Van de Hel in de hemel. Hockeyteam blijft ver onder de maat Max van Balgooy in technisch comité Karate in Leiden L.F.C. - VELO Vonk naar FC Twente Commercie slaat toe in klassiekers Ayrton Senna in training de snelste ZATERDAG 12 APRIL 1986 SPORT PAGINA }5 L.EIDEN - Max van Balgooy is ge kozen in het technisch comité van de European Badminton Union (EBU). Dé Rijnsburgse internatio naal scheidsrechter is de opvolger van Ruud Kopp, die is afgetreden in verband met zijn leeftijd. Het technisch comité is een arbi- tersbond, die §treeft naar het stan daardiseren van spelregels in de badmintonwereld. Deze groep mensen houdt zich ook bezig met de "kwaliteitsbewaking van scheidsrechters en het aanwijzen van de hoogste bazen van arbiters voor grote toernooien", aldus Van Balgooy. Van Balgooy (54), die is voorge dragen door de Nederlandse Bad minton Bond, zag zijn uitverkie zing tijdens het onlangs gehouden Europees Kampioenschap worden bevestigd. De op het Rijksherba rium in Leiden werkzame Van Bal gooy dankt zijn toetreding aan de goede naam die de Nederlandse badmintonscheidsrechters in het algemeen en hij in het bijzonder heeft. In 1982 werd hy zelfs geko zen tot beste arbiter van Neder land. In het technisch comité zijn niet alle landen vertegenwoordigd. "Het is een selectie naar de kwali teit van het scheidsrechterskorps", weet .Van Balgooy. Per land neemt één afgevaardigde zitting, die voor de periode van één jaar wordt gekozen. "Als ik niet goed zou functioneren, dan kan de EBU na een jaar weer van me af', weet hij. Vooralsnog gaat Van Bal gooy, die zelf nog actief is bij Ga- mepoint, daar niet van uit. Daar voor heeft hij in de badmintonwe reld een te goede naam opge bouwd. "Het wordt door sommigen be schouwd als een erebaan, maar je moet wel degelijk hard werken. Bijvoorbeeld het bedenken en ver beteren van spelregels. Een aantal daarvan brengt altijd problemen met zich mee. Ik denk daarbij aan de regels waarbij het waarne mingsvermogen van de scheids rechters een belangrijke rol speelt Verder kan worden gedacht aan de moeilijkheden die met de intrede van de sponsors zijn ontstaan en het materiaal waarmee moet wor den gespeeld". "Mijn benoeming heeft geen offi cieel tintje gekregen. Je merkt er eigenlijk niks van. Je krygt een briefje thuis met een heleboel huis werk", aldus Van Balgooy, die ook als scheidsrechter actief zal blij ven. Althans, in Nederland en Eu ropa. Buiten dit werelddeel 2al hij niet meer als spelleider in actie ko men, "want de internationale bond heeft sinds kort een leeftijdsgrens ingesteld. Als je vijftig jaar of ou der bent kom je niet meer in aan merking". "Daar staat tegenover dat ik dankzij mijn toetreding in het tech nisch comité een belangrijke in vloed krijg op het scheidsrechters- wezen in Europa". Naast genoemd tweetal geven op het toernooi, waaraan door de Karate Bond Nederland overigens geen enkele ruchtbaarheid is gegeven, nog enkele toppers acte de presence. Fred Rooyers bijvoorbeeld, de wereld kampioen kick-boksen is van de partij evenals ex-wereldkampioen kara te Toon Stelling. Ook de school van Otti Roethof heeft met mensen als Hans Nijman en Dudley Josepa als vanouds weer enkele ijzers in het Hoewel het karate een aantal verschillende stijlen kent, zoals bijvoor beeld het shotokan, wado, kempo en goja, wordt dit kampioenschap on der één noemer afgewerkt. Bij wedstrijden namelijk vallen die verschil len niet op. Dit in tegenstelling tot by de kata's, de zogenaamde technie ken. Daaraan herkent men de stijlen. De titelstrijd in de Vijf Meihal begint morgen om 10.30 uur. De finales in de diverse gewichtsklassen zullen rond 16.00 uur plaatsvinden Zondag Henny Bllkm.n I 0,718-730351 Aanvang 14.00 uur Boshulzerkade ENSCHEDE (ANP) - Twente heeft de technische staf >r de komende jaren rond. Gisteren maakte het bestuur van de Enschedese eredivisie- vereniging bekend dat Theo Vonk opvolger wordt van Frits Korbach als oefenmeester bij FC Twente. De huidige trainer van Sparta gaat werken onder de supervisie van Kees Rijvers. De vroegere oefenmeester van Twente, PSV en Oranje is in Enschede als technisch-direc- teur aangesteld. 1 Bij NAC wordt Leen Looyen met ingang van het ko mende seizoen de opvolger Bob Maaskant als oefenmees- van de Bredase eerste divi- i sieclub. Looyen, momenteel nog werkzaam bij het Waal- wykse RKC, tekende een c tract voor één jaar. (GPD) - Monumenten zijn niet meer heilig in de wie lersport. Het geld is zalig makend geworden. De klas siekers staan in de steigers en krijgen een opknap beurt, die het karakter nog net niet aantasten maar de kleine charmes van die wedstrijden wel akelig weg poetsen. De koersen wor den gecorrigeerd. Niet om dat de modernisten dat wil len, maar omdat het kapi taal tradities kan slopen. Plannen voor een wereldbe ker, volgens de succesfor- mule van het proftennis en de autoracerij, met klassie kers in hartje zomer als het moet. Een idee dat is ont sproten aan het brein van de voorzitter van de FICP, de internationale wieler bond van het proffietsen. Het zijn inderdaad niet de klein sten van de wielersport die voor geld een knieval maken. Vicente Torriani, de belangrijkste organisa tor van Italië, zwichtte voor op standige middenstanders van San Remo, die de voorjaarsklassieker met als startplaats Milaan niet meer in hun op zaterdag vaak zo druk beklante Via Roma wilden zien eindigen. In de Ronde van Vlaanderen werd achteloos een nieuwe bult in het parcours gelegd, de Patersberg, die het al vrij snel traditioneel geworden gekrioel op de Koppenberg tot het verleden moest laten behoren. En morgen in I Roubaix ligt de eindstreep van Pa- rijs-Roubaix (anno 1856) niet lan- ger op de betonnen Velodrome van de Noordfranse plaats, maar op een gewone straat: de Avenue des Nations. Postorderbedrij f Een aankomst met een naam, waarvan er in Frankrijk vele hon- derden zijn. Met één verschil: aan die Avenue in Roubaix staat het hoofdkantooj van Frankrijks grootste postorderbedrijf La Re- doute. Dat kwam op de proppen V? met een premie van f 50.000 vóór de winnaar en f25.000 voor num- j mer twee. Twaalf keer het bedrag ook weer interessant en ze zullen daar zeker niet stil gaan staan tij dens de sprint. Maar er is toch iets weggehaald. Het was een van de weinige klassiekers die op een wie lerbaan aankomt en dat geeft toch iets speciaals. Ik vond dit jaar in Milaan-San Remo het feit dat we niet op de Via Roma aankwamen ook een gemis. Die tocht door San Remo gaf een extra spanning. Nu. was het plof van de Poggio af en meteen aankomst. Een sfeer van niks. Alles wat je aan die klassie kers verandert is niet altijd een ver betering. Zo vind ik dat voor jaarsklassiekers in de kou moeten worden verreden. Met slecht weer, want we hebben toch met wegren ners te maken. En klassiekers in de zomer, zoals dat in sommige plan nen de bedoeling is, dat past niet. Wind en regen horen erbij, net ei genlijk als die aankomst op de wie lerbaan bij Parijs-Roubaix". EDDY MERCKX (1968, 1970, 1973): „Voor sommige sprinters is het een nadeel. Als je wat handiger bent op de piste dan een ander, heb je er een voordeel bij. Hoewel na zo'n zware tocht is de scherpte er bij de meesten toch wel wat af. Ik ben er alleen aangekomen, maar ook wel eens met anderen. Ik heb er Van Springel verslagen en in 1968 ben ik geklopt geweest door De Vlaeminck. Het is een traditie die weg is en dat is spijtig. Men zou het beste niet te veel aan klassie kers veranderen, al zijn het toch vooral sentimentele gevoelens die ik daarbij uitspreek. Soms is een verandering namelijk best een ver betering, zoals de Cipressa in Mi- laan-San Remo en de Patersberg in de Ronde van Vlaanderen, maar een wedstrijd als Parijs-Tours heb ik voor de spurters altijd een ge weldige klassieker gevonden. En dat is nu de Herfstprijs, Blois-Cha- viile, geworden. Dat is dus weer een slechte verandering". WALTER GODEFROOT (1969): „Men is bezig de monumenten te onthoofden. Milaan-San Remo met een andere aankomst, Gent-Wevel- gem met een aankomst andersom omdat de zon ander.in de came ra's van de televisie schijnt en zon dag dus Parijs-Roubaix niet op de wielerbaan. Het is allemaal jam- ROGER DE VLAEMINCK (1972, 1974, 1975, 1977): „Spijtig voor Pa rijs-Roubaix. maar nu ik zelf niet meer koers interesseert het me niet zoveel meer. Ik vraag me wel af of je zo iets moet doen voor geld... Ik heb er veel gewonnen, dus ik be waar goede herinneringen aan die aankomst. Maar ook slechte. Bij voorbeeld in 1976 toen ik met Mare De Meyer en Francesco Moser de piste opdraaide. Ik was er zeker van te winnen, maar ik werd ge klopt. In Parijs-Roubaix is dat mijn grootste nederlaag geweest". JAN RAAS (1982): „Komen we niet meer toe op de wielerbaan? Dat wist ik echt niet. Nee, inder daad. Nu zie ik het op het route schema dat ik gisteren van Hilaire (de assistent-ploegleider, red.) heb gekregen. De aankomst is op de Avenue des Nations. Toch is het van Hem naar de finish gewoon vier kilometer, net als vroeger. Toen ik Won was eerst Ludo Pee- ters van mijn ploeg weg. Hinault reed het gat dicht en daarna werd er veel gedemarreerd. Stefan Mut ter kwam voorop en ik sprong mee. Op een heuveltje, nee, eigenlijk meer een oprit, reed ik hem er af. Toevallig keek ik om, anders zou ik toen nog niet voluit door zijn ge gaan. En dan dat moment dat ik die baan op reed: dat was heel spe ciaal. Maar ja, nu is er een premie van f50.000 voor de eerste en 25 mille voor de tweede. Ja, dat wist ik wél. En als je dat afweegt tegen die aankomst op de baan, dan zeg ik: ik was liever op de weg gefi nisht met zo'n premie, dan op de piste in Roubaix". HENNIE KUIPER (1983): „Het geld heeft zyn intrede gedaan en daarvoor valt er een stuk traditie weg. Ik weet nog dat er een intens bly gevoel zich van mij meester maakte. Ik had nog pech gehad op de keien en toen ik op die baan kwam was het even de hemel op aarde. Op het laatste rechte eind er naar toe, onder de rode vlag, had Lévitan me al gefeliciteerd door zijn duim omhoog te steken. En bij het binnenrijden van de baan zag ik supporters, die altijd op vaste plaatsen stonden. Maar het is ook wel eens anders geweest. Ik weet nog dat ik de eerste keer 35e werd. Ik kwam binnen met drie kwartier achterstand. Op een verlaten wie lerbaan, want erg druk was het toen niet meer. Weinig ambian- dat een renner normaal verdient met een klassieke zege. Dus moest Felix Lévitan niet erg lang naden ken voordat hij een vette knipoog gaf aan die geldschieter. Per slot van rekening stond de koningin van de Franse wegwedstrijden al enige tyd ter discussie. Belangryke renners als Bernard Hinault maakten de Tour-organisa tor in het verleden wel duidelijk niet altijd even gecharmeerd te zijn van de gedachte om artiest te moe ten zijn in dat gekkenhuis vol on begaanbare karrepaden, die ver bonden door asfaltwegen sampn de Hel van het Noorden vormen De enige manier om dat verzet tij dig te breken was met geld. Daar moet een stukje traditie voor wij ken. Verlaten Zondag zal de wielerbaan van Roubaix verlaten zijn. De tribunes leeg en geen amateurs en junioren op de piste, die een afwachtings- wedstrijd rijden. En het typerende geluid van knarsende tandwielen, met een dikke laag modder die het laatste druppeltje olie heeft bedekt en de verderlichte racemachines in logge herenfietsen heeft veran derd, zal er al evenmin klinken. Pa rijs-Roubaix zonder die aankomst, waaraan zoveel dierbare herinne ringen verbonden zijn. De verlos sing uit de hel ziet er dit jaar anders uit. Acht ex-winnaars van Parijs- Roubaix kijken terug op hun laat ste kilometers en de anderhalve ereronde op de Velodrome. FRED DE BRUYNE (1957): „Die apotheose in die kuip zal weg zijn. Je komt uit de hel, je rydt alleen door die poort en dan volgt die ont ploffing. Het moment dat die men senmassa jou ziet. Bijna een kilo meter lang, zo'n twee minuten, rij je een ereronde. Dat heb ik er voor al van onthouden. Op de kasseien ben je aan het dokkeren en je weet niet waar je uit zult komen. Ik her inner me nog dat ik op een kilome KARATSJI (Van een speciale ANP-verslaggever) - Het overzicht van de Nederlandse dadendrang bij het achtste hockeytoernooi om de Champions Trophy is beperkt geble ven tot een gelukkige zege en een gelijkspel, dat evenmin door kunde en vastberaden heid in de wacht werd gesleept. Slechts de defensie van Oranje stemde tot enige tevre denheid. Het vraagt veel voorstellingsvermogen en optimisme om bij de volgende grote toernooien, zoals over een halfjaar bij de strijd om de wereldbeker in Londen, te rekenen op rendement van die goede defensie. Tegen West-Duitsland was een re delijke verdediging gisteren alvast niet genoeg. Het team van bonds coach Klaus Kleiter had de Neder landse hockeyers kenneiyk de voorgaande dagen niet aan het werk gezien, de voorzichtige en schrikachtige benadering laat zich anders niet verklaren. Hoewel de Westduitsers niet in de buurt kwa men van hun eerdere verrichtin gen, waren de gebruinde maar in het veld o zo bleke Nederlandse hockeyers verre van een serieuze bedreiging. Dankzij de zege van 2-1 mochten de Westduitsers voor het eerst in de achtjarige historie van het in Pakistan uitgevonden eve nement de Champions Trophy met de andere souvenirs inpakken. Regeringsleider Zia-ul-Haq arri veerde te laat in het hockeystadion van Karatsji om het Duitse vreug dedansje mee te maken. Het staats hoofd bleef ook veel misère be spaard. Het hele toernooi over ziend, en de behaalde laatste plaats in ogenschouw nemend, vond bondscoach Wim van Heumen het resultaat nog wel meevallen. Dat deed het misschien ook wel, als er gelijk wordt bijverteld welke norm wordt gesteld. "De norm was niet normaal', reageerde Van Heumen. "De helft van de ploeg heeft dit toernooi maar op vijftig procent kunnen spelen. Diepeveen was vanochtend nog doodziek. Sommi gen hebben al voor de derde keer last van diarrhee. Met name voor spelers als Diepeveen en Bovelan- der, die het van hard werken moe ten hebben, is dat funest. Er was. geen kracht op het middenveld. Jan Hidde Kruize speelde zelfs vaak als meest verdedigende, ter wijl hij juist de aanvallendste van het middenveld moet zyn, de spit sen kregen daarom onvoldoende ondersteuning en voeding". De eindstand is: 1. West-Duitsland 2. Australië 3. Pakistan 4. Gr-Brittannlè 5. India 6. Nederland 5-8 (10- 5) 5-5 (12- 9) 5-5 7- 6) 5-5 6- 6) 5-4 6-10) 5-3 5-10) klaagzang was weer het oude liedje, al had Van Heumen gelijk dat de laatste wedstrijd tegen West-Duitsland nog meeviel. Een korte combinatie slaagde nu soms wel en er werden zelfs enkele kan sen gecreëerd. Door de onbezon nen wijze, waarmee er werd omge sprongen, was het echter niet .meer dan lichtpuntje in diepe duisternis. Om succes te hebben, worden to taal andere maatstaven aangelegd, dan waarvan de Nederlandse hoc- keyselectie, en vooral de coach zich in Karatsji bediende. Het was waar, dat het spel van Oranje tegen de Westduitsers in sommige op zichten aanleiding was voor een positieve opmerking. De eerste twintig minuten deed Nederland niet voor de opponent onder. Klaassen, die als een van weinigen wel een constant toernooi speelde, verving de geblesseerde Ties Krui ze, heel behoorlijk. De middenvelders Maassen en Delissen, die Hidde Kruize -hij ver stapte zich- kwam aflossen, deden aandoenlijk hun best, maar het to taal bleef meewarige opmerkingen De Braziliaan Ayrton Senna trekt niet alleen op de baan i: ontlokken aan de kijkers. Toch de monteur rechts. stond Nederland na drie minuten al bijna op voorsprong na een straf- corner van Bovelander. De harde inzet van Diepeveen werd echter door Blöcher van de lyn gehaald. Omdat de Westduitsers, die don derdag bij het slotbuffet demon stratief wegliepen, omdat het te lang duurde en ze waren gekomen om te hockeyen en te winnen, ook niet de standvastigheid toonden van de vorige dag, leek het gezicht van Van Heumen nog even gered te kunnen worden. de 21e minuut was die indruk voorbij. Reek soleerde dwars door de Nederlandse verdediging en Hilgers hoefde de voorzet nog maar aan te raken. Toen Fischer tien minuten later een van zijn be faamde strafhoekslagen losliet (2- 0), bood Orarye al weer de ver trouwde aanblik: gebogen en hoofdenvol zelfbeklag. Na de pau- r ook daarbuiten de meeste belangstelling. Let op JEREZ DE LA FRONTERA (AFP) - De Braziliaan Ayrton Senna heeft in de eerste officiële training van de Grand Prix van Spanje de beste rondetijd gereden. Op het volgens de Lotus-coureur moeilijke circuit realiseerde hij de tijd van 1.21,605. De tweede en derde plaats op de voorlopige trainingslijst zijn voor Nigel Mansell en de winnaar van de Grand Prix van Brazilië, Nelson Piquet, beiden met Williams. Op vallend is de zesde tijd van de Oos tenrijker Gerhard Berger met de Benetton. Ook de Ferrari's vielen op, maar dan in negatieve zin: bes te Ferrari-ryder was Stefan Jo hansson met een tiende tyd, voor de Brit Martin Brundle in de nieu we Tyrrell. De andere Ferrari van Alboreto was slechts 13e met 1.26.554. Van de 25 deelnemers deed de Italiaan Alessandro Nanni- ni met de tweede Minardi na pro blemen niet aan de officiële trai ning mee. De training begon te laat, omdat Spaanse politieman nen de baan bezetten. ze, die nog snel even werd gebruikt voor extra training op de strafcor- ner met Van Grimbergen en Bove lander, wensten de Westduitsers zich niet meer bovenmatig in te spannen. De Champions Trophy glom hen al tegemoet. Vijf Neder landse strafcorners, kansen voor Parlevliet, Delissen en Van Grim bergen en doelman Leistra, die de geblesseerde Bos verving, niet meer in moeilijkheden, duidden er zelfs op dat Oranje zo slecht nog niet was. In werkelijkheid was het niet meer dan een vrome wens, die ge zien de prestaties terecht niet werd ingewilligd. Slechts Bovelander was in de slotminuut een succesje gegund. De Bloemendaler liet zien, waarom hij by zijn club de korte hoekslag met geweld mag afwer ken. "Iedereen is erg teleurgesteld over zijn spel in karatsji. Het liefst zouden ze door de grond gaan of wensten ze, dat ze in hun nest wa ren gebleven", schoot Van Heu men uit zijn slof. "Door de onvoor ziene omstandigheden hier, die van erg veel invloed zijn geweest, kan ik aan het resultaat geen con- sekwenties verbinden. De uitslag is teleurstellend, maar ik kan het niemand kwalijk nemen". De Brabander en het bestuur van de Nederlandse hockeybond zul len bij de komende evaluatieverga dering ook bij zichzelf te rade moe ten gaan. In een land met zoveel hockeyers en zoveel kunstgrasvel den, moet het mogelijk zijn met een beter team op de proppen te komen. Een laatste plaats bij den toernooi kan misschien niet altijd worden voorkomen, de stijl van Karatsji in de toekomst zeker wel. LEIDEN - Morgen vindt in de Vijf Meihal het nationale kampioenschap karate plaats. Daaraan nemen ruim honderdvijftig karateka's deel, af komstig uit het gehele land. Onder hen bevindt zich slechts één Leide- naar: Bernie Martijn. Namens sportschool Jurojin had zich tijdens de Zuidhollandse kam pioenschappen destijds ook Patrick Halkema het recht op een startbe wijs verworven. Vanwege een belangrijk examen een dag later heeft hij evenwel moeten afzeggen voor de titelstrijd. Het risico op een blessure is te groot. Over de kansen vart de 27-jarige Martijn, tweede van Zuid-Holland, is geen zinnig woord te zeggen. Zijn trainer Ino Alberga hoopt op een derde plaats. "Meer zit er, reeël gesproken, echt niet in. De klasse waar hij in uitkomt, die tot 75 kilo, is uitermate sterk bezet Zo komt daar bijvoor beeld Kenneth Leeuwin in uit, de huidige Europese kampioen. Die is alleen door diskwalificatie af te stoppen. En dan is er nog Lorenzo Larijn. ook al zo'n fantastische karateka. Nummer drie worden zou al heel mooi zyn." Toen: de groten van het peloton waaronder Basso, Merckx, Jansenm en Gimondi finishen op de wielerbaan in Roubaix. Nu: aankomst voor het gebouw van een postorderbedrijf. (foto gpdi ter van de baan een lekke band kreeg, maar ik had gelukkig vol doende voorsprong om een ander wiel te kunnen steken. Dan kreeg ik die staande ovatie van de men sen. Vooral voor het publiek is het jammer. Op de weg vangt men van de renners maar een glimp op. In de Velodrome kun je ze helemaal met de ogen volgen. En ook een sprint kan helemaal bekeken wor den. Verder zal de wedstrijd niet veranderen. Aankomsten kunnen romantiek aan een koers geven. het principe blijft er door onaange tast". RIK VAN LOOY (1961, 1962 en 1965): „Die aankomst is altijd zo geweest. Dat is een beetje folklore. Daar moet men niet aanzitten. Een klassieker moet zijn eigen zaken houden. Ik denk dat de aankomst op de straat koud aan zal doen. Die geldprijs is toch maar symbolisch. Toen ik won was dat 30.000 Belgi sche francs, maar dat was dus wel meer dan 20 jaar geleden. Toch telt het geld niet als ge Parijs-Roubaix kunt winnen. In zo'n koers is de overwinning het belangrijkste. Men zou dus niet de piste als aan komst moeten verlaten. Ook uit sportief oogpunt niet, want zo'n aankomst leent zich niet voor onre gelmatigheden in de sprint. Die ziet men meteen". PETER POST (1964): „Die f 50.000 voor de winnaar maakt het

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15