Efficiëntie staat voorop in nieuw politiebureau ZATERDAG 19 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 29 Het zal de eerste paar weken nog flink wennen zijn in die zee van ruimte aan de Langegracht. Niet langer rug-aan-rug zoals dat gebrui kelijk was in het oude bureau aan de Zonneveldstraat, maar voor elke agent een eigen bureau. Een lang gekoesterde wens. Tijdwinst. Dat is de rode draad die door het verhaal van de nieuwbouw loopt. Hoe kan er zo efficiënt mogelijk worden gewerkt opdat er tijd vrijkomt die weer aan andere dingen kan worden besteed? Bij dat verhaal komen onmid dellijk termen als automatisering en concentratie van activiteiten om de hoek kijken. Het is een beetje het verhaal van alle nieuw gebouwde en ruim ingerichte kantoorgebouwen. Voor het eerst sinds jgren zijn nu alle activiteiten ondergebracht in één ge bouw. Op de bovenste etage van het bu reau is een schietbaan aangelegd zodat niet langer in het groepsbureau van de Rijkspolitie te Leiderdorp behoeft te worden geoefend. Het aantal cellen be draagt 21, flink wat meer dan de 8 in het oude bureau. Dat betekent dat politie mensen in de nachtelijke uren niet meer hoeven te leuren met arrestanten bij po litiebureaus in omliggende dorpen om dat de eigen cellen vol zijn. En dat kwam in het verleden maar al te vaak voor. Die tijd kan nu worden bespaard en voor an dere zaken worden benut. Veiligheid En natuurlijk de automatisering. In het onderkomen is ruimschoots reke ning gehouden met de plaatsing van een flink stuk elektronica waarvoor de ruim te in het voormalige onderdak ten enen male ontbrak. Computers zullen straks een belangrijk deel van de administratie van de politiemensen overnemen. Gege vens zijn gemakkelijk op te sporen en te combineren. Processen-verbaal kunnen sneller worden uitgewerkt. Politiecom missaris Mostert schat dat vooral daar door tijd kan worden vrijgemaakt voor andere activiteiten, want de gemiddelde politieman brengt bijna eenderde van zijn tijd door achter het bureau met het verwerken van de administratie. Het staat Mostert duidelijk voor ogen waaraan meer aandacht moet worden besteed. Daartoe is al een plan gemaakt. Het aantal agenten in de straat zal flink worden opgevoerd. De mensen moeten zich weer veilig voelen op straat en dat effect wordt het beste bereikt door meer politiemensen in uniform in het open baar in te zetten. Omdat agenten steeds meer (vooral administratieve) werk zaamheden erbij kregen, is die openbare taak een beetje in het gedrang gekomen. Mostert geeft toe dat de geüniformeer de dienst de laatste jaren minimaal bezet is geweest. Hij ziet nu mogelijkheden om permanent vier koppels van agenten op straat te brengen. Da^ betekent dat er vlotter kan worden gereageerd op signa len en dat de politie sneller ter plaatse kan zijn. Bovendien kan met meer men sen op straat beter worden ingespeeld op bepaalde situaties. Tegelijk met het vergroten van het ge voel van veiligheid voor de burgers, wil de Leidse commissaris ook de kleine cri minaliteit aanpakken. Want de ervaring leert dat het publiek zich vooral stoort aan kleine misdaad als fietsendiefstallen en tasjes roof. Centraal Mostert vindt dat het nieuwe politie kantoor ten opzichte van het centrum gunstig is gelegen. "Er zijn wel wat be zwaren geweest van mensen die menen dat het bureau nu teveel buiten het cen trum ligt. Ik vind dat zelf niet. Er zijn veel loopverbindingen met het oude centrum. Vanaf de Langegracht kan de politie zelf in zeer korte tijd overal in de stad zijn. Het bureau ligt per slot van re kening aan de cityring". Ter vergelijking geeft Mostert nog even aan dat vanuit de Zonneveldstraat de stad niet altijd even makkelijk en soepel bereikbaar was. Er moesten van daaruit verschillende hin dernissen worden genomen alvorens het vaak drukke gedeelte Breestraat/Kore- vaarstraat was bereikt. Het hoofd van de Leidse politie is er met PvdA-raadslid Loek Geradts voor stander van dat er in het oude bureau aan de Zonneveldstraat of directe omge ving een politiepost komt. "De Pieters- wijk heeft geen politie meer. Wellicht dat er over enkele jaren een wijkagent aan het werk kan, maar voorlopig zit dat er niet in". De politiebaas heeft daarover overleg gevoerd met de burgemeester en het plan strandt voorlopig op de finan ciën. Het politiebureau beschikt niet over een eigen parkeerterrein. Vlak voor de deur wordt een aantal plaatsen voor kort parkeren aangelegd, maar het risico van een parkeerbon is net zo groot als voor een bezoeker van het voormalige bureau Het nieuwe Leidse politiebureau aan de Langegracht is maar liefst 104 meter breed. Aan de Langegracht in Leiden is wederom een riant pand verrezen. Het is het zoveelste dat in korte tijd het aanzien van dit stukje binnenstad flink heeft veranderd. Het politiebureau - daarover gaat het - is bepaald niet het minst opvallende gebouw: het heeft een breedte van maar liefst 104 meter. Eind mei wordt het officieel geopend. Deze week nam de Leidse politie zijn intrek in het nieuwe complex. Henk van der Post gaf zijn ogen er alvast de kost. door Henk van der Post Het inruimen van de archieven. (foto Wim Dijkman) aan de Zonneveldstraat. Wie op het bu reau moet zijn, doet er het beste aan zijn auto maar in de parkeergarage van Di- gros neer te zetten. Ten behoeve van het eigen personeel heeft de Leidse politie op de bovenste etage van die garage een kleine 30 par keerplaatsen gehuurd. "Die zijn be stemd voor onze mensen die van buiten de stad komen". Op de vraag of dat niet een beetje chique is, antwoordt Mostert: "Ook andere bedrijven en kantoren als het Stadsbouwhuis en het Energiebe drijf hebben een aantal parkeerplaatsen. Bovendien sluit ik niet uit dat gebrek aan parkeerruimte een reden voor poli tiemensen kan zijn niet in Leiden te sol liciteren". Meegroeien De pqütie kijkt op het ogenblik tegen zes vacatures aan. Wat het verrichten van het politiewerk betreft is elke vaca ture er een teveel, maar op een totaal aantal mensen van 250 acht Mostert een Commissaris Mostert: meegroeien. (foto Holvast) aantal van zes gering. Het ziekteverzuim ligt rond de zeven procent, maar vergele ken bij andere grote steden staat Leiden er nog gunstig op. Er kunnen in het nieuwe onderkomen maximaal 250 full-time politiemensen worden gehuisvest. De organieke sterk te van het korps bedraagt iets meer dan 211 personen, maar part-timers en par keerpolitie meegerekend werken er nu 250 mensen op het bureau. "Bij de bouw is rekening gehouden met een korps voor een stad van 110.000 mensen. Lei den telt nu zo'n 105.000 inwoners, het korps kan dus nog een stuk mee groeien", zo licht de commissaris toe. Het gebouw heeft met alles erop en er aan 22 miljoen gulden gekost. Hoewel de preciese bedragen nog niet bekend zijn, verwacht Mostert dat de kosten binnen dat bedrag zijn gebleven. Het nieuwe bureau is een verademing voor het gehele politiekorps. Het effi ciënt ingerichte pand is met bijna 4000 vierkante meter een verdrievoudiging van de vloeroppervlakte van het oude. Voor het eerst hoeven er geen bureaus meer te worden gedeeld met collega's. Wie in het oude bureau even opstond, was zijn zitplaats direct aan een collega kwijt. Elke afdeling is nu ruim gehuis vest met spreekkamers en vergaderka mers. "De informatielijnen zijn natuurlijk wel wat langer geworden", aldus Mos tert die ermee aangeeft dat het allemaal wat minder informeel zal gaan als op het oude bureau waar bij gebrek aan ruimte op de gang snel wat gegevens werden uitgewisseld. Sommigen zullen dat als een nadeel ervaren. Voor het doorgeven van informatie moet nu flink worden ge wandeld in het dik honderd meter lange gebouw. Privacy De privacy van bezoekers van het bu reau is in het nieuwe onderkomen beter gewaarborgd. Dat is volgens Mostert een hele verbetering. In het oude bureau moesten alle bezoekers in één ruimte wachten. Dan keek de een de ander wei eens scheef aan, zich afvragend of de an der nou slachtoffer of dader was en wat hij allemaal op zijn kerfstok zou hebben, terwijl de ander zich meestal hetzelfde afvroeg. De nieuwe accommodatie biedt de Leidse politie de mogelijkheid direct in te spelen op grote acties. En daarmee doelt Mostert dan onder meer op mede werking aan een programma als 'Opspo ring verzocht'. Er zijn een paar kamers beschikbaar waar eenvoudig een groot aantal telefoons kan worden ingeplugd als veel mensen naar aanleiding van zo'n programma tegelijkertijd het bureau bellen. '"Dat was op het oude bureau een heel gedoe. Het kostte enkele uren voor dat de hele poespas operationeel was". Tot twee keer tee heeft de Leidse politie via de televisie zaken onder een breed pubhek gebracht. Dat was in het geval van de moord op pastor Ben Juffermans en in dat van de overval en moord op de Leidse juwelier Van Amerongen in de Haarlemmerstraat. Ook het cellencomplex voldoet nu aan de eisen van de tijd, althans aan de eisen die de^ rijksoverheid daaraan stelt. Vol gens zowel politie als mensen die een of meer nachtjes in een cel in het oude bu reau hebben doorgebracht, was dat een ramp. Niet alleen wat de accommodatie betreft, maar dat gold ook voor de ver zorging. De politie beschikt nu over 21 cellen. Dat houdt in dat er in het week einde heel wat raddraaiers achter de tra lies kunnen worden gezet. De 8 cellen van het oude bureau boden nauwelijks soelaas. Te vaak moesten in omliggende dorpen arrestanten worden geplaatst. De cellen op zich zijn niet veel veran derd. Het blijft veel beton, toch nog wei nig licht en een gesloten deur. Op die deur is trouwens schoolbordenverf aan gebracht. Daarop kunnen gevangenen naar believen kliederen en kalken in de hoop dat ze van de strakgeverfde muren afblijven. "Dat is een idee dat is overge nomen van collega's die daarmee reeds ervaring hebben. Het schijnt effect te sorteren", meent Mostert. Vervolgd Wie desondanks toch nog schutting woorden of dergelijke op de muren kalkt, loopt het risico daarvoor te wor den vervolgd. Alhoewel gevangenen ze ker niet met veel materialen zijn toege rust om te krassen en te snijden, blijkt toch weer dat zij met nagels en ringen schade toebrengen aan 'eigendommen van de gemeenschap'. "We zullen er be ter op toezien dat de cellen netjes door arrestanten worden achtergelaten. Per slot van rekening kost het schilderen van cellen ook duizenden guldens. Wie nu schade toebrengt aan een cel kan worden vervolgd met het doel de schade op de betreffende arrestant te verhalen". De voorzieningen in het cellencom plex zijn wel een stuk verbeterd. Zo is er een rookkamertje en een gespreksruim- te waar advocaten met hun cliënten kun nen overleggen. Ook is er een dokterska mer, want nagenoeg alle arrestanten zul len in de toekomst door een arts worden onderzocht. Dat naar aanleiding van een aantal onverwachte sterfgevallen in poli tiecellen, laatstelijk nog in Katwijk. De celgangen zijn een stuk breder. In het oude bureau ontstonden in de smalle gangen nogal eens schermutselingen. Maar de gangen in het nieuwe bureau zijn zo breed dat de arrestant stevig tus sen twee bewakers ingeklemd naar de gewenste plek kan worden gebracht. Het nieuwe complex maakt het even eens mogelijk dat gevangenen eens per dag worden gelucht, overeenkomstig de wettelijke voorschriften. Bij het oude bureau schoot dat er nog wel eens bij in. Dat daaraan nu kan worden voldaan houdt ook verband met het aantrekken van bewakers. Vijf Leidenaars in dienst van de gemeente Leiden (geen politie- mensen) zijn sinds kort belast met het beheer van het cellencomplex. Opstaan plaatsje vergaan is verleden tijd. Voor iedere medewerker een bureau. (foto Wim Dijkman) HiB ir De meldkbmer: snel inspelen op signalen. (foto wim Dijkman) t Cellen genoeg: thans 21 in plaats van 8 in het oude gebouw. (foto Holvast) De receptie: klantvriendelijk. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29