Vertragings- taktiekPvdA wekt woede RENTEREKENING PvdA houdt zich plaatselijk in ABP: cel geëist tegen onroerend-goedhandelcuir Vestiging kerncentrales Advies: ook tegen rodehond en bof inenten Angst voor patiëntenstop door bezuinigingen op ziekenhuizen ERKENNING LHV wil tariefverhoging Gesprek v.d. Reijden met huisartsen mislukt nutsspaarbanks Vrijwel nergens linkse programcolleges DINSDAG 22 APRIL 1986 DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer is er gisterochtend op een verrassende manier in ge slaagd het kamerdebat over de vestigingsplaatsen voor nieuwe kerncentrales uit te stellen. Door met meer dan het gebruikelijke aantal fractieleden aanwezig te zijn bij een uitgebreide commissievergadering (ucv), kon een orde- Tegenstanders van kerncentrales demonstreerden gisteren tijdens het kortdurende debatje i voorstel van PvdA-WOOrdvoerder Zijlstra om het debat missievergadering op het Binnenhof met allerlei spelletjes, zoals 'je teamgenoot als mummie in v met de regering uit te stellen, worden aangenomen. COMMENTAAR Zijlstra zei eerst een nadere uitwer king te willen hebben van de mi nisters Van Aardenne (economi- sche zaken) en Winsemius (milieu- de bouw van nieuwe kerncentrales kan betekenen. Bovendien is het ondenkbaar dat de Eerste Kamer deze fase van de voorbereiding beheer) over verschillende normen die de regering hanteert bij het be rekenen van de risico's van een kerncentrale voor de bevolking. De regeringsfracties van CDA WD reageerden verbluft en vi bolgen op de nieuwe taktiek van plaatsen nog vóór de verkiezingen zou kun nen afronden. Bij de huidige stand van zaken vraagt de regering in feite toestem ming van het parlement om te mo gen doorgaan op de ingeslagen weg: de toewijzing van vestigings- plaatsen voor de eventuele bouw de oppositie. ^CDA-woordvoerder van nieuwe kerncentrales. De rege- cn™ oori ring heeft daarbij een voorkeur Lansink sprak van een 'overval- strategie' van de PvdA en noemde de gevolgde methode ook 'onde mocratisch'. De WD liet later de lokatie Borssele in Zee land, waar al een kerncentrale staat, de Maasvlakte en de Eems- ten dat in haar ogen de PvdA „op haven. De lokatie Moerdijk een verwerpelijke manier de dis- twijfelgeval, waarover later beslist cussie heeft geblokkeerd Beide moet worden. In de laatste fase van fracties zouden vandaag in de vol- de huidige, zogenaamde planologi- tallige Tweede-Kamerzitting met sche kernbeslissing (PKB) moeten het voorstel komen om de commis- OQk nog rapportages worden ge- MAASTRICHT (ANP) - „Het is be paald niet het meest kwalijke ele ment in de ABP-zaak dat nu te recht staat". Met die kwalificatie besloot officier van justitie mr. H.J. Laumen zijn requisitoir tegen de drijven die door Masson zijn be- verdachte in de ABP-affaire, ex-di recteur beleggingen mr.drs. A.J.M. Masson, in het verdachtenbankje hebben, omdat H.'s schuld zijns in- alleen is af te leiden uit r sievergadering straks alsnog te la ten doorgaan op 1 mei, de Dag van de Arbeid. Vertraging Zijlstra zei na afloop van het de batje, dat hij op deze manier duide lijk wilde maken dat de oppositie voor de opschorting van het debat het niet altijd pikt dat de twee rege- °P. dat er tegenstrijdigheden zijn ringspartijen nog snel even vóór de tussenjie normstelling verkiezingen een belangrijk poli- 1 tiek strijdpunt willen afraffelen. Overigens zei hij wel te beseffen eventuele vestigingsplaatsen voor dat de gevolgde taktiek een kleine nieuwe kerncentrales te toetsen. maakt over de milieu-effecten een kerncentrale aan de hand van het gewenste type centrale en de exacte bouwomgeving, de zoge naamde milieu-effectrapportage (MER). Officieel gaf Zijlstra als reden Rotterdamse onroerend-goedhan- delaar Niels H. (43), die zich giste ren voor de rechtbank in Maas tricht moest verantwoorden voor zijn - overigens geringe - aandeel in de fraude-affaire rond het Alge meen Burgelijk Pensioenfonds. De officier achtte bewezen dat H., door middel van een valselijk opgemaakte nota, van het ABP 486.750 gulden provisie heeft gein- gaan. Zijn verzoek om de dagvaar ding tegen Masson, waarvan de zaak-H. slechts een klein onder deel is, te splitsen, is echter door de rechtbank afgewezen. Het onder zoek tegen Masson duurt intussen voort en de afronding is nog niet in zicht. Het draait om het Rotterdamse Weena-gebouw dat in mei 1983 door H. aan het ABP met vijf mil- casseerd waarop hij geen recht joen gulden winst werd verkocht. AMSTELVEEN (ANP) Het inentingsprogramma moet volgens een ontwerp-advies van de Zieken fondsraad op 1 januari 1987 wor den uitgebreid met een gecombi neerde inenting tegen boft rubella (rodehond) en mazelen op de leef tijd van één en negen jaar. Verder is een 'inhaalprogramma' nodig waardoor al over vijf jaar landelijk de gewens.te vaccinatiegraad kan worden bereikt. Rodehond tijdens de zwanger schap kan leiden tot ernstige afwij kingen bij het ongeboren kind. Sinds 1974 worden daarom 11-jari- ge meisjes er tegen ingeënt. Maar het maximale effect daarvan wordt pas rond het jaar 2005 bereikt en bovendien blijft het virus op die manier toch circuleren. Door inen ting van alle kinderen als ze 1 en 9 jaar zijn komt daar al over onge veer vijfjaar een eind aan. Ook bij bof en mazelen kunnen al dan niet ernstige complicaties voorkomen. Kinderen worden nu al tegen mazelen ingeënt als ze 14 maanden zijn, maar een recent on derzoek in Rotterdam onder vieija- rigen heeft uitgewezen, dat 6 pro cent van hen geen antistoffen te gen mazelen had. Als ze de ziekte als volwassene toch nog krijgen, kunnen de gevolgen ernstig zijn. Daarom adviseert de Ziekenfonds raad een tweede vaccinatie op 9-ja- rige leeftijd. had. Mr. Laumen eiste daarom te gen H. wegens valsheid in geschrif te vier maanden gevangenisstraf, 50.000 gulden boete en ontneming van het wederrechtelijk genoten voordeel, door de rijksaccountant afgerond op 492.500 gulden. Het proces-H. werd gisteren voortgezet, nadat het op 16 maart op verzoek van de officier was ge schorst. Die wilde ook de hoofd bedrijf maakte in die tijd slechte tijden door; geteisterd als het was door het instorten van de huizenmarkt stond het voor tien miljoen gulden in het krijt bij de Amro-bank. Het kwam dan ook 'als een geschenk uit de hemel', zo als de officier het uitdrukte, dat de gelegenheid zich voordeed om het Weena-complex met een winst marge van vijf miljoen gulden te verkopen aan het ABP. De enige moeilijkheid was dat directeur be leggingen Masson het Weena niet rechtstreeks van H. wilde kopen: er moest een 'acceptabele verkoop- partij' tussengeschoven worden om eventuele verhaalsrechten vei lig te stellen en het risico voor het ABP zo klein mogelijk te houden. één dag door vier handen: van het Philips-pensioenfonds, de oor spronkelijke eigenaresse, naar de Vastgoed BV van H., naar de Am- robank en ten slotte naar het ABP. De koopprijs steeg in de loop van deze manoeuvre van 49,5 naar 55 miljoen gulden. Tussenhandelaar Tot zijn verbazing werd H. kort daarna door Masson uitgenodigd om het ABP driekwart procent provisie, zijnde 486.750 gulden, in rekening te brengen. Omdat H. al zijn rechten in deze transactie aan de Amrobank had overgedragen, was zijn rol in feite beperkt tot die van bemiddelaar, zo liet Masson blijken. Op de zitting bevestigden twee Amro-medewerkers nog eens dat noch in de stukken noch bij de betrokkenen ooit de minste twijfel heeft bestaan over de rol van H.: hij was tussenhandelaar geweest en geen bemiddelaar. „Als het ABP dat had geweten had H. dat bedrag nooit gekregen. Maar het fonds werd bedrogen door zijn eigen directeur beleggin gen, die Sinterklaas speelde uit de zaak van zijn werkgever. H. had moeten begrijpen dat Masson iets deed dat niet in de haak was: hij had zijn nota toch ook een com pensatienota kunnen noemen voor het feit dat hij vijf ton van zijn winst had moeten derven om een De Amro-bank bleek bereid die acceptabele verkooppartij te rege- rol op zich te nemen, op voorwaar de dat H. de winst die deze transac tie hem opleverde zou gebruiken om zijn negatief saldo bij de bank Daarenboven eiste de Amro. als tegenprestatie, vijf had, als Die bemiddelingsnota een vals geschrift, en H. wist dat. Er is hem een enorme worst voor gehouden en ik heb er begrip voor dat hij heeft toegehapt, maar hij ton van de transactiewinst zich op. Zo ging het Weena i onroerend-goed- handelaar, beter moeten weten", aldus de officier. Uitspraak 5 me DEN HAAG (ANP) D66 wil in de komende verkiezingscampagne kiezers gaan werven onder de leus 'andere politiek'. Deze leuze geeft aan dat D66 een ander beleid wil gaan voeren dan de huidige coali tie, maar duidt ook op het streven van D66 om de structuur van het politiek bedrijven te veranderen. Dat heeft D66-voorzitter Kohnstam gisteren bekendgemaakt. De start van de campagne van de democraten is enigszins gehandi capt door de ziekte van lijsttrekker Van Mierlo, die in het ziekenhuis verblijft. De campagneleiding van D66 heeft overigens goede hoop dat Van Mierlo nog deze week het henhuis mag verlaten onmiddellijk in de verkiezingscam pagne kan storten. Kohnstam zei dat D66 de werkge legenheid wil bevorderen via een sociaal contract tussen werkgevers en werknemers. Verder zal D66 zich opwerpen als een sterk voorstander van verdergaande decentralisatie en als derde punt zal D66 het grote belang van de Europese samenwer king naar voren brengen. Op de foto Kohnstam (links) en D66-fractieleider Engwirda. UTRECHT (ANP) - Als de kabinetsplannen om volgend jaar in de ge zondheidszorg nog eens 600 miljoen gulden te bezuinigen doorgaan, is er voor de ziekenhuizen geen andere uitweg dan het afkondigen van een patiëntenstop. Voor zover ze nog reserves hebben, teren ze daar namelijk zich dan dit jaar al op in. De directeur van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwe- gein, dr. L.P. de Jong, zei dit vandaag in Utrecht op een 'demonstratieve' bijeenkomst van de sectie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuis raad. Hij zei, dat in dat geval activiteiten moeten worden afgestoten die veel mankracht en middelen vergen. Dat zal bij de patiënten hard aankomen, aldus De Jong. De ziekenhuizen zijn wettelijk verplicht de patiënt datge ne te bieden wat 'in het verstrekkingenpakket zit', maar ze zullen zich moeten beroepen op overmacht. De Jong vindt dat het de taak van de overheid is alternatieven aan te geven: beperking van het verstrekkingenpakket, verhoging van de zie kenfondspremie, een eigen risico of particulier bijverzekeren. De over heid heeft volgens hem in elk geval niet het recht het de burger via vermindering van het aanbod onmogelijk te maken zijn eigen geld aan een zo goed mogelijke ziekenhuiszorg te besteden. De tijd heelt vele wonden. Uie woor den mogen vandaag gelden nu de Nederlandse regering en de Zuid-Mo lukse gemeenschap m ons land een duidelijk gebaar van verzoening heb ben gemaakt. In een gezamenlijke verklaring wordt gerept over een ver werkt verleden en een zinvolle toe komst. Het is dit jaar 35 jaar geleden dat zo n 12.000 Zuid-Molukkers naar Ne derland werden overgebracht. Drie duizend van hen waren KNIL-militai- ren, die in de Indonesische archipel voor Koningin en Vaderland hun plicht hadden gedaan aan de zijde van Nederland als koloniale mogend heid. Met de ondergang van 'Ons In- dië', en met het ontstaan van de onaf hankelijke Republik Indonesia leek politieke ideaal van een Vrije Repu bliek der Zuid-Molukken niet alleen in stand gehouden, het kon zelfs gaan dienen als een oplossing voor alle problemen waarin de Zuid-Molukkers inmiddels verzeild waren geraakt. Voor dit ideaal begingen jonge Zuid- Molukkers ten slotte ernstige misdrij ven, ze kaapten een trein, ze overvie len een consulaat en gijzelden schoolkinderen. De gemeenschappe lijke na-oorlogse geschiedenis van Nederland en de Zuid-Molukkers kent derhalve meer smart dan vreugde en trots. De Zuid-Molukse gemeenschap telt inmiddels 40.000 zielen en hun grootste organisatie, de Badan Per- satuan. noemt het anno 1986 een mijlpaal in hun geschiedenis, dat de regering bereid is gebleken de inzet van de voormalige KNIL-militairen eindelijk te erkennen. Een beschei- voor deze Molukse KNIL-militairen den jaarlijkse uitkering, een erepen- geen andere uitweg te zijn dan de verre reis naar het kille noorden. En kil zou het worden, en niet alleen wat het klimaat betreft. Onmiddellijk na de ontscheping werden de militairen ge demobiliseerd. Dat was toentertijd wellicht een onontkoombaar besluit, maar desalniettemin juist op dat mo ment een wrede schok en een grie vende belediging voor militairen die meenden trouw hun plicht te hebben gedaan. De geschiedenis die zou volgen was treurig. Een leven in kampen en woonoorden begon, waarbij de lei- ning en een gezamenlijke herden kingsbijeenkomst moeten getuigen van die nieuwe opstelling. Deze stap van Nederlandse zijde zal de grieven wellicht kunnen ver zachten, zonder deze geheel te kun nen wegnemen. Zeker zo belangrijk is het pakket maatregelen dat het ka binet wil nemen om de huisvesting te verbeteren en vooral ook om de jon ge Zuid-Molukkers een grotere kans te geven op werk. Die achterstanden, mede in de hand gewerkt door de moeizame verhoudingen over en weer, zullen nu zo snel mogelijk wor- ders hun eigen mensen in een isole- den weggewerkt, zo is de bedoeling ment hielden, terwijl zij zich vast klampten aan hun vroegere status. Op deze voedingsbodem van hevige frustraties en een allengs toenemen de sociaal-economische achterstand konden politieke idealen worden ge koesterd en ook in versterkte mate worden overgedragen aan de jongere Voor de Nederlandse regering zal het intussen een hele geruststelling zijn dat deze maatregelen mogelijk blijken, zonder dat deze op enigerlei wijze worden gekoppeld aan het poli tieke streven naar een eigen vrije re publiek. Zonder die politieke druk op de ke- generatie. De Nederlandse overheid tel moeten de Zuid-Molukkers hier kon al die jaren geen enkele groot- aan hun eigen toekomst in ons mid- moedigheid opbrengen en liet het bij den kunnen werken en het is een his- een beleid van pappen en nathou den. Op Nederlandse bodem werd het torische plicht van de Nederlandse samenleving om hen daarbij zo goed mogelijk te helpen. LEIDSCHENDAM (ANP) - Het overleg tussen de Landelijke Huisartsenvereniging en staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) over de inkomens van de huisartsen heeft gisteravond vol gens LHV-voorzitter W.J. de Regt geen enkel resultaat opgeleverd. De procedures die de staatssecre taris heeft voorgesteld, komen neer op een op de lange baan schuiven, zei De Regt, die dit 'vol strekt onaanvaardbaar' noemde. Hij verwacht deze week een 'emo tionele' vergadering met zijn leden, maar over eventuele acties wilde hij zich nog niet uitlaten. De inkomens van de huisartsen staan onder druk doordat ze ge middeld al niet meer het aantal pa tiënten hebben dat nodig is voor het norminkomen. Bovendien be talen particuliere patiënten vol gens hem te weinig („Minder dan het voorrijtarief van een tv-mon-- teur", om met De Regt te spreken). Dit klemt des te meer nu per 1 april 600.000 mensen die vrijwillig bij het ziekenfonds verzekerd waren, door de stelselwijziging zijn over geheveld naar de particuliere ziek tekostenverzekering. De LHV had daarom een verho ging van de particuliere tarieven met 1,50 gulden per consult of visi te (nu 23,50 gulden) voorgesteld of een abonnementssysteem voor particulier verzekerden, net zoals voor ziekenfondsverzekerden voor wie ze ongeveer honderd gulden per jaar krijgen, ongeacht het aan tal visites of consulten. Bij de ver hoging van het particuliere tarief zou dan niet meer zoals tot nu toe moeten worden uitgegaan van 3,5 'contacten' per patiënt per jaar maar van 3. Twee 'wijze mannen' hebben een verrichtingentarief voorgesteld dat uitgaat van 3 in plaats van 3,5 con tacten per particulier verzekerde per jaar. Dat gebeurde nadat een akkoord dat met de organisatie van particuliere verzekeraars het KLOZ, over een tariefverhoging was bereikt, door de achterban van het KLOZ was verworpen. De verhoging met 1,50 gulden was maar een eerste stapje op kor te termijn, aldus De Regt. Maar volgens hem wil de staatssecretaris dat de LHV toch eerst weer gaat praten met het KLOZ. De huisartsen voelen volgens hem echter niets voor 'een herhaling van zetten'. Een tarief met een 'abonnementsachtig karakter' zal pas over een paar jaar aan de orde kunnen komen. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-: Het rentepercentage r\ /"N n voor de maand Sc W mei is: vJ|OU /U DE DICHT BIJ HUIS BANK Tikkende tas zaait paniek AMSTERDAM (AP) - Een tik kende tas in een Amsterdamse tram heeft gisteren paniek ge zaaid en geleid tot de afzetting van het Rokin, een drukke weg in het centrum van Amsterdam waar onder meer het kantoor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al is geves tigd. Nadat een vrouw bij het Spui tegenover het kantoor van El Al uit de tram was gestapt en* een tikkende tas had achterge laten, werd alarm geslagen, ver telde politiewoordvoerder Klaas Wilting. Passagiers die het luide tikken hadden ge hoord, vluchtten ijlings de tram uit en de gealarmeerde politie sloot een deel vqn het Rokin af. Toen politiemannen voorzich tig een kijkje namen in de tas. ontdekten ze dat het getik af komstig was van een eenvoudi ge wekker. De eigenaresse van de tas meldde zich korte tijd later bij een politiebureau om het ver lies van haar tas aan te geven. 'Ze zei dat ze de tas inderhaast had vergeten en dat ze de wek ker even tevoren had gekocht,' aldus Wilting. ADVERTENTIE DEN HAAG - Partijsecretaris Wim van Velzen (PvdA) kan gerust zijn: de door hem zo gevreesde 'bijltjes dag' is uitgebleven. De meeste so ciaal-democratische gemeentebe stuurders hebben zich ingehou den. Vrijwel nergens heeft de ver kiezingswinst van 19 maart tot linkse programcolleges geleid. Toen duidelijk werd dat de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen grote winst zou boeken, was de so ciaal-democratische partijtop bang dat de gevolgen daarvan bij de ka merverkiezingen van 21 mei ave rechts zouden werken. Helemaal ongerechtvaardigd was die angst niet, want stel je voor dat de ge meentelijke PvdA-bestuurders zouden hebben besloten waar mo gelijk CDA en/of VVD buiten de deur te houden. De kersverse PvdA-stemmers die na jarenlange worsteling de christelijke politiek de rug hadden toegekeerd, zouden door al te veel sociaal-democratisch machtsver toon massaal kunnen terugvluch ten in de 'moederschoot' van de christelijke politiek: het CDA. En dat kon toch nooit de bedoeling zijn. Daarom werd partijsecretaris Van Velzen op pad gestuurd om bij de afdelingen van de PvdA er op aan te dringen zich gematigd op te stellen. Inmiddels ziet ziet er naar uit dat zijn missie succes heeft ge- door Henri Kruithof had. Op 29 april moeten de colleges van B en W zijn gevormd en voor zover de uitslagen van de onder handelingen bekend zijn, hebben de partijleden zich keurig ingehou den. Rotterdam In Rotterdam lijkt de PvdA zelfs naar de andere kant te zijn doorge slagen. Na acht jaar linkse meer derheidscolleges, ziet het er nu naar uit dat de PvdA in de haven stad gaat 'regeren' met D66 en WD En dat terwijl de PvdA in Het Zuiden Rotterdam de absolute meerder heid heeft behaald (23 van de 45 ze tels). Het CDA is er niet blij mee dat de oppositiegenoot van weleer zich nu bij de sociaal-democraten aan sluit. Het is immers nog niet zo lang geleden dat WD en CDA alle commissievergaderingen van de gemeenteraad boycotten, uit pro test tegen de monopoliepositie van links. Het CDA staat in Rotterdam nu alleen v.oor de oppositierol. In Den Haag hebben CDA en WD elkaar wel vastgehouden. Dit tot groot verdriet van de PvdA. De sociaal-democraten waren niet be reid tot een zogeheten afspiege lingscollege maar wilden wel óf CDA óf WD. Daarover viel met WD (tot 19 maart de grootste par tij in Den Haag) en CDA echter niet te praten. De PvdA is door die hou ding nu gedwongen met D66 en klein links een college te vormen dat steunt op de kleinst mogelijk meederheid (23 van de 45 zetels). Maar het is de vraag hoe lang dat goed zal gaan. In het zuiden van het land is de positie van de PvdA aanmerkelijk comfortabeler geworden. In veel plaatsen is het vrijwel onmogelijk geworden nog een college te vor men zonder de PvdA. Zoals het er nu naar uit ziet komen er in nogal wat plaatsen coalities van CDA en PvdA, zonder de WD. In de rest van het land ligt dat anders. Kunnen PvdA en WD op landelijk niveau absoluut niet ipet elkaar overweg, plaatselijk gaat dat aanmerkelijk beter, zoals bijvoor beeld in Leiden. Sommige chris ten-democraten vrezen dat die in nige samenwerking in de toekomst wel eens tot toenadering op lande lijk niveau zou kunnen leiden, waardoor het CDA op den duur buiten spel kan komen te staan. Op 29 april moet der collegevor ming rond zijn. In gemeenten waar dan nog geen colleges van de grond zijn gekomen moeten de wethouders ingevolge de gemeen tewet eenvoudig worden gekozen. Gemeenteraadsfracties hebben bij elkaar na de verkiezingen dus zo'n zes weken de tijd om de colleges van B en W samen te stellen, an ders wordt er gestemd. Misschien een idee om zo een einde te maken aan de soms ellenlange kabinets formaties in ons land. wijnhandel. wijn en gedistilleerd Tel 015)569324

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5