NIEUWE REGELS EN NORMEN VOOR STUDIEFINANCIERING immmm VOOR STUDERENDEN VAN 18 TOT30 JAAR De belangrijkste veranderingen: WETSMM- Kinderbijslag Met ingang van 1 oktober 1986zat de kinderbijslag worden afgeschaft voorstudenten en scholieren van 18 jaar en ouder Basisbeurs Vnor de kinderbijslag komt een gratis basisbeurs voorstudenten en scholieren van 18 jaar en ouder. Dus voor iedereen en onafhanke lijk van het inkomen van de ouders. Aanvullende financiering Er kan aanvullende financiering worden aangevraagd. Die bestaat uit een stukje rentedragende lening en een stukje aanvullende beurs. Beide zijn afhankelijk van de draagkracht van de ouders. Ie Rentedragende lening De rentedragende lening is afhan ke/ijk van de onderwijssoort en moet worden terugbetaald. 2e Aanvullende beurs De naam zegt het al: de aan vullende beurs is een aanvulling op de basisbeurs en de rentedragende lening Ook afhankelijk van uw studierichting. Zoals bekend hoeft Hoe aanvragen? Studenten en scholieren die al studiefinanciering hebben, worden automatisch opgenomen in de nieuwe regeling. Rustig afwachten dan. Studeerde u tot nu toe van de kinderbijslag dan moet u nu zelf een aanvraag insturen. Dat kan vanaf 24 maart a.s Er verandert nogal wat Kamer de Wet op de Studiefinancie ring. Kortweg WSF18+. De Eerste Kamer moet haar oordeel nog geven, maar toch wil de centrale directie Studiefinanciering u nu al informeren over deze grote verandering in het beurzenstelsel. Want als het allemaal doorgaat verandert er nogal wat. Dan hebben we het over 1 oktober De kinderbijslag maakt plaats voor de basisbeurs De kinderbijslag voor de groep van 18 jaar en ouder verdwijnt. Maar daarvoor in deplaatskomt een basis beurs voor iedereen. Woónt u op kamers dan hebben we het over 1595.41 per rnaand, woont u bij uw v ouders da n is de basisbeurs f 262,08 per maand. Isdat alles? Nee. Komlu met de basisbeurs niet uit en kunnen uw ouders onvoldoende bijdragen? Dan is er aanvullende financiering mogelijk. Daarover dadelijk meer. Overigens,.valt u niet onder de Wef op de Studiefinanciering dan blijft; hét recht op klnder bijslafg in principe bestaan. Voor welke scholieren en studenten? Om voor WSF18+ in aanmerking te komen moet u full-time dagonder wijs volgen. En de school moet door zen zijn. WSf 18+ is er dus niet alleen voor studies aan de universiteit of 'hogeschool en het H80, Onder andere ook het tBO, VWO. HAVO en MAVO komeninaanmerking. U moet wet 18 jaarof ouder zijn. Als u uw studio voor uw 30ste begint, magu .die roet WSF 18+ afmaken. In dat gevat mag u na uw 30sie niet meer omzwaaien. Voor studies aan sommige nog nader aan te wijzen instellingen binnen de EG s er onder een aantal voorwaarden De nieuwe regeling bestaat uit drie stukjes financiering Uw studie wordt gefinancierd uit een basisbeurs, een rentedragende lening en een aanvullende beurs. Lening en aanvullende beurs vormen samen de aanvullende financiering. De basisbeurs is er voor iedereen. Wat u aan aanvullende financiering kunt krijgen is echter afhankelijk van het oudertijk inkomen. De basisbeurs De basisbeurs is een gift. Wie bij zijn ouders woont krijgtf 262,08 per maand en wie op kamers woont f 595,41,.schreven we ai. De basis beurs is er voor iedereen en is onaf hankelijk van de onderwijssoort en het ouderlijk inkomen. De rentedragende lening De rentedragende lening is afhankelijk van het ouderiijk inkomen en verschilt daarbij per onderwijs soort tie maximale leningen per maand zijn: - wetenschappelijk onderwijs f291,66 - hoger beroepsonderwijs f208.33 - middelbaar beroeps- onderwijs 1126,— - HAVO, VWO v.a. vierde Was f 83,33 Zoais u ziet: geen rentedragende lening in het overig voortgezet onderwijs. We) een aanvullende beurs. Leest u maar eens verder. De aanvullende beurs De aanvullende beurs is net als de basisbeurs een grft. Ook de aan vullende beurs is afhankelijk van het ouderlijk inkomen en verschilt daarbij per onderwijssoort. De maximale bijdragen per maand zijn: - wetenschappelijk onderwijs 1127,60 -hogerberoepsonderwijs fi84,93 - middelbaar beroeps onderwijs f 238,08 - HAVO, VWO v.a. vierde klas 1250,58 f333.91 Toeslagen Zijn dit nude bedragen waarvan u moet leven en studeren? Nee, er zijn soms toeslagen mogelijk. Thuis wonende studenten kunnen een tegemoetkoming In de reiskosten krijgen. Verder zijn er toeslagen voor een alleenstaande student met een of meer kinderèn jonger dan 18 jaar en voor studenten met een financieel afhankelijke partner. Inkomen ouders belangrijk Voor alleduidelijkheid: de bedra- gen die u tot nu toe gelezen hebt zij n maximale bedragen. Kunnen uw ouders veel bijdragen, da n krijgt alleen de basisbeurs en geen aan vullende financiering. We veronder stellen dat uw ouders kunnen bijdra gen vanaf een belastbaar inkomen van f25.536,-. Hoe hoger het inkomen, hoe lager de aanvullende financiering. Op de basisbeurs is het inkomen van uw ouders niet van invloed. Ook uw eigen inkomen en dat van uw partner ku nnen tot kortin gen leiden. Let wel: zowel kortingen op de aanvullende financiering a Is op de basisbeurs. Wa n neer te ru g betal en? Wat u leent zal - zoals u zult begrijpen - moeten worden terug betaald. Met rente. De lening wordt overigens pas rentedragend nadat u bent gestopt met de studie. De minis ter stelt ieder jaar het rentepercen tage vast Dit ligt een half procent Hoe en waar aanvragen? Vbordaf we deze vraag beant woorden. moeten weeerst weten wie ubeht! Hebt u voor het studiejaar 1986/198? at een aanvraag vooreen rente. Maximaal twee jaarna beëindiging van uw studie begint de terugbetaling. Daar mag u in principe 15 jaar over doen. Voortaan zelf aanvragen Dat is even wennen. Zit u bijvoor beeld op de HAVO, dan moet u nu zelf WSF 18+ aanvragen. En hef geld wordt ook op uw eigen rekening koming in de studiekosten ingediend, dan wordt u automatisch geregi - streerd als aanvrager voor hel nieuwe stelsel. U kunt dan nog wel een paar aanvullende vragen verwachten. Staat u daarentegen niet bij ons j Voor u ligt een brochure met aanmeldingsformulier klaar bij de scholen, postkantoren én bibliotheken. Overgangsregeling De leeftijdsgrenzen van 18 en 30 jaar geiden volgens deovergangs. regeling niet op het moment van invoering van het nieuwe stelsel. Ais u aan een HBO- of WO-instelling een studie volgt en u in september 1986 een rijksstudietoelage ("oude" stelsel! hebt. mag u ondanks uw leeftijd die studie met WSF 18+ voltooien. Ontvangt u in september 1986 een rijksstudietoelage ("oude" stelsel) onafhankelijk van het inkomen van uw ouders, da n zat dat onder WSF 18+ zo blijven. U moet dan wel dezelfde studie blijven volgen. Ministerie van 4^ Onderwijs en Wetenschappen "Centrale directie studiefinanciering Postbus 30006,9700 FiH Groningen". HAAL DE BROCHURE OP SCHOOL POSTKANTOOR OF BIBLIOTHEEK irheidspublikatie staat onder het voorbehoud van de behandeling van de Wet op de Studiefinanciering door de Eerste Kamer en publikatie in het Staatsblad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10