Ziekenhuizen: maandenlange wachttijden PvdA en De Graaf kibbelen om aow Burgerwacht met SS-achtig karakter maakt propaganda m Racisme leeft onder mavo/lbo-leerlingen MEDIAWET Pil populair Passtoors geeft opnieuw enkele aanldachten toe Ongeregeldheden bij anti-VS- demonstratie in Amsterdam Stemming na verkiezingen Demmenie VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - Verdere bezuinigingen op de kosten van ziekenhuiszorg zullen leiden tot langere wachttijden voor patiënten. Dit zal zich het eerst voordoen op de afde lingen cardiologie, chirurgie en orthopedie. Langere wachttijden hebben niet alleen gevolgen voor de gezond heid van die patiënten, maar kunnen ook leiden tot langer durende arbeidsongeschiktheid en dus tot hogere kosten elders. Ziekenhuizen voorzien dat de wachttijden kunnen oplopen naar acht tot twaalf maanden. Deze voorspellingen staan in de nota 'Ziekenhuizen en bezuinigin gen - de grens is bereikt', opgesteld door de sectie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Op grond van een representatieve steekproef bij 46 ziekenhuizen wordt in de noita de conclusie ge-, trokken dat steeds meer ziekenhui zen nu al geen kans meer zien om op verantwoorde wijze alle patiën ten de gevraagde hulp te geven. Driekwart van de instellingen kampt met personeelsproblemen. In 30 tot 45 procent van de zieken huizen zijn maatregelen genomen zoals het uitstellen van de aankoop van kostbare apparatuur, het ver soberen van maaltijden en het tij delijk of permanent sluiten van af delingen. Veel ziekenhuizen melden dat ze VAN MIERLO ZIEK (ANP) - We gens ziekte zal D66-lijsttrekker Van Mierlo zijn zogenoemde Para- diso-rede niet kunnen uitspreken. Van Mierlo is dezer dagen in een Amsterdams ziekenhuis opgeno men voor een niet ernstige dar maandoening. Hij zou aanstaande zondag in het Amsterdamse Para- diso een toespraak houden. Daar mee zou hij in het voetspoor treden van PvdA-leider Den Uyl, die daar in 1982 een toespraak hield die als de Paradiso-rede de geschiedenis is ingegaan. De campagneleiding van D66 verwacht dat de lijsttrek ker volgende week weer aan de slag gaat. beginnen achter te lopen bij de me dische ontwikkeling. Bij een kwart van hen is sprake van achterstallig onderhoud van gebouwen en in stallaties en meer dan tien procent probeert meer patiënten door te sturen naar andere instellingen. Elf procent beperkt de dienstverle ning aan huisartsen. Niet alleen de dienstverlening zelf vermindert volgens de NZR maar ook de omvang daarvan. Zie kenhuizen worden gedwongen pa tiënten te selecteren. Daardoor kunnen niet meer alle patiënten in gelijke mate gebruik maken van voorzieningen en verstrekkingen waarop ze recht hebben. De 'werk last' van de ziekenhuizen neemt toe, onder meer door de veroude ring van de bevolking. De ziekenhuizen voelen zich vol gens de nota voor een onmogelijke keuze geplaatst: niet voldoen aan hun wettelijke verplichtingen of hun budget overschrijden. De overheid heeft enerzijds de geld stroom naar de ziekenhuizen ver minderd en anderzijds het wette lijk verzekerde verstrekkingen pakket uitgebreid. Het verschil tussen de beschik baar gestelde budgetten en de werkelijke kosten zal de komende jaren volgens de NZR alleen maar groter worden. Regering en parle ment zullen daarom moeten kiezen tussen het verschaffen van vol doende financiële middelen (tot 1990 minstens 256 miljoen gulden méér) of beperking van het wette lijk geregelde verstrekkingenpak ket. UTRECHT (ANP) - Vreemdelingenhaat en racisme leven sterk onder leerlingen van mavo en lager beroepsonderwijs (lbo). In die groep is de politieke intolerantie - de aanwezigheid van democra tie-vijandige denkbeelden - ook groter dan onder hun leeftijdge noten bij havo en vwo en komt die zelfs voor bij scholieren met een linkse-partijvoorkeur. Dit blijkt uit een van de vele wetenschappelijke onderzoeken naar de leefwereld van jongeren, waarvan de resultaten gisteren en vandaag zijn en zouden worden besproken op het congres 'Jeugdonderzoek in Nederland' aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Racistische denkbeelden komen voor bij ruim 14 procent van de lbo/mavo-scholieren. Dat is bijna twee keer zoveel als bij leerlin gen van de hogere middelbare opleidingen. Het onderzoek, dat werd verricht op 27 verschillende scholen voor mavo en lbo, werd gisteren vergeleken met een soortgelijke, eerder verrichte studie van de politieke opvattingen van havo/ vwo-scholieren. Hieruit kwam naar voren dat het rechtse denken van de mavo/lbo-leerlingen over de gehele partijpolitieke linie be duidend omvangrijker is dan bij de leerlingen van havo en vwo. Een opvallend verschil tussen de jongeren van het lager en ho ger middelbaar onderwijs is dat racistische en politiek intolérante opvattingen onder de havo/vwo-leerlingen uitsluitend voorkomen bij jongeren met een rechtse partij voorkeur. In het lager middel baar onderwijs zijn zelfs scholieren met een linkse of klein-linkse partijvoorkeur, die er conservatieve denkbeelden op na houden en een negatieve houding hebben ten opzichte van buitenlanders en mensen van een ander ras. Over het algemeen zijn meisjes verdraagzamer tegenover alter natieve levensopvattingen, minder negatief ten opzichte van bui tenstaanders en toleranter als het om mensen van een ander ras gaat. COMMENTAAR ROTTERDAM - In het gezelschap van mevrouw Wang, de ambassadeur van China in ons land, opende burgemeester Bram Peper tweede van linksgisteren in het drijvende restaurant Ocean Paradise in Rotterdam een Chinese Vlindertuin. Een van de bezienswaardigheden is een python die voor de gelegenheid door een medewerkster uit zijn hok werd gehaald en getoond. (foto ANP) VLAARDINGEN (GPD) - Via ad- tenlanders, een hoge werkloosheid vertenties in de landelijke dagbla- en weinig ontspanningsmogelijk- den probeert een burgerwacht met heden duiken a-sociale elementen termen die zijn ontleend aan de SS op". uit de Tweede Wereldoorlog leden De V.R.G. zegt in alle voorko- te werven. De burgerwacht noemt mende gevallen te willen ingrij- zich V.R.G. en is gevestigd op een pen: „Wij onderscheiden ons van postbusnummer in Vlaardingen. de politie, omdat wij mensen altijd De politie in deze plaats ziet nog serieus nemen, ook al kunnen zij geen aanleiding tegen de burger- wacht op te treden. De zaak wordt nauwlettend in de gaten gehouden, aldus een politiewoordvoerder. Waar V.R.G. voor staat, is niet bekend. In stencils die geinteres- seerden krijgen toegestuurd, pre senteert de burgerwacht zich als de „eerste en enige landelijke burger wacht". In ruil voor een geringe contributie per maand biedt de landelijk opererende organisatie „regelmatige patrouille, op ver zoek behandeling van individuele klachten en het instellen van on derzoeken" aan. De burgerwacht wil hiertoe over gaan, zo staat in het stencil „omdat al veel mensen het slachtoffer zijn en ook nog vele mensen het slacht offer worden van onze criminele samenleving. Tegen deze ontwik keling moeten we ons verzetten. Vooral in gebieden met veel bui geen keiharde bewijzen overleg gen." In de toegestuurde brief staan de functies vermeld in de organisatie die zijn ontleend aan het SS-mo- del. Zo is ons land opgedeeld in vijf zogeheten Standaarden waarvan de eerste worden gevormd door Friesland en Groningen en Overijs sel. Deze Standaarden zijn op hun beurt onderverdeeld in een aantal regio's, in termen van de V.R.G. Stormbannen geheten. Een Storm- ue anti- banleider staat aan het hoofd daar- mn. De kleinste burgerwacht-een heid die de zorg heeft voor een stadswijk of dorp, wordt geleid Was het wijze berusting of klonk er enige bitterheid in zijn stem toen mi nister Brinkman (wvc) opmerkte, dat hij zich niet zag optreden 'als pauze- nummer' in het grote Kamerdebat over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid? De minister was eigenlijk aan de beurt om het debat met de Kamer voort te zetten over zijn ontwerp-Mediawet. Maar dat komt er niet meer van voor de verkie zingen. De verdeeldheid tussen de beide regeringspartijen CDA en VVD over de toekomst van het omroepbestel heeft tot aan het einde van deze kabi netsperiode voortgeduurd. Brinkman is niet bij machte gebleken om nog op tijd die compromissen te smeden die nodig waren om zijn Mediawet te red den. Wijzigingsvoorstellen op dit ont werp waren vooral haalbaar met wis selende meerderheden, waarbij de PvdA, vanuit de oppositie notabene, vaak de doorslag kon geven. Voor het ene voorstel was wel een meer derheid van links plus VVD, voor het andere voorstel kon de PvdA een kongsi aangaan met het CDA. Voor de minister en voor de coalitie was het niet zo'n aantrekkelijk vooruitzicht om aldus ruziënd op de verkiezingen van 21 mei af te stevenen. Gebrek aan tijd voor behandeling in de Ka mer verhindert nu de moeizame, zo niet onmogelijke, afronding in heuse wetgeving. Het omroepbestel werd en wordt door de omroepverenigingen zelf on dermijnd. De drieste poging van Brinkman om met forse boetes de commerciële insluipsels op de vader landse buis aan te pakken, leed jam merlijk schipbreuk. Even toonde men zich in Het Gooi geschrokken, en maakte men een pas op de plaats., Maar daarmee is de zaak niet echt in het reine gebracht. Het bestel, een overjarig relict uit een verzuild verleden, wordt verder aangetast door aanvallen van buiten. De commerciële televisie rukt op aan de grenzen en direct vanuit de ruimte door de komst van de satelliettelevi sie. Om te redden wat er nog te red den valt, moest een antwoord worden gevonden op die uitdagingen van bin nenuit en van buitenaf. Minister Brinkman heeft dat met zijn Mediawet wel geprobeerd, maar hij heeft zijn pappenheimers in de tussentijd wel leren kennen. Hij is stukgelopen op de lobbyisten die zich vastklampen aan hun eigen organisa ties en die de tekenen van de moder ne tijd niet kunnen en/of niet willen verstaan. Veel werk lijkt voor niets gedaan. Hem rest nu een grote stapel pape rassen waarvan het toekomstige be lang onzeker is. De kans is gering, dat de huidige Mediawet in enigerlei aangepaste vorm alsnog door een volgend kabinet wordt overgenomen. Brinkman kan zich nu zetten aan het schrijven van zijn politieke testament. Dat zal een leerzaam en ontnuchte rend beleidsstuk kunnen worden voor zijn opvolger, als hij tenminste niet zelf op deze post terugkeert, en voor de kabinetsformateur. In dat stuk kan hij uit de doeken doen waar het aan schort en hoe Nederland tenslotte toch nog geholpen kan worden aan een modern bestel voor radio en tele visie. Een bestel dat rekening houdt met de waarde van het huidige om roepbestel, maar ook een bestel dat meer is toegesneden op de nieuwe technische en commerciële mogelijk heden. Een derde commercieel televisie net, lokale radio en televisie al dan niet met reclame, waarborgen voor de schrijvende pers tegenover al het elektronische geweld, het zijn zaken die Brinkman niet heeft weten te re gelen. Dit kabinet mag zich graag op de borst kloppen over de eigen daad kracht. Ten aanzien van het media beleid is een bescheiden zwijgen meer gepast. AMSTERDAM (AN F) conceptiepil is bij meisjes van 15 va£ tot 20 jaar die voorbehoedmidde len gebruiken verreweg het popu lairste middel. Van deze groep ge- -f,1. i -j bruikt 85 procent de pil, 12 procent door fen Schaarleider met onder het condoom en 1. procent het spi- z!9 "G zogeheten Gardisten. Die raaltje. Dat blijkt uit een enquête zijn op straat te herkennen onder 700 meisjes in opdracht van 1 de geneesmiddelenfabrikant Orga- Ijfi T"° non. De onderzoeksresultaten zijn vanochtend in Amsterdam gepre senteerd op een congres over voor lichting en anticonceptie. Meisjes vinden de pil het be trouwbaarste voorbehoedmiddel, zelfs betrouwbaarder dan sterilisa tie, zo blijkt uit het onderzoek. Pe riodieke onthouding vinden zij het minst betrouwbaar. kun- zich legitimeren met een iden titeitskaart". De politie-woordvoerder in Vlaardingen wist niet of er contac ten bestaan met ultra-rechtse groe peringen als de Centrumpartij of de Centrumdemocraten. Volgens deze woordvoerder is de V.R.G. al vanaf februari jl. actief maar heeft zij met het versturen van de sten cils geen strafbare feiten gepleegd. JOHANNESBURG (GPD) - Hele- ne Passtoors, die in Johannesburg voor het hooggerechtshof van de Witwatersrand terecht staat op be schuldiging van hoogverraad en terrorisme, heeft gisteren op de vierde procesdag opnieuw enige punten in de aanklacht toegege ven. In een verklaring, welke werd voorgelezen door haar verdediger Dennis Kuny, gaf ze toe instructies van ANC-leden te hebben ontvan gen voor het gebruiken van gehei me codes. Ze erkende tevens, dat AMSTERDAM (ANP) - Een de monstratie gisteravond bij het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein in Amsterdam tegen de Amerikaanse bombardementen op Libië is uitgelopen op ongeregeld heden. Een kleine groep deelne mers gooiden volgens de politie stenen naar het consulaat, probeer den over de hekken te klimmen en ze omver te halen. Aan de demon stratie namen naar schatting 4000 tot 5000 mensen deel. De politie hield drie personen aan die ervan worden verdacht ver nielingen aan auto's bij het consu laat te hebben aangericht. Ver schillende wagens zijn beschadigd door stenen en andere voorwer pen. Het merendeel van de demon stranten heeft volgens de politie- Een demonstratie in Amsterdam tegen het Amerikaanse optreden tegen woordvoerder niet meegedaan aan Libië liep gisteravond uit op ongeregeldheden. Demonstranten trokken de ongeregeldheden. onder meer de hekken voor het Amerikaanse consulaat op het Museum- Ook in Maastricht is gisteren ge- plein omver. (foto and demonstreerd tegen het Ameri kaanse optreden in Libië. Rond 150 leden van progressieve politie ke partijen en van pacifistische groeperingen hielden een protest- tocht door de stad. Volgens de poli tie is de betoging in alle rust verlo pen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme heeft zijn consumenten voorlichting in de Verenigde Sta ten gestaakt. Uit ethische overwe gingen vindt het NBT het niet cor rect om Nederland en Europa aan de Amerikanen te verkopen als ideale vakantiebestemming. Het Amerikaanse publiek reageert via de media in de Verenigde Staten ontevreden tot boos op de Europe se afwijzing van het Amerikaanse Libië-beleid. Verwacht wordt dat veel Amerikaanse toeristen Euro pa komend vakantieseizoen zullen mijden. een aantal documenten en andere papieren, welke als bewijsmate riaal zijn aangedragen, door haar zijn geschreven. Verder gaf ze toe dat het mate riaal in de wapenopslagplaatsen ook daadwerkelijk aanwezig was toen zij die aan de politie aanwees. Maar ze ontkende dat ze kennis had gehad van de inhoud van deze wapenopslagplaatsen Ook op de vierde dag werden er door de openbare aanklager, Klaus von Lieres weer een groot aantal getuigen gehoord. Deze getuigen, zonder uitzondering agenten van de veiligheidspolitie en politiedes kundigen, vertelden dat zowel He- lene Passtoors als medebeschul digde Klaas de Jonge, een aantal plaatsen in Zuid-Afrika hadden aangewezen waar wapens en ex plosieven zouden zijn gevonden. Een deskundige van de veilig heidspolitie had verder een aantal documenten en persoonlijke aan tekeningen in code van Helene Passtoors en De Jonge ontcijferd. Het zou hier gaan om de beschrij ving van een ontsnappingsroute naar het buurland Swaziland en de vindplaatsen van wapenopslag plaatsen. In kringen van de verdediging kan worden gehoord, dat het pro ces wel eens veel minder tijd in be slag zal kunnen nemen, dan de pe riode van zes weken die aanvanke lijk werd genoemd. Naar verwach ting zal de openbare aanklager dinsdag klaar zijn met zijn getui genverhoren, waarna het woord is aan de verdediging. Het ismiet ze ker of de verdediging veel eigen getuigen zal oproepen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De aow-uit- kering voor ongehuwd samenwo nende bejaarden heeft gisteroch tend in de Tweede Kamer tot een fikse woordentwist geleid tussen staatssecretaris De Graaf (sociale zaken)en de PvdA-fractie. De PvdA toonde zich 'verbijsterd' over het feit dat De Graaf die aow- uitkering niet definitief wil rege len, terwijl de staatssecretaris de PvdA ervan beschuldigt onrust te zaaien onder de uitkeringsgerech tigden door feiten te verdraaien. De PvdA houdt ook vol dat tal van mensen die nu al een uitkering hebben, het risico lopen met de stelselherziening in aanraking te komen. De Graaf meent dat het slechts om een groep van 70.000 uitkeringsgerechtigden gaat. Alle huidige uitkeringsgerechtigden zullen door de sociale dienst of be- drijsvereniging worden geïnfor meerd over de effecten van het nieuwe stelsel. Overigens is het nog steeds onduidelijk of het nieu we stelsel op 1 oktober kan worden ingevoerd, zoals de staatssecretaris wil. De WD noemt die datum 'theoretisch', terwijl de PvdA ge looft dat zelfs 1 januari 1987 niet haalbaaer is. Het conflict over de aow draait om het oorspronkelijke regerings plan om vanaf 1 april 1988 de aow- uitkering voor een niet-gehuwd sa menwonende 65-plusser mede af hankelijk te maken van een even tueel inkomen van de partner. On der druk van de WD wordt daar vóór 1 april 1988 nog eens over ge praat. Volgens de PvdA komt er zo niets terecht van de door de rege ring beloofde 'rust' in de sociale ze kerheid. De aow-uitkering voor 880.000 ongehuwde bejaarden is nog steeds niet definitief geregeld. De PvdA vindt dat 'heel gevaarlijk en verbijsterend'. De Graaf toonde zich op zijn beurt 'nog meer verbijsterd' over die voorstelling van zaken. Die 880.000 ongetrouwde bejaarden gaan lang niet allemaal samenwo nen, zei hij. 'Tendentieus' vindt De Graaf ook de PvdA-suggestie, dat 65-plussers die nu al samenwonen met de wetswijziging te maken krijgen. Dat is volgens hem niet zo; de mensen die eronder komen te vallen, worden er in een aantal ge vallen financieel juist beter van, zei hij. Scherpe kritiek De vraag of mensen die nu al een uitkering hebben iets van de stel selherziening zullen merken, stond gisteren centraal bij de voortzet ting van het marathodebat over de sociale zekerheid. CDA, WD en staatssecretaris De Graaf menen van niet, en zij leverden dan ook scherpe kritiek aan het adres van de oppositie. Volgens hen krijgen alleen arbeidsongeschikten onder de 35 jaar met het nieuwe stelsel te maken als ze een herkeuring krij gen. 'Bijzondere gevallen' zouden door de bedrijfsverenigingen kun nen worden opgelost. Volgens PvdA-woordvoerster Ter Veld worden echter ook zo'n 7000 huidige werklozen tussen de 47,5 en 57,5 jaar de dupe van de stelselherziening, omdat hun uit kering in het vervolg mede afhan kelijk wordt van het inkomen van de partner. Nu is dat nog niet zo. Door een andere berekeningswijze van de arbeidsongeschiktheidsuit kering (aaw) zouden ook ongeveer 79.000 alleenstaande jongere aaw- ers het risico lopen een lagere uit kering te ontvangen. Hun financië le schade kan variëren' van 22,- per maand tot meer dan honderd gulden. De Graaf gaf toe dat een aantal van die kritische noten hout sneed. Samenwonende homoseksuelen bijvoorbeeld, erkende hij, gaan er in de bijstand op achteruit, omdat ze niet meer als woningdelers, maar als partners worden behan deld. Het gaat echter telkens om de 'logische gevolgen van principe keuzes, als bijvoorbeeld de gelijke behandeling van samenwoners en gehuwden', aldus De Graaf. DEN HAAG (ANP) - Tweede-Kamervoorzitter Dolman wil op 2 juni, dus na de kamerverkiezingen van 21 mei, de eindstemming houden over de herziening van de sociale zekerheid. Op 6 mei, zo stelt hij zich voor, zullen de Tweede-Kamerleden hun verkiezingstoernee even laten rusten om in de grote vergaderzaal te stemmen over de wetsvoorstel len van de stelselherziening en de daarop ingediende wijzigingsvoor stellen. De eindstemming gaat vervolgens over het wetsontwerp zoals dat er na 6 mei uitziet. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) liet gisteravond doorsche meren dat het nieuwe stelsel vermoedelijk niet al op 1 oktober zal kunnen ingaan, zoals de bedoeling was. Eerder op de dag hadden de grote partijen al hetzelfde vastgesteld. ROTTERDAM (ANP) - Het ver halen van schade op derden door mensen die als gevolg van een ongeluk in de wao zijn terechtge komen, is een lange en vaak heil loze weg. Dit blijkt uit een onder zoek dat de wetenschapswinkel van de Erasmus Universiteit in opdracht van het Wao-Platform in Rotterdam heeft verricht. Volgens mr. P. de Koning van de juridische faculteit van de universiteit maken maar weinig mensen gebruik van de moge lijkheid om bijvoorbeeld inko mensderving die het gevolg is ,van hun arbeidsongeschiktheid, Schadeverhaal wao'er lastig na ongeluk te verhalen op de schuldigen. Dit heeft onder meer te maken met de ingewikkelde procedures, waardoor het vaak noodzakelijk is een advocaat in de arm te ne men. Ook is het bewijsmateriaal in de regel moeilijk te verkrijgen. De wetenschapswinkel zocht contact met wao-ers die door een verkeersongeval, een bedrijfson geval of door foutief medisch in grijpen arbeidsongeschikt waren geworden. In de laatste categorie wordt vrijwel nooit een eis tot schadevergoeding ingediend, zo is de onderzoekers gebleken. In de twee andere gevallen blijken de procedures vaak vijf tot tien jaar te lopen. Vooral als de gedupeerden worden geconfronteerd met de (onwillige) verzekeringsmaat schappij van de tegenpartij kun nen zich volgens de onderzoe kers enorme problemen voor doen. HENZO Bureauset Fraai 5-delig garnituur dat een sieraad is op elk bureau. Vervaardigd van een extra luxe kwaliteit kunstleder. Kleuren: wit-zwart-l.bruin-d.bruin-bordeaux. van Fl. voor Fl. 94,60 incl. BTW Kantoorinrichtingen Leiden Haarlemmerstraat 167 Tel. 071-141063 Leiderdorp, Rietschans 68 Tel. 071-411141 Tel. 07 Leid

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5