Steeds Meer cafés mogen op zaterdag langer open Verkeersplein bij Lammenschans weer in gebruik Demmenie Raad stelt wel voorwaarden, maar: FNV zoekt steun bij gemeente om ontslag bij Reed te voorkomen 1758, •DINSDAG 22 APRIL 1986 COMPACT 1 =V= DE MACHINE DIE 7 ZICH OVERAL THUISVOELT. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Kantoorinrichtingen Leiden Haarlemmerstraat 167 Tel 071-141063 Leiderdorp, Rietschans 68 Tel 071-411141 Juwelier Over stunten gesproken: "Uit welingelichte bronnen verne men wij, dat Juwelier v.d. Water te Leiden na een halve eeuw en na een gigantische opheffingsop ruiming zou overgaan in andere handen. De bekende Franse filmacteur Alain Delon gaat de zakenwereld in. in navolging van zijn Amerikaanse collega's". "In de U.S.A. is het momenteel een rage onder oudere filmac teurs om in zaken te gaan. Alain Delon heeft o m. in Frankrijk al parfums en mode onder zijn naam op de markt gebracht en is van plan ook in de sieradenbran- che zijn sporen te gaan verdie nen in eigen op te zetten zaken". "De zaakgelastigde van Juwe lier v.d. Water verklaarde inder daad contact gehad te hebben met de zakenmanager van de ac teur, maar kon in dit stadium nog geen verdere mededelingen doen". De zaakgelastigde....om nu maar helemaal in deze sfeèr te blijven: een ingewijde vertelde vanzelfsprekend dat er van dit hele verhaal geen letter waar is. En: "Er komt binnenkort een opheffingsopruiming. Om de mensen vast warm te maken hebben ze dat verhaal over De lon verzonnen". Blijft de vraag waarom ze juist Delon hebben gekozen. Delon als juwelier? Veel te keurig voor hem. Hoe vaak heeft die man nou al niet een onderwereld figuur ge speeld! Tolkien (4) En hoe reageerde hij? "Het was iemand van bijzonde re wetten die in eerste instantie hartelijk moest lachen. Hel leek hem wel een leuk initiatief, kreeg ik de indruk. We verwachten dat het dus wel goed zal komen". J.L. Ponsen, in Leiden woonachtig, zei dit een tijdje ge leden. Waarover ze het had? Over het Tolkien-genootschap, 'Un- quendor', dat dit jaar een be scheiden jubileum viert: ze wer den in '81 opgericht. Nu willen de adepten van de Engelse schrijver, die de door Hobbits bevolkte Midden-Aarde bedacht, het vijfjarig bestaan op grootse manier vieren. Op zo'n manier in elk geval dat de in '73 overleden schrijver zich niet in z'n graf hoeft om te draaien van schaamte. Het scenario: op 24 mei moet de Leidse Burchtheuvel worden omgetoverd tot Midden-Aarde, die wereld waar de strijd tussen de machten van het licht en de duisternis worden uitgevochten. De secretaris van het genoot schap, voornoemde Ponsen, lichtte al een tipje van de sluier op toen ze aan de gemeente schreef: "Het feest zal een enigs zins middeleeuws karakter krij gen. De mensen zullen kostuums dragen die zijn geïnspireerd op de boeken van de schrijver. Bij een aantal kostuums behoren co- pieën van middeleeuwse wa pens". De vraag was dus: mogen er imitatiezwaarden en dolken wor den gedragen? En ook: mag er een boogschietvereniging wor den uitgenodigd tot het houden van een demonstratie? Ter geruststelling van iedereen voegde men er aan toe dat het schieten bij daglicht zou plaats hebben en verder meldde men dat er nog nooit slachtoffers wa ren gevallen tijdens een Tolkien- bijeenkomst in het buitenland. En, heeft het genootschap al wat vernomen van de afdeling bij zondere wetten? Het wordt nu tenslotte kort dag. Tolkien (5) Ponsen vertelt dat ze al met ver schillende mensen van de politie contact heeft gehad over het spektakel. "Ik wist niet dat de af deling bijzondere wetten zoveel Alain Delon juwelier te Leiden? mensen in dienst had. Dat we steeds met andere mensen moes ten praten, had volgens mij wat te maken met het feit dat de poli tie verhuisde naar de Lange- gracht. Ze wisten misschien niet meer zo goed wie nou wat deed". "Maar goed, ondertussen zijn we nog niet veel verder. We heb ben nu weer een nieuwe af spraak gemaakt" Het genoot schap blijft wel optimistisch: "Eén van die politiemensen liet doorschemeren dat het waar schijnlijk wel door kan gaan. Als er maar geen vuurwapens wor den gebruikt". Maar die worden toch ook ge bruikt! "Welnee, hoe kom je daar nou bij. De Midden-Aarde had het buskruit toch nog nief uitgevon den!" Ten tijde van de manifestatie zal er overigens ook een tentoon stelling in de bibliotheek worden gehouden. Ponsen: "Die ten toonstelling duurt een hele maand. Er zullen poppen te zien zijn, gemaakt door een Limburg se Tolkienliefhebber. De poppen zijn geïnspireerd op figuren uit zijn boeken. Een mooie kennis making met hel werk". Manifestatie Het verschil tussen waarheid en werkelijkheid - ga er maar aan staan. Toch zullen er onder dit thema op donderdagavond en vrijdagavond (aanvang: 20.30 uur) manifestaties worden ge houden. Verschillende artiesten zullen hun visie op waarheid en werkelijkheid geven: vijf beel dende kunstenaars, een bewe gingstheater, een muziekgroep en twee dichteressen. Renee van Lint organiseerde het spektakel. In haar eentje. Op de vraag waarom ze het doet, ant woordt zc: "Het is misschien dom wat ik doe - je loopt risico's - maar ik kan het niet laten. Be schouw het maar als een afwij king van mij". Waarom waarheid en werkelijkheid? "Simpelweg omdat ik me de laatste tijd met dat gegeven heb beziggehouden. En ik dacht: als ik nu eens een aantal kunste naars 'opzadel' met dat thema en vraag of ze het op hun wijze wil len uitwerken....misschien wordt dat wel wat". En wordt het wat9 "Afwachten, maar ik denk dat het een bijzondere gebeurtenis kan gaan worden. Ik heb overi gens wel een bepaalde grens ge trokken: ze mogen zich niet be zighouden met politiek, om maar eens iets te noemen" Waarom niet? "Nou, het klinkt misschien wollig, maar ik denk datje in dat geval de harmonie die de ruimte uitstraalt verstoort. U begrijpt het niet? Laat ik het nog anders zeggen: in die kerk heb je een be paald harmonisch gevoel en dan is het niet aangenaam om in die kerk bijvoorbeeld tegen het fe nomeen kerk aan te schoppen- Ben ik zo duidelijk?" LEIDEN - Cafés, bars en, discotheken in Leiden mo gen voortaan in de nacht van zaterdag op zondag, on der bepaalde voorwaarden, tot drie uur (dat is een uur langer) open blijven. Een meerderheid in de Leidse ge meenteraad (21-16) is gisteravond akkoord gegaan met een voorstel van burgemeester Goekoop om de huidige proef met een latere slui tingstijd om te zetten in een defini tieve regeling. Dit betekent dat in elk geval de negentien horeca-on- dernemingen die nu reeds tot drie uur hun deur mogen openhouden dit voorrecht behouden. Goekoop kondigde gisteravond wel aan dat een straffere politiecontrole zal worden uitgeoefend om de over last van horeca-inrichtingen in de stad zoveel mogelijk tegen te gaan. Pijngrens WD, CDA en D66 vonden el kaar al twee weken geleden in een voorstel om alle horeca-onderne- meningen die aan de, op dit mo ment nog voortdurende, proef met latere sluitingstijden hebben deel genomen definitief een ontheffing te verlenen van het sluitingsuur Het raadsbesluit dat gisteravond werd genomen houdt evenwel ook in dat uitspanningen die niet aan de proef hebben deelgenomen thans de mogelijkheid wordt gebo den een verzoek in te dienen om zaterdagnacht een uur langer open te kunnen blijven. Deze horeca-on- dernemingen zullen wel aan de zelfde voorwaarden moeten vol doen gis de ondernemingen die aan de proef hebben deelgenomen. CDA, WD en D66 betoogden gisteravond nog eens dat zij de proef met de latere sluitingstijd als geslaagd beschouwen en dat het dus logisch is die proef om te zet ten in definitief beleid. Volgens de drie partijen is er geen sprake van dat het latere sluitingsuur heeft ge leid tot een toename van de over last. De PvdA-raadsleden Elker- vindt men. Bovendien doet de stoel geen dienst meer en wil de evangelisch lutherse gemeente het antieke meubelstuk graag hebben. Deze gemeente kon zich het op knappen van de eigen preekstoel niet permitteren. Ze krijgt straks tegen betaling van de verhuiskos ten de reserve-preekstoel van de Hooglandse Kerk. Een woordvoerder van het ker kelijk bureau van de hervormde gemeente laat weten dat de preek stoel in september zal verhuizen. Verzet tegen deze verhuizing, via een Kroon-procedure, bleef eerder dit jaar zonder resultaat. bout en Van der Pluym hielden daarentegen vast aan de lezing dat de proef juist wel voor meer over last heeft gezorgd. Eikerbout hekelde met name de opstelling van het CDA die hij er van beschuldigde de mensen van hun nachtrust te beroven door stukje bij beetje de overlast te ver ergeren "om te zien waar de pijn grens ligt van de Leidenaar. Dat is de zorgzame samenleving van het CDA", aldus het socialistische raadslid. Hij wreef de college-part ner van de PvdA, de WD. nog eens onder de neus dat hun stand punt in strijd is met het collegepro gramma waaraan die twee partijen zich gebonden hebben. WD-fractievoorzitter Bakker ging niet in op de woorden van Ei kerbout. CDA-fractievoorzitter Walenkamp verweet de PvdA al leen maar bezig te zijn alle mogelij ke bezwaren bij elkaar te harken en nooit met een creatief idee te zijn gekomen om het uitgaansbe- leid te versoepelen en de overlast te beperken. Straf regime Burgemeester Goekoop ver klaarde er van overtuigd te zijn dat beperking van de horeca geen be perking van de overlast betekent "De trend in Nederland is juist om de sluitingstijden vrij te laten om dat daardoor de overlast wel zou afnemen". Een belangrijk aantal van de klachten in Leiden is, vol gens Goekoop, terug te voeren tot enkele discotheken die op verkeer de plekken in de stad zitten. Hij noemde Samantha's, aan de Lan- gebrug, en de Koets-o-theek, aan de Kruisstraat. De gemeenteraad moet. indien hij de wens om de overlast terug te brengen ernstig neemt, geld op ta fel leggen om te kunnen overgaan tot verplaatsing van hinderlijke ho- reca-bedrijven, meent de burge meester. Goekoop zei verplaatsing van de twee genoemde discothe ken te verkiezen boven liquideren "omdat de jeugd toch de gelegen heid geboden moet worden naar een discotheek te gaan". Die twee discotheken en bar-dancing Club- 70, aan de Stationsweg, komen naar de opvatting van Goekoop ze ker niet in aanmerking voor een verruiming van de sluitingstijd. De burgemeester verklaarde voorts dat hij met de politie afspra ken heeft gemaakt over "een stuk je extra aandacht om de overlast van horeca-ondernemingen tegen te gaan". Goekoop meent dat "door projectmatig optreden en preventieve surveillance van de politie betere resultaten te boeken zijn. Met name op de zaterdag avond zullen zes politie-agenten worden ingeschakeld om met een doelgerichte aanpak de overlast in de stad terug te brengen. Overtre dingen van het sluitingsuur of van de voorwaarde om na 1.30 uur uit sluitend zachte achtergrondmu ziek ten gehore te brengen, zullen met een straf regime tegemoet worden getreden", zo voorspelde de burgemeester. Het voorstel om de sluitingstij den te verruimen werd behalve door de WD (met uitzondering van het raadslid Van Cruijssen). het CDA en D66 ook gesteund door de Socialistische Partij. De PvdA. Links Leiden en het CPN-raadslid Brands (die drankgebruik mede de oorzaak nbemde van de ondergang van de CPN) stemden tegen het voorstel. Burgemeester Goekoop kon gisteravond dan ook verkla ren, daartoe uitgedaagd door de CDA'er Walenkamp, dat hij niet verwacht dat het gisteravond geno men besluit door de nieuw geko zen gemeenteraad, die op 29 april wordt geïnstalleerd, zal worden te ruggedraaid. De PvdA en Links Leiden heb ben bij de onderhandelingen over de vorming van een nieuw college het recht voorbehouden om een beslissing over de sluitingstijden terug te kunnen draaien. Goekoop concludeerde evenwel dat als hij de koppen telt van de nog te instal leren gemeenteraad een nieuw te nemen besluit zal afhangen van de nieuw gekozen partij in de raad. Leiden Weer Gezellig. Dus dat zit wel goed, aldus de burgemeester met zoveel woorden. Met het gisteravond genomen besluit lijkt dus een eind gekomen aan de al jaren durende discussie over het sluitingsuur van de Leidse horeca. Burgemeester Goekoop heeft gezegd voorlopig niet meer met nieuwe proeven of nieuwe voorstellen over latere sluitingstij den op de proppen te zullen ko- Leidse (36) na botsing overleden LEIDEN - De 36-jarige Leidse vrouw, E.A. Goosseff, die gister ochtend omstreeks kwart over ne gen op de Stationsweg werd aange reden door een racefietser en daar bij een schedelbasisfractuur op liep, is twaalf uur later in het AZL aan haar verwondingen overleden. De vrouw stak over ter hoogte van de Bruine Boon, vanachter een melkwagen, aldus de politie. De fietser, een 34-jarige Leidenaar. kon haar niet meer ontwijken. De vrouw 'klapte' tegen het wegdek en werd in coma naar het zieken huis gebracht. LEIDEN - De industriebond FNV heeft het college van burgemeester en wethouders van Leiden ge vraagd alles in het werk te stellen om het dreigend ontslag voor 121 werknemers bij Reed Tool Compa ny te voorkomen. De kans is groot dat de vestiging van Reed aan de Rooseveltstraat op korte termijn moet sluiten, omdat de markt voor haar produkt, beitels voor oliebo ringen volledig is ingestort. In een brief aan B en W vraagt de Leidse afdeling van de bond het college om alle mogelijkheden te benutten om de huidige werkgele genheid bij Reed alsnog te behou den. Het FNV vindt dat de ge meente Leiden in haar werkgele- genheidsbedrijf meer aandacht moet besteden aan het aantrekken van bedrijven en industrieën die meer zekerheid en garantie bieden voor de werkgelegenheid. De bond wijst erop dat Reed het prototype is van een bedrijf, waar over de zeggenschap berust bij het Amerikaanse moederbedrijf. Zij vindt dit een zorgwekkende ont wikkeling. Het FNV wijst ook op de 370 werknemers van Aramco Overseas Company, voor wie de ontslagprocedure in gang is gezet. Ook dit is een bedrijf waarvan het lot in buitenlandse, zij het Arabi sche, handen ligt. De vakbeweging vraagt in de brief tevens meer zeg genschap in de keuze van bedrij ven die voor Leiden worden ge worven 'om tot een goed werkgele genheidsbeleid te komen'. Vorige week kondigde de direc tie van Reed aan dat sluiting van het bedrijf op korte termijn 'het ge volg kan zijn van' de ingestorte markt voor boorbeitels. Het over leg met de bonden is inmiddels op gang gekomen. De industriebond vreest dat behoud van werkgele genheid bij Reed nauwelijks moge lijk is. In eerste instantie wil de bond proberen een goed sociaal plan voor de werknemers te ver krijgen. LEIDEN - De preekstoel van de Hooglandse Kerk verhuist in sep tember naar de evangelisch luther se kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht. Gewacht wordt tot na het drukke zomerseizoen, waarin de Hooglandse Kerk aan een aantal tentoonstellingen onderdak biedt. De verhuizing van de preekstoel staat al twee jaar op stapel. De koorpreekstoel van de Hoog landse Kerk is afkomstig uit de Be tuwe en is een karakteristiek neo- barok meubelstuk van omstreeks 1850. De stoel is in de kerk ge plaatst tijdens de langdurige res tauratie van het gebouw, waarbij Preekstoel Hooglandse kerk gaat toch weg de 'echte' preekstoel was ingepakt. Na de restauratie wilde de kerk voogdij de preekstoel weer kwijt De kansel past niet in het interieur. LEIDEN - Volgens de Leidse poli tie hebben zich gisteren geen moei lijkheden voorgedaan op het Lam- menschansplein dat weer is open gesteld voor het verkeer nadat men geruime tijd is beziggeweest met de reconstructie. "Het verliep vrij wel vlekkeloos", aldus een politie woordvoerder, "hoewel er nog wel sprake was van enige onwennig heid ten aanzien van de nieuwe si tuatie. Voorlopig zal er overigens nog wel wat 'bijgeregeld' worden door verkeerslichten. Van filevor ming was in elk geval nauwelijks sprake". De politie verwacht dat het aan tal ongevallen op het plein zal afne men. "Zoals bekend was het plein één van de gevaarlijkste van Ne derland. Dat blijkt ook uit de cij fers: in 1983 werden vijfenzestig verkeersongevallen geregistreerd in '84 negenenzeventig en in '85 - toen men al aan de reconstructie was begonnen - liëp het terug naar zeventien. We verwachten dat die daling zal doorzetten". Sommige mensen zullen waar schijnlijk minder te spreken zijn over de nieuwe situatie: tegen de reconstructie van het Lammen- schansplein zijn vooral door bewo ners van de Cronestein-flat inder tijd tal van bezwaren bij de provin cie en de Raad van State inge diend. zonder meer gevaarlijk te en verder wordt het als bijzonder nadelig ervaren dat men verder moet lopen om de winkels te berei ken. Er waren ook mensen die er op wezen dat hun huizen ongetwij feld in waarde zouden dalen door de reconstructie van het plein. De protesten werden afgewezen. De Raad van State achtte het be lang van een veilig verkeersplein groter. Vergeleken met soortgelij ke rotondes in Zuid-Holland bleek dat het Lammenschansplein op de tweede plaats 'prijkte' wat betreft de ernst van de ongevallen. De Lammenschansrotonde is nu omgebouwd tot twee T-kruisingen. De Lammebrug is verbreed, waar door een extra rijstrook voor het autoverkeer beschikbaar is geko men. Het is de bedoeling dat de kruispunten zullen worden gere geld door middel van de volledig verkeerafhankelijke verkeerslicht- installatie die tevens is afgestemd op de twee beweegbare bruggen, de Lammebrug en de Trekvliet- brug. Voor (brom)fietsers en voetgan gers zijn er vier tunneltjes aange legd, om het kruispunt ongelijk vloers en veilig te kunnen passe ren. Met de aanleg van het ver keersplein is een bedrag gemoeid geweest van bijna zeven miljoen gulden. Provinciale Waterstaat heeft het plein volledig bekostigd Het verbeterde Lammenschansplein werd gisteren weer opengesteld voor het verkeer. Uitgevoerd met veel extra funkties o.a - korrektiegeheugen van 2 volle regels met een maximum van 500 tekens - verwisselbare letterschijf - automatische papier in- en uitvoer - decimaal tabulator - 3 pitchafStanden - de mogelijkheid om een interface in te laten bouwen. incl. GRATIS Startpakket t.w.v. Fl. 460,75

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3