VOOR EG stuurt deel diplomaten weg 25%, Habib op rondreis in Midden-Amerika Spaanse kerncentrale lekt Arrestaties in Rome, West-Berlijn en Londen Westen treft veroordeling VS met veto Honecker herkozen Oppositie tegen Bourgiba neemt hand over hand toe BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Beperldngen aan Libische ambassades Amerikanen in Thailand en Peru doelwit aanslag Gorbatsjov: Warschaupact en NAVO gelijktijdig weg DINSDAG 22 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 De twaalf EG-landen zullen zelf hun diplomatieke vertegenwoordi gingen in de Libische hoofdstad gaan verkleinen. Daartoe hebben de ministers van buitenlandse za ken van de EG gisteren in Luxem burg besloten, tijdens hun derde overleg in een week over de kwes- tie-Libië. door Hans de Bruijn Zij werkten hier de globale maat regelen uit die vorige week al in Den Haag waren aangekondigd. De EG-landen willen zo de druk op Libië vergroten om een einde te maken aan de steun van dat land aan terroristische activiteiten in vooral West-Europa. De twaalf ministers kwamen uit eindelijk unaniem tot hun conclu sies, nadat enkele uren zeer moei zaam was vergaderd. De Britse mi nister Howe wilde eigenlijk veel verder gaan. Hij bepleitte regel rechte uitsluiting van de Libische I volksbureaus en andere kantoren in de EG. Ook wilde hij dat 'ver dachte' Libiërs zonder meer zou den kunnen worden uitgewezen. Maar Howe werd daarin slechts bijgevallen door West-Duitsland en de Benelux-landen. De Zuideu- ropese lidstaten, Griekenland voorop, drongen aan op een terug houdender aanpak. De Griekse on derminister Pangalos verzette zich tot het laatst tegen de verklaring, maar ging uiteindelijk maandag middag toch akkoord. De Libische diplomaten die ip de EG-landen mogen blijven zullen onderworpen worden aan een be perking van hun bewegingsvrij heid. Zonder toestemming zullen zij zich niet buiten hun officiële I standplaats mogen begeven. West- europese diplomaten ondervinden al een dergelijke beperking in Li bië. Nederland Nederland heeft drie diplomaten in Libië. In ons land is geen Li bisch volksbureau. Ons land wordt bestreken door het volksbureau in Brussel waar 15 diplomaten werken. België, dat in Libië ook de Amerikaanse en Canadese belan gen behartigt, heeft in Tripoli vier diplomaten. De verwachting is dat de Belgi sche regering zal besluiten het aan tal Libische diplomaten in Brussel minstens te halveren. In hoeverre het geringe aantal Nederlandse di plomaten in Tripoli nog verder zal worden verkleind, is nog niet be kend. Minister Hans van den Broek, die de vergadering in Luxemburg leidde, zei dat de EG-landen ook de bestaande diplomatieke privileges voor Libiërs zullen gaan onderzoe ken. De bestaande 'immuniteiten', zoals het ontbreken van controle Buitenland kort Suriname De Surinaamse kapitein Etienne Boerenveen, die een maand gele den in de Verenigde Staten werd gearresteerd wegens betrokken heid bij drugshandel, heeft ver klaard dat de zaak tegen hem in Nederland is voorbereid. Boeren veen zei van zijn advocaat te heb ben gehoord dat sinds vorig jaar in Nederland bewijsmateriaal tegen hem is verzameld. Details daarover wilde hij niet kwijt. Klas ingestort De correctionele rechtbank in het Belgische Kortrijk heeft voor waardelijke celstraffen van drie maanden en een geldboete van ruim driehonderd gulden opgelegd aan zes betrokkenen bij de instor ting van enkele klaslokalen in Kortrijk in 1984. Tijdens graaf werkzaamheden naast het lyceum Onze-lieve-vrouw-der-Engelen stortte toen een deel van het schoolgebouw in. Tientallen kin deren raakten gewond en twee kin deren werden dood onder het puin vandaan gehaald. Peres in Parijs Frankrijk is bereid tot de leve ring van een kerncentrale aan Is raël mits Israël ermee instemt dat de Fransen ook een kerncentrale leveren aan Irak. Deze zou dienen ter vervanging van de centrale in Tamouz die in 1981 door de Israëli sche luchtmacht werd gebombar deerd. Een en ander is uit welinge lichte bron vernomen na afloop van besprekingen tussen de Fran se premier, Jacques Chirac, en zijn Israëlische colega, Shimon Peres, in Parijs. Het is onbekend hoe Pe res over het voorstel denkt. van de diplomatieke post en baga ge op wapens, zullen worden her overwogen. Ook het personeel van niet-di- plomatieke Libische vestigingen in de EG, zoals handelskantoren en luchtvaartmaatschappijen, zal zo veel mogelijk moeten worden be perkt, aldus Van den Broek. De EG-landen zullen bovendien de be staande visa-procedures voor Li biërs nog strenger gaan uitvoeren. De EG-ministers hebben ook af gesproken dat een Libiër die door een van de lidstaten is uitgewezen, ook niet tot een van de andere EG- landen zal worden toegelaten. Van den Broek zei dat hij de Libische regering van deze maatregelen en de achtergronden daarvan op de hoogte z&l stellen. De twaalf hebben besloten tege lijkertijd de dialoog met de andere Arabische landen, met de zoge naamde niet-gebonden landen en met de landen van het Warschau pact te versterken. Van den Broek zelf zal met een EG-delegatie naar de top van de niet-gebonden lan den, begin mei in New Delhi, gaan. Donderdag vindt in Den Haag de conferentie van de EG-ministers van justitie plaats. De ministers zullen, onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van justi tie Korthals Altes, vergaderen over terreurbestrijding. NEW YORK (Rtr./AFP/DPA) - De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk hebben gisteren in de VN-Veiligheidsraad hun veto gebruikt tegen een resolutie waar in de Amerikaanse aanval op Libië wordt veroordeeld. De Amerikaan se VN-ambassadeur Vernon Wal ters zei dat de resolutie voor de VS „volsterkt onaanvaardbaar" was. Daarnaast stemden Australië en Denemarken tegen de resolutie die was opgesteld door enkele niet-ge: bonden landen. Negen landen (China, de Sowjet-Unie, Bulgarije, MADRID Tussen de 3000 en 4000 liter radio-actief koelwater is de laatste twee weken ontsnapt uit door Gerrit-Jan Hoek de kerncentrale van Almaraz, gele gen op een afstand van 200 kilome ter van Madrid. Kongo, Ghana, Madagaskar, Thai land, Trinidad en Tobago en de Verenigde Arabische Emiraten) stemden vóór, terwijl Venezuela zich van stemming onthield. De resolutie roept „alle partijen De lekkage in het koelwatersys teem is ontstaan bij het aanbren gen van nieuwe splijtstof in de kernreactor, waarbij een speciale pakking is gesprongen. Het radio actieve koelwater, dat volgens een regionale milieu-organisatie met een snelheid van 20 liter per uur naar buiten stroomt, dreigt een ernstige verontreiniging te veroor zaken in een aangrenzend stuw meer. Het gevaar is des te groter, aangezien veel boeren hun vee van dit water laten drinken. WEST-BERLIJN (AP) - De politie in West-Berlijn heeft een Palestijn aangehouden in verband met de bomaanslag op een Berlijnse dis cotheek, twee weken geleden. Het hoofd van de veiligheidsdienst in Berlijn, Manfred Ganschow,' liet weten dat de statenloze Palestijn vrijdag in bewaring werd gesteld en zondag formeel werd gearres teerd als verdachte van de bom aanslag van 5 april waarbij twee mensen om het leven kwamen. Hij voldeed aan de persoonsbe schrijving die was opgesteld aan de hand van ongeveer 100 getui genverklaringen. Met het onder zoek zijn ruim honderd Westduitse en Amerikaanse politiefunctiona rissen belast. De Palestijn is een broer van de man die in Londen is gearresteerd op verdenking van het beramen van een bomaanslag op een Israë lisch verkeersvliegtuig. Dat heeft de justitie in West-Berlijn vanoch tend bekend gemaakt. De verdachte in West-Berlijn op tot terughoudendheid in deze kritieke situatie en hun conflicten vreedzaam op te lossen overeen komstig het VN-Handvest. Ze ver oordeelt „alle terroristische acties van zowel individuele personen, als groeperingen of staten". Omdat Libië's aandeel aan het terrorisme onvermeld bleef, vond het Westen de resolutie oneven wichtig. Walters zei dat de resolu tie „het produkt is van een perver se geest. De misdadiger wordt op één lijn gesteld met zijn slachtof fer". Het is niet de eerste keer, dat de kerncentrale van Almaraz manke menten vertoont. In juli van het vo rig jaar werden de bewoners van Almaraz in het holst van de nacht wreed uit hun slaap gewekt door een enorme explosie, ontstaan bij het proefdraaien. Sinds de kern centrale vier jaar geleden in ge bruik werd genomen, heeft hij di verse keren langdurig stilgelegen wegens technische onvolkomen heden en schade aan de installa ties. werd geïdentificeerd als de 36-jari- ge Ahmed Nawaf Mansur Hasi. Volgens justitie-woordvoerder Walter Neuhaus is hij de broer van de man die in Londen is gearres teerd in verband met een poging, een bom aan boord van een El Al- vliegtuig te smokkelen. Deze verdachte is door de Lon- dense politie geïdentificeerd als Nezar Hindawi. De achternamen van de twee broers verschillen om dat de arrestant in Londen waar schijnlijk valse identiteitspapieren had, aldus bronnen in West-Ber lijn. De Britse politie heeft dit week einde twee mannen aangehouden in verband met de verijdelde aan BERLIJN (AFP/DPA) - De 73-jari- ge Erich Honecker is gisteren her kozen als secretaris-generaal van de communistische partij van de DDR. Hij werd herkozen door het nieuwe centrale comité van de SED. Tijdens het gisteren beëindigde 11e partijcongres in Oost-Berlijn werd het aantal stemgerechtigde leden van het politburo, het mach tigste orgaan in de DDR, met vier uitgebreid tot 22. Heinz Kessler, die sinds december vorig jaar mi nister van defensie is, en Hans-Joa chim Böhme, partijleider van Hal le, werden stemgerechtigd politbu- rolid zonder eerst kandidaatlid te zijn geweest. Bovendien werden de in novem ber vorig jaar tot kandidaatleden benoemde partijleiders van Mag deburg en Karl-Marx-stad, Werner Eberlein en Werner Lorenz, gepro moveerd tot volwaardig lid. Het politburo telt nu vijf kandidaatle den. De nieuwe leden van het polit bureau gelden doorgaans als voor standers van ontspanning. Erich Honecker. (foto api slag op de Israëlische luchtvaart maatschappij. De Britse anti-terro ristenbrigade heeft ook een inval gedaan in een huis in Londen en daarbij enkele documenten in be slag genomen, zo maakte Scotland Yard bekend. De hoofdverdachte in de zaak, de 35-jarige Palestijn Nezar Hindawi werd gisteren voor de vierde achtereenvolgende dag verhoord. De politie vertelde dat de derde man zondag werd gearresteerd, na dat een dag eerder een tweede man was opgepakt en na verhoor weer vrijgelaten. Volgens het Britse persbureau Press Association zou de laatste arrestant een Arabische kennis zijn van Hindawi. MEXICO STAD - Philip Habib, de speciale afgezant voor Midden- Amerika van de Amerikaanse pre sident Reagan, heeft de afgelopen dagen El Salvador, Honduras, Cos ta Rica, Venezuela en Colombia be zocht. Pas in Colombia was Habib bereid om de pers te woord te staan. door Rob Sprenkels Reagan's afgezant zei op het ogenblik alle problemen te bestu deren waarmee de ondertekening van het zogeheten Contadora-vre- desakkoord is gemoeid. En Habib verzekerde dat Washington het Middenamerikaanse vredesproces volledig steunt. De Italiaanse politie heeft een Li bische ex-diplomaat gearresteerd in verband met een complot van vorig jaar om aanslagen tc plegen op enkele buitenlandse diploma ten in Rome, zo heeft het Italiaanse persbureau ANSA bericht. Volgens ANSA werd Arebi Mo hammed Fituri (47) uit Tripoli zon dagavond in Rome gearresteerd. Fituri zou een vuurwapen hebben gegeven aan een andere Libiër om de Amerikaanse, de Saoedische en de Egyptische ambassadeur in Ro me neer te schieten. De officier van justitie in Rome heeft ook een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen een andere Libi sche ex-diplomaat, dc 39-jarige Mussbah Mahmud Werfalli, ook wel Beni Walid genoemd, aldus ANSA. Volgens het persbureau was Werfalli in april 1984 uit Italië vertrokken en verblijft hij nu mo gelijk op Malta. De twee worden beschuldigd van illegaal wapenbe zit. Belisario Betancur, de Colom biaanse president, merkte echter op dat nog altijd de Amerikaanse hulp aan de anti-sandinisten een van de grootste obstakels is voor de ondertekening van het vredes akkoord, een ceremonie die eigen lijk op 6 juni aanstaande zou moe ten plaatsvinden. Vorige week liet de bemiddelen de Contadora-groep een zucht van verlichting horen toen men van Habib een brief ontving waarin de ze verzekerde dat de Verenigde Staten alle militaire steun aan de contra-revolutionairen zouden sta ken zodra Nicaragua het Contado- ra-akkoord zou ondertekenen. Niets, zo beweerden Contadora- woordvoerders, zou nu nog de on dertekening van de vredesakte in de weg kunnen staan. In Nicaragua, waar de sandinis ten vrezen dat zij op elk ogenblik het doelwit kunnen zijn van een soortgelijke aanval als de Amerika nen vorige week tegen Libië pleeg den, werd de toezegging van Habib lauw ontvangen. De sandinisten beschuldigden Washington ervan dat het om een soort van rookgor dijn gaat. President Ortega eiste dit weekeinde daarom opnieuw con crete garanties van de Amerika nen. „Eerder zijn wij niet bereid om de Contadora-akte te onderte kenen", zo verzekerde hij. Uit de woorden van de Colom biaanse president Belisario Betan cur valt nu op te maken dat Was hington vooralsnog niet bereid is om aan die sandinistische eis toe te geven. Naar verluidt wil Washing ton zich ervan verzekeren dat Nica ragua zich aan de Contadora af spraken houdt alvorens men be reid is om daadwerkelijk de mili taire hulp aan de contra's te staken. In Managua gelooft men echter dat Habib's geheimzinnige visite aan El Salvador, Honduras en Costa Rica bedoeld is geweest om het Contadora-proces opnieuw te kun nen vertragen. TUNIS - Bij anti-Amerikaanse de monstraties van honderden stu denten op de campus van de uni versiteit van Tunis is het afgelopen weekeinde een 20-jarige student door Taco Slagter door de politie gedood. Uit vrees ^lat de studenten weer de straat op zouden gaan, sloot de politie de campus hermetisch af en werd de universiteit gesloten. In de Tunesische hoofdstad be waakt de oproerpolitie al enkele dagen de strategische punten in de stad. Het nieuws over het dood schieten van de student is tot nog toe door de regering doodgezwe gen. Gistermiddag druppelde het nieuws langzaam door tot de be volking van de hoofdstad. Sinds afgelopen woensdag, na een eveneens door de politie uiteen gedreven betoging tegen de Ameri- kaase bombardementen op Libië, heerste er onrust rond het universi teitencomplex van de hoofdstad. Bij die demonstratie werd de leider van de oppositiepartij Movement Democratique Socialist (MDS) Ah med Mestiri gearresteerd, samen met veertig anderen. Mestiri zit nog steeds vast. In Tunesië groeit met de dag de oppositie tegen het regime van pre sident Bourgiba. De economische recessie in het land veroorzaakt grote werkloosheid, met name on der jongeren. Met de Amerikaanse militaire actie in Libië is de weer stand tegen het regime alleen maar verscherpt. Vele Tunesiërs zijn niet alleen ontevreden over de economische situatie, maar kunnen zich ook niet me,er verenigen met de politiek van de 83-jarige president. ADVERTENTIE Hoewel de schoonheids foutjes onzichtbaar zijn, krijgt u op dit prachtige Arzberg porselein in de kleur wit 'n korting van gemiddeld 25%. LUXEMBURG - Libië zal de diplomatieke staf van zijn volksbureaus (ambassades) en consulaten in de landen van de EG met onmiddellijke ingang tot een absoluut minimum moeten terugbrengen. Hun aantal zal niet meer mogen bedragen dan het aantal diploma ten van de EG-landen in Tripoli. Een overzicht van de ravage bij de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur in de Peruaanse hoofd stad Lima. Niemand raakte bij de aanslag gewond. (foto ap> LIMA (AP/UPI/DPA) - Een auto vol dynamiet is in de nacht van zondag op maandag ontploft bij de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur David Jordan in de Peruaanse hoofdstad Lima. Een deel van de drie meter hoge beton nen muur rond de residentie werd beschadigd, maar volgens een woordvoerder van de ambassade vielen er geen gewonden. Een politieman ter plekke zei dat de ontploffing zich om 5.10 uur (10.10 uur Nederlandse tijd) voor deed. Hij vertelde dat politieman nen die surveilleerden in de straten rond de ambtswoning, twee man nen hadden zien wegrennen na de explosie. De politiemannen gelast ten de twee te blijven staan en openden het vuur toen ze dat niet deden. Maar de twee wisten in het donker te ontkomen. De auto explodeerde enkele mi nuten na het eind van het uitgaans verbod dat van 1.00 tot 5.00 uur 's nachts in de hoofdstad van kracht is. De avondklok werd in februari afgekondigd als onderdeel van de noodtoestand om een eind te ma ken aan een reeks bomaanslagen sinds het begin van het jaar. In het verleden zijn twee linkse guerrillabewegingen, waaronder het Lichtend Pad, verantwoorde lijk gesteld voor aanslagen op de Amerikaanse ambassade, consula ten en de ambassadeurswoning. In mei 1985 was de ambtswoning ook al het doelwit van een aanslag. Guerrillastrijders gooiden toen en kele staven dynamiet over de muur rond het gebouw, maar de explo sieven kwamen in het zwembad te recht en gingen niet af. Een kleine bom is in de afgelo pen nacht ontploft op het terrein van het Amerikaanse consulaat in Songkhla in het zuiden van Thai land. Er werd alleen materiële schade aangericht, zo heeft de Thailandse politie meegedeeld. Door de explosie sneuvelden rui ten en ontstond een gat van 90 cen timeter op het terrein van het con sulaat. Niemand heeft zich nog voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. BERLIJN (AP) - De Russische partijleider Michail Gorbatsjov heeft gis teren de 'gelijktijdige' afschaffing bepleit van het Warschaupact en de NAVO. In een toespraak tot enkele honderden Oostduitse fabrieksarbei ders herhaalde Gorbatsjov tevens zijn bereidheid tot een topontmoeting met de Amerikaanse president Reagan wanneer 'het geschikte internatio nale klimaat daarvoor wordt geschapen'. 'We benadrukken onze bereidheid tot een gelijktijdige ontmanteling van het Warschaupact en de NAVO of, om te beginnen, van hun militaire organisaties,' zei Gorbatsjov in een machinefabriek in Marzahn, een bui tenwijk van Oost-Berlijn. Een dergelijk voorstel is door de Sowjet-Unie al eerder gedaan, maar werd in het Westen met scepsis ontvangen. Volgens de Oostduitse televisie, die de toespraak toonde, ging Gorbats jov niet nader in op zijn uitlating over de ontmanteling van het Warschau pact en de NAVO.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7