WD, CDA en PvdA in college Reinigingsrechten eerlijker verdelen Muzenhof: Turks kinderfeest Gemeente en basisscholen: biologieles leuker maken DONDERDAG 24 APRIL 1986 LEIDERDORP - De Leiderdorp- se politiek heeft zonder veel slag of stoot het college- oftewel het beleidsprogramma vastgesteld, waaraan zij zich de komende vier jaar wil houden. Vorige week brachten wij al de belangrijkste uitgangspunten. Voor de volle digheid puntsgewijs nog een aantal punten: Verhoging van de gemeente lijke belastingen is uit den boze en waarschijnlijk ook niet nodig: het voorzieningenniveau in Lei derdorp is op een aanvaardbaar peil gekomen. Veel geld vragen de uitbreidingen zijn niet nodig. De woonlasten moeten ook worden beperkt. Het voorziene begrotingste kort voor 1987 en 1988 wordt nu al te lijf gegaan door diverse in- Beleidsprogramma Leiderdorp vastgesteld terne bezuinigingen. Gestreefd wordt naar een eerlijker verdeling van de reini gingsrechten. De Leiderdorpers gaan per 'wooneenheid' waar schijnlijk betalen naar het aantal bewoners. Binnen de gemeente wordt gezocht naar uitbreiding van be drijfsterreinen. Onderzocht wordt of een deel van het gebied tussen de Dwarswatering/Zijl/ Provinciale weg als bedrijfster rein kan worden gebruikt. Een speciaal hulpfonds moet Leiderdorpers in financiële nood gaan helpen. Inspraak staat hoog in het vaandel. Klachten en brieven van burgers moeten snel en cor rect worden afgehandeld. Belan gengroeperingen en bewoners krijgen zoveel mogelijk inspraak bij zaken die voor hen van be lang zijn. De burger moet zich veilig voelen. Vandalisme, criminali teit en onveilige sitaties moeten 'planmatig' worden bestreden. De gemeente stelt een meld punt in waar burgers klachten kan deponeren over discrimina tie. Onderzocht wordt of bejaar den, gehandicapten en jongeren tegen lagere tarieven lid van een sportvereniging kunnen worden. Ook wordt onderzocht welke mogelijkheden er zijn om de wachtlijst van het vorig jaar be gonnen kinderdagverblijf weg te werken. Buitenhof is en blijft voorlo pig de belangrijkste bouwloca tie. Daarna komt het gebied 'Rui- gekade' aan de beurt en, eventu eel, de Bloemerd 2. Onderzoek moet uitwijzen of het winkelbestand in het oude dorp (Hoofdstraat en omgeving) nieuw leven kan worden ingebla- Uit onderzoek moet blijken dat het creëren van een puin- stortgebied in 'De Does' geen kwalijke gevolgen voor het mi lieu heeft. Zowel de toekomstige stortplaats als het puin wat er wordt aangeleverd moet nauw gezet worden gecontroleerd. De Engelendaal en Persant Snoepweg zijn binnen Leider dorp de hoofdroutes. Verkeer in de wijken wordt zoveel mogelijk geweerd. Waar dat kan en nodig is, wordt de 30-kilometer limiet ingevoerd. LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt wederom een college van burgemeester en wethou ders waarin VVD, CDA en PvdA zijn vertegenwoordigd. Net als vier jaar hebben de fracties voor zo'n afspiegelingscollege gekozen om zoveel mogelijk politieke 'kleuren' in het dagelijks bestuur zitting te laten hebben. Dat is de afgelopen weken, tijdens de onderhandelingen over het collegeprogramma én de samenstelling van het college, ook steeds het streven geweest. Man gepakt na achtervolging en aanrijding WASSENAAR/VOORSCHOTEN - Een wilde achtervolging, begon nen in Wassenaar en geëindigd met een aanrijding in de Voorschoten- se Mozartlaan, heeft gistermiddag geresulteerd in de aanhouding van een 33-jarige man die flink wat op zijn kerfstok bleek te hebben. Rond tien over half vier gister middag kreeg de Wassenaarse poli tie een personenauto in de gaten die in het nabije verleden was ge signaleerd bij een diefstal van een handtas uit de Ursulakliniek en die bij de politie Utrecht te boek staat als ontvreemd. Toen de bestuurder in de gaten had dat hij werd gevolgd, gaf hij plankgas en zette koers richting Voorschoten. De bestuurder be reikte snelheden van 120 kilome ter, negeerde herhaaldelijk rood licht en reed meer dan eens op de rijbaan voor tegemoet komend ver keer. Op de Mozartlaan in Voorscho ten schepte hij een wielrijder. Deze raakte licht gewond, in tegenstel ling tot zijn fiets die werd gedefor meerd tot wrak. Een kleine 200 me ter verderop werd de bestuurder, in samenwerking met een Voor- schotense agent te motor, klemge reden. De chauffeur werd naar het bu reau van politie in Wassenaar over gebracht. Daar werd duidelijk dat de man in verband wordt gebracht met een verduistering in Leid- schendam. Dat is ook de reden van het overbrengen van de man naar het bureau van politie in Leid- schendam, alwaar hij de nacht heeft doorgebracht. Tegen de wilde chauffeur zal in elk geval proces-verbaal worden gemaakt in verband met de ver keersovertredingen die hij heeft begaan. Evenmin verrassingen wat de ge kozen wethouders en de verdeling van portefeuilles betreft. VVD- fractievoorzitter C. Huigen volgt wethouder I. Gehner op. In haar portefeuille krijgt ze welzijn (sport en recreatie, gezondheidszorg, kunst en cultuur, maatschappelij ke dienstverlening), alsmede socia le zaken. De huidige CDA-wethouder A. Meerburg blijft op zijn post. Zijn taken de komende vier jaar: ruim telijke ordening, volkshuisvesting, milieu, verkeer en vervoer en het beheer van het grondbedrijf. Ook PvdA-wethouder J. Beze- mer blijft financiën, economische zaken, onderwijs en personeelsza ken doen. Met dien verstande dat Bezemer niet meer, zoals de afgelo pen vier jaar, ook namens D66 en Hulp aan dement familielid in Warmond bekeken WARMOND - 'Psychogeriaterie en sociale omgeving' hebben de orga nisatoren het seminar gedoopt dat morgen wordt gehouden in het Warmondse verpleeghuis Mariën- haven. Honderdvijftig maatschap pelijk werkers, psychiatrisch ver pleegkundigen, psychologen en artsen zullen met elkaar zoeken naar mogelijkheden om gezinnen met een dement familielid hulp te bieden. Familieleden kunnen onder een zware druk komen te staan als één hunner dement is geworden en zij dat familielid zo lang mogelijk thuis willen houden. Wat betekent dit voor degenen die thuis met de verzorging én de zorg belast zijn, is één van de vragen die aan bod zal komen. Wetenschapsmensen van de uni versiteit van Nijmegen houden in leidingen. Sociaal psychiatrisch verpleegkundigen van provinciale instanties uit de gezondheidszorg leveren commentaar. PPR optreedt. Wel zijn deze twee kleinere partijen akkoord gegaan met het collegeprogramma. Ander punt: Bezemer heeft al vroegtijdig te kennen gegeven de plaatselijke politiek te verlaten. Door wie zijn plaats wordt ingeno men staat nog niet vast. De PvdA heeft G. Keijzers als kandidaat naar voren geschoven. Volgens W. Scheffer, voorzitter vart de overleg groep ter voorbereiding van het be leidsprogramma 1986-1990, staat allerminst vast dat Keijzers zich in 1988 daadwerkelijk wethouder van Leiderdorp kan noemen. Volgens gemeentesecretaris A.M. Willems, hij trad bij de onderhandelingen op als notulist, voelen de andere fracties zich niet aan de figuur van Keyzers gebonden. "De opvolging van Bezemer wordt door de raad bepaald. Formeel kan nu nog geen opvolger worden aangewezen", al dus Willems. Voor de rest kwam er van de zij de van CDA, WD, PPR/PSP en D66 geen enkel bezwaar tegen zijn voorgenomen vertrek. Scheffer: "Het is alleen maar heel eerlijk als je zoiets al zo lang van tevoren aan kondigt". Leiderdorp krijgt de komende raadsperiode twee loco-burge meesters. De komende twee jaar zal wethouder Meerburg de ambs- keten bij afwezigheid van burge meester Bruggeman omhangen. Daarna is het de beurt aan de WD- wethouder Huigen, die, naar men aanneemt, tegen die tijd goed ge noeg is ingewerkt. De partijen heb ben de zwaarte van de portefeuilles en de verkiezingsuitslag, waarbij de WD als grootste partij uit de bus rolde, laten meespelen in de beslissing wie loco-burgemeester moest worden. Nog een verandering: voortaan mogen de fracties zelf uitmaken door wie zij zich in de raadscom missies laten vertegenwoordigen. De komende vier jaar wordt er in Leiderdorp gewerkt met drie com missies van elk acht leden (be stuur, financiën, onderwijs) en twee van elk dertien 'man' sterk (ruimtelijke ordening/verkeer/mi lieu en vjelziin/snort). i Turks liedje op het gisterochtend gehouden Turks kinder- 'Willen de Nederlandse vrienden meezingen?' LEIDERDORP - In Turkije wordt op woensdag 23 april altijd kinder feest gevierd. De kinderen trekken op die dag mooie kleren aan en worden door hun ouders verwend met cadeautjes. Zelf voeren ze to neelstukjes op of zingen samen liedjes. Dit is te vergelijken met het vieren van Sinterklaas in Neder land. In het activiteitencentrum Muzenhof in Leiderdorp werd gis teren ook het Turks kinderfeest ge vierd. Hollandse en Turkse kinde ren van drie lagere scholen uit Lei derdorp traden op voor de leerlin gen en het onderwijzend perso neel. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burgemeester van Lei derdorp met zijn echtgenote. De coördinatie van deze festivi teit was in handen van het sociaal- cultureel centrum Sjelter. Leonie van Blijswijk, een van de leden van de werkgroep: "Wij wilden meer bekendheid aan Nederlandse kin deren geven over hoe een Turks kinderfeest wordt gevierd. De af gelopen twee jaren werd door een Turkse leerkracht van de Spring- schansschool een Turks kinder feest georganiseerd maar nu ge beurt het met drie scholen samen. In totaal zijn er zeven scholen aan geschreven in Leiderdorp maar die wilden nog even afwachten hoe dit feest zou lopen. Met de gemaakte video-opnames van vanmorgen ho pen we ze te overtuigen zodat vol gend jaar alle scholen uit. Leider dorp meedoen". In de met Nederlandse en Turk se vlaggen versierde muziek- en theaterzaal van Muzenhof werd om kwart over negen het programma ingeleid met het door Turkse kin deren gezongen Turkse volkslied. Daarna voerden Turkse kinderen met veel gevoel voor dramatiek een toneelstukje op. Ter afsluiting werden er Turkse liedjes gezongen VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat samen met de plaatselijke basisscholen kijken of het biologie- en natuuronder wijs levendiger kan worden ge bracht. Meer natuurlijk mate riaal en meer excursies naar - bij voorbeeld - de educatieve tuin aan de Prins Bemhardlaan. Bei de kampen betreuren het aan de kant schuiven van de stichting Haagse school- en kindertuinen Zij verzorgde tot dit schooljaar voor alle Voorschotense klassen tweemaal per jaar een expositie in een plaatselijke school en nam hen ook twee keer mee naar bui ten. In de exposities werd steeds een thema uitgediept, zoals pel zen, zaadverspreiding, natuurlij ke en kunstmatige vezels. En im mer was "een geweldige hoeveel heid levend en dood materiaal aanwezig ("een leraar krijgt dat nooit bij elkaar"). De kinderen zagen en voelden de leerstof echt, ook bij de lessen in de bui tenlucht. Ze bekeken de educa tieve tuin, plantsoenen in de buurten eenvoudige grasveldjes. Alles bleek boeiend. J. Hoek. hoofd van basisschool 'Het Palet' aan de Jan Steenlaan: "De men sen hadden een zeer grote des kundigheid. De manier waarop ze dingen brachten en verschil lende soorten grassprieten lieten zien... Het sloot heel goed aan bij het niveau van de kinderen. De lessen waren ook nooit een rom meltje". Daarnaast konden de leerkrachten deskundige steun krijgen en zorgde de stichting voor mooi documentatiemate riaal, dat de scholen liefkozend bewaren. Falie Met dit materiaal werden ex cursies en exposities vaak voor bereid of uitgebouwd en soms leende een school dieren van dc Haagse instelling. Niet iedereen deed dat even intensief en J. Schouten, hoofd van de Noord- Hoflandsc school 'Dc Noorder wereld', meent dat voor diege nen die louter "consumptief af namen" er geen groot gat is ont staan na het wegvallen van de dienst. Enthousiastelingen hebben het moeilijker. Hoek ziet wel wat in zelfgemaakte stencils cn naar dc klas gehaalde dieren. En ook Schouten probeert van alles. Toch merkt hij dat het "moeilij ker is dc natuur in dc klas te kri j gen dan wel dc klas naar de na tuur te lokken". Een onderwijzer "neemt nu eenmaal niet zo snel hot initiatief een grasveld te be studeren. En wanneer je takken van bomen haalt om de les aan schouwelijker te maken, krijg je op je falie van de beplantings- dienst", zegt Schouten. De dienst zelf zou daarentegen makkelijk wat materiaal kunnen verzamelen. "Zonder al te veel voorbereiding kunnen zij hele pakketten natuurlijk materiaal leveren", aldus Schouten. Ook excursies, onder leiding van des kundigen, kunnen goed worden ingepast, is zijn indruk. Op wel ke manier dat moet gebeuren, dient de werkgroep uil te zoe ken. Vorige moesten de verschillen de schoolrichtingen hun kandi daten opgeven en volgende week komt de groep voor het eerst bij elkaar. Ambtenaar C. Bonnema. chef van de afdeling onderwijs en sport, hoopt dat voor de zo mer een advies naar het college van burgemeester en wethou ders kan. Samen met hoofd beplantin gen C. Buijs heeft hij dc zaak aan het rollen gebracht. Dc twee we ten al lange lijd hoezeer dc scho len hccht(l)n aan dc Haagse dienst cn vinden dat kinderen "v?el moeten leren over en van de natuur". Later hebben ze dan meer begrip, weten wat er groeit en bloeit en vernielen minder. Ook hij betreurt het vertrek van de dienst haagse school- en kin dertuinen. Volgens hem gaat het om "vakjongens die goed staan aangeschreven en veel know how hebben overgedragen". Bezuinigen Bij de bezuinigingen, enkele jaren geleden, moest echter een bepaald bedrag worden ge schrapt. En de scholen konden alleen maar zeggen wat ze het liefst zouden behouden. De vak leerkrachten voor het gymnas tiekonderwijs scoorden het hoogst, zwem- en muziekonder- wijsonderwijs zouden onder geen beding mogen verdwijnen en de school- en kindertuinen waren eveneens zeer gewild. Toch verdween dit laatst punt en werd in het muziekonderwijs ge snoeid. Nadat de vroegere 'steun' om gezondheidsredenen afhaak te, kwam een dame met een veel kleiner takenpakket en een be perkter aantal uren. Leerkrach ten kunnen haar nog wel om steun vragen, maar lessen aan leerlingen zitten er niet meer in. Schouten van 'De Noorderwe reld' betreurt dat. "De kinderen vonden het prachtig, die man met die viool. Ze zongen als nachtegalen". Ambtenaar Bon net vindt echter dat niet teveel de nadruk moet komen te liggen op dc bezuinigingen, die ook bij de Streekmuziekschool werden gevonden. Er zijn nu nieuwe ini tiatieven. Mogelijk worden ze door B en W gesteund, zodat nog het komend jaar dingen anders kunnen worden. Zonder dat be dragen zijn genoemd, is wel dui delijk dat het nieuwe idee niet te duur mag worden cn dus niet te uitgebreid. Schouten zit daar niet zo mee. "Als je per leerjaar een of twee keer iets kunt onder nemen. vind ik dat al heel waf'. DONDERDAG Academiegebouw - Rapenburg, deba over de schuldencrisis in de ontwikkt lingslanden, 19 uur. LVC - Breestraat 66, rythm blues sie, 23 uur Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Kir dergarten', 21.15 uur. Breehuys - Breestraat 19, spreekuui VVDM, 19-22 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92. spreekuur, 18.30-20 uur Laktheater - 'Futurisme'. 20.30 ui Waaggebouw - Leids Studenten Jaz Gezelschap, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - koffieconcert speciaa voor buitenlanders, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - avond over Spanje 20.15 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ge meenteraadsvergadering, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, avond hindoeïsme i.k.v. 'Leiderdorp Aange naam'. 20 uur. Muzenhof - klaverjassen en sjoelen bj 'De Buitengewonen', 20 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, d Leiden Matilo - Zaanstraat, volksdansinstu: r ouderen, 14 ballen tegen elkaar, 16 De Zwaluw - Stevenshof, Antoinette Kleynstraat, fancy fair, 17-20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - buitengewone raads vergadering met afscheid wethouder en raadsleden, 15 uur. die van te voren werden uitgelegd door een Turks meisje. Op een ge geven ogenblik riep ze om dat "de Nederlandse vrienden naar het po dium moesten komen om mee te zingen", bijna alle kinderen spron gen op uit hun stoel. Maar dat was niet de bedoeling. Alleen de kinde ren met wie het afgesproken was, mochten naar voren treden. Te leurstelling alom voor degenen die ook eens in het spotlicht wilden staan. De drie scholen: Zijlkwartier, Julianaschool en Springschans- school volgden met ieder een pro gramma van tien minuten. Één on derdeel was een vertoning van dia's over het leven en de cultuur van Turkije met uitleg van twee Turkse jongetjes. Ook de Neder landse tradities werden in het pro gramma niet vergeten. Een aantal leerlingen van de Zijlkwartier- school brachten gehuld in' oude vissers-kostuums en onder bege leiding van onder meer viool en gi taar een aantal oud-Hollandse lied jes ten gehore. De ochtend werd af gesloten met een voorstelling van vier leerlingen van de circusschool van Joe Andy uit Arnhem. De festiviteit werd mogelijk ge maakt door een subsidie van 1600 gulden van de gemeente voor de organisatie- en vervoerskosten. Burgemeester Bruggeman:"Ik vind het een heel goed intiatief van Sjelter. De kinderen leren zo el- kaars cultuur kennen. Het meezin gen van een Turks liedje door Ne derlandse kinderen vond ik daar leuk bij op aan sluiten. Ik hoop dat dit feest ieder jaar georganiseerd zal worden". Erika Ploeger, onderwijzeres aan de Zijlkwartierschool:"Bij ons op school zitten niet veel Turke kinde ren, daarom is dit feest juist be langrijk. Zo komen Nederlandse leerlingen van ons ook in contact met de Turkse cultuur, dat bevor dert de integratie. Vooraf hebben we in de klas gepraat over wat een Turks kinderfeest inhoudt en na afloop gaan de kinderen een ver slag of tekening van de ochtend maken". MIRIAM KNOPPER Wedstrijd in hulpverlening voor brandweer LEIDERDORP - Een gewestelijk hulpverleningswedstrijd onder verantwoordelijkheid van het be stuur van het Algemeen Brand weer Wedstrijd Comité wordt op zaterdag 26 april in Leiderdorp georganiseerd. Het is de bedoeling dat de verschillende deelnemende brandweerkorpsen zullen oefenen in de klasse Technische Hulpverle ning. Om half negen start het eerste brandweerkorps uit Valkenburg. Na de lunchpauze tussen kwart over twaalf en kwart voor twee wordt de competitie vervolgd door het korps uit Oud Alblas. Ongeveer om zes uur vindt in de brandweer garage aan de Simon Smitweg 9 de prijsuitreiking plaats door burge meester Bruggeman. Personalia Wethouder De Voorschotense wethouder J.R. van Leeuwen krijgt op 29 april, de dag van zijn afscheid, eer receptie aangeboden in de Am bachtszaal, Voorstraat 12. Van Leeuwen deed openbare werken, woningbouw en economische za ken. Hij wilde niet meer terugke ren in de nieuwe raad. De receptie duurt van 16.30 tot 18.30 uur. Nut-vut C. van Delft, medewerker van de Voorschotense nutsbedrijven, krijgt 2 mei een afscheidsreceptie aangeboden. Hij gaat na 40 over- heidsjaren vervroegd met pen sioen. De receptie vindt plaats in het cultureel centrum, van 17.00 tot 18.00 uur. Rode Kruis De Leiderdorpse Rode Kruis medewerkers C. van der Poel, J Vollaard en R. van der Wind krij gen maandag in de Leiderdorpse Dillenburg een insigne en oorkon de van Vink, directeur van het Leidse Rode Kruis. De drie hebben tien jaar vrijwilligerschap achter de rug. Plantsoen J. Zaal, opzichter van de Wasse naarse afdeling plantsoenen, gaat 1 mei met de VUT. 35 jaar geleden kwam de geboren en getogen Lei- denaar in Leidse overheidsdienst, als maaier. Later werkte hij voor de Leidse sportstichting op verschil lende complexen. In 1970 kwam hij naar Wassenaar. In de wijk Zijl watering begon hij als voorman, vijfjaar geleden werd hij opzichter. Burgerlijke Stand ZOETERWOUDE - Overleden: 6 mrt. '86 Punselie Margaretha 7 jan. '00; 6 mrt, '86 Van Leeuwen geb. Heemskerk Pe- tronella Huberta 10 febr. '91; 13 nov. '84 Vink geb. Overdevest Catharina Corne ha 18 juni '92; 13 nov. '84 De Vette Theo- dorus 24 mrt. '05; 16 nov. '84 Van der Lee geb. Strijk Engelberta 10 sep. 99. 7 feb. '85 Van Rijn Nicolaas Johannes 23 okt. '99; 18 mei '85 Van den Kerkhof Ge rardus Quirinus 30 juni '21; 26 mrt. '86 mtvigt Hendricus Hugo 18 feb. *12; 21 mrt. '86 De Jong geb. Steinfort Jorijntje 24 apr. '26; 1 apr. '86 Den Eisen geb. Mie- zinsky Maria 23 okt. '22; 17 mrt. '86 Oost- dam geb. Hoogeveen Johanna Maria 31 mrt. '06; 27 feb. '86 Zomerhuis geb. Was- sink Jannetje Geertrui 9 dec. '12; 6 mrt, '86 Mendel Baukell feb. '25. Geboren: Van der Meer Julianne Maria 24 mrt. '86; Broekhuizen Caroline Renee 16 mrt. '86; Gordijn Kim Johanna Maria 5 apr. '86; Van Schie Johanna Wilhelmi na 12 mrt. '86; Berk Stefanus Johannes Maria 15 mrt. '86; Meskers Bas Johan-L nes Maria 17 mrt. '86; Turk Wilhelmus Nicolaas Maria 12 feb. '86; Aanfjes Jore Florian 7 feb. '86; Vermeulen Michiel Hendrik 15 feb. '86. Gehuwd: 7 mrt. '86 Veltman Antoniusj Lambertus 7 nov. '34 met Loeve Stijna Elizabeth 9 okt. '43; 6 mrt. '86 Romijn Ronaldus Nicolaas Maria 18 jan. '61 met Wensveen Theresia Jacoba Maria 16 '64. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag lussen 18 00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16 30-18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2