Restauratie van historische panden aan Kerklaan gereed Tal van activiteiten in de streek rond corso Zaterdag overdracht aan hervormde gemeente Katwijk/Rijn Groei en bloei door kou flink vertraagd Keukenhof Festival, markten en muziek DONDERDAG 24 APRIL 1986 KATWIJK - "De restauratie van de pandjes gaat heel Katwijk aan. Niet alleen de leden van de hervormde ge meente van Katwijk aan den Rijn. Daarom moet het mogelijk zijn die laatste ton binnen te krijgen. Daar re kenen we tenminste vast op". door Kees van Kuilenburg Kerkvoogd A. de Vreugd, die te vens lid is van de commissie geld werving restauratie huisjes Kerk laan 8 en 10 in Katwijk aan den Rijn, is optimistisch gestemd over de actie die momenteel in Katwijk wordt gevoerd om de laatste hon derdduizend gulden voor de res tauratie van de beide historische pandjes binnen te halen. Dat moet ook wel, want komende zaterdag worden de beide eeuwenoude huisjes officieel door aannemer De Lange-Van der Plas aan het kerk bestuur overgedragen. Burgemeester mr. C.A. Bos van de kustplaats verricht daarna de officiële openingshandeling. Te vens worden die dag op de Kerk laan en in het dorpshuis een grote bazaar en een braderie gehouden. De opbrengst daarvan is uiteraard bestemd voor het restauratiefonds. werd daarvoor de jeneverstad Schiedam gekozen. Bloei Rond 1850 beleefde de school een bloeiperiode. Er werden zelfs les sen in vreemde talen gegeven: de eerste vorm van voortgezet onder wijs in Katwijk aan den Rijn. In 1875 werd de school aan de Kerk laan gesloten en werd de ruimte de volgende jaren benut voor kerkelij ke activiteiten. Wanneer er aan an dere scholen in Katwijk werk zaamheden moesten worden ver richt, werd nog wel eens gebruik gemaakt van de oude school aan de Kerklaan. Tien jaar geleden, toen de pand jes rijp voor de slopershamer wa ren, werden de eerste plannen voor de restauratie gemaakt. "We zou den de huisjes bij de restauratie van de dorpskerk wel even meene men", vertelt De Vreugd. Zowel de gemeente Katwijk als de Rijks dienst voor Monumentenzorg rea geerden echter negatief op het ver zoek om een bijdrage in de kosten van 295.000 gulden. "Wel kregen we het advies om het over een paar jaar nog maar eens te proberen". Twee jaar geleden werd opnieuw een restauratieplan gemaakt. Dat kostte inmiddels 385.000 gulden. Een eerder plan om de huisjes op te knappen, werd afgewezen om dat de kosten van 525.000 gulden te hoog werden geacht. Een verzoek om subsidie, ingediend bij Monu mentenzorg, werd nu wel gehono reerd. De dienst kwam met 174.000 gulden over de brug, terwijl de ge meente Katwijk een bijdrage van 12.000 gulden verstrekte. Vooral dat laatste bedrag was re den voor teleurstelling bij de res tauratiecommissie. "Maar ja, dan kun je wel gaan zitten morren, maar er komt toch geen hoger be- dag op tafel", zegt De Vreugd. "Met wat legaten en giften zitten we nu op ongeveer 285.000 gulden. Dus ontbreekt er nu nog een ton en die moet er hoe dan ook komen". Moeite Volgens De Vreugd heeft de her vormde gemeente van Katwijk aan den Rijn geen geld genoeg om die laatste ton zelf op tafel te leggen. "We hebben elk jaar de grootste moeite om de begroting sluitend te maken. Je moet niet vergeten dat de Dorpskerk zelf heel veel onder houd vraagt. En dat moet ook be kostigd worden". Het is de bedoeling dat het lin kerpandje weer als woning in ge bruik wordt genomen, terwijl het rechterhuis dienst gaat doen als kerkelijk centrum. "Daar kunnen vergaderingen in worden gehou den en het jeugdwerk krijgt er een plaatsje. Door gebrek aan ruimte Waardevol De hervormde gemeente in Kat wijk aan den Rijn krijgt zaterdag een stukje waardevol bezit terug. De huisjes aan de Kerklaan zijn naar schatting van deskundigen aan het eind van de 17e eeuw ge bouwd. Ook toen waren ze al ei gendom van de kerk. Het ene huis je diende als woning voor de koster die tevens schoolmeester was. Het andere pandje deed dienst als schoolgebouw. - Uit de historie van de school blijkt dat zich in al die jaren nogal het een en ander heeft afgespeeld in de nu gerestaureerde pandjes. Zo had de vrouw van meester Dek ker rond 1730 nogal wat moeite om van de sterke drank af te blijven. Haar drankzucht ging zo ver dat ze soms tamelijk aangeschoten de kerkdiensten bijwoonde. In 1731 kreeg meester Dekker toestem ming van het dorpsbestuur om zijn vrouw een jaar lang 'in afzondering te brengen'. Merkwaardig genoeg DIEFSTAL - Onbekenden hebben gistermiddag bij een rijwielhandel aan de Raadhuisstraat in Hillegom twee nieuwe damesfietsen gesto len. De fietsen, met een totale waarde van 800 gulden, stonden voor de ingang van de zaak en wa ren afgesloten. BOLLENSTREEK - Het corso van de bloembollen streek dat zaterdag voor de 39-ste keer door de streek rijdt, is aanleiding voor tal van activiteiten in de dor pen langs de route. Zowel in Hillegom, Lisse als Noord- wijk staan evenementen op het programma. In Hillegom staat op de dag van het corso - zaterdag - rondom de oude pomp op de Hoofdstraat een gro tendeels overdekt terras opgesteld, waar bezoekers wat kunnen eten en drinken. Ook een originele Duitse biercaroussel ontbreekt niet. Op het podium bij het terras i bloemen in de praalwagens voor het bloemen- treedt een aantal bekende en min- fflfoio Holvast) der bekende artiesten op. Het pro gramma wordt gepresenteerd door de Hillegommer Wil West. Op verschillende plaatsen in het centrum zijn andere terrasjes, waar diverse muziekbandjes op geregel de tijden optreden. In het noorde lijk deel van de Hoofdstraat, op het zogenaamde Mariaplein, organi seert de Rotaractclub Hillegom/ Lisse 'iets speciaals'. Wat dat mag zijn, wilden de organisatoren niet prijsgeven. Ook in buurgemeente Lisse wor den verschillende activiteiten georganiseerd die in het teken van het corso staan. In de Hobahohal- len, waar vandaag en morgen de bloemen op de 20 praalwagens worden gestoken, houdt de Lions Club Bollenstreek morgen het tra ditionele corsofestival. Het feest wordt gehouden in de 'glazen' zaal van het veilingcomplex. Oud-om- roepster Viola van Emmenes pre- VOORHOUT - "Het koude voorjaar en de strenge win ter hebben in de ontwikkeling van planten en bomen voor een vertraging van twee tot drie weken gezorgd. Dat is absoluut niet schadelijk voor het groen maar het betekent wèl dat de tuinder de komende weken de han den behoorlijk uit de mouwen moeten steken". Maarten de Jong, als tipnarchi- tect werkzaam bij het tuincen trum De Plantenhoek in Voor hout, zegt dat het voorjaar nade len maar ook voordelen heeft. "De bomen en struiken kunnen nu nog tot eind april zonder enig probleem in de grond worden ge zet. De bladeren hebben zich nog niet ontvouwd dus de kans op aanslaan is erg groot". Tuinliefhebbers die wat willen veranderen in hun tuin door bo men en struiken te verplaatsen of nieuw in te planten moeten nu wel de handen aan de ploeg slaan. Het klinkt, na alle donder buien en overvloedige neerslag, wat vreemd in de oren, maar de jonge aanplant moet worden be schermd tegen uitdrogen. De Jong raadt aan om bij het plan ten een hele emmer water in het plantgat te gooien. Ook in de eer ste weken na het planten ver dient de jonge aanwinst extra aandacht. Wat de bomen en struiken be treft, breekt de tijd van, snoeien weer aan. Vroegbloeiende strui ken zoals forsythia, prunus trilo ba en ribes, moeten na de bloei Hink worden ingekort. De Jong legt uit dat bijvoorbeeld forsy thia op tweejarig hout bloeit. De takken die dit jaar in bloei staan zullen nooit opnieuw bloemen vormen. Op deze takken komen natuurlijk wel weer nieuwe tak ken waarop over twee jaar bloe men kunnen komen. "Om de struik niet al te groot te laten worden, is het noodzakelijk de bloeiende takken een flink stuk terug te nemen. Op die stomp ko men nieuwe uitlopers die in 1988 bloemen zullen geven. Tegelij kertijd bereik je met die snoei dat er op de eenjarige takken, in de zomer voldoende bloemknop pen ontstaan. Volgend voorjaar heb je dan opnieuw een rijke bloei" Ook de struiken met vorst- schade moeten worden terugge- knipt. Doodgevroren takken zijn te herkennen aan het ontbreken van groene knoppen. Als er nog onzekerheid bestaat is het vol gende een goed hulpmiddel: krab met een nagel een stuk bast van de twijfelachtige tak weg. Is het hout direct onder de bast hel dergroen, dan leeft de tak nog. Treft u grijsgroen, mat hout aan, dan is de tak dood en kan hij worden weggehaald. Het gazon heeft van de zware vorst volgens Dc Jong heel wat te lijden gehad. Bruine plekken kunnen worden weggewerkt door het grasveld open te harken waarna er nieuw graszaad moet worden uitgestrooid. "Er-wordt vaak vergeten dat een gazon flink veel mest kan gebruiken. Zeker nu het gras verzwakt is door dc kou en er veel meststof fen zijn uitgespoeld, is een flinke mestgift geen overbodige luxe. Overigens moet hiermee nog even worden gewacht. Pas als Maarten de Jong: "Na de bloei moeten de tweejarige takken uit de forsythia worden geknipt". is nog niet opgeleverd of er wordt gras ingezaaid en een bor der aangelegd. Er wordt verge ten dat eerst de grond moet wor den gecontroleerd". Door bouwverkeer kunnen er harde lagen in de ondergrond zijn ontstaan. De Jong legt uit dat het water dan niet meer goed wegloopt. De plantewortels stik ken en verrotten daardoor. Voor dat er gras wordt gezaaid moet volgens hem de grond worden onderzocht. "Graaf hiertoe ver schillende gaten van een halve meter diep. Is er geen harde laag te zien, dan kan er worden ge zaaid. Komt er wel een zoge naamde 'storende', harde laag voor dan zijn er twee oplossin gen. De eerste is de tuin hele maal omspitten tot onder de har de laag. Is dit te veel werk dan kunnen met een grondboor die te huren is bij de tuincentra om de meter gaten in de grond wor den geboord. Deze gaten worden volgestort met turfmolm of zand waardoor er een drainagesys teem ontstaat", licht Oe Jong toe. Mocht in de afgelopen periode duidelijk zijn geworden dat be staande perken het water te veel vasthouden, bijvoorbeeld bij zware klei, dan is het raadzaam zand of turfmolm door de grond te mengen. Al met al staan de tuinbezitter drukke weken te wachten. het gras duidelijk weer aan het groeien is, heeft bemesting zin. De tuinarchitect zegt dat er voldoende mogelijkheden zijn om de siertuin nu alvast wat op te fleuren. Violen, primula's en madeliefjes kunnen nu worden geplant. "Omdat al deze plantjes in kassen worden opgekweekt is hierbij geen sprake van vertra ging". Violen kunnen best een beetje nachtvorst verdragen, de primula-bloemetjes zijn wat dat betreft kwetsbaarder. De bloe metjes van de madelief willen tij dens een forse plensbui nog wel eens omknakken. Maar, zo zegt Dc Jong, dat kan je in de zomer ook gebeuren dus dat is geen re den om niet nu al te planten. Snij- en stroblocmen kunnen worden gezaaid. Blijft het dc ko mende weken nog koud en mie zerig weer, dan zal een deel van het zaad verrotten. "Dat is na tuurlijk jammer maar als je nog langer wacht staat dc boel ook veel later in dc bloei", aldus De Jong. Sommige snijbloemen kunnen binnen worden opge kweekt wat de kans op misluk ken verkleint. "Planten met een penwortel zoals bijvoorbeeld de klaproos, kunnen echter met worden verplant. Die moetje dus wel buiten zaaien". Voor de echte zomerplanten zoals geranium, petunia, en afri kanen is het echt nog te vroeg. Omdat deze planten absoluut niet tegen nachtvorst kunnen moeten met het planten hiervan worden gewacht tot na de IJshci- ligen (half mei). Groenten zullen, op spinazie, raapstelen en postelein na, nog in dc winkel moeten worden aan geschaft. Dc sla, kool, andijvie kan nog niet buiten worden uit- gcplanl maar heeft op zijn minst de bescherming van een koude bak nodig. Hel is al wel mogelijk bonen te leggen en wortelen te zaaien. Ook hierbij geldt echter dat slecht weer de komende tijd een deel van de oogst teniet zal doen gaan. Als je heel goed kijkt zie je op de zwarte, nog braakliggende groen, duizenden piepkleine groene puntjes. Schrik niet. maar dat is in dc meeste gevallen onkruid. Zodra het weer omslaat staat ons een invasie van onkruid te wachten. Op dit moment valt daartegen nog niets te doen. Op plaatsen waar iets gezaaid is, is schoffelen natuurlijk onmoge lijk. De onkruiden en zaailingen zijn nog niet van elkaar te onder- 9 scheiden dus wieden is evenmin mogelijk. Een en ander betekent dat na een of twee weken zonnig weer het wieden en schoffelen is wat de klok slaat. Als tuinarchitect komt De Jong nogal eens bij tuinbezitters. "In nieuwbouwwijken zie je dat mensen te veel haast hebben met dc aanleg van een tuin. Het' huis Ruim tienduizend honderd variëteiten zijn de ko mende dagen te zien in het Ko ningin Beatrix Paviljoen op de Keukenhof in Lisse. Tot en met woensdag 7 mei wordt de bloe mentuin een narcissenparade ge houden. Voor deze 1200 vierkan te meter grote overdekte ten toonstelling wordt.gecn extra en tree geheven. Tien bloembinders hebben hun beste beentje voor gezet bij het verwerken van de narcissen tot bloemstukken. Na de narcissenparade is er van 9 tot en met 19 mei een bij zondere bolgewassenparade. Het seizoen wordt besloten met de le- heparade (15 tot en met 25 mei) m het kassencomplex. Deze le- lietentoonstelling is de grootste ter wereld. Dc Keukenhof is dagelijks ge opend van 08.00 tot 18.30 uur. senteert een groot aantal artiesten. De Bob East Showband treedt op, de pianist Laurens van Rooijen en de zangeres Bonnie St. Claire. Het festival begint om 20.30 uur. Corsoma'rkt Dit is niet het enige evenement rond het 'optuigen' van het corso. Vandaag en morgen treden in de veilinghal ook verscheidene arties ten op uit de streek. Het program ma begint om 12.00 uur en duurt tot 24.00 uur. In het centrum van Lisse organiseren de VW en de winkeliersvereniging van het bloembollendorp een corsomarkt. Tientallen kraampjes staan er op gesteld met allerhande koopwaar. Daarnaast strijdt er een aantal standwerkers, onder wie de kam pioen van Nederland, om de Lisse- beker. Ook het amusement is niet ver geten. Er is een marmotten-race, een schiettent, een palingrokerij en optredens van boerenblaaskapel- len en dixielandbandjes. De stichting Vrienden van het Ademaorgel verzorgt vrijdag een corsoconcert in de hervormde kerk aan de Heereweg. Het Groot Man doline-ensemble speelt werken van onder anderen Mozart, Ambro- sius en Wolki. Ook is er een optre den van de hoboist Jan Zwart, de sopraan Alie Boiten, de organist Johan Akerboom, Rob Wagner (blokfluit) en René Gervais (gitaar). Het concert begint om 20.15 uur. Op de dag van het corso is de Agathakerk aan de Heereweg voor belangstellenden geopend. Regel matig zal die dag het orgel worden bespeeld en ook treedt er een trom pettist op. In Sassenheim zijn er wat minder activiteiten. Morgen tussen 14.00 en 21.00 uur is er een braderie op de Hoofdstraat en op corsodag spelen in het centrum van het dorp wat bandjes. Noord wijk In Noordwijk wordt de meeste drukte zaterdagavond en zondag verwacht. Een deel van de corso wagens wordt na afloop van dc tocht door de bollenstreek op de Koningin Wilhelmina Boulevard opgesteld. De VVV in Noordwijk benut het corso om de zes nieuwe hostesses van dc toeristenorgani satie voor te stellen. Vanaf 18.00 uur, wanneer de praalwagens de badplaats binnenrijden, delen de meisjes aan het publiek namens het Noordwijks Bloemencomité bloemen uit. Vijf jaar geleden besloten het Noordwyks Bloemencomité, de VW en de Evenementencommis sie deze hostesses aan tc stellen. De meisjes treden op bij bijzonde re activiteiten zoals gemeentelijke ontvangsten en andere grote eve nementen. Het zestal luistert zater dag in nieuwe fleurige kleren het bloemencorso op. Maar ook eerder op de dag zijn er al activiteiten in Noordwijk. Op de Koningin Wilhelmina Boulevard wordt om 14.00 uur een ringwjderij gehouden en op het Gat van Palace begint om diezelfde tijd een straat tekenwedstrijd. Daarnaast is de kermis op het Jan Kroonsplein vanaf 10.00 uur open. De Big Band Bollenstreek treedt 's avonds om 21.00 uur op in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat. De entree bedraagt vijf gulden. hebben we het jeugdwerk wat moeten afremmen de laatste jaren, maar nu kunnen er weer wat nieu we activiteiten worden voor de jeugd worden opgezet", zegt De Vreugd. Om het resterende bedrag bijel- kaar te krijgen staat zaterdag dus een braderie en bazaar op het pro gramma. Op de eeuwenoude Kerk laan staat die dag dan ook een groot aantal kramen opgesteld. Er is een rad van avontuur; er zijn di verse spelen voor kinderen en er worden ansichtkaarten, platen en een groot aantal boeken verkocht. Maar ook zijn er tal van artikelen te koop op de rommelmarkt. "Voor die markt hebben we veel mate riaal gekregen. En niet alleen van leden van de hervormde gemeente. Iedereen draagt zijn of haar steen tje bij. Eigenlijk te veel om op te noemen. Kennelijk zien velen toch het belang van deze restauratie in", aldus commissielid mevrouw H. van der Marei. Bedrijven Behalve de braderie en rommel markt is ook het bedrijfsleven in Katwijk gevraagd een bijdrage te geven in de restauratiekosten. "Die brieven zijn pas de deur uit, of die actie resultaat oplevert weten we pas over een paar weken", aldus Van der Marei. De pandjes Kerklaan 8 en 10 in Katwijk die na een ingrijpende restauratie r worden overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23