Strijd tegen zure regen meer woorden dan daden Achtergrond Het prille begin van de ouderenboerderij Milieuorganisaties organiseren voor derde keer actieweek VRIJDAG 18 APRIL 1986 PAGINA 11 GRONINGEN (ANP) - De moes- tuin en het weiland liggen er omge spit bij. De bewoners van de Hid- demaborg in Groningen, de eerste ouderenboerderij van Nederland, hebben iemand kunnen vinden die voor hen de twee hectare grond egaliseerde en bemestte. Het weer moet nog wat beter worden, maar dan gaan de bewoners zelf het land - hün land - op. Ze zullen het in de naaste toekomst gaan bewerken en als alles volgens plan verloopt zul len ze dampende aardappels van eigen oogst en eigen groenten op tafel krijgen. Maar zover-is het nog niet. „We moeten geduld hebben. We heb ben wel met z'n allen gekozen voor deze manier van wonen en werken, maar dat betekent niet dat we nu ook onmiddellijk hard van stapel moeten lopen. Het is allemaal nog erg pril en bovendien zijn we wel stuk voor stuk 50-plussers". Dat zegt mevrouw P. Knot- Heemstra, voorzitter van de vereni ging Hiddemaborg. Ze verruilde haar ruime woning elders in de stad Groningen begin dit jaar voor een appartement in de Hiddema borg. Deze woon- en werkgemeen schap voor ouderen aan de rand van Groningens jongste nieuw bouwwijk Beijum bestaat uit 30 zelfstandige woninkjes. Een klein deel daarvan staat los van het cen trale woongebouw. De twee hecta re grond ligt meteen achter Hidde maborg. In het centrale gebouw is een aantal voorzieningen onderge bracht, zoals een grote keuken, een gemeenschappelijke woonkamer, een wasserette en provisieruimten. Iedere bewoner beschikt boven dien over een eigen keukentje. Ge zamenlijk koken en eten kan, maar is geen voorwaarde. Toch is deel uitmaken van deze woon- en werk gemeenschap niet vrijblijvend. „Het is een bewuste keuze geweest en we zullen allemaal ons steentje moeten bijdragen," stelt mevrouw Knot vast. „Dat betekent dat de één in de moestuin aan de slag zal moeten, een ander de zorg over de planten in de nog te bouwen kas op zich moet nemen en weer een an der actief kan zijn in de huishoude lijke dienst. Er zal tenslotte ook moeten worden schoongemaakt, gekookt en er zullen inkopen ge daan moeten worden". Los van het werk in de moestuin zullen de bewoners dit jaar ook nog een bescheiden begin maken met hun veestapel. Het worden eerst kippen. Volgend jaar hopen de bewoners zover te zijn, dat ze wat schapen kunnen laten grazen en misschien wat geiten kunnen houden. Ballotage Halverwege februari van dit jaar werd de Hiddemaborg officieel in gebruik genomen. Dat betekent dat nog niet alle appartementen bewoond zijn. Het bestuur van de bewonersvereniging heeft ge sprekken met verschillende kandi daten, die er wel voor voelen hun intrek in de Hiddemaborg te ne men. „Van ballotage kun je niet echt spreken, maar we maken de kandidaten wel duidelijk dat ze echt bereid moeten zijn mee te werken. Anders hoeft het voor ons niet", aldus mevrouw Knot. De woonkosten op Hiddema borg zijn relatief laag. Het complex is gebouwd in opdracht van de Groninger Woningstichting Patri monium, dus de woningen liggen alle in de woningwetsfeer. Inclu sief de kosten voor de gemeen schappelijke voorzieningen va rieert de maandhuur van 390 tot 476 gulden. Er zijn subsidies ver worven, waardoor een deel van de gemeenschappelijke voorzienin gen gefinancierd kon worden. Als er nieuwe voorzieningen gereali seerd moeten worden zullen de be woners dat naar alle waarschijn lijkheid uit hun eigen zak moeten betalen. Daarom hebben ze de mo gelijkheid openhouden hun grote keuken ook te gebruiken voor het bereiden van maaltijden voor ou dere buurtbewoners. Verder kun nen er wellicht hand- en spandien sten worden verleend in de vorm van oppasdiensten in de wijk. „Dat is het aardige van dit pro ject", vertelt de directeur van de Woningstichting Patrimonium, F.G.J. van Willigen. „We zijn in on ze samenleving bezig met het op zetten van zogenoemd flankerend ouderenbeleid. Door eenvoudige voorzieningen te treffen en vrijwil ligers in te schakelen kunnen ou dere mensen langer in hun eigen huis blijven wonen. De bewoners van Hiddemaborg voeren dat flan kerend beleid zelf uit. In geval van ziekte van een van de bewoners kunnen de anderen de verzorging tijdelijk op zich nemen. Ook voor buurtbewoners zouden ze zich op die manier willen inzetten. Wat dat betreft zijn mijn verwachtingen hoog gespannen". Winkeltje Zelfs zo hoog gespannen, dat Pa trimonium serieus overweegt om ook in de Groninger binnenstad op enige termijn een woon- en werk gemeenschap voor ouderen te rea liseren. „Natuurlijk kan daar geen sprake zijn van de verbouw van groente en fruit, maar gezamenlijk een winkeltje drijven, een eethuis je exploiteren of assistentie verle nen aan de bibiliotheek behoort ze ker tot de mogelijkheden", aldus Van Willigen. Een collega-woning stichting in Groningen werkt op het ogenblik aan plannen voor de bouw van een vergelijkbaar com plex als de Hiddemaborg. Mogelijk gaat daarvoor nog dit jaar de eerste paal de grond in. Het initiatief voor de Hiddema borg werd destijds genomen door het Groninger Adviesbureau voor Alternatieve Ouderenzorg. Het bu reau begeleidde in het begin de toekomstige bewoners, de kern groep, zoals ze zich toen noemden. Aanleiding voor de eerste plannen was een televisieuitzending van het IKON in 1981 over een bejaar denboerderij in het Westduitse Se- geberg. In Groningen legde het ad viesbureau contacten met de Gro ninger architect Jan Giezen, die enthousiast aan het ontwerpen sloeg in nauw overleg met de leden van de kerngroep. Het duurde ruim drie jaar voor dat het 2,8 miljoen gulden kosten de complex kon worden verwezen lijkt. De ouderenboerderij: spitten in de moestuin. Een adviescommissie studeert nog. Er zijn wel inmiddels 'mestbanken', die trachten de Limburgse en Brabantse mes thoop te slijten aan boeren el ders in het land. Maar deze mest bevat ook zware metalen als koper. Die gaan door het veevoer omdat de kalveren en varkens dan sneller groeien, maar maken de mest ook - iro nisch genoeg - onaantrekkelijk als meststof. Het wildste plan tot nu toe is transport van de (gedroogde) mest naar de Saha ra om die vruchtbaar te maken. Shell De elektriciteitscentrales zijn een van de grootste bronnen van zure regen. De kolencen trales zijn het ergste, gevolgd door de oliegestookte centra les. Ook hier is de oplossing, via rookgasontzwaveling, vrij eenvoudig maar vormen de kosten een belangrijke hinder paal bij een krachtige aanpak. De nieuwe normen voor electri- citeitscentrales zijn echter, ze ker in vergelijking met die voor de raffinaderijen, streng. De raffinaderijen, Shell voor op, hebben met het kostenar- gument in de hand soepele nor men voor de uitstoot van zwa- veldioxyde en stikstofoxyde weten af dwingen in de nieuwe wetgeving die eind vorig jaar door de Tweede Kamer is goed gekeurd. De milieubeweging heeft Shell tot mikpunt ge maakt van de Zure-regenweek. Shell neemt niet alleen de helft van de totale uitstoot van de Nederlandse raffinaderijen voor zijn rekening, maar kan volgens de milieubeweging ook tegen betrekkelijk lage kosten die uitstoot enorm te rugbrengen. Door olie te ne men die een procent minder zwavel bevat zou Shell volgens Milieudefensie de uitstoot van zwaveldioxyde met 16.000 ton per jaar kunnen terugbrengen. Die 'betere' olie zou Shell 13 miljoen gulden per jaar kosten. En dat is niet veel voor een be drijf dat in 1984 alleen al in Ne derland 2500 miljoen gulden wir^st maakt, aldus Milieude fensie. Maar bij Shell ontbreekt het gewoon aan de wil om ook maar een stap meer te zetten dan wettelijk moet, vindt de milieuorganisatie. De organisa tie gaf daarom maandag alvast een schot voor de boeg door een paar uur het dak van het Shell-gebouw in Den Haag te bezetten. Maar het gaat niet alleen om Shell, ook het wegverkeer wordt nadrukkelijk op de kor rel genomen. Niet alleen van wege de bijdrage aan de zure regen, die relatief klein is, maar ook omdat de miljoenen auto's zorgen voor de helft van de luchtvervuiling in Nederland. De recente proefballon van Winsemius om de autokosten te 'variabiliseren' (het vermin deren van de 'vaste lasten' als motorrijtuigenbelasting en het verhogen van de benzine-ac- cijns, volgens het principe dat de vervuiler betaalt) juicht de milieubeweging van harte toe. Dat ook het openbaar-vervoer- beleid van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) het de komende week moet ontgel den, behoeft gezien de felle kri tiek die de milieubeweging daar al jaren op heeft, al even min betoog. Met boswandelingen, aan staande zondag, om de schade die de zure regen veroorzaakt letterlijk zichtbaar te maken, en diverse symposia en mani festaties willen de milieuorga nisaties de komende week voor de derde keer de zure regen on der de aandacht brengen. Alles onder het motto: de lucht ge woon schoon. Hoewel, gewoon. Toen in 1952 bij een gi gantische smog-golf 4000 Londenaren het leven lieten, leek de oplossing zo eenvoudig: gewoon hogere schoorstenen bouwen. En toen de bio- industrie met name in Brabant en Limburg voor een onafzienbare mesthoop bleek te zor gen, was de oplossing ook snel gevonden: va ker enjneer mest 'uitrij den'. Maar zoals zo vaak heeft de harde realiteit die 'oplossingen' achter haald. De verzuring die de zwavel- en stikstof verbindingen in indus trierook, uitlaatgassen van het wegverkeer en de dierlijke mest veroor zaakt, heeft de Duitse bossen ernstig aangetast. Het 'Waldsterben' van de schaarse Nederlandse bossen is volgens recen te onderzoeken nog maar een kwestie van jaren. In ruim een jaar tijd is de hoeveelheid verziekt bos in ons land bijna verdub beld en is minder dan de helft van de bomen nog echt gezond. Eigenlijk geen wonder dus dat de milieuorganisaties met een zaterdag beginnende Zure-regenweek op nieuw aandacht vragen voor hét milieuprobleem van de jaren '80. door Sjaak Smakman Gigantische cijfers hebben het nadeel verhullend te werken. Wat zegt het dat in 1984 de olie raffinaderijen 108.000 ton zwa veldioxyde de atmosfeer in bliezen? Of dat de miljoenen varkens, kippen en mestkalve- ren vorig jaar 94 miljoen ton mest produceerden? Om dat laatste cijfer te vertalen: dat is 20 kilo mest per Nederlander per dag. T-shirt Minister Winsemius (milieu beheer) mag de eer opeisen de zure regen nationale bekend heid te hebben gegeven. Milieuorganisaties als Milieu defensie en de stichting Natuur en Milieu waren er al langer mee bezig, maar die hebben slechts een beperkte reikwijd te. Het was de campagne 'Stop zure regen' die iedereen met de neus op de feiten drukte: ster vende bossen, verslechterend oppervlaktewater en aangetas te gebouwen. De stroom on- heilspublikaties die in de afge lopen jaren op gang is geko men, lijkt alleen nog maar toe te nemen en maakt de omvang van het probleem pas goed dui delijk. Onlangs nog werd be kend dat het zure water de be schermende kalklaag op de kieuwen van vissen oplost waardoor deze waterdoorla- tend worden en de vissen uit eindelijk sterven. Langzaam - en volgens vele deskundigen veel te langzaam - begint de aanpak van het pro bleem op gang te komen. Aan vankelijk zeer schuchter, met bijvoorbeeld de oproep om de auto wat meer te laten staan. Uitlaatgassen bevatten zwavel- dyoxide en stikstofoxyden, Met een korte bezetting van het dak van het Shell-gebouw in Den Haag luidde Milieudefensie maandag de komende actieweek tegen zure regen in. (foto ANP' mogelijk om die vervuiling aan te pakken via een katalysator in het uitlaatsysteem, die de ver zurende stoffen goeddeels on schadelijk maakt. Maar de in voering van zo'n katalysator in EG-verband is vooralsnog in de kiem gesmoord. Economische belangen blijken nog heel wat meer gewicht in de schaal te leggen dan milieubelangen, zo bleek bij de discussies in Euro pees verband. Lood De EG-landen zonder eigen auto-industrie waren wel be reid tot een snelle invoer van de katalysator, die ongeveer 1500 gulden kost. Landen met een grote, in een aantal gevallen ge nationaliseerde, autoindustrie zoals Frankrijk, Italië en Enge land blokkeerden echter een, serieuze aanpak. Het aanbren gen van een katalysator vereist een aantal technische aanpas singen aan de motoren en de toch al op het randje van de af grond balancerende Europese autofabrikanten klaagden in koor dat snelle invoering de doodsklap zou betekenen, veroorzakers van zure regen. Het wegverkeer is goed voor ruim 10 procent van de verzu ring. Technisch is het heel goed De EG koos uiteindelijk voor een gefaseerde aanpak, waarbij eerst voor de wagens met grote motoren (meer dan 2 liter) een katalysator verplicht wordt, en pas veel later voor wagens met kleinere motoren. Het behoeft nauwelijks betoog dat de EG- landen vooral wagens met die kleinere motoren maken. Een lichtpuntje aan het ver- keersfront is de recente invoe ring van loodvrije benzine. Lood zorgt voor een gelijkmati ger verbranding van de benzi ne, maar is funest voor een ka talysator. Binnen een paar maanden werkt zo'n katalysa tor dan niet meer, en invoering van loodvrije benzine is dus een absolute voorwaarde voor het gebruik van een katalysa tor. Sahara Ook de veeteelt draagt fors bij tot de verzuring. Vooral in de zuidelijke provincies, waar de bio-industrie is geconcen treerd, loopt de bodemvrucht baarheid al terug vanwege de overdosis mest (ammoniak) die er op wordt uitgereden. Toen de ministers Braks (landbouw) en Winsemius met een nood wetje kwamen dat elke uitbrei ding van varkensmesterijen verbood, waren de boeren protesten niet van de lucht. Ook de recente plannen om grenzen te stellen aan het uitrij den van mest, met daaraan ge koppeld de verplichting om 'mestbunkers' te bouwen, stui ten op veel weerstand in agrari sche kring. Jarenlang zijn we aangemoedigd om toch vooral uit te breiden, en nu worden we plotseling in het verdomhoekje gezet, luidt het voornaamste (en deels terechte) verwijt aan de bewindslieden. Bovendien: die mestbunkers kosten per be drijf ongeveer een halve ton. En wie zal dat betalen? Bij de behandeling van de meststoffenwet deze week in de Tweede Kamer hebben CDA en WD ervoor gekozen de boeren nog wat respijt te ge ven. Het door Braks en Winse mius voorgestelde uitrijverbod in de wintermaanden wordt een jaar later dan gepland van kracht, per 1 januari 1988. Hoe de mestproblematiek uiteindelijk moet worden opge lost, is nog altijd onduidelijk. Winsemius - een enthousiast hardloper - nam ook zeer per soonlijk deel aan 'zijn' campagne tegen de zure regen. Hier fi nisht hij in zure-regenshirt bij de Schipholloop. (foto anpi 'Ook kleinere gereformeerde kerk bij 'Samen op Weg' De kleinere gereformeerde ker ken moeten worden betrokken bij Samen op Weg, het proces dat moet leiden tot hereniging van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Tijdens de gis teren gehouden jaarlijkse confe rentie van het contactorgaan van de gereformeerde gezindten in Putten werd dat onder anderen bepleit door drs. W. Bakker, we tenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Deze kerken zouden naar zijn mening de status van waarnemer kunnen hebben, waardoor zij zich niet op het resultaat van Sa men op Weg behoeven vast te leggen. De kwaliteit van de Sa men op Weg-kerk raakt allen, al dus Bakker. „Wij zouden onze historische roeping verwaarlozen als we de boodschap van de oude belijde nis niet tot uitdrukkine zouden brengen op een wijze die past in onze nieuwe situatie." Ook de hervormde predikant C. Blenk uit Amsterdam pleitte ervoor andere kerken bij Samen op Weg te betrekken. Hij wees er echter op dat ze gevraagd waren daaraan mee te doen, maar dat ze die uitnodiging hebben afgewe zen. Hij juicht het desalniettemin toe als vertegenwoordigers van deze kerken aanwezig zijn op de combi-synode. De vroegere praeses van de ge reformeerde synode, ds. C. Mak te Zutphen, wees er op dat degè- nen die nu klagen dat Samen op Weg van boven af wordt opge legd, zich vanaf het begin afzij dig hebben gehouden. Vanaf 1962 heeft men er iedereen bij willen betrekken, maar sommige groeperingen lieten het langs zich heen gaan. Naar zijn mening is Samen op Weg niet van boven af opgelegd. Werklozen. Bij enkele landelij ke en provinciale instellingen van de Nederlandse Hervormde Kerk kunnen voor een jaar acht jongeren aan de slag. Dat is het resultaat van een werkgelegen heidsproject binnen de Her vormde Kerk, zo meldt het Her vormd Persbureau. Kerkelijke medewerkers heb ben in 1984 drie procent van hun salaris ingeleverd. Met dit geld, ongeveer 277.000 gulden, wordt een eenmalig werkgelegenheids project voor jeugdige werklozen gefinancierd. De jongeren, tussen de 16 en 23 jaar, krijgen een 32-urige werk week. Zij komen te werken op het centrale kantoor van de Her vormde Kerk te Leidschendam, bij de Generale Diakonale Raad, de raad voor de zaken van kerk en school en de Hervormde Jeugdraad in Driebergen, de Provinciale Kerkvergaderingen van Friesland en Utrecht en de Provinciale Hervormde Jeug draad in Zuid-Holland. In meerderheid zullen de jon geren zich bezighouden met ad ministratieve werk. Bij de Her vormde Jeugdraad kan' een werkloze theoloog, pastoraal me dewerker of catecheet worden geplaatst die wordt belast met de pastorale begeleiding van jonge ren die voor de keuze staan in militaire dienst te gaan of die te weigeren. Biecht. Paus Johannes Paulus 2 heeft gisteren voor handhaving van de persoonlijke biecht ge pleit. De zogenaamde algemene absolutie, waarbij een groep ge lovigen zonder voorafgaande persoonlijke biecht het sacra ment der vergeving ontvangt, moet een uitzondering blijven. De paus zei dat tijdens de alge mene vergadering van de con gregatie voor de sacramenten. Hij wees er op dat Rome niet van plan is de zeer precieze regels hierover te veranderen. Ondanks deze voorschriften in de Codex komen er in „niet weinig lokale kerken gevallen van misbruik voor", aldus de paus. Hij riep de bisschoppenconferenties op er voor te zorgen dat in hun gebied de voorschriften stipt worden nageleefd. Wie een algemene absolutie heeft ontvangen, moet bij de eerstvolgende gelegenheid per soonlijk biechten. De bisschop pen moeten elk misverstand hierover bij de gelovigen wegne men, aldus de paus. Paus van bevrijding. De Bra ziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff meent dat paus Johannes Paulus de laatste maanden zoveel begrip voor de bevrijdingstheologie en voor het optreden van de Braziliaanse RK Kerk heeft getoond, dat hij nu "de paus van de bevrijding" kan worden genoemd. Volgens Boff hebben hiertoe vooral de vele contacten tussen de paus en de Braziliaanse bis schoppen gedurende de afgelo pen elf maanden bijgedragen. Vorig jaar nog legde het Vaticaan Boff een spreek- en schrijfver bod op, omdat de inhoud van zijn boek 'Kerk; charisma en macht' een gevaar voor het ge loof zou betekenen. Dat verbod werd vorige maand opgeheven. Boff wijst er in een verklaring aan de pers op, dat de Rooms- Katholieke Kerk zo snel groeit "dat het geen verrassing zal zijn als de Braziliaanse kardinaal Paulo Evaristo Arns of zelfs een Afrikaanse bisschop de volgende paus wordt". Hij noemt het re cente Vaticaanse document over "christelijke vrijheid, en bevrij ding" en de persoonlijke brief die de paus vorige week aan het Braziliaanse episcopaat stuurde, een "officiële goedkeuring" van de bevrijdingstheologie en van de strijd tegen de armoede. Leonardo Boff blijkt dermate tevreden te zijn over de 'bevrij- dingsweg' die Johannes Paulus naar zijn idee is ingeslagen, dat hij heeft aangekondigd zijn boek 'Kerk: charisma en macht' te her schrijven. Hij wil "een aantal kwesties uitdiepen" en wat pro vocerende en dubbelzinnige uit drukkingen weglaten. Hij heeft de afgelopen maanden overigens niet stilgezeten. Boff heeft in die tijd naar zijn zeggen vijf nieuwe boeken geschreven. Vietnam. Er is geen sprake van vervolging van christenen in Vietnam. Aldus reageert het hoofd van het Vietnamese staats- bureau voor godsdienstzaken op berichten daarover. Hij noemt die verhalen "een totale verdraai ing van de waarheid". Als theologen worden gearres teerd of als apdere maatregelen tegen hen worden genomen, ge beurt dat volgens de woordvoer der omdat zij van de godsdienst vrijheid misbruik maken door onder het mom daarvan activitei ten tegen de regering te ontplooi en. Regering en godsdienstige ge meenschappen zijn het er vol gens de spreekbuis van de Viet namese regering overeens dat 'slechte krachten' binnen de kerk moeten worden uitgescha keld en dat het godsdienstig werk "binnen het kader van de wetten van de staat moet plaats hebben". De regeringswoordvoerder er kent overigens wel dat vrijheid van godsdienst een "probleem voor de regering betekent". Enerzijds moet die vrijheid wor den gerespecteerd, maar ander zijds moeten vijanden van de staat die door middel van die vrijheid het land schade berok kenen worden aangepakt. De helft van de 60 miljoen Vietna- mezen is boeddhist. Het aantal katholieken wordt geschat op vier miljoen. Voorts zijn er 250.000 protestanten. Nederlands Hervormde kerk. Beroepen te Ankeveen: P.S. van Walbeek, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Amersfoort tot predikant voor bijzondere werkzaamheden (pastoraal werk in het protestants-christelijk zie kenhuis De Lichtenberg): dr. J.J. Rebel, laatstelijk christelijk-ge- reformeerd predikant te Amers foort. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Minnertsga: drs. RH. Stutvoet te Brouwersha- ven-Zonnemaire. Gereformeer de Kerken vrijgemaakt. Beroe pen te Bergentheim en te Gryps- kerk in combinatie met Niezijl: Jt. Janssen te Loppersum-Weste- remden. Gereformeerde Ge meenten. Beroepen te Boskoop: H. Hofman te Kalamazoo in de Verenigde Staten. Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde: J. Ka rens te Opheusden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11