Italië ongerust over landgenoten in Libië Krant maakt SDI- akkoord openbaar Moskou verzoekt VN te bemiddelen VERBOUWEN? Britten betalen de tol VS bepalen mate technologie-overdracht Evacuatie Amerikanen uit Soedan VRIJDAG 18 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 KEULEN/BONN (DPA/UPI) - In twee overeenkomsten die de Verenigde Staten met de Duitse Bondsrepubliek in het kader van het Strategische Defensie-Initiatief gesloten hebben ligt vast, dat Washington bepaalt welke onderzoeksresultaten het aan deelne mende Westduitse bedrijven doorgeeft. MEXICO STAD - "Kabouters", zo bestempelde de Argentijnse presi dent Raul Alfonsin de tegenstan ders van zijn plannen om de rege ringszetel weg te halen uit de hoofdstad Buenos Aires. Volgens Alfonsin is de zuidelijke stad Vied- ma, op zo'n 960 kilometer van Bue nos Aires, de ideale plaats voor alle regeringsinstellingen. Sinds de plannen van Alfonsin begin deze week bekend werden is er een felle polemiek in Argentinië ontstaan. "Hoe is het mogelijk dat Alfonsin het centrum van alle be slissingen op honderden kilome ters van het industriële hart van Argentinië wil situeren", vragen zakenmensen zich vertwijfeld af. En ook de gemiddelde Argentijn die weet dat je tot nu toe voor elke bureaucratische handeling van enig belang in het centrum van Buenos Aires moest wezen fronst zijn wenkbrouwen. Politieke tegenstanders van de Argentijnse president, zoals bij- Alfonsin wil regeringszetel verplaatsen voorbeeld de sterk in populariteit stijgende Oscar Allende van de progressief gezinde Intransigente Partij, geloven dat de plannen zijn bedoeld om "een rookgordijn" te vormen rond de sociaal-economi- door Rob Sprenkels sche problemen van het land, die sinds het einde van de militaire dictatuur, twee en een half jaar ge leden, nog altijd even ernstig zijn. En menigeen vraagt zich af of dit wel het geschikte moment is om het met 10 miljoen inwoners uit zijn voegen gebarstte Buenos Aires te decentraliseren. Bijna alles is in Argentinië onmogelijk als gevolg van de buitenlandse schuldenlast van meer dan 50 miljard dollar. Voorlopig heeft Alfonsin nog geen tijdslimieten willen geven voor de door hem gewenste volks verhuizing van ambtenaren. En waarom helemaal naar het zuiden, naar het ongure Patagonië? Waar om niet naar het centrum van het land, naar een stad als Cordoba die reeds de nodige infrastruktuur heeft? De keuze van Viedma is een poli- teke zet. Het is vooral een poging om de Argentijnse aanwezigheid in het zuiden van de Atlantische Oce aan te bevestigen. Want sinds de Falkland-oorlog met de Engelsen in 1982 zijn het vooral oorlogsbo dems van de Britse Kroon die er de dienst uitmaken. W est-Duitsland verlengt de dienstplicht BONN (Rtr) - De Westduitse Bondsdag heeft gisteren gestemd voor verlenging van de militaire dienstplicht met ingang van mid den-1989 van de huidige vijftien tot achttien maanden. De maatregel is bedoeld om de sterkte van de Westduitse krijgs macht tot het jaar 2000 bij een da lend geboortencyfer op het peil van 495.000 man te houden. De Groenen en de Sociaal-De mocraten stemden tegen het wets ontwerp, dat het ook moeilijker zal maken om op medische gronden aan de dienstplicht te ontkomen en dat meer reservisten zal betrekken bij oefeningen en manoeuvres. Dit heeft het Westduitse dagblad Express gisteren gemeld. De in Keulen verschijnende krant drukt vandaag de letterlijke tekst van de akkoorden af. Volgens deze krant hebben de Verenigde Staten in de overeen komst inzake overdracht van tech nologie en de eigenlijke SDI-over- eenkomst haast alle toezeggingen voorzien van beperkingen en die slechts als niet verplichtende in tentieverklaringen geformuleerd. Gisteren citeerde het dagblad al een onderdeel: „Met inachtneming van Amerikaanse wetten en andere rechterlijke voorschriften van de nationale politiek en internationale verplichtingen zal de regering van de Verenigde Staten zich er voor inspannen dat Westduitse en Ame rikaanse ondernemingen, onder zoeksinstellingen en andere orga nisaties even veel kans maken op orders, die in het kader van deze overeenkomsten verstrekt wor den". De Bondsdag heeft gisteren be sloten dat de afspraken die in de twee afzonderlijke overeenkom sten gemaakt zijn, geheim blijven. Bangemann: geheim De regeringspartijen CDU/CSU en FDP stemden tegen voorstellen van de oppositie (SPD en Groenen) de teksten openbaar te maken. NEW YORK/MOSKOU (AP) - De Russische minister van buiten landse zaken Eduard Sjevardnadze heeft secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties gisteren in een brief verzocht zijn invloed aan te wenden Vijf niet-gebonden landen hebben gisteravond van hun kant een reso lutie ingediend waarin de Ameri kaanse luchtaanval wordt veroor deeld. Pro-Libische groepen maakten donderdag in Libanon bekend drie Amerikaans-Libische conflict te ontvoerde Britten te hebben ver- bezweren. Dit heeft een woord voerder van de Verenigde Naties meegedeeld. moord als vergelding voor de Brit se rol bij de Amerikaanse luchtaan val. „Het is niet moeilijk tot de con- De woordvoerder van Perez de clusie te komen dat het hier Cuellar deelde mee dat de Russi- S^at terroristische daad sche VN-ambassadeur Doebinin waartoe door één staat is aange- een persoonlijk schrijven van Sje- zet"« aldus Thomson, vardnadze overhandigd had aan Perez de Cuellar. Doebinins ont moeting met de secretaris-generaal van de VN viel samen met de derde dag van beraad in de Veiligheids raad over een Libische aanklacht tegen de Verenigde Staten naar aanleiding van de luchtaanvallen op Tripoli en Bengazi. Sjevardnadze geeft in zijn brief niet aan op welke manier de Ver enigde Naties hun beperkte sanc tiebevoegdheden kunnen aanwen den, noch vermeldt hij waarom de Sowjet-Unie nadrukkelijk gesteld heeft dat zij aanspraak zal blijven maken op haar recht van vrije doorvaart en vrij luchtverkeer in de internationale wateren en het internationale luchtruim rond Li- Minister van economische zaken Martin Bangemann, die kort vóór Pasen namens de Westduitse rege ring zijn handtekening gezet heeft onder de SDI-akkoorden (voor de VS tekende minister van defensie Caspar Weinberger), verzekerde de Bondsdag dat niets in de akkoor den in strijd is met het ABM-ver- drag, dat de VS en de Sowjet-Unie in 1972 met elkaar sloten en dat de ontwikkeling van bepaalde defen sieve wapens verbiedt. De SDI-akkoorden tussen Was hington en Bonn blijven op ver zoek van de Verenigde Staten ge heim. De sociaal-democraten, die tegen het „Star-Wars"-programma van president Reagan zijn, hebben gedreigd de akkoorden te annule ren als zij na de Bondsdagverkie zingen van januari 1987 weer in de regering komen. Doorbraak Volgens de Amerikaanse minis ter van defensie Weinberger, zijn „belangrijke technologische door braken" bereikt bij het onderzoek naar een rakettenschild in de ruim te. Het gaat om superlicht mate riaal voor in de ruimte gestatio neerde raketten en een computer programma dat het mogelijk maakt om vijandelijke kernraket ten kort na hun lancering te vernie tigen. Een SDI-functionaris zei giste ren dat de Amerikaanse lucht macht vorige maand geslaagde proefnemingen heeft gedaan met een „lichte en zeer krachtige" lege ring die kan worden toegepast voor kleine raketten die vanaf ruimteplatforms worden gelan ceerd om vijandige kernraketten te vernietigen. De tweede doorbraak behelst een verbeterd computerprogram ma waardoor sensoren op onder scheppingsraketten een onder scheid kunnen maken tussen de vijandelijke raket zelf en de stra ling en het hittespoor die de raket vlak na de lancering van de aarde afgeeft, zo zei Weinberger. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse regering heeft gisteren gezegd dat het verkopen van defensieve wa pens aan Saoedi-Arabië een belangrijk signaal betekent aan het adres van Iran dat de VS geen uitbreiding van de Golf-oorlog zal dulden. De Amerikaanse regering ging in de clinch met de Senaat, waar 63 senatoren een resolutie hebben getekend tegen de geplande verkoop aan Saoedi-Arabië. De meeste senatoren die onderminister van defensie Richard Armitage aan de tand voelden bleven tegen de voorgenomen verkoop gekant, ondermeer met argumenten dat Saoedi-Arabië de PLO en Gaddafi steunt, (foto AP) Moskou gaat Unifil steunen MOSKOU (Rtr.) - Moskou s toe zegging financieel bij te dragen aan de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon betekent een ommekeer in het beleid van de Sowjet-Unie. Dat hebben westerse diplomaten gisteren gezegd. De Libanese premier Rasjid Ka- rami maakte eerder deze week be kend dat de USSR voor het eerst heeft toegestemd in een financiële bijdrage aan de vredesmacht Uni fil. Het gebaar komt na een bezoek van een Libanese parlementaire delegatie aan de Sowjet-Unie vori ge week. De hoogte van het bedrag moet nog worden bepaald. In het verleden heeft de Sowjet- Unie altijd gezegd dat Unifil niet in staat is haar vredesrol in het Mid den-Oosten te vervullen. Westerse diplomaten toonden zich verrast door de toezegging. Als mogelijke beweegreden noemen ze dat Mos kou mogelijk zijn imago in het Midden-Oosten wil opvijzelen. Een bijdrage aan de vredesmacht zou vooral goed vallen by gematigde Arabische landen. Ook wordt ge dacht dat de Sowjet-Unie juist nu voor steun aan UNIFIL kiest om dat het Amerikaanse congres heeft besloten tot een verminderde bij drage aan de vredestroepen. ADVERTENTIE bië. 'De situatie in het zuidelijk Mid dellandse Zeegebied is ernstig ver slechterd na de Amerikaanse luchtaanval op Libië en er is een dreiging ontstaan voor de wereld vrede,' schreef Sjevardnadze. In een verwijzing naar de Amerikaan se beschuldigingen van Libische betrokkenheid bij terreuraansla gen tegen Amerikaanse doelen stelde Sjevardnadze dat 'het on geacht de redenen die de VS aan voeren om hun acties te rechtvaar digen, voor ons en voor de wereld in het algemeen duidelijk is dat het een rechtstreekse aanval op een soevereine staat was.' De Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties, John Thomson, is gisteren in Veiligheidsraad fel uitgevallen tegen Libië, daï hij be tichtte van staatsterrorisme. De wereld is ervoor gewaarschuwd dat niemand veilig is voor Gadda fi's „moordenaars" en zij moet we gen bedenken om hen te stoppen. Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven, a Openingstijden: di/wo/vr: 9.00-17.00 do: 9.00-20.00 za: 9.00-14.00 Staringlaan 6 - Waddinxve bouwvoorlichting um voor advies, aanschaf en oriëntatie 'President VS moet leger snel kunnen inzetten' WASHINGTON (UPI) - De Re- publikeinse leider in de Senaat, Robert Dole, heeft gisteren een voorstel tot wijziging van de War, Powers Act ingediend, waardoor de president de vrije hand zou krijgen militair in te grijpen tegen terrorisme, zon der eerst het Congres te hoeven Krachtens de War Powers Act, die uit 1973 dateert, moet de president het Congres raad plegen alvorens de Amerikaan se strijdkrachten in gevaarlijke operaties in te zetten. Dole zei dat het niet nodig is dat ieder lid van het Congres zijn eigen zegje doet voordat de president tot actie kan overgaan. Als de wetswijziging wordt aanvaard zou terrorisme wor den gedefinieerd als een daad van agressie tegen de VS, waar door de president onmiddellijk bevoegdheid krijgt te voorzien in de nationale verdediging. LONDEN - Drie dagen nadat de Britse regering haar medewerking verleende aan de acties tegen Libië vielen gisteren de eerste Engelse slachtoffers van Arabische vergel dingsmaatregelen. In het Chouf- gebergte in Libanon werden giste ren de lijken gevonden van drie door Lia van Bekhoven vermiste Britten. Volgens een ano niem telefoontje waren de drie .geëxecuteerd" uit wraak voor de Amerikaanse luchtaanvallen op Li bië. Twee van hen. de docenten Leigh Douglas (34) en Philip Pad- field (40) werden vorige maand ontvoerd. De derde Brit was de journalist Alec Collett (64). die ruim een jaar geleden verdween. Alle drie waren door geweerscho ten omgebracht. Bijna tegelijkertijd ontvoerden vier gewapende mannen een En gelse televisieverslaggever die op weg was van zijn hotel naar het vliegveld in Beiroet. Een tot nu toe onbekende groep die zichzelf 'Hal ve Maan van Gaddafi' noemt, zei voor de daad verantwoordelijk te zijn. Eveneens in Beiroet werd gis teren de ambtswoning van de Brit se ambassadeur onder vuur geno men. De woning was leeg en liep slechts materiële schade op. Terwijl gewapende bendes op zoek naar buitenlanders West-Bei- roet nog onveiliger maakten, poog de het Libanese leger buitenlan ders per helikopter naar het veili ger Oost-Beiroet te verplaatsen. Britse militaire bases in Cyprus zijn gisteren in staat van paraat heid gebracht. Vanuit Engeland is extra mate rieel aangevlogen om de 4000 man Britse troepen te beschermen voor eventuele Libische repressaile- aanvallen. Er zijn eveneens voor bereidingen getroffen voor een mogelijke evacuatie van de in Li banon wonende Britten. Men gaat ervan uit dat zij in groter levensge vaar verkeren dan de 5000 Engel sen die in Libië verblijven. In Engeland zelf werd gisteren alarm geslagen op de luchthaven Heathrow toen een plastic tas met tien pond explosieven voor het Is raëlisch El-Al-toestel ontdekt werd. De politie meent dat de Ier se, zwangere vrouw die de tas droeg door haar Arabische vriend gebruikt is om het vliegtuigen alle 400 passagiers boven Londen op te blazen. De Arabier die de benen nam zodra zijn vriendin gearres teerd werd, is nog steeds voort vluchtig. Een en ander was er de oorzaak van dat het gebruikelijke vrage nuurtje in het parlement ontaarde in een verbale bokswedstrijd. Op positieleiders beschuldigden pre mier Thatcher ervan Britse levens in de waagschaal gezet te hebben. „Dat komt er van", riep de leider van de liberale oppositiepartij Da vid Steel, „als de Britse bulldog veranderd wordt in de schoothond van Reagan". KHARTOUM (AFP/Rtr) - Meer dan 300 Amerikanen zijn in de af gelopen nacht uit Soedan per vliegtuig geëvacueerd naar Nairo bi, in Kenia. Een DC-10 van de Westduitse luchtvaartmaatschap pij Lufthansa was speciaal voor de ze vlucht gechartered. De Amerikanen, vooral vrouwen en kinderen, zijn op zo discreet mogelijke wijze verzameld en kon den via een speciale doorgang op het vliegveld direct het vliegtuig in. De hele operatie vond plaats on der nauw toezicht van de veilig heidspolitie van de Amerikaanse ambassade. Ambassadefunctionarissen vre zen dat Khartoum als doel wordt gekozen voor vergeldingsactie van Libië na de Amerikaanse luchtaan val op Tripoli en Bengazi, begin de ze week. De evacuatie volgt op het neerschieten woensdag van een Amerikaanse diplomaat bij de am bassade in de Soedanese hoofd stad. ROME - Italië maakt zich ongerust over de ruim 8000 landgenoten die in Libië werken. De ambassade in Tripoli kon dinsdagmorgen, enke le uren na het Amerikaanse bom bardement, verzekeren dat er geen enkele Italiaan bij gedood of ge wond was, maar had geen inlich tingen over de situatie in de rest van het land. Sindsdien is in ieder geval be kend geworden dat de 52 employés van Impresit, een firma die bezig is met de aanleg van een rioolstelsel in Tobroek, zijn overgebracht naar een militair kamp, dat ze maar op bepaalde uren mogen verlaten. „Om hun veiligheid te verzeke ren", is de officiële Libische uitleg, door Hein ten Kortenaar maar het komt ook precies overeen met Gaddafi's dreigement dat hij alle militaire installaties in het land zal omgeven met buitenlanders, en wel om de veiligheid van die instal laties te verzekeren. Op het ministerie van buiten landse zaken in Rome wordt dan ook koortsachtig gewerkt aan een evacuatieplan, allereerst voor de gezinnen van hen die in Libië werkzaam zijn, maar zo nodig van alle landgenoten. In zijn onverwachte televisieop treden van woensdagavond verze kerde Gaddafi dat alle buitenlan ders vrij waren om te gaan of te blijven, maar een lange ervaring met de grillige 'leider van de revo lutie' heeft geleerd, dat zijn belof ten soms van korte duur zijn. Ook de aankondiging van zijn besluit om een eind te maken aan de militaire operaties in Zuid-Eu ropa ging vergezeld van de waar schuwing aan Italië en Spanje om de bewegingen van de Zesde Vloot, die in deze landen zijn thuis havens heeft, te verhinderen. Eerder op de dag was er in Rome het Libische antwoord ontvangen De 500 koppen tellende bevolking van Lampedusa zoekt veiliger heenkomen. (foto AP) op de protestnota tegen de raket- aanval op Lampedusa, waarvan de tekst niet is bekendgemaakt. Vol gens defensieminister Spadolini was het „een voortzetting van de politiek van de dreiging en provo catie". Grotten Vice-premier Forlani liet los dat daarin gesproken werd van de „verwoesting van de Amerikaanse NAVO-basis", die overigens niet is doorgegaan. De bewoners van het eilandje, het zuidelijkste stukje Ita lië, op 116 mijl van Sicilië en 300 mijl van de Libische kust (vermoe delijk net enkele tientallen meters te ver voor de krachtigste Libische raketten), leven sinds dinsdag avond in doodsangst. Zij brengen de nachten, net als in de laatste we reldoorlog, door in grotten en een deel van hen is bezig het eiland te verlaten. Over de werkelijke situatie in Li bië tast men in Rome evenzeer in het duister als in de rest van de we reld. Italiaanse bronnen in Tripoli bevestigen telefonisch dat er woensdagmiddag inderdaad lang durig is geschoten „met lichte en zware wapens", maar konden er geen verklaring voor geven. Was het alleen een Amerikaanse wensdroom dat hier sprake is ge weest van gevechten tussen voor- en tegenstanders van Gaddafi? On mogelijk is het zeker niet: Het is allang bekend dat het land niet zo eensgezind achter hem staat als de officiële berichten en televisiebeel den uit Tripoli willen doen geloven en dat hij met name in het leger tegenstanders heeft. In de zestien jaar van zijn bewind zijn er veertien met zekerheid be kende aanslagen op hem gepleegd en vermoedelijk nog vijf of zes waarvan weinig naar buiten is doorgedrongen. Na een muiterij in een kazerne aan de Egyptische grens in 1976 werden alle officieren tegen de muur gezet en de rest ge decimeerd. Het aantal doden bleef onbekend. Een opstand in de vliegbasis Sehba (juni 1983) eindigde met twintig doden. Van de 90 soldaten en 30 officieren, die in mei 1984 zijn versterkte kazerne Bab el Aziziya wisten binnen te dringen, werden na een gevecht van vijf uur alle overlevenden gefusilleerd. Ook onder de studenten wordt de rust met ijzeren hand gehand haafd: bij de opstand aan de uni versiteit van Bengazi in januari 1976 vielen tien doden en vijftig ge wonden, van wie nooit meer iets werd vernomen, maar ook vorig jaar werden twee studenten in het openbaar opgehangen en de beel den van de executie drie dagen lang bij herhaling op de televisie vertoond. Aan de bevolking heeft Gaddafi verweten dat ze geen zin heeft in werken: „Jullie hebben drie televi sietoestellen en veertien huishoud- machines per gezin, maar om de zaak draaiende te houden hebben we buitenlanders nodig". Gevolg: lege schappen in de staatssuper- markten en „luxe artikelen" als waspoeder op rantsoen. Reden tot ontevredenheid is er dus genoeg, maar het militaire op treden tegen Libië is een tweesnij dend zwaard: het kan of de onte vredenheid tot uitbarsting bren gen, ofwel een nieuwe solidariteit rondom Gaddafi scheppen, zowel in het binnenland als onder de Ara bische staten, waarvan de meeste hem allerminst vriendschappelijk gezind waren. In afwachting van verdere ontwikkelingen blijft Ro me od ziin hoede. Libië blijft voorlopig een geiso- leerd land. Navraag bij internatio nale luchtvaartmaatschappijen leerde dat gisteren nog geen spra ke was van hervatting van het luchtverkeer, hoewel van Libische zijde werd meegedeeld dat de luchthaven van Tripoli (bescha digd bij de Amerikaanse actie) weer was opengesteld. De Libische autoriteiten geven buitenlandse journalisten voorals nog geen toestemming het land binnen te komen. Voorheen was het gebruikelijk om een bericht van aankomst te- sturen naar het ministerie van informatie, waarna op de luchthaven van Tripoli een visum werd verstrekt. Maar de directeur van het bui- tenlandbureau van het ministerie van informatie in Tripoli, Ibrahim Sager, zei desgevraagd dat deze procedure niet meer geldt. „U wordt direct teruggestuurd als u het op dit manier probeert", aldus Sager. De omstandigheden waaronder de ongeveer 100 buitenlandse jour nalisten (voornamelijk Amerika nen en Britten), die al voor het bombardement in Tripoli aanwe zig waren, moeten werken zijn ove rigens belabberd. De meesten zijn ondergebracht in het Al Kabirho- tel, waar zy praktisch huisarrest hebben. De afgelopen dagen mochten zy het hotel alleen verlaten voor ex cursies naar een door Amerikaanse bommen vernielde stadswijk, on der begeleiding van Libische rege ringsfunctionarissen Volgens diplomatieke bronnen in de Libische hoofdstad is van een panieksituatie onder de in Libië werkzame buitenlanders geen sprake. Het Amerikaanse persbu reau Associated Press meldt ech ter, dat veel voor wraakacties be duchte buitenlanders hun ambas sades vragen naar de mogelijkhe den om het land te verlaten. Naast de ruim 8000 Italianen werken in Libië 5000 Britten, ruim 1000 Westduitsers, 377 Nederlan ders, 100 Belgen en 800 Amerika nen. De Amerikanen en Britten zyn in het verleden door hun rege ringen herhaaldelijk aangespoord het land te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7