend. De wethouder wees er voorts op dat de PvdA nu haar meerderheid in het college zou willen inleveren, iets waartoe zij nog niet eerder be reid bleek. Hij vatte dit op als een eveneens zwaar meewegend voor deel voor de VVD Het risico dat een raadsmeerder- heid zonder de liberalen besluiten kan doordrukken, schatte Kuijers niet hoog in. Hij hamerde onder meer op het feit dat de collegeparl- ners zich aan het colleprogramma zullen houden. "Dit risico bestaat nu ook. We dienen op onze tellen te passen. Maar we zullen eerst moe ten proberen het met elkaar in het college eens te worden, voordat naar derden wordt gekeken. Dat brengt de vertrouwensbasis met zich mee", hield Kuijers de WD- leden voor, daarbij overigens doe lend op Links Leiden. Afdelingsvoorzitter Mackay merkte nog op dat de leden welis waar instemden met het voorlopig akkoord, maar dat ieder ander on derhandelingsresultaat beter zou zijn geweest. PvdA-voorman Tesselaar toonde zich gisteravond een tevreden man. Na de besprekingen vandaag tussen PvdA. VVD en Links Lei den. wordt het onderhandelingsre sultaat vanavond voorgelegd aan de fractie van de socialisten. Mor gen. moeten de leden van de PvdA zich over het akkoord uitspreken. Nipt De drie partijen waaruit Links Leiden is samengesteld, PSP. PPR en CPN, moesten gisteren ieder af zonderlijk een besluit nemen over het collegeprogramma en de porte feuille-verdeling. Bij zowel PPR Brieven Opmerkelijk was gisteren dat veel - en naar uiteindelijk bleek de meerderheid - van de leden ge nuanceerder dachten over een PvdA/WD/Links Leiden-college dan tijdens de vorige ledenverga- LEIDEN - Twee leden van de PSP gaan bij het landelijk bestuur van hun partij protesteren tegen de gang van zaken rond de vorming van het PvdA/VVD/Links Leiden-college. De twee. Bob Prangen en Bob Nie- man. vinden dat de PSP in Leiden een besluit van het landelijk congres heeft overtreden. Ze vragen de landelijke partij stafmaatregelen te nemen tegen de Leidse afdeling. De PSP is een van de drie partijen waaruit Links Leiden is samengesteld. Volgens Prangen en Nieman heeft het PSP-congres besloten dat de partij niet samen met de VVD in één college mag zitten. En dat is iets wat in Leiden dus wel 'dreigt' te gebeuren. Overigens kan de landelijke PSP de plaatselijke afdeling niet dwingen alsnog uit het college te stappen. Evenmin kan zij individuele leden roye ren die in zo'n college zitting nemen. Wel kan zij bijvoorbeeld besluiten geen geld meer beschikbaar te stellen voor de Leidse PSP. aldus Prangen en Nieman. De afdeling kan het landelijk bestuur verzoeken een 'ontheffing' te verlenen op het congresbesluit. Prangen en Nieman vragen het bestuur dit niet te doen De Leidse PSP verklaarde zich gisteren met de kleinst mogelijke meerderheid akkoord met de vorming van een PvdA/VVD Links Leiden-college. ADVERTENTIE Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons NMBBANK piaten. Lenen? De NMB denkt met u mee. Binnenpret 'Binnenpret, je van het; binnen^ pret. je van het'. De kinderen in de studio van het Academisch Ziekenhuis in Leiden gilden het gistermiddag luidkeels uit. In een directe televisie-uitzending maakten zij - onbewust - reclame voor het publieksevenement Binnenpret '86. dat op hemel vaartsdag 8 mei, in de Leidse Groenoordhallen wordt gehou den. Het is georganiseerd door een aantal Lions Clubs uit Lei den en omgeving en de op brengst van 'Binnenpret' komt ten goede aan de kinderkliniek Van het AZL. Tijdens Binnen pret zullen onder anderen Anita Meijer, Vanessa en Gerard Joling optreden. En laat nu die Gerard Joling gistermiddag tijdens de uitzending zomaar komen bin nenstappen. Dat was een pret. Om niet te zeggen een klapstuk. Heilige koe De een begint als krantejongen en wordt later directeur van la ten we zeggen een uitgeverij, de ander draait een bakfiets in el kaar en is na jaren eigenaar van een flink uit de kluiten gewassen automobielbedrijf. Zo ging het met Henk Huisman. In de jaren dertig was hij. zoals vele duizen den met hem, werkloos. Met zijn duimen draaien kon hij niet. Dus begon hij op de Pieterskerk gracht een klein bedrijfje in bak fietsen.-Hij maakte, repareerde en verhuurde ze. Omdat hij niet zeker wist of hij zijn brood daar in zou kunnen verdienen, reed hij ook nog halve dagen taxi. Om in elk geval een vaste verdienste te hebben. Het ging goed met dc bakfiet sen. Huisman knutselde zelfs bakfietsen met hulpmotor in el kaar. Zoon Jan moest daarvoor motortjes in Duitsland gaan ha len. Van de Pieterskerkgracht verhuisde het bedrijf naar de Nieuwe Rijn, vervolgens naar het Utrechtseveer, om later een vaste plaats op het Levendaal te krijgen. De bakfietsen deden het nog steeds goed. Maar vader Huisman breidde zijn zaak uit: hij ging ook fietsen verkopen. En na de oorlog kwamen de brom fietsen en de motorfietsen in de zaak. In 1956 werd de eerste autó de showroom binnengehaald: een DKW. zo'n tweetactje met dat aandoenlijke humdum-geluid. En van lieverlede werd Huisman een begrip in Leiden. De DKW werd opgevolgd door andere merken. De familie Huisman en de heilige koe zijn nauw met el kaar verweven. Helaas is vader Huisman kortgeleden overleden, zodat hij het vijftigjarig bestaan van zijn zaak volgende maand niet meer kan meemaken. De zo nen Jan en Ben runnen het be drijf inmiddels. Hun nicht drijft de administratie, zodat nog van een echt familiebedrijf kan wor den gesproken. Er worden herinneringen op gehaald, samen met Piet Eve raart, die al achtendertig jaar in het bedrijf is en de motorfietsen- handel aan de Hogewoerd runt. "We hebben nog bakfietsen geëxporteerd naar Suriname. Witgelakt, werden ze daar ge bruikt als ijscowagentjes". Vader Huisman was geen kantoorman. Voor vuile handen was hij niet bang. Moffelen deed hij zelf. "Als er dan een vertegenwoordiger kwam. keek die man raar op als de directeur met vuile handen en in overall op hem afkwam" In de oorlog moest de zaak ook blijven draaien. Maakte Huis man dynamo's voor het luchta larm. Zelf was hij als de dood wanneer dat ging loeien. "Dan kroop hij in zijn schuilkelder". Door de branche steeds uit te breiden, kon het bedrijf door Gerard Joling temidden van kinderen in het Academisch Ziekenhuis als voorproefje i npret mindere tijden heen worden ge holpen. Dat is ook de aantrek kingskracht voor de jongere ge neratie. "Door steeds op het goe de paard te wedden en te in te spelen op de vraag, hebben we ons staande kunnen houden. We hebben ook wel gegokt hoor. In dertijd dat zelfbedieningsstation op de Willem de Zwijgerlaan Dat was een gok. Maar het draait goed. Het- is de best lopende tak van het bedrijf op het moment". Heilige koe (2) Een bijna gelijkluidend succes verhaal steekt Ad Oudshoorn af. Zijn heilige koehandel, uitgewe ken van het drukke Leiden naar de rustige Touwbaan in Leider dorp, werd eveneens vijftig jaar geleden door vader Adriaan Öudshoorn opgericht. 'Hij was monteur bij een bedrijf dat op de fles ging. De klanten zeiden te gen hem: je moet voor jezelf be ginnen. wij zorgen wel dat je klanten krijgt. Zogezegd zoge daan. Hij begon aan het Leven daal. Een garage. Een dealer- schap zag hij niet zitten. Toen ik in 1960 als eenentwintigjarig broekie uit dienst kwam, ben ik in het bedrijf gekomen" Het ging de Oudshoorns voor dc wind. Toen zoon Ad besloot om dealer te worden, hapte in 1962 een Zweedse firma toe. Daarna volgde een Japans bedrijf. "Een stoere Zweed en en kittige Ja panse", grapt Oudshoorn jr. Het huwelijk tussen die twee is een succes gebleken. "In de oorlog is het wel even moeilijk geweest voor mijn va der. Hij spoot toen kinderwa gens. in ruil voor wat eten". Zoonlief is overigens niet in een opgemaakt bed terechtgekomen. "Was ik meteen in het bedrijf van mijn vader gegaan, dan hadden ze toch rekening met me gehou den. Dan smeren ze zalf op je hoofd. Ik heb drie jaar bij ande ren gewerkt, vakdiploma's ge haald. schoppen onder m'n kont gehad. En dat is maar goed ook Pesoonlijke bediening van dc klanten staat hoog in het vaandel bij Oudshoorn: "Een klant is hier niet nummer zoveel, maar mijn heer of mevrouw zus-en-zo. Dat is ook de instructie voor het per soneel Klanten persoonlijk be dienen" De autohandel is een hobby voor Oudshoorn. "De technische kennis moet je leren, maar verkoopcapaciteiten die heb ie of ie hebt ze niet". Hij vertelt hoe het zoal gaat bij het verkopen van een heilige koe. Wanneer een echtpaar bin nenkomt, zal de man op de tech nische aspecten letten. De vrouw loopt er een beetje omheen. "En dan vraag ik op een gegeven mo ment aan die mevrouw welke kleur ze mooi vindt. Als dat wit is. dan kan mijnheer hoog of laag springen, maar dan wordt het die witte auto. Zo gaat het toch an dersom ook? Als mijn vrouw een jurk wil kopen, word ik meege sleept naar zo'n winkel, want dan heeft ze wat leuks gezien. Nou zit je als man toch al als een kokos noot in zo'n kledingzaak, maar goed. Trekt ze die jurk aan en vraagt wat ik ervan vind. Nou, dat antwoord van mij maakt he lemaal niks uit. Want ze zou die jurk toch wel nemen. Zo gaat dat". Een goede service dat betekent al de helft van de verkoop, vindt hij De werkplaats verkoopt ei genlijk de tweede auto. Want die jongens zien dat er meer dan 100.000 kilometer op de teller staat Dat er een uitlaat moet worden vervangen. Nieuwe ban den eronder Die waarschuwen mij. Zeggen dat mijnheer die-en- die aan een nieuwe auto toe is. Dat is teamwork"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3