Haarlemmerstraat afsluiting succesvol Hotel Bastion geopend Lammenschansplein maandag weer open Zevende wethouder toch bespreekbaar voor PvdA Woonwagens nog niet weggesleept Voorlopig niet 's nachts en 's avonds Abomiee-tv per 1 juni Foto's in boek moeten onherkenbaar worden ZATERDAG 19 APRIL 1986 LEIDEN De afsluiting van de Haarlemmerstraat voor autover keer, door middel van palen, is suc cesvol gebleken, maar niet zonder problemen verlopen. Voor de af- sluitpunten in de zij stegen wordt regelmatig geparkeerd en er is een valse sleutelpaal in omloop. De ge meente wil de afsluiting overdag voortzetten maar, in verband met personele consequenties, afzien van een avond- en nachtafsluiting. Sinds 15 augustus vorig jaar is de Haarlemmerstraat dagelijks tussen 11.00 uur en 18.00 uur (op donder dag tot 21.00 uur) afgesloten door middel van palen. Deze maatregel bleek noodzakelijk omdat het voet gangersgebied te vaak door auto's werd bereden. Met ingang van de zelfde datum werd fietsverkeer toegestaan op maandag tot en met zaterdag vanaf 18.00 tot 11.00 uur (op donderdag vanaf 21.00 uur) en op zondag de gehele dag. Hiermee werd een in de praktijk reeds lang bestaande situatie gelegaliseerd. De aanvangstijd voor laden en los sen van goederen werd verschoven van 24.00 uur naar 4.30 uur, om ef fectieve controle door de politie mogelijk te maken. De parkeerpolitie draagt zorg voor het dagelijks, door middel van een sleutel, plaatsen en verwij deren van de palen en verleent dagontheffingen voor het berijden van de Haarlemmerstraat in bij zondere situaties (verhuizingen of verbouwingen). De gemeente ver leent zonodig ontheffingen voor langere tijd of voor het berijden van de Haarlemmerstraat na win kelsluitingstijd. Namaaksleutel Invoering van de nieuwe maatre gel bleek aanvankelijk met veel problemen te verlopen. Zowel bij de politie als de gemeente kwamen veel verzoeken binnen van mensen die een ontheffing of een sleutel wilden. Er verdwenen palen uit de zijstegen of ze werden beschadigd en er bleek al spoedig een namaak sleutel in omloop te zijn. Eén en ander betekende dat de afsluiting, mede door opvoering van de poli tiecontrole, veel menskracht verg de. Na verloop van tijd raakte men echter gewend aan het systeem van afsluiting en trad er verbete ring op in de situatie, aldus een rapport van de gemeentelijke afde ling verkeer. Momenteel voldoet de afsluiting van de Haarlemmerstraat zeer re delijk, menen de verkeersambte- naren. Het aantal verleende onthef fingen valt uiteindelijk mee. Wel is de politie is de huidige situatie per dag één parkeercontroleur kwijt aan het bedienen van de afsluitin gen en het verlenen van dagonthef fingen. De gemeente vindt uiterste te rughoudendheid bij het geven van ontheffingen noodzakelijk. Hoe meer ontheffingen en sleutels er uitgegeven worden hoe groter het risico dat er een 'lek' ontstaat in de afsluiting. De valse sleutel is nog steeds in omloop. Andere prakti sche problemen zijn dat er planten bakken worden verschoven waar door er een doorrij-opening ont staat, uitstallingen in de Haarlem merstraat het vlotte laden en los sen verhinderen, voor de afsluit- punten in de stegen regelmatig wordt geparkeerd en in de Vrou- wenkerkkoorstraat zelfs constant. De gemeente is van plan één en an der op te lossen. Overlast De mogelijkheid van avond- en nachtafsluiting zou na invoering van afsluiting overdag worden on derzocht. De buurtvereniging Ma- redorp is voorstander van die avond- en nachtafsluiting omdat men veel hinder ondervindt van auto's en bromfietsen in de avond uren. De politie staat evenwel negatief tegenover avond- en nachtafslui ting omdat bij inbraak en baldadig heid de daders in de regel lopend via de zijstegen verdwijnen. In ver band met de minimale personeels bezetting in de avonduren vindt de surveillance van de politie per auto plaats en zou dit belemmerd wor den indien de stegen door palen worden afgesloten. Een ander na deel van afsluiting 's avonds en 's nachts is dat de verzoeken om ont heffingen voor overdag zullen toe nemen en meer personeel nodig zal zijn om de maatregel uit te voeren. De gemeentelijke afdeling ver keer acht het daarom niet wense lijk om tot avond- en nachtafslui ting over te gaan. Wel adviseert men de afsluiting overdag voort te zetten en het aantal laad- en losha- vens in de omgeving van de Haar lemmerstraat uit te breiden. Rotonde omgebouw tot T-kruising LEIDEN - Het Lammenschans plein wordt, na een ingrijpende re constructie, vanaf aanstaande maandag weer normaal openge steld voor het verkeer. In 1982 werd een begin gemaakt met het ombouwen van de vroëge- re Lammenschansrotonde in een T-kruising waarbij de Voorschoter- weg en de Europaweg is elkaar ver lengde zijn komen te liggen. De Lammenschansweg is als belang rijke uitvalsweg voor Leiden op deze hoofdroute aangesloten ter wijl de minder belangrijke Kanaal- weg weer is aangesloten op de Lammenschansweg. Voor fietsers en voetgangers zijn bovendien en kele tunneltjes aangelegd die de veiligheid van het langzaamver- keer ten goede komen. Cijfers hebben uitgewezen dat zich in de afgelopen jaren teveel ongelukken voordeden op het Lammenschansplein. De rotonde was bovendien niet berekend op de verkeersdrukte nu en in de toe komst. De reconstructie van het verkeersplein, met name de schei ding tussen snel- en langzaamver- keer, zal zowel de veiligheid als een snelle verwerking van het ver keersaanbod ten goede komen. De nieuwe situatie op het Lammenschansplein. In het midden loopt het verlengde van de Lammenschansweg die rechts aansluit op de verlengde Europaweg en de Voorschoter- weg die niet zichtbaar is. Links boven de aansluiting van de Kanaalweg op de verlengde Lammenschansweg. Onderin een deel van de vroegere roton de, dat zal komen te vervallen. (foto Wim Dijkman) van het verkeersknooppunt. Dezer dagen is de belijning aangebracht in het nieuwe wegenbeloop en er zijn op diverse punten verkeers lichten geplaatst. Met het vrijgeven van het verkeersplein komt vol gende week ook een einde aan de afsluiting van de Kanaalweg. Die zal vanaf maandag weer als door gaande route kunnen fungeren. Het verkeer dient, volgens de ge meente, volgende week nog wel re kening te houden met mogelijke vertragingen omdat de zogenaam de 'fijn-afstelling' van de verkeers lichten nog niet optimaal is ingere- geld. De komende week zal nog druk gesleuteld worden aan de af stelling van de verkeerslichten. LEIDEN - De gemeente Leiden, m de persoon van wethouder Fase. en ATN/Filmnet hebben gistermid dag het contract ondertekend dat Filmnet toelaat om per 1 juni abon- nee-tv in Leiden aan te bieden. Dan heeft tevens de uitbreiding plaats van 12 naar 18 kabelkanalen en is de ontvangst van de Britse te levisiezenders verbeterd. Bij de ondertekening van het contract liet een vertegenwoordi ger van Filmnet weten te verwach ten dat de gemeenten in de regio, die samen met Leiden de kabel ex ploiteren, in meerderheid nog dit jaar abonnee-tv krijgen. De omlig gende gemeenten is inmiddeld ge vraagd hiervoor een kanaal op de kabel beschikbaar te stellen. Al leen in gemeenten met een gering aantal kanalen - genoemd werden Katwijk, Leiderdorp en ook de Me- renwijk - kan het wat minder een voudig liggen. Met de Leidse kabelaansluitin gen erbij zegt Filmnet nu een mil joen kabelkijkers in Nederland te kunnen bereiken, ongeveer een derde van het totaal aantal aanslui tingen. Filmnet mikt erop dat on geveer vijftien procent van de be reikbare kabelkijkers een abonne ment op de abonnee-tv zullen ne men. Discussie met correspondenten LEIDEN - Sociëteit Burcht (Burg- steeg) organiseert maandagavond een discussie met een aantal bui tenlandse correspondenten in de journalistiek. Peter Brusse (oud- correspondent De Volkskrant en NOS-journaal in Londen) en Ale xander Münninghof (reizend cor respondent en Oost-Europa ken ner) praten met elkaar over de plaats die de buitenlandse corres pondent inneemt. Gespreksleider is Jan van Beek, hoofdredacteur van de Gemeenschappelijke Pers Dienst en oud-correspondent in Spanje. Aanvang half negen. DEN HAAG/LEIDEN - De foto's van de zestienjarige zoon van de Leidse hoogleraar F. Berends, af gedrukt in het medische boekje 'Klinische orthomanipulatie', moe ten een zodanige behandeling on dergaan, dat de jongen *oor ieder een onherkenbaar wordt. De uitgever krijgt drie weken de gelegenheid de correctie uit te voe ren. Een correctie, zo zei hij desge vraagd, die met de hand in ruim 3500 boekjes moet worden aange bracht. Bovendien ontvangt de fa milie Berends een schadevergoe ding van drieduizend gulden. Tot die overeenstemming kwa men de ouders van de Leidse knaap met de echtgenoot van de manuele arts, mevrouw M. Sickesz uit Wassenaar en P. Kluwer van uitgeverij Ankh-Hermes in Deven ter gisteren tijdens een kort geding - aangespannen door Berends - dat voor de rechtbank in Den Haag diende. Aanvankelijk was het de ouders van de jongen te doen om de foto's helemaal uit het boekje te krijgen. Foto's die waren gemaakt, omdat Zonder toestemming gebruikt ze, volgens de arts, voor de behan deling noodzakelijk waren. Het vasthouden aan die eis zou tot ge volg hebben gehad, dat de hele op lage, bestaande uit vierduizend ex emplaren, had moeten worden ver nietigd. Maar op aandringen van de vice-president van de recht bank, mr. J. Brinkhof, gingen de partijen toch om tafel zitten en be reikten uiteindelijk een compro- Vreemd was het allemaal wel ge gaan. Toen de jongen op een och tend op school kwam vertelde de natuurkundeleraar, dat hij de fo to's van zijn leerling in het boekje had aangetroffen. Niemand van de familie, zo verklaarde de hoogle raar, was hiervan op de hoogte. Er was over een eventuele publikatie gesproken, maar toestemming was er nooit verleend, zei mevrouw Be rends nog eens nadrukkelijk. De jongen was door het voorval zo uit zijn doen, dat alle negen cijfers van zijn schoolvakken met een vol punt naar beneden gingen. Mevrouw Sickesz zou echter een brief hebben geschreven met het verzoek de foto's te mogen afdruk ken in het boekje. Die brief, zo bleek gisteren, was nooit in Leiden aangekomen. Later kreeg Berends een kopie van de bewuste brief. Toch zette hij vraagtekens achter de echtheid ervan, omdat er vol gens hem wat met de datum was geknoeid. De vraag werd zelfs op geworpen of die brief ooit wel was geschreven. Waarom de Wassenaarse arts tóch de foto's voor haar boekje had gebruikt? Haar echtgenoot vertel de, dat op de behandelkaart van de jongen stond vermeld, dat er con tact met de familie over het publi ceren was geweest. Uit die aante kening leidde de echtgenoot af, dat er geen bezwaar tegen de publika tie zou zijn. Advocaat mr. E. Dommering, die namens mevrouw Sickesz en de uitgever optrad, vertelde dat er in middels 369 exemplaren bij de boekhandel liggen waarvan 35 in de regio Den Haag/Leiden en er honderd boekjes naar artsen zijn verzonden. Volgens hem kan de jongen hiervan niet of nauwelijks enige hinder ondervinden. In het restant van de oplage zal hij onher kenbaar worden gemaakt. Leiden beraadt zich nog LEIDEN/KATWIJK - De komen de maanden zal er niet gedwongen worden gesleept op het Leidse woonwagenkamp. De kwestie wordt wederom aangekaart in de Leidse gemeenteraad die zich eer der tegen dat onvrijwillige wegsle pen heeft uitgesproken. Zolang de Leidse raad daaraan vasthoudt kan het Woonwagenschap niets uit richten. Volgens N. Parlevliet, voorzitter van het schap dat de woonwagen centra beheert in deze regio, moet Leiden eerst eens de gevolgen overzien van die uitspraak. Als de raad voet bij stuk houdt, kan de provincie Leiden en het Woonwa genschap weieens subsidies ont houden wegens het niet uitvoeren van de Woon wagen wet zoals die door de Tweede Kamer is aangeno men. Daarin staat onder meer dat er kleinere woonwagencentra moe ten komen. Een en ander zal precies worden bekeken, aldus burgemeester C. Goekoop die met Parlevliet in het gemeentehuis van Katwijk gister middag een vergadering bijwoon de met de centrumraad van het Leidse kamp en een aantal bewo ners. Het is de bedoeling dat de problematiek van Leiden in een nota op een rijtje wordt gezet en vervolgens door de gemeenteraad wordt besproken. Het ligt in het streven dat de behandeling in juni plaats heeft, maar het is niet uitge sloten dat het onderwerp over het zomerreces van de raad wordt heengetild. "Zolang er geen uitspraak is van de Leidse raad zal er niet onvrijwil lig worden gesleept. Wel zullen wij pogen mensen op vrijwillige basis naar andere kampjes te krijgen", aldus Parlevliet. Hij heeft er bij Leiden op aangedrongen dat er op korte termijn duidelijkheid komt: "Voorlopig gebeurt er dus niets". De woonwagenproblematiek is ook onderwerp van gesprek in de college-onderhandelingen in Lei den. Goekoop sluit niet uit dat ook de verdere toekomst van het Leid se kamp - de wens van de overheid het kamp uiteindelijk op te heffen en de resterende woonwagens on der te brengen op drie kleine kam pen met elk 15 standplaatsen - in de nota wordt besproken. Alle woonwagens worden bin nenkort wel officieel aangesloten op gas en elektriciteit. Tot nu toe is de controle daarop gebrekkig en de gemeente die deelnemen in het Woonwagenschap moeten jaarlijks grote sommen geld toeleggen op het energieverbruik op het Leidse kamp. Met ingang van mei krijgen alle wagens een eigen meter en met ingang van de maand juni wordt el ke bewoner geacht een voorschot nota te betalen die varieert van 180 tot 280 gulden in de maand. Wethouder Van Dongen (onderwijs en samenlevingsopbouw) bood giste ren in de gloednieuw verbouwde podiumzaal van 't Breehuys de stafleden een platenbon aan. Zes weken is het scholieren- en jongerencentrum actn de Breestraat dicht geweest vanwege een ingrijpende verbouwing. Maar gisteren mochten de luidsprekers weer wijd open voor 'The Amazing Stroopwafels'. Vanavond treden 'Les Zazous' op. In de podiumzaal zijn tijdens de verbouwing geluidisolerende voorzieningen aangebracht, waardoor men hoopt dat de buurtbewoners geen overlast meer van het jongerencentrum zullen hebben. (foto Holvast) LEIDEN - De PvdA onderzoekt toch nog een keer of het aantal wet houders in Leiden kan worden uit gebreid van zes naar zeven. Zij heeft dit gisteren toegezegd aan de WD na de laatste gezamenlijke bespreking over de vorming van een PvdA/VVD/Links Leiden-col- lege. De VVD heeft enkele weken ge leden ook al voorgesteld het aantal wethouders uit te breiden. Dat idee wees de PvdA toen zonder meer van de hand. De socialisten zijn daar nu dus enigszins op terugge komen. Ook wordt onderzocht of de burgemeester alsnog politieke taken kan krijgen, eveneens een VVD-voorstel dat eerder door de PvdA was verworpen. De PvdA heeft deze toezeggin gen gisteren gedaan na de bespre king van haar voorlopige voorstel over de portefeuilleverdeling. Dat voorstel - dat overigens al eerder deze week bekend werd - houdt in dat de WD de uitgebreide porte feuille economische aangelegenhe den, volksgezondheid en cultuur krijgt. Links Leiden zou dan de post maatschappelijk werk, sociale za ken, woonwagenbeleid en een deel van samenlevingsopbrouw toege schoven krijgen. De PvdA behoudt volgens haar eigen voorstel haar huidige wethoudersposten, waar van er een wordt uitgebreid met personeels- en doelgroepenbeleid. Evenwicht De WD en Links Leiden rea geerden niet onverdeeld enthou siast op het PvdA-voorstel. De WD liet al eerder weten dat bij een verdeling van vier PvdA-pos- ten en één WD- en één Links Lei- den-post, de liberalen onderverte genwoordigd zouden zijn. Door nu het aantal wethouders uit te breiden, hoopt de WD als nog te bewerkstelligen dat er een - volgens haar meer rechtvaardige - 4-2-1-verdeling komt. Lukt dat niet dan hopen de liberalen dat (WD)burgemeester Goekoop ex tra taken krijgt. Zodoende zou als nog het 'evenwicht' binnen het col lege kunnen worden hersteld. Links Leiden vindt het 'onbe spreekbaar' om de burgemeester politiek gevoelige taken te geven. Links Leiden heeft eveneens moeite met de portefeuilleverde ling die de PvdA voorstaat. Zij vindt dat ze er maar erg magertjes van afkomt. Bovendien vindt ze het niet verantwoord dat de porte feuille volksgezondheid wordt ge scheiden van maatschappelijk werk, gezien de plannen die het rijk met dit werk heeft. Vandaar dat Links Leiden deze post erbij wil hebben. Ze heeft er ook voor gepleit om de huidige portefeuille-verdeling maar te laten zoals die nu is. Met dien verstande dat Links Leiden, als dit doorgaat, de portefeuille economische zaken wil (nu WD) hebben. De fractie van de PvdA heeft zich gisteravond gebogen over de verschillende standpunten. Van- Architecten Architect Adrie Barnard spreekt maandagavond op uit nodiging in het Leids Architek- tenkaffee in de Burcht. Barnard is lid van de zogenaamde 'Dui- kergroep' van de Technische Ho geschool in Delft. Die groep heeft een boek uitgegeven over het le- daag zouden de socialisten een de finitief aanbod doen aan WD en Links Leiden. Beide partijen moe ten daar voor donderdag een on voorwaardelijk 'ja' of 'nee' op zeg gen. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend hoe het 'eindaanbod' van de PvdA luidt. Slikken In het definitieve voorstel doet de PvdA ook een uitspraak over de meningsverschillen die na gisteren zijn overgebleven. De belangrijk ste geschilpunten die donderdag niet zijn opgelost, (onroerend- goedbelasting, vrouwenopvang, vredesbeleid, de Marca-garage) staan nog steeds overeind. Wellicht doet de PvdA nog compromis voorstellen hierover. Maar ook wat dit betreft moeten de andere partij en 'slikken of stikken'. Hetzelfde is het geval met de za ken op het prioriteitenlijstje waar over de partijen het niet eens zijn geworden. Overigens, hoewel er de komende vier jaar vier miljoen gul den beschikbaar is voor nieuwe be leid, wordt er voor vijf miljoen gul den aan projecten op de prioritei tenlijst gezet. Heeft de gemeente meevallers, dan wordt dit geld aan eventuele extra zaken besteed. Leger des Heils Het muziekkorps van het Leger des Heils uit Amsterdam luistert zondagavond een bijeenkomst op van de Leidse afdeling in de zaal aan de Groenesteeg 66. Dat optre den maakt deel uit van het jaar lijks muzikantencongres dat in Rotterdam wordt gehouden. Het muziekkorps brengt enkele solo- werken ten gehore. Aanvang 19.00 uur. Leidse vestiging eerste van lange reeks LEIDEN - Burgerteester Goekoop heeft gistermiddag om half vijf het Bastion Hotel (veertig kamers) aan de Voorschoterweg officieel ge opend. Het gaat om een nieuw type hotel en het is de bedoeling dat er binnen enkele jaren ongeveer der tig in Nederland zullen zijn. Het hotel had een korte bouw tijd; de eerste paal werd geslagen op 5 november 1985. "En", laat de Leiderdorpse directeur Verheij weten, "in dit tempo gaat het voort: reeds dit jaar zullen nog twee Bastion Hotels in aanbouw worden genomen". Op de vraag waar die hotels dan wel gebouwd zullen worden, moet de directeur echter het antwoord schuldig blijven. "We hebben met een groot aantal gemeenten con tacten, maar ik kan u in dit sta dium nog niet vertellen om welke steden het gaat. Over vier weken weten we meer. Jazeker, die twee hotels komen er nog dit jaar. In Leiden hebben we al laten zien hoe snel we kunnen bouwen, dus er is niks aan de hand". Goede plek Feitelijk is het hotel al voor de Paasdagen open gegaan. De be langstelling tot nu toe wordt "over weldigend" genoemd. Voorlopig wil Verheij zich vooral op Neder land richten, maar de directeur sluit het niet uit dat er in de toe komst ook gebouwd zal gaan wor den in andere landen. "Ik denk bij voorbeeld aan België". Over de keuze van Leiden zegt hij: "Leiden ligt uitstekend en we hebben hier een goede plek: tegen een provin ciale weg aan, terwijl het achter land uitstekend bereikbaar is. We hebben overigens goed samenge werkt met het Leidse gemeentebe stuur. Ze toonden zich besluitvaar dig". Wat is het idee achter de Bastion Hotels? Of zoals de architect, Van Veldhoven, zei: de filosofie. Direc teur Verheij legt uit dat er in de ja ren zeventig vooral geïnvesteerd werd in luxe hotels. "En dat zijn aangename hotels; in hun ambian ce is het goed toeven, maar van de prijs wil je nog wel eens schrikken. Niet iedereen is een captain of in dustry". "Wat is het alternatief? Familie hotels. En die willen zowel in kwantitatief als kwalitatief opzicht nog wel eens tegenvallen". Men ontdekte dus een gat in de markt: het zogenaamde budget-hotel, "goed comfort, zeer redelijk in prijs, met andere woorden: ge schikt voor mensen met een mid- delbeurs". Een prijs voor een ka mer ligt er net beneden de zeventig gulden. Verheij: "Met dat budget bedoe len we overigens niet: beperkt in Het nieuwe hotel aan de Voorschoterweg. service. En ook niet dat je het ziet in de architectuur". In Amerika heb je al van dit soort hotels. "Ze worden de geen poespas hotels ge noemd", aldus de architect. "En wij hebben dat idee overge- woord bastion werd gekozen voor nomen, dat wil zeggen: zo efficiënt wa* een hotelketen moet worden: mogelijk werken, zonder overigens "Het drukt warmte en beschutting te vervallen in de plastic-cultuur". uit volgens ons en in elke taal ken- Waarna hij vertelt waarom het ze het woord".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3