Snelle tijd De Castella Woede over plan Brisbane de Köln niet eens met straf UEFA Record voor Carla Beurskens Weer verlies volleybalteam Vanenburg voor vier seizoenen naar PSY? Australiërs slaan slag in strijd Olympische kandidatuur Schuster wil niet als zondebok dienen Anderlecht eerst thuis 1#A|1 Tel.01720-31102 DINSDAG 22 APRIL 1986 BOSTON (RTR/SID/ANP) - Favoriet Robert de Castella heeft gisteren in de negentigste editie van de marathon van Boston toegeslagen met een formidabele winnende tijd van 2 uur, 7 minuten en 51 seconden. „Deke", zoals de 29-jarige Australische wereldkampioen ook wel wordt ge noemd, knabbelde niet alleen 27 seconden af van zijn per soonlijke record, maar werd tevens de derde atleet in de historie, die onder de grens van 2 uur en 8 minuten bleef. Carlos Lopes en Steve Jones gin gen hem voor. De Portugees bracht vorig jaar in Rotterdam de beste wereld prestatie op 2.07,12, de Brit deed later in het jaar slechts 0,1 seconde langer over de 42 kilo meter en 195 meter. De Nederland se Carla Beurskens zag haar in spanningen in Boston, waar ideale omstandigheden heersten, be loond met een nieuw - officieus - persoonlijk en Nederlands record van 2 uur, 27 minuten en 35 secon den. Dat was vijftien seconden on der de tijd, waarmee ze op 20 okto ber van het vorig jaar in Chicago derde werd. De 34-jarige atlete uit het Limburgse Belfeld kwam bijna drie minuten te kort op de Noorse winnares Ingrid Kristiansen, die 2.24,55 liet afdrukken. Op de winnaars lagen voor het eerst in de veeljarige historie van Boston vette geldprijzen te wach ten. Uit de prijzenpot van 250.000 dollar ontving Robert de Castella het leeuwendeel: 30.000 dollar als nummer één, 25.000 dollar als bo nus voor het verbeteren van het parkoersrecord (sinds 1982 met 2.08,52 in handen van de Ameri kaan Roberto Salazar) en een prij zige auto. Kristiansen kreeg geen extra premie, omdat het parkoers- record van Benoit (2.22,42) over eind bleef. Maar haar oogst (30.000 dollar en een auto) mocht er toch ook zijn. „Ik had direct al het idee, dat het een snelle race zou worden", zei De Castella na afloop. „De omstandig heden waren fantastisch. Ik maak te me geen zorgen over het tempo. Ik hield me voor, dat ik zo snel als maar enigszins mogelijk was zou lopen, maar pompte me voortdu rend in, dat ik ontspannen moest blijven. Ik hield rekening met een wedstrijdrecord, maar zeker niet met een nieuw wereldrecord". Het was de eerste overwinning van de Australiër sedert hij in 1983 in Hel sinki de beste marathonloper ter ZUTPHEN (ANP) - De Nederland se volleybalvrouwen hebben, in de voorbereiding op de wereldtitel strijd voor B-landen, hun vierde achtereenvolgende nederlaag gele den tegen Tsjecho-Slowakije. In Zutphen slaagde het team van coach Peter Murphy er gisteren niet eens in een set te winnen: 6-15, 11-15 en 12-15. Vooral de geroutineerde krach ten lieten geregeld een steek val len. In de derde set probeerde Mur phy het met de nieuwelingen Petra Laverman (Olympus) en Marjolein de Jong (DOS). Het duo, dat Caro- lien Keulen en Linda Moons ver ving, bracht wat spelvreugde met zich mee. Nederland hield het tot 9-9 vol,' maar daarna liepen de Tsje- choslowaakse vrouwen uit naar 12- 9. Een laatste inspanning van Oranje leverde niet meer op dan een achtérstand van 12-13. Vervol gens maakten de Oosteuropese vrouwen het karwei af. wereld werd. In april van dat jaar zegevierde De Castella ook in de marathon van Rotterdam met een tijd van 2.08,37. Op 20 oktober van het vorig jaar eindigde hij als derde in Chicago in 2.08,48. „Ik ga nog steeds vooruit", zei De Castella verheugd. „Het geeft me een aanwijzing, dat dit best wel eens een goed jaar voor me zou kunnen worden".De Australiër liet al direct na de stërt zien, dat hij er zin in had. „Ik voelde me goed en besloot vanaf het begin druk op de ketel te zetten". De Castella gaf in zijn robuuste stijl het tempo aan en lag halverwege slechts 14 secon den achter op het schema van het wereldrecord van Lopes. Op de top van „Heartbreak Hill" had De Castella zijn voorsprong uitgebreid tot meer dan 350 meter. Terwijl er een lichte motregen begon te val len zette De Castella zijn zegevie rende tocht tot de finish voort, nau welijks verzwakkend en slechts een handvol seconden toegevend op het schema van Lopes. Ingrid Kristiansen zag haar plan als eerste vrouw onder de 2 uur en 20 minuten te duiken mislukken. De Noorse bleef steken op 2.24,55. Haar beste wereldprestatie staat op 2.21,06, sinds Londen 1985. „Hal verwege had ik wat last van mijn maag", verklaarde Kristiansen. Met haar winnende tijd werd ze 38e in het totale veld. Tussen de Noor se en Beurskens zaten tien manne lijke lopers. De Limburgse werd Robert de Castella ging als eerste o bij de op twee na snelste marathontijd v 49e. Op de wereldranglijst aller tij den schoof ze op van de negende naar de achtste positie. De presta tie van Carla Beurskens betekende opnieuw een stukje progressie sinds ze bij haar trainer Carel van Nisselroy wegging en samen met haar echtgenoot Jac Roemerman haar eigen schema's opstelde. En juist voor een deelnemer aan de energie vretende marathon is voor uitgang de hoop, die doet leven. Zo werd Boston voor Beurskens be halve een „vette" marathon op fi nancieel gebied ook een nieuwe impuls voor een goede prestatie tij dens de Europese titelstrijd in au gustus in Stuttgart. EINDHOVEN - Gerald Vanen burg wordt waarschijnlijk PSV-er. De middenvelder van Ajax onder handelt morgen verder met de aan staande landskampioen over een contract voor vier jaar. Met de transfer zou een bedrag van ander half miljoen gulden gemoeid zijn. Vanenburg, 22 en tienvoudig in ternational, kwam zes jaar voor Ajax uit, maar botste het afgelopen seizoen voortdurend met tech nisch directeur Johan Cruijff. Hij werd herhaaldelijk gepasseerd voor het eerste elftal en conclu deerde daaruit dat op zijn aanwe zigheid in Amsterdam geen prijs meer werd gesteld. De uit Utrecht afkomstige voet baller liet de afgelopen weken dan ook herhaaldelijk weten dat hij aan het einde van het seizoen zou ver trekken en schermde ondermeer met de belangstelling van het Zwitserse Servette. PS V, dat ook de defensie wil ver sterken, heeft inmiddels afgezien van verdere onderhandelingen met Ivan Nielsen, de libero van Feye- noord. De eisen van de momenteel geblessseerde Deen en van de Rot terdamse club waren veel te hoog. Feyenoord zelf heeft, op zoek naar versterkingen voor het volgend seizoen, een oriënterend gesprek gevoerd met middenvelder Ruud Heus van AZ '67. Eerder al bena derde het bestuur van de Kuipclub René Hofman, maar diens club Ro- da JC zou een miljoen voor de vleugelspits vragen. SEOEL (GPD) - Het heeft gisteren maar een haartje ge scheeld of Brisbane had gezorgd voor de eerste grote rel in de Zuidkoreaanse hoofdstad. De Australische stad Brisba ne, die net als Amsterdam kandidaat is voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1992, heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat ze een bedrag van 20 miljoen dollar, 54 miljoen gulden, zal overmaken aan het IOC, die moeten worden besteed om de atleten uit de verschillende landen tegen enorme reducties over te kunnen vliegen. De andere kandidaat-steden zijn woedend, omdat zij menen dat dit aanbod niet in de officiële voor dracht staat, in het bidbook. In een tussen de verschillende landen ge houden overleg is nog wel gedacht aan het sturen van een officieel protest, maar toen enkele van de delegaties eens wat beter het bid book van Brisbane bestudeerden, bleek dat er in de financiële para graaf van de Australische stad een reservering was gemaakt van 20 miljoen dollar. Met de opmerking dat men over de besteding van dat bedrag nog nadere studie zou doen. Brisbane's zwakke punt was tot MÜNCHEN (DPA/Rtr) - Bernd Schuster, over wiens mogelijke terugkeer in bet Westduitse voetbalelftal veel te doen is ge weest, heeft in een exlusief interview met het weekblad „Bunte" krachtig terug geslagen. De middenvelder van Barcelona zet zich af tegen het bericht, dat hij voor zijn comeback in de „Mannschaft" van Franz Beckenbauer een miljoen D-mark zou hebben gevraagd. Schuster: „Dat is een botte leugen. Er is wel sprake geweest van een aanbod van een miljoen, maat dan voor de verlenging van mijn sponsorcontract met een schoenenfabri kant dat nu na vijfjaar afloopt. In een nieuwe verbintenis zou ook komen te staan, dat ik weer beschikbaar zou zijn voor het nationale team". Schuster vertelt dat bij in het verleden al geen weg terug zag naar het vertegenwoordigende elftal, maar momenteel nog min der. Wat er bij de laatste overredingspogingen publiek is gewor den, bestaat volgens Schuster uit „halve waarheden, leugens en intriges. Voor veel toeschouwers een mesthoop aan het einde van een doolhof'. De vroegerige spelbepaler van FC Köln herin hert er nog eens aan dat bondsvoorzitter Hermann Neuberger al maanden geleden hoogstpersoonlijk met het idee kwam hem met een reclamecontract te verplichten, zodat hij zich niet kon verstoppen. Schuster verrast de lezer ook met de mededeling dat zijn af zeggen voor Mexico niet in de laatste plaats te maken heeft ge had met de persoon van trainer Beckenbauer. „Het Westduitse elftal heeft een vent nodig die van aanpakken houdt, niet ie mand die alles met diplomatie wil klaren". Volgens Schuster heeft de periode Beckenbauer weinig verandering gebracht. „In het team klopt het vóór en achter niet. Iedereen speelt, zoals het uitkomt, zonder enig systeem. Ik ben bang dat de Duitsers er in de eerste ronde in Mexico uitvliegen. Franz gooit er dan het bijltje bij neer en gaat weer lekker golfen in Kitzbühel". In die situatie voelt de Westduitser in Spaanse dienst er niets voor als zondebokklaar te staan. Hij beaamt wel dat hij naar Hamburger SV wilde. Barcelona vraagt echter een vergoeding van dertien miljoen mark. En dat voor een speler die in maart nog helemaal met voetbal wilde stoppen. Ik was bereid mijn loopbaan op mijn 26e te beeindigen, omdat het theater me dik de keel uithing". Zijn vrouw heeft hem echter overgehaald door te gaan. „Ik dien mijn contract gewoon uit. In 1988 ben ik transfervrij. Als we dan uit Spanje vertrek ken,dan het liefst richting Zwitserland. We kopen daar een boer derij en dan speel ik nog een paar jaartjes". nu toe de enorme afstand die de meeste sporters en officials zouden moeten afleggen. Op basis van af standen en aantallen sporters bij vorige Spelen heeft Brisbane per land uitgerekend hoeveel geld er voor die landen uitgetrokken moet worden. Nederland krijgt van Au stralië bijvoorbeeld via de IOC een bijdrage van 250.681 gulden, waar bij gerekend is op 127 atleten en 67 officials. De Amerikanen krijgen bijna een miljoen gulden op basis van 565 atleten en 214 officials. De Russen bijna 1,25 miljoen gulden voor 534 atleten en 126 officials. Een zure appel, de zakelijke stunt van Brisbane. Van Thijn, Geldens en de andere leden van de delegatie stonden zich dan ook let terlijk en figuurlijk te verbijten gis teravond op een overdadig buffet van de Australische delegatie in het peperdure hotel Lotte. Gel dens: „Zo'n offer druist tegen alle eergevoel van een zakenman in. Als iedereen zijn bid uitgebracht heeft, verander je niet op het laat ste moment - als je weet wat de an deren gedaan hebben - nog eens zo'n beleid. Dat is onfatsoenlijk". Vice-voorzitter Kamminga: „We hebben nog wel even aan een offi cieel protest gedacht, maar het blijkt waarschijnlijk toch niet haal baar. Maar alle andere kandidaat steden reageren wel even kwaad". Max Geldens: „We moeten nu met een ijzersterke contra-attack ko men. De strijd is nu immers weer helemaal open". Burgemeester Sallyanne Atkin son van Brisbane heeft die woede met veel stil plezier aangehoord. „Het is altijd even slikken als een tegenstander een meesterzet doet. Hoe meer rumoer, des te beter ons aanbod ook bekend wordt". Binnen het Nederlandse kamp is de sfeer echter niet niet alleen door deze kwestie vertroebeld. Want neem nu Anton Geesink. Hij is niet een man van veel woorden, maar zo af en toe is hij echt niet te stui ten. „Dat begrijp ik niet van die stichting. Ik loop nu al een paar da gen rond en uit mijn neus te eten. Ondertussen had ik echt alle moge lijke dingen kunnen regelen. Ik ken de Koreanen". Hij heeft gelijk. Maar het einddoel, de promotie van Amsterdam voor de Spelen van 1992, lijkt inmiddels toch weer de overhand te krijgen. Het werd tijd. De eerste dagen is Geesinks be langrijkste werk het uitdelen van buttons, omdat de meeste delega tieleden niet in de stand te vinden zijn. Terwijl bovendien een af spraak met de Koreaanse voorzit ter van de Internationale Judo Fe deratie niet goed geregeld blijkt te zijn. Geesink had die man zo graag de nieuwe kleurenvlag en zijn boek over de opvattingen van de nieuwe spelregels in het judo wil len overhandigen. Het zal allemaal uiteindelijk wel goed komen, maar er was inderdaad nog geen enkele afspraak gemaakt. Terwijl het ge garandeerde publiekstrekkers zou den zijn geweest. sterdam in Seoel. Zijn kritiek is in gegeven door het feit dat de tele foon roodgloeiend heeft gestaan tussen Amsterdam en Seoel na de eerste negatieve publikaties. Maar het zal voorlopig toch van he provisatievermogen van de Am sterdamse delegatie, van het nuft en de financiële armslag af hangen of de in getal grootste dele gatie van de kandidaatsteden voo Geesink, op het geïmproviseerde zomerspelen inderdaad zal sco terras van het Amsterdam-café, smullend van een pond onverval ste paling uit Volendam, heeft even zijn buik vol van de Amster damse organisatie. Brieven aan de stichting die on beantwoord blijven bijvoorbeeld. Seoel. De stand is voorlopig 1-0 voor Brisbane, maar het kan nog ver draaid spannend worden in deze voorlaatste ronde. Wat gaan de an dere kandidaat-steden doen en vooral: hoe pakt de directe straal verbinding uit tussen Nederland Het was maar een klein be richtje in de krant van gisteren, zo'n standaard-stukje van het ANP. Het ging over een tweetal oefenwedstrijden van het natio nale basketbalteam in Denemar ken, over winst en verlies in de aanloop naar het WK. Op zich niets bijzonders. Ware het niet dat. Daar zomaar ineens, zeg maar plompverloren, de naam van BS Leiden-speler Toon van H elf teren opdook. Even de ogen uitwrijven, want dat kon eenmudig niet waar zijn. Dat bestond gewoon niet. Eerste gedachte was meteen, dat de betrokken redacteur, dege ne die het berichtje op de telex had gezet, de sportredacties in den lande een verlate 1 april grap wilde voor toveren. Een geintje, een pesterijtje misschien aan het adres van bondscoach Vladimir Heger. Want het is een publiek geheim, dat hij zeker geen lid is van de fanclub van heidens' rots in de branding. Integendeel. Al jarenlang loopt de even beminnelijke als eigen zinnige Tsjech met een grote boog om de besnorde Delftenaar heen. En dat geldt al evenzeer voor zijn assistentJan Sikking. Die, hoe wel hij bij wijze van spreken in de achtertuin van Van Helfleren woont en ook nog eens jarenlang met hem in hetzelfde team (Punch) speelde, desondanks be slist niet behoort tot diens vrien denkring. Die twee liggen elkaar niet zo. Het verantwoordelijke duo achtte Van Helfteren te oud en dus niet passen in de opbouw van Oranje. Althans, zo werd het afgedaan, wanneer in het verle den de naam van Van Helfteren weer eens in verband werd ge bracht met Oranje. En dat ge beurde nog wel eens, omdat de nog altijd zéér ambitieuze en veelvoudige international weke lijks de sterren van de hemel speelde bij Leiden. Maar dat tel de blijkbaar niet. Nu is Toon van Helfteren na tuurlijk geen gemakkelijk heer schap. Hij had vroeger een repu tatie op te houden onder de scheidsrechters, van wie sommi ge heren zijn bloed wel konden drinken. En dat gold ook voor een aantal directe tegenstaiiders. Naar aanleiding daarvan komt hij nog altijd niet in aanmerking voor de uitverkiezing tot meest populaire publieksspeler van Ne derland. Verder maakte hij van zijn hart nimmer een moordkuil. Wat dat eerste betreft zijn de scherpe kantjes er inmiddels wel vanaf. Discussies met de heren in het grijs behoren nagenoeg tot het verleden, nu hij heeft ingezien dat die toch verder niets opleve ren. Voor het overige staat hij nog altijd kritisch ten aanzien van de eigen prestatie en die van een ander. Begenadigd met een gezond verstand geeft de leraar LO er vaak blijk van een heldere kijk op de zaken te hebben. Dat het er op nahouden van een eigen mening in bepaalde (sportkrin gen niet altijd op prijs wordt ge steld, is echter genoegzaam be kend. Hoewel dat natuurlijk nimmer openlijk is gezegd, bleef Heger die Van Helfteren daarom eigen lijk maar een moeilijk manneke vinden. Geheel volgens oosteuro pese begrippen heeft hij er nooit Toon van Helfteren een geheim van gemaakt - en dat ook in zijn selectiebeleid lot uit drukking laten komen - dat hij het liefst werkt met volgzame spe lers. Bij voorkeur jonkies en Ne derlandse Amerikanen. Die hou den hun mond en die doen ge woon 'zoals het hoort'. Namelijk precies wat hij wil. Jongens als Emill Hagens en Randy Wiel - typisch ook niet de domsten - waren niet erg popu lair bij de bondscoach met wie ze nogaleens van mening verschil den omtrent de te volgen taktiek. Toen Heger een jaar of wat gele den tijdens de hausse van het Ne derlandse basketbal nog dik in zijn spelers zat (Plaat, Woudstra. Bruinsma, Fopma etc.) liet hij dit duo dikwijls links liggen. En dat, terwijl ze op basis van hun kwa liteiten, toch speelminuten moch ten claimen. Maar de tijd van ja-knikkende Yanks, die, zoals het goede toeris ten betaamt, de reislustige Heger volgaarne van dienst waren, is voorbij. Nu de Tsjech de laatste jaren maar moet roeien met de riemen die hij heeft is hij genood zaakt zijn 'beleid' telkens bij te stellen. Voor Hagens gaat hij al weer een paar jaar blind door de knieën. Zelfs week hij vorig jaar geheel van zijn lijn af door diens teamgenoot Bert Kragtwijk voor één wedstrijd op te roepen. Het betrof 'toevallig' het beslissende kwalificatieduel voor het WK met de Belgen. Kragtwijk moest die pot voor hem winnen. En deed dat nog ook. Het klinkt eigenlijk allemaal bekend in de oren. Zoals zo vaak breekt nood wetten en dat geldt dus ook voor de vroegere stijfkop Heger. Die wellicht heeft ingezien dat zo'n concept als Leiden de laatste twee jaren speelde nog zo gek niet is. Misschien is het wel wat voor Oranje ook. Heijdeman en Van Egmond waren al eerder geselecteerd. Hagens en Kragt wijk hebben zich in principe be schikbaar gesteld voor de belang rijke toernooien. Alleen, en dat was voor Heger even flink spoelen en slikken, het taktisch slimme spelletje waar mee Leiden zonder Amerikanen zoveel resultaat haalde is voor een niet onbelangrijk deel geba seerd op de inbreng van routi nier Van Helfteren. Ahum.. Nou ja, dan moet het maar ook. AD VAN KAAM Maar aan de andere kant net zo en K°rea» waarmee Amsterdam snel vergetend en weer volop in de roorgen haar receptie in de lobby- strijd voor de hoofdstad. „Wij Ne- lounge extra glans wil geven, derlanders hebben een beetje de neiging om alles wat we als land zelf doen veel kritischer te beoor delen dan dat van anderen", zo filo sofeert Sjoerd Kamminga, de vice- voorzitter van de Amsterdamse stichting, als de kritiek op de ge brekkige organisatie ter sprake komt. „Andere landen hebben net zo hun feilen, maar tegenover een buitenstaander zullen ze zich altijd als één nationaliteit opstellen". Kamminga kritiseert er niet Gee sink mee, maar de groep journalis ten die geen stukje heel laten van de inzendingskwaliteit van Am- ZURICH (SIZ) - Na FC Köln is ook Waregem bestraft voor de wanor delijkheden tijdens de tweede hal- ve-finalewedstrijd in het voetbal toernooi om de UEFA-beker. De tuchtcommissie van de voetbalu nie gaf de Belgische club, die werd uitgeschakeld, een boete van ze venduizend Zwitserse francs (bijna 9500 gulden). FC Köln is gisteren in beroep ge gaan tegen de maatregel, die de tuchtcommissie in het weekeinde oplegde: de tweede finalewedstrijd op 8 mei tegen Real Madrid spelen op ten minste 350 kilometer van de thuishaven. Tijdens het duel Waregem - Köln, woensdag in Kortrijk, gin gen supporters met onder meer vuurwerk te keer tegen de politie. De UEFA zag de Westduitse aan hangers als grootste raddröaiers. De nationale voetbalbond (DFB) steunt 1. FC Köln in zijn beroep. Volgens de DFB is de club niet ver antwoordelijk voor de rellen. Het Keulse bestuur heeft gesteld, dat de bewakingsdienst van het sta dion in Kortrijk de UEFA-regle- menten voor wat betreft de contro le op drankmisbruik heeft veron- tachtzaamd. De beroepscommissie van de UEFA bespreekt het Keulse ver weer maandag. Oefenmeester Georg Kessler heeft zich gisteren bij 1. FC Koln weer gewoon op de training ge meld. De 53-jarige Kessler sloeg zondag in de buurt van Brugge in zijn auto over de kop. De Keulse trainer, die op weg was naar de wedstrijd Brugge - Beerschot (4-0), kwam er met wat schaaf- en snij- wonden en enkele blauwe plekken af. Hij werd nog dezelfde avond door zijn vrouw Ingeborg opge haald. De wagen, die werd be stuurd door zijn zwager Jochen Förster, werd total-loss verklaard. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - Titelverdediger Anderlecht speelt de eerste van de twee beslissingsduels tegen Club Brugge om het landskampioenschap, de 'testwedstrijden', in het eigen Vandenstockstadion. Dat resultaat le verde de loting bij de voetbalbond gisteren op. Het duel vindt 30 april plaats. Brugge ontvangt Anderlecht 6 mei. De internationals van beide clubs, in de competitie gelijk geëindigd, reizen 7 mei af naar de nationale selectie, die onder leiding van coach Guy Thijs tien dagen in Zwitserland verblijft ter voorbereiding op de wereldti telstrijd in Mexico. De groep vertrekt de zesde. Stefan Demol van Ander lecht en middenvelder Patrick Vervoort van Beerschot debuteren mor gen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Bulgarije te Brussel. Leo» B V. [IV Mik

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13