'Metaalstakingen zeker voortgezet' Dollar toonde spierballen 'Versterk groei in Europa' CNV wel bereid tot overleg met FME Opec-ministers blijven leunen op deskundigen Dodelijke wijn doet het goed als curiositeit Besluit NAM gevaarlijk voor offshore-industrie Voor ontslag al verplicht te solliciteren Sociaal" ZATERDAG 19 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) Er moet een klein wonder gebeuren als de acties in de metaal volgende week niet zullen doorgaan. Alleen als de werkgeversorganisatie FME maandag werkelijk iets te bieden heeft, valt te overwegen of we de stakingen op kunnen schorten. Dat was gisteren de reactie van de Industriebond FNV op de eerste stakingsdag in de metaal. De bond toonde zich dik tevreden met de 500 metaalarbeiders van negen bedrij ven die gisteren als staker werden geregistreerd. Woordvoerder P. Noordermeer van de Industriebond FNV: "De FME wil kennelijk alleen met ons •praten als we al bij voorbaat de 36 uur over boord gooien. Maar over alternatieven valt pas te praten als er werkelijk een concreet alterna tief op tafel ligt waar we wat mee kunnen, anders niet. We zijn wel goed maar niet gek". Ook op de demonstratieve verga dering van de FNV, gisteren in Utrecht, bleek dat de actiebereid heid van het personeel van metaal bedrijven zeer groot is. Voorzitter Hans Pont, eerder geen grote voor stander van acties: "Als nu geen doorbraak wordt bereikt, stagneert het hele proces van arbeidstijdver korting en zouden we moeten leren leven met honderdduizenden werklozen. Dat is onacceptabel". De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft inmiddels laten weten wel bereid te zijn om maandag ver der te onderhandelen over de cao- grootmetaal. In tegenstelling tot de FNV ziet de CNV-bond nu al - voordat werkgeversorganisatie FME met nadere voorstellen is ge komen - voldoende aanknopings punten "die in onze denklijn pas sen" om maandag verder te praten. De CNV doelt dan met name op een structurele verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 60 jaar, in voering van vijfploegendienst in samenhang met beperkte uitbrei ding van de bedrijfstijd, en voor steilen over scholing. Bovendien heeft het CNV uit de uitnodiging van de FME voor verder overleg reeds opgemaakt dat er "kennelijk ruimte en nieuwe elementen" zit ten in de cao-voorstellen van de werkgevers, aldus bestuurder G. Cuperus gisteren. De CNV-bond is overigens niet bereid te voldoen aan de eis van de FME om de col lectieve arbeidstijdverkorting als eis in te trekken. Maandag wordt een betrekkelijk rustige dag aan het actiefront. Er staan slechts twee stakingen op het programma: bij Mercon in Gorin- chem en bij Koos in Kinderdijk. Bij die bedrijven, waar stakingen voor onbepaalde tijd werden aan gekondigd, ging het werk gisteren al plat. Maandag zijn geen nieuwe stakingen voorzien. Na maandag zijn stakingen en stakingsvergade ringen gepland bij enkele tiental len metaalbedrijven waaronder Wilton Fijenoord, RDM, Brown Boveri, Penn en Bauduin en Hol- landia. Dit kleine meisje, ook aanwezig op de protestbijeenkomst van de FNV. heeft nog geen weet van cao-onderhan delingen en kon zich dan ook wat gemakkelijker door de vergaderzaal bewegen. Een paar lachers kreeg ze ook nog op haar hand. ifoto anp> GENEVE (UPI) - De ministers van olie van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (Opec) heb ben hun overleg gisteren weer op geschort tot vandaag. Zij deden dit na amper een uur te hebben verga derd over een voorstel van deskun digen om de produktie te vermin deren tot 15,5 miljoen vaten per dag teneinde de prijzen"*van olie weer te laten stijgen. Nu worden nog 17,5 miljen vaten per dag ge produceerd. De commissie van deskundigen was donderdag op voorstel van Sa- oedi-Arabië aan het werk gezet in een laatste poging de dertien Opec- landen alsnog op een lijn te krij gen. Dezelfde deskundigen moe ten nu uitwerken hoe de beoogde vermindering van de produktie moet worden verdeeld over de der tien lidstaten. De kans dat de Opec tot een ak koord komt lijkt nog steeds erg klein. Ook al zouden alle ministers instemmen met het voorgestelde produktieplafond, dan nog blijft er het probleem van verdeling van de Diesel De prijs van dieselolie gaat met ingang van maandag met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 89,8 cent per liter. Huisbrando lie en petroleum worden ook twee cent per liter goedkoper.. Voor le veringen van 1500 liter komen de prijzen respectievelijk op 66,2 en 73,35 per liter. Dit is vrijdag in Rot terdam meegedeeld. De prijsveran- deringen zijn het gevolg van de da lende gasolienoteringen en de dol larkoers. Gold Maple Leaf De Royal Canadian Mint heeft vorig jaar het record-aantal van 1,88 miljoen gouden Maple Leaf munten geslagen en denkt er dit jaar 2,3 miljoen te produceren, na dat er in de eerste drie maanden 400.000 van verkocht zijn. Het eer ste kwartaal is altijd naar verhou ding slecht en in de zomer zal de verkoop zeker aantreken, aldus R. Belair, die door de Royal Canadian Mint belast is met de verkoop van de gouden munten in West-Euro pa. Britse rente Drie grote banken in Groot-Brit- tannië, Barclays Bank, Midland Bank en National Westminster Bank, hebben hun basisrente met ingang van maandag met 0,5 pro cent verlaagd tot 10,5 procent. Ver wacht mag worden dat de andere banken zullen volgen. De basisren te van de Britse banken is dit jaar al enkele keren verlaagd, het laatst op 8 april. Aan het begin van het jaar stond het tarief nog op 12,5 procent. Hirohito De Japanse regering wil 200 ton goud in het buitenland kopen om daaruit gedenkmunten te slaan ter gelegenheid van het feit dat het dit jaar zestig jaar geleden is dat keizer Hirohito de troon besteeg. Er zul len tien miljoen munten worden geslagen met een nominale waarde van 100.000 yen (omstreeks 1.440 gulden). De munten zullen rond half november op de markt wor den gebracht. vereiste produktiebeperking. Van een aantal landen is bekend dat zij de produktie niet willen verminde ren of zelfs een groter contingent eisen. De Algerijnse minister van olie, Belkacem Nabi, liet gister morgen dan ook weten het onwaar schijnlijk te achten dat er een ak koord komt. De grootste aandrang tot pro duktiebeperking komt van Alge rije, Libië, Iran en Nigeria. Voor de Opec-landen aan de Perzische Golf hoeft de produktie helemaal niet zo. nodig omlaag. Zij staan nog steeds op het standpunt dat het al leen door overspoeling van de markt zal lukken andere producen ten, vooral Groot-Brittannië en Noorwegen, te dwingen tot samen werking bij het opkrikken van de prijzen via produktieverminde- ring. De Golf-staten hebben rela tief weinig last van het huidige lage prijspeil omdat hun produktiekos- ten gering zijn. ROME (AFP) Nu de schrik over de wijn-met-methanol in Italië, die twintig doden maak te, is geluwd, is het er goed za ken doen in geworden. De uit winkels en supermarkten ver dwenen goedkope wijn, wordt op de markt verkocht voor de prijs van een fles champagne. Vooral in de volksbuurt van de Via Sannio aan de voet van de Sint-Jan-van- Lateranen, gaat de wijn die voorheen min der kostte dan bronwater, melk of petroleum, goed van de hand als ware hij een curiositeit. De handel in de vergiftigde wijn is nooit van hogerhand verboden, omdat men ervan uitging dat de niet door de poli tie geconfisqueerde flessen "spontaan uit de handel wer den genomen" na publikatie van de lijst met methanolwij- ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie stelt een onderzoek in naar het mogelijk plegen van valsheid in geschrifte door de vis- afslag in Goedereede. In verband hiermee heeft de directeur van de afslag enkele dagen vastgezeten. De man is donderdag weer op vrije voeten gesteld, zo heeft de Rotter damse officier van justitie mr.R.A.F. Gerding gisteren desge vraagd verklaard. In verband met de controle op de naleving van de vangstbeperkin gen van de Europese Gemeen schap zijn de visafslagen verplicht een administratie bij te houden van de aangevoerde vangsten. De vissers zelf moeten daarvan even eens opgave doen. Uit onderzoek dat de Algemene Inspectiedenst Onderzoek naar valsheid in geschrifte op visafslag van het ministerie van landbouw en visserij regelmatig uitvoert rees volgens Gerding het vermoeden dat de afslag vorig jaar niet aan die plicht heeft voldaan en dat de af slag vis uit de boeken heeft gehou den die hij wel heeft behandeld. Daarop is een gericht onderzoek ingesteld bij de afslag, dat maan dag resulteerde in de aanhouding van de directeur. Gerding wilde zich vrijdag nog niet uitlaten over de verklaring van de directeur, omdat hij deze nog niet in detail kende. Hij streeft er naar de zaak bij voorrang af te werken. Hij acht het niet uitgeslo ten dat nog meer betrokkenen als verdachte zullen worden gehoord. Het onderzoek spitst zich toe op de vraag hoeveel vis. buiten de boeken is gehouden. Als de officier tot ver volging besluit kan dat op twee gronden. Enerzijds gaat het om valsheid in geschrifte, waarvoor een maximumstraf van zes jaar en een boete van 100.000 gulden staat. Anderzijds gaat het om een econo misch delict, waarvan de strafmaat niet precies is aan te geven, omdat eerst duidelijk moet zijn wat de tenlastelegging is. OESO pleit ook voor nieuwe GATT-ronde MANNEN-MARGRIET - In na volging van het damesblad Libelle gaat nu ook het weekblad Margriet een speciale uitgave voor mannen presenteren, getiteld Margriet- Man. In de derde week van sep tember zal de uitgave als gratis bij lage van Margriet verschijnen. Uit gever VNU laat het blad volgend jaar maandelijks uitkomen. ALKMAAR - In Alkmaar is gisteren weer een van de toeristische toppers van stal gehaald. De bekende kaasdragers liepen als vanouds met de nodige kilo's kaas beladen over de kaasmarkt aan het Waagplein. Het publiek was gezien het matige weer nog dunnetjes. (foto anpi PARIJS (GPD) - De ministerraad van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) waarbij de 24 rijkste industrielanden zijn aangesloten, heeft opnieuw een krachtig beroep op Japan gedaan om meer in te voeren, zodat het handelsover schot wordt verminderd. Tegelij kertijd legden de ministers in een door Hans Amesz communiqué vast dat het begro tingstekort van de Verenigde Sta ten omlaag moet en dat de econo mische groei in Europa versterkt dient te worden. De landen van de OESO vinden dat een grotere economische groei bereikt kan worden door meer sa menwerking. De Amerikaanse wens dat vooral Japan en West- Duitsland hierin een voortrekkers rol moeten vervullen is niet in de slotverklaring van conferentie te recht gekomen. Vooral de West duitsers voelen daar niets voor. Wel werd er de nadruk op gelegd dat er snel een nieuwe handelsron de moete komen in het kader van de GATT (algemene overeenkomst inzake tarieven en handel). Protec tionisme moet zoveel mogelijk ver meden worden. Hoewel fret niet in het slotcommuniqué staat, is er binnen de OESO toch overeen stemming over het feit dat die nieuwe handelsronde in septem ber begint. Voor het eerst zullen daar dan ook diensten onder vallen, alsme de zogenaamde intellectuele eigen domsrechten en handelsaspecten van buitenlandse investeringen. Landbouw zal een zeer belangrijk thema zijn. De Amerikaanse minis ter van handel Baldnge toonde zich hier zeer tevreden over en zei dat een GATT-voorstel van de VS nog nooit zoveel steun had gekre gen. Nog nooit is overigens in een OE- SO-ministerraad zo kritisch over verschillende landbouwsubsidies gesproken. De ministers waren het er over eens dat hierdoor zeer ern stige conflicten kunnen uitbreken. Landen als Australië en Nieuw- Zeeland, die goedkope landbouw- produkten produceren, zijn woe dend over de Europese subsidiepo- DEN HAAG (ANP) - Door het be sluit van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) om de ont wikkeling van olie/gasveld F3 in de Noordzee met tenminste twee jaar uit te stellen, komt de Nederlandse offshore-industrie in gevaar. Deze sector komt geheel zonder orders en voor een aantal speciaal op de offshore gerichte bedrijven dreigt sluiting. Het buitenland zal nog sterker dan tevoren de eigen toele verende industrie in stand houden. Bovendien zal de Nederlandse pro- duktiecapacjteit en kennis bij aan trekkende olieprijzen in de toe komst praktisch onmogelijk weer op te bouwen zijn. Deze waarschu wingen heeft de IRO, de Industrie- Ie Raad voor de Oceanologie (IRO) Eenentwintig sollicitatiebrieven en toch geen ww-uitkering. Het kan verkerenzou de dichter berustend zeggen. Het kan verkeerd zijn. dacht mevrouw R. toen ze de moti- vatie van de bedrijfsvereniging las. Want in die brief stond dat de ww-uitkering geweigerd was om dat ze onvoldoende sollicitatiepo gingen aan de dag had gelegd. Bij de Raad van Beroep peuterde ze vier maanden ww los. maar de be drijfsvereniging volhardde in zijn standpunt, en zocht het nog hoger op. De stapel sollicitatiebrieven bleek in hoger beroep te weinig ge wicht in de schaal te leggen. Het "langdurig" verzaken van de sollicitatieplicht was voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht de reden om de bedrijfsver eniging op alle punten in het gelijk te stellen. Geen maand, geen dag ww. Mevrouw R. heeft ondertussen weer een baan gevonden. Maar haar aanvaring met de bedrijfs vereniging en de sociale recht spraak blijft een curieus geval. litiek. Maar dat geldt ook voor Amerika. De Amerikaanse minis ter van financiën Baker waar schuwde openlijk voor een han delsoorlog tussen Washington en de Europese Gemeenschap. Als ge volg van de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG voelen de Verenigde Staten zich in hun be langen aangetast. Na afloop van de ministerraad zijn hierover bespre kingen begonnen tussen Ameri kaanse en EG-ambtenaren. Ameri ka maakt er een halszaak van, zo dat niet is te voorspellen of men er 'uit komt'. Olieprijzen Zoals donderdag bekend werd gemaakt gaat de NAM gaat wegens de dalende olieprijzen op de we reldmarkt haar produktie- en in vesteringsniveau omlaag schroe ven. Een direct uitvloeisel van dit besluit is dat het zogenoemde F3- project in plaats van in 1988 pas in 1990 worden uitgevoerd. Volgens de eerdere plannen zou dit jaar be gonnen worden met de bouw van de pijpleiding van 200 kilometer door de Waddenzee naar de Eems- haven. i 250 AMSTERDAM - Ook een mili taire uithaal van de Verenigde Staten naar Libië kan de opti mistische beurswereld dezer da gen niet uit zijn evenwicht bren gen. De Amerikaanse actie werd in internationaal-financiële kring door C. Wagenaar gezien als uiting van macht en prestige, hetgeen zich kortston dig uitte in een hogere dollar koers. Toen bleek dat het bij die ene aanval bleef, zakte de Ameri kaanse munt weer even hard te rug. Amsterdam beleefde een paar aarzelende dagen, maar Wall Street, speculerend op verdere renteverlaging, trok zich van dat alles niets aan. Zo werd de' in maart gemeten industriële pro- duktiedaling van een half pro cent gezien als een teken dat de Amerikaanse economie best nog een discontoverlaging kan ge bruiken. Dit deed de obligatie- markt in Wall Street scherp rij- Sommige staatsfondsen liepen zelfs drie punten op, de grootste stijging in drieëneenhalf jaar. Dat werkte als een krachtige hausse-motor voor de Ameri kaanse aandelenmarkt. De Dow Jonesindex schoot woensdag zelfs 38 punten omhoog naar een nieuwe historische top en dat hield ook Amsterdam op de been, al verhinderde de scherpe reactie die midden deze week voor de dollar intrad een uitbun dig navolgen van de hausse vreugde. Behalve Wall Street sloegen ook de Westduitse beurzen nieu we historische hoogtepunten aan. In Amsterdam begon de in dex voor de vijf internationals met een nieuwe historische top. Daarna volgde enige afbrokke ling maar de lokale markt hield de opmars er in. Donderdag be reikte ook het algemeen gemid delde weer een nieuwe top. Toen was de verzamelindex voor de lo kale markt al vijf punten ge klommen en kon de algemene in dex drie punten boven het slot van de vorige week uitkomen. Rente Of de rente op korte termijn verder daalt is intussen nog een vraag. Topman Volcker van de FED, het bestuur van de geza menlijke Amerikaanse centrale banken, stelde zich terughou dend op. Hij deed opnieuw een beroep op West-Duitsland en Ja pan hun binnenlandse econo mieën verder te stimuleren met nieuwe disconto-verlagingen Volcker lijkt op deze landen te wachten alvorens een Amen kaanse discontoverlaging goed te keuren. West-Duitsland heeft evenwel geen haast. Ook zonder rentever laging lijken er voldoende impul sen aanwezig voor een groeiver- snelling dit jaar. Bovendien is de mark door zijn jongste opwaar dering al behoorlijk verzwakt en dat staat een renteverlaging in de weg. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de gulden. Een rentedaling zal in Nederland uitsluitend wor den doorgevoerd als Bonn het voorbeeld geeft. De dollar was de laatste paar weken nogal opgelopen door de aantrekkende olieprijzen en de toenemende militaire dreiging rond Libië. Dinsdag direct na de aanval kwam de dollar in Am sterdam zelfs tot waarden rond f2,64. Toen woensdag duidelijk werd dat escalatie achterwege bleef, viel de Amerikaanse munt terug. Op die dag kwam de prijs in Amsterdam al tien cent lager te liggen en donderdag zakte de waarde nog meer in. Valutakrin gen sluiten zelfs een terugval tot f 2.35 niet uit. BEI JRS W E E K Olieprijs Evenals de dollar was ook de olieprijs de laatste paar weken opgelopen, geholpen door de sta kingen in de Noorse olie-indus trie. Na de eerste mislukte aftas ting op het Opec-front tuimelden deze week echter ook de olieprij zen fors. Volgens velen een re den temeer om dc rente in de VS te verlagen. Want de Amerikaan se olie-industrie dreigt hierdoor blijvend in de malaise te gera ken. Ook Koninklijke Olie moest deze week overigens enkele gul dens terug, terwijl de meeste Ne derlandse internationals hoger noteerden. Hoogovens bereikte met 10 procent waardestijging een nieu we jaartop. Vijf tot tien procent in beurswaarde stegen Wolters- Samsom, Fokker, Medicophar- ma en Grasso. De Bloemendaal- se aannemer Verenigde Bedrij ven De Groot kon door een winstverbetering op de parallel- markt 20 procent in waarde stij gen. Palthe, Drukkerij De Boer en Giessen-De Noord moesten evenwel terug. De Europese op- tiebeurs had een zeer drukke week. Elke dag steeg de omzet tot boven de 60.000 contracten tot een totaal van 330.000 tegen 235.000 in de voorafgaande werk periode. Koninklijke Olie trad het meest op de voorgrond, maar ook calls Hoogovens werden druk verhandeld. Tien jaar lang verzorgde ze part time de administratie bij de Stich ting C. De eerste paar jaar werkte ze keurig halve dagen, later - na dat ze zes maanden overspannen was geweest - ging ze het iets rusti ger aan doen en werkte ze nog zes tien uur per week. In het voorjaar van 1982 arriveerde een briefje van het ministerie van cultuur. Daarin stond dat de geldkraan na de zo mer wat dichter gedraaid zou wor den. Op 27 april 1982 had het stich tingsbestuur haar ontslag aange vraagd. Dat werd verleend, een tijdje uitgesteld, maar op 1 novem ber uiteindelijk toch doorgevoerd. Het tienjarig jubileum van de baan had ze op het nippertje ge haald. Advertenties In de plaatselijke kranten zocht R. in de maanden voorafgaand aan die eerste november naar an dere betrekkingen. Ze liet zich in schrijven bij het arbeidsbureau en diende zich aan als uitzendkracht Zelf ontdekte ze in die periode twee advertenties die wel wat leken en die bovendien voldeden aan haar verlangen niet meer dan zestien uur per week te werken. Ambtenaren van de bedrijfsver eniging plozen dezelfde dagbladen na. Zij vonden andere werktijden ook acceptabel, meenden dat teveel kieskeurigheid bij het uitzoeken van een nieuwe baan niet op z'n plaats was, en ze turfden door in de periode dat R. van een vakantie ge noot. Het resultaat van hun noeste arbeid was voorspelbaar. Zij von den dat mevrouw R. zich voor haar ontslag onvoldoende had ingespan nen om weer werk te vinden Na 1 november stond r op straat, en ze vroeg ww. De be drijfsvereniging beantwoordde de aanvraag met een bezoek van een der medewerkers, die haar kwam vertellen dat ze toch echt wat min der hoge eisen moest stellen aan een eventuele nieuwe werkgever. Het gevolg van dat bezoek was, dat R. ook ging solliciteren naar functies van meer dan zestien uur in de week. Die bleken ruim voorru dig. In de periode tussen 15 novem ber 1982 en 15 februari 1983 deed ze 19 sollicitatiebrieven op de post. Zo kregeti vrijwel alle ministeries in Den Haag een blijk van belangstel ling voor de geannonceerde vaca ture. Bij één aangeschreven instau tie zou ze met ingang van 1 maart 1983 een baan vinden, voor 15 uur in de week. Vijfmaanden werkloos, dat viel nog mee. Nu de ww over die periode nog. Beschaafder De sollicitatieplicht is de belang rijkste tegenprestatie die de werk loze moet leveren voor het te gelde maken van het recht op uitkering. Vroeger gold dat wie niet werkte, ook niet zou eten. Bij het voort schrijden van de sociale zekerheid is die spreekwoordelijke situatie vervangen door de beschaafder klinkende eis dat wie niet wil werken maar voor het eigen eten moet zorgen. Voor mevrouw R. lijkt de zaak echter nog iets anders te liggen Voor het salomonsoordeel van de Raad van Beroep (niet de gebrw kelijke ww van een halfjaar, maaV een uitkering van vier maanden Een beetje straf dus), ontbrak na melijk elke juridische grond. Zodat in Hoger Beroep de vraag veel scherper werd: wel of niet voldoen de geprobeerd werk te vinden? De Centrale Raad koos zonder veel omhaal de zijde van de bedrijfsver eniging: geen ww De sollicitatieplicht geldt daar mee ook al voor degenen die ont slag is aangezegd Wie wil eten, moet daar wel in een vroeg sta dium wat voor doen PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9