Botha komt met nieuwe wetten Oostduitse kameraden moeten nog meer prestaties leveren 1^ Nederland doet mee met ,hongerlopen GEVRAAGD romazo PAGINA 8 VRIJDAG 18 APRIL 1986 KAAPSTAD/JOHANNESBURG - Het Zuidafrikaanse parlement zal op 18 augustus in speciale zitting bijeenkomen om acht hervor mingswetten te behandelen. Ze hebben allemaal betrekking op de Zuidafrikaanse rassenwetten. Dat heeft president Botha giste ren in het Zuidafrikaanse parle ment bekendgemaakt. Het parle ment zal dan een uitspraak moeten doen over kwesties als de deelna me van de zwarte bevolking in het hoogste landsbestuur, het recht voor zwarten om land te bezitten, Zuidafrikaans burgerschap voor alle inwoners en de introductie van een uniform identiteitsdocument voor alle rassen. door Ruud de Wit Botha kondigde de nieuwe wets voorstellen aan gedurende de be grotingsdebatten. Op 20 juni zal het parlement met reces gaan om vervolgens weer op 20 augustus voor een onbepaalde periode bij een te komen. Normaliter komt het parlement gedurende de tweede helft van het parlementaire jaar, als de. regering van Kaapstad terug keert naar Pretoria, niet meer bij een. De nu aangekondigde wetsvoor stellen zijn een kleine stap vooruit op weg naar de volledige afschaf fing van de apartheid, maar bete kenen nog lang niet het einde er van. Botha weigert immers het one-man-one-vote-principe te ac cepteren, wat ongetwijfeld zal lei den tot een zwarte meerder heidsregering. voorkomen, dat Afrika een nieuwe ramp wacht", aldus Bob Geldof tij dens die persconferentie. Een wereldwijde wedloop voor Afrika dus op 25 mei, de dag die voorafgaat aan de speciale verga dering, die de Verenigde Naties wijden aan de structurele proble men van het Afrikaanse continent. Maar niet alleen op die dag zal er veel activiteit zijn, maar ook in de dagen voor de „Race against Ti me". Met name in Engeland en Ca nada zijn er op het gebied van tur nen, kunstrijden op de schaats, Ijs hockey, cricket, tennis, enz. evene menten, die gedragen worden door topsporters. Overigens is World Runners Ne derland al een aantal jaren in dit opzicht actief. Een organisatie waarvan de donateurs zich ook re gelmatig laten sponsoren of hun prijzengeld besteden aan projecten in de Derde Wereld. Ook de gewraakte apartheid in het onderwijs, de woongebieden en de ziekenzorg weigert Botha vooralsnog ter discussie te stellen. Het is dan ook onwaarschijnlijk, dat Botha met de wetsvoorstellen de angel uit het verzet tegen de apartheid zal weten te halen of ver dere economische en politieke druk uit het buitenland zal weten te voorkomen. Van de meeste wetsvoorstellen was trouwens reeds maanden be kend, dat ze binnen afzienbare tijd aan de orde zouden komen in het parlement. Ook blijft volslagen on duidelijk welke zwarte leiders in een blanke minderheidsregering zitting zullen gaan nemen. Uit de speech van Botha blykt, dat hij met name de leiders van de zeer omstreden thuislandleiders op het oog heeft, wier macht hij trouwens aanzienlijk wil versterken. Gaddafi In zijn toespraak tot het parlement haalde Botha ook fel uit naar de Li bische leider Gaddafi. Hij beschul digde Gaddafi ervan terrorisme ook naar Zuid-Afrika te exporteren door 'moslim-groepen' te trainen die aanslagen in Zuid-Afrika zou den moeten uitvoeren. Botha noemde in dit verband het bericht, dat 12 personen, waar schijnlijk Libiërs, ruim een week geleden met Zuidafrikaanse pas poorten hadden geprobeerd via Athene en Zimbabwe naar Zuid- Afrika te komen. Verder sprak hij over de arresta tie van een aantal leden van het in Zuid-Afrika verboden PAC (Pan Africanist Congress, een afsplit sing van het ANC), die deel zouden uitmaken van een groep van 150 in Libië getrainde 'terroristen'. De eerste reacties op Botha's speech waren negatief. Colin Eglin, de nieuwe leider van de Pro gressieve Federale Partij (PFP) die de belangrijkste oppositiepartij in het blanke parlement is, noemde de inhoud 'teleurstellend'. „Er is geen enkel verschil te be speuren tussen de inhoud van deze rede en die welke Botha bij de ope ning van het parlementaire jaar hield en zal dus ook geen einde ma ken aan de problemen van het land". De andere oppositieleider, And- ries Treurnicht van de Konserva- tieve Partij (KP) wees de wetsvoor stellen eveneens af, maar hij deed dat „omdat ze onvermijdelijk tot een zwarte meerderheidsregering zullen leiden". Lee Towers/You and me 16,95 ARNHEM (GPD) - In ons land zijn de eerste stappen gezet om volgen de maand een aandeel te kunnen leveren in de wereldomvattende actie „Sport Aid", die een sportief vervolg moet worden op de vooral door de internationale wereld van de popmuziek gedragen actie „Li ve Aid". In een brief aan alle Nederlandse sportbonden vraagt Unicef Neder land de leden (clubs, afdelingen) te stimuleren tot het organiseren van sportieve activiteiten. Daarnaast hebben alle Nederlandse atletiek verenigingen een brief gekregen, waarin ze worden verzocht in de week van 17 tot en met 25 mei sponsorlopen te organiseren. Evenals bij Live Aid is de op brengst bestemd voor hongerend Afrika. Ook by Sport Aid is Bob Geldof weer de initiatiefnemer. Zijn organisatie Band Aid werkt nauw samen met Unicef, het Kin derfonds van de Verenigde Naties, dat in elk land zyn organisaties op roept om de sportwereld te mobili seren. Mevrouw R. el-Namaki van Uni cef Nederland: „Het is inderdaad korte-termijn-werk. Dat maakt het voor de Nederlandse Sport Federa tie (NSF) ook moeilijk om zeifactie te ondernemen. Dat geldt ook voor de KNAU, die we benaderd heb ben. Hun kanalen zijn te lang om op zo'n korte termyn iets gerichts van de grond te krygen. Ook blykt dat de timing voor wat betreft Ne derland slecht is. Zeker voor de at letiek, want de wedstrijdprogram ma's liggen al lang klaar." „Toch heb ik goede hoop, dat de brieven van de NSF naar de sport bonden en van de KNAU naar de atletiekclubs het een en ander zul len losmaken. Inmiddels zijn ook de eerste reacties binnen. Vast staat dat in Arnhem, Delft en Dor drecht lopen onder het motto „Ra ce against Time" zullen worden ge houden. Dit nog los van de spon sorlopen, die hopelijk als antwoord op de brieven nog zullen volgen. Daarnaast heeft er op 23 mei een groot gebeuren plaats in Amster dam. Daar hopen we ook bekende sportlieden in actie te zien. De eer ste die zich gemeld heeft is Gerrie Knetemann. Een blessure weer houdt hem er weliswaar van daar te lopen, maar hy zal de tien kilo meter fietsend afleggen", aldus el-Namaki. Amsterdam Op die 23e mei doet een Afri kaanse atleet op zyn reis langs twaalf Europese steden de Neder landse hoofdstad aan. Daar zal hij in gezelschap van bekende Neder-, landers tien kilometer lopen, waar na hij een petitie zal aanbieden aan de Nederlandse regering. Op 25 mei zal bij aankomst van de Afri kaanse atleet in New York het startsein gegeven worden voor de „Race against Time", die dan op honderden plaatsen in tientallen landen gehouden zal worden. Het zijn zogenaamde sponsorlo pen. De deelnemers kunnen zich bijvoorbeeld per kilometer laten sponsoren door familieleden, ken nissen, enz. Unicef Nederland heeft daartoe ook sponsorkaarten in voorraad evenals draaiboekjes voor het organiseren van deze sponsorlopen. De verwachting is dat er op 25 mei in de gehele wereld tientallen miljoenen in actie komen. Alleen al in Canada, waar Bob Geldof begin deze maand Sport Aid ten doop hield, verwacht men dat zes mil joen lopers en loopsters zullen star ten voor een afstand van tien kilo meter. „Ik wil iedereen, die zittend Live Aid bekeek en geld stuurde, nu zien opstaan om voor Sport Aid te gaan lopen. We moeten de politici over de hele wereld laten zien dat zij moeten handelen ten einde te MÉÉR KANSEN VOOR GEHANDICAPTEN Een handicap betekent: extra afgekeurd. Daarom vragen wij méér kansen op sociaal contact, werk. studie, vorming, wonen, vervoer,recreatie, enz. AVO-DOET IA Tel. 033-63 5214. wat écht nodig is Antwoordnr. 2013800 VB Amersfoort. zou dit waarschijnlijk ook niet ac cepteren. Als extraatje kondigde hij een verdubbeling van de kin derbijslag aan. De jonge leden van de Vrije Duit se Jeugd, vakbondsafgevaardig den en hoge militairen schreven hun vingers blauw om de stort vloed cijfers, prestaties en voorne mens te noteren. Per slot van reke ning moet de basis, die vandaag een gewone werkdag had, rapport worden uitgebracht. Maar nadat in de eerste uren vel len waren volgeschreven, verslapte de notitiedrift. Zelfs de Russische partyleider Michael Gorbatsjov had nu en dan enige moeite om bij de les te blijven. Maar toegegeven moet worden, dat hij op de juiste momenten klapte en over het alge meen geinteresseerd luisterde. Libië Een van die klapmomenten was de op het allerlaatste moment inge voegde passage over de Ameri kaanse bombardementen op Libië. De oorspronkelijke, vry gematig de, tekst was vervangen door een harde passage. Daarin sprak Ho- necker van barbaarse bombarde menten. „Dit soort onbezonnen handelin gen is geschikt om een catastrofe te bewerkstelligen die de hele we reld in het inferno van een nieuwe wereldbrand kan storten", zo waar schuwde hy. Daar hadden de ka meraden bijna een volle minuut applaus voor over. Over de relatie met West-Duits- land bracht hij weinig nieuws. Wel was z'n hele toespraak doorspekt met zinspelingen op de hoge werk loosheid en de omkoopschandalen in het andere Duitsland. Na ruim vijf uur bereikte de nog altijd zeer vitale Erich Honecker bladzijde 68 van zijn tekst en daar mee de woorden: „Alles voor het volk, alles vóór het geluk van de werkende mens. Leve de DDR. Le ve het proletarisme, leve de socia listische eenheidspartij Duits land". Een minutenlange ovatie en daarna konden de kameraden in gestrekte draf naar het toilet, het bier en de wijn. Het was een lange dag, maar morgen gaat het elfde partijcongres onverbiddelijk ver der. Dolly Dots/Attention 16,95 Leiden OOST-BERLIJN - Marita Koch, veelvuldig wereldrecordhoudster op de 400 meter hardlopen en ge delegeerde op het elfde partijcon gres van de Oostduitse communis tische partij: „Wij sportlieden heb ben met alle werkers gemeen schappelijk, dat wij nooit tevreden mogen zijn met het bereikte. Grote inspanningen zijn daarvoor nodig, maar communisten - aan de werk bank, bij de studie of in de sport - streven steeds de hoogste doelen door Hans Hoogendijk «■-Minder beroemd, maar ook af gevaardigd is verkoopster Heidi Bühn uit Rostock. Zij heeft er sa men met haar collegaatjes voor ge zorgd dat de klanten in de super markt „nooit langer dan vijf minu ten hoeven te wachten bij de kas- En ze hebben zich voorgenomen de service nog verder te verbeteren en meer variatie in het aanbod aan te brengen. Dus ook dat wordt har der werken. En dat allemaal ter ge legenheid van het elfde partijcon gres dat gisteren in Oost-Berlïjn is begonnen. Oost-Duitsland's sterke man, Erich Honecker, zal het allemaal met genoegen hebben gehoord. Maar in een vijf uur durende toe spraak spoorde hy de kameraden toch vooral aan er nog een flinke schep bovenop te doen. Het gaat allemaal best, maar het kan nog veel beter, is de bood schap. De arbeidsproduktiviteit is sinds het partijcongres van vijfjaar geleden met 90 procent gestegen, prees Horecker. Daar wilden de kameraden wel voor klappen. „Maar", zo voegde Honecker er aan toe, „bij al onze successen zien wy zeker niet over het hoofd dat het bereikte nog niet het bereikba re is. Daarom moeten de normen uit de succesvolste bedrijfstakken algemeen gaan gelden". Voor de komende vijf jaar ver langt hij een nieuwe produktivi- teitsstijging van 90 procent. Het klonk bijna als de titel van het op dit moment in Oost-Berlijn lopen de satirische stuk 'Erich geeft een rondje'. Het enige verschil is dat de Gorbatsjov en Honecker: innige relatie. kameraden het zelf moeten beta- Loonstijging In het nieuwe vijfjarenplan ligt de nadruk op automatisering, ro- SSS'e® eife" verantwoorde- UJIlalmal;I1 Over extra investeringen repte hij „De DDR beschikt over een goed functionerend plan-economisch systeem. Het heeft bewezen presta- tief, dynamisch en flexibel te zijn". vermogen en loon naar presta tie. Dat is de letterlijke boodschap. Revolutionaire vernieuwingen kondigde de sterke party niet aan. ook met geen woord en dus zal nig DDR-manager zich achter de oren krabben hoe hij die produkti- de viteitsstyging voor elkaar moet krijgen. Honecker beloofde de basis in de komende vijf jaar meer dan een verdubbeling van het loon. Het ge middeld inkomen ligt nu op 1100 mark. Verder blijven de prijzen ge lijk en zal er alleen voor speciale goederen meer moeten worden be taald. Aan een afbouw van de tiental len miljarden subsidies op primai re levensbehoeften begint het re giem dus maar niet. De bevolking ideaal voor boven het terras! zware uitvoering hoge windvastheid in onze fabriek tot op de cm en... PRIJS IS LAAG O&E voor kwaliteit, service en garantie! ZONNESCHERMEN- ÊN DEKZEiLENFABRIEK 0udólioorn oan 0~.gmond CB.CÜ. K A T W IJ K Lageweg 2} TELEFOON 0I/I8-2Z73I*

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8