Nu ook tweespalt in PvdA over vorming van college Proef met minicontainers voor ophalen van huisvuil Afscheid van Leidse gemeenteraadsleden La Rivière tweede man bij politie 'Teveel concessies gedaan aan Links Leiden' Medicijnen verloren Oproep aan Links Leiden: stem in met nieuw college 'Rijnland' mag vutters geen extra bonus geven Nieuwe regels voor verlof bij zwangerschap Kunstwerken sieren Leids politiebureau Stichting Binnenstad vreest komst van Marca actief in vrije tijd WOENSDAG 23 APRIL 1986 LEIDEN - Burgemeester Goekoop heefl gisteravond in de gemeente raad op eigen wijze, met een men geling van ernst en spot, afscheid genomen van twaalf raadsleden die niet in de nieuw te installeren raad, op 29 april aanstaande, zullen terugkeren. De burgemeester gaf in enkele woorden een karakterschets van alle vertrekkende raadsleden. Zo noemde hij Van Zijp (CDA) "een stukje roomse blijheid in de raad" en veronderstelde hij dat de verha-| len van de communist Brands wa ren "geïnspireerd op zowel Marx raadsleden als Max Tailleur hoop dat T er volgens Goekoop de volgende periode Ovèr het omstreden, overigens zullen terugkeren. De D niet aanwezige, VVD-raadslid La- D66 duidt volgens Goekoop op ken merkte Goekoop op dat deze doorstroming. "Die gaat altijd hard die partij, dus er is alle hoop", i de burgemeester tegen het D66- i hem ho- raadslid Snelders die door zijn par- zullen zeker nog r i onverkiesbare plaats i Ook het scheidende Links Lei- n", voorspelde de burgemeester Ook de zwijgzaamheid in de ge meenteraad van het WD-raadslid Brouwer, door Goekoop vergele ken met de Joost de butler uit de den-raadslid Middendorp ziet Goe- Bommel-stripverhalen, moest het koop nog wel eens terugkeren in ontgelden. "U wist alles natuurlijk de raad. Hij herinnerde aan een uit- veel beter maar zweeg", aldus de spraak van Middendorp, gedaan in burgemeester die zei dat het beter deze krant. en CDA-raadsleden eigenlijk alle maal "trutten en eien" te vinden. "Maar het is beter een half ei te hebben dan een lege dop", aldus Goekoop. De burgemeester nam verder af scheid van de PvdA-raadsleden Ei kerbout, Snelders en Fallaux, van het CDA-raadslid Vink, van Van Cruijssen (WD) en van het langst zittende raadslid Elzenga ("Ik be wonder u uithoudingsvermogen"). Het CDA-raadslid Van Zijp zei in zijn afscheidsrede dat van de ver trekkende raadsleden een aardig afspiegelingscollege te vormen zou zijn. Van Zijp meent dat de scher pe kantjes in de gemeentepolitiek er de afgelopen jaren een beetje van zijn afgegaan en hij hoopt dat de tegenstellingen de komende ja ren niet weer groter zullen worden. Vink (ook CDA) verklaarde daar entegen met weemoed terug te denken aan de periode van het Progressief Akkoord (PAK) toen de tegenstellingen in de raad groot waren en de politiek veel levendi ger. Hij pleitte juist voor "de terug keer van enige scherpte in de ver bale politiek". Middendorp (Links Leiden), die uit de boot is gevallen omdat haar partij een zetel verloor bij de raads verkiezingen in maart, zei dat het moeilijk te verteren is om de raad niet uit vrije keuze te moeten verla ten. Brands (Verbond van Commu nisten in Nederland) maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens uit te varen tegen zijn voor malige partij, de CPN, die volgens hem geen communistische partij meer is. Brands hekelde het feit dat de CPN is opgegaan in Links Leiden en zei dat er sprake is van een historisch moment omdat van af 29 april, het eerst na de oorlog, geen communist meer vertegen woordigd zal zijn in de Leidse raad. Een half jaar lang in vier wijken LEIDEN - In vier Leidse wijken gaat de gemeente Leiden vanaf twaalf mei een proef houden met minicontainers. Ongeveer een half jaar lang krijgen de bewoners gra tis een container. Alvorens men met de proef begint, zullen er voor lichtingsavonden worden gehou den. Het gemeentebestuür heeft om een aantal redenen besloten het ex periment met de containers te wa gen: verwacht wordt dat er op deze manier wat kan worden gedaan aan het probleem van het huisvuil op straat. "Dat is onder meer ontstaan doordat er nogal eens wat vuilnis bakken kapot gaan nadat ze op straat zijn gezet. Dat kan met de minicontainers niet gebeuren". "Daarnaast leveren deze contai ners minder lichamelijke belasting op voor de mensen die het huisvuil ophalen: zij hoeven nu niet meer zo zwaar te tillen". De gemeente ver wacht ook dat de invoering van de minicontainers bezuinigingen zal opleveren. M. Tol, voorlichter van de reini gingsdienst, over dat laatste punt: "Door die containers hoef je het LEIDEN - Hoofdinspecteur Jan Hein La Rivière (zie foto) wordt de nieuwe plaatsvervangend korps chef van de Leidse gemeentepoli tie. Hij volgt commissaris H. Mos- tert op die op 1 mei wordt be noemd tot chef van dit korps. La Rivière, een geboren Leide- naar, is 40 jaar oud. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij gaf lei ding aan verschillende afdelingen binnen het korps en is thans hoofd van de geüniformeerde dienst. De nieuwe plaatsvervangend korpschef heeft na zijn HBS-oplei- ding gestudeerd aan het Rijksinsti- tuut tot opleiding van hogere poli tie ambtenaren in Hilversum. In 1969 werd hij door de minister van justitie aangewezen tot hulp-offi cier van justitie. LEIDEN - In de gelederen van de Partij van de Arbeid is tweespalt ontstaan over het voorlopige resultaat van de college-onderhandelin gen met de WD en Links Leiden. Het scheidende PvdA-raadslid Eikerbout overweegt in de ledenverga dering van zijn partij, aan staande vrijdag, een motie LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft ze sluit ook niet uit dat ze uit haar emdresulteftvan dieondef gistermiddag vermoedelijke in of jaszak zijn ontvreemd. einaresuitaat van Üie onder- de Maresingel Degene die de medicijnen heeft Handelingen wordt afgewe- gevonden, wordt verzocht contact zen. Eikerbout noemde de op te nemen met de politie. vorming van een PvdA/ WD/Links Leiden-college, Tesselaar gisteravond de opmer- gisteravond in de gemeen teraad, verwerpelijk. In de nieuw gekozen fractie s ook de nodige aversie ont- king dat zijn partij misschien toch teveel heeft ingeleverd. Onverantwoordelij k Het PvdA-raadslid Eikerbout. rond een school medicijnen verloren. Deze medicij nen - Tofranil - kunnen bij ge bruik levensgevaarlijk zijn, vooral voor kinderen. De vrouw merkte het verlies van het geneesmiddel gisteren rond 17.50 uur. De medicijnen zitten in een onbekende verpakking. Het gaat om ongeveer 40 tabletten die grote gelijkenis vertonen met de snoepjes 'smarties'. De vrouw ver moedt dat zij de geneesmiddelen heeft verloren op de school, maar staan tegen het resultaat van de on- die niet in de nieuw te benoemen derhandehngen met Links Leiden, gemeenteraad terugkeert, zei gis- De PvdA zou, volgens een aanta teravond tijdens 2,Jn afscheidsrede leden van de nieuwe fractie, te veel dat njemand in zijn party een colle- concessies hebben gedaan. De van de heooede samenstelline brief die drie leden van PSP en ®eiL .^nd^TvandeP^dA wilSe CPN (twee van de drie partijen huidige samenwerking met de waaruit Links Leiden is samenge- VVD voortzetten en een ander deel steld) aan de gezamenlijke leden wil een coll met alleen Links van deze party hebben toege- Leiden en D66", aldus het socialis- stuurd waarin wordt betoogd dat tische raadslid. Eikerbout noemde Links Leiden akkoord moet gaan de wijze w de coUege.onder- met het aanbod van de PvdA, ont- handelingen met Links Leiden lokte zelfs PvdA-onderhandelaar 21ch thans voortsleept exempla- risch voor hoe het de komende ja ren zal toegaan als het college van PvdA, WD en Links Leiden er werkelijk komt. Het PvdA-raadslid wijst het on derhandelingsresultaat dat de drie partijen hebben bereikt af omdat het de positie vah de PvdA in het college verzwakt ondanks de ver kiezingswinst die de socialisten hebben geboekt. In het huidige PvdA/WD-college heeft de PvdA een meerderheid die zij in een col lege met de WD en Links Leiden moet prijs geven, omdat ook de burgemeester een liberaal is. Eikerbout is gekant tegen uit breiding van het aantal wethouder- sposten en tegen de verdeling van huisvuil niet twee keer per op te halen, maar één keer. werken ook nog eens een een ke met aanbiedplaatsen en dat he( als gevolg dat je veel sneller do zo'n wijk kunt. Bezuinigingen d nodig zyn omdat we ons persone ook op andere plaatsen moeten i" zetten. Denk bijvoorbeeld eens a de Stevenshof". Wat mag er in de container? de minicontainer kunt u uw hu vuil, tuinvuil, klein grofvuil, zo; dozen, een kapotte stofzuiger, afg dankte vloerkleden e.d. kwijt, mag maximaal tachtig kilo vuil in Grootvuil kan voor woensdag den gemeld op tel: 252091. wordt dan op donderdag opg haald. Wat betreft de voorlichting; avonden: de bewoners van de V< gelbuurt, Raadsherenbuurt e Boerhaavebuurt kunnen vanavon informatie krijgen over het expen ment in de aula van de Agne Scholengemeenschap aan de Ej mer Poelstraat 3. Aanvang: 19.C Hoge- en Lage Morsweg, Kopj pelstein en Boekhorst, maandag 21 april (19.00 uur), B.T.S. Dr. C. Sw<^ rus, Vondellaan 35; Zeehelderi buurt, donderdag 1 mei (19.00 uurj kantine directie reiniging, ingani Evertsenstraat; Stevenshof, don] derdag 6 mei (19.00 uur), Dijkhofl Rijndijk. LEIDEN - Twee leden van de PvdA en Jonge Socialisten vragen de leden van PSP, PPR en CPN (Links Leiden) vanavond de wethouders-portefeuilles. Het stemmen met de vorming DEN HAAG/LEIDEN - Minister De Korte (binnenlandse zaken) heeft een besluit van het Energie bedrijf Rijnland in Leiden, om ambtenaren die vervroegd uittre den een gratificatie toe te kennen, geschorst. Het college van beheer van Rijn land besloot op 2 mei 1983 tot het toekennen van uitkeringen ineens. De bedragen waar het om gaat lig gen tussen de 2400 en 7200 gulden. Het college nam op 9 januari 1985 het besluit om tevens de amb tenaren, die na veertig dienstjaren van de vut-regéling gebruik ma ken, een uitkering-ineens te ver strekken van 200 gulden per maand voor elke maand dat de ambtenaar eerder vertrekt. Met de ze besluiten wilde Rijnland het vervroegd uittreden stimuleren. Voorts besloot het college op 20 januari 1985 tot het uitkeren van de eigen bijdragen in de kosten van woon-werkverkeer. De Korte wil echter niet dat een bedrijf op eigen houtje landelijke regelingen veran dert. De minister zegt: "Het besluit deze eigen bijdrage in feite onge daan te maken leidt tot afwijkende rechtspositionele aanspraken ten opzichte van ambtenaren en door kruist daarmee het gecoördineerde arbeidsvoorwaardenbeleid bij de overheid". De Korte schrijft, dat alle drie be sluiten zijn geschorst. LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond akkoord ge gaan met een nieuwe regeling voor zwangerschaps-, bevallings- en ou derschapsverlof. Tot op heden hebben vrouwen in dienst van de gemeente recht op zes weken zwangerschaps- en zes weken bevallingsverlof. Voor de partner bestaat de mogelijkheid van kraamverlof voor twee dagen. De nieuwe regeling betekent een aanzienlijke verbetering van de be staande praktijk. Vrouwen krijgen recht op verlenging van de zwan gerschaps- en bevallingsverlof met vier weken, tot in totaal zestien we ken, en hun partner op een uitbrei ding van het kraamverlof, met be houd van loon, van twee naar tien dagen. LEIDEN - De laatste losse eindjes aan de bouw van het nieuwe politiebureau aan de Langegracht worden weggewerkt. Zo zette de kunstenares Maya van Hall gisteren haar marmeren kunstwerk in de hal van het bureau in elkaar. Het is een achtpuntige polities- ter, niet zó van een uniform gerukt, maar met een doorsnede van bijna anderhalve meter. Gisteren werd het politiebureau tevens van een neon-uithangbord met de tekst 'politie' en een dito zwaai licht, een werkstuk dat onmogelijk over het hoofd kan worden gezien. De verschillende delen van drieduizend kilo wegende politiester voegde Maya van Hall gisteren aaneen tot het geheel. Naast de ingang staat nu de sculptuur, waarop bezoekers van het politiebu reau hun achterwerk kunnen neervlijen, als zij in de hal moeten wachten. De ster is vervaardigd van een bijzonder harde marmer soort, zodat de kans dat het kunstwerk het politiebureau zal over leven aanwezig is. Een ander embleem, dat de werkzaamheden van de Hermandad met zich meebrengen, hangt sinds gisteren vlak bij de ingang van het nieuwe bureau: een zwaailicht van neonverlichting. Samen met het grote rode bord 'politie' zijn deze blikvangers een ge schenk van de glasblazer Barend Goddijn aan de gemeente Lei den. rmeren politiester in de hal van het nieuwe politiebureau. Kunstenares May van Hall poseert bij het drie ton wegende kunst- Met beleid wordt de neon-verlichting aan de gevel i werk. troto wim Dijkm.ni politiebureau bevestigd. (foto Wim Dijkman) raadslid noemde de uitbreiding van het college van B en W met een zevende wethouder ongemoti veerd en, in verband met de kos ten, onverantwoordelijk. Eiker bout merkte spottend op dat Lei dén op deze manier, twee deeltijd- wethouders krijgt. De kosten van een zevende wet houder worden geschat op onge veer twee ton per jaar. "Als ik zie hoe we de afgelopen jaren geknokt hebben tegen de bezuinigingen, vind ik dat een onverantwoordde besteding", aldus Eikerbout. "Al leen al om die reden vind ik een college van PvdA/WD en Links Leiden verwerpelijk". Motie Elkerboüt, die in zijn partij op het nodige gezag kan bogen, kon digde aan, indien de ledenvergade ring van Links Leiden vanavond zou besluiten met het onderhande lingsresultaat akkoord te gaan, dat hij tijdens de ledenvergadering van zijn partij, aanstaande vrijdag, een motie zal indienen waarin de Pvd A-leden wordt gevraagd .het re sultaat van de onderhandelingen tussen PvdA, WD en Links Lei den te verwerpen. Eikerbout Leeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij vindt dat de PvdA de sa menwerking met alleen de WD moet voortzetten. In de wandelgangen van het stadhuis viel gisteravond te beluis teren dat ook leden van de nieuw gekozen PvdA-fractie grote moeite hebben met het bereikte resultaat. De houding van Links Leiden tij dens de onderhandelingen en de concessies die de PvdA heeft ge daan is een aantal leden van de fractie in het verkeerde keelgat ge schoten. Een flink deel van de fractie is op z'n minst danig geïrriteerd door de gang van zaken. De wens van Links Leiden om nog verder aan de portefeuille-verdeling te morre len heeft daar nog eens een schepje bovenop gedaan. "Links Leiden wil het onderste uit de kan", zo viel gisteravond op wrevelige toon te beluisteren. Een meerderheid in de PvdA-fractie is eigenlijk van me ning dat de PvdA al heel ver is ge gaan in haar toenadering tot Links Leiden. PvdA/WD/Links Leiden-college. Het college-programma en de hoofdlijnen van de portefeuille verdeling vormen volgens hen wel; degelijk een basis om een links progressief beleid in deze stad te| voeren, De twee leden, Jay Jawad en Tan Toan Hok, stellen dat de onderhan delingsdelegatie van Links Leiden bij 60 van haar 80 wensen haar heeft gekregen. En wat de aange-l boden wethouderspost betreft,) zeggen Jawad en Tan: "We willen slechts opmerken dat het geen) schande is voor een linkse wethou-j der om zich in Leiden in te zetten] voor bijstandsmoeders, uitkerings gerechtigden en jongeren". "Een wethouder, belast met de sociale dienst en het anti-discrimi- natiebeleid fungeèrt niet als eer schild voor het kapitalisme maai beschermt juist de zwakkeren en de weerlozen in deze stad", stellen De onderhandelingsdelegatie van Links Leiden toonde zich be gin deze week ontevreden over het voorlopig resultaat van de onder handelingen. Ze was niet tevreden met de aangeboden portefeuille en over het college-programma. Ove rigens deden gisteren drie leden van PSP en CPN al een beroep op de leden om akkoord te gaan met het eindaanbod van de PvdA. 'Pauline' De show- en twirlingpelotons 'Pauline' zijn het seizoen goed be gonnen. Zowel de junioren als de senioren gooiden hoge ogen tid- jens een majorettenconcours in Katwijk. De junioren werden tweede in de tweede divisie in de eerste prijsklasse. De senioren in de eredivisie behaalden het hoog ste aantal punten van het con cours: 160'/? punt. Miss Majorette in de eredivisie werd Monique Lasschuyl. Folklore Het Vlietcomplex aan de Voor- schoterweg nabij het gelijknami ge zwembad slaat zaterdag ge heel in het teken van de Joegosla vische folklore. Op het program ma slaan volksdansen, dansin- structie en een internationale volksdansinstuif. Het initiatief gaat uil van Opank, een samen werkingsverband van de Leidse volksdansgroepen Oud-Poel geest, Achalay en Krici Krici Ti- cek. Het dansfestiin begint om Kroegen 14.00 uur. Tussen 18.00 en 20.00 uur kan ter plekke een eenvoudi ge maaltijd worden genuttigd. Om 20.00 uur wordt het program- ma voortgezet. Spreekbeurt Het PvdA-kamerlid Eveline Herfkens spreekt donderdag in het Groot Auditorium aan het Rapenburg. Zij houdt op uitnodi ging van de Leidse Studenten vereniging een spreekbeurt over de derde wereldlanden en het In ternationale Monetaire Fonds. Aanvang 19.15 uur. Scarabee Ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan van Scarabee Pieters- kerkchoorsteeg) treedt vanavond het Tilt Team op. Op Koningin nedag treedt in hetzelfde etablis sement de jazzband Strizzo op. In het Hans Menken Bowlin grestaurant worden zondag fi nales bowlen en darten gespeeld. Het afgelopen weekeinde streden zo'n 40 kroegen al om de finale plaatsen. De wedstrijden begin- nen omstreeks 11.00 uur. Voetbal De universiteitsraad en de ge meenteraad voetballen op vrij dag 25 april tegen elkaar. Aan vang: 16.00 uur. Plaats van han deling is het universitair sport centrum aan de Wassenaarse- weg, achter het het Gorlaeus La boratorium. Blues ln het LVC aan de B reestraat 66 wordt op donderdag een rhythm blues sessie georgani seerd met vijftien muzikanten uit diverse Leidse bands. De aan vang van deze sessie is ongeveer 23.00 uur Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Petra dv. C. Kuijt en W. van Duijn, Khalid zv. M. Tahiri en S. Boua- mam, Rosanne Caroline dv. M.D. Hafke- meijer en R. Plantinga, Rick zv. J. Pep- pelenbos en W.G.M. Zandbergen, Zaid zv. Y. Nasla en F. tannan, Fraukje Jo hanna Antje dv. H. Wilmink en M.E.H. de Kreij, Wouter zv. F.G. Wietses en H.J. Griffioen, Alice Jacqueline dv. T. van Rijn en J. van Duijn, Ronald Johannes Maria zv. J.H. Hoogervorst en A.M. Ver- wer, Jacoba Klasine dv. D. van den Oe ver en T.J. van Duijvenbode, Irene Pe tra dv. T.A.S. Tomson en C.G.. Erkens, Elisabeth Johanna dv. M. Ravensber- gen en M.J. Ravensbergen, Nora dv. S. El Kachati en F. Fagharbit, Gijs Iman zv. I. Padmos en E.E. van Woerden, Je roen zv. B. van Hooidonk en W. de Kant, Dirk zv. D. van der Weyden en J.C. Phi- lippo. Stefan Laurens Samuel zv. P. Cerdijn en E. Boekkooi, Richard Anto- nius zv. J C M. Hoefnagels en I.F. Schul ze. Meivin Peter zv. P A. van Oosten en C.V. Knufman, Maria Louise dv. A.C. van der Linden en C.M. Prins, Marije Alicia dv. A.W. Barendse en C.P.M. van den Burg, Jaël Roswitha Naara dv. R. Eikerbout en J.C. Hes. Ruben S(jc i L D. Valstar. LEIDEN - Overleden: W.C.M. van Lies donk (1965) vrL, H.W. van Gennip (1919) man, C. de Boer (1890) vrl. geh. gew. met J. van Rosse, P.J. Brandt (1986) vrl., M.H. Oostveen (1896) vrl. geh. gew. met H. Bronsgeest, A. Yilmaz (1943) man, J. Nieuwenhuis (1898) man. W. Vis (1888) vrl. geh. gew. met R.J. Jongman. M.H. Los (1907) vrl. geh. gew. met W. van der Stoel. C. Blok (1926) vrl. echtgen. van J. van Leeuwen, H.C.J. van der Maat (1910) man, T.H. Aanhaanen (1918) man. D. Hartevelt (1921) man. H.P.W. Gutte ling (1908) vrl. echtgen. van w.J, de Lan ge, M.J. van Rijn (1921) vrl. echtgen. van G.P. van der Ark, M.T. van der Post (1936) vrl. echtgen. van A.G. Hilgersom, J.C. Kuijf (1922) man. L Harting (1899) man. M.J. van Tol (1901) man. A.J. van de Water (1893) man, C. Schenkeveld (1897) vrl. geh. gew. met F. van Dorp. E.M. van den Oever (1980) vrl.. A. Moes (1931) vrl. echtgen. van J. Mennema, A. van Meteren (1896) man. M.H. Ober (1908) vrl.. A J. Boss (1933) man. J A. van Diest (1914) man. LEIDEN De gevolgen van de Marca-vestiging aan het Ir. Dries senplein voor de Leidse midden stand zijn onvoldoende onder zocht. De mogelijke positieve ef fecten van de vestiging zijn niet duidelijk, terwijl deze kledinggi- gant de middenstand zeker klandi zie zal kosten. In een brief dringt de stichting Leidse Binnenstad aan dé Leidse gemeenteraad erop aan op een des kundige onderzoek naar de gevol gen van de vestiging van Marca voor de Leidse economie. De stich ting is van mening pas dan een af gewogen en definitief oordeel mo gelijk is over het plan voor de Mar ca-vestiging, waarvoor de gemeen teraad overigens al groen licht heeft gegeven. In haar brief schetst de stichting enkele negatieve gevolgen van de vestiging van Marca: de kleding en textielzaken in de binnenstad zullen eronder Leidei), het Ir. Driessenplein is geen geschikte plaats voor de vestiging en het kost 22 parkeerplaatsen. Bovendien wordt volgens haar de positieve bijdrage van Marca aan de binnen stedelijke economie overschat. Een onderzoek naar de effecten van de Marca-vestiging vindt de stichting daarom noodzakelijk. Al was het alleen maar om het be drijfsleven in de binnenstad vol doende te informeren, in overeen stemming met de beginselen van behoorlijk bestuur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4