Schaken Dammen Geen lering, wel vermaak In richting van de rock Vanuit de marge naar het centrum v Pop Storm in een glas water Huilen met de pet op De gitaar in optima forma Herhaling is onuitputtelijk KRUISWOORD Cm iT» s"' n q AA1WWAUÜAML liJUb EXTRA PAGINA 35 Matt Bianco 'Matt Bianco' (WEA) Niks op aan te merken, de nieuwe Matt Bianco. Weinig over op te merken ook. 'Matt Bianco' is namelijk niets meer, maar ook niets minder, dan een aanvulling op voorganger 'Whose side are you on'. Het enige verschil is de vrouwelijke inbreng, die met het verdwijnen van Basia Trzetrze- lewska en het inhuren van uit zendkracht Jenni Evans tot een minimum is gereduceerd. Het gevolg is dat 'Matt 2' nog minder variaties kent dan 'Matt 1'. De muziek van Mark Reilly (zang) en Mark Fisher (toetsen) laat zich het best omschrijven als op maat gesneden salsa-disco, niet ter lering doch uitsluitend ter vermaak. Kwalitatief in orde. maar van dezelfde originaliteit als de titel van LP nummer twee. JV Paul Brady 'Back to the centre' (Phono gram) Met een knak in de stem zingt Paul Brady over de 'Homes of Donegal'. Lange uithalen, zoals het hoort in de dramatiek van de Ierse volksmuziek. Deze ode, aan de meest noordelijke provincie van de republiek Ierland is het meest prominente bewijs van Paul Brady's achtergrond. Jaren lang maakte hij deel uil van Planxty, een begrip in Ierse folk- kringen. 'Back to the centre' is echter al weer de derde elpee waarop hij zich in de richting van rock be geeft, ook al klinken de tin whist- les nog geregeld door. Niet voor niets is Brady een favoriet van Mark Knopfler die in zijn film muziek Ierland ook als inspira tiebron gebruikt. De eerste op rock georiënteer de albums van Brady ken ik niet, maar 'Back to the centre' maakt er wel nieuwsgierig naar. Hij heeft niet alleen een stem die klinkt als een klok, maar schrijft muziek die, hoe alledaags ook, van hoge kwaliteit is. Het best tot zijn recht komt Brady in langza me nummers. 'Deep in your heart', dat wordt begeleid door Eric Clapton, is van innemende schoonheid. Behalve Clapton zijn ook Lar ry Mullen, de drummer van U2 (kon zeker niet achterblijven na Bono Vox' bemoeienissen met Clannad), en Loudon Wainw- right van de partij. Hun bijdra gen zijn echter van minimaal be lang en lijken vooral bedoeld om de aandacht te vestigen op de vrij onbekende Paul Brady. Te recht. BJ Laurie Anderson 'Home of the brave' (Warner Brothers) Vanuit de marge van de expe rimentele muziek beweegt Lau rie Anderson zich geleidelijk in de richting van het centrum. Pu bliek en artieste lijken steeds meer naar elkaar toe te groeien. Haar muziek wordt almaar vloeiender, ritmischer en daar mee toegankelijker, zonder aan eigenheid in te boeten. En haar Bijdragen :Bart Jungmann Wim Koevoet Ariejan Korteweg Jaap Visser Laurie Anderson. (foto publiek heeft een steeds gewilli ger oor. Voor 'Home of the brave' heeft ze zich omringd met het puikje van de New Yorkse muzikanten: Nile Rodgers en Adrian Belew wisselen elkaar af op gitaar. Da vid van Tieghem speelt percus sie, de voortreffelijke achter grondzangeressen van o.a. Sting zijn weer van de partij en zelfs Bill Lasswell doet hier en daar mee. De plaat is een soundtrack van een door haar geregisseerde film. Acht nummers staan er op, die onderling sterk uiteenlopen. Late Show en Sharkey's Night - het vervolg op Sharkey's Day van de LP Mr. Heartbreaker - zijn met hun onderhuidse ritme typisch Anderson. De funk van Talk Normal is voor mij nieuw en het instrumentale Credit Rac ket is een fabuleuze uitsmijter. Het heeft een melodie die met enige aanpassing zo door een hardrock-band zou kunnen wor den overgenomen. Laurie Anderson is altijd sterk geweest in het bedenken van specifieke geluiden, die zich meteen in je geheugen vastha ken. En Belew weet met zijn gi taar al lang uitgestorven dieren tot leven te wekken. Van beide kwaliteiten bevat de plaat knap pe staaltjes. De teksten zijn als altijd intrigerend: 'I turned the corner in Soho today and some - one looked right at me and said: Oh no! Another Laurie Anderson Clone'. AK Bob Seger 'Like a rock' (CBS) Distance' was de titel van d veertiende en laatste LP van Bo Seger en afstand heeft de 'ram- blin' gamblin' man' genomen. Vier jaar lang heeft hij zijn Silver Bullet Band werkloos gelaten en niets van zich laten horen. De Se- ger-fans hielden er al ernstig re kening mee dat hun idool zich voorgoed had teruggetrokken in de wildernis van Michigan, maar opeens stak er in Detroit een 'American storm' op. "Bob is back in town", klonk het opgewonden en iedereen zocht dekking. Dat bleek overbo dig want als scherpschutter blijkt Detroit-cowboy aan kwali teit te hebben ingeboet. Met 'American storm' schiet Seger nog midden in de roos, maar voor de rest produceert de scherpschutter van weleer een serie afzwaaiers waarvan het wel erg heftige 'The Aftermath' het meest pijnlijke voorbeeld is, vooral voor de trommelvliezen. In Detrooit is de rust inmid dels weergekeerd. De vijftiende Seger bleek een 'American storm' in een glas water. JV Pet Shop Boys 'Please' (EMI) Voormalig popjournalist Neil Tennant en architectuurstudent Christopher Lowe hebben als Pet Shop Boys een wereldwijde hit met 'West End Girls'. Na En geland en Nederland staat het plaatje op de nominatie om het ook in de Verenigde Staten tot een eerste plaats op de Top 100 te schoppen. Onder de hitsingles van het afgelopen jaar was 'West End Girls' één van de aardigste, niet in het minst vanwege de aar dige obervaties van het Londen- se uitgaansleven in de tekst. De nieuwsgierigheid naar de eerste LP van het duo was ge wekt. Oei. wat heeft dat weer een teleurstelling opgeleverd. De hit gaat vergezeld door negen grau we, suffige discodeuntjes, waar werkelijk helemaal niets aan te beleven is. Om een idee te geven: heel in de verte lijkt het op een van alle muzikale inventiviteit ontdaan Heaven 17. De ritmema chine staat op standje gemak zucht, een blik violen strijkt alle plooien glad en in de teksten wordt de luisteraar weer eens voor niet goed snik gehouden. De zang klinkt alsof dit het eer ste plaatje is van de Halleman netjes van Multatuli, 'die zo bij- Bob Seger met zijn Silver Bullet Band zonder fatsoenlijk waren'. Quasi- sophisticated, in- en inkeurig en zo vlak dat ik deze plaat van har te aanbeveel aan een ieder die aan chronische slapeloosheid lijdt. Let's make lots of money', zingen ze ergens. Dat zal het wel zijn. AK The Red Guitars 'Tales of the expected' (Virgin) Bij de uit het Engelse Hull af komstige Red Guitars staan de gitaren inderdaad roodgloeiend. Al op het overrompelend fraaie debuutalbum toonde het gitaar duo Lewis en Howley aan dat met gitaren net zo veel soul kan worden opgewekt als met bla zers en strijkers en dat in gitaar songs het niet per se gitaarsolo's hoeven te zijn die de prominente rol van een gitaar tot stand bren gen. Bij de Red Guitars zijn geen slag- en/of solo-gitaristen aan het werk. Die scheiding zou alleen maar een starheid veroorzaken die het vijftal kan missen als kiespijn. Op de tweede plaat worden de bewijsstukken in nog grotere hoeveelheden geleverd. Nog gro ter zijn ook de overeenkomsten met het legendarische Television van Tom Verlaine. En met nieuwkomer Robert Holmes heeft de groep een, voor de muziek die ze maakt, geschik tere zanger in haar midden ge kregen. Jerry Kidd's stem was wat te ironisch, paste er niet goed genoeg bij. Holmes' zang is perfect. Zijn smachtende, passie volle zang harmonieert prachtig met al die gitaarriedeltjes, licks en andere gitaardingetjes. Een bombastische zin als "Ik heb de tranen van vijftien jaar in mijn ogen" klinkt uit zijn keel geloof waardig. 'Tales of the expected' is een eerbewijs aan De Gitaar. WK Ryuichi Sakomoto 'Illustrated musical encyclope dia' (Virgin) Een wel heel erg pretentieuze titel heeft de Japanse toetsen man Sakomoto van het vooral in eigen land razendpopulaire Gele Magische Orkest zijn nieuwe plaat meegegeven. De muziek die hij erop heeft gezet is daaren tegen sober, strak doch zeer kleurrijk, uiterst gevarieerd en stijlvol. De plaat begint met het samen met Thomas Dolby geschreven en uitgevoerde Field Work. Hoe wel erg fraai, valt het werkje uit de toon. Voor de andere zeven stukken heeft Sakomoto zijn mi nimal music-zijde nadrukkelijk aangesproken. 'Paradise lost', de afsluiter van de A-kant, laten Sakomoto en percussionist David van Tieg hem allemaal horen hoe onuit puttelijk de mogelijkheden van De Herhaling zijn. Van een heel andere orde is 'Steppin' into Asia' een prima maar zeer onge woon disco-stuk. 'Etude' is weer zo'n typisch Sakomoto-hoog- standje waarvan je op het eerste gehoor denkt dat het is ontleend aan het James Last-oeuvre. Sa- komoto's niemandalletjes geven echter pas na verloop van veel tijd hun schoonheid prijs. De man is een expert in het maxima liseren van het minimale. WK Horizontaal 1. Europ.hoofdstad; 4. groet; 7. titel; 11. voorzetsel; 12. lichte huidskleur; 13. Ver- .Staten; 15. kleur; 18. pl. in Gelderland; 19. watervogel; 21. mannelijk dier; 22. ver brandingsrest; 24. voorzetsel; 25. gravin v. Holland; 26. po litieambtenaar; 32. mijne he ren; 33. in orde; 35. oude vochtmaat; 37. klapje; 38. grond om boerderij; 39. scheepsvloer; 41. kleding stuk; 42. mooi; 43. ogenblik; 44. plat ovalen vat; 45. touw om iets mee vast te zetten; 46. mannelijk dier; 47. briefaan hef; 48. afstandsmaat; 51. dam, dijk; 57. berg op Kreta; 59. pers.vnw.; 60. pers.vnw.; 61. wisselgebruik; 63. rang telwoord; 65. pausennaam; 67. prachtig gelegen; 69. bij woord; 70. deel v. Oostenrijk; 71. de onbekende; 72. bep. woning; 73. sneeuwschaats; 74. handgreep. Verticaal 2. deel v.e. fiets; 3. steen soort; 4. Eng. bier; 5. familie-' lid; 6. een zekere; 8. hardhan dig; 9. vroegere Slavische vorst; 10. wachthuisje; 14. ge leerd; 16. muzieknoot; 17. meubelstuk i.d. slaapkamer; 19. bep. militaire rang (mari ne); 20. tenbedrage van; 23. vr. munt; 24. Technische Ho geschool; 27. titel; 28. smal deel; 29. modeontwerp; 30. klein kind; 31. hoofddeksel; 34. oude Spaanse munt; 35. kloosteroverste; 36. insekte- neter; 39. mannetjesbij; 40. gezichtseinder; 47. opberg plaats; 49. met name; 50. licht alc.drank; 51. lekkernij, ge bak; 52. water in Friesland; 53. schrijver; 54. rijksmark; 55. verdroogde mest v. zee vogels; 56. rekening; 58. in houdsmaat; 62. stannum; 64. spoedig; 65. waterbloem; 66. vrouwelijk dier; 68. riv. in Oostenrijk. De prijs van j 25,- werd toege kend aan M. Buijsen, G. Kastein- straat 34, 2321 RW Leiden. De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen met vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. De 16-jarige Annemarie Ben schop uit Wassenaar zorgde twee weken geleden in Hilversum voor een stunt, door meisjeskam pioene van Nederland te worden in de categorie tot twintig jaar Gedurende een groot deel van het volgens het Zwitserse sys teem gespeelde toernooi draaide zij .in de sub-top van het klasse ment mee. Dankzij een knappe eindspurt troefde zij echter de concurrentie, die elkaar onder ling het leven danig zuur maakte, volledig af. Gedoodverfde favo rieten als Henriëtte de Greef, Masjenka Dubbeldam en Mariet- te Drewes liet Annemarie Ben schop daarmee achter zich Ge zien haar leeftijd, belooft de leer linge uit de school van jeugdtrai ner Erik van der Marei heel wat voor de toekomst. Tijdens de zesde ronde van de kampioenschappen boekte Ben schop met zwart een belangrijke zege op Misjelle Donker. Uit een gesloten Engelse opening ont staat een complexe partij, die zwart beter behandelt dan haar opponente. Wit Donker, zwart Benschop 1 c2-c4 e7-e5; 2 Pbl-c3 Pg8-f6; 3 Pgl-13 Pb8-c6; 4 g2-g3 g7-g6; 5 Lfl-g2 Lf8-g7; 6 0-0 0-0; 7 d2-d3 d7-d6. Tot nu toe via zet- verwisseling nog allemaal theo I s 1 1 JU i 4 i i aB 1 1 A AW A A .A A it a Ji. a a a 'fi? rie, de volgende zet van wit is echter nieuw en aanvechtbaar. 8 Lcl-g5(?!) h7-h6; 9 Lg5-d2 Pf6-h5 (zwart komt met de juiste aanpak ter bestrijding van de witte op zet); 10 Tal-bl a7-a5; 11 e2-e3 Lc8-e6: 12 a2-a3 Dd8-d7; 13 Tfl- el Le6-h3: 14 Lg2-hl f715 (een goed getimede opmars). 15 Pf3- h4 Kg8-h7; 16 Ph4-g2 Dd7-17; 17 Pc3-e2 (al met al een wat gekun- 2 3 4 5 J P P s 9 a 9 m 9 9. Q .J8. S. St A] Het kampioenschap van Neder land voor senioren is in een ware apotheose geëndigd. Eén ronde voor het einde was de stand aan de kop als volgt: 1 Clerc 14 pun ten 2 Van der Wal en Van der Borst 12 4 Jansen en Vermin. Zo als u weet ging het om 4 plaatsen in het WK zodat de spanning te snijden was in de laatste ronde. Jansen won van Palmer, die in de laatste vier ronden 0 punten haalde, terwijl ondergetekende remise overeenkwam met de re misekoning Oudshoorn (hij scoorde nl. alles remise). De ver- Wie in de regio Gouda over brid ge praat, praat over Wil Cramer en dan met name als het activi teiten betreft op hét gebied van jeugd- en ouderen bridge. Wat hieraan in Gouda wordt gedaan is ronduit formidabel, met ais hoogtepunten Scholencompeti ties en maandelijkse toernooien voor 60-plussers. Vanuit de Stichting Welzijn Ouderen werd bovendien een club opgericht die inmiddels meer dan 90 leden telt, overigens ook open voor niet-60-plussers Twee weken geleden was er in Gouda een teamtoernooi, waar met name een aantal ex-cursis ten. ook al weer zo'n activiteit, de eerste schreden zette op het toer- nooipad. Winnaar, maar dat al leen voor de statistiek, werd het team Lejeune Verwijs Besa- musca V.d. Meulen. Een spel: West, niemand. West opende 1 KI, noord pas, oost 2 KI, zuid 2 Sch, west pas. noord 3 Sch, zuid pas. West startte met Ha 6, zag zijn partner Ha A produceren en rassing was de partij Van der Wal-Van de Borst. Iedereen ver wachtte dat deze twee spelers zonder te spelen remise zouden geven. Het liep echter zoals in deze krant uitvoerig beschreven geheel anders. Het gevolg hier van was dat Van der Wal zijn par tij tegen Van der Borst reglemen tair verloor en daardoor een tweekamp over twee partijen zal moeten spelen met ondergete kende om uit te maken wie als vierde man naar het WK 86 gaat. Hierbij zal Van der Wal minstens 1 partij moeten winnen omdat bij een 2-2 eindstand het S B sys teem geldt en die is in het voor deel van mijn persoontje. Tot slot wilde ik u nog 2 combinaties laten zien uit het toernooi, die doen het uiteindelijk altijd goed bij het publiek. Dat "topdam- WEST-BERL1JN - Net als in de vorige rubriek zijn we ook nu de Bondsrepubliek en wel in West-Berlijn waar op 15 oktober met een zegel van 50 pfennig werd herdacht dat 300 jaar gele den het Edict van Postdam werd getekend. Dit Edict garandeerde de hugenoten, die door het her roepen van het Edict van Nantes door Lodewijk XIV, uit Frank rijk waren verdreven, vrijheid van beroep en godsdienst. Op de zegel het zegel van keurvorst van Brandenburg het titelblad van het Edict Potsdam. de Op 12 november herdacht West-Berlijn met een 80 pf.-por- tretzegel de 50e sterfdag van de schrijver Kurt Tucholsky (Ber lijn. 1890 Göteborg/Zweden. 1935). Tucholsky's werk omvat duizenden verhalen, kritieken en radiopraatjes. "Rheinberg" (1912) en "Schlosz Gripsholm" (1931) behoren tot de mooiste liefdesgeschiedenissen uit de Duitse literatuur. De internationaal beroemde componist en dirigent Wilhelm Furt wan gier 1886-1954), die hon derd jaar geleden werd geboren, werd op 16 januari met een 80 pf.-portretzegel herdacht. Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969) was een van de be roemdste architecten van deze eeuw. Op 13 februari werd hij herdacht met een zegel van 50 pfennig. Op de zegel een portret van Mies van der Rohe met op de achtergrond de door hem ont worpen Neue Nationalgalerie in Berlijn. Dan verscheen op 10 april een 60 pf.-zegel naar aanleiding van de XVIe Europadag van gemeen ten en regio's. De zegel toont het silhouet van een stad, samengesteld uit vlag gen van de lidstaten. Tot slot staan voor 5 mei twee 80 pf.-portretzegels op het pro gramma, waarmee de 100e sterf dag van de historicus Leopold von Ranke (1795-1886) wordt her dacht en de 100e geboortedag van de dichter en publicist Gott fried Benn (1886-1956). SEDERT 1949 komt de Belgi sche Regie der Posterijen bijna jaarlijks met een culturele reeks met buslagzegels. stelde manier om de zwarte op mars te stuiten) g6-g5; 18 f2-f4 Ph5-f6; 19 Pe2-c3 (niet erg conse quent) Lh3-g4; 20 Ddl-cl Df7-h5; 21 Tel-fl Lg4-h3; 22 Tfl-f2 zie diagram. Het is duidelijk dat wits positie wat benard is. maar de weg naar de winst is voor zwart niet eenvoudig. 22g5xf4 Sterk in aanmerking kwam Pf6- g4 Na 23 Dcl-dl volgt Kh7-g6 met vervolgens, afhankelijk van diverse varianten, dreigingen zo als PxTfZ Pxh2, LxPg2 en Ld4. Ook 22 ...e5xf4 lijkt beter 23 Pg2-h4 Een creatieve maar incorrecte zet. zoals uit het ver dere partijverloop moge blijken. Veel beter was 23 e3xf4, een zet die gecompliceerde varianten in luidt. 23f4xg3 (Pf6-g4 gaat nu niet meer op); 24 h2xg3 Dh5-g5; 25 Pc3-e2 Pf6-h5; 26 Ph4xf5 Lh3xf5; 27 e3-e4 Ph5-1'4: 28 Pe2xPf4 Nu gaat het mis met wit, het hiernavolgende is slechts bluf. Beter was 28 e4xL- f5, dat de dreiging Lhl-d5 en Tf2- h2 in de stelling brengt. 28 e5x- f4; 29 Ld2xf4 Dg5-e7; 30 Tl'2-h2 (e4xLf5 faalt op Lg7-d4) Lf5-g6; 31 Lf4xh6 Kh7-g8; 32 Lh6xg7 De7xg7; 33 Dcl-e3 Dg7-d4; 34 De3xd4 Pc6xd4. Na deze ge dwongen dameruil won zwart gemakkelijk. door Hans Vermin I i"| 6 I 1 m ft 1 I Sit F A <5 mers" ook gewone stervelingen zijn blijkt wel uit diagram 1. Hier overzagen beide spelers de ver rassende combinatie: 24-30 35x4 14-20 25x13 18x49 4x7 2x11 6x17 49x8 met een waarschijnlijk ge wonnen eindspel In het tweede diagram haalde Jansen na 28-23 19x28 32x23 21- x32 38x27 op een verschrikkelijke manier uit: 14-19 23x3 24-30 35- x24 18-22 27x9 8-13 9x18 12x23 23x18 20x49 3x21 16x47 en daar was de witspeler niet tegen be stand: hij gaf op. Het arme slachtoffer was overigens Goudt. 4 H 52 N 4 9 6 Q6 wnOAB10 87 O 10 965 vu O 7 3 f AHV62 Z 4 B 10 9 5 V B 10 7 4 C> H4 O H V B 4 7 3 kreeg vervolgens de begeerde in troever. West speelde heel slim een kleine klaveren na, waarop oost weer harten speelde. Even wel niet met het beoogde effect. Zuid gooide zijn tweede klave ren af (loser-on-loser) en west mocht weliswaar troeven, maar maakte vervolgens geen slag meer. Beter is het in de derde slag eerst KI A te spelen en dan een kleine voor oosts boer. Zuid rest nu niets anders dan de terug gespeelde harten hoog te troe ven, maar west troeft over en dat is tevens de downslag. Een probleempje tot besluit: V43 O B 10 4 2 OA V84 A 9 N *752 WO ^V987 4 B 10 9 8 OH 6 5 07 2 VV_U O 10 9 3 4 B 10 7 6 Z 4 5 43 A H 6 O A3 O H B 6 5 4 H V 8 2 Zuid speelt 6 SA. Uitkomst Sch B. Hoe maakt zuid zijn con tract? Oplossing in de rubriek van de volgende week. Het thema is dit jaar "De Aan bidding van het Lam Gods". Het Lam Gods uit de Gentse Sint- Baafskathedraal is een van de beroemdste retabels uit de 15e eeuw. Hubert van Eyck begon aan dit enorme werkstuk en zijn broer Jan voltooide het in 1432. Het geheel omvat 24 panelen, waarvan het centrale gedeelte de "Aanbidding van het Lam Gods" voorstelt. De serie omvat deze keer drie zegels en een velletje. Op de ze gels: 9 fr 2 fr., Onze-Lieve- Vrouw; 13 fr. 3 fr., Christus en 24 fr. 6 fr., Johannes de Doper. Het velletje, waarin een zegel van 50 fr. 12 fr., laat een detail zien van het centrale gedeelte van de triptiek "De Aanbidding van het Lam Gods".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 35