Weinig opwinding om nieuw sociaal stelsel Onderzoek kleine steun- fraude liep uit de hand AbvaKabo: nu al werving nieuw bewakingsperoneel VRIJDAG 18 APRIL 1986 Verkiezingsavond in Leiden LEIDEN - De plaatselijke verte genwoordiger van de Raad van Kerken maakte zich zo kwaad dat hij zijn grieven bijna uitschreeuw de door de microfoon: waarom had deze regering de herziening van de sociale zekerheid doorgevoerd op basis van een maatschappelijk draagvlak dat er niet was; kon je de bezuinigingen op de uitkeringen nog wel rechtvaardig noemen; en was het wel zo christelijk om te ge loven in het recht van de sterkste. Hij wees erop dat de lagere uitke ringen de laatste jaren gemiddeld veel sterker waren gedaald dan de hogere inkomens. Maar minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid, CDA), die door hem uitdrukkelijk was aangesproken, wilde er niet van horen ('We moe ten geen inkomensstatistieken gaan vergelijken, daar word je gek van'). Hij bestreed de stelling van zijn opposant dat dit kabinet de lastenverdeling eenzijdig zou heb ben afgewenteld op de minst draagkrachtigen en werd vervol gens vriendelijk doch beslist afge kapt door de voorzitter van het fo- Het was een van de weinige rim pels in de vijver die gisteravond konden worden waargenomen op een verkiezingsavond in een wel gevulde Stadsgehoorzaal, waar de gezamenlijke Leidse studentenver enigingen een forum met vier poli tici hadden bijeengebracht: CDA- 'kandidaat-kamerlid' (minister) De Koning en de kamerleden Van der Hek (PvdA), mevrouw Rempt (WD) en Engwirda (D'66). Zij wer den voorgezeten door de rector- magnificus van de Leidse universi teit, prof. Beenakker, en onder vraagd door twee journalisten van Vrij Nederland, Max van Weezei en Jeroen Terlingen. 'Zwetsen' De herziening van de sociale ze kerheid, dezer dagen in een afron dende fase, vormde, met de werk gelegenheid, het hoofdthema van de avond, maar de discussie daar over leverde nauwelijks iets op. Minister De Koning hield zijn be kende verhaal over het noodzake lijke herstel van de werkgelegen heid, de te hoge arbeidskosten en de sociale gerechtigheid die vol gens hem bij de plannen voor het sociale stelsel een grotere rol had gespeeld dan de drang tot bezuini gen. Hy bestreed de visie van de Raad van Kerken, die eerder had verklaard dat de kabinetsplannen veel mensen tot de bedelstaf zou brengen. "Dat is", zo antwoordde hij op een vraag van VN-journalist Van Weezei, "inderdaad in hoofd zaak zwetsen". Mevrouw Rempt (WD) oogstte gesis en hoon in de zaal met haar opmerking 'dat de rijken niet rij ker, en de armen niet echt armer worden'. "Ik zou niet eens durven zeggen dat ik in steden als Leiden, Amsterdam dramatische armoede tegenkom. Ik weet niet of u wel eens in New York bent geweest: daar heerst armoede. En dan praat ik nog niet eens over de Derde We reld. Wat ik daar heb gezien is men sonterend". D'66-fractieleider Engwirda voorspelde dat het met de sociale zekerheid net zo zou gaan als met de tweeverdienerswet, "waar ook geen hond iets van begrijpt", ter wijl PvdA-kamerlid Van der Hek het standpunt van zijn partij over de uitkeringen nog eens in grote lijnen schetste: van straks 70 pro cent van het laatst verdiende loon terug naar 75 procent, mits de eco nomische groei dat toelaat. Een gehandicapte vrouw uit de zaal deed een dringend beroep op de forumleden rekening te houden met de sterk ingezakte koopkracht van wao'ers: "Als ik voor tweedui zend gulden mijn kamer wil laten behangen, dan kost het me tien jaar voordat ik dat bedrag bij el kaar heb. Het gaat er niet om dat wij meer willen hebben, maar we willen houden wat we hebben". ZW0LLE (ANP) - Een onderzoek naar mogelijke steunfraude door de 22-jarige vriendin van een poli tieman (31) uit 't Harde is zo uit de hand gelopen dat het honderden manuren vergde, terwijl het om een fraude van een paar duizend gulden ging. Het resultaat van dit alles is een vervolging wegens mei need tegen de politieman. Volgens officier van justitie mr. A.L. Poerink, die gisteren vrij spraak in de fraudezaak tegen de vrouw vroeg, is de escalatie van het onderzoek volledig te wijten ge weest aan het knullige gedrag van de politieman. „De zaak had waar schijnlijk met een transactie kun nen worden afgedaan", aldus de of ficier. Nu eiste mr. Poerink een ge vangenisstraf van vier maanden. waarvan één maand voorwaarlijk tegen de politieman die ervan ver dacht wordt bij de zaak tegen zijn vriendin meineed te hebben ge pleegd. Tijdens de rechtszitting in okto ber vorig jaar trad de politieman op als getuige voor zijn vriendin. Haar werd verweten ten onrechte een rww-uitkering voor een alleen staande te Hebben aangevraagd, terwijl zij samen met de politieman een gemeenschappelijke huishou ding zou hebben gevoerd. De vrouw ontkende, en haar vriend verklaarde onder ede dat hij wei eens bij zijn vriendin de nacht had doorgebracht maar ook veel nachten in zijn oude woning ver bleef. De nieuwe eigenaar van de woning ontkende dit echter. DEN HAAG (ANP) - De ambtena renbond AbvaKabo wil dat de re gering nu vast begint met het wer ven van bewakingspersoneel voor de vijf nieuwe gevangenissen waarmee men het cellentekort wil oplossen. Alleen dan zal er vol doende goed opgeleid personeel voorhanden zijn om de inrichtin gen te bemannen als ze eind 1988, begin 1989 in gebruik worden ge- Bovendien kunnen de extra krachten in de tussenliggende pe riode worden benut om de veel te zware werkdruk onder het gevan genispersoneel, die zich vooral ma nifesteert in een extreem hoog ziekteverzuim, te verlichten. Dit voorstel heeft AbvaKabo gis teren in Den Haag gelanceerd. Het plan is een reactie op een onlangs uitgekomen onderzoeksrapport van de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie, waaruit bleek dat vooral stress, slechte communicatie en overbe lasting de oorzaken zijn van het ho ge ziekteverzuim. De AbvaKabo wijst erop dat er al drastisch op gevangenispersoneel is bezuinigd. In de afgelopen kabi netsperiode is het aantal bewakers in de Nederlandse inrichtingen met 600 verminderd tot 3500 man. Gevolg is dat er gemiddeld per man zeven overuren per week wor den gedraaid. Bovendien is het ziekteverzuim twee maal zo hoog als het landelijk gemiddelde: 15,3 procent tegen 7,5 procent. Voor de vijf nieuwe penitentiaire inrichtingen die de regering wil ZOEKACTIE SCHIPHOL (AP) - De politie heeft gisteren op Schip hol een grote veiligheidscontrole op auto's uitgevoerd, in verband met de arrestatie, eerder op de dag, van een vrouw op het Londense vliegveld Heathrow. De vrouw, die explosieven bij zich droeg, pro beerde aan boord te komen van een Israëlisch lijnvliegtuig. Vol gens een politiewoordvoerder heeft de zoekactie niets opgele verd. bouwen - in Leeuwarden, Hooge- zand, Sittard, Rotterdam en Heer- hugowaard - zullen ongeveer 900 extra bewaarders nodig zijn, die te zamen ongeveer 45 miljoen gulden aan salariskosten vertegenwoordi gen. Raadsman noemt onderzoek dood Hans Kok uniek AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtelijk vooronderzoek dat mi nister Korthals Altes (justitie) heeft gevorderd tegen de bewaarders van de in een Amsterdamse politie cel overleden kraker Hans Kok, is uniek: nog nooit werd in een 'relsi- tuatie' een dergelijk onderzoek te gen politiemensen geopend. Het betekent een 'enorme blamage voor de politie'. Dat zei gisteren de advocaat H. Kersting, die als raads man optreedt voor de familie van Hans Kok. Hij reageerde daarmee on4e mededeling van Justitie dat de minister tot een gerechtelijk vooronderzoek had besloten. Kersting zei dat het vooronder zoek 'in elk geval iets' is, al komt het wel laat. Het onderzoek heeft volgens Kersting vooral betrek king op drie bewaarders in het cel lenblok op het Amsterdamse hoofdbureau van politie, hoewel onderzoek tegen de overige ruim 20 bewaarders niet is uitgesloten. De politie denkt eveneens aan drie eerst betrokken bewaarders. Kersting was gisteren bij het ge sprek dat minister Korthals Altes voerde met de familie Kok. De ver trouwensarts van de familie, Schu macher, was er .ook. Het gesprek duurde ongeveer een uur, aldus de advocaat. De minister besteedde het grootste deel van die tijd aan het doornemen van de brief aan de Tweede Kamer, waarin hij mede deling heeft gedaan van het ge rechtelijk vooronderzoek. HEIN CHRISPIJNS NIEUWE KOLLEKTIE Alle bankstellen in diverse kleuren. Dit is sleehts een greep uit onze nieuwe collectie verlichting. HOGE RIJNDIJK 260 LEIDEN TEL. 071-410608 HOGE RIJNDIJK 88 TEL. 071-141697 OUDE WETERING KERKSTR. 28 TEL. 01713-5906 SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS DE DAMIATE-EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG 26 APRIL '86 In samenwerking met de Nederlandsche Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa:.Qfy ssel Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden. De Grote Markt is een juweel van gotische ar chitectuur met vlakbij Manneke Pis, de be kendste burger van Brussel. Naar een leuk restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. Een folder van Brussel, waarop een platte grond van Brussel is afgedrukt, ontvangt u bij het afhalen van uw spoorbiljet. Een spoorbil- jet dat u slechts 38,- kost en waarbij consumptiebon goed voor één kopje koffie koffiebroodje is inbegrepen. De speciale trein vertrekt op zaterdag 26 april - 1986 van station Leiden om 8.53 uur. Aankomst Brussel 11.15 uur. Om 18.30 uur wordt weer uit Brussel vertrokken. Om ca. 20.40 uur komt de trein weer in Leiden De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationsloketten) gedurende de normale ope ningstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe „wie het eerst komt. die het eerst maalt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16