Flesse-incident deed deur dicht voor Van der Spek 'NATO weer belast door actie VS' 'Persoonlijke gevoelens moetje buiten de politiek houden' ZATERDAG 19 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 27 Fred van der Spek (62) stond aan de wieg van de PSP. Hij bekleedde alle belangrijke functies in de partij, maar zegde zijn lidmaatschap begin dit jaar na tal van conflicten op. Zijn nieuwe partij, de PSO, bracht hem niet wat hij had gehoopt. Twee weken geleden stapte Van der Spek na een tumultueus congres opnieuw op. Het einde van het 'gezicht van pacifistisch-socialistisch Nederland'. Ook in de PSP is het voorgekomen dat partijbestuurders elkaar naar het leven stonden. Dat onthult het Tweedekamerlid Fred van der Spek, eens PSP-voorman en tot voor kort de lijsttrekker van de nieuwe Partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO). Deze laatste partij trok kort geleden de aandacht toen op een tumultueus con gres in Roermond partijgenoten elkaar met een stuk hout te lijf gingen. Een der gelijke gebeurtenis blijkt dus geen uniek feit in de historie van de Neder landse pacifistische kring. Van der Spek: „Ik aarzel een beetje of ik het zal vertellen. Ik noem geen na men. Maar aan het begin van de PSP was ik lid van het partijbestuur. Tijdens een vergadering stonden twee van de meest vooraanstaande leden van de PSP - nogmaals, u zou verbaasd staan als u de namen hoorde, maar ik wil ze niet noemen - zo tegenover elkaar dat de één met een fles de hersens van.de ander probeerde in te slaan". Binnenskamers De politicus: „Dat met die fles was ei genlijk nog veel erger dan dat stuk hout. Met dat verschil dat we die partybe stuurder gelukkig konden tegenhou den". „En", vervolgt hij, „het flesse-inci- dent is altijd binnenskamers gebleven". De persoonlijke conflicten in de PSO en de onverkwikkelijke gebeurtenissen van twee weken geleden waren voor Van der Spek redenen om met onmid dellijke ingang zijn lidmaatschap van dè PSO op te zeggen en zich terug te trek ken als lijsttrekker. Een besluit met gro te gevolgen. De beslissing betekende zijn politieke Waterloo. Van der Spek verdwijnt na de verkiezingen van 21 mei uit de Kamer. - - Nederland, moet het dan doen zonder de laatste socialist', want zo wordt u vaak genoemd. De politicus lacht. „Dat is gewoon on zin. Niet dat er in Nederland veel socia listen zijn. Er zijn er zelfs vrij weinig die er zo over denken. De ideeën zijn daar mee dus niet verdwenen. Je kan tóch niet zeggen dat bepaalde politieke stro mingen afhankelijk zijn van één per soon. Bovendien zal ik ook wel eens een keer overlijden, dan zal het toch ook af gelopen zijn". Tij gekeerd Toch vinden velen dat Van der Spek jarenlang het 'gezicht' van de PSP was en de koers van de partij bepaalde. Het kamerlid meent echter: „Ik weet niet of dat zo was. En als het zo was dan is dat niet goed. Dan kom je op het onderwerp: hoe belangrijk is de persoon in de poli tiek". - Amerikaanse toestanden. Het is niet belangrijk u doet, als hij de politicus denkt naar goed uitziet? door Lex Brom Van der.Spek: „Precies. Het gaat ken nelijk niet om de écht interessante poli tieke denkbeelden, maar om de persoon. Dat vind ik heel slecht. Bij mij ging het om de zakelijke politieke inhoud". Van der Spek kreeg op het politieke front de laatste jaren heel wat te verdu ren. Zijn invloed in de PSP leek gestaag af te nemen. Hij was en bleef er een fel tegenstander van dat de PSP structureel ging samenwerken met andere linkse partijen. De PSP moet zelfstandig en on afhankelijk blijven, was zijn standpunt. Tijdens een vorig jaar gehouden partij congres in Utrecht kon hij dat standpunt met behulp van een nipte meerderheid handhaven. Daarmee was de fractie voorzitter de voorlopige 'winnaar' van de grote machtsstrijd binnen de PSP. Eind vorig jaar keerde het tij voor Van der Spek. Tweede Kamerlid Andrée van Es, voorstandster van de linkse samen werking, besloot zich net als Van der Spek kandidaat te stellen voor het lijst trekkerschap. Daarmee leek de PSP re gelrecht af te stevenen op een breuk. En die kwam er ook. De PSP koos voor me vrouw Van Es. Van der Spek trok zijn conclusies. Hij stapte op. In een eerder interview met hem stond de volgende omschrijving. „Van der Spek bewaakt het socialisme en de koers van de PSP. Wie binnen de partij anders denkt, komt hem tegen in de vorm van een blok graniet". Bakzeil - Het blok graniet is kennelijk niet zo hard gebleken? Waar uw invloed vroeger groot genoeg was om de partij achter u te krijgen, haalde u nu bakzeil. U verloor. „Ja natuurlijk. Ik verloor. Maar met dat graniet werd niet bedoeld dat ik de macht, dus de meerderheid had en tegen mensen zei: ga weg. Da's onzin. Je moet het 'blok graniet' eerder interpreteren in de zin dat ik als persoon onwankelbaar ben in mijn overtuiging dat ze mij niet konden ompraten". Dan komt het Tweedekamerlid met een opmerkelijk Tweede-Kamerlid met maar de groep-Van Es had de PSP ei genlijk moeten verlaten. Hij zegt: „Ik vond dat er in de PSP twee groepen met verschillende opvattingen over de stra tegie waren ontstaan die zover uit elkaar waren gegroeid dat het geen zin meer had die in een partij te handhaven. Dus ik had het logisch gevonden als die an deren uit zichzelf waren weggegaan. Ze hadden, en daarmee bedoel ik niets on: vriendelijks, in de Partij van de Arbeid als linkervleugel kunnen gaan zitten. Of iets dergelijks met PPR of CPN. Daar konden ze dat soort ideeën om mede verantwoordelijkheid te dragen kwijt. Er werd in de PSP zelfs geroepen om PSP-ministers, burgemeesters en wet houders!" - Ideologisch verraad aan de partij? „Ik vond dat een standpunt dat zo af wijkend was van dat van mij en anderen in de PSP dat dat eigenlijk niet meer in één partij kon". Fred van der Spek (62): "Ik zal snel vergeten worden Onwankelbaar - Uw invloed was toen niet meer zo groot dat u de tegenstanders ervan kon overtuigen dat zij de partij maar beter konden verlaten en dat u kon doorgaan met de PSP? „Inderdaad". „Ja, en daarom ben ik er ook uit i gaan". - Dus een logisch gevolg van conse quent zijn? „Ja, precies. Zoals gezegd, ik was on wankelbaar in mijn standpunt, dus stap te ik op". - Als u die vele jaren de revue laat pas seren, is het dan niet enorm frustrerend om als een van de oprichters en koers be- palers van de PSP op deze 1 partij te moeten verlaten? „Ik doe daar niet emotioneel over. Maar het was natuurlijk heel slecht. Vooral het feit dat er heel sterke per soonlijke bejegeningen werden geuit, heeft mij zeer gestoord. Ik ben uitge maakt voor een louche handelsreiziger in het socialisme. Toen ik eens op een federatievergadering in Amsterdam pro beerde te verhinderen dat er een een- heidslijst kwam met de PSP en andere linkse partijen voor de raadsverkiezin gen, kreeg ik te horen dat ik met dit soort uitspraken niet goed bij mijn hoofd was. Andrée van Es heeft in een interview gezegd dat ik in hoofdzaak een schreeuwer ben. Dat vind ik uiterst on rechtvaardig". Weggevallen „Nee, verbitterd is niet het goede woord. Ik vind het slecht dat het zo gelo pen is. Ik heb daar natuurlijk de pest over in. Een aantal mensen heeft mij te leurgesteld door van mening te verande ren. Maar iedereen heeft daartoe het recht". - Sans rancune? „Nou ja, om te zeggen dat ik het alle maal prima vind, dat is ook weer niet zo. Ik kan ten aanzien van personen uit de partij misschien wat minder aardige ge voelens hebben. Maar laat ik het zo stel len: de persoonlijke toestanden in de partij wilde ik niet politiek verwerken. Persoonlijke gevoelens over anderen moet je buiten de politiek houden". - Toch werden de persoonlijke aantij gingen wel aan uw adres gericht. Nooit de behoefte gevoeld wat terug te doen? „Ik vind dat ik my niet moet verlagen tot het niveau van dit soort mensen en dat ik dus met politieke argumenten moest blijven werken". Nadat Van der Spek de PSP had verla ten, bleef hij op 'persoonlijke titel' in de Kamer zitten. „Dat maakte het Tweede Kamerwerk buitengewoon veel moeilij ker", meent hij. „Omdat ik niet meer kon terugvallen op een team van specia listen en deskundigen. Dat viel allemaal weg. De nieuwe partij kwam om de hoek kijken. De Partij voor Socialisme en Ontwapening, de afsplitsing van de PSP. Van der Spek werd lid en verklaar de zich bereid als lijsttrekker op te tre den. Twijfels - Geloofde u in die partij? „Ja, de standpunten, zeg maar de op richtingsverklaring, die vond ik heel goed. Of ik geloofde in de levensvatbaar heid dat is een andere vraag. Ik vond het heel moeilijk te beoordelen of deze partij zou aanslaan bij het Nederlandse volk. Ik had wel twijfels". - Wat is er dan misgegaan? „De start was vry goed. Het verbaasde mij dat men zo snel een congres bij el kaar kon krijgen. Maar daarna stokte het. Er waren politieke verschillen. Die zouden echter opgelost kunnen worden. Wat er met name misging, waren die per soonlijke tegenstellingen die zich ont wikkelden tot zo'n geweldige vijand schap, dat er zelfs royementen plaats vonden. Dat vond ik absoluut te ver gaan". - Die royementen en ten slotte dat eind hout, dat waren de redenen dat u de PSO de rug toekeerde? „Toen het zo escaleerde was de situa tie bijna hopeloos geworden. Ik kon dat niet meer verdedigen. Die klap met dat stuk hout? Ik vind het-verschrikkelyk wat er gebeurd is. Het is overigens niet zozeer in strijd met het pacifisme, hoor. Als iemand in zijn woede een ander een klap geeft, dan vind ik dat niets met de beginselen van het pacifisme te maken hebben. In de kranten zijn daar toespe lingen op gemaakt. Dat vind ik flauw". Nadat hij had besloten uit de PSO te treden, waarmee hy dus zijn politieke doodvonnis tekende, was er nauwelijks sprake van enige emotie bij Van der Spek. „Kan ik eindelyk eens boeken gaan lezen en een beetje gaan reizen", was zyn nuchtere commentaar. „Dat weinig emotionele, dat klopt wel. Ik ben wel wat gewend. Ik reageer koel op dat soort dingen, hoewel de mensen daar vaak heel verbaasd over zyn". Vergeten - Wat nu, gaat de voormalige schei- kundeleraar weer voor de klas staan of een andere baan zoeken? „Nee, ik zou wel weer in het onderwijs willen hoor. Maar dat kan natuurlijk niet meer. Ik ga me ook meer met het gezin bezighouden". „Ik zal hier en daar nog wel eens spreekbeurten geven. Mijn politieke overtuiging en engagement zal ik behou den. Ik zal me niet meer met partijpoli tiek bezighouden". - Niet bang de greep op het politieke spel te verliezen als niet-Kamerlid? „Als je geen Kamerlid meer bent, zal de belangstelling zeer snel wegzakken. Ik zal snel vergeten worden." - Gaat u nu niet in inkomen achteruit? „Oh, nee hoor, dat is niet zo'n pro bleem. Want wij hebben in de Kamer een hele goeie eh hoe heet dat... wacht geld... eh, er zijn termen voor... eh... uit kering voor... eh" - Uitkering voor gefrustreerde Kamer- „Haha.... nee voor ex-Kamerleden". Niet dramatisch - Stel dat iemand in Nederland zegt: dié Van der Spek heeft het zo goed ge daan. En stel dat het de koningin be haagt? Een koninklijke onderscheiding? Haha, nee hoor. Die weiger ik. - U heeft eens gezegd: politiek is een serieus bedrijf, maar ik lach me elke dag rot. Dat gaat u missen? „Ja, ik heb in de Kamer heel wat afge- lachen. Maar er zijn nog zoveel andere dingen om te lachen". - De clichévraag: zult u de groene bankjes missen? Fred van der Spek denkt na, zucht: „Denk wel ja, enigszins. Maar niet dra matisch". "Het beroep dat de VS hebben ge daan op het recht van zelfverdedi ging krachtens artikel 51 van het Handvest van de Verenigde Naties is niet helemaal geloofwaardig. Ik zet een groot vraagteken achter de legitimiteit van de Amerikaanse ac tie. De vraag of de actie volkenrech telijk te verdedigen is? Ik ben ge neigd om nee te zeggen". Prof. dr. A. van Staden, hoogleraar in ternationale betrekkingen aan de Leidse universiteit, staat niet bepaald bekend om het leveren van kritiek op de Ver- ScHlCtiGS enigde Staten. Van Staden, een harts tochtelijk verdediger van het NATO- bondgenootschap, schaart zich ditmaal in het koor van Europese critici van de Amerikaanse militaire actie tegen Libië. Van Staden relativeert zijn opmerkin gen weer even snel als ze gemaakt zijn: "Vergelding is overigens een geaccep teerd begrip in het volkenrecht". En: "Het volkenrecht houdt geen rekening met terrorisme. Het loopt op dat punt gewoon achter". door Leo Maat "Artikel 51 van het Handvest geeft in derdaad het recht op individüële of col lectieve zelfverdediging", zegt Van Sta den en in een oogwenk haalt hij een boek uit de kast en slaat de tekst van het handvest op. "Maar in het artikel staat duidelijk: totdat de Veiligheidsraad maatregelen heeft genomen. De eerste vraag is dan: hebben de VS de Verenig de Naties wel gemengd in dit conflict. Of hebben ze daar - natuurlijk vanwege de bekende machtsverhouding binnen de VN - maar vanaf gezien?" "Ten tweede; er moet sprake zijn van een gewapende aanval tegen een lid van de VN. Dat woord lid (member) moet worden uitgelegd als grondgebied. Wel nu, van een aanval tegen Amerikaans grondgebied was geen sprake". "Dan kun je nog kijken naar de even redigheid tussen het middel en het doel. Was er wel sprake van evenredigheid, terwijl bij het middel van een toch rede lijk grootscheepse militaire actie was te voorzien dat er burgerslachtoffers zou den vallen. Ook daar plaats ik een groot vraagteken achter". "Er zijn wel juristen geweest, die de vraag hebben gesteld: als een land nou bedreigd wordt door een economische boycot, denk aan de olie, is een militaire actie dan gerechtvaardigd? Is artikel 51 dan van toepassing? Sommige Ameri kaanse volkenrechtkundigen huldigen dat standpunt. Ook Röling heeft zich in dat debat gemengd en hij wijst dat vol strekt af'. "Juridisch hebben de Amerikanen weinig om op te staan. Er is meer sprake van vergelding. Maar het is zoals Bis marck al heeft gezegd: Ein Kriegsgrund ist leicht gefunden". "Een andere kwestie is of de actie ge tuigt van wijs beleid. Laat ik vooraf dit zeggen. Het is te simpel om te roepen dat Reagan een dolle hond is. Het is aanne melijk dat Libië betrokken is bij terro ristische activiteiten en wat mij wel een beetje heeft geërgerd aan de Westeuro- pese houding is, dat het in het verleden steeds heeft nagelaten aan ook maar eni ge actie tegen Libië deel te nemen". "Als Europa had meegedaan aan eco nomische sancties, dan had deze actie wellicht niet plaatsgehad. Wat dat be treft heeft West-Europa de Verenigde Staten in de kou laten staan. Het wapen embargo? Ach, iedereen weet toch dat veruit dè meeste wapens door de Sow- jet-Unie worden geleverd. Dat is een pa pieren maatregel". "Maar ik geloof niet dat terroristen worden weerhouden door dergelijke ac ties. Het heeft eerder averechtse effec ten. De VS kiezen de weg van Israël. Oog om oog, tand om tand. Israël heeft erva ren dat vergelding wel even kan werken, maar dat het op den duur geen oplossing "De Amerikaanse beslissing om tot ac tie over te gaan markeert wel de enorme kloof die er bestaat tussen het klimaat van de publieke opinie in de VS en in Europa. De verschillen zijn reusachtig. Zelfs in Engeland, dat toch meewerkte aan de operatie, hoor je kritiek en is er verdeeldheid. Maar niet in de VS. Het Congres staat als één man achter Rea gan. Zelfs iemand als Edward Kennedy, die toch de liberale stroming in de De mocratische Partij vertegenwoordigt". "Er wordt in het algemeen verschil lend gedacht over de effectiviteit van strafmaatregelen in het internationale verkeer. Dat is al jaren zo. De Verenigde Staten pleitten voor maatregelen in ver band met de kwestie-Afghanistan en met de onderdrukking van Solidariteit in Polen". r Prof. A. van Staden: "Juridisch hebben de Amerikanen weinig om op te langen in de VS net zo goed een. rol, zo als bleek bij de graanboycot van de Sow- jet-Unie, waartegen de Amerikaanse graanboeren in opstand kwamen. Maar wat Libië betreft zyn de Europese belan gen veel groter". Invloed Van Staden is met veel commentato ren van mening dat de Westeuropese re geringen lelijk in hun hemd zijn gezet, doordat de Amerikaónse vliegtuigen al opstegen voordat het Europese minis- tersberaad - maandag in Den Haag - goed en wel was beëindigd met de op roep aan de NATO-bondgenoot om te rughoudend te zijn. "De verklaring van de EG-ministers heeft inderdaad geen enkele invloed uit geoefend. Maar het gaat mij te ver om te zeggen dat de Amerikanen over de hele linie niet bereid zijn om naar Europa te luisteren. Ik mag de kwestie van de wa penbeheersing in herinnering roepen. Toen Reagan aantrad riep iedereen dat het gedaan zou zijn met de wapenbe sprekingen. Maar op dat punt bleken de Amerikanen bereid om naar Europa te luisteren". "Er zijn mensen die het verband leg gen met de plaatsing van kruisvluchtwa- pens in Nederland en nu meteen roepen:, zie je wel, de Amerikanen zijn niet te vertrouwen. Maar dat vind ik onjuist. De actie had plaats buiten het gebied van de NATO en bovendien juist met toestem ming van het betrokken land, waar de vliegtuigen waren gestationeerd. De weigering van medewerking van landen als Frankrijk en Spanje werd gerespec teerd. Dus je zou eerder het tegendeel kunnen beweren: de VS houden zich aan de afspraken". "De hele vergelijking met kruisvlucht- wapens gaat naar mijn idee mank. Die zullen trouwens niet ingezet worden te gen Libië of in het Midden-Oosten. Dat materiaal is gewoon niet nodig". "In Europa overheerst de mening dat je met strafmaatregelen weinig kunt be-' reiken. Daar wordt een voorkeur gege ven aan diplomatie. Dat is niet alleen een zaak van economisch eigenbelang, maar ook van verschil in politiek in zicht". "Overigens spelen economische be- "Er zijn ook mensen die roepen dat dit het einde van de NATO betekent. Maar dat is ook al eerder zo geweest. In de Yom Kippoer-oorlog was alleen Portu gal bereid om mee te werken aan het overvliegen van Amerikaanse verster kingen naar Israël. Maar dit soort con flicten worden snel vergeten". "De transatlantische verbondenheid is wel opnieuw belast. Het is een opeenho ping van ergernis. Helaas moeten we constateren dat er weer geen gezamen lijk optreden is. Laat ik het zo zeggen: De verschillen tussen de VS en West-Eu ropa zullen niet leiden tot een breuk, maar zijn wel een nieuwe belasting". Oorlogzuchtig "In de Amerikaanse publieke opinie wordt gedacht: Kijk, die Europeanen, ze staan weer aan de kant en ze hebben nog kritiek ook. En andersom in Europa wordt gezegd: de VS zyn oorlogzuchtig. Het enthousiasme in Europa voor de Amerikanen, de genegenheid is verdwe nen. Het Amerikaanse prestige van na de oorlog is verdwenen. Het transatlan tisch bondgenootschap is nog hooguit een verstandshuwelijk, soms een LAT- relatie. De liefde van voorheen is voor bij". "Ja, daar heeft ook de Amerikaanse houding tegenover kernproeven mee te maken. Naar mijn persoonlijke overtui ging een veel fundamentelere zaak dan de huidige kwestie". "Maar het einde van de NATO, zo ver .is het nog lang niet. Ik denk dat de anti- Amerikaanse betogingen weer vlug voorby zullen gaan. Of dat is een hoop van mij. De kiezer is erg snel vergeten en de rol van de buitenlandse politiek is bij verkiezingen niet zo groot". "Als de tendens zich zou voortzetten en als de VS zich minder met Europa verbonden zouden voelen en zich meer zou gaan richten op het gebied rond de Stille Oceaan, dan zou het misschien on vermijdelijk zijn, dat Europa zijn eigen defensie moet gaan organiseren. En waarom zou dat niet kunnen? De kosten zouden alleen hoger zijn". "Maar zoals gezegd, zover is het nog lang niet en ik donk dat ook deze storm wel over zal gaan. Misschien dat wan neer Labour in Engeland aan de macht komt - in West-Duitsland voorzie ik nog geen machtswisseling - dat ze de om vang van de Amerikaanse militaire macht in dat land zouden beperken". "Maar vergeet niet: een partij in de op positie is een heel andere dan dezelfde party in de regering. Labour maakt veel verbale ketelmuziek, maar de schaduw- minister van defensie, Dennis Healy, is een oude NATO-vreter. Die is gepokt en gemazeld in de NATO". Nee, ze zullen hooguit de modernisering van de kern raketten in onderzeeërs tegen houden".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27