Ouderen moeten jeugdflat redden EXAMEN- Zware tijden voor offshore-industrie KOORTS Kerken voeren actie voor onafhankelijkheid Namibië Reportage Baksteen Lelystad voor beleidsmakers 'Een grote blunder, ik baal als een stekker' DONDERDAG 24 APRIL 1986 PAGINA 17 trokken dan ook zo snel moge lijk. En daardoor werd de samen stelling van de bewoners nog eenzijdiger. Inbraak, dronken schap, diefstal, geweldpleging, brandstichting, vervuiling, je kunt het zo gek niet bedenken of de bewoners kwamen er wel op. Het is zelfs wel eens gebeurd dat er iemand uit een raam werd ge gooid. Criminelen vonden er on derdak en vrouwelijke huurders kozen zo snel mogelijk het haze- pad, want ze waren er absoluut niet meer veilig. Huisvuil werd zo het raam uit gegooid en de boel werd door de bewoners langzamerhand vak kundig gesloopt. Er viel niet te genaan te repareren, al probeer de de woningbouwvereniging dat wel in de hoop dat de huur ders zo op betere gedachten wer den gebracht. Maar tevergeefs. De laatste huurder vertrok eind '84 en trok de deur dicht van een gebouw dat rijp was voor de sloop. Toch wil de woningbouwver eniging proberen de zaak te red den. Al in het jaar van oplevering werd naarstig gezocht naar ande re bestemmingen. Er is gedacht aan een tehuis voor daklozen, een internaat voor schipperskin deren, een combinatie van win kels, woon- en werkruimte, een verpleegstersflat en een sportop- leiding. Maar al die plannen lie pen stuk op financiële argumen ten en vooral op de bestaande re gelgeving. Ideale ligging Nu denkt de woningbouwver- Honderd bakstenen moeten De Tjalk in Lelystad redden (foto gpdi eniging aan een grondige ver bouwing van de flats, opdat ze geschikt worden voor bewoning door ouderen. Van de 131 eenka merwoningen moeten 80 twee- en driekamerwoningen worden gemaakt. Er komen gemeen schappelijke ruimten en liften. De plannen zijn ontworpen in overleg met de Stichting Huis vesting Ouderen Lelystad. Volgens directeur B. Noorde wier van de woningbouwvereni ging is de ligging van de flat op zichzelf ideaal voor ouderen: dicht bij winkels en openbaar vervoer, niet ver van de stad, maar toch niet midden in de drukte van het centrum. Het probleem is alleen dat de financiering van de plannen niet rond is. De kosten van het op knappen bedragen 5 miljoen, waarvan de woningbouwvereni ging 3,5 miljoen zelf wil betalen. De Tjalk is nog lang niet oud ge noeg om onder wat voor verbete ringsregeling dan ook te vallen. Het rijk is tot nu toe niet bereid om aan het opknappen mee te helpen, maar de woningbouw vereniging zelf heeft er ook het geld niet voor. Noordewier kijkt eigenlijk te gen geheel andere problemen aan dan de beheerder van bij voorbeeld een flat in Helmond, die volgens de woningbouwver eniging gesloopt moet worden. Daar wil staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) geen geld op tafel leggen voor sloop, hier komt geen geld op tafel voor in standhouding. Als er niet snel een beslissing wordt genomen, is afbreken het enige alternatief, ook al omdat de flats een verloe derende invloed op de rest van de wijk hebben. En zoals Noor dewier stelt: afbraak kost ook geld. LELYSTAD - Honderd bak stenen, niet door het raam, maar door de brievenbus van ryk, gemeente en provincie, moeten ervoor zorgen dat de Woningbouwvereniging Lelystad het nodige geld krijgt om de zes jaar oude flatwijk De Tjalk te redden. De Tjalk, een complex van 181 eenkamerwoningen voor jongeren, is voor de woning bouwvereniging een comple te nachtmerrie geworden. Na vier jaar van vechtpartijen, dronkenschap, inbraak, ver nieling en criminaliteit ver trok eind '84 de laatste huur der. Een bouwval bleef ach ter, maar met een flinke ver- bouwoperatie en het aantrek ken van huurders van vijftig jaar en ouder hoopt men sloop te voorkomen. door Runa Hellinga Eigenlijk was het hele plan om woningcomplexen voor jonge ren in Lelystad te bouwen niet zo slim. Het was een idee van de Rijksdienst IJsselmeerpolders voor de tijd dat Lelystad een ei gen gemeentebestuur had. Maar al vóór de bouw zag niemand het echt zitten. De stad heeft geen universiteit en geen hbo-opleidingen en trekt daardoor natuurlijk geen studen ten. De belangstelling voor de flats was dan ook heel klein en het was van meet af aan heel moeilijk om huurders te vinden. Ook het aanbieden van doe-het- zelfpakketten om van één kamer twee kamers te maken hielp niet. De huurders die er uiteindelijk in kwamen, waren vooral werkende en werkloze jongeren. De meesten kwamen direct uit het ouderlijk huis en genoten van hun pas verworven vrijheid. Dat wilde tussen de bewoners onderling wel eens flink botsen. Terwijl de een tot diep in de nacht doorfeestte en doorzoop, lag de ander te wachten tot het eindelijk stil werd en hij kon gaan slapen, want om zeven uur ging de wekker weer. En door de bouw van de flats, al die eenka merwoningen, zaten de bewo ners elkaar erg dicht op de lip pen. - Criminelen De werkende jongeren ver- KATWIJK - De offshore-industrie viert vandaag zijn voorlopig laatste feestje in mineur, als prinses Mar griet het olieveld 'Rijn', ongeveer 30 kilometer ten westen van Kat wijk, officieel in produktie stelt. Veel te vieren is er niet, want door de dramatische yal van de olieprij zen dreigt het boren op de Noord zee een te dure zaak te worden. door Wim Fortuyn De oliemaatschappijen haasten zich inmiddels hun inspanningen buitengaats op een lager pitje te zetten. Nieuwe booractiviteiten zijn op de lange baan geschoven en dat komt hard aan bij de toeleve rende industrie. Eén van de eerste slachtoffers is het in Leiden geves tigde Reed Tool Company, waar de ww dreigt voor 121 werknemers. De markt voor de boorbeitels die dit bedrijf verkoopt is volledig in gestort. Toch heeft de oliemaatschappij Amoco het feestje op de Noordzee niet afgezegd. De in gebruikname van olieveld 'Rijn' is uiteindelijk een hoogtepunt in de korte, maar hevige offshore-geschiedenis. Amoco verwacht dat de bron goed is voor een opbrengst van maxi maal 25.000 vaten (van 159 liter) per dag, zes procent van het totale bin nenlandse gebruik en een toename van 40 procent van de Nederlandse winning van aardolie op zee. Aan het hele project hangt een prijskaartje van 630 miljoen gul den. Door de daling van de olieprij zen van ruwweg 30 dollar per vat tot om en nabij de 10 dollar, zal het wel moeite kosten de investering er uit te halen. Vooral, omdat de exploitatiekosten sowieso hoger zijn dan bijvoorbeeld in het Mid den-Oosten en variëren van 8 tot ruim 14 dolar per vat. Maar daar staat tegenover dat de olieprijzen straks weer zullen stijgen. In totaliteit rekent Amoco op een resultaat van 30 a 40 miljoen vaten. Voor die olieplas ten westen van Katwijk is gewonnen verwacht is Amoco 15 jaar verder. Tegen die tijd zal de olieprijs weer fors hoger liggen, zo is de verwachting, omdat bijvoorbeeld de bestaande Britse oliebronnen op de Noordzee dan zijn uitgeput en de traditionele olieproducenten in het Midden- Oosten weer aan invloed zullen winnen. Minister Jamani van het olierijke Saoedi-Arabië verwacht zelfs dat de prijzen over twee jaar weer op ongeveer 28 dollar terecht komen. Geduld Des te dieper de olieprijzen nu zakken, des te sneller zullen ze straks weer stijgen. Amoco heeft dus alle reden om geduld te oefe nen en niet in paniek te raken. Al leen de voorgenomen oliewinning in blok P/9, waarin na twee jaar voorbereiding al wel tientallen mil joenen al waren geinvesteerd, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zo heeft ook de Nederlandse Aardolie Maatschappij, eigendom van Shell en Esso, heeft aangekondigd dit jaar een miljard minder uit te ge ven aan investeringen en operatio nele kosten. Kortom, de oliemaatschappijen komen, zo is althans de verwach ting, hun tijd op de Noordzee wel door. Maar dat ligt anders voor de toeleveringsindustrie, die in de af gelopen jaren wortel heeft gescho ten. De Industriële Raad voor de Oceanologie (IRO) in Delft, die ruim 250 bedrijven vertegenwoor digt die werken in de offshore-sec tor, sloeg deze week alarm: er staan 20.000 banen op het spel. Door het schrappen van nieuwe investerin gen dreigt deze industrie volledig zonder orders komen. Daarmee gaat produktiecapaci- teit en kennis verloren die bij aan trekkende olieprijzen heel moeilijk weer op te bouwen is, aldus de IRO, die wil dat de regering met name bij de NAM aandringt op voortzetting van de investeringen op de Noordzee. De raad heeft wel begrip voor het besluit geen nieu we oliebronnen aan te boren, maar is uitermate bezorgd over het ef fect ervan en vreest dat andere oliemaatschappijen op het Neder landse Plat in de Noordzee dan ook minder zullen investeren. Herenakkoord De IRO rekent kennelijk op de concurrentiedrift van de oliemaat schappijen, die elkaar argwanend plegen te beloeren. Dat blijkt ook uit het feit dat ze de deur bij econo mische zaken nog steeds platlopen als er nieuwe boorvergunningen te vergeven zijn op het continentaal plat. Zelfs een maatschappij als Ar- co, die het speuren naar nieuwe oliebronnen wereldwijd met 30 procent heeft teruggeschroefd, heeft een grote aanvraag ingediend voor nog te verstrekken opspo ringsvergunningen. Of het aanvragen van een ver gunning ook betekent dat ze gaan boren is natuurlijk een tweede. Daarom richt de 1KO zijn aandacht vooral op de NAM, omdat deze combinatie van Shell en Esso nau we relaties met de Nederlandse staat onderhoudt middels de aard gaswinning. Volgens het aloude 'herenakkoord' dienen zij hun win sten uit Nederlandse velden te in vesteren in Nederland. Maar enige garantie biedt dat ak koord niet. Van een dictaat is geen sprake. Minister Van Aardenne (economische zaken) laat Shell en Esso tot nu toe geheel vrij. Hij is wel tevreden over die investerin gen, tot ergernis van de Industrie bond FNV, die de publieke opinie bestookt met rapporten waaruit louter onvrede spreekt. De offsho- rebedrijven moeten maar nergens op rekenen. LISSE - "De tekst Nederlands was redelijk goed opgebouwd", conclu deerde N. Lucassen, conrector en leraar Nederlands van het Fioretti- college in Lisse, na afloop van de ochtendexamens. Gisteren kregen ook zijn havo-leerlingen een tekst verklaring voorgeschoteld, met als onderwerp vakantie. Het was een artikel van Theo IJzermans dat bij na twee jaar geleden in Interme diair stond, met als veelzeggende titel: 'Blijf Thuis!'. "Het onderwerp ligt dichtbij de leerlingen. Ze ho ren ook wel eens wat van vakantie gangers met problemen. Een her kenbaar onderwerp en dat is de laatste jaren nog wel eens anders geweest", aldus Lucassen. De leerlingen die hem na het ex amen hadden aangeschoten von den de tekst vrijwel allemaal niet zo moeilijk. "Eén leerling was de vragen op de achterkant van de op- gavepagina's vergeten. Dat komt helaas nog wel eens voor, terwijl het toch bovenaan de opgaven staat". Slachtoffer was Yvonne Jansen. "Een verschrikkelijke blunder. Ik baal als een stekker. Maar moet je dan ook kijken: on der aan de pagina staat alleen een lullig pijltje". De tekst vónd zij niet zo moeilijk. Problemen ontston den bij de beantwoording. De vra gen waren volgens haar wat moei lijk geformuleerd. Dat vond ook Trudy Boterbloem. Net als haar mede-student viel zij vooral over het woord 'relativeert' in vraag drie. Volgens Lucassen horen ha vo-studenten het woord wel te ken nen. Hij kon zich echter wel voor stellen dat bij deze vraag proble men ontstonden omdat het niet echt duidelijk was wat het woord in die zin betekent. Was het sleutelwoord bij de ha vo-kandidaten 'relativeert', bij de vwo-leerlingen was 'multiplier' het onderwerp van gesprek. De term kwam voor in de laatste van de vier opgaven van het examen econo mie-1 en recht voor atheneum en gymnasium. Onderwerpen als loodvrije benzine en de harde Ne derlandse gulden, vormden de ac tuele noot. Economie-leraar J. Bot man: "Er kwam weinig micro-eco nomie voor in het examen. Dat komt goed uit omdat je in de les toch vooral de nadruk op de ma cro-economische onderwerpen legt". De problemen met de multiplier kon Botman zich niet echt voor stellen. "Je zou toch zeggen dat het geen problemen zou moeten ge ven. De multiplier werd in de tekst toch netjes gegeven. Ze hoefden hem alleen maar na te rekenen." Strikvraag Mavo-, havo- en vwo-kandidaten mochten zich 's middags allemaal door Duits heen worstelen. 'Stram- peln halt fit', is de montere titel van een der teksten uit het mavo-exa men. Het gaat over de heilzame werking die van fietsen uitgaat. Marjolein van Klaaren en Jolanda Sleewe van de Leidse scholenge meenschap (c-niveau) willen best aannemen dat fietsen gezond is maar die tekst was een crime. Het kostte enige tijd voor ze het woord Strampeln als het duits woord voor fietsen hadden kunnen thuisbren gen. En wat te denken van die tekst over spijbelen? Die was nog erger. Radjes Ramsamoedj vond alle vier de teksten erg moeilijk maar dat gevoel heeft hij bij elke tekst in welke taal dan ook, vertelt hij. Hij is er gewoon slecht in. Veel waardering is er daarente gen voor het novum van dit jaar opgaven naar aanleiding van afge beelde advertenties, krantebericht jes en folders. De mavo d-klanten kregen ook een reeks van die beel dende vragen voorgeschoteld. En daarin zat een strikvraag. Michel Silvester. Edwin Wouters en Marco Hilgeman van de Leidse scholen- gemeenscap hadden dat wel door. Dachten ze. Want na onderlinge discussie en overleg met de rector komen ze tot de conclusie dat ze er toch in zijn gestonken. De opgave toont een reclame voor een film over een maanlanding en niet, zo als zij dachten, over een tentoon stelling. Het drietal heeft zich laten misleiden door de plaats waar die film wordt vertoond, de Westfalen- halle. "Dan denk je toch eerder aan een tentoonstelling. En de aan vangstijden stonden er ook niet biJ" Moeilijker vonden ze alledrie het andere onderdeel, de 'gewone' tek sten. Weinig boeiend ook. "Een ging over dieren in de stad", zegt Edwin misprijzend. Michel: "Die was ook zo lang, verschrikkelijk". Marco doet er een schepje bovenop door zich hardop af te vragen wat het in die tekst voorkomende woord 'Entartungserscheinungen' dan wel mag betekenen. De havo-studenten kregen kre gen vijf teksten waarbij velen met de laatste tekst problemen hadden. "Ik heb geen idee waar de laatste tekst nou over ging. Ja, het had iets te maken met dierenbescherming maar verder weet ik het niet", rea geerde Milanka Hoogervorst van het Fioretti-college na afloop van de zitting duits. Hoewel zij de tek sten moeilijk noemde, vond zij ze wel gemakkelijker dan vorig jaar. Studenten die de vergelijking met een vorig examenjaar niet konden trekken, relateerden het Duitseindexamen aan andere ta len. "Duits was veel makkelijker dan Frans", zegt Yvonne Jansen. Zij kon nog weinig zeggen over het examen en had ook nog geen ant woorden vergeleken met collega leerlingen. Terwijl sommigen in de garderobe de a's, b's, c's en d's op- door Robert-Jan Vonk en Simone van Driel ratelden in de hoop dat mede-stu denten dezelfde uitkomsten had den, zegt zij: "Van vergelijken word ik alleen maar bang". Ook zij vond de laatste tekst de moeilijk ste. "De eerste alinea snapte ik al niet, het laatste gedeelte ging wel weer. De tekst was vrij onduide lijk". Duits-leraar G. te Beest kon zich de problemen rond de laatste tekst wel voorstellen. "In de eerste ali nea wordt een naam gegeven van een onbekend dier waarin een hui- denhandel dreigt te ontstaan. De dierenbescherming waarschuwt daarin dat het gewoon om honden gaat", aldus Te Beest. "Daar zijn waarschijnlijk de problemen geko men". Toch vond hij de HAVO-tek- sten goed en interessant. Volgens hem kwamen er niet veel moeilijke woorden in voor en anders was de betekenis ervan wel uit de context te achterhalen. "Ik verwacht dat het examen heel redelijk gemaakt zal zijn", sprak hij zich optimis tisch uit. De vwo-kandidaten hadden dit jaar 'slechts' vier teksten. Richard Both vond het examen wel te ma ken. "Helemaal na het Engels viel dit wel mee". Ook had hij net als de havo-studenten moeilijkheden bij de laatste tekst. "De laatste vragen wist ik niet zeker meer, maar dat is natuurlijk niet gek aan het eind van een examen." Robert van der Lans schatte zich na afloop op een 6,5, terwijl hij nor maal een punt hoger scoort Voor hem waren de laatste twee teksten 'moeilijker dan gemiddeld'. "In voorgaande jaren", wist hij nog van oefeningen in de klas, "waren er niet echt uitschieters in het exa men. Teksten die veel moeilijker waren. Nu was de derde tekst dat wel". Minder optimistisch was leraar Te Beest, die geen geweldige resul taten verwacht. Hij vond de tek sten moeilijk en de thema's ook niet bepaald aanspreken. Deze conclusie trok hij na het lezen van de tekst. Voor het bestuderen van de vragen had hij nog geen tijd ge had. "Het kan zijn dat de teksten zwaar waren en de vragen juist wat makkelijker. De teksten vond ik in ieder geval knap lastig". Verder gaande acties van de Ne derlandse kerken voor de onaf hankelijkheid Namibië, dat door Zuid-Afrika wordt bezet, werden gisteren aangekondigd als uit vloeisel van een hoorzitting van de Raad van Kerken in Neder land over dat land. ,,De situatie in Namibië is onrechtvaardig en niet te rechtvaardigen," aldus bisschop Bomers van Haarlem. „De kerken moeten alles doen wat in hun vermogen ligt om daarin verandering te brengen." Hij behoorde tot de acht Ne derlandse kerkleiders die geen visum van de Zuidafrikaanse re gering hadden gekregen om deze maand Namibië te bezoeken. In plaats daarvan is een zeskoppige delegatie van de Namibische Raad van Kerken naar Neder land gekomen, die dinsdag en gisteren met de Nederlandse de legatie aan de hoorzitting te Soesterberg en Amersfoort heeft deelgenomen. „De Zuidafrikaanse regering heeft met haar weigering in elk geval bereikt dat Namibië voor taan hoog op de prioriteitenlijst van de Nederlandse kerken staat," zo zei ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken. Vooruitlopend op de de finitieve resultaten van deze hoorzitting noemde hij drie ter reinen waarop de Nederlandse kerken hun activiteiten kunnen uitbreiden. In de eerste plaats meer contacten tussen de kerken uit Namibië en Nederland. Nu kerkleiders herhaalde malen geen visum voor Namibië heb ben gekregen, nam hij het voor stel over van de Namibische me thodistenpredikant Jimmy Palos om gewone kerkleden voortaan met toeristenreizen naar Zuid- Afrika te laten meegaan om ver volgens aldaar alsnog een dele gatie te formeren. Verder moeten de Nederland se kerken alle mogelijke druk op de Nederlandse regering uitoefe nen zodat deze zich (meer) zal in spannen voor uitvoering van de VN-resolutie waarin tot onafhan kelijkheid van Namibië wordt opgeroepen. Tenslotte zouden de Nederlandse kerken meer mate riële steun aan de Namibische kerken kunnen geven. Nieuwe stichting voor jo- denzending. Onder voorzitter schap van ds. T.J. Keegstra (61), gereformeerd predikant (vrijge maakt) te Arnhem, is een nieuwe stichting opgericht voor joden- zending, die zich in een brief heeft gericht tot de Gereformeer de Kerken (Vrijgemaakt) in Ne derland. Deze „Stichting ter bevordering van evangeliever kondiging aan het Joodse volk" wil belangstelling wekken voor dit doel bij de leden van deze Kerken. Voorts wil zij financiële steun verwerven voor de in Groot-Brittannië gevestigde or ganisatie „Christian Witness to Israel", die in Engeland en Israel onder meer met lectuurversprei- ding haar doel nastreeft. In de brief aan de kerkeraden zegt het stichtingsbestuur het te betreuren, dat na de Vrijmaking het werk onder de joden is blij ven liggen. Voorzitter ds. Keeg stra verklaart desgevraagd dat sinds het laatste kwart van de vo rige eeuw in de Geref. Kerken in Nederland aan verkondiging van het evangelie onder joden is ge daan, maar dat in zijn Kerken sinds 1951 daarvoor geen activi teiten meer zijn ontplooid. Er zal niet „zonder meer" sprake kun nen zijn van „zending" of „evan gelisatie" onder het Joodse volk, aldus de brief, „omdat dan tekort zou worden gedaan aan de bij zondere positie van dit volk". Daarom zal de nadruk worden gelegd op het wekken van be langstelling voor de evangelie verkondiging aan het Joodse volk door middel van studie en voorlichting. Nadat „diepgaande schriftuurlijke bezinning" op gang is gekomen denkt de stich ting in de loop van 1987 te kun nen beginnen met daadwerkelij ke voorlichting, onder meer op gemeentevergaderingen. Franse joden doen beroep op Glemp. Naar eerst nu bekend is geworden heeft de joodse ge meenschap in Frankrijk gebruik gemaakt van het vorige week af gesloten tiendaagse pastorale be zoek van de primaat van de Rooms-Katholieke Kerk van Po len, kardinaal Jozef Glemp, aan zijn landgenoten in Frankrijk, door een beroep op hem te doen stichting van een klooster in het voormalige concentratiekamp Auschwitz niet te laten door gaan. Sinds vorig jaar verblijven daar tien Karmelietessen in het vroegere theater, dat de Duitsers hebben gebruikt als opslagplaats voor het Zyklon-B gas waarmee gevangenen om het leven wer den gebracht. Het gesprek met de kardinaal heeft op 14 april in Parijs plaats gehad. De kardinaal zegde de de legatie toe hun bezwaren te zul len voorleggen aan kerkleiders in Polen. Vredesprijs Johannes XXIII naar Thailand. De Internationa le Vredesprijs Johannes XXIII van het Vaticaan is dit jaar toege kend aan het Thailandse rooms- katholieke bureau voor hulp aan slachtoffers van rampen en aan vluchtelingen (COERR). Paus Johannes Paulus II zal op 3 juni de prijs overhandigen aan de aartsbisschop van Bangkok, kar dinaal Michael Michal Kitbun- chu, en de directeur van het bu reau, Bunlert Tharachatr. Godsdiensthistoricus overleden. Na een langdurig ziekbed is op 79-jarige leeftijd de Roemeense godsdiensthistori cus en schrijver Mircea Eliade overleden in een ziekenhuis in Chicago. Eliades belangrijkste fi losofische werk behandelt de "Geschiedenis van de Godsdien sten". Hervormde kerk. Aangeno men naar Zètten-Amdelst: J. Maas, kandidaat te Hendrik Ido Ambacht, die bedankte voor Ter Aar. Bedankt voor Bruchem, Kerk wijk en Delwijnen: G. D. Kamp huis te Stolwijk. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Nymegen (parttime): dr. C. van der Vate, voorheen weten schappelijk medewerker aan de rijksuniversiteit te Utrecht, wo nende te Culemborg. Beroepen te streekgemeente Midden-Betu- we: drs. A. T. G. Ouw te Warns, Scharl en Staveren. Beroepen te streekgemeente Midden-Betuwe als geestelijk verzorger van de Heldring-stichtingen te Zetten: dr. J. J. van Es, laatstelijk missio nair predikant te Indonesië, wo nende te Apeldoorn die dit be roep heeft aangenomen. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Emmeloord: B. Reinders te Hardinxveld-Gies- sendam. Beroepen te Oud-Beij- erland: P. Blok te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Wol- phaartsdijk: E. Venema te Mid delburg-Centrum. Bedankt voor Elspeet: J. Karens te Opheusden. Baptistengemeenten. Beroe pen te Makkum-Workum: J. Scholtens te Kollumerzwaag.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17