V UVS valt uit rol en wint op karakter 'Drago' Turk snel uitgeteld Roodenburg in zegeroes LDWS verrast Unitas Vlietclub stroopt mouwen op Hans van Leeuwen krijgt rode kaart Tafeltennissers rijp voor psychiater na échec in Praag Nieuwe impuls SJC Rubber nekt Bakker VRIJDAG 11 APRIL 1986 SPORT PAGINA LEIDEN - Op sportpark De Vliet stonden de zaken er gisteravond na de wedstrijd LDWS-Unitas Leiden plotseling heel anders voor. Waar de thuisploeg voor aanvang van het vierde klasse-duel alle reden had om zéér bezorgd naar de rang lijst te kijken, daar haalden de voetballers naderhand opgelucht adem. Niet dat LDWS zich al veilig mocht wanen, maar met de verras sende 3-0 overwinning op de stad genoot zette het team van trainer Siem van der Ham een forse stap in de goede richting. Dat dat gebeurde ten koste van één van de kampioenskandidaten, die toevallig ook nog eens Unitas Leiden heette, maakte het alleen maar aangenamer voor de Vliet club, die zondag weer kan beschik ken over de gisteren nog geschor ste Ger de Roode (Ger Nagtegeller moet nu nog één duel uitzitten). Het belangrijkste evenwel was dat de twee (verdiende) punten waren binnengehaald. Zo was het vooraf ook afgesproken met Siem van der Ham, die geen enkele LDWS'er kon betichten van verraad. Door drongen van de noodzaak van een goed resultaat stroopten de Leide- naars vanaf het eerste fluitsignaal de mouwen op, om die pas weer na negentig minuten over de armen te trekken. Heel anders dan Unitas Leiden, dat best wilde, maar niet dat beetje extra kon opbrengen dat een kam pioenskandidaat kenmerkt. Het gevolg daarvan was dat de Boshui- zerkadeclub kansloos onderuit ging. Dik verdiend, met een beetje pech was de nederlaag nog veel groter uitgevallen. Niet omdat LDWS oogstrelend speelde, verre van dat zelfs. De kracht van de oranjeblauwen zat in de wil om te winnen. Daardoor wonnen de voetballers de meeste duels en wSarschijnlijk ook daar door kreeg de thuisclub op de be slissende momenten dat beslissen de tikkeltje geluk aan zijn kant. In de zestiende minuut bijvoorbeeld, toen LDWS tot zijn eigen verba zing een vrije schop kreeg toege kend. Terwijl iedereen de bal volg de, zag de uitstekend leidende ar- SCHIEDAM - Voor welgeteld 191 kleumende toeschouwers heeft UVS zich gisteravond in Schiedam nadrukkelijk gepresenteerd als kampioenskandidaat. Niet dat de 0-1 over winning op het armetierige Hermes het gevolg was van superieur veldspel. Verre van dat, want de titelpretendent in de zondageersteklasse dreigde te dikwijls weg te zakken naar het bedenkelijke niveau waarop de thuisploeg acteerde. Dat UVS in het sfeerloze sport park Harga uiteindelijk toch fier overeind bleef, was een kwestie van karakter en juist daaraan heeft het maar al te vaak bij de Leidse kwaliteitsploeg ontbroken. John Eradus onderschept de bal, juist voordat Eric i (links) en George Moesman rechtskijken toe. UVS staat nog altijd bekend als een technisch hoogwaardige ploeg die echter afhaakt zodra er 'gebik keld' moet worden. Eerder dit sei zoen maakte onder andere Sparta misbruik van de bijna spreekwoor delijke zachtheid van de Raboen- équipe door met puur intimidatie voetbal een punt uit de Kikkerpol der weg te slepen. Hermes DVS poogde gister avond het Spartaanse voorbeeld te volgen, maar werd tot eigen verba zing met gelijke munt terugbe taald. Uitgerekend Hans van Leeu wen, in acht jaar UVS-1 nog nim mer geboekt, ging zijn ploeggeno- de bikkelharde strijd Cock van Weerlee na een combina tie tussen Theo van Seggelen spierblessure plaats had moeten maken voor Gerry Hans de Kryus) te verdedigen. Dat Jansen en Aad Neuteboom lukte aanvankelijk vrij eenvoudig ruggezakt naar de voorstopper- omdat de thuisploeg weigerde de plaats, 'extra man' voor aanvallende doel- de buurt einden te gebruiken en voortdu rend drie spelers achterin hield. Hermes nog één keer in in 1-1 toen Schouten by een hoge voorzet ver uit zijn doel kwam en de bal maar half kon weg- Dat drietal had overigens nog de stompen. Via invaller Rob i handen vol aan het duo Hans de Tuyn kwam de bal voor de voeten Kruys/Mario Faber (later vervan- Ruud Bakker die Schouten biter Boerman vijftig meter verder op op de rand van het strafschop gebied een overtreding worden ge maakt door George Moesman. Cees de Roode, die voorop ging in de strijd, had allang gezien dat de Unitas-muur niet juist stond opgesteld en plaatste de bal achter doelman John Erades (die later zou worden geboekt na een overtre ding tegen Bart van der Weyden). De gasten bouwden daarna een veldoverwicht op, maar maakten de fout de combinaties op het hob belige veld veel te lang door te voe ren. Vooral de technisch vaardige Jan Kromwijk bezondigde zich daaraan. Het in de verdediging ge posteerde LDWS-duo Bennie de Roo/Cees de Roode kwam daar door uiteindelijk steeds weer in balbezit en transporteerde de bal LEIDEN - LDWS heeft bij de KNVB een verzoek ingediend om de laatste elf minu ten van de destijds gestaakte wedstrijd tegen Van Nispen later in het seizoen te mogen spelen. Het restant staat voor vol gende week zondag op het programma. "We weten niet of we die wedstrijd met negen of tien man moeten uitspelen. Daarover heeft de bond zich nog niet uit gesproken. Logisch dus dat we gevraagd hebben om die wedstijd uit te stellen", al dus woordvoerder Henk Piket. LDWS moet een 1-0 voorsprong verdedigen. direct in de richting van de aanval lers. Dat de bal in veel gevallen op het veld van buurman VNL terecht kwam, werd voor lief genomen. Doelman Frans Stouten hoefde slechts een enkele keer (schot Ron Paling) in actie te komen. Na de pauze veranderde het spel- beeld nauwelijks, ook niet nadat Wally Gallert en Henk Brandt in het veld waren gekomen voor res pectievelijk Kromwijk en John Zee. Unitas drukte wel meer aan, maar kansen leverde het overwicht niet op omdat de LDWS-verdedi- gers zich onpasseerbaar toonden en en passant de spitsen enkele ke ren goed aanspeelden. Nadat Bart van der Weyden had verzuimd te profiteren van de door Unitas ge boden ruimte, scoorde Bennie de Roo in de 58ste minuut 2-0. Dezelf de Van der Weyden, Cees de Roode en Wil Akerboom (prima vrije schop) waren hierna nog kansrijk, maar de genadeklap werd pas vijf minuten voor het einde door Eric van der Weyden toegediend. FRED SEGAAR gen door Sam Erades) en had over echter zijn foutje zag goedmaken, geluk niet te klagen toen Van Aan de overzijde was Van Segge- Niesthoven weigerde de bal op stip len nog een keer dicht bij een ver te deponeren na opzichtig hand- diende tweede treffer, spel van libero Addy Bijl. Hermes, dat zelfs in de tweede në ïëërtëë aanvnerdëT^rtie! helft niet ,éin ""Bespeelde kans bleef dus gehandhaafd en werd De Leidse aanvoerder trekt ge- wlst te scheppen, baarde slechts door de Leidse voetballer', uitbun woonlijk zijn benen m wanneer opzien met angstaanjagende over- d°°r de voetbaUers mtbun" tredingen waaraan met name Jerry Visser, Ben Lansbergen en Leo van Hagen zich schuldig maakten. Dat die laatste nog twee mogelijk knappe individuele actie liet hij de bal voor het doel van Hans Eggel- meijer langs dwarrelen. De 0-1 dig gevierd na het laatste fluitsig naal van Van Niesthoven. De Gor- kumse arbiter werd by het verlaten van het veld nog wel met de be schuldigende vinger nagewezen gevaarlijk duel dreigt, gisteravond stak Van Leeuwen voor de verandering eens een been uit toen hij werd aangetikt door Jan Viergever en de robuste Jerry Visser op zich af zag stormen. 'Voorbijganger' Visser hield aan het gestrekte been van zijn tegen stander vijf minuten voor de pauze een serie aardige schaafwonden over, terwijl de boosdoener zelf het strijdtoneel diende te verlaten. De wensen overliet en later miste van "Trainer Raboen kon daar'uiteln- merkwaardig leidende arbiter Van H nog een kopkans toen Jan delbk nYet ecM m^ zitt^ ener- Niesthoven, die Lansbergen bij viergever de hnkermiddenvelder ^dfomdat de tw^ bSeunngen met een wanhoopsvoorzet bereik- geen directe geVolgen hebben en anderzijds omdat hij zijn ploeg heden op de gelijkmaker kreeg, omdat hg de namen had genoteerd had mets te maken met eigen ver- van Rob vermeer, die bü een dienste, maar alles met toeval. wraakactie Van Hagen had getor- Eerst stuiterde de bal vlak voor pedeerdi en van De Kruys (spelbe- derf), boeking le spelers naast zich neer had gelegd. eerdere aanslag op Van Leeu wen slechts had geboekt, interpre teerde de unieke actie van de zaal- voetbalinternational als "opzette lijk natrappen". Angstaanjagend Met tien man diende UVS ver volgens de na een kwartier verkre gen voorsprong (doelpunt van Karakter In de slotfase, toen Filippo met door het getoonde karakter nog volop in de titelrace weet. JAAP VISSER PRAAG (GPD) Volgens NTTB-functionaris Piet Römgens zijn de Nederlandse tafel tennissers rijp voor een psychiater. Verbijsterd volgde de chef d'equipe gisteren bij het EK de verrichtingen van de mannen bij het individuele toernooi, waarin alleen voor Henk van Spanje eer was weggelegd. De Veenendaler noteerde een klinkende zege op de Rus Rozenberg en bereikte de derde ronde, waarin de Joegoslaaf Zoras Kalinic als tegen stander fungeert. NOORDWIJK - De terugkeer van doelman Ted van der Meer heeft gisteren kennelijk een nieuwe impuls gegeven aan de voet ballers van SJC. De al geruime tijd onder de rode streep in de zondags tweede klasse bivakkerende Noordwijkers gaven tegen LenS te kennen nog lang niet uitgestreden te zyn. Behoud van het tweede klasseschap lijkt na de knappe 1-0 overwinning toch weer tot de mogelijkheden te behoren, al moeten daarvoor nog wel wat meer duels gewonnen worden. De straffe wind, aan de kust nog kouder dan land inwaarts, blies de Noordwijkers in de eerste helft in het gezicht De Haagse oppo nent kreeg daardoor de betere kansen, maar de een lange afwezig heid weer teruggekeerde Ted van der Meer verdedigde zijn doel bekwaam. SJC kreeg zelfs nog enkele doelrijpe kansen, maar wist niet te scoren. Na de pauze had de thuisploeg het windvoordeel. LenS werd flink onder druk gezet, maar het duurde tot vijf minu ten voor het einde alvorens Marco Ridder voor SJC wist te scoren. Ben van der Zalm en Jos Alders waren kort daarvoor al dicht by een doelpunt geweest Ook Ruud Peschier liet zich zien, zonder dat er overigens nog een treffer bijkwam. SJC was desondanks bijzonder tevreden met het resultaat Er gloort weer hoop bij de Noordwijkers. De vrouwen eisten verreweg de meeste sportieve aandacht op. Het drietal Patricia de Groot, Miijam Kloppenburg en Bettine Vriese- koop voegde zich probleemloos bij de laatste 32. De Tsjechische Alena Safarova maakte het de Hazers- woudse niet al te moeilijk: 21-9,21- 15 en 21-17. Van de schouder, die driemaal daags wordt behandeld, ondervond Vriesekoop nauwelijks hinder: „Alleen wat uitstralings- pijn van de behandelingen. Verder ging alles uitstekend, maar ik ging natuurlijk niet tot het uiterste". Dat hoefden Miijam Kloppen burg en Patricia de Groot evenmin. De Belgische Karina Bogaerts ont futselde De Groot één game (21-15, 21-19,18-21 en 21-12), terwijl Klop penburg met speels gemak langs de Roemeense Emilia Ciousu flit ste: 21-17, 21-12 en 21-18. Wellicht was de Lichtenvoordse extra ge motiveerd door de sores rond de coaching van vader Jan, die laco niek reageerde op het besluit van de NTTB om het duo Kloppenburg te scheiden: „Misschien keren de tijden van plantenbakken en klim- rekken dan weer terug". Zielherder De voor die beslissing verant woordelijke bestuurder, Piet Röm gens, ergerde zich gisteren in hoge mate over de eliminatie van Rob Turk en Ron van Spanje in de eer ste kwalificatieronde. Römgens: door Rob Onderwater „Deze resultaten zijn toch sympto matisch voor de mannen. Óp zo'n evenement moet er toch gepres teerd worden. En wat gebeurt er? Als de strijd in de beslissende fase is, slaan ze op hol. Dan kunnen ze opeens niets meer. Ik denk dat het voortaan beter is om in Nederland een game tot 28 in te stellen, dan weet je tenminste zeker dat ze bij een groot toernooi 21 punten ha len. Of we moeten ze geestelijk la ten onderzoeken. Ik zie anders ook geen oplossing". De uitschakeling van Rob Turk was inderdaad voer voor een ziele- herder. De Hazerswoudenaar stel de dit seizoen geheel in het teken van de Europese kampioenschap pen. Dankzij een gift van club sponsor Dextro kon de 19-jarige ta feltennisser zijn sportleven in dienst van het pingpong stellen, uitgezonderd twee ochtenden school bij de MEAO. Die beslissing legde Turk sportief geen windeie ren, want hij werkte zich, met me dewerking van de naar Hazerswou- de gehaalde Bulgaar Lukov, op tot een van de betere spelers van Ne derland. Wat niet inhoudt dat er ook inter nationale potten gebroken kunnen PRAAG (GPD) - Een onwettig Chinees rubber heeft Ellen Bak ker de toegang tot de laatste 32 vrouwen bij het Europees kam pioenschap tafeltennis ontnomen. Vier keer kwam de 19-jarige Leidse in de afgelopen dagen door de 'keuring' in Praag, maar de vijfde maal bleek fataal. Een trio Tsjechische scheidsrechters doorzag de dpor de familie Bakker opgezette rubbertruc in de tweede ronde van de individuele titelstrijd. In samenspraak met vader besloot de inmiddels in tranen uitgebarsten Ellen Bakker de partij tegen de Zwitserse Beatrice Witte gewonnen te geven. „Die mensen hadden toch beter moeten weten", oordeelde de dienstdoende arbiter Pohoralek. „Ze hebben geprobeerd op niet zo'n slimme manier de boel om de tuin te leiden. Er is gerom meld met een officieel ETTU-merkje, dat op het verboden rub ber is weggewerkt. Dat ze in eerdere wedstrijden geen proble men heeft gehad, is een wonder. Het is duidelijk te zien dat er is gerommeld". Gerard Bakker had uiteraard weinig goeds te melden over de Tsjechische beslissing. „Muggeziften", was het enige commen taar van de Leidenaar, die naderhand toegaf dat er een niet offi cieel rubber op het batje van zijn dochter was geplakt. De fami lie Bakker viel door de mand, omdat de ETTU de controle op het slagmateriaal in Praag aanzienlijk verscherpte. De Tsjechische arbiter Pohoralek kende geen pardon: „Ze hebben gegokt en ver loren". Een gokje waaraan de familie Bakker met gemengde gevoe lens zal terugdenken. worden. Turk had goede hoop om door de kwalificatie heen te ko men, maar de Engelse jeugdkam pioen Stokes boorde de illusies van de als 'Drago' uitgedoste Ha zerswoudenaar de grond in. Turk bleek zich het juiste kapsel te heb ben aangemeten, want evenals in de rolprent Rocky IV had 'Drago' eerst het initiatief, leek in de twee de game bij. een 19-15 voorsprong de beslissende tik uitgedeeld te hebben om de strijd vervolgens uitgeblust op het canvas te beëin digen: 18-21, 19-21. Woest baande Turk zich daarna door de Praagse sporthal, waar hij zich uren voor de buitenwereld afsloot. Vrouwen „Een verkeerde houding", oor deelde zijn clubtrainer Gerard Bakker. „Hij mag een paar minu ten kwaad zijn, maar daarna moet hij zich realiseren wat er fout is ge gaan. Op zo'n toernooi als dit moet hij leren. Rob is de laatste jaren vooruit gegaan. Hij is uit het goede hout gesneden, maar hij is er nog lang niet. Rob heeft wel de moge lijkheden om een waardevolle spe ler voor Nederland te worden". De karige oogst in Tsjechoslowa- kije heeft Rob Turk aan het den ken gezet. Hij twijfelt eraan om zijn .leven voornamelijk door het tafel tennis te laten bepalen, al is hij te vreden over de tot nu toe geboekte progressie. „Ik ben een stuk vol- wassener geworden. Als ik vroeger ergens moest spelen, keek ik eerst in de zaal of er mooie vrouwen wa ren te bekennen. Nu denk ik alleen aan tafeltennis en na afloop van een toernooi bepaal ik mij tot de aantrekkelijke kanten van het le- Nu hij in Praag bijna werkloos is geworden (alleen het mannendub- bel met de Luxemburger Bouschet rest nog), heeft Turk tijd genoeg om te beoordelen wat de Tsjechi sche hoofdstad aan vrouwelijk schoon te bieden heeft. „Ik baal als een stier, daar train je nu vier uur per dag voor om in de eerste ronde op je falie te krijgen. Ik had die kleine Engelsman moeten oprol len. Hopeloos was het, mijn li chaam blokkeerde. Dat heeft alles te maken met het vroege opstaan hier. Elke dag om zes uur op, dat ik niks voor mij". Afhankelijk van de situatie bij Avanti wil hij op dezelfde voet ver der. Turk wacht met zijn definitie ve beslissing totdat zijn club een geschikte vervanger heeft gevon den voor de inmiddels in Praag uit geschakelde Bulgaar Lukov, die naar het Westduitse Saarbrücken Y Henk van Spanje wist zich als enige van de Nederlandse plaatsen bij de beste 32 van de Europese tafeltenniskampioenschappen. (foto ANP) uitwijkt. Namens Avanti onder- Ron van Spanje ontmoette de handelt Gerard Bakker in Praag Tsjech Demek en hield weinig goe- met de sterke Pool Leszek Ku- de herinneringen over aan de ont- charski. „Als hij komt, dan ga ik op moeting met de veelzijdige Oosteu- zeker nog een jaar door. Ik hoop ropeaan. Broer Henk deed betere dan wel datrie club ook voor mij in zaken. De openingspartij tegen de financieel opzicht wat over heeft", Engelsman Andrews, die competi- p komend tie speelt bij Alkmaar, was al hoop gevend. De 21-jarige HAVO-scho- LEIDEN - Roodenburg heeft gis teravond onder het spiedend oog van Lugdunum-trainer Clement Koster een dik verdiende 3-0 zege behaald op de vrijwel zekere de gradant VIOS. Aanstaande zondag zal blyken of Koster iets van zijn spionage-activiteiten heeft ge leerd, want dan dient de in een overwinningsroes verkerende blauw-zwarte brigade het hoofd te worden geboden. Dat het niet een voudig zal zyn heeft het pas in het tweede part interessante duel hem in ieder geval kunnen leren. Roodenburg bevindt zich op dit ogenblik in een situatie dat het zich wel lekker moet voelen. Twee overwinningen op rij tegen staart- ploegen (afgelopen zondag 3-1 te gen RKAW) moeten het zelfver trouwen van de ploeg uit Leiden- Noord behoorlijk hebben opge krikt. Dat zelfvertrouwen was on danks een kwalitatief zwakke eer ste helft al merkbaar. Hoewel Roo denburg niet echt een vuist kon maken, de opbouw te wensen over liet en individuele acties nogal vaak de mist ingingen, raakte de ploeg niet van zyn stuk. Een be langrijk gegeven, want gaandeweg het duel lukte het allemaal een cirnvu- j- stu.Hje beter en kon VIOS er bijster zoen eveneens ook op vooruit fier annex tafeltennisprof trok de *?age*" gaan. De Tilburger, die tegen de positieve lijn tegen Boris Rozen- p- - Deen Claus Pedersen eervol ten berg door. De nummer 17 op de onder ging, wil in principe graag Europese ranglyst was geen echt by De Veluwe blijven als er met de probleem voor de opvallend goed buide1 wordt gerammeid. „Met Jan spelende Veenendaler, zelf num- BÉMmer 22 op de'hitladder'. Piet Römgens was dan ook niet te beroerd Henk van Spaiye, in te genstelling tot de andere leden van de mannenploeg, met complimen ten te overladen. Vlieg heb ik uitstekend contact. Hij heeft mij hier bijzonder goed gecoacht. Dat vind ik erg belang rijk. Ik kan wei kiezen voor het geld, maar daarvan ga ik niet beter spelen". De reisafstand Tilburg-Apel- doorn vormt het enige struikelblok dat een verblijf bij De Veluwe te genhoudt. „Het liefst blijf ik daar in combinatie met een baan voor halve dagen. Ik wil goed leren ta feltennissen, de prestaties op het EK hebben mij erg gemotiveerd". Onder Jan Vlieg heeft Boute bin nen één seizoen een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. „Maar hij ziet nog veel te veel spoken. Hij kan het wel, maar hij heeft teveel respect voor z'n tegenstander". naars leken zich bij voorbaat al met een nederlaag verzoend te hebben en toonden slechts plichtmatig verzet. Aardig voor de équipe van oefen- meester Harry Talsma is ook dat de invallers Richard Gottmer en voor al A-regionaal Hennie de Romeyn (Ronald Jansen en Willem Pikaar ontbraken), op dit niveau behoor lijk van zich afkunnen byten. Roo denburg was in de eerste vyfenen- ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 12 april '86 v.v. De Sleutels-Hazersw. Boys Sportpark De Vliet aanv. 14.30 uur KOOREMAN MEUBELEN Wil. Barentszstraat 21. Leiden. veertig minuten gevaarlijk als Hen nie Koet zijn kwaliteiten als goo chelaar op de vierkante meter ten toonde spreidde. De Leidenaar had echter de pech dat het iaatste tikje steeds door een VlOS-verdediger werd gegeven. Ook De Romeyn deed van zich spreken toen hij zich vlak voor tijd knap tussen de VlOS-verdedigers Leo den Heyer en Frans Eekhof uitwurmde en een schot op het Haagse doel waagde. De enige dissonant was eigenlijk Marcel Valk op de rechtervleugel. De niet in normale vorm verkeren de Roodenburger stuitte bij voort during op de goed spelende Haag se verdediger Marcel Ophuysen en dat irriteerde de Leidenaar zicht baar. In de tweede rondgang maak te Valk dan ook een onnodige over treding op Den Heijer waarvoor hij door arbiter Stoffelen werd opge schreven. Veiligheidshalve wissel de Talsma daarop zijn spits voor de jeugdige Robert Pret. Na de hervatting en met wind mee kreeg het spel van Rooden burg meer reliëf. Eerst was het nog Koet die met afstandsschoten de breedte en hoogte van het Haagse doel controleerde, maar de victorie begon bij Duncan Alberga. De donkere Leidse voorstopper had de Haagse centrumspits Eddie Meyer volledig in zijn zak en vond ook nog tijd om aan te vallen. Eerst ontnam hy de andere VlOS-spits Chris de Gier de bal en ging direct daarop met Valk in de combinatie. Alberga deponeerde een stuiterbal in het Haagse strafschopgebied die voor de VlOS-defensie te machtig was. Valk kon daardoor De Ro meyn aanspelen die koelbloedig in 61ste minuut de 1-0 aantekende. VIOS antwoordde nog wel met een uitval van Meyer, wiens zeer bruikbare voorzet door alles en ie dereen werd gemist, maar doel punten van Koet in de 73ste en Sis te minuut brachten de gezien het spelbeeld verdiende zege bij Roo denburg. Ondanks de zege is Tals ma niet geheel gerustgesteld. "Zondag tegen Lugdunum slaat het uur van de waarheid", aldus de voorzichtige oefenmeester. "Dan zullen we pas zien hoever we zijn". RUUD PATTIAPON

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17