'Alles kan, als je wilt' Noodsituatie door ontplofte Titan Positie moraaltheoloog met de dag wankeler 'Loesje' gaat in de politiek In moordend tempo klaar met biologie DINSDAG 22 APRIL 1986 PAGINA 17 Loesje, de wildebras van 5 havo, gaat in de politiek. In alle 19 kies kringen heeft het Arnhemse meisje zich laten registreren voor deelna- ARNHEM - Sinds novem ber 1983 hangen op me nige muur en schutting af fiches met opschriften als 'Heb jij je buikvlinders al gedresseerd? Ik niet', 'Mijn neef is eigenlijk een nicht', 'Geef die postnata le depressie effe door' en 'Mijn broertje is de hoek steen van de klas'. De tek sten zijn ondertekend door Loesje, dan wel door haar broertje, moeder, oma of een ander familie lid. me aan de Tweede-Kamerverkiezin gen op 21 mei. Voor zover bekend is zij nergens geweigerd. De vereiste waarborgsom van 19.000 gulden werd zonder problemen gestort. Wat wil Loesje in Den Haag? Een onzer verslaggevers sprak daarover met Anne, een Loesje-volgelinge van het eerste uur, en lijsttrekker Niels van de Griend (beiden 23 jaar). door Funs Kockelmans Aanvankelijk beperkten de plak- activiteiten zich tot Arnhem, maar al snel kon ook in tal van andere plaatsen van haar penne- vruchten worden kennisgeno men. Op het ogenlik zijn er ten minste 86 Loesje-gemeenten (waaronder alle grote steden) en hun aantal blijft toenemen. Er zijn ook vergevorderde plannen om in België aan het plakken te slaan. De culturele at taché van dat land raakte na een publikatie over Loesje in het Vlaamse dagblad De Morgen zo enthousiast, dat hij onmiddellijk contact opnam met Anne. Ook New York en Parijs kunnen bin nenkort met het Arnhemse meis je kennismaken, zo wordt ons verzekerd. Wat steekt er achter de Loesje- cultus? Anne en Niels wijzen kwalificaties als 'meligheid' en 'ongein' verontwaardigd van de hand. Hun ideeën zijn in wezen heel serieus, zo laten ze weten. „We willen dat er een frisse wind gaat waaien. De hokjesgeest moet doorbroken worden. Er zijn wel mensen die ideeën heb ben, maar ze doen er niets mee. Wij doen wel iets. En we laten zien dat alles kan, als je maar wilt", zegt Anne. In dat licht moet ook de verkie zingsdeelname wordeft bezien, verklaart Niels. „In de Tweede Kamer is het een duffe troep. Wij vinden dat het tijd wordt daar eens wat nieuwe geluiden te la ten klinken. Die lui in de Kamer doen niets dan praten over dikke nota's. Op die manier verandert er nooit iets. Als je wilt dat er iets verandert, moet je het gewoon doen". Geen programma Een programma heeft Loesje niet. Niels: „Wat moeten we nou met een programma? Als we in de Kamer komen, zullen we wel zien wat we gaan doen. Maar we .hebben allerlei ideeën. Welke? Nou, stel dat ze praten over het cultuurbeleid, dan geven wij ie dereen een stuk papier en een Anne en Niels bij een verkiezingsbord: een frisse wind. potlood en dan zeggen we: maak eerst zelf maar eens een tekening vóór je over kunstenaars gaat be slissen". Deelname aan een kabinet schuwt Loesje evenmin. „Als we de meerderheid halen, komen we vanzelf in het kabinet. We hébben al een idee voor een tekst: 'Loesje en Lubbers, hij de portier, zij de premier'. Mis schien is dat een goede kop voor je artikel". Veel van de teksten van Loesje hebben betrekking op politieke zaken. Ter oriëntatie een kleine bloemlezing: 'PvdA weer met CDA, dat rijmt als roerdomp op pompstok', 'Uitdaging: Van Aar- denne tillen', 'Twee dingen: 1. Ik blijf, 2. Ik ga niet weg', 'Die De Vries van het CDA hé, die is zo vaag, daar wil geen haar op groeien', 'Waarom bouwt Reagan geen ruimteschild tegen de hon ger'. Die laatste kreet is volgens An ne een goede illustratie van het feit dat Loesje wel degelijk ern stig is begaan met het lot van de wereld. „In een heleboel landen wordt honger geleden, terwijl er voldoende technologie is om daar iets tegen te doen. Niemand denkt daar over na. Wij willen de mensen wakker schudden". De ideeën van Loesje doen in hun ongrijpbaarheid en naïef op timisme sterk denken aan de ja ren '60, de tijd van ludieke acties en de verbeelding aan de macht. Anne bezigt zelfs bij voortduring de term 'weetjewel', het stop woordje uit die tijd. Het eerder genoemde blad De Morgen schreef dan ook dat Loesje ver der gaat waar provo een baard had gekregen. Anne hierover: „Ik heb die tijd zelf niet meegemaakt, maar wat ik erover hoor van mijn oudere broer spreekt mij wel aan. Toen deden de mensen tenminste iets. Maar wij zijn zeker geen herha ling van de jaren '60 en we zijn ook niet van plan om op dezelfde manier vast te lopen." Stunts De verkiezingsmaand mei wordt een actiemaand, aldus bei de Loesje-woordvoerders. „We gaan dan elke dag een stunt uit halen. We zullen onder meer een toneelstuk opvoeren op het Bin nenhof onder de titel 'Twee oli fanten en een porceleinkast'. We gaan ook een video-opname ma ken voor de zendtijd voor politie ke partijen die we zullen krijgen. Dat programma gaat heten 'Meisjestraan, ochtenddauw, prins op het witte paard, kom nou gauw'. Het wordt een pro- duktie voor twee personen en een paard, die wordt opgenomen op kasteel Doorwerth". Geld is geen probleem voor Loesje. Behalve de Vereniging Loesje die zich bezighoudt met de plakactiviteiten, is er een ge lijknamige stichting die de ken nelijk rijkelijk toevloeiende do- nateursgelden beheert. Voor de kamerverkiezingen is een aparte donateursactie gehouden. „De mensen krijgen hun geld weer terug als we gekozen worden", zo verzekert Niels. Mocht Loesje onverhoopt niet in de Kamer komen, dan zullen Anne en Niels daar overigens geen traan om laten. „Die verkie zingen zijn zeker geen doelstel ling voor ons", aldus laatstge noemde. „We doen alleen mee omdat we op allerlei fronten ac tief willen zijn, de Tweede Ka mer is ook een stukje van de we reld, dus daar willen we ons ook presenteren. Maar er zijn nog een heleboel andere dingen die we willen doen. We willen niet vast geroest raken, we willen onszelf voortdurend vernieuwen". Tot slot nog een verheugend bericht voor de vele Loesje-fans in den lande. Uitgeverij Bruna gaat een pocketboekje op de markt brengen met alle Loesje- teksten. Het werkje zal gewoon 'Loesje' heten. Het kost f 6,50 gulden en ligt volgende maand in de winkels. WASHINGTON - In een grote oranje rookwolk is vrijdag op de Californische luchtmachtbasis Vandenberg een Titan 34D raket ontploft, die naar deskundigen aannemen een KH11 foto-satelliet in de ruimte had moeten brengen. door Henk Kolb Het is voor de tweede maal in korte tijd dat de zwaarste raket uit het arsenaal van het Pentagon in de eerste minuten van zijn vlucht ver ongelukt. Omdat het ministerie van defen sie voor de lancering van zijn zwa re spionage-satellieten ook al de shuttle moet missen spreekt onder anderen de Amerikaanse minister voor de luchtmacht tegenover het Congres van 'een nationale noodsi tuatie'. De Titan-raketten zijn net als de shuttle voorzien van twee extra stuwraketten voor de eerste fase van de vlucht. Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie van de Titan richt zich mede op de vraag of ook in deze gevallen afsluitrin- gen tussen de segmenten van de stuwraketten met vaste brandstof hebben gefaald. Bij het begin van de lancering werken alleen de stuwraketten, de hoofdmotoren komen pas na twee minuten in werking. De presidentiële commissie die het vergaan van de shutlle 'Chal lenger' onderzoekt heeft vastge steld dat het ontwerp voor het aan elkaar passen van de delen van de stuwraketten niet deugde en dat de afsluitende O-ringen uiterst kwets baar waren. De kleinere stuwraket ten van de Titan zijn gebaseerd op hetzelfde ontwerp als die van de shuttle. De Amerikaanse luchtmacht wil zoals gebruikelijk niet zeggen wel ke lading de Titan vrijdag in de ruimte, had moeten brengen. Te oordelen naar wat deskundigen er van zeggen was het een foto-satel liet ter waarde van 800 miljoen dol lar, of een geheime electronische communicatiesatelliet. De KH11 foto-satelliet wordt onder meer ge bruikt om te verifiëren of de Sow- jet-Unie zich houdt aan onder an dere de SALT-afspraken en voor het waarnemen van troepenbewe gingen in het Midden-Oosten. Het Pentagon heeft voor zijn sys teem van waarneming in de ruimte twee KHll's nodig. Eén ervan draait zijn rondjes. Op 28 augustus LEIDEN - De eerste de beste exa mendag handelswetenschappen/ recht en biologie. Havo-leerlingen die in beide vakken examen doen vragen zich waarschijnlijk af of dit nu die evenwichtiger spreiding van de examen-onderdelen is die het CITO voorstaat. Biologie-do- cent Th. van Ruiten van de Agnes scholengemeenschap in Leiden twijfelt ook: "Dit zal voor sommi gen een hele zware eerste dag zijn geweest, met twee leervakken". door Simone van Driel Vooral omdat het biologie-exa- men voor Havo volgens hem in vergelijking met dat voor Mavo en Vwo én in vergelijking met voor gaande jaren behoorlijk pittig was uitgevallen. "Veel detailvragen werden er gesteld, waarvan ik me afvraag of die in alle Havo-klassen aan de orde zijn geweest". Vraagte kens zet Van Ruiten bij het naar zijn mening grote aantal opgaven met een medische inslag. Het wa ren er vijf, waaronder een over een ontsteking in de urineleiders, een over het inbrengen van een flexi bel buisje met contrastvloeistof ("Wat dat is moet je ook maar we ten") en een over longontsteking. "Teveel vragen dus over allerlei ziekteproblemen". Maaike Swarte is een van de Ha vo-leerlingen die de eerste dag met twee leervakken om de oren werd geslagen. Handel viel wel mee, kan ze Van Ruiten geruststellen, hoe wel er volgens haar wel geïmprovi seerd moest worden. Met Edwin Verver beklaagt ze zich erover dat drie opgaven over handelsonder nemingen gingen en maar een over een industriële - ze hadden zich beiden meer op het laatste georiën teerd. "Toch viel het wel mee", vindt Edwin, "zeker in vergelijking met de schoolonderzoeken. Die waren vrij verwarrend". Maaike is het met Van Ruiten eens dat biologie moeilijk was. "Moeilijker dan ik had verwacht. Alleen de opgaven over genetica waren goed te maken. Maar er wa ren veel inzichtvragen". Evenals haar mede-leerlingen Linda van Kwink en Conny van der Meer vond ze vooral de 'aardappelopga- ve' voor hoofdbrekens zorgen. Die ging over twee gelijksoortige aard appels waarvan er een op een don kere plaats in een schuur wordt ge plaatst en de andere in de tuin wordt gepoot. De schuur-aardap- pel krijgt na verloop van tijd een steelachtige uitloper, aan de tuin- aardappel groeit een steel en ook nog eens bladeren. Linda van Kwink: "Een van de beweringen waar je ja of nee op moest zeggen was dan: aardappels zijn schad- wumminnende platen. Je zou zeg gen van niet, maar die bewering wordt gedaan op basis van de gege vens bij de tekst. En dan klopt het wel. Daar moest je dus goed op let ten". Langdradig van het vorig jaar ging al een Kh 11 verloren, toen de hoofdmotoren van een Titan 34D raket het na vier minuten vliegen niet meer deden. Het onderzoek naar de oorzaak heeft maanden geduurd. De jongste tegenslag in het mili taire ruimtevaart-programma kan volgens de expert op het gebied van militaire ruimteprojecten Paul Stares van het Brookings Insituut in Washington zulke ernstige ge volgen hebben dat president Rea gan gedwongen zou kunnen wor den een lancering van de shuttle te- bevelen voordat fouten in het ont werp van de stuwraketten zijn her steld. De Mavo-kandidaten hadden het gisteren een stuk gemakkelijker dan hun Havo-collega's. De mor gen bracht nederlands tekstverkla ring met als onderwerp de opruk kende videoclipcultuur en de pro's en contra's daarvan. Een zeer tot de verbeelding sprekend onder werp, zo blijkt uit de Feacties van Annemarie Ondei, Winko Erades en Barbera Groen. "Het werkt in je voordeel als het onderwerp je aan spreekt", aldus Annemarie. Winko vond de drie teksten hier en daar "toch wel vrij listig". Wat hem be treft had de opgave niet uit drie maar uit een tekst bestaan. Barbe ra vond het best zo: "Het was heel anders dan ik had verwacht, ik was bang dat we een of andere langdra dig verhaal zouden krijgen". Zij zegt steun te hebben gehad aan haar dagelijkse Music Box-kij- kuurtje. "Ik begreep precies wat er werd bedoeld met de oppervlak kigheid van clips". Goed te maken was ook het bio- logie-examen voor Mavo. Illustra tief hiervoor mag zijn dat op de Ag- nes-scholengemeenschap zeer veel kandidaten reeds een uur na aan vang het lokaal verlaten en de ruim 70 opgaven derhalve in moordend tempo hebben kunnen afwerken. Milena Rakic bleef als enige van haar school tot de laatste minuut zitten. Desalniettemin vond ook zij het examen meevallen. "Ik had het veel zwaarder verwacht". De groot ste moeite kostten haar de vragen over de genezing van verwondin gen van de huid. Is de lederhuid beschadigd als een wond in de huid bloedt? En waardoor wordt een genezend litteken steeds min der rood? "Dat wist ik allemaal niet precies, ik had dat ook alle maal niet zo eoed eeleerd". Denkertje Een minder zware dag dan Havo had ook het Vwo. Althans wat bio logie betreft; de nederlandse sa menvatting, 's morgens, bleek voor velen nog een hele klus. De tekst was een voordracht van oud WD- minister van onderwijs A. Pais, waarin hij, hoe actueel, onder meer zegt dat de christenen veel mensen respecteren maar, als puntje bij paaltje komt, hun eigen inspiratie bron beter vinden dan die van an deren. De 2200 woorden tellende tekst moest tot 500 worden samen gevat. "Het is een denkertje hoor", oordeelt docent nederlands C. Bol. "Wie geen geschiedenis heeft, zal wel moeite hebben met betaalde termen, zoals verzuiling. Maar de tekst zit logisch in elkaar". Vwo'ers Corrie Davidse, Sibylla Van Galen en Walter Krenger zijn het gedeel telijk met hem eens. Zij waren op tijd klaar maar van medeleerlingen hebben ze gehoord dat die tijd te kort hadden en dus ruimschoots boven de 500 woorden zijn uitge komen. Sibylla sprak het onder werp wel aan. Walter had liever eerst een opstel gehad. "Zo'n lap tekst op de vroege morgen", gru welt hij. "Je moet ook nog hele maal in het ritme komen van twee, drie uur stilzitten". Biologie bracht voor vwo 's mid dags weinig problemen; als dit een voorbode was van wat hen de ko mende drie weken nog rest, dan zitten Douwe van Houten en Arno Wubben op rozen. Een makkie, vonden ze het. "Het was heel goed te maken", vindt Douwe. "Maar ik ben dan ook wel goed in biologie". Arno Wubben wist er ook wel weg mee - na een blik op de Havo-opga ven durft hij helemaal de stelling aan dat het Vwo-eindexamen rede lijk gemakkelijk was. Wellicht iets te gemakkelijk, vindt docent Van Ruiten. "Hoewel mensen die geen scheikunde in hun pakket hebben misschien even hebben moeten slikken", zegt hij onder verwijzing naar opgave 27. Daar wordt de kan didaten gevraagd aan te geven waar op de getekende peptideke ten peptidase P die keten kan split sen. Alleen met heel goed lezen kon een kandidaat zonder schei kunde zich uit deze vraag redden, meent Van Ruiten. Voor het overi ge vindt hij het examen "heel rede lijk van niveau en kwaliteit met weinig gekke dingen erin. Ja, ik denk een beetje te gemakkelijk". Het wordt steeds duidelijker dat de positie van prof. Charles Cur- ran, als moraaltheoloog verbon den aan de (pauselijke) Katholie ke Universiteit van Amerika in Washington, met de dag wanke ler wordt. Prof. Curran neemt afwijkende standpunten in op het gebied van de seksuele ethiek en heeft daarvan in woord en geschrift kond gedaan. Zo staat hij niet in alle gevallen afwijzend tegen over abortus, wijst hij geslachts verkeer vóór het huwelijk niet per se af en neemt hij geen abso luut afwijzend standpunt in te genover sterilisatie en gebrqik van voorbehoedmiddelen ter voorkoming van zwangerschaD. Tenslotte deelt hij ook niet de of ficiële kerkleer inzake het zonder meer afwijzen van homoseksuele praktijken en van actieve eutha nasie. Na een onderzoek dat jaren in beslag heeft genomen heeft de Vaticaanse congregatie voor de Geloofsleer pater Curran voor de keus gesteld óf aftreden als hoogleraar, öf terugkomen op de dwalingen zijns weegs. Kort na Pasen is het op schrift gestelde antwoord van de hoogleraar in Rome binnengekomen, waar het thans wordt bestudeerd. Zodra de congregatie haar eindoordeel in ontwerp gereed heeft zal het de paus ter beoordeling worden voorgelegd, alvorens het in defi nitieve vorm prof. Curran zal worden toegezonden. Bisschop vrijgelaten. Bis schop Giovanni Martinelli is zon dagavond in de Libische haven stad Bengasi vrijgelaten. Hij heeft tien dagen gevangen geze ten zonder dat duidelijk is ge worden waarom hij was gearres teerd. Mgr. Martinelli, die de Ita liaanse nationaliteit bezit, is apostolisch vicaris van de hoofd stad Tripolis en apostolisch .ad ministrateur van Bengasi. Tege lijk met de bisschop werd ook de Italiaanse zuster Germana Man- cini vrijgelaten. morgenavond vanaf 20.00 uur een lezing, getiteld 'Meer dan overwinnaars'. De muzikale om lijsting wordt verzorgd door de familie De Gier uit Hillegom. Aartsbisschop San Salva dor beschuldigt leger. In hun strijd tegen de guerrilla's maakt het leger van El Salvador zich schuldig aan wreedheden en sommige soldaten zaaien doods angst onder de burgerbevolking. Deze beschuldiging uitte aarts bisschop Arturo Rivera y Damas zondag in zijn preek tijdens de misviering in de kathedraal van de hoofdstad. Naar zijn zeggen hebben soldaten van de Eerste Brigade een jong meisje ver kracht, terwijl drie jongeren in het district San Francisco Mora- zan zijn vermoord door soldaten uit El Paraiso, het militaire hoofdkwartier van de provincie Chalatenango. Vcrzocningsccntrum. De Methodistenkerk in Zuid-Afrika heeft in Johannesburg een ver zoeningscentrum geopend, waarin jonge zwarten onderdak krijgen die de onrust in de zwar te woonwijken ontvluchten. In dit centrum, gevestigd in een on gebruikt kerkgebouw, worden verder predikanten "bijge schoold" die onder zware druk moeten werken. Bisdom Breda kiest voor ei gen priesteropleiding. Het Bis dom Breda start in september in Tilburg een convict voor pries terkandidaten. Het maakt deel uit van een centrum voor Pasto rale Bediening, waar ook pasto raal werkers en werksters zich op het bisdom kunnen oriënte ren. Pogingen om het convict ge zamenlijk met het bisdom Den Bosch op te zetten, mislukten omdat mgr. J. ter Schure van dit- bisdom een eigen exclusieve priesteropleiding wil opzetten. Geen steun voor bezuini gingsplannen hervormde kerk. De Generale Diakonale Raad in de Nederlandse Hervormde Kerk is vooralsnog niet bereid mee te werken aan bezuinigings voorstellen, die erop zijn gericht om diakonale activiteiten te la ten opgaan in het algemene ker- kewerk. De GDR heeft dit het breed moderamen laten weten als antwoord op de 'Notitie over de financiering van het algemeen kerkewerk', waarin bezuini gingsmaatregelen voor landelij ke en provinciale instellingen worden aangekondigd. Bedoelde notitie, waarop de organen voor 20 mei moeten reageren, ver meldt onder meer dat „de om vang van het diakonale apparaat moet worden afgestemd op de mogelijkheden van het verkrij gen van diakonale middelen. Juist door een integratie van dia konale werk kan het algemene kerkewerk daarvan mede profi teren". Naar de opvatting van dr. P.A.C. Douwes, algemeen secre taris van de GDR, kan die passa ge op twee manieren worden ge lezen. Als het alleen op het finan ciële aspect slaat, hoeft het breed moderamen niet op enige mede werking van de GDR te rekenen. Mocht het breed moderamen echter allereerst aan de inhoud van het diakonale werk hebben gedacht, de passage in het voor stel dient te worden gelezen als een pleidooi voor uitbreiding van het diakonale apparaat zodat diakonieën hun bovenplaatselij ke activiteiten via de diakonale organen van hun eigen kerk kun nen verrichten - De GDR gaat daar vooralsnog nog van uit dan wordt de notitie wel onder schreven. "Want dat is in feite ons beleid". Hervormde kerk. Beroepen te Veenendaal: H. W. Riphagen te Papendrecht; te De Meern: toe zegging J. Seton te Ridderkerk; te Amsterdam (geestelijk verzor ger bejaardencentrum Flevo- huis): G. van der Vegt kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Hciloo en Lemmen: F. J. van der Wind te Holwerd en omstreken. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Dalfsen en te Uithuizen: P. L. Voorberg te Waardhuizen; te Assen-Zuid voor de missionaire dienst in Brazilië: A. A. Kramer, kandi daat te Kampen; te Eindhoven en te Enschede-Noord: J. H. Ule- hake te Zoetermeer. Christelijke gereformeerde kerken. Beroepen te Amster dam-Nieuw West' H. P. Brands- ma te Middelburg. Bedankt voor Bunschoten: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk. Gereformeerde kerken. Aan genomen naar Assen: P. Kur- pershoek, kandidaat te Apel doorn, die bedankte voor Heerde en voor Neede in combinatie met Aalten-Winterswijk. Oud-Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Beroepen te Werkendam: A. van der Meer te St. Philipsland.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17