Kalimijnen lozen zout rechtmatig Incidenten bij mijnen in België Meeste bondgenoten steunen aanval Minister vindt uitlekken SDI-verdrag te betreuren Franse Raad van State Amnestie overtreders van gehate pasjeswet Weinberger: Dassault gestorven Pompstations in staking Marcos bood eiland geld HET MODIEUZE IS AL GAUW ANTIEK MAAR ANTIEK RAAKT NOOIT UIT DE MODE. Verdachte bomaanslag aangehouden ZATERDAG 19 APRIL 1986 PARIJS (ANP) - De Franse Raad van State heeft gisteren de kalimijnen in de Elzas in het gelijk gesteld: de zoutlozingen in de Rijn zijn rechtmatig. Daarmee vernietigde de Raad een uitspraak van een administratieve rechtbank in Straatsburg, die op 27 juli 1983 de door de prefect afgegeven lozingsvergunningen in strijd achtte met de wet. .JOHANNESBURG (GPD) - D<_ Zuidafrikaanse regering heeft gis teren een algehele amnestie afge kondigd voor alle personen, die in het verleden zijn gearresteerd van- •wege de overtreding van de zoge naamde pasjeswetten. Deze wetten, die door de zwarte bevolking zeer gehaat zijn, gelden reeds vanaf 1916 en verhinderen haar om van het platteland naar de grote steden te trekken of zich zon der toestemming in hun geboorte streek te vestigen. Vanwege de pasjeswetten was de zwarte bevolking tevens verplicht altijd een registratiedocument bij zich te hebben, waaraan de wetten hun naam te danken hebben. De afschaffing van de pasjeswet ten werd gedaan door de Zuidafri- kaanse president P. W. Botha tij dens de tweede dag van de begro tingsdebatten. De algehele amnes- Botha: 'Veel fouten gemaakt' tie zal volgende week ingaan. Don derdag kondigde Botha al aan, dat de regering een aantal nieuwe wet ten heeft voorbereid, die voorzien in een uniform identiteitsdocu ment voor alle bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika. Deze nieuwe"wet ten worden in augustus a.s. in een speciale sessie van het parlement behandeld. dag ervoor. Hij noemde het apart- heidssyssteem 'gedateerd' en een systeem „dat niet langer meer geaccepteerd kan worden in Zuid- Afrika". Hij ging zelfs zover om de hand geheel in de boezem van de blanke regerende minderheidspartij te steken: „Wij zijn in het verleden te ver gegaan met bepaalde apart heidsmaatregelen. Die maatrege len hebben tot krankzinnigheden geleid", aldus de president, die te vens zei, dat apartheid als instru ment om de blanke overheersing te handhaven verkeerd is geweest. Botha vertelde het parlement verder dat hij geen racist is: „Het enige wat de blanken willen, is garanties voor hun eigen cultuur, hun levenstijl en de veiligheid van hun kinderen. Ik weiger ook te ac cepteren, dat alles wat wij hebben gedaan, verkeerd is geweest. Mijn regering heeft meer gedaan aan huisvesting, onderwijs en gezond heidszorg vqor de andere rassen- groepen, dan elke andere regering voor ons", aldus Botha. In een reactie verwelkomde de nieuwe Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu de aan gekondigde maatregelen, maar hij noemde ze tevens te laat en onvol doende. Nederlandse waterleidingsbedrij ven, waterschappen en proviciale- en gemeentelijke overheden had den bij de rechtbank een proces aanhangig gemaakt tegen die be slissing uit december 1980. - „Deze uitspraak wijzigt niets in de overeenkomst tussen Neder land en Frankrijk uit 1976. Deze processen worden gevoerd door organismen die niet ondergeschikt zijn aan de centrale overheid". Dat heeft jonkheer mr. Max Vegelin Slapeloos - Er is niets bijzonders te zien aan de 53-jarige Cubaan Tomas Iz quierdo. Toch heeft hij al veertig jaar niet geslapen. Een uitgebreid medisch dossier, samengesteld door een groot aantal artsen, toont dat aan. Een prominente Cubaanse psy chiater, Pedro Garcia Fleites, zegt dat Izquierdo een uniek geval is. Zelfs als hij met de ogen dicht ligt te rusten registreert een elektro nisch meetapparaat de hersenacti- viteit van een volledig wakker per soon. Meer dan 40 doktoren hebben te vergeefs geprobeerd hem in slaap te krijgen. Hypnose, acupunctuur, medicijnen en zelfs voodoo-dok- tors hielpen niet. Over de oorzaak van zijn kwaal verschilt Tomas van mening met zijn dokter. De arts houdt het op een aanval van een hersenziekte. De Cubaan zegt dat hij als 13-jarige hevig is geschrokken doordat hij na een amandelope^atie hevig bloedde. Deze gebeurtenis kwam in de vorm van nachtmerries steeds terug waardoor Izquierdo bang werd om te gaan slapen.. Massamoordenaar - De Indiase politie heeft een 55- jarige man gearresteerd die er van wordt verdacht in 25 jaar tijd 25 vrouwelijke bedelaars te hebben gedood 'door te stenigen. Het Indiase persbureau UNI meldde dat de man de moorden op 25 'jogtais' - vrouwen die bedelen in de naam van een Hindoegodin - had bekend. Bombrief - In het Britse parlementsge bouw is gisteren een bombrief on derschept en onschadelijk ge maakt die was geadresseerd aan de minister voor Schotse Zaken, Mal colm Rifkind. De Londense politie deelde mee dat de brief, die in Schotland v/as gepost, waarschijnlijk afkomstig was van het Schotse Nationale Be vrijdingsleger. Deze organisatie, die Schotland onafhankelijk wil maken van Groot-Brittannië, heeft in het verleden ook al bombrieven verstuurd. Naaktmodellen - De 35ste huishoudbeurs in Sao Paulo.de grootste stad van Brazi lië, trekt een record-aantal bezoe kers en dat alles door één enkele standhouder. Dit heeft een plaatse lijke krant gisteren gemeld. De firma Lorenzetti heeft vier naaktmodellen gehuurd om haar laatste snufjes op douchegebied te demonstreren. Het dagblad Folha de Sao Paulo zei dat de gemiddeld 15.000 bezoe kers per dag weinig oog hebben voor de 400 andere stands op de beurs. van Claerbergen, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, desge vraagd gezegd in commentaar op de uitspraak van de Raad van Sta te. „De overeenkomst uit 1976 - het Rijnzoutverdrag - kracht en nog zeer onlangs zijn we ervan verzekerd dat Frankrijk zijn verplichtingen op grond van dit verdrag ookna zal komen", aldus de Nederlandse ambassadeur in Parijs. - De drinkwaterleidingbedrijven en andere eisende partijen in het geding tegen de kalimijnen in de Elzas zijn zeer teleurgesteld over de uitspraak van de Franse Raad van State. Zij geven de strijd ech ter niet op en zullen de nog lopen de procedures blijven voortzetten. Een woordvoerder van de Ver eniging van Waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) zei gister avond zeer teleurgesteld te zijn over de uitspraak van het hoogste rechtscollege in Parijs. „Elk sprankje hoop dat wij hadden de kalimijnen te dwingen te stoppen met de lozingen van het afvalzout op de Rijn door een onrechtmatig heidsverklaring van de vergunnin gen, is nu de bodem ingeslagen. De Franse rechters hebben kennelijk geen rekening gehouden met het milieu-aspect", aldus de woord voerder. Voorzitter Van der Veen van de Samenwerkende Rijn- en Maaswa terleidingbedrijven (RIWA) sprak over een grote tegenslag: „Wij had den gehoopt op een andere uitslag, maar we zijn nog niet uitgepraat. We geven de strijd niet op". Hij wil de eerst de overwegingen van het Franse rechtscollege afwachten al vorens verder commentaar op de uitspraak te geven. - Prof. H. Jesserun d'Oliveira, hoogleraar internationaal recht aan de universiteit van Amsterdam en voorzitter van de stichting Reinwa- ter, een van de eisers, meent dat de Raad van State in Parijs bij zijn uit spraak geen rekening heeft gehou den met het internationaal recht. „Het is een vrij sterk door de poli tiek gekleurde beslissing", aldus de voorzitter, die erg benieuwd is naar de overwegingen van het rechtscollege. De positie van de Nederlandse eisers is volgens Jesserun d'Olivei ra niet verzwakt door de Franse uitspraak. „Het was allemaal wat gemakkelijker geweest als we de kalimijnen gerechtelijk hadden kunnen vervolgen, omdat zij het zout illegaal loosden. Maar ook te gen de nu goedgekeurde vergun- Singen kunnen we óp grond van et internationaal recht procede ren", aldus de voorzitter van de stichting Reinwater. Angst voor sluiting Zimbabwe heeft gisteren de zesde verjaardag van de onaj'nankelijkheid gevierd. Bij die gelegenheid ontstak president Robert Moegabe in het Rufaro voetbalstadion een vrijheidsvlam. In zijn toespraak zei hijdal de twintig zetels die voor blanken in het parlement zijn gereserveerd, binnen een jaar zullen worden opgeheven. BRUSSEL (ANP) - Bij enkele steenkolenmijnen in de Belgische Kempen hebben zich gisteren inci denten voorgedaan waarbij een man vrij ernstig gewond is geraakt. Deelnemers aan een vooralsnog wilde staking (de vakbonden heb ben deze staking niet erkend) ta kelden aan de mijn van Waterschei een werkwillige zo toe dat hij met ernstige verwondingen aan het hoofd in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Een andere werk willige die eveneens werd mishan deld kwam er met lichte verwon dingen af. Bij de mijn in Zolder heeft de Belgische rijkswacht inge grepen toen enkele bussen met werkwilligen door stakers werden tegengehouden. In de mijnstreek in de Kempen in België is het nu al wekenlang PARIJS (AP) - De Franse luch- vaartpionier, multimiljonair en nestor van de Nationale Assemblee Marcel Dassault is donderdag nacht in het Hópital Americain in Parijs op 94-jarige leeftijd overle den. Dit hebben woordvoerders van het ziekenhuis gisteren meege deeld. Dassault, een van de rijkste man nen van Europa, werd 17 dagen ge leden in het ziekenhuis opgeno men. Een woordvoerster van de vliegtuigfabriek Avions Dassault- Breguet, Christine Mougin, beves tigde het bericht van zijn overlij den. WASHINGTON (UPI/RTR/AP) - De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft gisteren zijn spijt geuit over de spanningen binnen de Navo na de Amerikaanse aanval op Libië. Maar hij zei dat de meeste regerin gen van de bondgenoten deze ach ter de schermen hebben begroet als een slag tegen het terrorisme. Weinberger verdedigde op mili taire gronden dat Washington de Europese regeringen niet tevoren heeft ingelicht over de actie: „Je kunt de cirkel niet uitbreiden bui ten de mensen die aan de aanval deelnemen". Het hoofd van het Pentagon beantwoordde via de sa telliet vragen van verslaggevers in Europa. Hij zei te betreuren dat tot de bombardementen moest wor den overgegaan. Maar hij gaf aan dat de vergeldingsaanvaï niet no dig was geweest als de Navo-bond- genoten gehoor hadden gegeven aan de oproep van president Rea gan economische strafmaatregelen te nemen tegen Libië als antwoord op zijn vermeende steun aan het terrorisme. „Als alle landen zou den deelnemen aan een krachtige, doelgerichte economische boycot van Libi'e zou het zeer effectief zijn". „De president had dat liever gehad" dan een militaire reactie, aldus Weinberger. SLACHTOFFER - NASA-lunctio- narissen hebben de stoffelijke res ten van het zevende bemannings lid van de verongelukte space- shuttle als die van George Jarvis geïdentificeerd. De vader van Jar vis werd donderdag op de hoogte gesteld. Dinsdag werden nog enke le stoffelijke resten opgespoord door duikers, waarna ook Jarvis als officieel overleden kon worden gemeld. in de toekomst nauwere samen werking met West-Europa te ver wachten bij de bestrijding van het terrorisme. Tijdens een persconfe rentie verklaarde hij: „We hebben er niets aan te blijven hameren op de (Amerikaanse) teleurstelling over onze bondgenoten". White head zei dat het terrorisme een be dreiging is voor de gehele be schaafde wereld. „Ik heb hier van daag gehoord... dat we nu allen in een stadium zijn waarin we in de toekomst zeer nauw kunnen sa menwerken bij het vinden van ge meenschappelijke oplossingen voor dit probleem en dat we een periode beginnen van nauwere samwerking dan in het verleden". Hij zei dat de Libische leider Gad dafi zich pas recent op Amerika nen was gaan richten en dat Euro peanen een groot deel van de slachtoffers vormen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft donderdag verklaard dat een staatsgreep de beste oplossing voor Libië zou zijn. Hij ging niet zover om te verklaren dat de VS met hun vergeldingsacties tegen Libië van afgelopen maandag nacht een staatsgreep beoogd zou den hebben. Op de vraag of de Amerikaanse bommenwerpers hadden gepro beerd Gaddafi te doden, antwoord de Shultz: 'Het lag niet in onze stra tegie om te verklaren dat wij het op Gaddafi persoonlijk gemunt had den'. De Washington Post maakte vrij dag bekend dat er een verklaring van de Nationale Veiligheidsraad was opgesteld, waarin de dood van Gaddafi 'gelukkig' werd genoemd. Deze verklaring werd uiteraard niet uitgebracht toen duidelijk was geworden dat Gaddafi de Ameri kaanse acties had overleefd. Een aantal Midden-Oostenex perts is van mening dat de Ameri Kolonel Gaddafi kust de harid van een meisjedat na de Amerikaanse bomaanslag op Libië gewond in een ziekenhuis is opgenomen. (foto api kaanse vergeldingsacties tegen Li bië veeleer een nadelig effect op de oppositie tegen Gaddafi zullen hebben. John Damis, een Libié-deskun- dige aan de universiteit van Har vard, zei dat het tactisch gezien zeer onwaarschijnlijk is dat de te genstanders van Gaddafi zo snel na een buitenlandse aanval een staats greep zullen trachten uit te voeren. Een andere deskundige van de universiteit van Harvard was van mening dat de 'dissidenten niet tot daden kunnen overgaan zolang de Amerikaanse schijnwerpers op Li bië gericht zijn'. De Libische onderminister van buitenlandse zaken, Ahmad Sha- hati, heeft gisteren een beroep ge daan op Griekenland en de EG om de spanningen tussen de VS en Li bië te verminderen. Shahati heeft vrijdag een uur lang gesproken met de Griekse premier Andreas Papandreou. In een verklaring vroeg Shahati aan Griekenland en de EG te gaan be middelen met de VS en de Arabi sche landen over een' vreedzame, rechtvaardige en langdurige' op lossing voor de problemen in het Middellandse-Zeegebied. onrustig. Vorig weekeinde werd er in Hasselt een betoging gehouden waaraan 20.000 mensen deelna men. In de voorgaande weken was er beurtelings in de mijnen ge staakt. In de laatste dagen zijn er weer acties gevoerd, maar die wer den in tegenstelling tot eerdere sta kingsacties niet door de bonden gesteund. In de mijn in Waterschei lag gis teren het werk geheel stil. In Win- terslag was na raming een kwart van de ondergronders aan het werk, in Beringen staakte 70 pro cent van het personeel en in de mijn in Zolder 60 procent. In de mijn in Eisden werd zo goed als normaal gewerkt. Aanleiding tot alle acties is een grote ongerustheid bij de ongeveer 20.000 man personeel van de vijf mijnen in de Belgische Kempen Die mensen vrezen dat enkele van de vijf of wellicht alle vijf de mij nen op den duur gesloten zullen worden. De Belgische mijnen zijn uiterst onrendabel. Per maand ver liest men er zo'n 55 miljoen gulden MADRID (GPD) - Voor de Spaan se automobilisten dreigt een kleine herhaling van de oliecrisis van 1973, inclusief autoloze dagen. Vanaf maandag zullen de werkne mers van het Spaanse oliemonopo lie Campsa in staking gaan. De staking is uitgeroepen door de twee grote vakbonden, de socia listische UGT en de communisti sche Comisiones Obreras, uit pro test tegen het uitblijven van de mo dernisering van Campsa. Deze maatregel was beloofd, nadat Spanje op 1 januari j.l. toetrad tot de EG KINGSTOWN. ST. VINCENT (Rtr.) - Ex-president Ferdinand Marcos van de Filippijnen blijkt de regering van St. Vincent and the Grenadines in het Caribische ge bied informeel 65 miljoen dollar te hebben aangeboden als zij hem asiel zou verlenen. Premier James Mitchell heeft het aanbod van Marcos afgewezen vanwege de plaatselijke oppositie die ertegen bestond. Hij zei dat het geld zou zijn besteed aan de aanleg van het eerste internationale vlieg veld van St. Vincent, maar dat hij het aanbod bij nader inzien vanwe ge de politieke teneur had verwor pen. "Het lijkt wel of je om internatio nale vliegvelden in het Caribische gebied te krijgen, naar de commu nisten moet lopen zoals Grenada deed, of naar de fascisten", aldus Mitchell. Hij zei dat het hem ple zier had gedaan te kunnen consta teren dat de oppositie van het volk aantoonde hoe hoog moreel besef de Vincentianen hadden. ADVERTENTIE Wat mode is, is lang niet altijd tijd loos. Maar wat tijdloos is blijft altijd in de mode. Zie de hoogst persoonlijke collecties van de zes meest gerenom meerde meubelzaken van de Rand stad. Meubelen die in de loop der jaren alleen maar aan schoonheid zullen winnen. Laat u objectief adviseren. Wat echt mooi is vinden wij nog steeds net zo indrukwekkend als u. VANDENBERG INTERIEUR Elondstraot 9/Piet Heinstraat 28, Den Haag. Tel.: 070-459443 BULTHUIS INTERIEUR Schoolstraat 32, Voorschoten. Tel.: 01717-3609 HOME-STYLE HEIDA INTERIEUR Lindelaan 291-293, Rijswijk. Tel.070-904634 MAISON DROUOT Kneuterdijk 4, Den Haag. Tel.: 070-467214 SANDERS INTERIEUR Fred. Hendriklaan 229-256-262, Den Haag.-Tel.: 070-544678 ZES VERSCHILLENDE MEUBELZAKEN DIE EEN DING GEMEEN HEBBEN: AANDACHT VOOR KLASSIEK BONN (DPA/RTR) - De Westduitse minister van economische zaken Martin Bangemann heeft gisteren de openbaarmaking betreurd van de als geheim bestempelde ver dragstekst over deelneming van Westduitse bedrijven aan het Ame- rikaansè ruimtewapenproject SDI en over een algemene overdracht van technologie. De publikatie in de boulevard- krant 'Express' in Keulen, zo zei Bangemann, zou een schadelijke uitwerking kunnen hebben op de Duitse belangen. De minister he kelde in het bijzonder de onbeken de informant van de krant. Politici en ministeries in Bonn probeerden gisteren het lek op te sporen en achter de identiteit van de persoon of instantie te komen die de verdragsteksten aan Ex press heeft geleverd. De hoogste justitiële autoriteiten in Karlsruhe onderzoeken of de krant met de publikatie een staatsgeheim heeft verraden en of tegen iemand die voor het lek verantwoordelijk zou worden gesteld, een strafvervol ging moet worden geopend. De Amerikaanse ambassade in Bonn heeft geen commentaar op de zaak willen leveren. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken in Bonn zei dat men de Amerika nen onder ogen zou brengen dat.de vertrouwensbreuk "niets met de regering te maken heeft". De sociaal-democratische oppo sitie -- die fel tegen SDI is heeft het lek een "regeringsfiasco" ge noemd en gezegd dat het Bonns in ternationale aanzien als serieus on derhandelingspartner ondermijnt. De hoofdredacteur van Express, Michael Spreng, zegt dat hij van mening is dat het lek de binnen landse belangen van de regering m de kaart speelt. „Het is onplezierig wat de buitenlandse politiek be treft, maar wat het binnenland aan gaat denk ik dat men een zucht van verlichting slaat", zei hij. Minister Bangemann wees don derdag een verzoek van de opposi tie af om de akkoorden openbaar te maken. Washington staat er vol gens hem op ze vertrouwelijk te houden gezien aan de gang zijnde onderhandelingen met andere bondgenoten over bilaterale ak koorden over deelneming in SDI. LONDEN (RTRyAFP) De Lon dense politie heeft vrijdag een man aangehouden in verband met de voorkomen bomaanslag van don derdag op een vliegtuig van de Is raëlische maatschappij El Al op de luchthaven Heathrow De arrestant, Nezar Mansoor Hindawi, een 35-jarige Jordanier, wordt momenteel door Scotland Yard ondervraagd. De arrestatie had plaats in een Londens hotel. Hindawi verzette zich niet. Hindawi gebruikte zijn 32-jarige, zwangere Ierse Anne-Mane Mur phy vriendin om de bom te vervoe ren. Hij verstopte een bom in haar handbagage en zette haar af op het Londense vliegveld Heathrow.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7