Melkproduktie drie pet. lager stoutenbeek Bij Stoutenbeek Metaalf zoekt compromis Opeclanden blijven hopeloos verdeeld Compromisvoorstel Braks Eenzijdigheid industrie remt Nederlandse groei Publiek kan aandelen Flick kopen DINSDAG 22 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA DEN HAAG (ANP) - De Neder landse industrie maakt te weinig hoogwaardige produkten en teveel produkten die moeten worden af gezet op markten waar de concur rentie zwaar is. Dat staat verdere groei van de economie in de weg. De staat moet fors blijven bezuini gen, gelet op de nog stijgende over heidsschuld en de dalende inkom sten uit export van olie en gas. Dat staat in het jaarlijkse landen- rapport over Nederland van de OE SO, waarin de 24 westerse indus trielanden samenwerken. Daarin wordt geconstateerd dat de Neder landse economie er in een aantal opzichten beter voor staat dan een paar jaar geleden, maar ook grote problemen kent in de vorm van een nog steeds groot financierings tekort en een hoge werkloosheid. LUXEMBURG (GPD) - Landbouw-minister Gerrit Braks wil de melkproduktie van de u,e voorspellingen in het Neder- Europese boeren de komende drie jaar met drie procent verlagen. In het landbouwjaar ingeboet dS" de olilpr^svaTIndl 1986/87 zouden de melkquota met 0,5 procent moeten worden verlaagd, in 1987/88 met koersaanpassingen in EMS-ver- nog eens 1,5 procent en in het landbouwjaar 1988/89 weer met 0,5 procent. band. Verder terugdringen van het financieringstekort moet niette min voorrang hebben in het Neder- eens zullen worden. Centraal in de Europese Commissie om de land- landse beleid, aldus het rapport. In discussie staat het voorstel van de bouwprijzen te bevriezen. 1990 moet het tekort het peil heb- Dat heeft Braks, momenteel voor zitter van de landbouwminister- raad van de EG, maandag in Lu xemburg voorgesteld in het over leg met zijn Europese collega's over de landbouwprijzen. Vandaag zouden de elf andere landbouwmi nisters op dit voorstel reageren. Braks hoopt dat zijn voorstel zal bijdragen aan het verminderen van de zuiveloverschotten in de Euro pese Gemeenschap. Ter begelei ding van deze verlaging wil Braks per 1 mei een regeling waarbij de EG melkquota van boeren op koopt, teneinde zo de produktie te verminderen. De EG-landen mo gen de betrokken boeren daarvoor gedurende zeven jaar met onge veer 10 gulden per 100 kilo com penseren. Dat is bijna vijf gulden minder dan in eerdere voorstellen. Braks wil de EG-lidstaten toe staan hogere compensaties te ver strekken, maar die moeten dan uit de nationale begrotingen komen op grond van door de EG vast te stellen normen. Daarbij accepteert de EG volgens het Nederlandse voorstel verschillen per regio, om zo rekening te houden met ver- JERUZALEM (AP/DPA) - De topman van de Israëlische Ha- poalim Bank, Giora Gasit, is gis teren afgetreden naar aanleiding van een rapport waarin hij en an dere bankiers ervan worden be schuldigd medeverantwoorde lijk te zijn voor een bankencrisis in 1983. Hapoalim Bank, eigen dom van de vakbondsfederatie Histadrut, is de op één na groot ste bank in Israël. In het rapport van een door het parlement benoemde onder zoekscommissie wordt het aftre den geëist van de president van de Israëlische centrale bank, Mosje Mandelbaum, en de top functionarissen van de vier grootste banken. Gasit is de eer ste die consequenties trekt. Vol gens het rapport hebben de ban kiers toegelaten of zelfs bevor derd dat de banken de waarde van hun aandelen via beurstrans- Bankschandaal Israël: eerste koppen rollen acties opschroefden tot een ni veau dat niet meer in verhouding stond tot hun middelen. In 1983 stortten de koersen in toen kleine aandeelhouders hun stukken massaal wilden inwisse len tegen harde valuta's wegens een naderende devaluatie van de sjekel. De handel moest drie we ken worden opgeschort en de kleine beleggers gingen voor een flink bedrag het schip in. Gasit verklaarde maandag in te zien dat hij medeverantwoordelijk is voor de crisis. Wel kritiseerde hij het feit dat in het rapport alleen maatregelen worden verlangd tegen bankiers die nog in functie zijn. Personen die inmiddels zijn afgetreden of gepensioneerd worden slechts in algemene termen veroordeeld. Aharon Meir, de directeur van de Verenigde Mizrahi Bank, ver klaarde dat hij geen ontslag zou nemen, omdat hij tenslotte een beleid had gevolgd dat publieke lijk bekend was. Mosje Sanbar zei dat het zon dag openbaar gemaakte rapport aanleiding geeft tot de vraag „hoe de banken in het buiten land gezien worden". Hij zei dat het een gevaar betekende voor de kanalen waarlangs we buiten landse valuta naar Israël bren gen. In het rapport wordt gepleit voor ingrijpende wijzigingen in het Israëlische bankwezen en op de effectenbeurs. zo reKemng ie nouaen mei ver- t^t. i t i scBrarstSfook°h^voorIthciitn„ 1>lieuw tegenvoorstel Industriebond Braks heeft ook het voorstel van de Europese Commissie, het dage lijks EG-bestuur, overgenomen om met ingang van dit landbouwjaar een medeverantwoordelijkheids- heffing in de graansector in te voe ren. De opbrengst van die heffing moet worden gebruikt om de afzet van de graanoverschotten in de rest van de wereld te financieren. Ook deze heffing wordt in de vi sie van Braks regionaal geregeld. - de hoogte t DEN HAAG (ANP) - De cao-on derhandelingen in de metaalindus trie zullen donderdag worden voortgezet met als uitgangspunten het werkgelegenheidsplan de Europese Commissie vastge steld. Braks heeft c^arbij de Ne derlandse wens overgenomen om per bedrijf een hoeveelheid van 25 ton graan vrij te stellen van de me deverantwoordelijkheidsheffing. Bovendien zal - op Duits verzoek - de heffing moeten worden beperkt tot het graan dat daadwerkelijk in de handel is gebracht. De landbouwministers vergade ren dinsdag en mogelijk ook nog woensdag verder over het land- bouwprijsbeleid voor 1986/37. Maar de verwachting is niet groot dat de ministers het deze week al Vee vervoer, op varkens na, vrij DEN HAAG/LEIDEN (ANP) - Staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij heeft alle vervoer van vee behalve varkens met in gang van vandaag weer toegestaan in het kerngebied dat is ingesteld wegens het uitbreken van Afri kaanse varkenspest in Zoetermeer. Vanochtend konden daardoor schapen, koeien en geiten weer naar de veemarkt in Leiden wor den gebracht. Er werden 5660 stuks vee verhandeld, waaronder een record-aantal van 713 stuks nuchtere kalveren. De handel was goed. wordt door werkgeversorganisatie FME een tegenvoorstel dat gisteravond werd ingediend door de industrie bond FNV. Het voorstel van de industrie bond FNV is een aanscherping van het FME-plan en gaat er van uit dat er de komende twee jaar elk jaar ongeveer 5.000 extra mensen (2,5 procent op de ongeveer 200.000 werknemers die onder de cao val len) in de metaal aan de slag moe de extra banen niet worden inge vuld door de normale economische .groei van het bedrijf. Het ondernemingsplan zal voor 1 oktober van dit jaar aan regionale ten komen. Dit moet gebeuren toetsingscommissies samenge- door een pakket van maatregelen steld uit vertegenwoordigers van waaronder arbeidstijdverkorting, FME en bonden dienen te worden extra scholing, meer deeltijdbanen voorgelegd. Die kunnen het plan en uitbreiding van de vut-leeftijd. afkeuren en als dit gebeurt dient De bond is bereid de 36 uur dan het bedrijf met een gewijzigd plan eventueel te laten vallen. te komen waarbij rekening wordt Alle metaalondernemingen zul- gehouden met de bezwaren van de len volgens de bond "in beginsel commissie. Gebeurt dit niet dan een evenredige bijdrage moeten le- staat het de bonden vrij om bij een veren'' aan deze doelstelling. Daar- dergelijk bedrijf tot actsies over te by wil de bond wel rekening hou- gaan zo iuidt het plan van de indus- den met problemen op de arbeids- triebond FNV. markt. Iedere onderneming zal in De industriebond FNV wil in het een ondernemingsplan dienen aan werkgelegenheidsplan ook opge- te geven wat de bestaande werkge- nomen zien dat beide partijen de legenheidsituatie is en daarnaast overeenkomst kunnen opzeggen de verwachte ontwikkelingen voor ajs akk0ord niet of onvoldoen- produktie en omzet moeten aange- de wordt nageleefd. De Industrie- ven. Op die manier hoopt de inous- boncj CNV en de vertegenwoordi- triebond de garantie te krygen dat gers van het hoger personeel in de metaalektro industrie onderschrij ven het plan van de Industriebond FNV in grote lijnen. Zij zullen de komende dagen de stukken bestu deren. De werkgelegenheidsplannen van de industriebond en de FME liggen op een essentieel punt nog duidelijk uit elkaar. De bond wil niet dat de effecten van economi sche groei worden meegeteld in het werkgelegenheidsplan, terwijl de werkgevers dat wel doen. De FME komt zo op 4.000 extra men sen per jaar terwijl de industrie bond hier beduidend boven zit. Dollar opnieuw 2 cent gedaald AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is van morgen op de Europese valuta markten verder gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd rond 10.00 uur nog geen 2,47 gul den genoteerd, ruim twee cent minder dan gisteren. Valutahande laren zien de rentedaling in de Ver enigde Staten als belangrijkste oorzaak van het koersverlies. Gisteren hebben de Amerikaan se banken hun „prime rate", de rente voor de meest kredietwaardi- ge ondernemingen, verlaagd van negen tot 8,5 procent. De banken reageerden op de verlaging van het Amerikaanse disconto afgelopen vrijdag. ben bereikt waarop de rentebeta lingen op de staatsschuld niet meer groeien. De grote invloed van de olie en gas op de Nederlandse economie zal dit jaar volgens de OESO blij ken uit een geringere groei van zo wel de export als import en per sal do een zeer geringe economische groei van ongeveer een procent. De OESO doet overigens geen uit spraak over het tempo waarin het tekort van de overheid naar bene den moet. De organisatie wijst op het gevaar van teruglopende parti culiere consumptie. Dat zou verbreding van het eco nomisch herstel naar de binnen landse sectoren kunnen beperken. Aan de andere kant zorgt een klei ner tekort voor een lagere rente, waardoor de investeringen van be drijven en de aankoop van duurde re consumptiegoederen worden gestimuleerd. Ook zouden de hoge belastingen bij een snellere tekort- vermindering omlaag kunnen, meent de OESO. Met verdere arbeidstijdverkor ting moet voorzichtig worden om gesprongen, aldus de organisatie. Per bedrijfsonderdeel moet naar de mogelijkheden worden geke ken. De OESO meent dat de werk nemers steeds minder bereid zijn hier voor in te leveren. Maar mocht korter werken mogelijk zijn zonder aantasting van de concurrentie kracht, dan kan het meer werk op leveren dan in de afgelopen jaren, nu de overcapaciteit in de bedrij ven is weggewerkt. De arbeidsmarkt in Nederland moet flexibeler worden door men sen beter op te leiden en door de uitkeringen te verlagen, waardoor AMSTERDAM - In de Amsterdamse RAI is gisteren de vakbeurs 'Petro- tech' geopend, een expositie van bedrijven die werkzaam zijn in de petro chemische industrie. Op de foto een 24 ton wegende afsluiter. (foto anpi FME-voorzitter Ter Hart lijkt er zelf nauwelijks in te geloven: de Indus triebond FNV zit weer aan de onderhandelingstafel. Geheel rechts FNV- onderhandelaar Rijkse. (foto anp> GENÈVE (AP) - De olieproduce rende landen, verenigd in de Opec, slaagt er niet in sluitende afspra ken te maken over het terugdrin gen van de produktie. Tien van de 13 lidstaten hebben zich gisteren akkoord verklaard met het streven om de gezamenlijke olieproduktie met ingang van juli geleidelijk te rug te brengen tot 16,3 miljoen va ten olie per dag, zo is gisteren na afloop van de Opec-vergadering in Genève bekend gemaakt door de voorzitter van het kartel, de Vene zolaanse olieminister Arturo Her nandez Grisanti.Ook nu is echter geen oplossing gevonden voor de vraag hoe de derving van de olie inkomsten die met een dergelijke maatregel gepaard gaat over de lid staten verdeeld moet worden. Bo vendien werd besloten dat het pro- duktieplafond vanaf oktober weer zal worden verhoogd tot 17,3 mil joen vaten per dag, omdat de vraag ADVERTENTIE Ni j verdal Nijverdal ten Cate heeft over 1985 31,3 miljoen gulden winst ge boekt. Dit netto-resultaat ir23 pro cent hoger dan het jaar ervoor. De netto-omzet steeg van 492 miljoen gulden in 1984 tot 599 miljoen vo rig jaar. Dit blijkt uit het jaarrap port over 1985. De directie stelt dat Nijverdal ten Cate in de tachtiger jaren een spectaculair herstel heeft gemaakt. In 1980 leed de onderne ming nog een verlies van 16,2 mil joen gulden. Het concern schrijft dat toe aan de verschuiving van de traditionele textiel naar en specia listische produkten, variërend van kunstgras tot huishoudtextiel, en van isolatiemateriaal tot verpak kingen. Kapitaalexport In september van het afgelopen jaar stond er voor tachtig miljard dollar (200 miljard gulden) Latijns- Amerikaans geld op buitenlandse bankrekeningen. Dit komt overeen met bijna een kwart van de 368 mil jard dollar belopende buitenlandse schuld of ruim tweemaal de totale Latijnsamerikaanse deviezenreser ve van ruim 33 miljard dollar, zo blijkt uit cijfers van de Economi sche Commissie voor Latijns-Ame- rika van de Verenigde Naties (CE- PAL). Vanuit Mexico is het meeste geld naar het buitenland afge vloeid. De omvangrijke kapitaal- vlucht geldt als één van de belang rijkste belemmeringen vormt voor het oplossen van de schuldproble men in Latijns-Amerika. DESEDE. Zwitsers raffinement in lederen zitmeubelen. Een DeSede meubel is syno niem voor onnavolgbaar vakmanschap, subtiele afwerking ongeëvenaard zitcomfort DeSede is slechts één van de vele exclusieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusiviteit die kenmerkend is voor Stouten- beek's collectie Totaal Wonen, Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belen en vloerbedekking tot advies van Stoutenbeek'seigen binnenhuisadviseurs bij u thuis. Ontdek de exclusieve visie van Stouten beek op wonen. In elke stijl en in elke prijs klasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER de prikkel om te werken toeneemt, aldus het rapport. De OESO wijst op de voordelen van grotere loon- verschillen, waardoor winstgeven de en groeiende sectoren makkelij ker (geschoolde) arbeidskrachten kunnen aantrekken. Daar staat te genover dat, bij prijzen die onder sterke druk van de internationale concurrentie staan, loonstijgingen de winsten weer kunnen drukken en de dynamiek van sterke be drijfstakken kunnen verminderen. Het gebrek aan opleiding onder werklozen is dan ook het grootste probleem. Tijdelijke scholings- en werkervaringsprojecten kunnen enige uitkomst geven, maar het groeiende tekort aan goed-opgelei- de werkkrachten vereist onder meer een opleidingssysteem dat snel kan voldoen aan nieuwe be hoeften, herscholing en een gemid deld hoger opleidingspeil, aldus de OESO. In sectoren waar het krij gen van arbeidskrachten minder een probleem is, zouden de lonen nog verder moeten worden beteu geld. De OESO pleit in dit verband voor verdere verlagingen van het minimumloon. DUSSELDORF (ANP) Vanaf Jonderdag zullen alle aandelen in ie Westduitse onderneming Feld- mühle Nobel AG, de erfgenaam /an het Flick-concern, worden aangeboden aan het publiek. De aandelenemissie vertegenwoordigt een waarde van twee miljard mark en is daarmee de grootste in het be staan van de Bondsrepubliek. Een woordvoerder van Deutsche Bank, die het concern eind vorig jaar overnam van Karl Friedrich Flick, maakte bekend dat alle aan delen van vijftig mark nominaal zullen worden aangeboden tegen een prijs van 285 mark per stuk. Aangezien het aandelenkapitaal 350 miljoen mark beloopt betekent dit dat de transactie bijna twee mil- iard mark moet opbrengen. Het Flick-concern raakte enkele jaren geleden in opspraak toen be kend werd dat omvangrijke giften waren gedaan aan politici. De pro cessen hierover lopen nog steeds en hebben onder meer geleid tot het aftreden van minister van eco nomische zaken Otto Lambsdorff. Vermoed wordt dat deze affaire een rol heeft gespeeld bij het be sluit van Karl Friedrich Flick het concern van de hand te doen. Be langrijker was voor de 59-jarige on dernemer waarschijnlijk echter het vooruitzicht dat er bij zijn overlij den enorme erfenisrechten zouden moeten worden betaald. Het Flick-concern was met een jaaromzet van ruim tien miljard mark het grootste familiebedrijf in West-Duitsland. Deutsche Bank betaalde in december vijf miljard nark voor het imperium. Een aan bal belangen van Flick is inmiddels ïl afzonderlijk verkocht. Het be treft deelnemingen in Daimler- Benz, het verzekeringsconcern Gerling en het Amerikaanse conglomeraat W.R. Grace. Maandagochtend gesloten Artifort Aupmg BanzBord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor DeSede Fischbacher Durlet Gelderland Hulsta Castelijn Interlübke JAB. Kendix Koekoek leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti op de wereldmarkt tegen die tyd naar verwachting weer zal toene men. Het huidige produktieniveau ligt op 17 miljoen vaten. De drie 'dissidente' leden Iran, Algerije en Libië hebben bij mon de van de Iraanse olieminister Gholamreza Aghazadeh al hebben laten weten dat ze het 'akkoord' aan hun laars zullen lappen. Deze drie landen zijn voorstander van een harde aanpak van de olie- markt; ze willen de produktie te rugbrengen tot 14 miljoen vaten per dag om zo een snelle prijsstij ging te bewerkstelligen, tot rond 28 dollar per vat. De olieministers van Indonesië, Saoedi-Arabië, Koeweit, Nigeria en Venezuela hebben een commis sie gevormd die contact moet zoe ken met 'bijna alle' olie-produce rende landen die geen lid zijn van de Opec, om hen over te halen met het kartel samen te werken bij de beheersing van de olieprijs. De Westerse olieproducenten, zoals Groot-Brittannië en Noorwegen, en de Sovjet-Unie, hebben tot nu toe weinig tot geen bereidheid tot medewerking aan de dag gelegd. Op 25 juni zullen de OPEC-landen opnieuw proberen overeenstem ming te bereiken over concrete maatregelen. De Iraanse minister Aghazadeh haalde op zijn geïmproviseerde persconferentie fel uit naar Saoedi- Arabië en de Verenigde Staten. Volgens hem heeft de Amerikaan se vice-president George Bush bij zijn recente bezoek aan Riad de Sa- oedische regering onder druk ge zet om de huidige produktie te handhaven. Achtergrond hiervan zou zijn dat het Iran door de lage olieprijs steeds moeilijker wordt gemaakt zijn slepende oorlog met Irak te financieren. Saoedi-Arabië steunt Irak in de Golfoorlog, en be taalt een groot deel van de'Iraakse oorlogsinspanningen. MIJNSTAKING - Sinds gister morgen wordt in alle steenkoolmij nen in Belgisch Limburg vrijwel algemeen gestaakt. De mijnwer kers hebben het werk neergelegd, nadat de vakbonden zich in het weekeinde hadden aangesloten by een spontane actie die vorige week al in de meeste mijnen was uitge broken. Premier Marlens liet afge lopen vrijdag weten dat er tot het eind van dit jaar voldoende geld is voor de zwaar verlies lijdende my- nen, maar dat intussen wel een „herstructurering" moet worden voorbereid. De vakbonden eisen dat er geen mijnen zullen worden gesloten en dat er geen ontslagen zullen vallen. Er werken bij de mij nen in de Kempen ongeveer 20.000 mensen. Vrouwen mogen 's nachts in ploegendienst DEN HAAG (ANP) - Vrouwen in de industrie kunnen voor taan in ploegendienst ook 's nachts werken. Werkgevers moeten daarvoor toestemming hebben van de arbeidsinspec tie van het ministerie van socia le zaken. De wijziging in de Ar beidswet geldt niet voor per manente nachtarbeid. De ar beidsinspectie geeft bovendien alleen een vergunning na een onderzoek. De inspectie kijkt of de ar beidsomstandigheden voldoen en of het loon en de behande ling overeenkomt met dat/die van de mannen. De werkgever moet zorgen voor goed vervoer in de nacht en aangepaste werk- en rusttijden. Als het no dig is moet het werk voor zwan gere vrouwen worden aange past. Voor jongeren onder de 18 jaar - mannen en vrouwen - blijft nachtarbeid verboden. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se beurs bracht het vandaag ondanks het flinke herstel in Wall Street niet verder dan een verdeeld beeld. Daarbij bleven de meeste verschuivingen ta melijk beperkt. Van de internationale waarden ging Koninklijke Olie in de ochtenduren een halve gulden omhoog naar f 193,20 en ook Philips lag iets bo ven het slotpeil van maandag. Akzo moest f 1,40 prijsgeven op f 178,70, terwijl Hoogovens. Unilever en KLM beperkte verliezen kregen te in casseren. In de financiële sector boekte Middenstandsbank f 1,50 winst op f 198,50 en ABN eenzelfde bedrag op f 584. Ook Stad Rotterdam won f 1,50 op f 130,50. Nog eens f 1,50 was weggelegd voor Elsevier op f 186,50. Volker Stevin raakte echter eenzelfde bedrag kwijt op f 37,50, evenals IIBG op f 152. Nedlloyd, maandag al Hink onder druk door de sombere uitspra ken over 1986, ging nog eens f 1,80 om laag naar f 173,20. Ook Fokker liet het afweten met een teruggang van f 1,50 op f 93.50. Elders op de markt werd Norit, die maandag al vast gestemd was, nog eens f 12 hoger geadviseerd tot f 260. Het bedrijf is intussen gekomen met een gunstig jaarverslag. Ondanks een binnenkort plaatsvindende claime missie denkt Norit dat de winst per aandeel verder zal stijgen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9