Holland Festival wil meer subsidie van Amsterdam Beeld gezocht Ischa Meijer brulde vergeefs Otto Preminger haalde het beste uit zijn acteurs Op grens droom en werkelijkheid Roland Holst penning voor dichter Korteweg DONDERDAG 24 APRIL 1986 KUNST PAGINA 27 De Plèta op een foto Uit de jaren zestig. (foto Leeuwarder Courant) LEIDEN - De Friese student D. van Weezei Errens is op zoek naar een beeld uit de middeleeu wen. Het beeld is voor het laatst gesignaleerd in 1970 in Bolsward en verblijft nu vermoedelijk in Leiden of directe omgeving. De beeldenstorm in de zeven tiende eeuw heeft heel wat heili genbeelden de kop gekost. D. van Weezei Errens is bezig met een doctoraal-onderzoek naar losse houten beelden uit de mid deleeuwen, die de beeldenstorm in Friesland hebben overleefd. Hij heeft er inmiddels zo'n twin tig achterhaald. Eén beeld heeft hij nog niet kunnen localiseren. Het gaat om een Fièta, oftewel een Nood Gods, Maria met het li chaam van haar dode zoon Jezus op schoot. Opvallend aan het beeld zijn volgens Van Weezei Errens de relatief kleine gestalte van Jezus en de schedel onder zijn voeten. Die schedel verwijst volgens hem naar Golgotha als begraafplaats van Adam. Uit de wijze waarop het beeld door molm is aangetast, leidt hij af dat het in het verleden geheel be schilderd moet zijn geweest. Op grond van kleding en stijl dateert hij het beeld op het eerste kwart van de zestiende eeuw. Het is vermoedelijk gemaakt in het Gelders Overkwartier. Het beeld heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Twee eeuwen lang was het in het bezit van een familie in Bolsward, die het volgens overlevering al tij dens de Reformatie in handen zouden hebben gekregen. In 1970 werd het beeld verkocht. Van Wezel Errens heeft niet kun nen achterhalen aan wie. Een doodlopend spoor leidde naar. Voorburg. Leiden is overgeble ven als meest aannemelijke ver blijfplaats van het beeld. Van Weezei Errens wil het beeld graag betrekken bij zijn onderzoek en hoopt dat lezers het beeld zullen herkennen. Is dat het geval, dan graag contact opnemen met deze krant. Ischa Meijer met 'Hallo Acapulco! Muzikale begeleiding: Jaap van Beu- sekom. Gezien op 24 april in De Waag, Leiden. Op weg naar het beloofde land komt de reiziger terecht in nacht club Acapulco. Wie hij is. weet hij niet. Maar dat is ook niet erg, want het is toch een tent voor grensgangers, zoals de zeer ge leerde prof. Isaac Weisskopf, psycho-analyticus, het zou uit drukken. Wat zijn je thema's, vraagt de barman hem. En de rei ziger antwoordt: sex, jodendom en de oorlog. Waarop de barman snedig repliceert dat hij in dat geval niet getapt is en nooit ge tapt zal worden. Is Ischa Meijer, de interviewer die de laatste jaren met een zeke re regelmaat het podium be klimt, getapt? Niet echt. Maar hij wil het ook niet zijn; liever schopt hij de toeschouwers te gen de schenen. Bijvoorbeeld door dat verhaal te vertellen over die SS-er die in het concentratie kamp aan de gevangenen vroeg wie er nieste? Niemand ant woordde, en hij maaide de eerste rij neer; uit de enorme berg do den die even later was ontstaan, klonk uiteindelijk een stem metje: "Ik nieste". "Gesundheit". 'Hallo Acapulco'. het laatste programma van Ischa Meijer be vat genoeg humor, al dan niet zwart. Masturberen? Hij is er op z'n zestiende mee opgehouden Het gaf zoveel vlekken. Sinds dien masturbeert hij alleen nog maar in anderen. De bijbel? "Dal is de enige misdaadroman ter wereld waaruit blijkt dat de lezer de dader is". Wat betreft dans muziek deed Meijer, geruggesteund door muzikant Jaap van Beusekom. ook zijn best. Zingen kan de en tertainer niet, maar dat mag geen probleem zijn: er zijn wel meer mensen geweest die zongen als kolenkloppers. Gewoon een kwestie van doorgaan, dan zeg gen ze op den duur dat je een ei gen geluid hebt. Waarom sloeg de show dan gis teravond niet aan? Voor een deel lag het aan de in pantoffels gesto ken entertainer. Nee. ik schrijf nu niet dat-ie dacht het op z'n sloffen te kunnen. Die indruk kreeg je ook niet. Het vuur ont brak, dat was het. En Meijer heeft beslist betere liedjes ge schreven dan de teksten die hij in 'Hallo Acapulco' zingt. Geluk kig maakt Van Beusekom wat dit betreft weer veel goed met zijn neurotisch instrumenta- Maar je kunt de entertainer niet als de enige schuldige aan wijzen voor de enge stilte. (In de vorm van een enge stilte, om die vaak terugkerende taaitruc van Meijer maar eens te gebruiken "Een televisiepresentator in de vorm van Willem Ruis" Het was meestal zo stil in de zaal omdat een groot deel van de toeschouwers niet begreep waar dat kleine mannetje het over had. Vijfennegentig middelbare scholieren in een zaaltje in de provincie - hard schreeuwend wordt de entertainer over tien jaar op een nacht wakker; geluk kig. denkt hij, het was maar een nachtmerrie. Dat de obsessies van Meijer klaarblijkelijk niet de obsessies van het grootste deel van het pu bliek zijn, mag geen probleem heten. Als je de grappen maar snapt. En dat was niet het geval. Het programma bleek niet te zijn afgestemd op de historische ken nis van middelbare scholieren. Ben Goerion in de vorm van een schemerlamp...wie niet weet wie Ben Goerion was, zal niet begrij pen waarom deze zin zo navrant De leraren wacht intussen een schone taak: uitleggen dat de Tweede Wereldoorlog toch echt iets anders was dan Sterrenslag. WIM BRANDS 'Een Midzomemachtsdrooln, van De Appel 'Een Midzomernachtsdroom' van William Shakespeare, door Toneel groep De Appel. Tekstbewerking: Erik Vos en Patricia Kuiper op basis van de vertaling van Cees Bud- dingh'. Regie: Erik Vos. Toneelbeeld en kostuums: Tom Schenk. Muziek: Paul Koek. Gezien in Theater Carré op 23 april. AMSTERDAM - In de voorpu blicaties en programmatoelich ting van De Appel wordt vrijwel steeds gesproken over 'De Droom' en daarmee lijkt een be langrijke indicatie gegeven voor de visie van Erik Vos op deze verwarringskomedie. In de kor te, zwoele midzomernacht met bovendien een sterke invloed Van de maan op mens en natuur vervagen de grenzen tussen droom en werkelijkheid en wordt het irreële de leidraad voor het reële. Vos gaat daarmee verder dan Guido de Moor in diens enscenering bij de Haagse Comedie, die eveneens de figu ren Theseus-Oberon en Hippoly- ta-Titania liet samenvallen, maar die daarnaast de reële aspecten naar voren schoof op een manier, die 'de liefde' eerder pessimis tisch en ontluisterend benaderde dan vanuit een droomwereld. In de voorstelling van De Ap pel vervagen alle grenzen en met behulp van o.a. de overwegend witte kostuums van Tom Schenk, een speelstijl die veel ontleent aan het Kabuki-theater en de soms mysterieuze, soms bezwerende muzikale bijdragen van Paul Koek ontstaat een sfeer, die het onmogelijk maakt te bepalen wanneer waar precies de grenzen liggen tussen de to neelwerkelijkheid en wat de me despelers zich dromen. Is Obe- ron hier een personage, of wordt hij door Theseus gedroomd, al dan niet in een projectie van zijn eigen relatie tot Hippolyta? En maken de vier geliefden die vreemde nacht in het woud werkelijk door. of speelt die zich in hun verbeelding af? Hoe het ook zij, één ding komt ook uit deze interpretatie naar voren: In 'Een Midzomernachts droom' schildert Shakespeare de liefde niet als een ideale relatie tussen twee mensen, maar als een aan toevalligheden onderhe vig gevoel, waarmee naar harte lust gemanipuleerd kan worden. De scènes met de handwerkslie den leken in de Appel-versie ech ter niet helemaal in dat droom- concept opgenomen te kunnen worden, enerzijds omdat hun teksten toch te prozaïsch blijven voor een droomwereld (en ook handwerkslieden dromen zich zelf anders dan zij zijn) en ander zijds omdat Carol Linssen als Spoel te weinig de dominerende dommekracht was, die als motor van het geheel kon fungeren. Daartegenover stonden echter een paar wervelende scènes van de vier geliefden, consequent in een speelse toets die in overeen stemming was met liefdesdro men van zwoele zomernachten, en gerealiseerd met een opmer kelijke beheersing van de meest uiteenlopende fysieke expressie middelen. Aan de andere kant bleef ik zelfs op de fascinerende momen ten moeite houden met de situe ring in de piste van Carré. Nog afgezien van problemen met de verstaanbaarheid miste ik de di rectheid en de betrokkenheid van het Appeltheater in sterke mate en het lijkt me dat de voor stelling aan tempo en spanning zal winnen, zodra deze 'Droom' weer in het vertrouwde Scheve- ningse theater is teruggekeerd. PAUL KORENHOF Strijkers in wankel evenwicht Concert door Han Kapaan hobo, Henny Ravestein eerste viool, Gerda Regter tweede viool, Esther van Stralen altviool en Marianne Vrij land cello. Programma: J.C. de Ar- riaga: strijkkwartet nr. 1 in kl. t., W. A. Mozart: hobokwartet in F gr.t.K.V. 370. A. Reicha: hobokwin tet in F.gr.t. op. 107 en B.H. Crusell: Divertimento in C gr.t. op 9. Ge hoord op 23 april in de Kapelzaal. LEIDEN - In een goed gevulde Kapelzaal was gisteravond een concert te beluisteren uitgevoerd door een strijkkwartet met daar naast een hoboïst als solist. Het programma vermeldde werken uit de klassieke en laatklassieke stijlperiode. Desondanks ver schilden de werken zozeer van karakter en sfeer, dat er genoeg afwisseling te beluisteren viel. Een zeer melodieus en verras send kwartet van Arriaga, de Spaanse Mendelssohn genaamd in zijn tijd. Puur muziek in het hobokwartet van Mozart. Van Reicha muziek rijk aan melodi sche en ritmische verrassingen en tot slot een virtuoos en ele gant divertimento van Crusell. Het was goed, dat het publiek in het eerste programmaonder deel kon kennismaken met het strijkkwartet, zodat we ons kon den concentreren op de beslo tenheid van deze vier gelijksoor tige instrumenten. Door de toe voeging van de hobo met zijn an- derssoortige klankkleur in de overige stukken kwamen de klankverhoudingen in het en semble anders te liggen. Er werd met overtuiging ge musiceerd: karakter en sfeer van de stukken kwam goed uit de verf, al was op een gegeven mo ment de toch al zeer gedragen 'vaart' van het adagio van Arria ga er bijna uit. De hoboïst kan een prachtige lyrische toon ont wikkelen: dramatisch in het ada gio van Mozart, speels en elegant in het divertimento van Crusell. Terwijl de hobo toch niet door gaat voor een gemakkelijk lo pend, virtuoos blaasinstrument, klonken deze avond toch verba zend lichtvoetige en moeiteloos gespeelde nootjes, soms zo luch tig, dat de nootjes een loopje na men met de solist. De toonvor- ming en dynamiek waren leven dig en afwisselend genoeg; toch had in Arriaga de toon van de eerste violiste meer glans en warmte mogen hebben en soms wat meer zuiverheid. Wat ik ge mist heb was een zekere helder heid van structuur, doorzichtig heid van klank; het ensemble had geen volkomen eenheid van gedachte, van adem, van muzika le overtuiging. Dit was o.a. te ho ren aan ongelijke inzetten, tem poschommelingen: de hoboïst leek soms de strijkers iets op te jagen, zodat er een wankel even wicht ontstond. Ondanks dit wankele even wicht was het een geslaagd con cert dat de moeite van het beluis teren waard was en waarvoor de musici met een hartelijk applaus door het publiek werden be loond. MONICA SCHIKS LEIDEN - Aan de Leidsè dichter Anton Korteweg is de A. Roland Holst penning toegekend. De penning en het bijbehorende geldbedrag worden eens in de drie jaar toegekend door een jury, die dit keer onder voorzit tersschap stond van Wam de Moor. Van Korteweg verscheen vorig jaar de vijfde bundel 'Geen beter leven'. De prijs is gekoppeld aan een symposium, gewijd aan het werk van Roland Holst. Dat symposium wordt op 24 mei gehouden in de Ruïne kerk in Bergen. Dan wordt ook de penning uitgereikt. KUNST VOOR AFRIKA - In Londen heeft een velling van eigentijdse kunst ten bate van het 'Save the Children Fund' van de Afrikahulp 600.000 gulden opgeleverd. De veiling was sinds een jaar voorbereid door drie studenten van een kunstacademie in Edinburgh in Schotland. Het motto was "Nieuwe kunst, nieuwe wereld". De werken waren gedeeltelijk speciaal ge maakt en alle gratis ter beschikking gesteld. AMSTERDAM (GPD) De nog aan te wijzen nieuwe wethouder van kunst in Amsterdam kan zich voorbereiden op een forse sub sidieaanvrage van de Stichting Holland Festival. Directeur Ad 's- Gravesande: „De subsidie van de gemeente Amsterdam voor het Holland Festival zal opgevijzeld moeten worden tot het bedrag dat WVC beschikbaar stelt. Amster dam moet een hogere prijs betalen voor het alleenvertoningsrecht van het festival met alle daaraan ver bonden voordelen". In concreto betekent het dat Amsterdam zijn financiële steun van f 540.000 zal moeten verhogen tot f 1,2 miljoen. Een verdubbeling dus. Het Holland Festival, een van de oudere kunstfestivals in Europa, zal het niveau alleen maar kunnen behouden of verbeteren als de geldstroom toeneemt. Steeds meer ook wordt gestreefd naar sponso ring. Voor het evenement van dit jaar, dat de gehele maand juni be slaat, heeft de organisatie van het HF via twee commerciële bureaus f 860.000 bij elkaar gekregen, waar van zes ton gaat naar La France aux Pays Bas en tweeëneenhalve ton naar het HF. Beide organisaties werken dit jaar nauw samen. Zo kan het gebeuren dat dit jaar toon aangevende Franse gezelschappen naar Nederland komen, zoals de beroemde Theatres Du Soleil en de la Salamandre. Als een Frans-Ne derlandse bank daar niet bijge sprongen was, zou dat onmogelijk zijn geweest. De bedoeling is om de sponso ring de komende jaren nog te in tensiveren. 's-Gravesande: „Het is dit jaar nog een soort diepte-inves tering, onze inspanning om gelden aan te trekken, maar daarna willen we gaan oogsten. We zijn dit jaar ook voor het eerst met een grotere staf steeds aan het werk gebleven. We streven naar meer continuiteit. Tot voor kort werden er in de druk ke tijd wat mensen aangetrokken en die werden dan na het festival weer op straat gezet. Het was meer een soort brandjes blussen dan een organisatie van niveau iTl stand Wie werd indertijd niet achterover in zijn stoel gedrukt door de aan grijpende dramatiek in de films van Otto Preminger? De 'bulldog van de filmset' overleed gisteren op 79-jarige leeftijd in New York, een regisseur die als acteur begon en door zijn kale hoofd en strenge uiterlijk meermalen de rol van nazi vervulde ondanks zijn joodse af komst. In 1935 ontvluchtte hij zijn geboortestad Wenen toen de nazi's daar een te grote mond kregen en begon in Amerika een nieuw leven. Niet alleen door zijn optreden en uitspraken, ook met zijn films schiep hij meermalen heftige con troverses. Zijn Hollywood films tra den buiten de doctrine door een in dringend realisme waarin omstre den onderwerpen niet vermeden werden. Zoals in 'The Moon is Blue' uit 1953 waarin de censuur- codes overschreden werden in de pittige, realistische dialogen, of in 'The Man with the Golden Arm' uit 1956 met het taboe-onderwerp ver slaving, een duizelingwekkend drama waarin Kim Novak de ver slaafde Frank Sinatra onder dwang van zijn verslaving afhelpt. Sinatra speelt daarin de rol van zijn leven, iets wat Preminger bij veel van zijn 'sterren' wist te bereiken, die daar door hun naam voorgoed vestig den al maakten ze hun prestaties in de films van Preminger na die tijd nooit meer waar Preminger was filmmaker in een tijd waarin de namen van de regi- seurs zelden of nooit op de affiches vermeld stonden. Maar zijn films kende iedereen. Zoals 'Angel Face' (met Robert Mitchum en Jean Sim mons), River of No Return' (met Robert Mitchum en Marilyn Mon- BONNEFANTENMDSEUM - Hel be stuur van het provinciaal museum voor moderne kunst en oudheden in Limburg, het Bonnefantenmuscum, heeft drs. A.M.U. van Grevenstcin (38) benoemd tot nieuwe directeur. Hij was verbonden aan het Stedelijk Museum in Amsterdam waar hij onder meer als lid van het organisatieteam de tentoontstelling 'Grande Parade' mee inrichtte. Drs. Van Grevenstcin volgt drs. I. Szenassi op. die eerder dit jaar na moeilijkheden met het bestuur van het Maastrichtse Bonnefantenmuseum di recteur werd van het Provinciaal Mu seum in Middelburg. Scène uit het negen uur durende L'Histoire terrible mais inachevée de Norodom Sihanouk' door het Theatre du Soleil, dat één van de trekkers van het Holland Festival belooft te worden, (foto Mlchèle Laurent) houden. We willen ook zoveel mo gelijk coprodukties gaan brengen. Daar heb je een bekwame, inge werkte staf voor nodig". Het Holland Festival van dit jaar staat vooral in het teken van de Franse cultuur met daarnaast een ook interessant Italiaans 'pakket' en een Islam-blok. Het Holland Festival maakt dankbaar gebruik van het feit, dat er in 1985 en 1986 een grote Frans-Nederlandse ma nifestatie La France aux Pays Bas geprogrammeerd was. De evene menten op het gebied van theater, dans, muziek, circus en mode. die al eerder waren aangekondigd zijn, nu definitief vastgelegd. Zo komt dus bijv. het Theatre du Soleil van Ariane Mnouchkine voor het eerst naar Nederland (met L'Histoire terrible mais inachavee de Nordon Sihanouk Roi du Cambodge). Zo ook de Groupe de Recherche van het Operaballet van Parijs en het vrouwencircus Femmes de Cirque. Het Ensemble Interontemporaine zal te beluisteren zijn, evenals het Asko Ensemble en Le Groupe Vo cal de France. Op operagebied wordt het hoog tepunt zeker de concertante uit voering van La Vera Storia onder leiding van Luciano Berio. Of wel licht de spraakmakende enscene ring van Mozarts Entführung door de opera van Frankfurt in de regie van Ruth Berghaus. In de danssec- tor zal veel aandacht uitgaan naar het ballet Auf dem Gebirge hat man ein Geschrei gehort van Pina Bausch. Opmerkelijk is ook een groot aantal 'Italiaanse' concerten, muziek van hedendaagse compo nisten. De meeste van deze compo sities worden voor het eerst in Ne derland uitgevoerd en er zijn twaalf wereldpremières onder. De NOS-radio zal ongeveer veer tig uur zendtijd op radio 4 beste den aan rechtstreekse uitzendin gen van het Holland Festival. Da gelijks zal er ook een Holland Fes tival Journaal worden uitgezonden (13.02-13.10 uur). De NOS-tv zal in het programma Nederland C volop aandacht besteden aan het HF. De VPRO verzorgt live-uitzendingen van het concert door het Orkest van de XVIIIe eeuw en het Gala van de Nieuwe Nederlandse mu ziek. De KRO maakt opnamen van het RAI-concert van het Concert gebouworkest. roe), 'Bonjour Tristesse', met zijn grote ontdekking Jean Seberg, 'Anatomy of a Murder' (met James Stewart en Lee Remick). Maar dc beroemdste van alien is natuurlijk 'Exodus' naar de bekende roman van Leon Uris waarvan Preminger zei: „Ik heb niet zomaar een boek willen verfilmen maar gezocht naar de precieze waarheid rond het stichten van de staat Israël" Preminger hield zich niet alleen bezig met dwarsliggende, dramali sche onderwerpen maar ook met hel lichtvoetige genre van dc mu ziekfilm: 'Carmen Jones' (1954) en 'Porgy and Bess' (1959). Maai ook daarin blonk hij uit door uitgespro ken komische scènes af te wisselen met dieptragische waardoor zijn films het oorspronkelijke uitgangs punt ver achter zich lieten Preminger's opvattingen ver woordde hij in 1970 aldus: „Ik had gemakkelijk dc omstreden sccnes en fragmenten uil mijn films kun nen verwijderen. Maar of we nu journalist zijn, schrijver of filmma ker, we hebben dc plicht de vrij heid van onze manier van uitdruk ken te verdedigen. Wanneer dat in het geding is zetten we de eerste stap naar dc dictatuur. Ik heb altijd geweigerd mijn standpunt le verla ten en ik zal dal ook nooit doen". Otto Preminger doet samen met de I foto werd in 1960 gemaakt tijdens actrice Eva Marie Saint voor hoe I de opnamen van de film Exodus in hij een liefdesscène wil hebben. De Israel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27