Extra tegenvaller 'inzet' EG-beleid NS 'dreigt' machinisten na actie Cor van der Klugt: één en al Philips Landbouwministers onder druk Sprookjesprins 'Bonna Trading' duikt weer op WRR: landbouwprijzen in EG moeten omlaag WOENSDAG 23 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 LUXEMBURG (GPD/ANP) - De invoering van een 'medeverantwoordelijkheidshef fing' voor graan is ondanks extra financiële tegenvallers twijfelachtig en zal in elk geval voor de kleine graanboeren minder hard uitpakken als in de plannen van Euro pees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen was voorzien. De landbouwminis ters van de EG zal zich morgen buigen over een voorstel dat vandaag wordt uitge werkt. AMSTERDAM (GPD) - Het brem achter een wereldomvattend trans portsysteem ter waarde van 300 miljard gulden, directeur Ronald Goslitski van de in Dublin geregi streerde maatschappij Bonna Tra ding, is opnieuw actief in Neder land. Goslitski heeft enige tijd ge leden aan Damen Shipyards in Go- rinchem offerte gevraagd voor de bouw van twee vrachtschepen, 40 trawlers en 20 snelle patrouillebo ten voor rekening van de Nige- naanse staat. Damen heeft deze or der ter waarde van rond een mil jard gulden van de hand gewezen omdat elke financiële basis ont brak. Dit meldt het jongste nummer van FNV-Magazine. Goslitski en Bonna Trading kwamen eind 1983 in het nieuws met het plan om in 15 jaar een geintegreerd en wereld wijd transportsysteem met contai ners op te bouwen. Goslitski gold in die dagen als de sporkkjesprins van de zieltogende Nederlandse scheepsbouw door orders in het vooruitzicht te stelen voor 500 zee gaande duwboten, 1000 duwbak ken. 75.000 trucks, 150.000 trailers, 150.000 containers, 400 drijvende kaden en 1000 helicopters. De Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij (het inmiddels ter ziele gegane restant van het voor malige RSV-bedrijf NDSM) zag er brood in en tekende een contract met de Engelsman voor de leve ring van 150 containerschepen voor een prijs van 90 miljard gul den. Anderhalve maand later zou Hp pprste aanbetaling uit Dublin worden overgemaakt. Hij moet nog komen. Enige weken later werd DAF ge polst over de levering van 500 trucks met de mogelijkheid tot meer. In Eindhoven werd, na een korte periode van bezinning, rea listischer gereageerd: „Een mooi aantal", aldus een woordvoerder, „maar laten we nog even met beide benen op de grond blijven staan tot de schepen van Bonna te water zijn gelaten". FNV-Magazine had in Londen een gesprek met Goslitski, die zei dat hij zijn transport-systeem nog steeds wil uitvoeren. „Ik wil echter niet dat de vakbonden en arbeiders in Nederland onrustig worden. Ik wil ook geen publiciteit, want dat is me vorige keer opgebroken. Daarom voer ik op dit moment ge heime besprekingen in Holland". Het blad meldt verder dat Goslits ki een jaar na zyn Nederlandse es capades in Nigeria om niet geheel duidelijke redenen in de gevange nis terecht kwam. Hij bleet een jaar achter de tra lies. Na de staatsgreep in dat land werd hij vrijgelaten omdat het vo rige regiem hem ten onrechte h^d veroordeeld. By wijze van smarte- geld kreeg hij van de autoriteiten in Lagos opdracht om twee bulk carriers van 150 miljoen gulden per stuk. veertig trawlers en twintig snelle patrouillevaartuigen van 25 miljoen per stuk te laten bouwen. Goslitski dacht meteen aan Damen Shipyards, maar daar weigerde men zaken met hem te doen van hoge nationale ambtenaren heeft inmiddels een voorstel op pa pier gezet voor een systeem dat wel voorziet in een heffing op overma tige graanproduktie, maar dat klei ne graanproducenten voor de har de uitwerking van zo'n heffing deels zou sparen. Andriessen en de voorzitter van de landbouwraad, de Nederlandse minister Gerrit Braks, komen van daag bijeen om een definitief com promis op papier te zetten. Ver wacht werd dat dan morgen wel licht geen formeel besluit maar in elk geval een politiek besluit zal vallen over het nieuwe landbouw- prijspakket. AMSTERDAM - Met een ferme klap op het hoofd van goochelaar Richard Ross heeft minister Neelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren de beurs Arbo '86 in de RAI geopend. Op deze beurs (tot en met 25 april) staan gezondheid en veiligheid op de werkplek centraal. (foto anpi Andriessen is fel tegen uitstel van de heffing. Blijkens gegevens die hij verstrekte gaat de landbouw in Europa dit jaar toch al 3,75 miljard gulden meer kosten vanwege de dalende dollarkoers en het wegval len van sommige bezuinigingen. Hij wil daarom geld zien van graan boeren die teveel produceren, net als in de melkveehouderij. De op brengst zou moeten worden ge bruikt om de afzet van de graan overschotten in de wereld te bevor deren. De voorstellen van de Commis sie betekenen een besparing van meer dan een miljard gulden. Het onaanvaardbare alternatief is vol gens Andriessen een prijsverlaging van vijf procent, die slechts 475 miljoen gulden opleveren. Vier lan den, West-Duitsland, Italië, Spanje en België hebben echter toch om uitstel van de invoering van deze heffing gevraagd. Hun argument is dat in een aantal landen de graan al 'in de grond zit', waardoor er geen produktiematigend effect meer van zou kunnen uitgaan. Op enkele plaatsen zit men zelfs nog maar ze ven weken van de oogst verwij derd. De Denen willen dat de EG 350 miljoen gulden uit de op brengst terugsluist naar de kleine re, financieel zwakke graanboeren. Diverse landen, waaronder Ne derland, willen de heffing alleen van toepassing verklaren op graan dat in de handel is gebracht. Graan dat op de boerderij blijft zou bui ten schot moeten blijven. Graan is voor de meeste Nederlandse boe ren een bijprodukt (veevoer), maar wel van wezenlijk belang voor de bedrijfsvoering. Landbouwgron den zijn gebaat bij afwisselende bebouwing en daarbij l^an bijvoor beeld wintertarwe moeilijk wor den gemist. Andriessen heeft laten weten dat hij geen beleid zal kunnen accepte ren dat de EG nog meer geld gaat kosten. Elk compromis moet bin nen de bestaande financiële ruimte worden gedekt. Een werkgroep Kort Zakelijk Bemco De scherpe koersval van de Au stralische dollar heeft vorig jaar het beleggingsfonds Bemco Au stralië flink parten gespeeld. De koers van het aandeel, dat op 24 oktober 1984 aan de effectenbeurs in Amsterdam werd geïntrodu ceerd tegen f70, zakte naar f 55 aan het einde van het jaar. De directie stelt daarom voor geen dividend uit te keren. Effectenbeurzen De Lpndense effectenbeurs en de Amerikaanse beurs National Association of Securities Dealers (NASD), die handelt in incourante fondsen, zijn begonnen met het uitwisselen van effectenkoersen. Dit moet volgens de NASD wor den gezien als een belangrijke stap naar het verwezenlijken van conti nue handel in aandelen over de he le wereld. Het gaat bij de uitwisse ling langs elektronische weg voor lopig om een proef. Rolls Royce De Britse fabrikant van vlieg tuigmotoren Rolls Royce heeft de winst vóór belastingen weten te vergroten van 26 miljoen pond sterling in 1984 tot een recordbe drag van 81 miljoen pond (303^Vnil- joen gulden) in het afgelopen jaar. De omzet groeide van 1,4 miljard pond tot 1,6 miljard pond (zes mil jard gulden), eveneens een record. Maandag maakte de Britse rege ring bekend dat de motorenfabri kant in de loop van volgend jaar zal worden geprivatiseerd. Winkelsluiting Een grotere soepelheid bij de winkelsluiting is nodig voor de emancipatie van minderheden, die zijn ingesteld op andere culturen en sluitingstijden. Dat zei A. Heijn, de voorzitter van de Raad voor het Filiaal en Grootbedrijf gisteren in Hoogeveen. Indien zij dat wensen zouden winkeliers hun zaken zeker tot zeven uur 's avonds open moe ten kunnen houden, zo zei Heijn. Auto's Shell gaat ervan uit dat het aan tal personenauto's in Nederland tot 2000 zal groeien met 35 tot 48 procent. Nu zijn er 4,5 miljoen au to's op een bevolking van 14,5 mil joen mensen, over vijftien jaar zul len er tussen de 6,1 en de 6,7 mil joen auto's zijn op een bevolking van 15,3 miljoen. Shell verwacht dat op grond van de toeneming van het aandeel volwassenen binnen de totale bevolking van 72 tot 82 procent, de stijging van de bevol king zelf met 5,5 procent, en de groei van het autobezit per duizend mensen. DEN HAAG (ANP) - De landbouw prijzen in de EG moeten omlaag, in de richting van het wereldprijsni veau. Tegelijkertijd moeten nieu we instrumenten worden ontwik keld ten behoeve van de zwakkere gebieden. Dat staat in een gisteren versche nen rapport van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) „De onvoltooide Euro pese integratie". Volgens de sa menstellers werkt de EG veel te weinig aan de totstandkoming van ëén markt. Dat laatste is noodzake lijk om het hoofd te bieden aan de toenemende concurrentie vanuit de Verenigde Staten, Japan en de nieuwe geïndustrialiseerde landen. Vooral nationale belangen door kruisen het streven naar eenheid in Europa doorlopend, aldus de WRR. De besluitvorming door de Raad van Ministers zal zich dienen te beperken tot politieke hoofdo riëntaties. De uitwerking van het beleid moet, meer dan nu, aan de Europese Commissie worden ge delegeerd. De Commissie behoort Beursmisbruik wordt strafbaar AMSTERDAM (ANP) - Minister Ruding (financiën) komt binnen zes maanden met een wetontwerp, waarin misbruik van voorweten schap bij effectenhandel op de beurs wettelijk wordt verboden. Hij heeft dat gisteren meegedeeld. Momenteel is er alleen een ge dragscode tegen dergelijk mis bruik, die in maart werd gepubli ceerd door het bestuur van de ef fectenbeurs. Misbruik van voorwetenschap komt voor als personen die uit hoofde van hun functie dingen we ten over een bedrijf die nog niet al gemeen bekend zijn en die de beurskoers kunnen beïnvloeden, daar voorafgaand aan publicatie van die informatie hun voordeel mee doen door snel op de beurs aandelen te kopen of te verkopen. Dat kunnen directieleden, com missarissen of personeelsleden zijn, maar ook bij de banken is vaak nog geheime informatie be schikbaar. Dekker toont 'zorgen' over Zuid-Afrika EINDHOVEN (ANP) - "We ge loven nog steeds, dat we een grotere kans hebben om de apartheid in Zuid-Afrika aan de kaak te stellen en de situatie ter plaatse te verbeteren door zelf het goede voorbeeld te geven. Het kan echter best zijn dat dit een gepasseerd station is en dat we ons standpunt moeten wij zigen". Dat zei dr. W.Dekker, president van Philips, gister middag in Eindhoven op de aandeelhoudersvergadering. Aan de vergadering ging een demonstratie vooraf door hon- derd leden van het Eindhoven- se Vredesbureau. Dekker wees erop, dat in Zuid-Afrika bij Phi lips 3000 mensen werken. "Het is uitermate moeilijk om die op straat te zetten en de deur op slot te doen", aldus Dekker. Hij stelde nadrukkelijk dat Philips in zijn bedrijven op geen enke le wijze meewerkt aan de apart heid. „We zijn ons echter van het grote probleem bewust. We maken in Zuid-Afrika niet zo veel winst dat we die niet zou den kunnen missen, maar we denken dat we het zo beter doen". Aan het begin van de verga dering maakte Dekker bekend, dat de winst over het eerste kwartaal lager zal zijn dan de winst in het eerste kwartaal 1985. "Dat bevestfgt onze ver wachting. dat een herstel van de rentabiliteit zich groten deels later dit jaar zal manifes teren", aldus de scheidende president, die gisteren werd op gevolgd door C.J. van der Klugt. ook meer controlerende bevoegd heden te krijgen. Ten aanzien van het landbouw beleid stelt de WRR vast dat te veel wordt getracht om met alleen het prijsbeleid zowel marktevenwicht als een aanvaardbaar inkomen voor de boeren te bereiken. Samen met de technische vooruitgang is hierdoor een grote overschotpro- duktie ontstaan, terwijl vraag bin nen de Gemeenschap nauwelijks toeneemt. Het wegwerken van die overschotten met gemeenschaps geld leidt niet alleen tot verspil ling, maar ook tot grote spannin gen met andere exporteurs van landbouwprodukten. DEN HAAG (ANP) - De Vervoers- bond FNV beschuldigt de directie van NS van intimidatie van het personeel. Naar aanleiding van ac ties op stations in Amsterdam, Utrecht en Den Haag waarbij ma chinisten en conducteurs de spoor banen blokkeerden heeft de NS-di- rectie het personeel in een dienst- telegram gedreigd met „discipli naire maatregelen". NS-topman Ploeger doet in het telegram ook een dringend beroep op de NS'ers om zich te onthouden van gedragingen die schadelijk zijn voor de dienstverlening aan de reizigers en voor de interne ver houdingen binnen het bedrijf. In een telexbericht aan NS waar schuwt de bond dat de „escalatie een feit is" als NS zijn dreigement uitvoert en strafmaatregelen neemt tegen actievoerders. De bond zal dan desnoods oproepen tot „harde solidariteitsacties" om de strafmaatregelen ongedaan te maken. Op het Centraal Station in Den Haag hielden gistermiddag onge veer tachtig NS'ers een uur lang een protestactie. Daardoor was geen treinverkeer mogelijk tussen de beide Haagse stations, Centraal Station en Hollands Spoor, en kon den er ook geen intercity treinen EINDHOVEN - Cor J. van der Klugt (61), gisteren benoemd tot president van Philips, weet wat van hem wordt verwacht. Zijn voorganger dr. Wisse Dekker heeft het in het verleden meermalen ge zegd: "In 1991, wanneer Philips honderd jaar bestaat, moet de om zet zijn gestegen tot 90 miljard gul den, terwijl de winst moet toene men tot drie a vier procent". Dat betekent dat de onderneming met Van der Klugt aan het roer de om zet met de helft moet zien te ver groten en de winst te verdrievoudi gen. Cor van der Klugt kwam in 1950 bij Philips als commercieel mede werker. Vanaf 1956 richtte hij zijn aandacht vanuit Eindhoven op La- tijns-Amerika. Vier jaar later werd hij directie-assistent bij Philips Chili. In 1963 volgde zijn benoe ming tot directeur van de Philips- organisatie in Uruguay. Na vijfjaar werd hij overgeplaatst naar Brazi lië. waar hij deel ging uitmaken van het directie-team om uiteinde lijk in 1971 te worden benoemd tot algemeen directeur in dat land. In 1978 werd hij teruggeroepen naar Nederland om lid te worden van de raad van bestuur. Compact-disc In die functie heeft Van der Klugt zich onder meer bezig ge houden mei de sectoren audio en video. Tijdens zijn bewind werd Philips geconfronteerd met het fiasco van het Video-2000-systeem, dat de onderneming vele honder den miljoenen guldens moet heb ben gekost. Vrijwel in dezelfde pe riode gaf Van der Klugt leiding aan de opkomst van de door Philips uitgevonden compact-disc. De ver koop van CD-apparatuur stijgt mo menteel sneller dan ooit het geval is geweest met een produkt in de consumentenelektronica. Van der Klugt heeft inmiddels ook grote verwachtingen van de zogenaamde home-interactive sys temen. die nieuwe vormen van ont spanning en educatie binnen het bereik van consumenten moeten brengen, variërend van eenvoudi ge video-clips tot sprekende woor- rijden van Den Haag naar Utrecht. De treinen naar Leiden, Amster dam, Zoetermeer en Rotterdam konden blijven rijden, zij het met een vertraging van vijf minuten, omdat de actievoerders vonden dat hun groep te klein was om ook die sporen te bezetten. Die actie, ter ondersteuning van de eisen van de Vervoersbond FNV, begon na een vruchteloos ge sprek met de rayonleiding van Den Haag over de invoering van nieuwe DEN HAAG (GPD) - Een 6.5 centimeter lange, onzichtbare elektrodraad kan winkeldiefstal aanzienlijk terugdringen. Het draadje kan onzichtbaar worden verwerkt in prijslabels of artikel coderingen of worden opgebor gen in de verpakkingen. Via een onopvallend geplaatste detectie- antenne slaat een artikel dat niet wordt afgerekend, 'zelf alarm. Artikelen die wel worden afgere kend, worden door het kassa systeem gedeactiveerd en verlie zen daardoor hun alarmerende werking. Het systeem is ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf Knogo. De Nederlandse dochter ervan presenteerde het gisteren denhoeken en encyclopedieën. Hij verwacht dat in die sector over vijf jaar wereldwijd 35 tot 40 miljard gulden zal omgaan. "Momenteel investeert Philips grote bedragen in de ontwikkeling van componen ten voor deze systemen. Ik denk dat Philips rond 1991 methome-in- teractive systemen een omzet be reikt van enige miljarden", aldus Van der Klugt onlangs in een toe lichting op de jaarcijfers 1985. Europa De nieuwe Philips-baas weet dat zijn voorganger Dekker, die de laatste jaren nadrukkelijk hel ge zicht van Philips heeft bepaald, een behoorlijke toon blijft meezin gen. Dekker zelf maakt er van zijn kant tenminste geen geheim van dat hii in zijn nieuwe functie als dienstroosters. Woordvoerder Bert Duym van de Vervoersbond FNV vindt het „onbegrijpelijk dat de NS-top op de begrijpelijke en te rechte onvrede onder het perso neel meent te moeten reageren met dreigementen. In plaats van dat men snel met ons om de tafel gaat zitten in een poging om olie op de golven te gooien gooit men olie op het vuur". Een woordvoerder van de NS verklaarde dat er van directiezijde Onzichtbare draad tegen winkeldieven tijdens de Dag van het Vakcen trum. de beroepsorganisatie van detaillisten van levensmiddelen. Knogo ontwikkelde eerder de hard-plastic kabels die kleding en lederwaren voor diefstal moe ten behoeden. Het nieuwe elektrodraadje is volgens de fabrikant zo gemak kelijk aan te brengen dat toepas- voorzitter van de raad van toezicht zijn kruistocht voor een verenigd Europa, met een homogene markt, in alle hevigheid zal blijven voort zetten. Philips heeft intussen zelf al ge zorgd voor een stevige positie in Europa. Van der Klugt speelde een belangrijke rol bij de overname van een deel van Bauknecht in West-Duitsland, waar Philips in het verleden met zijn grote huis houdelijke apparaten nauwelijks een rol van betekenis speelde. Nu wel, ook omdat de delen van Bau knecht die niet door Philips wer den overgenomen zijn doodge bloed Bovendien heeft dezelfde operatie ertoe geleid dat de be staande overcapaciteit in Europa op het vlak van de grote huishou delijke apparaten is verminderd. Van der Klugt is trouwens ook geen sprake is van intimidatie. „Het blokkeren van sporen door treinpersoneel kan niet door de beugel. Wij intimideren niet, wij vragen de werknemers alleen met klem ons niet in een positie te dwingen waarin we moeten over gaan tot maatregelen die we liever achterwege laten omdat dat soort maatregelen escalerend werkt. Als de FNV-bond dat intimidatie vindt, laat ik dat voor haar reke ning", aldus de NS-woord voerder. sing op grote schaal mogelijk lijkt. Het kan ook in de verpak king van voorverpakt voedsel worden aangebracht en het kan in kleding of andere textiel onop vallend worden ingenaaid. Aan een artikel is niet te zien of het beveiligd is of niet. Volgens Knogo zou een winkelier daarom niet al zijn artikelen hoeven be veiligen. Alleen al doordat men de kans loopt dat een artikel alarm gaat slaan, zal het aantal winkeldiefstallen doen afnemen, zo meent de fabrikant. Het detec tiesysteem reageert niet op ande re metalen voorwerpen. Een proefsysteem is inmiddels geïn stalleerd bij Vroom en Drees- mann in Tilburg. nauw betrokken geweest bij de verwerving van meer invloed bin nen Grundig, een stap werd inge geven door de vrees dat de concur rentie Grundig wel eens van Phi lips zou kunnen afsnoepen. Dit Westduitse elektronica-concern is een van de grootste klanten van Philips. Latijns-Amerika De nieuwe president van Philips is zijn jarenlange verblijf in La- tijns-Amerika niet vergeten. "La tijns-Amerikaanse landen zouden meer dan nu het geval is moeten investeren in technologie, door het nemen van licenties en het betalen van royalties", aldus Van der Klugt onlangs op een bijeenkomst in Londen. Bij die gelegenheid stakt hij ook een beschuldigend vinger tje in westerse richting: "De stren ge programma's die de schulden landen zijn opgelegd, geven bijna volledig voorrang aan het inlossen van de uitstaande schulden, ten koste van de versterking van de in dustriële activiteit". Het optimisme dat de nieuwe Philips-president nog geen jaar ge leden uitstraalde met betrekking tot de Volksrepubliek China is in middels fors getemperd Begin vo rig jaar sprak Van der Klugt nog de verwachting uit dat de omzet in China binnen vijf jaar een miljard gulden zou overschrijden. In juli van het vorig jaar ging hij na het officiële bezoek dat premier Zhao Ziyang aan Philips bracht nog ver der. "Misschien halen we dat mil jard al over driejaar". Inmiddels is duidelijk dat de Chinese droom in een veel trager tempo en wellicht slechts ten dele werkelijkheid zal worden. Van der Klugt heeft nadrukke lijk gesteld dat er onder zijn be wind niet moet worden verwacht dat Philips drastisch een andere koers zal gaan varen. "De raad van bestuur vormt een team dat samen het beleid uitstippeld. Dat team blijft vrijwel ongewijzigd. Dat be tekent dat we de nu uitgezette lij nen gewoon blijven volgen, al is het natuurlijk wel zo. dat hier en daar wat nuances kunnen worden aangebracht". VW verkoopt T riumph-Adler aan Olivetti WOLFSBURG (DPA) - De Italiaan se onderneming Olivetti zal de Westduitse fabrikant van kantoor- machines Triumph-Adler overne men van het Volkswagen-concern. VW krijgt in ruil daarvoor een be lang van vijf procent in Olivetti, zo is gisteren meegedeeld in Wolfs burg. VW nam Triump-Adler in 1979 over van het Amerikaanse concern Litton Industries. Veel plezier heeft het automobielconcern van de transactie niet gehad, want voor het dekken van de aanhoudende verliezen en de uitvoering van sa neringsmaatregelen moest in to taal maar liefst 1,5 miljard mark worden uitgegeven. Volkswagen krijgt door de deelneming in Oli vetti toegang tot de computertech nologie van het Italiaanse concern, die toepassingsmogelijkheden in de automobielproduktie kan krij gen. Triumph-Adler is één van de be langrijkste fabrikanten van elek tronische schrijfmachines. De on derneming heeft op de Westduitse schrijfmachinemarkt een aandeel van dertig procent, op de Ameri kaanse markt vijftien procent en over de hele wereld veertien pro cent. Het bedrijf heeft in de vier fa brieken in West-Duitsland 7.000 werknemers en boekte vorig jaar een omzet van 1,2 miljard mark Het samengaan van Triumph-Ad ler en Olivetti moet nog worden goedgekeurd door het Westduitse kartelbureau. De twee ondernemingen hebben samen een aandeel van 38 procent van de markt voor schrijfmachines in de Bondsrepubliek. Voor andere kantoorbenodigdheden ligt het aandeel mogelijk zelfs boven de vijftig procent. Toch wordt de kans niet erg groot geacht dat het kartel- bureau de fusie zal verbieden. De Europese Commissie heeft name lijk aanbevolen de Europese schrijfmachine industrie te ver sterken met het oog op de toene mende concurrentie uit het Verre Oosten. Jamani: olie nog wel twee jaar goedkoop GENEVE (UPI) - De prijzen van ruwe olie zullen weer op een ni veau van 28 dollar per vat komen, maar het zal zeker nog twee jaar duren voor het zover is. Dit heeft de minister van olie van Saoedi- Arabië, Achmed Zaki Jamani, ver klaard in een commentaar op de maandag afgesloten vergadering van de Organisatie van Olie-Expor terende Landen (OPEC). De olieprijzen zijn sinds decem ber gedaald van 28 dollar tot om streeks dertien dollar per vat. De OPEC heeft de afgelopen week ge poogd het eens te worden over maatregelen om de prijzen op te knkken, maar daarvan is weinig te rechtgekomen. Slechts tien van de dertien landen stemden in met een verlaging van de produktie van 17,5 miljoen vaten per dag tot 16,7 miljoen vaten. Jamani zei dat Saoe- di-Arabië zfjn huidige produktie van ongeveer 4,1 miljoen vaten per dag niet zal verlagen. Het nieuwe plafond is volgens Jamani echter niet hoog genoeg om de OPEC verzekeren van een „rechtmatj» marktaandeel". Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft vanmorgen een overwegend flauwe stemming te rien gegeven. Wall Street had de w inst van de voorgaande dag weer snel prijs moeten geven en van de grote fondsen op bet Damrak was bet maar weinige beschoren hogere koersen te halen. Ko ninklijke Olie was tegen bet midda guur twee kwartjes beter op f 196,50 en ook Natonale Nederlanden was frac- tioneel hoger. Daarmee was het dan ge- segd. Akzo moest f 2,30 prijsgeven op f 176,60, Hoogovens zelfs f 3,40 op f 112 en Unilever f 2,20 op f 428,30. Philips was ex-dividend per saldo f 0,70 lager op f 60,70. De banken leden beperkte verliezen. Aegon werd f 1,40 goedkoper op f 109,80 en Stad Rotterdam f 1,50 op f 129. VNU moest twee gulden terug naar f 311,50 en collega uitgever Elsevier een gul den naar f 186. Volker Stevin verloor f 1,10 op f 37,40 en Heineken f 2,10 op f 217. Wessanen raakte f 3,70 kwijt op f 281,30, Glst-Brocades f 3,50 op f 268 en Fokker f 1.20 op f93. De obligatlemarkt gaf verliezen te zien tot rond 0,3 punt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9