Kelly: 'Vroeger reed ik als een toerist' DIOK acht het te donker en loopt bij Castricum weg Ier op weg naar derde Super Prestige Rothengatter maakt beste stap vooruit in formule 1 Eerste zege Tsjechen bij WK-ijshockey Belg maakt debuut bij ploeg Post Hermsen niet meer in Oranje GP atletiek internationaal ZATERDAG 19 APRIL 1986 SPORT PAGINA 15 HOEI (GPD) - In een wereld waarin met bijnamen wordt gestrooid als betreft het hagelslag, is Sean Kelly vanzelf sprekend ook royaal bedeeld. Drie heeft de Ierse wieler- prof er al: The King, The Killer en De Veelvraat. Er zou ook nog een aardige leuze op hem van toepassing zijn: „Kelly scoort overal". Hij is dan ook de succesvolste ren ner van de laatste jaren, onder meer vastgelegd in talrijke „klassieke triomfen" en het tot twee keer toe winnen van het Super Prestige-klassement, dat na afloop van een sei zoen de regelmatigste coureur aanwijst. Voor regelmatig kan ook het woord veelzijdig worden ingevuld, aangezien de ranglijst tot stand komt op basis van de meest uiteenlopende wedstrijden, van de mon- sterklassieker Bordeaux-Parijs tot de Tour de France. Een van Kelly's grote doelen in dit seizoen is het Super Presti ge voor de derde keer binnen te halen, en wel met een record-puntenvoorsprong. Tot dusver is de Ierse boerenzoon (30) al aardig op weg. Na de woens dag verreden Waalse Pijl, waarin hij zesde werd (goed voor 55 pun ten), staat Kelly al een straatlengte voor op zijn naaste concurrent, on ze landgenoot Adrie van der Poel (420 tegen 240 punten). En het zit er dik in dat de marge na morgen, wanneer de oudste klassieker van Belgiè, Luik-Bastenaken-Luik (an no 1892), wordt verreden, nog gro ter is geworden. Immers, of het nu de Hel van het Noorden is, de Kop penberg of de heuvels in de Arden nen, Kelly kan overal prima uit de voeten. Daarnaast heeft hij nog een messcherp eindschot in de benen, waarmee eventueel overgebleven rivalen veelal worden afgetroefd. Op het persoonlijke vlak kunnen de gevolgen zo verstrekkend zijn, dat ik vind dat men weieens min der achteloos met de procedures van die dopingonderzoeken mag omspringen. Ook op andere vlak ken munt de prof-wielersport uit door een amateuristisch gedoe". Regenboogtrui Veelal, want ook Kelly wordt wei eens geklopt. Hetgeen Van der Poel onlangs in de Ronde van Vlaanderen bewees. En Kelly wint ook niet alles. Hij wint „slechts" verschrikkelijk veel. Maar een Tourzege of een wereldkampioen schap kan de Ier nog altijd niet overleggen. Een regenboogtrui zit er in de komende jaren nog wel in, maar met de gele trui om zijn krachtige lijf gegoten op het erepo dium in Parijs, nee, daar gelooft Sean Kelly niet meer in. „Ik wil di rect alles ruilen voor een ovérwin- ning in de Tour. De Tour is het ein de, hoger kun je als wielrenner niet. Maar die vreugde zal ik wel licht nooit mogen smaken. Dit jaar zeker niet. De Tour wordt nu wel héél erg lastig". Waarna hij met een vliesdun lachje zegt: „Ik ben ver oordeeld slechts klassiekers en het Super Prestige te winnen". Daarmee kun je echter ook een heel dik belegde boterham verdie nen. Mensen die zeggen het te we ten, beweren dat Kelly bij de Spaanse frisdrankenfabriek KAS, zijn huidige sponsor, een slordige zeven ton op jaarbasis verdient. Zelf laat Kelly zich daar - uiteraard - niet over uit. Wel zegt hij: „Het is heel normaal dat ik goed wordt be loond, want per slot van rekening leid ik van januari tot oktober een hard leven. Maar ik geef toe, geld voedt in niet onbelangrijke mate mijn ambitie". Tien jaar geleden viel Sean Kelly voor het eerst op als wielrenner. Hij zegevierde toen in de Ronde van Lombardije voor amateurs. De Franse burggraaf Jean de Gribal- dy, die als directeur-sportief van diverse wielerstallen door het le ven gaat, onderkende het talent van Kelly onmiddellijk. Samen met de vroegere Belgische team chef Briek Schotte bracht hij Kelly onder in de Flandria-ploeg, waarin Michel Pollentier en Mare De- meyer de boventoon voerden. Ambitie Het duurde echter tot 1982 voor dat de ware Kelly opstond via een zege in Parijs-Nice. Kelly: „Ja, wat wil je. Toen ik prof werd, was ik nog maar 20 en moest ik alleen maar knechtenwerk doen. Ambi ties had ik destijds ook niet. Maar ik kwam al wel snel tot de ontdek king dat ik heel goed kon sprinten. Zo klopte ik Willy Teirlinck (in die jaren een van de snelste Belgische sprinters - red.) in de Ster van Be loften, terwijl ik een jaar later ook Eddy Merckx eens achter me liet". „Maar", herinnert Kelly zich nog goed, „meestal reed ik als een toe rist. Vroeger was ik een wat myste rieus Iertje waar niemand wat mee van doen had. Dat is nu wel anders. Na mijn eerste Parijs-Nice-zege ben ik een ander mens geworden. Ging er als het ware een knopje in mijn hoofd om, waarna ik het besef kreeg dat ik als wielrenner heel wat kon. Mijn succes heeft niets te maken met een andere voorberei ding of nieuwe trainingsschema's. Die zijn al jaren onveranderd ge bleven". De wetenschappelijke aanpak, die vooral Moser en Hinault voor staan, spreekt Kelly niet aan. „Waarom zou ik mijn aanpak ver anderen? Het gaat immers goed. Gewoon een kwestie van volhar ding en veel opoffering. Tachtig procent van het succes heb ik te danken aan inzet en arbeid, de rest heeft te maken met talent". Doping Het wielerleven van Sean Kelly is overigens niet louter en alleen maar over rozen gegaan. Twee jaar geleden raakte hij na Parijs-Brus sel verzeild in een dopingaffaire. Razend was hij toen. Kelly: „Ja, stel je voor zeg. wat dat betekent. Zo van de ene dag op de andere worden er vraagtekens gezet bij al les wat je tot dan toe hebt gepres teerd. Als je als renner mentaal niet sterk bent, glijd je dan zo onderuit. „Soms denk ik weieens: ben ik in de verkeerde sport terechtgeko men?", vervolgt hij. „Ach, globaal gesproken heb ik natuurlijk geen klagen, maar er zijn toch zaken die me storen. Neem de relatie tussen de renners en de pers. Dat is nog altijd chaos en improvisatie. Na een Tour-rit of een klassieker, en dat is echt geen kattedrek, worden wij altijd direct door een legertje journalisten bestormd. Daar staan wij dan, met een hartslag van 150 of daaromtrent. Of wij vlug even een wedstrijdanalyse kunnen ge ven. Idioot gewoon. Als McEnroe een partij heeft gewonnen, zie jij dan journalisten de baan op stui ven? Ik bedoel maar: waarom moet het er in onze discipline toch altijd zo tumultueus aan toe gaan?" Daarom is Sean Kelly ook altijd blij als hij aan het eind van het sei zoen terugkeert naar zijn geboorte land, naar Carrick-on-Suir om pre cies te zijn, waar de ouderlijke boerderij staat. „Dat winterse iso lement is gewoon pure noodzaak voor mij. Daar kom ik heerlijk tot rust. Hier op het vasteland (Kelly woont in de Brusselse voorstad Vilvoorde - red.) is dat onmoge lijk". Ierland „In België, heb ik de indruk, is men voortdurend met iets drin gends bezig. Men is te gejaagd en soms verliest men het hoofd ook nog. In Ierland is dat onmogelijk. Bij ons leeft men nog gezapig en relaxt. Daarom ga ik als het ook maar enigszins kan naar Ierland, ook om mijn privé-leven bewust af te schermen. Er liggen altijd haai en op de loer die daar hun tanden in willen zetten". Ook in het sportleven hecht Kel ly aan vertrouwde mensen om zich heen. Zo iemand als Jean de Gri- baldy bijvoorbeeld, met wie Kelly jaar in, jaar uit optrekt. Kelly: „Ik stel vast dat ik bij De Gribaldy tot goede resultaten ben gekomen. Zo'n reeks successen wil ik niet op de helling zetten door me aan avonturen te wagen, hoe aanlokke lijk die soms ook zijn. Kijk, het is niet moeilijk te veronderstellen dat de aanbiedingen mij om de oren vliegen. In Italië werd er met heel vette bedragen gezwaaid. Maar wat krijg je ervoor terug? Ik ken De Gribaldy onderhand wel, en hij mij. Weet je wat ik altijd zeg? 'De devil you know, is better than de devil you don't know". Waarmee Kelly aan wil geven dat het tussen hem en De Gribaldy, die altijd als excentriek wordt om schreven, ook niet altijd koek en ei is. Zoals vorig jaar, toen De Gribal dy zijn vedette een veel te intensief programma voorschreef, met de ronden van Spanje, Italië en Frankrijk. Het gevolg was ernaar: 19 overwinningen werden er op Sean Kelly weer daar waar hij zich meestal bevindt. Vóór het peloton.. zijn conto van '85 bijgeschreven; een mager aantal voor Kelly's doen. Overbelast „De Gribaldy wilde pronken met mijn prestaties en is me als een ma chine gaan behandelen. Ik had hem gewaarschuwd overbelast te zullen raken, maar hij luisterde niet naar mij en dreef zijn zin door. Daardoor verdween de motivatie bij mij. Toen ben ik kwaad op hem geworden en ben ik mijn eigen weg gegaan. Zodoende heb ik de Ronde van Lombardije en het Su per Prestige-klassement kunnen winnen. Nu heb ik alles uitgepraat met De Gribaldy. Ik bepaal voor taan mijn eigen programma". Nog een jaar of vier zal het pelo ton last hebben van Kelly, die als introvert, schuw en wantrouwend wordt getypeerd. Briek Schotte is het daar helemaal niet mee eens. „Sean is een simpele boerenzoon, met een hart van koekebrood", zegt d'n Briek in sappig Vlaams. En Kelly zelf: „Kijk, ik ben Gerrie Knetemann niet. Ik ben geen bab belaar, dat mag bekend zijn. Ik zoek de publiciteit niet op, wil be scheiden blijven. Ik houd ook niet CASTRICUM - In de hoogste afde ling van de Nederlandse rugby- competitie is Castricum koploper Hilversum gisteren tot op één punt genaderd. Castricum won het in- haalduel tegen DIOK met 29-12. Bij die stand, die al twintig minu ten voor het offïcële einde werd be reikt, liep de Leidse rugbyploeg De stand: 1. Oeslamin (Sov) 23.08,40; 2. Hernig (Odl) op 2,15; 3. Kuhn (Odl) op 2,34; 4. De Vries (Ned) op 4,05; 5. Decker (Ned) op 4,11; 6. Abdoesjaparov (Sov) op 4,44; 7. Kulesza (Wdl) op 5,10; 10. Maassen (Ned) op 7,26. Ster van Brabant De uitslag van de eerste etappe is: 1. Ton Zwirts (Badhoevedorp) 112,5 km in 2.30.14; 2. Erik Danse (Vlijmen); 3. Patrick Verdonck (Bel); 4. Cor van Dijk (Boekei); 5. Cor Vekemans (Bel). van het veld. De bekerwinnaar achtte het te donker om verder te spelen. Scheidsrechter Knoop deelde die mening niet en verklaar de de wedstrijd en het resultaat geldig. Castricum heeft nu uit zes tien wedstrijden 27 punten verza meld, één minder dan Hilversum. Beide titelkandidaten werken nog twee duels af tegen dezelfde clubs: NFC en DIOK. Bassets LEIDEN - Bij rugbyclub The Bassets wordt morgen de voorron de van het nationaal kampioen schap 'seven a side' gehouden. De ze tak van de rugbysport wordt ge speeld door teams die uit zeven spelers bestaan. In Sassenheim zullen vijftien verenigingen uit de Randstad hun kunsten vertonen. Ook het Leidse DIOK is van de partij. De nummers één en twee plaatsen zich voor de finale, die op 29 april in Roosendaal wordt ge houden. De eerste wedstrijd begint om 10.00 uur. AMSTERDAM (ANP) - Huub Rothengatter denkt de beste stap uit zijn nog korte loopbaan in de formule-1-autosport gezet te hebben. Na zijn optredens voor de financieel zwakke ren stallen Spirit en Osella denkt hij met zijn nieuwe werkgever, de Duitser Erich Zakowski, veel beter af te zijn. Rothengatter, 32 jaar oud en befaamder om zijn doorzet tingsvermogen dan zijn stuur manskunst, roemde vrijdag middag in Amsterdam de klei ne renstal uit Niederzissen om het perfectionisme. Dat de be trokken renwagen slechts in één van de twaalf tot nu toe af gewerkte Grote Prijzen aan de streep kwam, heet nu nog het risico van de ontdekkingreis door formule-1-land. Het moet straks veel beter kunnen. De coureur uit het Noordhol landse Laren tekende donder dagmiddag een eenjarig con tract met het Westduitse Zak- speed, dat hem sinds december 1984 al in gaten hield. De eer zucht van doorzetter Rothen gatter, ook opgemerkt door Toine Hezemans, vriend en oud-werknemer van Zakowski, gaf de doorslag hem te kiezen. Rothengatter verklaarde dat hij gedurende de gehele winter op zoek is geweest naar een nieuw team als vervanger van het Ita liaanse Osella, waarvoor hij in 1985 reed. Nadat diverse con- tacten met andere tearps, zoals Tyrrell, Toleman en Arrows op niets waren uitgelopen, opende zich een mogelijkheid om de tweede wagen van het Zak- speed-team naast eerste rijder Jonathan Palmer te besturen. Rothengatter benadrukte ech ter dat zijn overeenkomst met de Westduitse teambaas Erich Zakowski geen noodoplossing was. Intejgendeel, de Larense coureur ziet het als een duide lijke stap vooruit in vergelij king met de teams waarvoor hij tot nu toe gereden heeft. Zijn komst bij Zakspeed heeft Rothengatter vooral aan sponsor West te danken. Deze Westduitse tabaksfabrikant is geinteresseerd in de Neder landse afzetmarkt, hoewel er dit jaar in Nederland geen for mule-1-race verreden wordt. Deze 'marktvoorkeur' was een van de redenen waarom Ro thengatter boven de Brit Derek Warwick werd verkozen. Een andere reden is dat Warwick al bij grote fabrieksteams gere den heeft, en dus eigenlijk te 'groot' is voor een jong en oner varen team als Zakspeed, dat nog maar sinds april 1985 in de formule 1 meerrijdt, maar wel op veel successen in de toerwa- genraces kan bogen. Huub Rothengatter zal waar schijnlijk aanstaande maandag of dinsdag voor het eerst met de Westduitse racewagen ken nismaken tijdens enkele tests op de Nürburgring, dat in de 'achtertuin' van Zakowski' fa briek- ligt. „Mocht dat onver hoopt niet kunnen, dan wordt Rothengatter in Imola in het diepe gegooid", aldus Zakows ki. Huub Rothengatter debu teert op zondag 27 april op het Italiaanse circuit, waar dan om de Grote Prijs van San Marino wordt gereden. Het doel van Zakspeed, dat naast Rothen gatter al een wagen voor de Brit Jonathan Palmer inzet maar beide rijders gelijk wil behan delen, is dit jaar tenminste een punt voor het wereldkam pioenschap te behalen; dat staat gelijk aan een zesde plaats in en race. Rothengatter is voorzichtiger. Hij zei vrijdag slechts aan uitrijden te denken, een perspectief dat hij bij Spirit en Osella onder de noemer kilo meters maken ook al op het oog had. MOSKOU (SID) - Tsjechoslowa- kije heeft gisteren voor het eerst een wedstrijd gewonnen tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey (A-groep) in Moskou. De regerend wereldkam pioen won met 5-2 van de Verenig de Staten. Eerder verloor de ploeg van Polen, West-Duitsland en Zwe den en werd gelijk gespeeld tegen Finland. Tsjechoslowakije maakte vier treffers in de eerste periode en nam daarmee een beslissende voor sprong. Pas toen het 5-0 stond, kwam de Verenigde Staten tot sco- Mmder groot was het krachtsver schil in de ontmoeting tussen Fin land en Polen. Nadat de Finnen twee keer gescoord hadden, maak te Polen gelijk. Finland won uitein delijk met 4-2. Tsjechoslowakije - Verenigde Staten 5-2 (4-0, 0-0, 1-2). 9. Pasek 1-0, 11. Hrdina 2-0, 16. en 18. Pro- haska 3-0 en 4-0, 41. Liba 5-0, *2. Donatelli 5-1, 59. Brown 5-2. Finland Polen 4-2 (2-1,1-1,1-0). I. Lehtonen 1-0, 9. Jarvenpaa 2-0, II. Zabawa 2-1, 22. Ujwary 2-2, 34. Jarvenpaa 3-2, 57. Ruotanen 4-2. De Sowjet-Unie heeft vrijdag ten koste van Canada de vijfde zege behaald in het toernooi om het we reldkampioenschap ijshockey (A- groep) in Moskou. Het duel tussen de record-wereldkampioenen - de Sovjetunie en Canada veroverden elk negentien keer de titel - eindig de in 4-0. Tot aan de laatste periode was het onzeker welke ploeg de wed strijd in het uitverkochte Loesjni- ki-stadion zou winnen. Door een treffer van Bykov in de eerste pe riode leidde de gastheer slechts met 1-0. In het laatste deel van het duel bouwde de Sovjet-ploeg die voorsprong uit. Met twee treffers in 23 seconden tijd maakte Zweden een einde aan de hoop van West-Duitsland om een punt over te kunnen houden aan de ontmoeting met de nummer twee van de ranglijst. Halverwege de wedstrijd stond het nog 2-2, maar Zweden liep snel uit naar 4-2. West-Duitsland deelt nu de laatste plaats met Polen. Sowjet-Unie - Canada 4-0 (1-0, 0- 0, 3-0). 5. Bykov 1-0, 46. Larionov 2-0, 51. Bykov 3-0, 54. Kaminsky 4- Zweden - West-Duitsland 4-2 (2- 1, 0-1, 2-0). 7. Kiessling 0-1, 12. Rundqvist 1-1, 17. Steen 2-1, 37. Höfner 2-2, 48. Eklund 3-2, 49. Sö- dergren 4-2. De stand na vijf wedstrijden: 1. Sovjet-Unie 10 punten, 2. Zweden 8,3. Finland 7, 4. Verenigde Staten en Canada 4,6. Tsjechoslowakije 3, 7. West-Duitsland en Polen 2. van pompeus gedoe. Als prof heb ik natuurlijk bepaalde verplichtin gen, maar ik beweeg me nu een maal vlotter in de Ierse weilanden als ik op fazanten jaag, dan in het Lido van Parijs, waar de trofee voor het Super Prestige wordt uit gereikt". Te midden van het Ierse boeren volk voelt Kelly zich op zijn ge mak. Na zijn wielerloopbaan weet hij dan ook al zijn bestemming. „Daarover kan geen enkele twijfel bestaan. Na mijn profcarrière kom ik terug in Ierland. Naar het bedrijf van mijn ouders in Carrick-on- Suir. Om er te boeren". DEN HAAG (ANP) - In de 21c Am- stel Goldrace op zaterdag 26 april maakt de 21-jarige Belgische wiel renner Ludo Giesberts zijn debuut in de ploeg van Peter Post. Gies berts is een leerling uit de wieler- school van Rik van Looy. Hij te kende gisteren een contract, dat hem tot en met 31 december aan de ploeg verbindt. Peter Post zat met het oog op de Ronde van Italië om nog een renner verlegen. Hij had, na het uitvallen van de Australiër Phil Anderson, maar acht renners voor de Giro. De ploegen beginnen daar met negen man. AMSTERDAM (ANP) - Water- polo-international Ronald Hermsen speelt volgend sei zoen bij de Amsterdamse club Het IJ, die in de eerste klasse uitkomt. Hermsen die vorig jaar speelde bij De Zijl, vierde onder leiding van coach Harrie Vriend tot nu toe successen bij HZC De Robben uit Hilver sum. De grillige aanvaller ver klaarde niet in de eerste plaats uit financiële overwegingen naar Het IJ te zijn overgestapt. „De sfeer bij die vereniging spreekt me aan. Ik heb in het verleden al vaker met trainer Alex Meester gepraat over mijn overgang en nu heb ik de knoop doorgehakt". De internationale loopbaan van Hermsen lijkt, en niet eens door zijn stapje terug naar de eerste klasse van het landelijk waterpolo, voorlopig voorbij. Hij heeft bedankt voor de selec tie van bondscoach George Geurtsen, die zich voorbereidt op de wereldtitelstrijd in Ma drid. „Ik doe in de zomer twee- èneenhalve week mee in de En gelse competitie. Dat kon niet samengaan met de belangen van de Nederlandse ploeg, vond men. Ik moest kiezen en heb besloten dan maar niet in Oranje te spelen". Hermsen krijgt bij Het IJ ko mend seizoen gezelschap van zijn huidige clubgenoot en jeugdinternational Robert Bi- zot. Trainer-coach Meester trok verder het 19-jarige talent Ruud Schuit van HPC uit Heemstede aan en kan ook weer rekenen op achterspeler Arnold Rood, die een jaar rust had genomen. UTRECHT (ANP) - Breda heeft dit jaar op 8 juni de ouverture van de atletiekwedstrijden van het Nederlandse Grand Prix. De overige wed strijden wordt een gehouden op 19 juni (Leiden), 6 juli (Vught) en 3 au gustus (opnieuw Vught, finale). In tegenstelling tot vorig jaar zullen ook buitenlandse atleten aan de wedstrijden deelnemen. De KNAU heeft een toezegging binnen van de Australische atletiekbond. De eerste editie, vorig jaar, was geen succes. De interesse van de Nederlandse atleten was gering en de weersomstandigheden waren slecht. Het ligt in de bedoeling van de KNAU van de Adriaan Paulen Games een jaarlijkse wedstrijd te maken. Het bestuur van de atletiekunie een werkgroep ingesteld, die zich zal bezighouden met de voorbereiding van de ouverture in 1987. De IAAF heeft medewerking toegezegd aan dit evenement ter ere van de vorig jaar overleden ex-voorzitter

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15