UVS slaat dubbelslag 5D T J0J0KAD0 BU TEXACO 'Soms ben ik bezig als een ventiel' Hoop gloort in de Kikkerpolder Na zege in leidersrol Nuttige zege Lugdunum Jos Hermens als intermediair tussen organisatoren en atleten TEXACO GEEFT STERRENKRACHT 'IJzersterk lopersveld 'Keizer heeft ons verslagen' VV Valken Koudekerk VRIJDAG 18 APRIL 1986 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - UVS sloeg gisteravond ten faveure van zichzelf en niemand anders een dubbelslag die er zeker zijn mocht. In zijn eerste thuiswedstrijd van het jaar 1986 nam de ploeg van Melbi Raboen tegen het toch heus niet misselij ke VUC met 3-0 niet alleen revanche voor de destijds in Den Haag geleden 2-1 nederlaag, maar bovendien nestelde UVS zich meteen ook maar aan de kop van de ranglijst in de eerste klasse B. Dit mede, omdat de nummer laatst Oud Beijerland zo vriendelijk was een 2-0 achterstand tegen concurrent Nieuwenhoorn nog om te buigen tot 2-2. Met nog acht duels voor de boeg hebben de Leidenaars zich nu ook daadwerkelijk aangediend als een echte kampioenskandidaat, een rol die hen tevoren eigenlijk al min of meer was toebedacht. Raboen wacht nu een zware week. Morgen avond alweer speelt zijn formatie uit tegen DFC wiens terrein zon dag vanwege een duel van DS'79 niet beschikbaar is en volgende week donderdag wacht de cruciale uitbeurt tegen Nieuwenhoorn. Waarna het thuislegioen van de competitieleider dan eindelijk eens vijf wedstrijden achtereen de gelegenheid krijgt om te zien of Leiden volgend seizoen recht heeft op een hoofdklasser, danwel dat het loodzware programma alsnog zijn tol eist en roet in het eten gooit. Wat dat aangaat keek Raboen, die volgend seizoen bij ADO werkt, met zorgelijke blik vooruit. Nadat al eerder voorstopper Fred Filippo door een blessure afhaakte, viel met het uitvallen van Bert Jan sen (spiertje verrekt) gisteren ook zijn tweede centrumverdediger voor minimaal twee weken weg. Voeg daarbij dat één van de uit blinkers van gisteren, Hans van Leeuwen, nog een mogelijke schorsing boven het hoofd hangt en Raboens' wat terughoudende opstelling in deze is daarmee ver klaard. Content Aan de andere kant kon de Hage naar natuurlijk zeer content zijn met de wijze waarop Aad Neute boom en invaller Henk Zandber gen de honneurs in het hart van de defensie waarnamen. Net zo min als hij te klagen had over de manier waarop zijn mannen gisteravond afrekenden met een ploeg van naam als ex-hoofdklasser VUC nog altijd is. Want op de eerste twintig minuten na leverde UVS een pri ma partij af waarin het team karak ter en inzet paarde aan soms uitste kend voetbal. De enige smet die er op het half uur durende showtje van voor en na de pauze rustte was dat UVS niet met minstens 6-0 het karwei klaarde. Zoveel kansen schiep de ploeg zich dat dat zeker tot de mogelijkheden had behoord. En daar zag het aanvankelijk toch helemaal niet naar uit, want de thuisploeg kende een start die Raboen in de dug-out bijkans hart- krampen deed krijgen. "Ze dekten achterin voor geen meter en dat is tegen een beweeglijke en goed voetballende voorhoede als VUC nu eenmaal heeft levensgevaar- Mario Faber belaagt VUC-doelman Soyer die de bal nog net voor het hoofd van de Leidenaar kan wegplukken. Links Hans de Kruys, die twee treffers voor zijn rekening nam. (foto Holvast) lijk", keek de trainer nog huive rend achterom naar de twee dotten van kansen die spits Sprenkels dankzij die vrijheid verkreeg maar ook verprutste. "Ik schreeuwde m'n stem schor, en zowaar, einde lijk werden ze dan toch wakker". Dat gebeurde, opmerkelijk ge noeg, eerst nadat laatste man Bert Jansen bij een poging Sprenkels nog te achterhalen een spiertje scheurde. Misschien van schrik over het weghinken van die steun pilaar sloten plots de rijen, ging het tempo mede dankzij ferme uittrap pen van doelman Schouten om hoog en liep VUC op zijn beurt achter de feiten aan. Om na wat plaagstoten van Hans van Leeu wen een kwartier voor rust toch vrij onverwacht met 1-0 achter te komen. Daaraan ging een misser van de zwak acterende vleugelverdediger Ed Mientjes vooraf die telkens poogde om voor de beweeglijke Faber te komen. Zijn eerste fout daarbij bleef nog ongestraft, bij de tweede keer ging hij prompt voor schut. Faber glipte langs hem, ver stuurde geheel volgens afspraak het leder hard en strak naar de eer ste paal waarnaar spits Hans de Kruys precies op tijd was ingesne den. Met een op het oog simpele voetbeweging tekende hij voor een juweel van een openingstreffer. Dat was meteen wat UVS nodig had om zich de winnende houding van de afgelopen weken weer hele maal eigen te maken. In nog een versnelling hoger danste de in het rood gestoken brigade op het glad de veld keer op keer langs de Hage naars die stuk voor stuk meer ge wicht in de schaal brachten en tel kens een stap te laat kwamen. Slechts met stevige overtredingen hield VUC tot de rust de schade nog beperkt. Blunder Daarvan kon na de hervatting geen sprake meer zijn toen VUC- trainer Hoos de onvergeeflijke fout beging om, in een poging de ach terstand goed te maken, achter di rect al één tegen één te gaan spe len. Tegen lichtvoetige en snelle jongens als Erades, Van Leeuwen en Faber en tegen de zich steeds sterker ontwikkelende en la Mar co Van Basten meevoetballende spits De Kruys een blunder van je welste. Gevoed vooral door de overal opduikende Cock van Weer- lee sneed dat viertal een kwartier lang als een voorverwarmd mes door zachte boter. Het leverde 'slechts' twee op nieuw fraaie treffers van De Kruys en Van Leeuwen op waarbij in bei de gevallen Erades voor de 'assist' tekende. Zelf kwam de buitenspe ler daarvoor en daarna driemaal oog in oog met doelman Soyer, maar evenals Van Leeuwen (lat) en Faber (onderkant lat) liet hij die mogelijkheden onbenut. "Daar baal ik van", mopperde Raboen achteraf en gaf daarmee te kennen niet zó snel tevreden te zijn. "Nee, natuurlijk ben ik dat niet. Laat DFC en Nieuwenhoorn maar we ten dat we kunnen scoren. Des te meer mensen houden ze in de ver dediging. Als wij kunnen aanval len, zijn we ook echt in ons ele ment." AD VAN KAAM LEIDEN - Sjaak Rijstenborgh haalde na afloop van de wedstrijd Lugdunum-RKAW opgelucht adem. De nieuwe trainer van de Kikkerpolderploeg, die thans vier deklasser Nieuwkoop onder zijn hoede heeft, zag de Kikkerpolder- club immers met 2-1 winnen. Dat resultaat stemde uiteraard niet al leen de nieuwe oefenmeester tot tevredenheid. Na de midweekse overwinning gloort er weer hoop in de Kikker- polder, waar de tweedeklasser in het eerste half uur naar een dikke nederlaag dreigde te worden ge speeld. Maar de jonge Kikkers her stelden zich uitstekend en draai den na de eerste dertig minuten de rollen om. De Leidenaars holden in die periode achter hun tegenstan der aan, maar Lugdunum liet in het laatste kwartier voor de pauze en de gehele tweede helft RKAW achter zich aanlopen. De jonge for matie beleefde daar kennelijk zo veel plezier aan dat het resultaat uit het oog werd verloren. Dat bood de Leidschendammers de ge legenheid kort voor tijd terug in de race te komen, maar verder dan de 2-1 gisteren liet na rust een lamlendige indruk achter), maar ook op de ei gen kracht. Immers, het gros van de Lugdunummers is zéér jong. De ploeg kan een wedstrijd dankzij het jeugdige enthousiasme naar zijn hand zetten, maar verliest het volgende duel net zo gemmakke- lijk omdat niet alle spelers hun hoofd erbij houden. Dat laatste is het schrikbeeld van Sjaak Rijstenborgh, die in de rust al aangaf waar het aan schort bij de Leidenaars. "Ze zyn jong en willen allemaal graag. Dat is een groot voordeel. Maar wat Lugdunum mist is een leider. Iemand die die Martin Muniër kwam de jonge gasten op hun plaats wijst. Conditioneel zit het goed in elkaar. De ploeg heeft ook voldoende bal- veroveraars, maar de organistaie klopt niet". thuisclub niet Dus vierden Clement Koster en zijn pupillen naderhand een feest je, dat evenwel binnen de perken bleef omdat Lugdunum besefte dat de ploeg nog steeds niet zeker is van prolongatie van het twee deklasserschap. De zege op richting. Het galltrssen v^i e' JL0USS1 Dat werd Lugdunum in het eer ste half uur bijna fataal. In de voor hoede konden Albert Siera T - geen vuist maken, terwyl de ploeg de Leidse ploeg enerzijds en SJC iri HofWiof nn,irM VIOS anderzijds werd gister- i defensief opzicht gaten van je- t j welste vallen. Ton van Pruyssen, avond groter. Maar Lugdunum Frank Vader (die Wim Eradus al MOLENHOEK - Van anarchist tot 'makelaar'. Zo op het eerste gezicht is Jos Hermens in tien jaar tijd van gedaante verwisseld. In 1976, op het hoogepunt van zijn sportieve loopbaan, was hij behalve een uitstekend hardloper ook een verbeten dwarsligger. In 1986 beweegt de houder van het werelduurrecord zich in het schemerduistere wereldje van de sportpromotors. Wat Henk Rühling voor het boksen, Ger Lagendijk voor het voetbal en Peter Bonthuis voor het wielrennen is, lijkt Jos Hermens voor de atletiek te worden. Een regelaar dus, iemand die han delt in sporters en de ruilhandel onder de tafel niet schuwt. Heel ie mand anders dan de Jos Hermens die in de jaren zeventig fanatiek te gen de sportofficials knokte en zich afzette tegen de kapitalisti sche maatschappij. De mede-orga nisator van de marathon van Rot terdam en de 'deeltijdarbeider' van een Amerikaanse sportschoenen- firma zal zelf de laatste zijn die ont- keni-dat hij is veranderd. "Als je tien jaar geleden tegen me had ge zegd dat ik ooit voor een commer cieel bedrijf zou werken, had ik naar m'n voorhoofd gewezen. Maar vergis je niet, de meeste ideeën die ik toen uitdroeg, heb ik nog steeds. Alleen ben ik in die tien jaar tijd heel wat realistischer geworden. Als atleet leefde ik vrij geïsoleerd. Ik rende de hele dag door het bos. Eigenlijk stond ik niet echt in de maatschappij. Ik leefde een beetje in een droomwereld. Nu sta ik dus wel middenin de maatschappij en heb ik te maken met het feit dat die maatschappij kapitalistisch is". Intermediair Bij dat gegeven heeft Hermens zich inmiddels neergelegd. De be hoefte om die maatschappij te ver anderen heeft volgens de ex-onder wijzer plaats gemaakt voor de drang om zich te bewijzen als een eerlijk mens. Hermens: "Ik be schouw mezelf niet als een make laar. Aan dat woord kleeft een vie ze bijsmaak en hopelijk zal dat met mijn naam nooit het geval zijn. Ik vergelijk mezelf een beetje met Pe ter Bonthuis, een intermediair tus sen sporters en organisatoren. Ik heb te maken met de belangen van de atleten, die zo veel mogelijk wil len verdienen, en met de belangen van de organisatoren, die zo min mogelijk willen betalen. Ik zit daartussen en probeer naar beide kanten zo eerlijk mogelijk te zijn. Tegen een atleet zeg ik vaak open lijk wat het budget van de organi sator is en tegen de organisator zeg ik vaak heel eerlijk wat een bepaal de atleet waard is. Ik heb het ge voel dat die eerlijkheid bijzonder op prijs wordt gesteld". Bij het afwegen van de verschil lende belangen, zegt Hermens ge voelsmatig toch het meest reke ning te houden met die van de at leet. "Ik hou nog altijd zielsveel van deze sport. Eigenlijk ben ik al tijd een beetje atleet gebleven en daardoor doe ik ook vaak meer dan de zakelijke begeleiding van atle ten. Ik praat soms uren met ze over blessures of over het opstellen van door Jaap Visser trainingsschema's. Ik voel me soms net een halve coach. Ik grijp ook in als ik merk dat een sponsor of een organisator een te grote druk uitoefent op een atleet. Als bijvoorbeeld een Rotterdamse bank voor zaterdag Cor Lambregts strikt en ze willen van te voren zes commerciële activiteiten met hem doen dan spring ik er tussen en zeg: 'Wat willen jullie nou: Cor drie keer lastig vallen en hem verder lekker laten trainen of zes keer de sier met hem maken met als gevolg dat hij als een dweil de marathon loopt?' Dan ben ik dus bezig als een soort ventiel die de druk voor de atleet een beetje probeert weg te nemen en meestal werkt dat". Randfiguren ADVERTENTIE JOJOËN IS DE NIEUWE RAGE! SPAAR NU VOOR 'N JOJO MET STERREN KRACHT. Voor 20 Sterzegels neemt u al zo'n L leuke jojo mee naar huis (winkel- -r waarde f4,-). En dat gaat I heel snel, want bij elke 5 liter \J benzine, 10 liter diesel of LPG en iedere liter Texaco motorolie krijgt u al een zegel. Wilt u geen jojo, dan levert een volle spaar kaart f 2,- kontant op. Texaco jojo alleen bij de stations met de aktieposter en zolang de voorraad strekt. Met het noemen van de naam Bonthuis heeft Hermens de verge lijking tussen atletiek en wielren nen gemaakt. Een vergelijking die wat hem betreft vooral wat het lan ge afstandlopen betreft nog verder is door te trekken. Hermens: "De atletiek ontwikkelt zich onmisken baar in de richting van het wielren nen. Er is duidelijk sprake van pro fessionalisering. In organisatorsch opzicht is de wielersport verder dan de atletieksport, trainings- technisch is het omgekeerde het geval. Steeds meer wielrenners ne men het trainen met schema's en het streven naar periodiek pieken van atleten over". In de wielerwereld lopen tal van zakenlieden rond die zich ten koste van de sport proberen te verrijken. Dat zulke 'randfiguren' straks ook langs de atletiekbaan zullen opdui ken, is in de ogen van Hermens het logische gevolg van de ontwikke ling die de sport doormaakt. "Toch ben ik er niet bang voor. De menta liteit van atleten staat er borg voor dat zulke figuren geen voet aan de grond krygen. Die worden op een natuurlijke manier uitgeselec teerd. In de atletiek is een hele dui delijke sociale controle, men is heel alert op financiële misstan den. Met atletiekgala's als in Zu rich en Koblenz wordt geld ver diend, maar dat vloeit allemaal te rug naar de verenigingen. Als de organisatie van de marathon van Chicago een miljoen dollar over houdt, verdwijnt dat in een fonds voor de kinderen uit de achter- doet er verstandig aan zich in deze was gepasseerd) en Wim Hooimans periode met rijk te rekenen. Het wejgerden evenWel Lugdunum team zette gisteravond weliswaar met de neus de fei( <Je druk. een goede prestatie neer, maar de ^en. volgende wedstrijd kan de wind weer uit een hele andere hoek A waaien Dat gaf de thuisclub blijkbaar Daarmee wordt niet alleen ge- ho°P. ^ant RK^W werd st^ds doeld op de tegenstander (die van verder terug gedrongen en gaf op zyn beurt kansen weg. Routinier Daan Kooimans, Albert Siera en Hans van As lieten de mogelijkhe den evenwel liggen. Déar kwam na de pauze verandering in. Met Wim Oppelaar en Edwin Verhoogt voor Cees Schouten en Peter Bekkering (de als laatste man gestarte Cees van Tongeren schoof op naar het midenveld), zette Lugdunum RKAW onder druk. Het over wicht leverde in de 60ste minuut een penalty op. Frank Dobbe be ging in het strafschopgebied een overtreding tegen Cees van Tonge ren, die de door arbiter Leuve- kamp toegekende penalty zelf be nutte: 1-0. Met een 'bescheiden' budget van ongeveer 400.000 gulden is Jos Hermens er naar eigen zeg gen in geslaagd om voor de ma rathon van Rotterdam een "ij- zersterk lopersveld" samen te stellen. Met de Ethlopiërs Be- lannyenh Densimo en Abebe Mekonnen en Ahmed Saleh uit Djibouti verschijnen morgen (is zaterdag) in Rotterdam drie lopers aan de start die op de klassieke afstand van 42 kilo meter en 195 meter al eens on der de 2 uur en 9 minuten zijn gedoken. Volgens Hermens steekt zijn opdrachtgever, de Stichting Rotterdam Marathon, met dit drietal de concurrentie in Londen en Boston naar de kroon. De Nijmegenaar heeft voor de organisatoren in Lon den en Boston, waar respectie velijk zondag en maandag in ternationale marathons worden verlopen, atleten uit Europa vastgelegd. Hermens: "Dat lijkt misschien wat tegenstrijdig, maar dat is het niet. Ik heb niets meer gedaan dan reke ning gehouden met de voor keur van de atleten en daarbij zoveel mogelijk de belangen van Rotterdam behartigd". Jos Hermens in actie tijdens de Olympische Spelen van Montreal, waar hij in plaats van waardering cynisme oogste. (archieffoto anp» buurten. In de atletiek is het tradi tie dat eventuele winsten naar een goed doel gaan of terugvloeien naar de verenigingen". Operaties Jos Hermens zwaaide in 1980 af als atleet nadat hij een van zijn achillespezen volledig in de vernie ling had gelopen. Vijf hieloperaties hebben de marathoncarrière van de inmiddels 36-jarige Nijmege naar al bij voorbaat doen misluk ken. Hermens: "Ik had aanleg voor het marathonwerk. Dat bleek uit een spierbiopsie die de inspan ningsfysioloog Jan Vos een keer bij me heeft afgenomen. In '78 zou ik in New York m'n eerste mara thon lopen. Daar is dus niets van gekomen. Nu zit ik met hartstikke stijve pezen. Ik loop nog een paar keer in de week en fiets een beetje, maar als ik een even aanzet dan be ginnen die pezen meteen aan m'n kuitbeen te trekken". De atleet Hermens heeft niet al leen internationaal naam gemaakt als meervoudig wereldrecordhou der, maar ook als de man die op het op de grote toernooien altijd liet af weten. Hoewel hij beweert een dik ke punt achter zijn sportieve verle den te hebben gezet, moet Her mens toegeven dat hij in stilte nog wel eens omziet in wrok. "Omdat ik niet het maximale uit mijn mo gelijkheden heb gehaald. In de pers werd daar nogal cynisch over gedaan, zeker na mijn falen op de Spelen van '76 in Montreal. Alleen daarom al had ik nog een tijdje wil len doorgaan. Om het een en ander recht te zetten". Sigaar Zijn chronische spierblessure verhinderde dat. De beslissing om uit de wedstrijdsport te stappen werd hem vergemakkelijkt door de schoenengigant Nike. Hermens: "Een firma die is opgezet door atle ten en waar in de eerste jaren een heerlijk ontspannen sfeertje heer ste. Alles kon, het was altijd één groot feest. Nu ligt dat anders, het aantal ex-sporters in de top van het bedrijf is een stuk kleiner gewor den. Door de enorme concurrentie is de aanpak veel harder geworden. Ik krijg daar steeds meer moeite mee. Ik besef dat ik heel veel aan het bedrijf heb te danken, toch wil ik me er langzaam uit terugtrek ken. Met de bedoeling om zich hele maal te concentreren op de bege leiding van atleten. Op dit moment behartigt Hermens de financiële en sportieve belangen van onder an dere de Portugese Rosa Motta, de Schot John Graham en de wereld recordhouders op de marathon, Carlos Lopes en Ingrid Cristian- sen. Het ligt zelfs in dé bedoeling om die activiteiten onder te brengen in een internationale firma. Met zijn aanstaande partners Bob Bright, organisator van de marathon van Chicago, en de advocaat Ed Whit- temore is Hermens op zijn gemak bezig om een 'sportcommunicatie- bureau' op zetten. "Op dit moment zijn we allerlei zaken aan het voor bereiden. We doen rustig aan, nie mand heeft haast, want we hebben alledrie wat om handen. Waartoe dit zal leiden, durf ik echt niet te zeggen. We zien wel. Misschien zit ik over tien jaar wel met een dikke sigaar in m'n mond achter een groot bureau". Nadat spelverdeler Daan Kooi mans had verzuimd zijn ploeg op een grotere voorsprong te zetten, profiteerde Albert Siera een kwar tier voor het einde van een misver stand tussen aanvoerder Henk Hooimans en keeper Hoogstad. Uit een moeilijke hoek schoof de aan valler de bal vervolgens in het vij andelijke doel: 2-0. Dankzij een doelpunt van Muniër kwam RKAW acht minuten voor de wedstrijd terug in de race, maar Lugdunum gaf de voorsprong in de slotfase niet meer uit handen. FRED SEGAAR MILAAN (DPA) - De Italiaanse voetbalclub Inter Milaan, die woensdagavond met 5-1 van Real Madrid verloor en uitgeschakeld werd, heeft gisteren scherpe kri tiek geuit op de Nederlandse scheidsrechter Jan Keizer en te genstander Real Madrid. „Zij heb ben Rummenigge en Altobelli bui ten gevecht gesteld. Real was ster ker, maar het is uiteindelijk de scheidsrechter geweest die ons verslagen heeft," aldus Inter-trai- ner Corso. In de Europa Cup-wedstrijd, die Real in de finale bracht, deelde Jan Keizer in totaal vijf gele en één ro de kaart uit. Op twee gele kaarten na waren ze allemaal voor Inter- spelers, waardoor de Milanezen flink aan kracht moest inboeten. Rummenigge: „De beslissingen van scheidsrechter Keizer waren op zyn zachtst gezegd zeer vreemd. Zo eindigde een bitter seizoen: we zijn weer uit het bekertoernooi ver dwenen en ver van de titel verwij derd. Met onze onervaren mannen konden we tegen het sluwe Real Madrid niet opboksen". ADVERTENTIE Zaterdagmiddag 19 april 14.30 uur in Sportpark aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door De Ruyter Assuratien b.v. "Ont advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15