Middeleeuwse opvatting kerk over werk kosters Vrouwen in staf bisdom Utrecht Onderbetaling, overwerk en weinig waardering 'We gaan als broeders en zusters met elkaar om' ZATERDAG 19 APRIL 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Aan het eind van het gesprek vraagt koster Willem Spuy er geen al te somber verhaal van te maken. Maar veel op wekkends is er niet te mel den. Wie Spuy laat praten over de arbeidsomstandig heden van de Nederlandse kosters, valt van de ene ver bazing in de andere: „Als je me hoort, denk je, waarom doet die man het, maar toch, ik doe mijn werk nog steeds met plezier. Ik be doel, het is ook voor mijn geloof, hè". door Runa Hellinga Van de kerk, met haar beroep op christelijke naastenliefde, zou je als buitenstaander verwachten dat het een redelijke werkgever is. De kosters hebben daar andere erva ringen mee. Afgelopen zaterdag hield de Protestants-Christelijke Vereniging van Kosters (PCVK) een ledenvergadering in Nijkerk en daar kwam heel wat onvrede op tafel. Niet alleen zijn de lonen heel laag, de kerkbesturen hebben vaak middeleeuwse opvattingen over de wijze waarop ze met hun personeel omgaan. Er bestaat een cao, maar die wordt zelden nageleefd. Doopvont „In de kerkbesturen zitten men sen die absoluut niet weten waar over ze praten", zegt Spuy die zelf in het hoofdbestuur van de PCVK zit: „Bijvoorbeeld, wij moeten de kerk schoonhouden, denk je dat ie mand uit het bestuur weet hoeveel tijd dat kost en wat erbij komt kij ken? Dat zijn toch allemaal intel lectuelen, dokters, advocaten, on dernemers, die weten niets van schoonmaken". De koster is voor de meeste men sen de man die op zondag de kerk deur opendoet, de gebedenboeken klaarlegt en in een mooi pak bij de uitgang staat. Verder zorgt hij dat het doopvont gevuld is en dat alles klaarligt op de plek waar het thuis hoort. Een soort bijbaantje dus, maar van dat beeld klopt niet veel. Dat blijkt uit de sollicitatie-eisen waar Spuy destijds aan moest vol doen: hij moest kunnen boekhou den, technisch inzicht hebben, ver stand hebben van brandpreventie en schoonmaken en hij moest een EHBO-diploma bezitten. Natuurlijk is de ene kerk de an dere niet en in een kleine kerk op het platteland is minder te doen dan in een kerk met zalen die ver huurd moeten worden. Maar in kleinere kerken is de koster dan ook meestal parttime in dienst, en voor minder uren dan hij in werkelijkheid maakt. De Haagse Opstandingskerk, waar Spuy koster is, is een grotere kerk met een aantal zalen. Die wor den geregeld verhuurd aan kaart clubs, bejaardensociëteiten en een groot mannenkoor. Dat betekent veel extra werk: schoonmaken, stoelen klaarzetten, het koffie- en drankbarretje beheren. „Als ik die exploitatie niet goed zou doen, stond ik snel op straat. Door die zalen kost ik feitelijk niets. Ik maak jaarlijks een omzet van 30.000 gulden, meer dan mijn salaris". Volgens de cao zou Spuy eigenlijk koster-beheerder moeten zijn. Maar daar is het kerkbestuur niet aan begonnen, want dan moe ten zijn overuren uitbetaald wor den. Voor het beheer van de zalen wordt Spuy niet betaald, maar hij mag een deel van de opbrengst van de koffie en de drank houden. Niet dat hij daar rijk van wordt: vorig jaar had hij met dat extraatje erbij een bruto-inkomen van 28.000 gul den. Gezin En daarvoor heeft het kerkbe stuur feitelijk twee werknemers in dienst. Toen Spuy 21 jaar geleden ging solliciteren, moest zijn vrouw mee naar het gesprek. Een koster zonder vrouw, dat is ondenkbaar. Het is zelfs gebeurd dat een koster ontslagen werd na het overlijden van zijn vrouw. Spuy zegt dat hij het alleen ook niet af zou kunnen: „In drukke tij den, bijvoorbeeld in december, werken we samen zo'n 150 uur per week. Als je dat tegen het kerkbe stuur zegt, komen ze ermee aan dat je het in de zomer rustig hebt. Maar die tijd heb je hard nodig. Als de zalen stilliggen, hebben we einde lijk tijd om goed schoon te maken en achterstallig onderhoud te ver richten". Als hij ziek is, wordt ervan uitge gaan dat zijn vrouw zijn werk over neemt: „En dat betekent dat je vaak door blijft lopen met een griep. Zij kan het werk onmogelijk alleen aan, er komt veel sjouwwerk bij kijken. Als het mannenkoor bij voorbeeld komt zingen, moeten al le stoelen in de kerk worden ver plaatst". Het gebeurt zelfs dat zijn kinde ren meehelpen. Nadat een aantal keren achter elkaar was ingebro ken in de kerk, besloot Spuy om samen met- zijn zoon, die electri- ciën is, een alarminstallatie aan te leggen in de kerk. Het bestuur ging ermee akkoord en was zelfs bereid om hen ieder 250 gulden voor de moeite te betalen. Een paar maan den later had men daar echter spijt van en is dat geld in bedragen van 100 gulden per maand op Spuys sa laris ingehouden. Een koster kent geen 40-urige werkweek en vakantie nemen is ook een probleem. Spuy kan daar over meepraten. Met arbeidstijd verkorting meegerekend zou hij per jaar recht hebben op zo'n 55 vrije dagen. Maar sinds vorig jaar augustus heeft hij niet één vrije zondag meer gehad en de laatste keer is hij in zijn vakantie terugge komen omdat er een trouwerij was en zijn (onbetaalde) vervanger die dag niet kon. Zijn zilveren bruiloft is door zijn werk ook een beetje in het water gevallen. Het was toevallig op een zondag. Ongelukkigerwijs kreeg zijn vervanger ruzie met een aantal kerkgangers over een gereserveerd bankje. De man was daar erg van overstuur, zodat Spuy de dienst zelf maar begeleid heeft: „En dan zie je dat steeds meer kerken de koster willen afschaffen en met vrijwilligers willen gaan werken. Ik bedoel, die mensen doen echt hun best, maar het is hun vak ge woon niet". Nijdig wordt hij als hij praat over de dood van zijn moeder: „Die heb ik tussen neus en lippen moeten begraven. Ik heb er niet eens een vrije dag voor kunnen nemen". Eigen geld Niet alleen op de koster wordt zoveel mogelijk bezuinigd. Ook al le overige uitgaven worden zo laag mogelijk gehouden. Zo krijgt hij 45 gulden per maand voor schoon maakmiddelen. Dat betekent dat er regelmatig uit eigen zak geld bij moet: „Dat je de marmeren tegels in de kerk af en toe in de was moet zetten, dat begrijpen ze bij het be stuur gewoon niet". Kosters wonen meestal vrij in een dienstwoning. Spuy vindt dat geen onverdeeld plezier: „Kosters laten zich makkelijk intimideren. Laten we eerlijk zijn, we zijn men sen met weinig opleiding. Als je in een dienstwoning zit, word je al snel bang dat je niet alleen je baan, maar ook nog je huis verliest als je je beklaagt". De arbeidsvoorwaarden zijn het slechtst bij de hervormde kerk. Daar bepaalt ieder kerkbestuur zelf de voorwaarden waarop de koster in dienst is. Bij de gerefor meerden zijn er landelijk afspra ken gemaakt, maar ook daar houdt niet ieder bestuur zich eraan. Ook daar krijgen mensen individuele contracten voorgelegd. Spuy verbaast zich er wel eens over wat de mensen allemaal pik ken. Zo heeft een op de vijf kosters geen pensioenregeling en zijn er contracten waar helemaal niets ge regeld is over de aanschaf van schoonmaakmiddelen. De koster is de sluitpost van de begroting en een bedankje kan er zelden af. „Een jaar geleden hadden ze za terdagnacht om vier uur de ruiten van de kerk ingegooid. We hebben met het hele gezin tot 's ochtends zeven uur glas staan rapen om te zorgen dat alles voor de dienst om negen uur in orde was. De enige reactie die we kregen was een doosje bonbons van een gemeente lid. Een bedankje van het bestuur kon er niet af, dat vindt dat blijk baar vanzelfsprekend. Dat zegt dan: het is toch ook liefdewerk. Maar liefdewerk dat verplicht wordt, is geen liefdewerk meer". Koster Willem, Spuij in z'n kerk: "Liefdewerk dat verplicht wordt, is geen liefdewerk meer" UTRECHT (GPD) - Die sigare- lucht in het aartsbisschoppelijk pa leis; drs. Maijet de Jong en Maria Jesse Tholen kunnen er nog maar niet aan wennen. Zij zijn de eerste niet-religieuze vrouwen die in het voorname pand aan de Utrechtse Maliebaan werken. Marjet (30) als coördinatrice pers en publiciteit van het aartsbisdom en Maria Jes se (32) als bureausecretaris van de bisdomstaf. door Peter van der Maat De jongedames zijn de opvolgers van drs. J. Berntsen, die zich in het Overijsselse Wijhe heeft gevestigd als pastoor. Hij is twaalfeneenhalf jaar chef de bureau en perschef ge weest. Met de benoeming van het tweetal heeft kardinaal dr. A. Si- monis een opzienbarend besluit genomen. In het paleis was voor heen alleen in de huishoudelijke dienst plaats voor religieuze vrou wen, nonnen. Afgestudeerd aan de Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht, verkoos Marjet de Jong de functie van coördinatrice pers en publiciteit boven die van pastoraal werkster. Maria Jesse Tholen is oorspronkelijk verpleegster, maar werkte de laatste jaren als secreta resse in het Franse bedevaartsoord Lourdes. Nu hebben de vrouwen een vaste plaats aan de tafel van de bisdom staf, waarin behalve Simonis onder anderen de hulpbisschoppen Niën- haus en De Kok zitting hebben. - De perszaken behartigen, bete kent dat His Masters Voice? Marjet de Jong: „Het is mijn taak om als 'kanaal' te functioneren. Ik moet betrouwbaar en accuraat in formatie doorgeven. Dat betekent dat de staf mij moet kunnen ver trouwen". - Hoe wek je dat vertrouwen bij een man als Simonis, die zich liever afsluit voor alles wat met de media heeft te maken? „Als je bijna tien jaar theologie hebt gestudeerd, ben je al zo lang in het kerkelijk circuit bezig dat ze je wel kennen. Bovendien heb ik onder andere les gehad van hulp bisschop De Kok, dus ik was hier geen vreemde". Zij moet de communicatie bin nen het bisdom bevorderen. Hoe dat precies vorm moet krijgen ligt nog niet vast, maar zij stelt de pas torale kant van het werk voorop: „Het aartsbisdom is een enorme lap grond en de mensen moeten van elkaar weten dat zij in principe met dezelfde dingen bezig zijn. Misverstanden staan verbon denheid in de weg, dus die moet je zien te voorkomen". Als een van haar mogelijkheden noemt zij het schrijven van artike len voor de parochiebladen. Het bisdom Utrecht telt 365 parochies en vrijwel alle hebben een eigen mededelingenorgaan, variërend van een stenciltje tot een fraai ge drukt magazine. „Vaak worden die blaadjes door één persoon gedaan en als die weg valt gebeurt er niets meer. Met nieuwsberichten en pastorale arti kelen zou je een aanvullende taak kunnen hebben". „Zo zou je mensen in ziekenhui zen ook kunnen laten zien dat zij tot een grote gemeenschap beho ren, een gevoel geven dat de kerk hen niet vergeet. Er is niemand bij gebaat als je het aartsbisdom pot dicht houdt. Ik vind het een hele nuttige functie om bij te dragen aan de openheid". Maria Jesse Tholen reisde twee- eneenhalf jaar geleden voor .ver dieping van haar geloof naar Lourdes, alwaar zij theologische cursussen volgde. Zij beschouwt het als haar opdracht om als „chris ten in de maatschappij te staan". Simonis kende zij van bedevaarten naar Lourdes, die zij als verpleeg ster begeleidde. De kardinaal vroeg haar om bureausecretaris te worden. - Krijgt u veel mensen aan de te lefoon die kritiek hebben op de han delswijze van de kardinaal en uit de kerk stappen? „Nee", zegt Maria Jesse. „Het is wel begrijpelijk dat mensen uit pijn, onbegrip of moedeloosheid uit de kerk gaan, maar als je dat doet ben je naar mijn idee niet echt met de gemeenschap bezig. Ik vind het fijn om er middenin te staan". Beiden spreken over het aarts bisdom als over „een gewoon be drijf'. Maria Jesse: „Het is uiter mate boeiend. Nee, ik heb geen moeite met het gezag, ook in de kerk heb je leiding nodig. Het is bovendien de wil van de Heer dat het zo gaat". Marjet: „Ik vind dat hier heel collegiaal wordt gewerkt. Naar mijn gevoel gaan we meer als broeders en zusters met elkaar om dan als gezagsdragers en onderda nen". Zij beschouwt de aanstelling van haar en van Maria Jesse als „een logische ontwikkeling" binnen de katholieke kerk: „Ik heb theologie gestudeerd en vind het zelf eigen lijk normaal dat ik een functie als deze kan krijgen. Maar ik ben me er wel van bewust dat het toch een beetje bijzonder is". - Er is een proces gaande binnen de kerk, worden vrouwen serieuzer genomen? Onze aanwezigheid hier is het re sultaat van dat proces", antwoordt Marjet. „Maar ik zit hier niet om er een bijdrage aan te leveren", haakt Maria Jesse daarop in. Ze zegt: „Ik heb er geen behoefte aan om te la ten zien dat vrouwen meer in hun mars hebben". - Vrouwen mogen nog steeds geen priester worden. U bent zelf theologe, heeft nu hier een plaats gekregen, maar het ambt mag u niet vervullen. Steekt dat niet? Marjet de Jong: „Dat is geen punt om op dit moment te bespre ken. Ik ben een gewone meid, een kind van mijn tijd en ik heb een eigen mening over deze zaak. Maar ik voel me, nu ik hier net werk, nog te veel onder druk staan om er makkelijk over te kunnen praten". - Krijgt u de gelegenheid om Si monis in gesprekken over dit on derwerp te vertellen hoe u er over denkt? „Ik denk niet dat ik tegen hem kan zeggen: kunt u dat en dat niet anders zien? Maar ik geloof wel dat het feit dat wij hier werken indirect inyloed op hem zal hebben", zegt Marjet. Maria Jesse: „We kunnen hier heel open met elkaar praten. Ik voel me nooit geremd om iets te zeggen". In een interview met het week blad Hervormd Nederland van vo rige week zei kardinaal Simonis dat vrouwen in de kerk onvervang bare waarde hebben. Het priester schap is zijns inziens echter voor behouden aan mannen. En zo past volgens hem een vrouw ook niet achter een vuilniswagen, dat vindt hij „onwaardig, dat hoort niet". - Kan een vrouw achter een vuil niswagen? Marjet: „Het is droevig dat men sen zulk werk moeten doen. Maar ik vind dat vrouwen dat wel kun nen". Maria Jesse: „Elk werk heeft zijn waarde en als het moet gebeu ren, kunnen vrouwen dat net zo goed". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 oec.studentendienst; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 drs. Blenk (Am sterdam): Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor Van Well en drs. Van Caste ren, 11.15 pastoor Van Well; Bethlehemk. (Diiftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jongeneel (Bunnik); Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 pas teur Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 A. de Jonge; Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Van Beinum; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Driebergen (Katwijk aan Zee); Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina mese.) 10 hr. Brouwer (Katwijk); Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 hr. Jonge neel (Bunnik), 5 ds. Koolstra; bejaarden huis Groenhoven 10 ds. Hemmes (Oegstgeest); Merenwijk zie herv. gem.; Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. Rodenburg; Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driflstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. B.A. Koek; Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek (Westerhaar), 18.30 hr. Brouwer (Alkmaar); Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 10 M. Kloostra (Hilversum); Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11 vm; Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 Hr. Blok (Aspe- ren); Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 10 rev. Walterman, woensdag Zijlsingel 2, 8 evangelist Zijl stra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 Evan- geliste Van Wieringen; Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7; Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) 10.30; Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20; Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) onbe kend. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizer- kade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammen- schansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl- straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Me renwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oecum. avondgebed in oud- kath. k. Zoeterw.singel. en Rodenrijs); Geref. Kerk 10 ds. Mod deraar bevestiging van ds. P.W. van Wijngaarden 6.30 ds. Wildschut; Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Korving (Veenen- daal), 5 ds. Sorge (Rijnsburg); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Schuurman (Katwijk a.Z.); Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opstandingskerk 10 kand. de Roest, 6.30 ds. v.d. Heiden; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 drs. Brombacher; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Sions- kerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ou- wendijk; Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. F.J. Boer, 6.30 ds. Schuring (Hauler- wijk); Salv.kerk 10 ds. Schuring (Hau- lerwijk), 5 ds. P.W. van Wijngaarden, in trede; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. H.J. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Biewenga (Zoetermeer), 4.30 ds. M. de Jong; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. Veenstra, 6.30 hr. Zuidam; Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn; Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonne weg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. gezinsdienst. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 viering le BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto; Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Assies; Geref. Gem. 9.30 en 18 leesditnsten, donderd. 19.30 ds. Blok (Nunspeet). BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Van de Hoef, 6.30 kan. Zorge (Oudekerk a.d, IJssel); Salv.kerk 10 ds. Maarsingh (Amersfoort); Bethl.kerk 10 ds. Geertsema (Zwijndrecht), 6.30 ds. Van de Hoef; Geref. Kerk 10 ds. W.A. v.d. Berg, 6.30 ds. E. Zijlstra (Wilnis); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) geen opga ve; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst; Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk y.3ü ds. Vlasblom, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 drs. Meijer (Ouderkerk a.d. IJssel; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Lof (Rotterdam); Geref. Gem. 9.30 leesdiest, 15.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. Van der Linden (Hattem), 6.30 ds. Dek ker (Rotterdam); Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz; Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks (Vinkeveen), 19 ds Wolthuis (Heemstede); Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Eerland (Putten); Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. 'Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 18 drs. Spaans; Ontm.kerk 10 ds. Niel (Rijns- burg), 18.30 ds. Aarents; Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 ds. Van Galen (Heemstede), 5 ds. Van Breevoort; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 kand. Spaans, 6 ds. De Jong; Ichthusk.10 ds. Sjollema, 5 ds. Van Slie- drecht; Pniëlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Van Roon; Maranathakerk 10 ds. Schuurman, 6 kand. Hiensch; Overduin 2.15 ds. Van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. J.C. Visser-Schroot (Den Haag) Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 on bekend, 17 ds. Van der Horst; Triumfa- tork. 9.30 ds. Van der Horst, 17 onbe kend; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. 11 kand. De Groot, 7 ds. Bieuwenga; Chr. Geref. K. 10 en 17 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en-5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. Driesprong (Dordrecht). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Wallinga (Leiderdorp), 7 ds. Nap (Woerden) gem. dienst in de geref. kerk; Geref. Kerk 10 ds. Bade. Van Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Van der Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van Loenen; Leythenrode geen opgave; Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. W. v.d. Kamp (Rijnsaterwoude); Geref. Kerk 9.30 HA en 7 ds. Van der Kooi; Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft; Geref. Kerk 10 ds. Van der Wall (Hille- gom), 7 mr. Vreugdenhil (Koudekerk a d. Run); Geref K. Vrijg. 10 30 en 16.30 kand. Kramer; Ned. Geref. Kerk (Salva- tori) 10.45 ds. Brink (Haarlem), 17 ds. Vos; Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Gezicht op het hart van Leiden met de Hoogland se kerk. (foto Wim Dijkman) Dijken; Geref. Gem. 10 en 16 leesdienst; Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr H. de Groot; Rk Kerk: Agatha- kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest (Leiden), 6.30, ds. Wegerif; Geref. Kerk 9.30 ds. S. v.d. Veen (Rijs wijk); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. L.W. van der Meij; Re monstr. Gem. 10 dr. Meijering; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. L F. de Graaff, 6.30 ds. Kaai; Geref. Kerk 9 30 ds. De Heeten (Hoofddorp), 7 ds. Van Wallinga (Leiderdorp); Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma; Geref. Kerk ds. Thijs (Blaricum, 6.30 ds. Brouwer (Katwijk); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. D. Visser; Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. M. Schreuder, 7 hr. Fluit (Gouda). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee HA, 5 ds. J. v.d. Velden; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenberg HA; De Rank (Golf baan) 10 ds. G.H. van Kooten; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 HA ds. Kuiper, 17 HA ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Korenhoff, 19 ds. Kui per; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Vol le Evang. Gem. Shalom, Ruiterstraat 8, 7 evang. Modderkolk; Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij; De Zilk geen dienst; Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. J.J. Kooman en Pastor D. Koster oec.dienst; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. E.P. Meijering, 7 ds. De Zeeuw; Geref. Kerk 10 ds. P.C. Koster (Kat wijk); Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 8.45 kand. Kramer (Kam pen), 16.30 ds. Feenstra (Berkel Roden rijs); Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 16 ds. Kiezebrink (Haarlem); Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes; Ende geest 10 pater Boshouwers; Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. J. de Korte; Geref. K. 9.30 kand. Zijl (Nijmegen), 6.30 ds. Verhoeven (Haarlem); Rk Kerk'zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Molenaar (Scheveningen), 7 ds. W. v.d. Kamp; Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. G. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wisse, 5 ds. Van Niël; Be- thelkerk 9.30 ds. Van Niel; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Czina; Imm.kerk 9.30 en 10.30 ds. Czira, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel; Geref. Kerk Vrijg. geen opgave; Chr. Geref. K. 9.30 ds. W. van Sorge, 5 ds. R. van Beek (Veenendaal); Evang. Christengem. (au la mavo) 10 hr. Vork (Heerde); Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 HA ds. Germans, 7 ds. Donkersloot (Hoek van Holland); Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 ds. Donkersloot; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul- laan 17) 10 ds. Blaauw (Amsterdam); Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 dr. S. Meijer (Leiden); Geref. Kerk geen opgave; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Teygeler (Scheve ningen); Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 drs. Koning-Polet (Gouda); Geref. K. Vrijg. geen opgave. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Mey (Den Haag); De Ont moeting (Noordhofland) 9.30 ds. Ree dijk (Rhoon); Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Verheule; Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth- .laan) 9.30 ds. B.v.d. Kamp (Bleiswijk), 16.30 ds. J. Niesing (Hagestein); Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart HA, 5 oecom. zangdienst; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) geen opgave; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.00; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. L. Roetman; Hoeksteen 9.30 en 3 (aangepaste dienst) ds. Goos- sen, 6.30 ds. Wieman (Bodegraven); Be- thelk. 9.30 ds. Grienigt (Bennekom), 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. Bon- gers, 7 drs. Yntema (Utrecht); Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Veldhuizen (Schoonhoven), 5 ds. Femhout (Al phen); Ontm.kerk 10 ds. Bongers; Re monstr. Gem. geen dienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 16.30 kand. Van Dis, 19 muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Van de Kamp; Messiask. 10 ds. Van Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Van Gorsel (Gouda); Geref. Kerk Zijllaan 10 en 17 ds. C. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 9.30 ds. Breen, 14.30 ds. Groeneveld; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. B. van Ginkel (Am sterdam). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. IJsenga (Zwammerdam), 6.30 ds. De Graaf (Hazerswoude); Geref. Kerk 9.30 HA en 18.30 HA drs. Aalders; Ned. Prot. Bond (De Wijk) 11.30 drs. Roos (in herv. kerk Nieuwveen); Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hulp prediker J. de Haan; Geref. Kerk 9-30 kand. Wielsma (Uithoorn), 7 hr. M. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Dronkers; Rk Kerk St Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en Geref Kerk 10 ds. Knotters (Oudewa ter), 18.30 ds. De Ruiter (Huizen); Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11