Situatie bij Reed lijkt uitzichtloos ij Steeds Protest bewoners tegen tennisbanen Ook maatregelen bij andere vestigingen REUSACHTIGE HORLOGES IN KORTE VLIET Kraakpanden ontruimd Köhler vervangt9 Van Stekelenburg Bouwmarkt van Oude 'Van Voorden rustig, menselijk, relativerend Singel naar Merenwijk Ballon blijft aan de grond VRIJDAG 18 APRIL 1986 mi LEIDEN - "Als we nu het oude po litiebureau aan de Zonneveldstraat binnenlopen, moeten we constate ren dat geen enkele politiecommis saris in de geschiedenis ooit zo'n zootje heeft achtergelaten. Na Van Voorden de vuilnisbelt", aldus een gekscherende burgemeester Goe- koop gistermiddag tijdens de af scheidsreceptie van de met pen sioen gaande Leidse politiecom missaris Van Voorden in de Pie terskerk. Goekoop bedoelde het allemaal niet kwaad. Integendeel, hij prees de goede verstandhouding en sa menwerking die hij als burgemees ter met de scheidende politiecom missaris had ervaren. "Van Voor den laat een gat achter, zo groot als deze ruimte", riep de burgemees ter vanaf de kansel, met zijn armen proberend de Pieterskerk te om spannen. Goekoop sprak voorts waarde rende woorden over de rustige lei ding, humor, grote menselijke be langstelling, het relativerend ver mogen en de loyaliteit naar zijn medewerkers, eigenschappen die Van Voordens laatste tien jaar in Leiden karakteriseren, vond hij. Moeilijke politieacties zijn dank zij Van Voorden in Leiden rustig ver lopen, stelde de burgemeester. Als voorbeeld haalde hij 'De Bom' aan, de blokkade van de stad door de reinigingsdienst (tijdens de ambte- narenacties) en de landelijke ho modag. In een kort dankwoord liet Van Voorden daarop de in groten getale verschenen belangstellenden we ten dat hij met grote voldoening te rugkijkt op zijn Leidse tijd. "Ik ben blij dat de politie-organisatie be staat uit jonge mensen en dat ik een plaatsvervanger krijg, van wie ik altijd heb gehoopt dat hij mijn opvolger zou worden", wenste Van Twee oud-commissarissen bij elkaar Voorden zijn opvolger Mostert veel van 1967 tot 1976, rechts zijn opvolger H. geluk en wijsheid .toe. i de Pieterskerk. Links mr. C. Barendspolitie-commissaris i >an Voorden die gistermiddag afscheid nam. LEIDEN - Bewoners van de Schu- bertlaan en omgeving hebben be zwaarschriften ingediend tegen de voorgenomen aanleg van zes ten nisbanen en de bouw van twee oe- fenkooien, een kantine en een kleedkameraccommodatie aan de Schubertlaan, tegenover de Tsjai- kovskikade. Volgens de bezwaarden is het terrein te klein van de aanleg van zes banen met de noodzakelijke ac commodaties en is bovendien niet voorzien in parkeerruimte en een fietsenstalling. Voorgesteld wordt de geplande woningbouw aan de Schubertlaan, ter hoogte van de Max Regerlaan, te verwisselen met de plek voor het tennisbanencom plex tegenover de Tsjaikovskika- de. B en W wijzen de voorgestelde wisseling van de hand en wijzen er op dat de commissies voor volks huisvesting en ruimtelijke orde ning al eerder besloten hebben om (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Drastische arbeidstijdverkorting, tot de helft van de huidige werktijd, kan de Leidse vestiging van Reed niet redden. Dat zou jaarlijks nog een verlies van ongeveer 1,2 miljoen gulden voor Reed betekenen. Voorlopig zal in het overleg tussen de directie en de bonden worden gezocht naar andere mogelijkheden dan sluiting om de problemen het hoofd te bieden. naar het goedkope Verre Oosten zou overhevelen. Echter, ook bij de andere vesti gingen van Reed zijn of worden maatregelen genomen. In Singapo re is de produktiecapaciteit met de helft teruggebracht. Daar worden nog vijftien beitels per dag ge maakt in plaats van 28, terwijl bo vendien nog vier dagen in de week wordt gewerkt in plaats van vijf of zes. De directie van Reed zou ook overwegen deze, pas vier jaar be staande, vestiging te sluiten. Ter wijl het bedrijf in Singapore de ko mende zeven jaar geen cent belas ting hoeft te betalen. De situatie lijkt echter uitzichtloos, omdat de teruggang in het aantal olieboringen (met meer dan drie kwart) naar verwachting tot 1988 zal aanhouden. Een tijdelijk in de 'motteballen zetten' van Reed (slui ting en wachten op een heropening als de omstandigheden verbeteren) zit er dan ook niet in. Vakbondsbestuurder De Jong ziet het somber in. "Dit soort din gen gebeuren wereldwijd. Je ziet het in de complete off-shore en za ken zoals Reed die maakt. En het zal waarschijnlijk niet voor korte tijd zijn". Als de olieprijs beneden twaalf dollar per vat zakt, neemt het aantal boringen drastisch af. Momenteel maakt Reed boorbei- tels die voor minder dan vijftig procent van de prijs aan de man kunnen worden gebracht. Reed was vijf jaar geleden nog het snelst groeiende bedrijf in Leiden en om geving. De Jong, die vier jaar geleden in de slag ging tegen het ontslag van vijftig van de 170 werknemers van Reed, denkt dat nu echter dat maatregelen bij vestigingen van Reed elders geen soelaas kunnen bieden. Vier jaar geleden werd ge dacht dat Reed door de opening van een vestiging in het van goed kope arbeidskrachten overlopend en belastingtechnisch vriendelijke klimaat van Singapore, produktie De produktie van de vestiging in Houston in Amerika is inmiddels teruggebracht van 125 naar 70 bei tels per dag. Er werden reeds 225 mensen ontslagen. De vestiging in Dallas, waar 110 werknemers zich bezighouden met de produktie van diamantboren, zal binnenkort wor den gesloten. Een fatsoenlijk sociaal plan is nog het enige dat de vakbond voor de werknemers van Reed kan doen, verwacht De Jong. De vijftig werknemers die in 1982 werden ontslagen zijn er naar de toenmali ge en huidige maatstaven goed af gekomen: zij ontvingen een geïn dexeerde aanvulling op de ww- of wwv-uitkering. Dat kostte inder tijd ongeveer 120.000 gulden. Omdat de uitkeringen sinds 1982 drastisch zijn gedaald, zou een ver gelijkbare afvloeiingsregeling het bedrijf ongeveer een half miljoen gulden gaan kosten. Daarvoor zal moeten worden gevochten, reali seert De Jong zich. "Ze komen het ons waarschijnlijk niet brengen". De Amerikaanse directie van Reed zou verder hebben beloofd zich aan de Nederlandse wetge ving te houden bij een collectief ontslag. Dat houdt onder meer in een zorgvuldig overleg met de vak bonden en de ondernemingsraad en inachtneming van de wet op de collectieve ontslagen. Al met al wordt het waarschijn lijk een zaak met een korte adem. "De Amerikaanse directeur van Reed wilde aanvankelijk half mei de zaken rond hebben. Daarvan hebben wij hem kunnen afbren gen, maar hij wil nog steeds snel zaken doen", aldus De Jong. Op maandag 28 april wordt het overleg tussen bonden en directie hervat. LEIDEN - Vijfentwintig toe komstige etaleurs, leerlingen van de Utrechtse school 'Nime- to', hebben de afgelopen week in het Jeugdbuitencentrum 'Korte Vliet' aan de Vlietweg gewerkt aan grote horloges die binnen kort het Amsterdamse confec- tiecentrum zullen sieren. Het is niet de eerste keer dat leerlin gen in het centrum werkzaam zijn; ook in voorgaande jaren gingen ze regelmatig naar de Vlietweg om een week lang in opdracht van een bedrijf aan een project te werken. het tenniscomplex aan te leggen ter hoogte van de Tsjaikovskikade. De gemeente verklaart voorts dat wel is voorzien in een stallingsgele- genheid voor fietsen en dat een een vijftal parkeerplaatsen in het plan zijn opgenomen. Bovendien zullen aan de Schubertlaan enige aanpas singen worden aangebracht ten be hoeve parkeervoorzieningen voor het tenniscomplex. Ten slotte wordt opgemerkt dat de afmetin gen van de zes tennisbanen vol doen aan de daarvoor gestelde nor men. De bezwaren van omwonen den worden derhalve afgewezen. Woningbouw In een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, aanstaande woensdagavond, zullen de bezwaarscriften van om wonenden aan de orde komen. De raadscommissie zal dan ook een keuze maken uit de woningbouw varianten voor de Schubertlaan. Een meerderheid van de bewoners van de Schubertlaan en omgeving heeft bezwaar tegen woningbouw, in welke vorm dan ook. De voor standers van woningbouw gaven, tijdens een informatie-avond in ja nuari, de voorkeur aan een laag- bouwontwerp. De gemeenteraad heeft de be zwaren tegen woningbouw intus sen afgewezen/Aanstaande woens dagavond zal de raadscommissie een keuze maken uit vijf woning bouwplannen, variërend van een gezinswoningen tot flatgebouwen in verschillende vormen en bouw lagen. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag twee gekraakte pan den ontruimd, een woning aan de Ververstraat en een woning aan de Charlotte de Bourbonhof. De be woners van de gekraakte panden beschikten niet over een woonver gunning zodat de politie op bevel van de burgemeester tot ontrui ming overging. Eén van de wonin gen bleek tijdig door de krakers verlaten. De andere ontruiming verliep zonder problemen. LEIDEN - Naar de actrice voordrachtskunstenares Char lotte Köhler is in de Stevenshof het pad vernoemd dat eerder was toebedacht aan Elly van Steke lenburg. De laatstgenoemde ac trice bleek echter fout te zijn ge weest in de Tweede Wereldoor log, waardoor te elfder een ande re naam voor dit pad moest wor den gezocht. Burgemeester en wethouders hadden toen, onwe tend van Van Stekelenburgs verleden, namelijk al ingestemd met de vernoeming naar deze ac trice. In dit deelgebied ('vlek') van de Stevenshof krijgen de straten de namen van overleden, Neder landse actrices en kunstenares sen. Charlotte Theresia Cathari- na Köhler (1892-1977) was actrice en voordrachtskunstenares. Zij speelde bij vele grote toneelge zelschappen, waaronder Royaards. In 1926 begon zij met voordrachtsavonden, waarmee zij tot haar afscheid in 1963 is blijven optreden. Charlotte Köhler, die van 1920 tot 1936 getrouwd was met Au- guste Defresne en in 1970 her trouwde met prof. H.Th. Wijde- veld, was tevens jarenlang lera res aan de toneelschool. Na de beëindiging van haar theateracti viteiten heeft zij nog een paar keer voor de televisie gewerkt, het laatst in 1975/76 in 'Het heili ge vuur' van de Tros. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Terrein Schubertlaan te klein' Lof bij afscheid commissaris Reünie We schrijven mei 1936. Vanaf de Garenmarkt begeven zich twee koetsjes op weg voor een rondrit door de stad. De koetsjes zijn ge tooid met bloemen. In de rijtui gen een tiental onberispelijke jongedames. Strooien hoeden met bloemen versierd, op het hoofd. De rijtuigen rijden - pi kant waagstuk - langs studenten sociëteit Minerva, alwaar de he ren studenten de schalks lachen de meisjes toewuiven. Voorzich tig wordt er vanuit het rijtuig te- ruggezwaaid. April 1986. Vanaf de Louise de Colignyscholengemeenschap aan de Kagerstraat begeeft zich een tractor met aanhangwagen op weg voor een rondrit door de stad. In de aanhangwagen mees muilende leraren, een witte bal lon in de hand. Opgeschoten jon gelui op fietsen, bromfietsen en een enkele automobiel rijden in de optocht mee. Er wordt gejoeld en geschreeuwd. Een leraar heeft een flesje pils aan de mond gezet. Later zal hij op het Stadhuisplein bij opbod worden verkocht. Twee werelden van verschil. En toch gaat het in beide geval len om een stunt van eindexa menleerlingen. Maar de jongeda mes van de meisjes h.b.s. aan de Garenmarkt gedroegen zich in 1936 heel wat ingetogener dan 'de jongelui van tegenwoordig'. Gisteren ontmoetten de twee werelden elkaar op de Louise de Coligny-scholengemeenschap, de vroegere meisjes hbs. De jon gedames van weleer zijn inmid dels'even onberispelijke dames op leeftijd geworden en ze kwa men gisteren bijeen om een gou den eindexamen reünie te vie ren. Vijfendertig in getal, want de parallel-klassen van toen wa ren ook uitgenodigd, kwamen ze voor een nostalgisch dagje bij- Reünie (2) Saillant detail: ook twee lerares sen uit die tijd waren aanwezig: mevrouw Van Dam (Engels) en mevrouw Koejemans (handvaar digheid). "En een van onze me de-leerlingen, die over is uit Ca nada is speciaal voor de reünie langer gebleven", aldus Rita de Koster, die de 'club' na veel gete lefoneer en zoekerij weer bij el kaar heeft weten te krijgen. Zelf heeft ze de hbs met veel plezier doorlopen. "Het was een school met een heel goeie naam. Vooral onder juffrouw Van Hoorn". En ondanks de b-oplei- ding werd er veel aan literatuur en kunstgeschiedenis gedaan. "Heel intens en actueel. Dan be handelden we de pas uitgeko men bundel van Nijhoff. En, an ders dan op een gewone hbs, kre gen we twee jaar les in kunstge schiedenis", weet mevrouw De Koster zich te herinneren. En Griekse mythologie werd behan deld: "Dan liepen we op het Ra penburg naar de huizen te kij ken. Moesten we zeggen welke ionische en welke dorische zui len had". Gisteren werd weinig over Griekse mythologie gesproken. Het beschaafde gekwetter had meer betrekking op de bals van vroeger, de door leerlingen opge voerde toneelstukken - "Or pheus in de Hades, toen speelde ik Tantalus" - de "éénige reis naar Engeland" en de fijne school. "Nou fijn, ik vond het ei genlijk niet zo leuk, alleen maar meisjes". Tijdens de toespraak van mevrouw De Koster komen twee laatkomers binnen. "Tja we waren vroeger ook altijd te laat, dus waarom nu niet?" Dat wordt nablijven. De huidige rector van de Louise de Coligny - walging op de gezichten bij deze bezoede ling van de meisjes hbs - mag ook een woordje doen. Vervol gens wordt het schoollied aange heven. Met volle borst en stram in het gelid zingen de dames de tekst. Een enkele hapering, maar het merendeel wordt nog ge kend. Vervolgens konden naar harte lust herinneringen worden opge haald. Enkele dames begaven zich naar het naastgelegen lo kaal, waar kennis gemaakt kon LEIDEN - De Gamma-bouwmarkt wordt hoogstwaarschijnlijk ver plaatst van de Oude Singel naar de Gooimeerlaan in de Merenwijk. De huidige vestiging van het be drijf in doe-het-zelf artikelen brengt grote problemen met zich mee, doordat er onvoldoende par keergelegenheid is aan de Oude Singel of in de directe omgeving. Die problemen worden nog ver groot als in de loop van dit jaar wordt begonnen met de bouw van 97 woningen op het thans braaklig gende terrein aan de Oude Singel, de Koolstraat en de Houtmarkt. De gemeente Leiden is bereid mee te werken aan verplaatsing van het bedrijf naar de Gooimeer laan, omdat die plek goed bereik baar is voor auto's en omdat er de mogelijkheid bestaat voor parke ren op eigen terrein. De vestiging aan de Oude Singel heeft een ver koop-vloeroppervlak van ongeveer 1000 vierkante meter. Indien de Gamma overgaat tot nieuwbouw aan de Gooimeerlaan zal dit opper vlak worden vergroot tot ongeveer 1800 vierkante meter. De gemeente vindt een dergelijk uitbreiding toe laatbaar. Bezwaren De Bouwcentrale Leiden, geves tigd aan de Maredijk, en de Hobby molen, gevestigd in het winkelcen trum De Kopermolen, hebben een bezwaarschrift ingediend tegen het voornemen van de gemeente om aan de nieuwbouw voor de Gamma mee te werken. Volgens de bezwaarden is de voorgenomen bouwplek in de Merenwijk indus triegebied en niet bedoeld als ge bied met een detailhandelsfunctie. De gemeente wijst er op dat ook op andere bedrijfs- en industrieter reinen in de gemeente Leiden de tailhandelsbedrijven in doe-het- zelf artikelen voorkomen (Zoeter- woudseweg, Lammenschansweg, de Waard en de Merenwijk). B en W zijn van mening dat de Gamma vestiging aan de Gooimeerlaan hierop geen inbreuk maakt. De be- Babbelende dames tijdens de gouden eindexamen reünie i Koejemans. worden met de computer, won der van hedendaagse techniek. Maar voor het merendeel werd gepraat over vroeger: "Toen met die laatste schooldag zijn we in die rijtuigen vervolgens naar Al- lemansgeest gereden. Dat was toen een heel eenvoudige uit spanning. Er stonden een schommel en een wip. We heb ben daar een kopje thee ge bruikt". "Dispereert niet" heette de schoolvereniging in die tijd. Die naam bestaat nog steeds, al is er nu het 'Ende' voorgevoegd. De schoolvereniging organiseerde feesten, voordrachtmiddagen en sportwedstrijden. "De Stadsge hoorzaal hadden we afgehuurd voor het jaarlijkse bal. Tachtig gulden kostte dat. De prijs voor de band bedroeg negentig gul den". Er hangen foto's van de klas, van het bal: "Is dat Els niet? Nee, dat is Doortje geloof ik". "Weetje dat jij me van de tweede naar de derde hebt gesleept? Want bij jou mocht ik spieken". Ook toen al. Vijftig jaar geleden. De onberispelijke jongedames hadden toch wat hedendaagse trekjes. Buiten speelt het draai orgel en worden de 'gegijzelde' leraren weggevoerd. Binnen drinken de leerlingen van weleer een kopje koffie, happen een plakje cake weg. Er wordt met de vroegere leraressen gesproken. Op basis van gelijkheid. Zo gaat dat in vijftig jaar. Leeftijdsgren zen vervagen. Files Het academisch ziekenhuis Lei den voert sinds kort een strenge re controle uit bij de ingang aan de Wassenaarseweg. Geen auto mobilist komt het terrein meer op zonder dat het parkeervignet op zijn of haar auto is bekeken. Goede zaak natuurlijk, want wat heb je aan al die vreemde indrin gers die hun wagen op het AZL- terrein kwijt willen. Toch is niet iedereen even ge lukkig met deze verscherpte con trole. De medewerkers van het even verderop gelegen Gorlaeus- laboratorium bijvoorbeeld. Zij moeten eerst geduldig wachten tot alle auto's voor hen het ter rein van het AZL zijn opgereden voordat ze verder kunnen. Vol gens een van de lab-medewer kers staan er soms files tot aan het spoorwegviaduct aan de Rijnsburgerwcg. En sommige automobilisten schijnen zo ongeduldig te wor den dat ze op de Wassenaarse weg maar het fietspad nemen. Daardoor stroomt het verkeer weliswaar lekker door, maar de fietsers komen er af en toe danig door in de knel. De politie-voorlichter erkent dat er inmiddels een paar klach ten zijn binnengekomen. De po litie heeft hierover een gesprek gehad met de directie van het AZL. Maar de leiding van het zie kenhuis wil vooralsnog niet af zien van de scherpere controle. Wat gebeurt er nu verder? De politie-voorlichter: "We houden de zaak in de gaten. Als er klach ten blijven komen, kaarten we de zaak nog een keer aan bij de di- rectie. Gezien het aantal meldin gen dat we nu hebben, is er geen reden om meteen weer naar de directie toe te stappen. Overi gens is ons niet bekend dat auto mobilisten over het fietspad gaan rijden om de file te verme den". Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis is er niets bij zonders aan de hand. "Er werd altijd al gecontroleerd. Die con trole is nu wat strenger gewor den". Ze geeft toe dat er zich wat opstoppingen voordoen. Maar dat was vroeger, toen er minder scherp werd gecontroleerd, ook al het geval. zwaren komen aanstaande woens dag aan de orde in een vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. LEIDEN - Het begon allemaal zo veelbelovend: er was veel publiek, de ballon was in korte tijd startklaar, burgemeester Goekoop zat in het mandje met een gezicht alsof hij zijn hele leven niets anders heeft gedaan en toen kwam er een kink in de kabel: het begon te rege nen en volgens de Jan Pelleboeren onder het publiek ging het straks nog onweren ook. Gevolg: de lucht ballon van de Nederlandse Hart stichting bleef aan de grond in het Van der Werfpark. Jammer. Hoe wel de ballonvaar der, die met zijn luchtvaartuig reclame maakt voor de stichting, gelukkig de toezeg ging deed dat hij in de zomer terug komt, ijs en weder dienende. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3