Omschrijving samenwonen twistpunt Brillen en lenzen... Lubbers: Den Uyl premier bij 60 zetels PvdA Kernenergie toch snel in de Kamer Oor af druk 90procent betrouwbaar Stelselherziening bijna rond PLATTE TRUC Politieman verdrinkt bij oefening Morgen vuurdoop voor 'nieuw bewijsstuk' bij rechtbank Dennenbos De Peel doodziek Bril 58 heeft ze Dolman stopt met column Voorkeursactie voor Joekes van WD-ers WOENSDAG 23 APRIL 1986 DEN HAAG (ANP) - CDA en WD en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) hebben na giste ren nog een geschilpuntje over de herziening van de socia le zekerheid. De beide regeringspartijen vinden dat De Graaf met een duidelijker omschrijving moet komen van het begrip begrip gehuwd en ongehuwd samenwonen. Verder zijn de partijen overigens tevreden over de toezeg gingen die De Graaf in hun richting heeft gedaan. De PvdA liet gisteren nog eens weten dat de staatssecretaris niet op sociaal-democratische steun hoeft te rekenen voor zijn plannen. De Graaf wil op drie gronden na gaan of twee (of meer) mensen kunnen worden behandeld als ge huwden: het voeren van een ge meenschappelijke huishouding, duurzaamheid in de relatie, en ge zamenlijke presentatie naar buitén toe. Volgens Linschoten (WD) is. dat laatste criterium te privacy-ge- voelig. CDA en WD gaan meer in de richting van financiële/verstren geling, met namp bij de aanschaf van duurzame goederen. Linscho ten gaf toe dat een dergelijke for mulering niet in een wetstekst is vast te leggen, maar dat de juri sprudentie hierbij een belangrijke rol moet spelen. Ook de PvdA vindt de omschrij ving van gehuwden en ongehuwd- samenwonenden te onduidelijk, maar is het niet eens met CDA en WD dat die omschrijving maar via jurisprudentie moet worden vastgelegd. "Je kunt niet zeggen: we doen alvast wat en we zien wel waar het schip strandt", aldus PvdA-er Buurmeijer. PvdA-woordvoerster Ter Veld maakte gisteren nogmaals duide lijk dat De Graaf niet op steun van de PvdA hoeft te rekenen als de hoogte en de duur van de verschil lende uitkeringen niet verbeteren. Zij stelde dat een uitkering van 75 procent nauwelijks beroep op de toeslagenwet nodig maakt. Het voorstel de uitkeringen te verlagen naar 70 procent van het minimum loon betekent vastlegging van die uitkeringen op het laagste niveau. Volgens ter Veld maakt een per centage van 75 procent het stelsel niet duurder maar is alleen geen sprake van bezuinigingen. COMMENTAAR De televisiekijker die zich interesseert voor het politieke gèbeuren, zal wel licht zo zijn gedachten hebben over de Tweede Kamer. De groene bank jes zijn vaak akelig leeg, her en der zit een verdwaald Kamerlid met een zee van ruimte om zich heen te luiste ren naar een eenzame spreker. Dat tafereel maakt een belabberde indruk op de kijker thuis, maar geluk kig is het niet meer dan een indruk. Want in de Tweede Kamer wordt heel hard, en ook heel lang, gewerkt. Dat ziet de kijker helaas niet, want dat werk speelt zich voor een belangrijk deel af buiten de grote vergaderzaal. De 150 leden van de Tweede Kamer draaien dag in dag uit mee in een ver gader- en overlegcircuit waar de ge middelde burger geen weet van heeft. Om als Kamerlid je werk goed te kunnen doen, moet je beschikken over een enorme werklust, een dito gedrevenheid en een efficiënte ma nier van werken om je iedere dag weer door een papierberg heen te worstelen. Verder moet je contact houden met je partij, met deskundige adviseurs en je kiezers, kortom met het echte leven van alledag buiten Den Haag. De lenige en snelle geest van een Kamerlid moet derhalve hui zen in een ijzeren gestel. Dat vele werk kan alleen goed wor den gedaan, als het in onderling over leg een beetje goed wordt verdeeld. Buiten de grote zaal van de Tweede Kamer, elders in het hele complex, worden immers tal van vergaderin gen gehouden over evenzovele on derdelen van het regeringsbeleid. Tengevolge van een ver doorgevoer de arbeidsdeling verschijnen op der gelijke vergaderingen doorgaans vooral de specialisten van de Kamer fracties. Alleen al de ziekte van een bewindsman, of een onverwachte verplichting in het buitenland (EG.Na- vo, etc.), kan de overvolle Kamer agenda helemaal door de war gooi en. Dan is het zaak dat iedereen zich snel aanpast en de tijd, die ineens vrijkomt, ook zo goed mogelijk weet te benutten. Als het even kan, zal de voorzitter proberen een zaak die al (te) lang op afhandeling wacht, ertus sen te schuiven. Doorgaans werkt deze procedure wel. maar dan moet iedereen zich er ook zo goed mogelijk aan houden. Ook de tijd die beschik baar is voor de democratie, blijft be perkt. De platte truc die enkele PvdA-Ka- merleden afgelopen maandag uit haalden, past niet in de goede gebrui ken die de Kamerleden, ondanks al hun politieke geschillen, willen hoog houden. Met behulp van een paar daartoe speciaal opgetrommelde par tijgenoten wist de PvdA-woordvoer- der over energiekwesties. dr.K.Zijl- stra, te bewerkstelligen, dat een openbare commissievergadering over kernenergiecentrales op het laatste moment werd uitgesteld. De vertegenwoordigers van CDA en WD ontstaken terecht in grote woede over deze 'overval', ledereen loopt te rennen en te draven, en dan wordt zo'n vergadering via een proce dureel geintje plotseling tot nader or der verdaagd. Inmiddels is de PvdA- fractie al weer bijgedraaid, de Kamer zal alsnog, vóór de verkiezingen, over deze zaak kunnen debatteren. De voorzitter van de Tweede Ka mer, de PvdA'er dr.D.Dolman, heeft deze week zijn laatste column ge schreven in het dagblad Trouw. Na 120 afleveringen zet hij er een punt achter, jammergenoeg net te vroeg om ook even zijn verhelderende licht te laten schijnen op het optreden van zijn fractiegenoten afgelopen maan dag. Maar Dolman is duidelijk genoeg in zijn slotalinea, waar hij zijn voor ganger, Anne Vondeling, citeert. "De hoogste eer", zei Anne Vondeling,"is volksvertegenwoordiger te zijn". Die eer schept verplichtingen. UTRECHT - De 110 meter hoge Utrechtse Dom staat in de steigers voor een totale metamorfose. De Dom wordt 'omgebouwd' tot een Saturnus-V raket, de raket waar mee onder meer de Apollo-viuchten zijn uitgevoerd. De afdeling decor bouw van de NOS begon gisteren met de montage van de motor. De ombouw van de Dom gebeurt ter gelegenheid van de tentoonstelling Space 86 en valt ook samen met het 350-jarig bestaan van de Utrechtse universiteit (foto anpj DEN HAAG (ANP) - PvdA, CDA en WD hebben gisteren de ruzie bijgelegd over het door toedoen van de sociaal-democraten uitge stelde debat over de vestigings plaatsen van nieuwe kerncentra les. De regeringsfracties hebben daarop afgezien van hun dreige ment de Tweede Kamer voor dit onderwep bijeen te roepen op 1 mei. Van der Hek (PvdA) meldde gis teren bij de vaststelling van de ka meragenda voor de komende tijd dat de grote drie deze zogeheten planologische kernbeslissing (pkb) voor 13 mei willen behandelen, zo dat de Eerste Kamer zich er nog voor de verkiezingen over kan bui gen. Hij vroeg kamervoorzitter Dolman een datum te prikken voor hervatting van de maandag afge broken commissievergadering. Het presidium zal daarover van daag overleggen. Op voorstel van de PvdA, ge steund door D66 en klein links, werd behandeling van de pkb maandag onverwacht geschorst, omdat deze fracties eerst een brief wilden hebben over uiteenlopende risico-analyses van de mogelijke vestigingsplaatsen. Het voorstel haalde een meerderheid omdat de PvdA met een stevige afvaardiging in de commissievergadering zat. CDA en WD verdachten de PvdA ervan de zaak over de verkiezingen te willen tillen. De wrevel bij de regeringsfrac ties was gisteren nog niet helemaal weggenomen. Eversdijk (CDA) sprak nog steeds van een plotselin ge overval, die heel slecht was ge vallen. PSP en PPR hadden kritiek op de 'draai' van de PvdA. "Blijk baar geschrokken van de eigen dapperheid", aldus Lankhorst (PPR). GIETHOORN (GPD) - Een drie daagse hardingsoefening van de Overijsselse ME van de Rijkspoli tie is gisteren op de Beulakker Wie- de bij Giethoorn voortijdig geëin digd met een drama. Doordat een zeilpunter bij het overstag gaan plotseling volliep, raakten vier ME- ers te water. Drie van hen konden zich redden op een boei. De vierde man, de 30-jarige wachtmeester eerste klas Charles Meijer, is ver dronken. Hoewel na het te water raken van de vier politiemensen hulp snel ter plaatse was, was de vermoedelijk door de kou bevangen wachtmees ter uit Borne al onder water ver dwenen. De drie collega's die de boei hadden weten te bereiken, waren door het water met een tem peratuur van 2 graden totaal ver kleumd. Zij werden gered door een schip van Provinciale Waterstaat van Overijssel en een passerend Duits jacht. Duikers van de Rijkspolitie in Giethoorn en Kampen haalden het stoffelijk overschot van Meijer rond twee uur dinsdagmiddag bo ven water. De Rijkspolitie-te-water in Kampen stelt een onderzoek in. DORDRECHT (GPD) - De rechtbank in Dor drecht doet morgenmiddag uitspraak in een opmerkelijke zaak. Voor de eerste keer zal een rechter z'n oordeel moeten uitspreken over de vraag of een afdruk van een oor van een verdachte kan dienen als bewijs. Vlak voor Kerst vorig jaar pleegden twee gewapende mannen met bivakmutsen op midden in de nacht een overval in de woning van een speelautomatenhandelaar in Oost- voorne. Voordat ze de deur forceerden, zette een zijn bivakmuts af en drukte zijn oor te gen het glas om te horen of de kust veilig was. Voor de zekerheid hoorde hij ook nog even met het andere oor. Juist dit kan hem morgen noodlottig worden, want voor de rest lieten de twee geen sporen na. Met handschoenen aan drongen de man nen het huis binnen, lichtten het in hun slaap verraste echtpaar en de drie kinderen van bed. Ze bonden de vijf met meegebracht draad provisorisch vast en sloten het gezin vervolgens opeengepropt anderhalf uur op in het toilet. De twee indringers doorzochten op hun gemak het hele huis, zetten 5 video recorders bij de deur neer en legden er voor 40.000 gulden aan ontdekte sieraden naast. Voordat ze dat meenamen, dronken ze eerst nog even een glaasje cola op de bank. Pas 's morgens wist de man zich als eerste te bevrijden. Hij waarschuwde de politie die aan het gebruikelijke onderzoek begon. De enige vondst was een stukje van de kolf van het bij de gijzeling gebruikte wapen dat een gasalarmpistool bleek te zijn. Er werden geen vingerafdrukken gevonden maar wel de via het magnesiumpoeder tevoorschijn geko men oorafdrukken. Pistool Daarmee had de Rijkspolitie in Dordrecht aanvankelijk geen plannen. Het onderzoek was in feite op dood spoor geraakt toen eind januari een 28-jarige man uit Alblasserdam werd gepakt die begin januari betrokken zou zijn geweest bij een bankoverval op het Grenswisselkantoor in Dordrecht. Bij hem thuis ontdekt de politie een gasalarmpistool waarbij uitgerekend hetzelfde stukje kolf ontbreekt als het wapen dat in Oostvoorne was gebruikt. Dat wil nog niet zeggen dat ook de dader dezelfde is geweest. De ooraf drukken zouden dat echter wel kunnen be wijzen. Maar hoe, want er was nog geen eer dere ervaring mee opgedaan? Een 'oordeskundige', de Zeeuw Cees Blaai uit Yerseke, werd geraadpleegd. Hij baarde opzien door in het tv-programma 'Wedden dat' in 3 minuten tijd aan de hand van foto's 50 beroemdheden te herkennen aan hun oor. Deze kenner beweerde dat oren, net als vin gers, wel op elkaar kunnen lijken maar dat er nooit twee exact dezelfde bestaan. De Rijkspolitie in Dordrecht wilde daarop de proef op de som nemen. Van 100 politie mannen op het centrale kantoor in Dordt werd een oorafdruk gemaakt. Een operatie die aanvankelijk niet serieus werd genomen omdat de test juist begin deze maand werd afgenomen. De heren agenten dachten in een 1 april-grap te lopen. Elk proefpersoon kreeg een glasplaatje tegen het oor gedrukt. Net als een vinger laat die door de talgklieren een vettige afdruk achter. Die werd bewerkt met hetzelfde magnesiumpoeder dat de politie bij het afnemen van vingerafdrukken gebruikt. De afdrukken zijn vervolgens met behulp van een laagje folie geconserveerd. Het interne onderzoek had een verrassend resultaat: er was niet een paar oren hetzelfde. "Sommige hebben wel veel van elkaar weg", aldus voorlichter Wim de Rooy van de Rijks politie, "maar het totaalbeeld was iedere keer anders". De Rijkspolitie durft dan ook de stelling aan dat oorafdrukken voor 90 procent be trouwbaar zijn. De ontbrekende 10 procent is geen twijfel maar een slag om de arm omdat het onderzoek niet wetenschappelijk was. Met spanning wordt dan ook de dag van mor gen afgewacht Veel hoop op een gunstige uitspraak van de rechter heeft De Rooy ken nelijk niet als hij zegt: "In 1911 is de vingeraf druk voor de eerste keer als bewys" aange voerd. Het duurde echter tot 1926 voordat het als zodanig werd geaccepteerd". TILBURG (ANP) - Slechts 3 pro cent van alle dennebomen in de Peel is gezond. Ruim tweederde is aangetast door zure regen. Bijna eenderde is stervend of dood. De situatie is sinds vorige zomer ern stig verslechterd. Dit zijn de uitkomsten van een onderzoek van de stichting Natuur en Milieu. De onderzoekers noe men de situatie in vergelijking met de rest van het land desastreus en verwachten dat binnen twee jaar 6000 hectare ziek dennenbos moet worden gekapt. "De fictie van het gezonde platteland is nu definitief voorbij", aldus woordvoerder Roos. Het onderzoek vond eind 1985 plaats in alle Peelgemeenten. Vol gens Natuur en Milieu spelen bij de bossterfte twee factoren een grote rol: luchtverontreiniging en (gevoelige) zandgrond. De zandbo dem kan maar een beperkte hoe veelheid zure regen neutraliseren. In het rapport wordt verder een verband gelegd tussen ammoniak- concentraties in de lucht en de bos sterfte. "Kleinere bosgebieden en percelen aan bosranden lijken meer aangetast dan grote gebie den. Niet voor niets is het enige boscomplex met een iets groter deel gezond dennehout het groot ste bos van Oost-Brabant. Opval lend is de bossterfte nabij het mestvèrwerkingsbedrijf in Sterk- sel. Vermoedelijk zijn hier de zeer hoge ammoniakconcentraties de oorzaak van". SOESTDIJK - Grote drukte op paleis Soestdijk toen de 40-jarige Wegen wacht zijn opwachting maakte bij prinses Juliana en prins Bernhard. Het autopark van de Wegenwacht bestaat nu uit ruim 500 voertuigen en uit elk van de 13 districten mochten 6 chauffeurs en een groepschef defile ren op Soestdijk. Alle leden van het koninklijk huis zijn lid van de ANWB en sinds 1937 is Bernhard erevoorzitter. Na het défilé kwamen de prins en prinses de opgestelde auto's en motoren inspecteren. Ze begonnen werd bij een Harley-Davidson Liberator, de motorfiets waarmee de Wegenwacht in de beginjaren door Nederland reed. De prins wierp er een bewonderende blik op. (foto anpj NIEUW-AMSTERDAM (GPD) - Premier Lubbers verwacht dat op positieleider Den Uyl de nieuwe premier wordt als de PvdA bij de komende verkiezingen de voor spelde 60 zetels haalt. Lubbers gaat er echter vanuit dat de coalitie op 21 mei de meerderheid behoudt. In dat geval zal het CDA met de WD doorgaan. Lubbers verwierp opnieuw de suggestie dat hij samen met Den Uyl in een kabinet zal gaan zitten. In het verleden, zoals bij het kabi net-Van Agt/Den Uyl, is gebleken dat dat geen groot succes was, zei hij. Eerder heeft de huidige minis- ADVERTENTIE voor iedereen èn in modieuze kleuren. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijkenl/j^A^shopïT JN^IOVVN Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 ter-president verklaard, dat de ver kiezingsstrijd een tweestrijd zal worden tussen Den Uyl en diens visie op economisch herstel en het door CDA en WD onder zijn lei ding gevoerde beleid. De minister-president bracht dinsdagmiddag als CDA-lijsttrek- ker'een bezoek aan enkele techni sche scholen in Hoogeveen en be zocht de groenteveiling in Nieuw- Amsterdam. Gisteravond hield hij als premier een rede voor de Com merciële Club in Groningen. Maar ook tijdens zijn 'politieke' bezoe ken bleek uit het optreden van Lubbers nauwelijks dat er een ver kiezingscampagne aan de gang is. Zowel voor de jongeren in Hoo geveen als voor de tuinders in het gebied rond Emmen luidde zijn boodschap dat naast de zekerheid dat er langzaam weer een redelijke boterham te verdienen valt, nu al les op alles gezet moet worden om het economisch herstel in alle de len van het land effect te laten heb ben. Zijn verhaal in Groningen voor het gezelschap van industriëlen en handelaren week op hoofdpunten nauwelijks af van zijn boodschap tijdens het campagnebezoek. De werkloosheid is nog steeds veel te hoog, er is een kentering ten goede en nu moet de grens van 500.000 werklozen in 1990 te halen zijn. Scholing en herscholing zijn nood zakelijk om jongeren en langdurig- werklozen aan de slag te helpen. Dat kan de overheid niet alleen, ook het bedrijfsleven moet mee helpen, aldus de premier. VERKIEZINGEN DEN HAAG (GPD) Tweede-Ka mervoorzitter Dolman stopt met zijn wekelijkse column in het och tendblad Trouw. Ruim twee jaar heeft hij voor deze krant zijn ru briek 'Van de voorzitter' geschre ven, waarin hij soms vermanend, soms anekdotisch over het politie ke bedrijf schreef. Vorige week riep hij bewindslie den op terughoudend te zijn bij de vermenging van functies van mi nister en kandidaat voor de partij. Vooral premier Lubbers vroeg hij in de periode voor de verkiezingen te stoppen met het wekelijkse tele visiepraatje naar aanleiding van de ministerraad. Lubbers reageerde daarop dat hij dat wel wil doen, maar dat Dolman dan moet stop pen met zyn wekelijkse column in Trouw. DEN HAAG (ANP) - Elf WD-ers, verspreid over het hele land, zijn een actie gestart om het WD-Ka- merlid Joekes na de verkiezingen opnieuw in de Tweede Kamer te krijgen. Gezien het niveau waarop de VVD staat in de opinie-onder zoeken - 26 tot 28 zetels - heeft Joe kes, die op de veertigste plaats van de kandidatenlijst van de WD staat, alleen een kans opnieuw ka merlid te worden als hij voldoende voorkeurstemmen krijgt. Dé elf vinden het niet alleen een verlies voor de WD, maar voor de hele Tweede Kamer wanneer Joekes niet terugkomt. Joekes is op een lage plaats op de kandidatenlijst van de WD te recht gekomen, omdat hij door zijn partij te oud werd geacht voor een nieuwe termijn als volksvertegen woordiger. Buiten de WD is veel gespeculeerd over de vraag of de onafhankelijke opstelling van Joe kes in de RSV-enquêtecommissie niet tevens een rol heeft gespeeld bij diens lage plaats. Vooralsnog lijkt de kans voor Joekes om via voorkeursstemmen gekozen te worden echter niet al te groot. Voor het verkrijgen van een zetel via voorkeursstemmen moet een kandidaat de helft van de kies- Joekes: te oud deler halen. De kiesdeler - het aan tal stemmen dat nodig is voor een Kamerzetel - bedraagt ongeveer 50.000 stemmen. Omdat de WD in alle 19 kiesdistricten met een ande re lijst uitkomt - alleen de eerste drie zijn overal dezelfde - moet Joe kes het benodigde aantal voor keurstemmen, ongeveer 25.000. verwerven in een kiesdistrict. Joe kes staat in alle kiesdistricten op de 24ste plaats van de kandidaten lijst, maar omdat de lijsten ver schillend van samenstelling zijn zal Joekes pas als veertigste WD- er in de Tweede Kamer worden ge kozen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5