Eerste Shoe-boek is uit Uitvinderswedstrijd in Amerika 'Jatten? Nee, nooit weer' Zo maak je een goede popfoto Striptoptien Scholierencafé WOENSDAG 23 APRIL 1986 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Apartheid Katholieken moeten zich verzetten tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Dat vinden Zuidafrikaanse rooms-katholieke bisschoppen die hebben gepraat met het ANC, de verzetsbeweging Afrikaans Nationaal Congres. De bisschoppen deden hun oproep tot verzet in een brief die zij na het gesprek samen met het ANC schreven. Ambtenaren Werknemers in dienst van het rijk, de provincie en de gemeenten, hoeven niet bang te zijn dat zij de komende jaren salaris moeten inleveren. Dat heeft minister De Korte van binnenlandse zaken laten weten. De minister zei dat het kabinet de komende vier jaar de salarissen van de ambtenaren niet zal bevriezen, dat wil zeggen: handhaven op het huidige niveau. Met ingang van volgend jaar zouden de ambtenaren er zelfs weer wat op vooruit kunnen gaan. Olieprijzen De organisatie van olieproducerende landen (OPEC) slaagt er nog steeds niet in de olieprijs onder controle te krijgen. Tijdens de laatstgehouden, 77-ste, vergadering van de OPEC, konden geen afspraken worden gemaakt over vermindering van de produktie. Die vermindering is nodig om de prijzen weer omhoog te krijgen. Immers: bij een gering aanbod en een ruime vraag stijgen de prijzen. De olieministers konden het echter niet eens worden over de vraag hoevéél minder elk land zou moeten produceren. Salt-akkoord De Verenigde Staten blijven het Salt-akkoord respecteren. Dat akkoord is een wapenverdrag dat het aantal nieuwe atoomwapens aan een maximum bindt. De VS hebben dat verdrag overigens nooit met een handtekening van de president bekrachtigd. President Reagan heeft echter laten weten dat hij zich toch aan het akkoord zal houden. Dat betekent dat de VS, nu er een nieuwe atoom-onderzeeër in gebruik is genomen - de Trident - twee andere onderzeeërs met atoomwapens uit de vaart zullen nemen. Populair Dienstplicht Het Westduitse parlement is akkoord gegaan met verlenging van de militaire dienstplicht. Jongens die voor hun nummer moeten opkomen, zullen in plaats van de huidige vijftien maanden straks achttien maanden moeten dienen. De maatregel gaat overigens pas midden 1989 in. De bedoeling is de sterkte (dat wil zeggen het aantal dienstplichtigen) van het leger op 495.000 man te houden. De daling van het geboortecijfer leidt ertoe dat die sterkte bij een diensttijd van vijftien maanden niet wordt gehaald. Shoe is nu bijna elf jaar. Deze ra re vogel kroop om precies te zijn op 12 september 1977 uit zijn ei en is sindsdien uit de cartoonwe reld niet meer weg te denken. Het beest (en zijn omgeving) vloeit dagelijks uit de pen van Jeff MacNelly. In Nederland is nu bij Kim/Hollandia in Baarn het eerste Shoeboek verschenen dat zo'n 120 grappen bevat. Purple Martin Shoemaker is journalist. In de ogen van leken méér nog: hij is namelijk hoofd redacteur. Zijn persorgaan is De Kletsmeier, een krant die in die naam de 'moderne journalistiek' heet te symboliseren. Iedereen heeft zo zijn voorkeuren en zijn vooroordelen. Aangezien Shoe maker tot de vogelsoort behoort heeft hij een guwelijke hekel aan katten - en dat is hem natuurlijk niet kwalijk te nemen. Jeff MacNelly mag in de afge lopen jaren met zijn strip zeker terugzien op succes. De avontu ren of wat daarvoor doorgaat van de sigarenrokende vogel Shoe worden momenteel in zo'n 500 tot 800 kranten en tijdschriften gepubliceerd. Gezien de nog re latief jeugdige leeftijd van zijn maker (34 jaar) kunnen we nog een lange levensduur verwach ten. Dat een groot deel van de acti viteiten van Shoe zich afspeelt op of om een boom laat zich ge zien zijn gevederde achtergrond raden. Twee sterreporters (per- fesser Cosmo Visdief en Muffy Hollander) leveren elk hun aan deel aan het verhaal, niet altijd volgens de bedoelingen van de hoofdredacteur. Andere kleurrij ke types uit de reeks zijn Roz, ei genares van eetgelegenheid Roz' Roost, Skyler, het neefje van de genoemde 'perfesser' en Loen, het hulpje van een verzendings- dienst. Als regelmatige gast treffen we Shoe aan in onder meer de NRC en niet te vergeten het weekblad Robbedoes. En in Shoe zingt elk vogeltje zoals het gebekt is. Sarah Bernardt Weliswaar een strip van Willy Vandersteen, maar nu getekend door Ron van Riet op een tekst van Marck Meul is de serie Ro bert en Bertrand. Dit tweetal hoorde oorspronkelijk in de to neelwereld thuis, maar Vander steen maakte er striphelden van. Eerst ging het meer om boeven, later om schelmen: dat is wat braver. Het jongste deel heet Madame Sarah, en daarmee staan we met een in de theaterwereld van de tweede helft van de 19de eeuw. Want de figuur in het verhaal waarom het dit keer draait is de legendarische actrice Sarah Bernhardt (1844-1923), die als huisdieren het liefst leeuwen en panters om zich heen had. Sarah ontvangt geregeld dreig brieven en roept de hulp in van Bertrand om daar wat aan te doen. Want haar leven, zo vreest de actrice, wordt bedreigd.. Het Cartoons van een rare vogel verhaal is niet historisch, maar ontsproten aan de fantasie van Marck Meul. Zo is er sprake van de duistere voodoo-kunsten en een beroemde, libelle-achtige corsage van een bewonderaar die Sarah van hem ten geschenke kreeg. En dat laatste feit is wél waar. Het Eerste Shoeboek. Uitgeverij Kim/Hollandia. Prijs 8,90. Robert en Bertrand, Madame Bernhardt, 4,25. Uitg. Standaard. FRANS KEIJSPER 1. 1) De kattige kat (Suske en Wiske), Paul Geerts (Standaard); 2. 2) Vuur uit de hemel (Buck Danny), F. Berge- se/J. M. Charlier (Nove- di); 3. 4) Het noodlot van een desperado (Durango), Yves Swolfs (Archers); 4. De komeet van de tijd (Robbedoes), Tome/Jar- ry (Dupuis); 5. 3) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boog aard/ Wim T. Schippers (Oberon); 6. -) Genie contra genie (Leonardo), Turk en De Groot (Oberon); 7. 8) Baby Blue (De Blauw- bloezen), Lambil/Cau- vin (Dupuis); 8. (10) De supersmeres (De Brokkenmakers), Christian Denayer (Lombard); 9. 6) Superknudde (F.C. Knudde), Toon van Driel (Vrijbuiter); 10. 7) De witte hel (Rode Rid der), Karei Biddeloo (Standaard). De pil is bij meisjes tussen de 15 en de 20 jaar die voorbehoedsmiddelen gebruiken verreweg het populairst. Deze zogenaamde anti-conceptiepil is vele keren populairder dan het condoom en het spiraaltje. Een fabrikant van geneesmiddelen ondervroeg om deze cijfers op tafel te krijgen 700 meisjes. Ruim 85 procent van de meisjes die voorbehoedsmiddelen gebruikt, kiest voor de pil. Huisartsen De huisartsen in Nederland vinden het bedrag te laag dat zij particuliere patiënten in rekening mogen brengen. Staatssecretaris Van der Heijden van volksgezondheid voelt echter niet veel voor het toestaan van een verhoging. Overleg tussen de landelijke huisartsenvereniging en de staatssecretaris heeft geen resultaat opgeleverd. De huisartsen willen het bedrag per afspraak met 1,50 gulden tot 25 gulden verhogen. Wethouder Victor Salman uit Noordwijk wordt een van de drie wethouders in het nieuwe college van B en W in de kustplaats. Salman, die lid is van het CDA en actief was in de jongerenafdeling van die partij, is dan een van de jongste wethouders in de streek rond Leiden. Hij is 26. De gemeenteraad stemt dinsdag 29 april over de voordracht. Salman studeerde bedrijfskunde en studeert nu rechten. Welke taken hij in het college krijgt, staat nog niet vast. Leerlingen van de christelijke KMBO in Groningen hebben een prijs gewonnen voor het maken van de beste videoband in een wedstrijd onder het motto 'Laat je niet dirigeren'. Hun inzending behandelde het probleem 'Apart heid'. Van Tweede Kamervoor zitter Dolman, op de 'foto te zien te midden van de leerlingen, ont vingen zij hun prijs. Iedere leer ling van de klas die de videofilm heeft gemaakt kreeg een walk man. (fotoGPD) Vliegende onderzeeërs en kal koenen zonder veren (om tijd te sparen bij de bereiding van een kerstmaal), dat waren ideëen van kinderen d;c vorig jaar meede den aan een 'uitvinderswed strijd' in Amerika. Het ging al leen niet zo zeer om de uitvindin gen, maar meer om het idee dat de Amerikaanse schooljeugd vertrouwd raken met nieuwe technische ontwikkelingen. De Amerikanen zijn namelijk bang dat Japan en andere Oostaziati- sche landen een grote voor sprong nemen op de verschillen de technologische gebieden. Als 'geheim wapen' werden daarom de 7*/2 miljoen lezertjes van het weekblad voor kinderen 'Weekly Reader' in stelling ge bracht. Dit met het idee dat crea tiviteit op jonge leeftijd kan lei den tot vernieuwingen op latere leeftijd. En dat is mooi meegeno men in de strijd tegen Oost-Azië. De wedstrijd werd een redelijk succes. Zo bedacht Eddie Beadie uit Sanborn in de staat New Hampshire een simpele oplos sing om een weggelopen, zwarte kat in het donker te vinden. Doe het dier een halsband om met lampjes, werkend op batterijtjes die overdag met zonne-energie worden opgeladen. En Sarah Morse, uit hetzelfde plaatsje had een idee om vuil (van schoenen en kleren) uit reistassen te ver wijderen. Simpel: gewoon een extra rits maken in de onderkant van de tas. De Noordamerikaanse school jeugd stuurde 2600 uitvindingen in. Er zaten geen uitvindingen bij die bruikbaar waren om als pro- dukt in winkels te worden ver kocht. Maar dat had de organisa tie ook niet verwacht. Hoewel, bij een soortgelijke wedstrijd, een jaar geleden in de staat New Jersey, gebeurde dat wel. Twee Amerikaanse jongens stuurden toen een les-computer-program- ma in. Daar hebben ze inmiddels al meer dan vijfhonderd dollar aan verdiend, omdat het pro gramma aan scholen is verkocht. Het blad 'Toegepaste Weten schap', dat bericht over deze wedstrijden, meldt overigens dat ook in Nederland wel eens wat is georganiseerd om kinderen met wetenschap en techniek ver trouwd te maken. In het winkel centrum Hoog Catharyne in Utrecht heeft de Stichting Ont dekhoek een tijdje zoiets gedaan. Daar leerden kinderen bijvoor beeld spelenderwijs de beginse len van dijken bouwen. Dat in Utrecht was een experi ment, dat inmiddels is beëndigd. Toch denkt men erover de Utrechtse jeugd opnieuw met zoiets te laten kennis maken. Als je ziet hoe men er in Amerika mee omgaat, zou dat waarschijn lijk niet eens zo'n gek idee zijn. Het Leidse scholierenkomitee Schok organiseert vrijdag 25 april weer een scholierencafé. Dit gebeurt onder het motto 'Politiek bemoeit zich met jongeren, dus waarom zullen jongeren zith niet met politiek bemoeien?'. Er wordt een politiek spel gespeeld met daarna een stellingenspel. Dan begint het café. net scholierencafé zit aan de Koppenhinksteeg T, in het pand van de jongerenbeweging FNV. Vanaf 20.00 uur zijn de deuren open. De toegang kost een gulden. Agent schrijft toneelstuk Queen-zanger Freddy Mercury in actie tijdens het concert dat de groep in september 1984 gaf in Leiden. Deze foto werd niet ge maakt door een amateur, maar door een 'prof: een fotograaf van het algemeen Nederlands persbureau ANP. Queen komt ook dit jaar naar Leiden. De groep geeft op 11 en 12 juni een concert in de Groenoordhallen. HOOGEVEEN (GPD) - Natuur lijk niet om praktijkervaring op te doen, maar als waarschuwing voor de consequenties. Vanuit die optiek heeft hoofdagent Geert Zinger van de Hoogeveen- se gemeentepolitie een toneel stuk geschreven voor de leerlin gen van de hoogste klas van de basisscholen. "Jatten? Nee, nooit weer", is de titel. Volgens Zinger zijn kinderen vaak zelf het slachtoffer van win keldiefstalletjes. Het gewin telt vaak minder dan stoer doen voor vriendjes of vriendinnetjes en "erbij" horen. Na een diefstal sla pen ze soms nog maanden 's nachts erg slecht, hebben voort durend angst dat ouders er ach ter komen of dat ze alsnog be trapt worden en trillen bij het Tijdens een popfestival kun je leuke foto's maken, maar dan moet je je wel aan heel andere spelregels houden dan bij welke andere vorm van amateurfoto grafie. Steeds meer bezoekers van popconcerten en soortgelij ke muzikale happenings nemen een camera mee. Om in zo'n sfeer een reeks goede opnamen te schieten vereist méér dan foto grafische vaardighejd. Behalve dat heb je een brok brutaliteit nodig. Je moetje naar voren durven dringen, tot je de beste 'schietplaats' hebt bereikt. Als je daar bent, en de camera' zit in een rugtas, dan kom je vaak nog niet op het juiste moment aan de bak, want je wordt door het publiek omstuwd en je kunt je toestel niet eens bereiken. Houd hem dus liever op de buik. aan een korte riem. Geen speciale tasjes voor de films; doe die maar in je broekzak. Gebruik één camera en één lens. Ruimte, tijd en gelegenheid voor verwis seling van apparatuur is er in zo'n situatie bijna nooit. Om op alle mogelijkheden in gesteld te zijn moet je, om in mi litaire termen te spreken, als een scherpschutter kunnen werken. Hoe moeilijk het is om goede opnamen te krijgen zie je vaak op de televisie, waar mensen met een geheide vakopleiding toch zo vaak van die armzalige beel den schieten: door de veelal don kere achtergrond ontstaat een verkeerde belichting. De belich tingsautomaat is nu eenmaal ook maar een primair werkend en niet écht denkend ding; hij rea geert op het vele zwart en zijn chipjes oordelen dan onjuist. De solist die je zo graag wilt pakken komt er dan na het ontwikkelen van de foto als een yselijke bleekscheet uit. Handige pop-fotografen probe ren vooraf bij de organisator van het festival of concert een zoge heten back-stage-kaart te krij gen. Dan heb je meer bewegings vrijheid, je kunt de beste plek kiezen, 't Lukt niet altyd, maar nee heb je, en ja kun je krijgen. De gevoeligheid van een film wordt in ISO waarden aange duid. Als je een filmpje hebt van bijvoorbeeld 125 ISO moet je je fototoestel hierop instellen. Filmpjes met een waarde van 400 ISO zijn heel gevoelig. Daarmee kun je in een donkere omgeving goed fotograferen. Is deze techniek volkomen nieuw voor je, koop dan eerst een korte film en probeer het uit. Misschien kun je resultaten be halen waarmee de intussen we reldbekende popfotograaf Anton Corby naam mee maakte! zien van een agent. Vanuit de praktijk is Zinger, als wijkagent in het Hoogeveen- se centrum, met winkeldiefstal len door scholieren in aanraking gekomen. Onlangs werden tien jongeren uit de eerste klassen van het voortgezet onderwijs in gerekend. In overleg met justitie werd toen besloten ze als straf een opstel over jatten te laten schrijven. Daaruit kwam, aldus de hoofd agent duidelijk naar voren dat de kinderen zelf het slachtoffer ziin. "De gevolgen van hun daden overzien ze vooraf niet. Ik vind dat je ze daar vooraf voor moet waarschuwen en daarom heb ik dat toneelstukje geschreven. De leerlingen worden er dan op een intensieve manier met de mate rie- in aanraking gebracht. Ze spelen zelf politieagentje, jatten de scholier of winkelier. De voor zover bekend een geheel nieuwe benadering van het pro bleem van winkeldiefstallen, richt zich op de hoogste klas van het basisonderwijs. De eerste ja ren van het voortgezet onderwijs zijn scholieren namelijk het meest beïnvloedbaar en te por ren voor winkeldiefstallen. Ze moeten op een nieuwe school dan vaak nieuwe vriendjes ma ken, hebben tijd om tijdens een vrij uurtje door het centrum te slenteren en krijgen vaak zak geld, waar ze al dan niet mee rond kunnen komen. "Het ge vaar om in de tredmolen van dief stallen terecht te komen is dan het grootst". In Hoogeveen kwamen in 1983 en '84 een kleine 100 jongeren onder de vijftien jaar in verband met winkeldiefstal in aanraking met de politie. Het eigenlijke aantal moet echter zeker vijf, maar misschien wel tien keer ho ger worden geschat. "Er wordt veel weggenomen zonder dat we het weten". (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19