'Vestiging Marca voor het centrum juist een trekker' Betere BBC dit jaar niet duurder I Directeur spreekt prognose Kamer van Koophandel tegen Eventueel toeslag op uitkering bewoners van te dure kamers Reclamezuil mag blijven VRIJDAG 11 APRIL 1986 LEIDEN LEIDEN - "De voorspelling van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland dat de vestiging van een Marca-modezaak op het Ir. Driessenplein zal leiden tot sluiting van ver scheidene andere textielbe drijven in de binnenstad is gebaseerd op onjuiste ver onderstellingen en mist el ke logica". door Jan Rijsdam Dat zegt Marca-directeur E.J.M. Winkel in een reactie op het protest dat de Kamer heeft laten horen te gen de bouw van een Marca-filiaal, in combinatie met een parkeerga rage, 1500 vierkante meter kan toorruimte en dertig woningen op het Ir. Driessenplein. De gemeente Leiden heeft een pvereenkomst ge sloten met de Haagse project-ont wikkelaar Erica Beheer en de ge meenteraad al een besluit geno men om een snelle uitvoering van het plan mogelijk te maken. De Kamer van Koophandel heeft evenwel ernstig bezwaar gemaakt tegen de Marca-vestiging omdat een dergelijke zaak een omzet van zeker tien miljoen nodig zou heb ben. Omzet die zou moeten worden onttrokken aan de bestaande win kels in het centrum, maar ook in de omliggende wijken en gemeenten. Volgens de Kamer moet door de komst van Marca rekening worden gehouden met sluiting van met na me bedrijven in het midden- en kleinbedrijf. Marca-directeur Winkel meent dat de beweringen van de Kamer van Koophandel op niets zijn geba seerd. Winkel wijst op de ontwik keling in het Rijswijkse winkelcen trum 'De Boogaard' waar de komst van Marca juist tot een versterking van dit winkelcentrum heeft ge leid. "De voorzitter van.de winke liersvereniging daar, tevens eige naar van een textielzaak pal tegen over het Marca-filiaal, is zeer blij met onze komst omdat het de zuig kracht van het winkelcentrum aan zienlijk heeft verstevigd. Vraag het maar na", moedigt Marca-directeur Winkel aan. Volgens Winkel zal een Marca- vestiging op het Ir. Driessenplein ook de centrum-functie van Lei den versterken. "Ik begrijp de Ka- Koophandel niet. Een mist elke logica. Ik vraag mij af wat er aan de hand is met de Kamer van Koophandel dat men zo rea geert". De gemeente Leiden is ook van mening dat de ceritrumwinkeliers juist blij moeten zijn met een Mar- ca-kledingfiliaal op het Ir. Dries senplein. Het gemeentebestuur ziet in de komst van Marca een her- •nieuwde belangstelling van grote kledingbedrijven voor de Leidse binnenstad omdat soortgelijke be drijven meestal aan de rand van de stad of 'in de wei' gaan zitten. Ge meente-ambtenaar Amptmeijer (economische aangelegenheden) is er ook van overtuigd dat de zuig kracht naar de binnenstad daar door toeneemt. Volgens Ampt meijer heeft onderzoek bovendien uitgewezen dat niet de kleine maar juist de grotere kledingzaken, zoals Kreymborg. C&A. V&D en P&C. concurrentie zullen ondervinden van de goedkopere Marca-filialen. Crisissfeer Marca-directeur Winkel zegt er naar te streven om uiterlijk in 1987 de deuren van het Leidse filiaal, op het huidige Ir. Driessenplein. te openen. Marca-mode brengt da- mes-. heren- en kinderkleding, ei gentijdse kleding voor tieners en een complete collectie babykle- ding. Naast kleding brengt de nieu we modegigant ook veel accessoi res, schoenen, en zelfs make-up. Directeur Winkel keert zich te gen wat. hij noemt "de crisissfeer van een kille fabriekshal met dumppartijen die ten onrechte de verkoop van betaalbare kleding beheerst. Wat Marca voor ogen staat is een zaak geïnspireerd door de IKEA-aanpak. Dat wil zeggen een gezellige eigentijdse winkel die met eenvoudige middelen leuk en overzichtelijk is ingericht, met alle soorten kleding in groepen bij elkaar: dus broeken bij broeken en rokken bij rokken. Dat spaart geld". "Onze echte kracht zit natuurlijk in de inkoop. We hebben een zeer geroutineerd en goed ingevoerd inkoopapparaat dat grootschalig kan inkopen. Wij schatten dat we al met al zo'n twintig procent goed koper zijn in prijs dan zaken met dezelfde grote keuze in artikelen en dezelfde kwaliteit kleding", al dus de Marca-directeur. "Net als bij IKEA vraagt Marca zelfwerkzaamheid van de klant. Dat wil zeggen dat onze klanten zelf hun inkopen moeten inpak ken. Dat scheelt de klant al zo'n vier procent in de prijs van de in kopen. Eén en ander wil niet zeg gen dat Marca helemaal geen servi ce verleent. In alle Marca-winkels komen juist zogenaamde pomp- ateliers waar kleine veranderingen aan kleding pijlsnel en tegen schappelijke prijzen kunnen wor den uitgevoerd". Kosten uit reserves betaald Een deel van het Ir. Driessenplein, waar het Marca-filiaal moet komen, gecombineerd met een parkeergarage. De kledingwinkel wordt neergezet langs de zijde aan de Hooigracht (links). (foto wim Dijkman» Marca-directeur E.J.M. Winkel: "Ik vraag me af wat er aan de hand is met de Kamer van Koop handel". Klandizie Marca-directeur Winkel ver wacht dat Marca-mode ook in Lei den zal aanslaan bij een grote groep mensen die het moeten doen met een bescheiden inkomen maar die toch gezellig willen winkelen in een leuke winkelomgeving met een goed assortiment. Winkel re kent op ruim 2000 klanten per week en ziet zijn klandizie vooral komen van de consument die de crisissfeer is discountzaken beu is of die minder geld willen besteden aan kwaliteitskleding. Marca zal in Leiden werk verschaffen aan onge veer 25 personeelsleden, voor het merendeel in deeltijdbanen. Directeur Winkel is tevreden over de wijze waarop het Leidse gemeentebestuur tot dusver op de komst van Marca heeft gereageerd. Volgens Winkel zijn Zoeterwoude- Rijndijk en Leiderdorp ook wel overwogen als vestigingsplaats, maar is Leiden de aantrekkelijkste gebleken. "Er zijn steden in Neder land waar we ons zeker niet in de binnenstad zouden vestigen", zegt Winkel. De combinatie van het Leidse Marca-filiaal met een parkeergara ge heeft natuurlijk een belangrijke rol gespeeld bij de keuze voor Lei den als vestigingsplaats, maar ook de welwillendheid van het ge meentebestuur is van betekenis geweest, verklaart Winkel. "Het moet natuurlijk allemaal niet té lang gaan duren. Ik hoop dat we in 1987 op het Ir. Driessenplein te recht kunnen". VOORSCHOTEN - De beeldkwali teit van de Engelse televisiezen ders BBC 1 en BBC 2 wordt met ingang van 1 juli van dit jaar verbe terd. Die verbetering hoeft de abonnees van kabeltelevisie in elk geval dit jaar niets te kosten. Dat heeft het algemeen bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest gis teravond tijdens een vergadering in Voorschoten besloten. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat kabelkijkers in de Leidse regio voor de verbetering van BBC 1 en 2 dit jaar een kwartje per maand extra zouden moeten beta len. Op voorstel van de P. Borde- wijk, lid van het algemeen bestuur van de 'mast' en PvdA-wethouder in Leiden, worden de extra kosten nu betaald uit de reserves. Of ta riefsverhogingen ook volgend jaar zullen uitblijven, is nog niet hele maal zeker. Dat wordt bepaald wanneer de begroting voor 1987 wordt vastgesteld. De betere BBC-beelden zullen worden door middel van een straalnet worden aangevoerd van uit België. Daar is de ontvangst van deze beide zenders aanzienlijk beter dan in Nederland. In eerste instantie zullen de beelden vanuit Oostende via allerlei tussensta tions worden overgeseind naar Rijswijk. Vervolgens worden ze daar via een al bestaande straalverbinding doorgestuurd naar Oegstgeest. Dit is maar een tijdelijke oplossing. Vanaf 1 juli 1987 zullen de beelden worden overgeseind via Alphen aan den Rijn. Dat is een directere verbinding, maar deze moet door de PTT nog worden aangelegd. Dit werk neemt ruim een jaar in be slag. De kosten voor het overstralen van de Engelse televisiezenders kunnen worden gedrukt als ook steden als Amsterdam en Haarlem ze op deze manier willen ontvan gen. De kosten kunnen dan over meer kabelabonnees worden 'uit gesmeerd' Music Box Het dagelijks bestuur van de 'mast' in Oegstgeest komt binnen kort met een voorstel om de satel lietzenders TV-5 en Music Box nog dit jaar op aparte kanalen door te geven. Deze twee zenders delen nu nog één kanaal. Al eerder was be sloten om de twee stations een ei gen kanaal te geven. Dat zou pas na 1 juli 1987 moeten ingaan. LEIDEN - Wethouder Kuijers (volksgezondheid) is niet van plan stappen te ondernemen te gen de sigarettereclame op de zuil aan de Plesmanlaan. Dit ^ntwoordde hij gisteravond 'op vragen van leden van de raads commissie voor volksgezond heid naar aanleiding van een brief van huisarts Crul. In die brief had Crul de raadscommis- sie gewezen op het gevaar van het sigarettenroken en een be roep gedaan op de raadsleden. Tijdens de vergadering werd door de commissieleden Kramp (CDA) en Vergeer (SP) de moge lijkheid geopperd om in de ge meentelijke verordening op te nemen dat er geen gelegenheid tot reclame wordt gegeven aan artikelen die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Maar Kuij- i ers vond dat men moest beden ken dat het niet verboden is re clame te maken voor sigaretten. Ook is hij van mening dat de ge meente moet oppassen met een dergelijke Wijziging in de veror- dehing, omdat het moeilijk is vast te stellen waar de grenzen liggen. Bovendien wees hij erop dat de bouw van de reclamezuil volgens de notmale (inspraak procedures is verlopen. Het weghalen van de zuil is volgens hem een onhaalbare zaak. Een groot deel van het algemeen bestuur van de 'mast' - officieel de gemeenschappelijke regeling an tenne-energievoorziening Leiden en omstreken geheten - is echter ontevreden met de huidige gang van zaken rond TV-5 en Music Box. Vandaar dat het beide zen ders al eerder een eigen kanaal wil geven. Dit kost de gemeenschap pelijke regeling ongeveer 75.000 gulden. De twee satelliet-stations wor den op dit moment vanuit Rijswijk overgeseind naar Oegstgeest. Dat gebeurt sinds vorig jaar toen beide zenders in Den Haag beschikbaar kwamen. Kabelexploitant Casema vroeg de gemeenschappelijke re geling destijds om de beelden over te nemen om kosten uit te sparen. Het bestuur ging daarmee ak koord, op voorwaarde dat Music Box slechts zou worden doorgege ven op de tijdstippen dat TV-5 niet uitzond. In Rijswijk is onlangs echter be sloten om een deel van de middag uitzendingen van TV-5 niet door te geven. Daarover heeft zij geen overleg gevoerd met het bestuur van de 'mast', zeer tot ongenoegen daarvan. Aangezien de gemeen schappelijke regeling nu een eigen schotelantenne heeft, is zij niet meer van Rijswijk afhankelijk. Het bestuur onderzoekt ook of twee Duitse satellietzenders door middel van de schotelantenne kun nen worden doorgegeven. Auto's botsen LEIDEN - Op het Lammenschans- plein zijn gistermiddag drie auto's boven op elkaar gebotst. De voorste auto stond stil voor de verkeerslichten en een tweede auto stopte op tijd daarachter. Een derde automobilist zag de twee au to's voor hem te laat en reed er bo venop, waardoor alle drie de auto's schade opliepen. De veroorzaker, een 41-jarige Leidenaar, is na de aanrijding doorgereden. Hij werd later door de politie in zijn woning aangehouden en bleek onder in vloed te verkeren. Aanrijding op Hoge Rijndijk LEIDEN - Een 23-jarige vrouw is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijn dijk. De vrouw stak over, tussen enke le voor de verkeerslichten stil staande auto's, en lette daarbij niet op het rijdende verkeer op de an dere weghelft. Ze werd geschept door een personenauto, met achter het stuur een 29-jarige man uit Gennip, en brak daarbij haar rech terbeen. LEIDEN - De mogelijkheid voor toeslag op de uitkering voor ka merbewoners die door omstandig heden zijn gedwongen een te dure kamer of etage te huren wordt ver ruimd. Op initiatief van Links Lei den heeft de Gemeentelijke Socia le Dienst hiertoe een nota opge steld, waarmee de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden gisteravond grotendeels akkoord kon gaan. Alleen de fo rumlering van de nota zou wat dui delijker en opener moeten zijn, zo suggereerde PvdA-raadslid Boot, een suggestie die door de GSD werd overgenomen. De (algemene) regeling wordt nu zo bepaald, dat in individuele ge vallen een toeslag op de huur mo gelijk zal zijn. Daartoe zal de GSD bij de aanvrager een drastisch on derzoek verrichten. Onder meer zal worden onderzocht hoe sterk de noodzaak van kamerbewoning is en of er geen mogelijkheden zijn van goedkopere huisvesting. Ook zal worden bezien of de hoogte van de huur in overeenstemming is met het geldende puntensysteem. Vooral met dit onderdeel van het onderzoek had Links Leiden- raadslid Middendorp ernstige moeite. Niettemin vond GSD-di- recteur Kleijne dat de enige objec tieve maatstaf voor de beoordeling. Middendorp had ook bezwaar te gen het onderzoek naar de nood zaak van het al dan niet op kamers wonen. Kleijne bracht daar tegenin dat het niet de bedoeling,is van de GSD om te bepalen of iemand al dan niet op kamers mag gaan wo nen, maar wèl of daar dan een toe slag op moet worden gegeven. Overigens zal het met de aan vraag van toeslagen op de GSD niet storm lopen, zo werd verze kerd. Men verwacht dat de aanvra gen op de vingers van hooguit twee handen te tellen zullen zijn. In de raadscommissie werd gisteravond afgesproken dat na een jaar een evaluatie van de verruimde rege ling zal worden gemaakt. Daar mag de commissie zich dan over bui gen. 'Volgen hoger onderwijs met uitkering wel toestaan' LEIDEN - De gemeente Leiden heeft er in een brief aan de minister van sociale zaken op aangedron gen voor mensen met een rww- of bijstandsuitkering de mogelijk heid te scheppen tot het volgen van hoger beroeps- en wetenschap pelijk dagonderwijs met behoud van uitkering. Nu is dat niet toege staan. De Gemeentelijke Spciaïe Dienst van Leiden zal binnenkort even eens met een folder komen, waarin alle vormen van dagonderwijs die voor uitkeringstrekkers zijn toege staan op een rijtje worden gezet. Vooral vrouwen in de bijstand zijn vaak een achtergebleven groep wat opleiding betreft. Na- of bij scholing met behoud van uitkering is in veel gevallen mogelijk en de GSD wil hun daarin stimuleren, onder meer door hen via een folder op alle mogelijkheden te wijzen. ADVERTENTIE Snuffelmarkf verschoven naar 30 april De grote halfjaarlijkse Z-Hol- landse Snuffelmarkt is verscho ven. De grootste vlooienmarkt van Leiden e.o. wordt niet op 12 en 13 april, maar op 30 april ge houden. Leiden wordt op Konin ginnedag één grote marktstad. In het centrum de gezellige weekmarkt, in de Groenoord- hallen de gezellige Snuffel markt. Voor de mensen uit de regio alle reden om die dag Lei den te bezoeken. De Z-Hollandse Snuffelmarkt heeft op die dag 500 deelne mers en een uitgebreid attrac tieprogramma. Een ideale gele genheid om uw 2e handsspul len te verkopen. Inl. 01640-35916/57521 Neon (1) Wat je maakt, bepaalt het stads beeld, maar er is nooit iemand die weet dat de neonreclame door jou is gemaakt. Daarom dacht Barend Goddijn (48) op het moment dat hij vijfentwintig jaar in het vak zat: ik schenk de ge meente Leiden een neon-recla- Maar laten we het eerst hebben over zijn vak. Waarom werd hij glasblazer? "Een oom van mijn vriend was glasblazer", vertelt Goddijn. "En op de een of andere manier vond ik het een boeiend vak. En toen ik later spelender wijs met glas in aanraking kwam, merkte ik dat het echt iets voor mij was". Eerst volgde hij evenwel nog een andere opleiding. Hij zou machinist worden. Vooral zijn opa moedigde dat aan. "Waar om? Het was waarschijnlijk z'n eigen droom, maar voor mij was het niks. Daarom ben ik op eén gegeven moment ook maar naar de insfrumentmakersschool hier in Leiden gegaan. Stiekem". Hij zei niet tegen z'n ouders dat hij van school was veranderd. Pas een paar weken later kwam de aap uit de mouw, maar toen was het natuurlijk te laat. "Uit eindelijk hadden ze er vrede mee. want ik bleek handig te zijn". Hij maakte veel kleine voor werpen van glas. Paarden, pop petjes; die dingen waren toen in de mode en vonden gretig aftrek- Hij verkocht er zelfs zoveel dat-ie er een scooter aan overhield. "Ja, hoe vat je nou de essentie van dit vak kernachtig samen- Veel mensen hebben een fout beeld van een glasblazer. Die denken dat je de hele dag met bolle wangen staat te blazen. Zal wel gezond zijn, dat vak van u, zeggen ze dan vaak ook nog". "Maar wat betreft de essentie- ...zie het maar zo: je hebt twee stokjes in je handen en tussen die stokjes zit stroop dat in een andere vorm moet worden ge boetseerd. Ja, zo moeilijk is het". Neon (2) Al vijfentwintig jaar maakt hij nu neon-reclames. Op de vraag wat het verschil is tussen glas blazen en het werken met neon zegt hij: "Het is weer een heel an der vak- Kijk, als je met neonbui- zen in de weer bent, dan is de af stand tussen je handen en het weke punt veel groter. Zie je het voor je?" Op welke wijze moet het jubi leum gevierd worden - toen God dijn over die vraag nadacht, be dacht hij dat het leuk zou zijn om de gemeente iets cadeau te doen. "Want ja, je werkt toch een beetje in de anonimiteit. Hoeveel mensen zijn er niet die jouw re clames dagelijks zien, maar niet weten wie de maker is? Nu hoort dat bij dit vak, maar toch...het leek me leuk om de gemeente eens te benaderen". En aldus geschiedde. Er von den een paar gesprekken plaats, met als uitkomst dat Goddijn aanbood om iets te maken voor het nieuwe politiebureau aan de Langegracht. De glasblazer nam yervolgens contact op met de ontwerper Ro nald Meekel. "Het bureau waar voor hij werkt heeft ook het NS- vignet gemaakt, ik bedoel te zeg gen, hij kan er wat van. Uitgangs punt was: het moet iets vriende lijks worden. Dat kunstwerk van neon mocht in elk geval geen ge heven vingertje zijn". Meekel ging aan de slag en ont wierp een blauw zwaailicht in combinatie met een rood stop bord met witte punten. "Dat zwaailicht suggereert in bewe ging te zijn", vertelt Goddijn die zegt zeer tevreden te zijn over het werk van Meekel. "Aanvankelijk is het e Barend Goddijn tweede van links) in zijn werkplaats aan de Hoge- woerd bij het bord en achter hem de constructie voor het zwaailicht, die op de gevel van het nieuwe politiebureau zullen worden aange bracht. (foto Holvast) tijdje denk je: het kan niet an ders. En dat is goed. Het is trou wens een heel geval geworden. Opvallend, ja". Maar een zwaailicht en een stopbord - dat zijn toch niet be paald symbolen van vriendelijk heid? "Jawel", meent Goddijn. "Als alles over korte tijd is aange bracht. zul je zien dat het een vriendelijk geheel is geworden". En daar zal Meekel het mee eens zijn. Hij schreef: "Er is gekozen voor een platte voorstelling van het zwaailicht om het geheel een vriendelijk uiterlijk te geven. Dit vriendelijk uiterlijk wordt ver sterkt door de stripachtige actie- strepen". Wandelingen Het eerste wat we zien: een te kening van het bruggetje over de Korte Vliet met op de achter grond de Boshuizerpolder en het profiel van Leiden. "Is gemaakt door J.E. Kikkert, in 1875", ver telt archivaris Schelhaas. Even later zegt hij: "Hier heb je de Lei- derdorpse brug, tegenwoordig. De schrik slaat je toch om het hart als je dit ziet! Ik bedoel, die stalen brug! Waarom hebben ze niet iets mooiers bedacht?" Enige tijd geleden verscheen het wandelboek van gemeente ambtenaar Herman Amptmeijer. Voor de mensen van het gemeen tearchief aanleiding om een paar wandelingen in beeld te bren gen. Gistermiddag werd de ex positie 'Wandelen rond Leiden, drie eeuwen veranderend land schap' geopend door wethouder Kuijers. Veranderde het landschap in grijpend? Ja en nee. Op sommige plaatsen verdrong beton het groen, zoveel is zeker. Maar er zijn ook plekken ongeschonden gebleven. Archief-medewerker Postel. "Je hoeft niet echt som ber te worden, vind ik. De druk op het landschap is enorm, maar toch is er bijvoorbeeld in het pol dergebied in al die tijd niet zo veel veranderd". Er hangen mooie tekeningen en foto's in de zaal. "En dan te bedenken hoeveel we hebben moeten weglaten. Met tranen in de ogen. Maar het kon niet an ders, want we hadden teveel ma teriaal", zegt wandelaar Herman Amptmeijer met gevoel voor dra matiek. Er wordt ook historisch mate riaal getoond. Een kaart van de landerijen van Roomburch tus sen de Roomburgerwetering en de Meerburgerwetering bijvoor beeld. Gedateerd: 1597 Amptmeijer: "Het is het ge bied aan weerszijden van de hui dige Besjeslaan". Postel: "Er is niks veranderd aan de loop van die laan, zoals je kunt zien". Schelhaas. "Toch mooi hè, zo- als-ie daar loopt...kronkel-de- kronkel". De mooiste foto is die waarop de overtoom bij de Blauwpolder- molen aan— de Achterweg te Hoogmade valt te zien. Wat een overtoom is? "De overtoom dien de als overhaal van scheepjes van een lager gelegen naar een hoger gelegen sloot. Men takelde de scheepjes over land zodat de bouw van een sluisje overbodig "Weet je", zegt Amptmeijer, dat dit volgens mg de laatste overtoom van Nederland is die nog intact is. Zoiets stemt toch droevig. Ik bedoel, waarom res taureren ze 'm niet. Straks heb ben we helemaal geen overtoom meer. Dat kan toch niet!" De tranen blijven nog net uit (De tentoonstelling valt te be zichtigen tot en met 2 maart. Het gemeentearchief is ook op zater dag geopend, bij wijze van uit zondering. Van 9 tot 4 uur.)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3