'Een potdicht ruimtescherm, dat is pure misleiding* ZATERDAG 19 APRIL 1986 Challenger - De Amerikanen demonstreren al ja renlang een houding alsof technisch alles mogelijk is, alsof een ruimtereisje gelijk staat aan een vliegreisje naar New York. Welke terugslag heeft het verongelukken van de Challenger op het Star Wars-pro- gramma? De Ruiter: "Het verongelukken van de Challenger heeft in twee opzichten scha de veroorzaakt. In de eerste plaats op het psychologische vlak. Het vertrouwen bij de Amerikanen in de techniek heeft een deuk opgelopen. Geen grote deuk, want Amerikanen geloven absoluut in tech nologie. Ze zullen dan ook gewoon door gaan met ruimtevluchten". "In de tweede plaats is er op het prak tische vlak schade ontstaan, want sinds het ongeluk is er geen shuttle meer om hoog gegaan. Dat heeft al geleid tot uit- om de ruimte te beschouwen als het slag veld van de toekomst? De Ruiter: "Weinig mensen realiseren zich hoe belangrijk de ruimte nu al is. Jaarlijks wordt er op dit moment al voor een bedrag van 30 miljard dollar geïn vesteerd in het gebruik van de ruimte. De Amerikanen en Russen nemen het leeuwedeel van dat bedrag voor hun re kening, maar Japan, China en Frankrijk blazen ook hun partijtje mee. Er is ge weldig veel aan de gang in de ruimte". "De satellieten worden enerzijds com mercieel gebruikt. Denk maar aan de da gelijkse weerfoto's en het overseinen van een beeld van het ene naar het ande re continent, iets wat tegenwoordig doodnormaal wordt gevonden. Ander zijds bieden de satellieten ongekende militaire mogelijkheden. Vooral de com municatie-satellieten zijn van belang. In de gaten kan worden gehouden waar troepen, tanks, vliegtuigen en schepen zich bevinden". "Dat zijn natuurlijk vitale gegevens. Daarom ligt de ontwikkeling van anti-, satellietwapens voor de hand. Amerika en Rusland zijn daar trouwens druk mee bezig. Het is dus heel goed voorstelbaar dat de ruimte een slagveld zal worden. Want als je de vijandelijke satellieten weet uit te schakelen dan schakel je daarmee het gezichtsvermogen van de tegenstander uit omdat satellieten fun geren als de ogen en oren van de militai ren. Deze ontwikkelingen zijn overigens al heel lang aan de gang en staan los van het Star Wars-project". Blikjes - Hoe zal een eventueel toekomstig ruimteschild er uitzien? De Ruiter: "Om een effectief schild te ontwerpen moet je uitgaan van de baan die een vijandelijke raket zal beschrij ven. Je kunt drie fasen onderscheiden: de startfase, de vrije vlucht door de ruimte en de terugkeer in de dampkring op weg naar de bestemming. De oor spronkelijke gedachte achter Star Wars is om voor elke fase een schildlaag te ontwerpen". "De startfase, die ongeveer vijf minu ten duurt, is daarbij de belangrijkste. Een raket telt meerdere kernkoppen die Op vrijdag 25 en zaterdag 26 april wordt in Utrecht het internationale congres 'Vrede met Star Wars?' georganiseerd. Het heeft tot doel een breed publiek duidelijk te maken wat er op dit moment gaande is met betrekking tot Reagans zogeheten Strategisch Defensie Initiatief (SDI), in de volksmond Star Wars geheten. Eén van de organisatoren is ir. Willem de Ruiter, als natuurkundige verbonden aan de Technische Hogeschool Eindhoven. Samen met zijn collega Bart van der Sijde schreef hij het boek 'De nucleaire erfenis' dat onlangs werd uitgebracht. In bijgaand interview ontvouwt hij zijn visie op de Amerikaanse droom van een ondoordringbaar ruimtescherm. door Bert Paauw tijdens de tweede fase vrijkomen. Ver nietiging in de startfase voorkomt het opsporen van al die kernkoppen in een latere fase. Bovendien is de raket in de startfase door de vuurstraal bij het af schieten goed zichtbaar en daardoor goed op te sporen". "Als de raket in de startfase wordt ge mist gaat in de tweede fase, tijdens de vlucht door de ruimte, de bus met kern koppen open en gaan de kernkoppen hun eigen weg door de ruimte beschrij ven. Er is zeer geavanceerde optische apparatuur voor nodig om al die kern koppen op te sporen en via laserstralen te vernietigen. Daarbij komt dat de vij and ook allerlei waardeloze objecten, blikjes en dergelijke, met de kernkop pen mee kan sturen om de tegenstander in verwarring te brengen". "Komt een kernkop weer in de damp kring, dan resten er nog ongeveer 100 se conden voordat hij z'n bestemming be reikt. De tijd om zo'n projectiel met ra dar op te sporen en te vernietigen is dus wel bijzonder kort. Daarom wordt in de eindfase niet zozeer gedacht aan vernie tiging als wel aan het opvangen van de kernkop door een andere raket met be hulp van een soort paraplu. Er zijn al succesvolle experimenten in die rich ting uitgevoerd". "Die experimenten zijn heel belang rijk geweest voor het prestige en de mo gelijkheden van het Star Wars-project. Men moet dus niet te snel zeggen: het kan niet, al is het opvangen van één kernkop wat anders dan het opvangen van 10.000 kernkoppen. En aan dat laatstgenoemde aantal moet je denken als je praat over een vijandelijke aan val". Belasting - Dat de huidige grootmachten al tien tallen jaren geen rechtstreekse confron tatie zijn aangegaan zou te danken zijn aan het bestaan van een evenwichtige wederzijdse afschrikking en aan het be sef dat kernwapens zö verwoestend zijn dat ze daarom niet zullen worden ge bruikt. In hoeverre tast het Star Wars- project dat evenwicht aan? De Ruiter: "Als het ruimteschild een zijdig wordt ingevoerd is het evenwicht uiteraard verbroken, maar ik denk niet dat de Russen zullen achterblijven. De geschiedenis heeft geleerd dat de Sow- jet-Unie zich uiteindelijk dezelfde in spanningen zal getroosten als de Ver enigde Staten. Zo zal het ook gaan met het ruimteschild. Wel betekent Star Wars een geweldige belasting voor de economieën van beide landen". "Dat ligt voor de Russen moeilijker dan voor de Amerikanen. De VS zijn rij ker, de Russen moeten procentueel meer uitgeven omdat hun bruto nationa le produkt kleiner is, zij moeten zich een grotere financiële inspanning getroosten om bij te blijven". "Die geweldige uitgaven voor de ruim teschilden zijn in mijn ogen weggegooid geld. Als Reagan de kernwapens wil af schaffen dan is de eenvoudigste oplos sing om daar een afspraak over te maken via poütieke onderhandelingen. Die weg wordt nu steeds door de VS geblok keerd. De VS geloven meer in technolo gie dan in politiek". - Vormen de besprekingen over wa penvermindering niet een huichelachti ge aangelegenheid omdat de ontwikke ling van het Star Wars-project beide par tijen noopt tot een nieuwe wapenwed loop? De Ruiter: "Dat mensen over het alge meen sceptisch staan tegenover de re sultaten van besprekingen is wel begrij pelijk, maar dergelijke besprekingen zijn toch de belangrijkste weg om te be wandelen. Hoe moeizaam ze ook verlo pen, de problemen kunnen naar mijn mening het best op die manier onder controle worden gebracht. Het is altijd beter met elkaar te praten dan met bom men te gooien". Verdrag "Bovendien worden er echt wel be langrijke verdragen gesloten. Zo is in 1963 het partieel testverbod op kern proeven tot stand gebracht. Dat verdrag verbiedt het testen van kernwapens in de ruimte, in de atmosfeer en in oceanen om vergiftiging van de aarde te voorko men. Als gevolg daarvan wordt er nu on dergronds getest, uit milieu-oogpunt een winstpunt. De volgende stap rnoet zijn een totaal testverbod van kernproe ven, iets waar Gorbatsjov steeds op ha mert". "Een andere belangrijke overeen komst die via politieke onderhandelin gen is bereikt is het ABM-verdrag uit 1972. ABM staat voor Anti Ballistic Mis siles. Het verdrag verbiedt de ontwikke ling van anti-raketsystemen, verbiedt dus de bescherming van het eigen grondgebied tegen raketten om op die manier een toestand van wederzijdse gij zeling in stand te houden. Met andere woorden: als de ene partij zijn raketten zou gebruiken zou de andere partij dat met zijn raketten kunnen vergelden". "Als het ruimteschild wordt gebouwd is dat in strijd met het ABM-verdrag. Dat verdrag zal tegen die tijd wel worden op gezegd of niet worden verlengd. Nu ko men de Amerikanen er nog onderuit door te benadrukken dat het Star Wars- project zich slechts in een onderzoeks fase bevindt. Onderzeese proef met een kernbom in 1946 bij het atol Bikini in de Stille Oceaan. De Waterzuil heeft een hoogte van 1800 meter en een middellijn van 700 meter. (archieffoto» Past het Star Wars-project in wat te genwoordig wel wordt genoemd de 'spierballenpolitiek' van Reagan? Wat beogen de Verenigde Staten met het project? Militaire superiori teit? Het vermogen om de eerste klap uit te delen? De Ruiter: "Reagan heeft als voor naamste doel van het project genoemd de veiligheid van de Verenigde Staten. Als buitenstaander moetje eigenlijk wel tot de conclusie komen dat de VS met dit project aansturen op militaire supre matie ten opzichte van de Russen, ze streven naar een overwicht". "Een ander motief voor het project is dat Réagan de vredesbeweging wind uit de zeilen wil nemen. Immers, de vredes beweging wil van de kernwapens af of althans de huidige aantallen kernwa pens bevriezen. Reagan zegt dat het Star Wars-project mooi op die doelstelling aansluit. Een ondoordringbaar ruimte schild maakt kernwapens overbodig, zo luidt de redenering". "Dan is er nog een derde belangrijk as pect aan het project waarvan de één zegt dat het een doel is terwijl de ander be weert dat het een gevolg is. Het betreft hier het streven van de VS naar econo mische superioriteit ovér Europa en Ja pan. Door de enorme investeringen in het Stars Wars-project worden er zoveel technologische ontwikkelingen in gang gezet dat Europa en Japan op dat terrein achterop zullen raken". Groter risico "Wat betreft het uitdelen van de eerste klap, ik denk dat je de VS daar niet van mag beschuldigen. Dat gaat te ver. Wel is het zo dat het risico van het uitdelen van een eerste klap groter wordt. Nu be schikken beide grootmachten over elk ongeveer 25.000 kernwapens. Als de VS in staat zijn een schild te bouwen tegen de kernwapens, dan gaat er toch een gro ter risico ontstaan; het uitdelen van een eerste klap wordt dan verleidelijker om dat er geen effectieve vergelding kan plaatsvinden. Overigens mag je niet ver wachten dat de Russen lijdzaam zullen toezien hoe de Amerikanen hun Star Wars-project ontwikkelen, die zullen zelf ook aan een ruimteschild gaan werken". - Vele deskundigen twijfelen aan de mogelijkheid het Star Wars-project te kunnen realiseren omdat er op aÖerlei gebieden doorbraken moeten worden ge boekt. Te denken valt aan laserwapens, optische systemen, computersystemen, de opsporing van doelen. Vooraanstaande wetenschappers beweren dat het schep pen van een waterdicht ruimtescherm een illusie is. Is dat zo ert hoe zit het met de betaalbaarheid van een ruimte scherm? De Ruiter: "Het eerste onderzoekscri- terium richt zich vanzelfsprekend op de vraag: is zo'n scherm haalbaar of niet? Dat onderzoek loopt minstens tot 1990. Als het niet haalbaar blijkt, dan hoef je er ook niet aan te beginnen. Op dit mo ment is een honderd procent dicht scherm'onhaalbaar. Naar mijn mening zal dat ook in de toekomst zo blijken te zijn. Het is een utopie te denken dat je alle vijandelijke raketten met een scherm kunt tegenhouden, er zullen er altijd doorheen dringen". Misleiding "Daarom is het beter te praten over het niveau van afscherming dat haalbaar is. Dat ligt dus ergens tussen de 0 en 100 procent. Mijn indruk is dat een afscher ming van enkele tientallen procenten wel haalbaar is. Reagan houdt nog vast aan zijn droom van een verdediging van zowel de eigen burgers als de eigen ra ketten, maar de realisten zie je al ver schuiven in^de richting van een Star Wars-project dat er meer en meer op is gericht om de eigen raketten te bescher- men. Dit om een vergeldende klap mo gelijk te maken". "De mensen de mogelijkheid voor Ir. Willem de Ruiter: "Het is heel goed voorstelbaar dat de ruimte een slagveld zal worden". stel van enkele Star Wars'-experimenten. Overigens is die vertraging nog niet alar merend, want het meeste Star Wars-on- derzoek gebeurt nog gewoon in de labo ratoria op de begane grond. Maar in de toekomst, als er onderdelen naar de ruimte moeten worden getransporteerd, dan moeten die shuttles natuurlijk wel vliegen". "Eén succesvol Star Wars-experiment met behulp van een shuttle is inmiddels bekend. Men is erin geslaagd met een la serstraal een spiegeltje op de betreffen de shuttle te raken waaruit blijkt dat op grote afstand - in dit geval 370 kilometer - een snel vliegend voorwerp (de shuttle had een snelheid van 30.000 km per uur) kan worden getroffen". Bondgenoten - De VS-minister van defensie Wein berger heeft een keer uit zijn mond laten vallen dat het ruimteschild eigenlijk al leen bedoeld is voor de bescherming van de Amerikanen. Dat standpunt is later wat afgezwakt, maar heeft bij de Euro pese bondgenoten toch de nodige onge rustheid gewekt. Moet Europa zijn eigen boontjes maar doppen en wat is daarbij het perspectief van het door Frankrijk aangezwengelde Eureka-project? De Ruiter: "Reagan sprak eerst alleen over een schild voor de Amerikanen. Daar heeft hij uiteindelijk aan toege voegd dat ook de Europese bondgeno ten moeten worden beschermd, het schild moet zich gaan uitstrekken tot over Europa. Of dat laatste praktisch haalbaar is valt te betwijfelen". "Europa dreigt in de toekomst een nu cleair slagveld te worden, ingeklemd als het ligt tussen de twee grootmachten die eventueel straks beide over een schild beschikken. De uitnodiging van de VS aan Europa om mee te doen aan het Star Wars-project kun je dan ook min of meer beschouwen als een uitnodiging om een nagel in de eigen doodskist te slaan. Im mers, realisering van het Star Wars-pro ject betekent een kwetsbaarder Euro pa". "Nu zijn de Europese leiders natuur lijk ook niet op hun achterhoofd geval len. Daarom vinden er op het ogenblik gesprekken plaats om te komen tot de ontwikkeling van een Europees scherm. Een officieel onderzoeksprogramma is er nog niet, maar er wordt wel over ge praat". "Verder heb je dan het Eureka-pro ject, een initiatief van de Fransen die op de VS-uitnodiging hebben gereageerd in de trant van: we verdommen het om mee te werken aan iets waarbij we zelf geen baat hebben. Bij het Eurekaplan gaat het niet om een militair doel, maar om het bijhouden van de technologische ontwikkelingen. Eureka is bedoeld als antwoord op de economische uitdaging van de VS. De ontwikkeling van nieuwe technologieën betekent immers econo mische groei en economische groei bete kent macht. Het Eureka-project dateert van mei '84 en begint inmiddels gestalte te krijgen. Dat valt toe te juichen, het was destijds eigenlijk best een slimme reactie van de Fransen". Veel aan de gang - Ondanks oproepen van politici van verschillende pluimage om de ruimte slechts voor vreedzame doeleinden te ge bruiken worden nu al ongeveer drie kwart van de huidige 3000 satellieten be nut voor militaire doeleinden. Is het reëel houden van een honderd procent dicht scherm, dat is pure misleiding. Maar ook al is het scherm zo lek als een mandje, het levert per saldo toch wel enige be scherming op en dat is in elk geval mee genomen". "Ten aanzien van de betaalbaarheid het volgende. Voor de onderzoeksfase wordt 26 miljard dollar uitgetrokken. De verhouding tussen onderzoeks- en aan schafkosten bedraagt in de militaire we reld ongeveer 1 op 20. Dan praatje dus al over een bedrag van 520 miljard dollar en gezien allerlei onduidelijkheden is het wellicht beter uit te gaan van 1000 miljard dollar. De VS zullen dat bedrag ongetwijfeld kunnen opbrengen al zal het duidelijk zijn dat zij zich vele jaren enorme financiële inspanningen zullen moeten getroosten". "Maar je moet niet alleen naar de tota le kosten van de installatie van zo'n scherm kijken. Ook van belang is wat de uitschakeling van een vijandelijke raket kost. Om een raket met een laserstraal (dat is een sterk geconcentreerde bundel licht) uit te schakelen heb je een bepaal de hoeveelheid energie nodig. Die ener gie druk je uit in de term Joule. Een ef fectieve laserstraal heeft minstens 100 miljoen Joule aan energie nodig. Elke Joule laserenergie kost op dit moment 50 dollar. Met andere woorden: een la serstraal met het doel een vijandelijke raket uit te schakelen kost 5 miljard dol lar. Een dure grap waar de vijand heel wat raketten voor kan afschieten, want een raket is veel en veel goedkoper dan een dergelijk laserwapen. Het ziet er daarom niet naar uit dat een ruimte scherm kosteneffectief zal zijn". Visuele voorstelling van een kernbom van 1 megaton (half zo sterk als alle bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog) die op 2 km hoogte boven het Empire State Building in New York ontploft. Door hittestraling ont staan in een straal van 15 km branden die door de alles vernietigende schokgolf (de gebogen lijnen op plaatje 2) worden uitgewist. Die schokgolf veroorzaakt weer tal van andere branden (bijvoorbeeld door gesprongen gasleidingen) die zich weldra samensmelten tot een vuurstorm (plaatje 3, 4 en 5). Wat ten slotte rest is een dichte atmosferische 'deken' van as, stof en roet hoog boven een uitgestrekte ruïne plaatje 6). (foto scientific American)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25