Stroomprijs daalt opnieuw twee cent Andriessen verzacht boerenleed 'Kleine belastingfraude overbelicht' Gezin 150 gulden goedkoper uit Werkloze jongere wil juist graag een baan NAM stelt investeringen uit vanwege lage olieprijs Personeel Olland wil van commissaris af Begemann uit de problemen Opec-ministers hopen op vindingrijldieid adviseurs VRIJDAG 18 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (GPD/ANP) - De stroomprijzen in Nederland gaan omlaag voor zowel klein- als voor grootverbruikers. Dat is een gevolg van de nog steeds dalende brandstofprij zen. Een gezin met een gemiddeld gebruik (3000 kilowattuur per jaar) zal dit jaar zo'n 150 gulden minder betalen, zo is bekend gemaakt door de Vereniging van Elektrici teitsbedrijven (VEEN). De prijsverlaging kan per gebied anders uitpakken, omdat de inzet van kolen, gas en overige brand stoffen per bedrijf sterk verschilt. Landelijk wordt in ons land 60 pro cent van de elektriciteit met gas opgewekt en 30 procent met kolen. Het restant wordt met uranium ge produceerd. Ook wordt nog goed kope elektriciteit uit het buiten land ingevoerd. De kolenprijs is op het ogenblik vrij stabiel, zodat vooral gasge stookte centrales profiteren van de lagere olieprijzen. De gasprijs voor de elektriciteitcentrales, die ge koppeld is aan de stookolieprijs, is in het tweede kwartaal van 1986 bijna 18 procent lager dan in het eerste kwartaal. In het eerste kwar taal dit jaar was de gasprijs al 8 pro cent lager dan in het laatste kwar taal van vorig jaar. In die gebieden waar de elektri citeit in hoofdzaak met gas wordt opgewekt zijn dalingen van de stroomprijzen mogelijk tot ruim 2 cent per kilowattuur ten opzichte van het prijsniveau in het eerste kwartaal van 1986. In dit eerste kwartaal zijn de stroomprijzen al met een cent per kilowattuur ge daald ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar. Uit een recent door de VEEN ge maakte prijsvergelijking met het buitenland blijkt, dat de Neder landse kleinverbruikerstarieven thans tot de laagste in Europa be horen. Ook de grootverbruikers springen er gunstig uit. De Neder landse tarieven zijn thans lager dan die in West-Duitsland en ongeveer gelijk aan die in België. Het het laagste Nederlandse tarief - dat in Noord-Brabant - blijft^zelfs nog onder het niveau in Frankrijk, een land dat veel gebruik maakt van kernenergie. De VEEN, die dit jaar rekent op verdere verlaging van de gasprij- zen, benadrukt zelf geen invloed te hebben op de prijs van de met aardgas opgewekte elektriciteit. Die hangt af van de prijs van olie en de koers van de dollar. „Hierop hebben de stroombedrijven geen vat. Er is dan ook nog steeds grote behoefte om deze kwestbaarheid te verminderen", aldus een woord voerder. Hij geeft daarmee te ken nen de bouw van nieuwe kerncen trales toe te juichen, ook al zijn daar bij de huidige olieprijs weinig financiële voordelen van te ver wachten. De groei in het stroomverbruik, altijd een industriële graadmeter, is in het eerste kwartaal van 1986 vrijwel tot staan gekomen. Vorig jaar bedroeg de groei in het ver bruik 2,5 procent, evenveel als in 1984. Deze groei bleef echter achter bij de ontwikkeling in de meeste andere landen in de Europese ge meenschap. UTRECHT (ANP/GPD) - In tegen stelling tot het negatieve beeld dat ouderen over jeugdwerklozen heb ben maken jongeren die langere tijd zonder baan rondlopen, er zich bepaald niet met een "Jantje van Leiden" van af bij het zoeken naar werk. Zij willen hoe dan ook werk en zijn niet kieskeurig bij het even tueel aanvaarden van een baan. Dit blijkt uit verschillende on derzoeken die op dit terrein on langs zijn verricht. De resultaten daarvan werden gisteren bespro ken op het congres "Jeugdonder- zoek in Nederland" aan de Rijksu niversiteit in Utrecht. Werkloze jongeren blijken over het alge meen vrij positief over het verkrij gen van werk. Zij zien hun werk loosheid niet als een definitieve status, maar als iets van voorbij gaande aard. De publieke opinie over jeugd werklozen, zo geven de studies aan, is negatiever dan die over ou dere werklozen. Men denkt dat de jeugd wel aan een baan zou kun nen komen, als ze meer moeite doet en minder kieskeurig is ten aanzien van het te aanvaarden werk. De jongeren zouden minder bereid zijn tot her-, om- of bijscho ling. Zij zouden geen baan willen aanvaarden die niet overeenkom stig hun opleiding, capaciteiten of interesse is. Dit negatieve beeld van ouderen wordt weersproken door de onder zoeken onder werkloze jongeren van 16 tot 27 jaar, van wie op het ogenblik 47 procent al een jaar of langer geen baan heeft. Het betreft een groep van 170.000 langdurig werkloze jongeren. Ondanks de weinig hoopvolle vooruitzichten blijven zij uitgaan van een oplos sing van het probleem van de .ieugdwerkloosheid. Niet minder dan 85 procent denkt ooit aan het werk te zullen komen. De bereidheid tot werk is zowel onder de jongeren die nog maar kort werkloos zijn als onder de langdurig arbeidslozen groot. Zij stellen geenszins te strenge eisen aan een eventuele baan. Integen deel, de eisen ten aanzien van de vorm en inhoud van het werk zijn volgens de onderzoeken laag. Uit een ander jeugdonderzoek dat gisteren werd gepresenteerd blijkt dat jongeren tussen de vijf tien en vijfentwintig jaar met rechtser stemmen dan vijftien jaar geleden. In hun denken zijn ze ech ter wel rechtser geworden en dat geldt vooral voor jongeren met een lagere beroepsopleiding of mavo. Hun leeftijdgenoten met een hoge re opleiding zoeken hun heil eer der bjj linkse denkbeelden. Maar liefst zestig procent van lbo- en mavo-leerlingen denkt au toritair en gezagsgetrouw en is bij voorbeeld tegen krakers en femi nisten. De helft gaat nog verder en heeft een duidelijke afkeer van buitenlanders. Dat drukken ze uit in termen als: ze nemen onze ba nen af, ze horen hier niet, ze moe ten hier weg. Bij ruim twintig pro cent is sprake van duidelijk racis me; die jongeren vinden dat de buitenlanders minderwaardig zijn. Opmerkelijk zijn de verschillen met jongeren die havo of vwo vol gen: van hen is 36 procent gezags getrouw, kent 27 procent vreemde lingenhaat en is acht procent racis tisch. Dat het verschil opleidings gebonden is, verklaart de onder zoeker uit het feit dat hoger opge leiden beter in staat zouden zijn om abstract te denken. "Ze zijn meer bereid zich aan te passen, hebben zicht op alternatieven en zijn flexibeler". ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat als gevolg van de dalende olieprij zen op de wereldmarkt haar pro- duktie- en investeringsniveau om laag schroeven. Zo zal het zoge naamde F3-project in plaats van in 1988 pas in 1990 worden uitge voerd. Dat heeft een woordvoerder van de NAM gisteren bekendge maakt. Volgens de eerdere plannen zou dit jaar "begonnen worden met de bouw van de pijpleiding van 200 kilometer door de Waddenzee naar de Eemshaven. Met de bouw van het project, waarmee een investe ring van twee miljard gulden is ge- UTRECHT (ANP) - Het personeel en de ondernemingsraad van Ko ninklijke Olland bv in Nieuwegein (120 werknemers), de Industrie bonden FNV en CNV en de Unie BLHP eisen het vertrek van J. van Rooijen als commissaris van Ol land. Van Rooijen wil 20 procent van het aandelenpakket van Ol land overnemen. Volgens or en bonden weet hij dat die aandelen meer waard worden, beoogt hij een explosieve winstgroei en bestaat het gevaar dat het bedrijf daardoor over de kop wordt gejaagd. Olland heeft zich sinds 1982 vol ledig geconcentreerd op koffie-ap- paraten en -automaten, inclusief de daarbij behorende serviceverle ning. Op het ogenblik is er, na een forse reorganisatie, sprake van een snelgroeiend orderpakket en er wordt weer winst gemaakt. Van Rooijen is in 1982 - toen Olland in een financiële crisis zat - toegetre den tot de raad van commissaris sen van Olland. De or kreeg zes weken geleden een adviesaanvraag over een kapi taalsemissie van 25 procent, nodig voor investeringen die moeten worden gedaan om de groeiende stroom orders aan te kunnen en over de overdracht van een pakket Kort Zakelijk Economie VS De Amerikaanse economie is in het eerste kwartaal gegroeid met 3,2 procent op jaarbasis, zo is giste ren bekendgemaakt. Dit groeicijfer overtreft de verwachtingen van de meeste economen en maakt het minder waarschijnlijk dat er op korte termijn een verlaging van het Amerikaanse disconto zal komen. Volgens het ministerie van handel bedroeg de inflatie in het eerste kwartaal omgerekend op jaarbasis slechts 2,5 procent, het laagste per centage in negentien jaar. Vliegtarieven De vliegtarieven zouden volgens Konsumenten Kontakt op dit mo ment door de sterk gedaalde olie prijzen met zo'n 13,5 procent kun nen worden verlaagd. Maar de luchtvaartmaatschappijen weige ren de verlaagde brandstofkosten door te geven agji de consument. KK zal staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) vragen de maatschappijen via een prijsbe- schikking hiertoe te dwingen. Nedlloyd Onder de huidige omstandighe den acht de Koninklijke Nedlloyd Groep halvering van het resultaat in 1986 niet uitgesloten. Dat heeft de maatschappij gisteren meege deeld. Het zeer internationaal moeid, zal voorzover nu wordt voorzien pas in 1988 worden be gonnen, waardoor in 1990 de pro- duktie kan worden gestart. Ook het gaszuiveringsproject in zuid- oost-Drente zal volgens de NAM worden gefaseerd. Uitgangspunt blijft echter dat de gaszuiveringsinstallatie die in Em- men wordt gebouwd om de zure gasvelden in zuid-oost-Drenthe en Twente op aardgaskwaliteit te brengen eind 1987 in bedrijf geno men zal worden. Ten aanzien van andere gasprojecten zullen zowel op land- als op zee een aantal ge plande gasproduktie-installaties en daarmee samenhangende put ten worden opgeschort. Voor de oliegebieden in Schoon- ebeek en het westen van het land zullen een aantal voorziene uitbrei dingen en aanpassingen opnieuw worden bekeken. Een aantal pro- duktiefaciliteiten op het olieveld in Schoonebeek zullen voorlopig bui ten bedrijf worden gesteld. Zo zul len de bestaande plannen voor gro- aandelen aan Van Rooijen. De heer tere installaties en meer putten AMSTERDAM - Op het stationsemplacement van het Amsterdamse Centraal Station hebben ongeveer 150 machinisten, conducteurs en ander NS-personeel alle sporen bezet aan de oostzijde. Het protest, dat ongeveer drie kwartier duurde, was gericht tegen het plan de NS'ers alleen nog in de eigen districten te laten rijden. Het treinverkeer werd ernstig ontregeld. (foto anp> NS werven gepensioneerde machinisten UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen werven 65-plus- sers. Met ingang van de nieuwe zo merdienstregeling wordt een aan tal gepensioneerde machinisten in gezet in met name de regio Amster dam. Dit gebeurt omdat er met na me in de randstad te weinig vol doende gekwalificeerd personeel te vinden is, zo deelde Hans Meijer van NS-voorlichting mee. NS heeft meer personeel nodig vanwege het in gebruik nemen van de Schipholspoorlijn, vervroegd uitgetreden personeel en de ar beidsduurverkorting. Door het ge reedkomen van de westelijke tak van de ringspoorlijn ontstaan er volgens Meijer alleen al in de Am sterdamse regio zeventig formatie plaatsen. Om de plaatsen te be mannen doet NS nu een beroep op uittreders, aldus de NS-woord- voerder. Woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV zei desge vraagd dat "hy wel kan begrijpen dat de NS naar dit soort noodmaat regelen en lapmiddelen grypt. Maar dat het zover moest komen hebben de spoorwegen aan zich zelf te wijten. Bij de NS is er vol gens de vervoersbond FNV sprake van een falend personeelsbeleid". Lakeman van de Stichting onder zoek bedrijfsinformatie (SOBI), die op verzoek van de or een onder zoek heeft ingesteld, zei gisteren dat de onderneming geen enkele behoefte heeft aan een nieuwe deelnemer die een aandelenpakket overneemt op basis van de voorwe tenschap dat het over een aantal ja ren meer waard zal zijn. Hij noemde het "absoluut ontoe laatbaar dat een door de overheid gesteunde participatiemaatschap pij dit toestaat". Volgens Lakeman heeft het bedrijf nog enige jaren rust nodig om de overschakeling op koffie-apparaten goed te laten verlopen. Een versnelling van dit proces zal volgens hem de druk en de spanningen op een ontoelaatba re manier vergroten. voor reserves worden opgeschort. De voortdurende onzekerheid op de wereldoliemarkt noopt de NAM eveneens tot een vermindering van het boorprogramma. Volgens de NAM zullen ondanks de nu geno men maatregelen de investeringen en operationele kosten op het to taalniveau van meer dan twee mil jard gulden op jaarbasis gehand haafd blijven. Wel zal de voorgeno men groei van het personeelsbe stand als gevolg van de aanpassin gen worden getemporiseerd. Bij de NAM werken circa 3.000 Geld ontbreekt nog voor 'aanvullende maatregelen' STRAATSBURG (ANP)- Euro pees landbouwcommissaris Frans Andriessen heeft gisteren in Straatsburg een aantal aanvullen de maatregelen voorgesteld, die het de Europese boeren gemakke lijker moeten maken nadelige ge volgen van het markt- en prijsbe leid op te vangen. Hij denkt daarbij aan vervroegde pensionering van de anderhalf mil- Dij ut; n/im weitveu uitci o.uuu CKC(- mensen. De laatste jaren groeide JJ« dat aantal met circa tien procent per jaar. Ook voor dit jaar was i van een dergelijk groeipercentage uitgegaan. hulp in de aanloopkosten van boe ren onder de 40 jaar, uitbreiding van de tegemoetkomingen voor bergboeren, milieubescherming, hulp bij vakopleiding en het om zetten van landbouwgronden in bos. Over andere sociaal-structure le maatregelen, zoals het bevorde ren van alternatieve produktie, het verlichten van de schuldenlast v boeren en het uit gebruik i van landbouwgronden, is nog na der overleg nodig. De financiering van de plannen is nog niet rond. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, ziet in elk geval geen heil in directe inkomenssteun voor de boeren. Andriessen benadrukte dat niet mee te zullen werken aan nationale steunmaatregelen, als die strijdig zijn met het EG-ver- drag. Volgens dat verdrag kan de ministerraad (alle landbouwminis ters tesamen) hierover alleen bij eenstemmigheid besluiten. Hoopvol Minister Braks (landbouw) toon de zich gisteren hoopvol over de kans dat de Europese ministers volgende week tot politieke over eenstemming komen over de prijs voorstellen van de Europese Com missie voor het landbouwjaar 1986/ 1987, nu Andriessen de sociaal- structurele maatregelen voor een deel heeft ingevuld. Zij kunnen een gunstige rol spelen voor de zwakkere bedrijven. Volgens Braks was het ontbre ken van dergelijke maatregelen er de hoofdoorzaak van dat de minis ters geen overeenstemming kon den bereiken. Nu die maatregelen er zijn, verwacht Braks dat weinig problemen. Er staat volgens hem nogal wat druk op de ketel, omdat de boeren in de verschillende lan den snel zekerheid willen hebben. voor het samenwerkingsverband van Europese boeren, de COPA, die had aangedrongen op een prijs verhoging met 4,9 procent. SwÊ i i GENEVE (AP) - Niet in staat het eens te worden, maar evenmin be reid om op te geven, hebben de olieministers van de Opec-landen gisteren hun overleg afgebroken en ten einde raad hun adviseurs ge vraagd ideeën voor mogelijke op lossingen aan te dragen. Net als vorige maand struikelden de 13 ministers vooral over het pro bleem van de produktie-controle. de olieprijzen. Volgens bronnen bij het overleg lagen de meningen zover uiteen dat men het zelfs niet eens kon worden over een progno se van de olievraag voor de komen de zomer. Een Opec-woordvoerder zei dat de ministers hun technische advi seurs hadden gevraagd de proble matiek nog eens van alle kanten te bekijken in de hoop dat een crea tieve geest toch nog een mogelijk heid zou vinden om de impasse te HELMOND (ANP) - De machinefa briek Begemann is sinds gisteren definitief uit surséance van beta ling. Het bedrijf, dat vorig jaar juni in ernstige moeilijkheden bleek, heeft over het tweede halfjaar van 1985 een winst behaald van f650.000 uit gewone bedrijfsvoe ring. Na bijzondere lasten door de uitstel van betaling resteert f300.00. Over het eerste halfjaar was er een verlies van f 5,8 miljoen. De nieuwe directeur en groot aandeelhouder J. van den Nieu- het Landbouwschap wenhuyzen verwacht in 1986 een het totale winst te behalen van ongeveer f 1 miljoen, zo zei hij gisteren. Van den Nieuwenhuyzen heeft f2 mil- niet meer joen gestoken in het bedrijf, wat hem een belang heeft opgeleverd van ruim 75 procent Weliswaar ontbreekt het „prijs kaartje" bij de door Andriessen voorgestelde maatregelen, maar Braks meent dat de EG-ministers van financiën de financiële ruimte al hebben aangegeven. Volgens draait het uitblijven pakket echter om de financiën. S'HERTOGENBOSCH - ln het Centre of Intelligence heeft premier Lub bers gisteren de eerste certificdten uitgereikt van de basisopleiding Auto- matiserings-deskundige aan de dames Goos (links) en Verhagen, (foto anp> Het loslaten van de produktiebe- doorbreken. De adviseurs zouden perkingen is een van de oorzaken vandaag verslag uitbrengen geweest van de recente daling van ministers. Ondernemers veel groter aandeel in zwart geld-circuit HILVERSUM (ANP) - Belasting- mentaire over zwart geld in de se- fraude door uitkeringsgerechten- rie "De onderste steen", die maan den, zoals wao-ers en werklozen, dag wordt uitgezonden, krijgt in onze maatschappij een Ronald Luttikhuizen, medewer- overmaat aan belangstelling die ker van het Centraal Bureau voor niet in verhouding staat tot de de Statistiek (CBS) en initiator van schade die zij aan 's rijks schatkist de documentaire, komt na lezing toebrengen. Ondernemers, de ge- van een groot aantal rapporten en wone burger en de misdaad zijn na gesprekken met deskundigen, verantwoordelijk voor een aan- tot de slotsom dat het zwart geld- zienlijk groter aandeel in het- om- circuit om en nabij 35 miljard gul- vangrijke zwart geld-circuit. den moet bedragen. Het CBS zelf houdt het op 45 miljard. De schade Een nog steeds verslechterende voor de schatkist wordt geschat op belastingmoraal en een gebrekkig circa twintig miljard gulden, opsporings- en vervolgingsbeleid In de documentaire komt Klopt iemand bij een bank aan met zwart geld, dan krijgt hij vaak het advies het geld bij een buitenland se dochter onder te brengen. Een tweede struikelblok is de vervolging zelf. De verdachte heeft zoveel verweermiddelen dat het vaak jaren kan duren voordat de zaak rond is. Vermindering van de belasting- gecontroleerd. De controledicht heid zou minstens een op tien moe ten bedragen, in de praktijk is dat niet meer dan een op achttien. Van de drie ondernemers die daartoe in staat zijn plegen twee frauduleuze handelingen, zo wordt in de docu mentaire gesteld. De door minister Ruding verde digde gedragscode voor banken blijkt niet meer dan een papieren regel. Een deskundige vertelt dat en premiedruk tenslotte, wordt als de fiscus in gezelschap van een door enkele deskundigen evenmin deurwaarder de rekeningen als een afdoend middel beschouwd werkzame concern staat in ruime zijn de belangrijkste oorzaken dat voren dat het opsporingsbeleid mate bloot aan de gevolgen van veranderingen in de koers van de Amerikaanse dollar en in de prijs van olie alsmede aan scherpe con currentie in de zeescheepvaart. de staat naar schatting tien tot vijf- ernstig te wensen overlaat. Uit een tien procent van zijn nationaal in- nooit gepubliceerd rapport van het komen aan ontdoken belastingen ministerie van financiën blijkt dat derft. Tot deze conclusies komen de groep ondernemers met de de makers van de VARA-docu- hoogste inkomens het minst werd een cliënt wil inzien, het niet onge- om belastingfraude in te dammen, bruikelijk is dat de directeur zijn Verbetering van de wetgeving, cliënt nog snel even in staat stelt meer mogelijkheden tot opsporing het grootste gedeelte van zijn con- en zwaardere straffen, zijn de enige to (telefonisch) over te maken op reële mogelijkheden om belasting- de rekening van een bevriende re- fraude enigzins geloofwaardig aan latie. De deurwaarder mag beslag te pakken, zo wordt in de docu- leggen op de resterende kruimels, mentaire gesuggereerd. Een aantal lidstaten bereid om extra geld uit te trekken voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Volgens het schap zal dat toch moeten, wil men op lange re termijn bezuinigen op de land bouwuitgaven. Een oordeel van de maatregelen is daarom pas moge lijk als ook de wijze van financie ring is aangegeven, aldus het Landbouwschap, dat de Commis sie verwijt dat het te lang duurt. Protesten Het Europees parlement heeft het door Andriessen uitgestippel de beleid gisteren in grote lijnen ondersteund. Ondanks protesten van vooral Italiaanse en Westduit- se christen-democraten nam-het parlement gisteren met 182 tegen 150 stemmen een resolutie aan, waarin bevriezing van een groot aantal landbouwprijzen en inkrim ping van de produktie centraal staan. Dit betekent een nederlaag ARBOWET - De FNV wil dat bij de kabinetsformatie na de verkiezin gen in mei de volledige invoering van de arbeidsomstandigheden wet (Arbowet) wordt verzekerd. Er liggen weliswaar al afspraken over een gefaseerde invoering van de wet, maar de vakcentrale vreest dat zonder een duidelijke herbe vestiging hiervan de financiële middelen voor de daadwerkelijke uitvoering niet beschikbaar ko men. Federatiebestuurder R. Bunt van de FNV is op zich niet ontevreden over de vorderingen die in de hui dige kabinetsperiode met de wet zijn gemaakt. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De terughou dendheid van Glst-brocades ten aan zien van 1986 bij de presentatie van het jaarverslag heeft de koers van het fonds vandaag fors onder druk gezet Tegen het middaguur was de notering al f 18,50 lager op f 270,50. Een ander fonds dat op bedrijfsmede- delingen reageerde, was aannemer Volker Stevin die een dividendhervat ting aankondigde. Het fonds rukte f 1,50 op naar f 37,50. Collega HBG ging mee met een vooruitgang van f 1 op f Ondanks een stijging op Wall Street was het merendeel van de grote fond sen vrijdagmorgan in Amsterdam la ger. De winsten, als die er al waren, bleven tamelijk beperkt en deden zich voor bij Amro Bank, Stad Rotterdam, Ahold, Wessanen en Bührmann-Tette- rode. Bij de internationale waarden verloor Akzo f 1,70 op f 179,50, Hoogovens f 0,90 op f 116,40 en Unilever f 4 op f 427,50. Philips daalde zeven dubbeltjes naar f 64,40, Koninkljke Olie het dubbele naar f 190,90 en KLM f 1 naar f 51. An dere wat grotere verliezen traden op bij ABN met een daling van f4 tot f580, Elsevier met een achteruitgang van f 4.50 op f 186,50 en Fokker met een in zinking van f 1,60 naar f 93. Nedlloyd was gedrukt op grond van de uitge sproken verwachting van een winstval dit jaar en raakte f 3,20 kwijt op f 176. De obligatiemarkt was prijshoudend gestemd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9