Pont twijfelt over 32 uur Passtoors: 'Het gaat hier om alle politieke gevangenen' Corso wordt uitdaging door groot gebrek aan hyacinten 'We zijn een zeer florerende zaak' PvdA behoudt vijfde zetel in nieuwe gemeenteraad Noordwijk Bestuur blijft hoopvol gestemd Lezers Schrijven Zeeman opent 250ste winkel Cao-gevechten nemen toe Centrumpartij WOENSDAG 23 APRIL 1986 ST PAGINA 21 ding) meegedeeld, dat indien uit het justitieel onderzoek zou blijken dat enig kandidaat-gemeente- raadslid schuldig wordt bevonden aan fraude, de CP één of meer be haalde zetels in de gemeenteraad van Heerlen zou opgeven; zij wijst elke vorm van zetelwinst af indien blijkt dat deze door fraude tol stand is gekomen. Op de uitspraak van de president van de rechtbank te Maastricht is de CP in appél gegaan, omdat de uitspraak is gedaan terwijl ook voor de president niet vaststond wie de handtekeningen heeft ver valst. De CP houdt het erop, dat ge zien het feit dat alle eisers in het zelfde woonblok wonen, deze de CP de zoveelste poets hebben ge bakken door andere handtekenin gen te plaatsen. Het is alom be kend dat in dit woonblok de heer Viels woont, die lid van de CP was. Wij vinden de handelwijze van mr. Baburek incorrect en onbeta melijk omdat er in het hoger be roep nog geen vonnis is gewezen. Mr. Baburek heeft overigens be aamd dat de CP wel heeft gepubli ceerd. Het gaat er mr. Baburek kennelijk alleen maar om de CP negatief in de media te brengen. De CP zal de president van de rechtbank in kort geding vragen mr. Baburek te doen stoppen met zijn uitlatingen betreffende ge noemde affaire tot aan het moment dat dit vonnis wordt bekrachtigd of de strafrechter een uitspraak heeft gedaan. Met belangstelling volgen wij de verdere berichtgeving, die nooit objectief is als het gaat om de Cen trumpartij. De CP is niet failliet. Dit was de zoveelste trap na, en dat vlak vóór de verkiezingen J. Pen sr. hoofdbestuurslid en kieskringvoorzitter Onixhof 32 Leiden ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense textielgigant Zeeman opent dezer dagen zijn 250ste fi liaal in ons land. Het concern heeft momenteel tweeduizend mensen in dienst en maakte vorig jaar een omzet van 325 miljoen gulden. De zogeheten textielsupers van de Zeemangroep krijgen jaarlijks naar schatting negentien miljoen betalende klanten over de vloer. Een en ander was gistermiddag aanleiding voor een feestelijke pre sentatie van de nieuwe zomermode van Zeeman in de Alphense hoofd vestiging van het textielbedrijf aan de Schans. Bovendien werd daar bij het startsein gegeven voor een groots opgezette reclamecampag ne. De komende twee maanden gaan de textielsupers in het land stunten met ware bodemprijzen voor de artikelen. Een eerste stunt, het oplaten van een in de geel-blau we Zeemankleuren gestoken luchtballon, kon gisteren door de harde wind niet doorgaan. Het succesverhaal van oprichter en de huidige algemeen directeur J. Zeeman begint in 1967. Toen opende deze telg uit een midden standersgezin in Alphen zijn eerste supermarkt voor textiel. Mede door de overname in 1980 van de 170 winkels van Brons Textiel- groep, heeft Zeeman een groot fi liaalnetwerk door Nederland en Duitsland kunnen opzetten. Het bedrijf heeft ook in België een win kel. De succesformule is even simpel als doeltreffend gebleken. Zeeman levert zijn textiel tegen de laagste prijzen in massadistributie, Door tevens oog te houden voor de kwa liteit van de artikelen is het gelukt een aanzienlijk marktaandeel te verwerven. De kleding komt voor het merendeel uit de zogenoemde lage-lonen landen. De artikelen gaan de Zcemanwinkels uit voor een gemiddelde prijs van slechts 5,30 gulden. Zeeman beschikt over een eigen Directeur J. Zeeman voor zijn bedrijf inkooporganisatie en verzorgt de hele distributie zelf. "Ons devies is altijd geweest de laagste prijzen te hanteren", aldus directeur A. Dam De omzet tfan de Zeemangroep gaat nog steeds omhoog. Het be drijf verwacht nog slechts twee jaar te kunnen volstaan met de ma- gazijns in Alphen en Ede. Over de winst van het bedrijf wilde alge meen directeur Zeeman weinig zeggen. Hij beperkte zich gisteren tot: "We zijn een zeer florerende zaak". DEN HAAG/NOORDWIJK - De Partij van de Arbeid in Noordwijk behoudt de vijfde zetel in de nieu we Noordwijkse gemeenteraad. Die restzetel viel de socialisten toe na een hertelling van de stemmen die tijdens de raadsverkiezingen van vorige maand werden uitge bracht. De Raad van State, het hoogste administratieve beroepsorgaan, wees gisteren een bezwaarschrift af dat de politieke groepering Pro gressief Akkoord Noordwijk (PAN) had ingediend. Het PAN wilde dat de Raad van State een door het gemeentelijk hoofdstem bureau afgekeurd stembiljet als nog zou goedkeuren. Zou dat biljet geldig worden verklaard, dan zou het PAN ten koste van de PvdA van een op twee zetels in de ge meenteraad komen. De Raad van State achtte de beslissing van het hoofdstembureau echter juist. Tijdens de eerste telling van de stemmen op de dag van de verkie zingen, werd het bewuste biljet wel goedgekeurd. Na hertelling bleek de balans echter door te slaan in de richting van de PvdA. Die partij kreeg er een zetel bij, het PAN le verde er een in. Door de beslissing van de Raad van State keert raadslid W. Plug niet terug in de gemeenteraad. Plug is uitermate teleurgesteld: "Het is eigenlijk niet eerlijk. Voor de verdeling van de restzetels had het PAN vierhonderd stemmen over terwijl de PydA maar 150 stemmen extra had. Eigenlijk zou den wij dus die restzetel moeten krijgen". Vólgens Plug heeft het CDA des tijds toegestemd in een hertelling om de PvdA te vriend te houden. "Het CDA moest nog onderhande lingen voeren over de collegevor ming en wilde daarom goede maatjes blijven met de PvdA. Ze hebben gewoon de PvdA voorge trokken". Aanval Omdat hij de hele gang van za ken toch als een aanval op zijn per soon beschouwt zal Plug niet aan wezig zijn bij de afscheidsreceptie voor vertrekkende gemeenteraads leden maandag tussen 17.00 en 19.00 uur in het gemeentehuis. De PvdA is verheugd over de üit slag. Fractievoorzitter J.J Voor ham-Bartens: "Het moet duidelijk zijn dat het ons absoluut niet om de persoon van Plug gaat maar om de stoel waarop hij zit. Het is jam mer dat we zo aan onze extra zetel zijn gekomen. Het was beter ge weest als deze definitieve uitslag op 19 maart bekend was geweest' Voorham erkent dat de PvdA minder stemmen over had dan het PAN. Dat toch de socialisten do restzetel hebben gekregen is vol gens haar het gevolg van de Neder landse Kieswet. "Als Plug het Hier mee niet eens is moet hij zijn colle ga's in de Tweede Kamer maar op dracht geven de kieswet ter discus sie te stellen". APELDOORN (ANP) - FN V-voorzitter Pont heeft twij fels over de praktische haalbaarheid van een werkweek van gemiddeld 32 uur in 1990, een van de hoofddoelstellin gen van de FNV. Een aantal knelpunten kan er voor zor gen, aldus de FNV-voorzitter, dat het tempo naar de 32 uur omlaag moet. De produktie in de bedrijven mag niet dalen, de concurrentiepositie mag niet verslechteren en er moet genoeg personeel te krijgen zijn om de gaten op te vullen, zo schet ste Pont die randvoorwaarden. Bo vendien mag de koopkracht er niet op achteruitgaan. "Als aan een van die randvoorwaarden niet kan wor den voldaan dan is het natuurlijk ook vanzelfsprekend dat je de 32 uur niet haalt", aldus Pont gisteren op een discussieavond met onder nemers in Apeldoorn. De FNV-voorzitter wilde zich overigens niet wagen aan een voor spelling of 32 uur in 1990 lukt. Mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) herhaalde zijn conclusie dat de 32 uur in 1990 niet haalbaar is, omdat daarvoor onvol doende geschoold personeel voor handen is en de koopkracht dan omlaag moet. De aandacht dient volgens De Koning nu naar de 36 uur te gaan, een stelling die ook Pont van harte onderstreepte. De cao-slag om die 36 uur gaat intussen door. Bij ICI, een van de grootste chemiebedrijven van Ne derland met 1800 werknemers, zijn de onderhandelingen gisteren af gebroken en volgens FNV-be- stuurder is de kans op een ultima tum en eventuele acties groot. Bij de kunstmestfabriek UKF/Alba- tros stelden de bonden gisteren al een ultimatum: als op 1 mei niet is voldaan aan de cao-eisen komt er een staking van 24 uur. Geschil punten zijn hier arbeidstijdverkor ting en handhaving van de koop kracht. De Voedingsbonden FNV en CNV hebben zich gisteren uit gesproken voor acties na het vast lopen van de onderhandelingen daar. Verzekering De Dienstenbonden FNV en CNV hebben gisteren in de vierde onderhandelingsronde over de cao voor het verzekeringsbedrijf (36.000 werknemers) de eis van een 36-urige werkweek in 1986 laten vallen. Volgens FNV-bestuurster Ramak is nu een tussenstap naar de 38-urige werkweek voorgesteld door uitbreiding van het aantal roostervrije dagen van 10 naar 14, wat zou neerkomen op een werk week van gemiddeld 38 uur. Het verzekeringsbedrijf is nu eenmaal geen revolutionaire bed- rijkfstak, aldus Ramak. De vereni ging van hoger personeel in deze sector, de VKB V, is blij met de soe peler houding van de dienstenbon den waar het de arbeidstijdverkor ting betreft. Maar de VKBV blijft, evenals de dienstenbonden en de Unie BLHP, tegen het voorstel van de werkgevers om de bestaande 10 roostervrije dagen om te zetten in een arbeidstijdverkorting per dag. Dat zou namelijk helemaal geen nieuwe werkgelegenheid opleve ren. Alle bonden vinden ook dat er dit jaar in het verzekeringsbedrijf enige koopkrachtverbetering moet komen, terwijl de werkgevers in dit opzicht volgen Ramak 'nul- komma-nul' bieden. De cao-onder handelingen gaan morgen verder. Naar aanleiding van het artikel op de voorpagina van donderdag 10 april - 'Centrumpartij mogelijk fail liet' - waarin staat dat mr. Baburek uit Heerlen het faillissement van de Centrumpartij heeft aange vraagd, willen wij reageren. Het is volstrekt onwaar en in strijd met de werkelijkheid dat de Centrumpartij niet zou hebben vol daan aan de eis van de president van de rechtbank te Maastricht om binne'n vijf dagen na betekenis van het vonnis in twee Limburgse kranten op een opvallende manier te iaten weten dat vijf handteke ningen op de steunlijst van de CP voor de gemeenteraadsverkiezin gen vervalst waren. Er is op 12 maart'86 in het Limburgs Dagblad en in De Limburger een door de rechtbankpresident voorgeschre ven tekst verschenen. Voorts heeft het dagelijks bestuur van de Cen trumpartij mr. Baburek op 27 fe bruari 1986 (de dag na het kort ge- NOORDWIJK - "Het wordt een grote uitdaging. Maar ik ben ervan overtuigd dat we erin slagen toch weer een mooi corso te laten verrij den". S. Bonkenburg, voorzitter van het comité Bloemen corso Bollenstreek, blijft hoopvol gestemd. Vast staat evenwel dat het corso, dat aanstaande zaterdag door ■de streek trekt, er bepaald anders zal uitzien dan in voorgaande jaren. De hyacinten, die steevast voor de 'achtergrond' op de praalwagens zorgdragen, zullen door het koude voorjaar hoogstwaarschijnlijk ont breken. Zijde en andere stoffen zullen daarvoor in de plaats ko men. Alleen wanneer het weer op zeer korte termijn omslaat kan daarin nog verandering komen. "Maar daar ziet het niet naar uit", erkende Bonkenburg tijdens een bijeenkomst in Huis ter Duin in Noordwijk. In voorgaande jaren werden nog wel eens hyacinten betrokken uit Frankrijk. Maar ook daar staan'de ze bloemen nog niet in bloei. Toch is over uitstel niet gedacht. "Dat kon 20 jaar geleden nog wel. Nu niet meer vanwege allerlei afspra ken die er liggen". Corsobestuur der P. Goemans daarover: "Het corso moet rijden. Daar zijn wij steeds vanuit gegaan, zeker nadat Cees van Driel, de ontwerper van de wagens, duidelijk maakte geen probleem te hebben met de andere opzet". Omdat ook de narcissen nog JOHANNESBURG - Het is met moeilijk om enige woorden met Helène Passtoors te wisselen. Ie dereen, inclusief de openbare aan klager Klaus Von Lieres und Wil- kau en de rechter met de zeer Frie se naam Tjibbe Spoelstra, doet zijn uiterste best om de sfeer zo ont spannen mogelijk te laten zijn. Toen afgelopen vrijdag het gebeu ren in de rechtszaal een enigszins emotioneel karakter leek te krijgen door de komst van de drie zonen van Helène, verdaagde de rechter het proces zelfs een half uur eerder dan normaal om 'de beschuldigde' in de gelegenheid te stellen enige tijd met haar kinderen door te brengen. door Ruud de Wit Ik overhandig Helène het Leidsch Dagblad van vorige week dinsdag, waarin het verslag staat van de eerste procesdag. Als ze haar gedateerde foto op de voorpa gina ziet, roept ze lachend uit: „Ge bruiken ze die nog steeds? Hebben ze nog altijd geen betere foto?". Haar drie zonen, Phillipe (15), Fa- brice (13) en Yves (11) duiken on middellijk in de krónt, die ze ook thuis lezen. Hun vader Pierre van Leynseele woont namelijk vlakbij Leiden. Helène wijst haar moeder en thousiast op een foto, waarop een spandoek staat afgebeeld met de tekst 'Klaas en Helène moeten vrij'. Als ze het onderschrift heeft gelezen zegt ze: „Gelukkig realise ren de actiegroepen in Nederland zich, dat het niet alleen om mijn vrijlating gaat. Alle politieke ge vangenen in Zuid-Afrika moeten vrij!" Ze vraagt me of er veel de monstraties zijn gehouden rond haar proces en als ik dat bevestig, glimlacht ze. Helène Passtoors (44) weet maar al te goed wat haar te wachten staat. Het bewijsmateriaal dat tot nu toe is aangedragen door de openbare aanklager, laat voor de objectieve waarnemer in de ban ken van de rechtszaal ook weinig ruimte voor twijfel: zij en Klaas hebben wapenopslagplaatsen voor het in Zuid-Afrika verboden Afri can National Congress (ANC) inge richt. Al op de eerste procesdag heeft ze in ieder geval toegegeven voor het ANC gewerkt te hebben en gezegd de doelstellingen van deze bevrijdingsorganisatie te on derschrijven. Ik vraag haar of ze veel post uit Nederland krijgt: „Ik heb zoveel post ontvangen, dat ik die amper kan beantwoorden. Linguistische instituten en universiteiten uit heel de wereld (Helène is linguist en ge specialiseerd in Zulu-talen, RdW) hebben me telegrammen ter on dersteuning gestuurd. Maar ik zal ze wel nu moeten beantwoorden, want als ik eenmaal gevonnist ben, kan dat niet meer". Zolang een be schuldigde in Zuid-Afrika voor de rechter staat en nog niet gevonnist is, wordt hij of zij niet onderwor pen aan de, zeker vergeleken met Nederland, ongekend strenge re gels die hier gelden. Het enige pro bleem is de taal. Helène mag slechts post in het Engels of Afri kaans ontvangen, aangezien Ne derlands wordt beschouwd als een vreemde taal. Een dag later blijkt dat ook, want ze vertelt me dat het exemplaar van het Leidsch Dagblad dat ik haar heb gegeven, in de gevange nis in beslag is genomen. Haar ver weer, dat ze zich op de hoogte wil houden van hetgeen over haar in Nederland wordt geschreven, werd niet geaccepteerd en ze mocht het exemplaar ook niet mee terugnemen naar de rechtszaal om het aan mij te retourneren. Im mers, spullen die in een gevange nis zijn binnengebracht, mogen er niet meer uit. Helène Passtoors vertelt met grote afschuw over haar verblijf in de cellen van het John Vorster Square-politiebureau, waar ze acht maanden lang in eenzame opslui ting werd vastgehouden door de veiligheidspolitie. Slechts enige korte tripjes naar buiten vanwege het verhoor en de schaarse bezoe ken van de Belgische en Neder landse diplomaten vormden daar van de onderbreking. Pas geduren de de laatste week van haar verblijf op de tiende verdieping van het John Vorster-Square-gebouw mocht ze tot twee maal toe bezoek ontvangen van haar moeder, mè- vrouw Judith Smit, die ook tijdens het proces als haar belangrijkste steun steeds direct achter haar in de toeschouwersbanken zit. "Je kunt je niet voorstellen hoe verschrikkelijk zo'n langdurige eenzame opsluiting is. Je leeft in een kale cel, bespioneerd door een videocamera en afgeluisterd door een microfoon. De boeken die ik te lezen kreeg, waren aanvankelijk nog in het Nederlands, maar nu moeten ze ook Engelstalig zijn. Je weet nooit wat ze nu weer met je zullen doen en hoewel ik nooit fy siek gemarteld ben, vraag ik me af wat erger is". Om de ellende die Helène Passtoors in 'Vorster-Squa- re' heeft doorgemaakt beter te kun nen begrijpen, is het zinvol om te weten dat er, op één uitzondering na, nog nooit iemand anders zo lang daar in eenzame opsluiting heeft gezeten. Helène maakt desondanks een flinke en vastberaden indruk. Uit haar verklaringen is duidelijk dat ze een overtuigd aanhangster van het ANC is en zich ook bewust is geweest van de risico's die ze heeft genomen. Begrijpelijk kijkt ze ech ter op tegen de langdurige gevan genisstraf die haar ongetwijfeld staat te wachten. Een straf die ze zal moeten uitzitten in de Centrale Strafgevangenis van Pretoria, waar alle blanke politieke gevangenen terecht komen. Ze weet ook reeds wie haar vrouwelijke medegevan genen zullen zijn, namelijk Barba ra Hogan en Jansie Lourcns, die voor hun steun aan het ANC ver oordeeld zijn tot respectievelijk 10 en 4 jaar (en dat vanwege beschul digingen die veel minder ver reik ten dan in het geval Van Passtoors) en Ruth Gerhardt, de vrouw van Dieter Gerhardt. die beiden wer den veroordeeld voor spionage voor Rusland en respectievelijk een tienjarige en levenslange ver oordeling uitzitten. "Je moet niet denken dat het daar een pretje zal zijn. Geen tele visie en een eigen kamer, die je nog enigszins gezellig kunt maken. Maar wederom eenzame opsluiting gedurende het grootste deel van de dag. Ik zal ook nog maar 12 brieven per jaar mogen ontvangen en schrijven en met Kerstmis en nieuwjaar heb ik het recht op nog eens een twaalftal kaarten". Een weinig prettig vooruitzicht voor ie mand, die - volgens de 'kenners' van de Zuidafrikaanse rechtspraak - op minstens 20 iaar kan rekenen. Vandaar ook dat haar drie zonen nu naar Zuid-Afrika zijn gekomen en deze week volgt nog haar doch ter Brigit met het zoontje, dat ge durende haar opsluiting is gebo ren. Nu is er tenminste nog de gele genheid om hen wat langer te zien- Elke ochtend om negen uur wordt Helène namelijk van de Diepkloof- gevangenis naar het hooggerechts hof in het centrum van Johannes burg gebracht, waar ze tot het be gin van het prqces met de kinderen kan praten. Daarna kunnen ze nog samen lunchen in de cellen en als de procesdag voorbij is, kan ze nog even van haar dierbaren afscheid nemen. Maar als ze eenmaal gevon nist is, zal ook dat voorbij zijn. Desalniettemin heeft ze niets van haar strijdbaarheid en betrokken heid verloren, die haar hebben ge bracht tot hetgeen waarvoor ze nu terecht staat. Als een paar zwarte vrienden in de toeschouwersban ken met de gebalde ANC-vuist af scheid van haar nemen, kan ze het niet laten hetzelfde te doen. De be straffende blik van haar advocaat Kathy Satchwell spreekt boekde len en moeten zoiets zeggen als: 'Meisje, maak het niet nog erger als het al is'. Gelukkig heeft de rechter de zaal al verlaten. schaars zijn, zal het accent liggen op de arrangementen. Bonkenburg noemt het een geluk dat als het motto van het corso dit jaar voor 'De Dierentuin' is gekozen. "Dat biedt ons voldoende mogelijkhe den om het publiek toch aan zijn trekken te laten komen". Wagens met van bloemen vervaardigde vo gels, panda's een walvis en een complete boerderij zullen aan dat publiek voorbij trekken. Noordwijkerhout In totaal zullen 20 praalwagens deel uit maken van de stoet. Voorts' rijdt een bijna evengroot aantal met bloemen versierde luxe wa gens mee. De versiering van luxe wagens lijdt niet onder het slechte weer, aangezien de bloemen daar voor volledig worden betrokken van de veiling. Het 39ste bloemencorso van de bollenstreek vertrekt als vanouds weer vanuit Haarlem om een 35 ki lometer lange route naar Noord wijk te volgen. Noordwijkerhout zal opk dit jaar nog niet worden aangedaan. De discussie daarover is inmiddels wel op gang gekomen. Het corsobestuur denkt binnen kort bekend te kunnen maken of 'die wens volgend jaar in vervul ling kan gaan'. Aanstaande zaterdag zal daar om nog de 'oude route' wor den gevolgd, via Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk. In Noordwijk is wel een kleine wijzi ging in route aangebracht. In te genstelling tot in voorgaande jaren zal nu ook Noordwijk-Binnen wor den aangedaan. De 'finish' is weer op de Konin gin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk waar de praalwagens VLISSINGEN - Vlissingen heeft de eerste kaarttelefoon van Nederland. Burgemeester Van der Doef stelde de openbare telefooncel gisteren met een telefoongessprekje in gebruik. Bellen via de 'kaarttelefoon' kan alleen met een soort strippenkaart. De kaarttelefoon is vooral bedoeld voor buiten landse vakantiegangers, die vaak lange buitenlandse gesprekken voeren. De eerste proefcellen worden dan ook geplaatst in gebieden met veel toe risten. Op Walcheren komen er in totaal 14, op Schouwen-Duiveland,8in de Zuid- en Noordhollandse badplaatsen 25 en op de Waddeneilanden 21. De Fabeltjeskrant, één van de 20 praalwagens uit het bloembollencorso, dat volgende week zaterdag voor de 39e keer door de streek trekt. ifotoFRi ook de zondag na het corso kunnen worden bezichtigd. De donderdag en vrijdag voor het corso kan het 'steken' van de wagens worden aanschouwd tijdens het corsofesti val in de Hobahohallen in Lisse De openingstijden zijn op beide dagen van 12.00 tot 24.00 uur. Topweekeinde Tijdens de bijeenkomst in Huis ter Duin werd tevens het eerste ex- -emplaar gepresenteerd van het boek dat Sassenheimer Herman van het boek dat Sassenheimer Herman van Amsterdam en Peter van der Voort uit Lisse hebben sa- van Amsterdam en Peter van der Voort uit Lisse hebben samenge steld. Het boek gunt een kijkje in de keuken van het corso door de jaren heen. Het boek telt meer dan 240 foto's. Intussen rekent directeur W Rovers van de Noordwijkse VVV op een 'topweekeinde' tijdens de corsodagen. Volgens hem heeft het slechte weer tot op heden slechts tot 'een enkele annulering' geleid. Rovers: "Dat staat in geen verhou ding tot het paasweekeinde toen hele groepsreizen werden afge zegd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21