Zware aanklacht tegen Passtoors Historisch bezoek paus aan synagoge Proces begint aanstaande maandag Bisschoppen gaan niet naar Den Bosch toe VRIJDAG 11 APRIL 1986 PAGINA 13 Achtergrond JOHANNESBURG - Wanneer aanstaande maandag voor het hooggerechtshof van Jo hannesburg het proces tegen Helène Passtoors (44) aanvangt, zal haar medebeschuldigde en voormalige echtgenoot Klaas de Jonge (49) ontbreken. Het is onwaarschijnlijk, dat De juridische bijstand mogen ontvan- derlands weekblad - ..hen iets wil- Jonge vrijwillig in Johannesburg gen. de laten zien". Deze plaats zijn opwachting zal maken, nu hij Zo kon het dan ook gebeuren, niets anders dan het gebouw van met zijn verblijf in de Nederlandse dat pas een week later de Neder- de Nederlandse ambassade in Pre- ambassade te Pretoria nog altijd landse consul-generaal te Johan- toria. nesburg, Meihuizen, door de veilig- aan gerechtelijke vervolging Zuid-Afrika kan ontkomen. Hoe- heidspolitie van hun arrestatie op wel dus alleen Passtoors in de be- de hoogte werd gesteld. Inmiddels klaagdenbank zal plaatsnemen, mag worden aangenomen dat ook restatie gekomen, onder meer door de rol van De Jonge uitgebreid aan telefoontjes bod zal komen. vrienden va t ook dè media achter de ar- familieleden De Jonge vanuit door Ruud de Wit Vlucht Al snel doken Op 23 juni vorig jaar werd de op kaanse en Nederlandse kranten be- dat moment in Zimbabwe de Klaas de Jonge gearresteerd bij Ofschoon De Jonge een beenket ting om had, die het hem uiterst moeilijk maakte om zich voort te bewegen, wist hij de wachtkamer te bereiken: „Ik liep even de gang in tot voorbij de lift, pakte de ket ting tussen mijn .voeten en zette het op een sprint. Ik hoorde kreten achter me, maar geen schot. De deur was open, ik stormde naar binnen en schreeuwde: 'Ik ben een de Zuidafri- politieke gevangene, een Neder lander, mijn naam is Klaas de Jon- richten op over de mogelijke reden ge!'. Verder kwam ik niet". .Lichtenburg door de aanvankelijke ontkenningen het Zuidafrikaanse veiligheidspolitie, Hij was op de terugweg naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Zijn ex-vrouw, die vanaf februari van hetzelfde jaar als student aan de Witwatersrand-universiteit van Johannesburg stond ingeschreven en ook in die stad woonachtig was, werd op 28 juni gearresteerd. «Beiden werden aangehouden op grond van sectie 29 van de interne veiligheidswetten, wat onder meer inhoudt dat'zij voor een onbeperk te duur in eenzame opsluiting kun nen worden gehouden en ook geen hun arrestatie. En ondanks de veiligheidsmensen onderuit en wierp me op familie en vrienden in zowel Hara- de grond. Ze sleurden me bij de re als in Nederand werd snel dui delijk, dat hun arrestatie iets te ma ken had met hun mogelijke betrok kenheid bij activiteiten voor het in Zuid-Afrika verboden ANC (Afri- National Congress). schouders en voetketting wachtkamer uit. Ik stribbelde na tuurlijk tegen, maar voelde tegelij kertijd een enorme voldoening: het jwas mij gelukt, de ambassade wist mijn bestaan, ik had mijn be- Ruim een week later werd De wakers te pakken genomen Jonge pas echt nieuws toen hij slaagde aan zijn bewakers te ont komen. Hij had hen toegezegd naar een plaats te zullen brengen, waar _.0 hij - om met zijn eigen woorden te Groene Amsterdammer spreken, zoals die enige weken ge- weet, zou er nog wel voortkomen". Aldus het relaas van De Jonge zoals het onlangs stond afgedrukt in het weekblad De Een archieffoto van Helene Passtoors, die aanstande maandag voor de Zuidafrikaanse rechter moet verschijnen. (foto anp» Nederland protesteerde onmid- leden stonden afgedrukt in een Ne- dellijk tegen deze schending van diplomatieke codes - want er was een Nederlander weggesleept uit het diplomatiek onschendbare ge bouw van de Nederlandse ambas sade -. maar het duurde nog ruim een week voordat De Jonge naar de ambassade werd teruggebracht. Daar bevindt hij zich nu nog steeds. Door de grote publiciteit rond dit diplomatieke incident voelde de Zuidafrikaanse regering zich echter ook verplicht wat meer bekend te maken over de achter grond van de arrestatie van De Jonge en zijn ex-vrouw. Omdat dit eigenlijk niet kan vol gens de Zuidafrikaanse wet - de twee Nederlanders waren immers gearresteerd onder sectie 29, die geen openbaarheid toestaat - ge beurde dat op een indirecte ma nier. Eerst door een persconferen tie van de minister van buitenland se zaken 'Pik' Botha. Vervolgens door een briefing van een aantal westerse ambassades, alsmede een apart onderhoud met de Neder landse ambassadeur in Pretoria. En tenslotte ook via informele ge sprekken ('uitgelekte informatie') tussen persvertegenwoordigers en de veiligheidspolitie. En zo kon het gebeuren, dat reeds eind juli in grote lijnen bekend was waarvan De Jonge en Passtoors zouden worden beschuldigd. Maandag is het dan zover, wan neer alleen Helène Passtoors te recht zal staan, aangezien De Jon ge niet bij verstek kan worden ver oordeeld. Volgens de officiële aan klacht zal zij zich op drie punten moeten verdedigen: tegen de be schuldigingen van hoogverraad, terrorisme en deelname aan terro ristische activiteiten. Aanklachten overigens waarop in het uiterste geval de doodstraf staat. Volgens de officier van justitie, mr. K. von Lieres und Wilkau. heb ben zowel Passtoors als De Jonge nauw samengewerkt met het ANC, een in Zuid-Afrika verboden orga nisatie „die zich tot doel heeft ge steld de huidige Zuidafrikaanse re gering omver te werpen met ge bruikmaking van geweld". Zij zou den al in 1981 zijn begonnen met te werken voor het ANC, toen zij bei den nog woonachtig waren in het buurland Mozambique. De meeste punten in de aanklacht echter be treffen de periode van februari tot juni 1985. De aanklacht bevat een gedetail leerde lijst van hun activiteiten, die variëren van het onderhouden van contacten met ANC-leden in en buiten Zuid-Afrika, het binnen brengen en verbergen van wapens, bommen en ontstekingsappara- tuur, het uitzoeken van doelen voor aanslagen en het opzetten van een communicatienet ten behoeve van het ANC. Het enige verschil in de aan klacht van Passtoors en die van De Jonge - die pro forma bij hem op de ambassade is afgeleverd - is, dat bij de laatste niet de beschuldiging van hoogverraad is opgenomen. In juridische kringen in Zuid-Afrika wordt gesteld dat de aanklacht te gen Passtoors zeer ernstig is en weinig ruimte laat voor twijfels. Laat staan voor de aanvankelijk met name in Nederland gesugge reerde opvatting, dat De Jonge en Passtoors het slachtoffer zouden zijn van een val, die voor hen door de Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie was opgesteld. De aanklacht bevat gedetailleer de informatie over telefoonge sprekken, die Passtoors en De Jon ge met elkaar en anderen hebben gevoerd, over plaatsen die zjj heb ben bezocht alsmede over de wa penopslagplaatsen die zij zelf tij dens hun verhoor hebben aange wezen. Een belangrijk punt in de aanklacht vormen ook de activei- tén die De Jonge en Passtoors heb ben gepleegd om het ANC-lid Is mail Ebrahim (alias Moosa) over de grens te smokkelen, terwijl de di recte aanleiding van hun uiteinde lijke arrestatie, namelijk het ver bergen van een zogenaamde auto bom' in de nacht van 22 op 23 juni 1985 bij Halfweghuis, eveneens een prominente plaats in de aan klacht heeft gekregen. In zowel de Nederlandse als Zuidafrikaanse media is er de afge lopen weken op gewezen, dat in de aanklacht één zaak niet is opgeno men, namelijk de eerder beweerde betrokkenheid van Passtoors bij een bomontploffing in Pretoria in mei 1983, waarbij 19 mensen om het leven kwamen. Al vorig jaar was bekend dat dit feit haar niet ten laste zou \yorden gelegd, aangezien het juridisch be- wijs voor haar betrokkenheid niet te leveren is. Haar eigen getuigenis daaromtrent gedurende de verho ren kan namelijk volgens de Zuid afrikaanse wet niet als bewijsmate riaal worden gebruikt. Het is nu al zeker, dat het proces tegen Passtoors grote aandacht zal krijgen, vooral in Zuid-Afrika zelf en in Nederland. Hoewel het niet de eerste keer is, dat een buitenlan der in Zuid-Afrika terecht staat we gens actieve steun aan de gewa pende strijd van het ANC, is het wel voor het eerst dat tegen een buitenlander een proces wordt ge voerd waarbij de aanklacht, al thans volgens juridische kringen, zo overtuigend is. Al met al moet worden geconclu deerd, dat Helène Passtoors zich zelf in een uiterst moeilijke positie heeft gebracht, waarbij slechts een miniem lichtpuntje is te bespeu ren. En dat is het feit, dat in Zuid- Afrika de veelvuldig opgelegde doodstraf slechts zelden bij een vrouw - en zeker geen blanke of een buitenlandse - ten uitvoer wordt gebracht. Naar verwachting zal het proces tegen Passtoors zes weken duren. ROME - Er viel een diepe stilte over Auschwitz, die middag van de 7e juni 1979, toen Johannes Paulus II, bij de lange gedenkstenen in verschillende talen, neerknielde voor die in het Hebreeuws. Later, tijdens de mis in Birkenau, sprak hij daarover: „Samen met u sta ik in het bijzonder stil voor de ge denksteen met het Hebreeuwse opschrift Het roept de gedachtenis op aan het volk, waarvan zonen en dochters gedoemd waren tot de to tale uitroeiing. Dat volk heeft zijn oorsprong in Abraham, die de va der is van ons geloof. Juist dit volk, dat van God het gebod ontving 'Gij zult niet doden', moest zelf ervaren wat doden betekent. Het is nie mand toegestaan met onverschil ligheid aan deze steen voorbij te gaan". door Hein ten Kortenaar De honderden onder de aanwezi gen die hem gekend hadden voor dat hij paus werd, konden zich niet verbazen over de speciale aan dacht voor de joden en het diepe meeleven met de holocaust, die hem immers zijn leven lang had den gekenmerkt. Zij herinnerden zich hoe hij als professor de perma nente verzorging van het joodse kerkhof in Krakau had helpen or ganiseren na een nachtelijke ver nieling en zijn oproep aan de stu denten om de besmeurde grafste nen schoon te maken en te herstel len, zijn protest, als kardinaal, te gen het nieuwe antisemitisme van het regime en zijn toespraak in de synagoge, tijdens een sabbatdienst in 1971. Verlangen Het was dus évenmin verwon derlijk dat deze man, eenmaal paus geworden, op al zijn reizen het ver langen te kennen gaf om vertegen woordigers van de plaatselijke joodse gemeenten te ontmoeten en dat al deze ontmoetingen (de uitno diging werd alleen in Nederland van de hand gewezen) werden ge kenmerkt door de bijzondere ach ting waarvan hij blijk gaf. Ditzelfde valt ook op bij de talrijke bezoeken van joodse organisaties aan het Va- ticaan. Zo ontving hij vorig jaar het be stuur van het American Jewish Committee, dat naar Rome was ge komen voor de 20e veijaardag van de Concilie-verklaring 'Nostra ae- tate' ('In onze tijd'), die de joden had 'vrijgesproken' van iedere col lectieve schuld aan de dood van Je zus en elke vorm van antisemitis me had veroordeeld. De paus be groette hen met 'sjalom' en her haalde nog eens, dat naar zijn diep ste overtuiging de kerkelijke leer van het Concilie-document voor al le gelovigen, de bisschoppen en de paus bindend is, „niet alleen om dat dit betamelijk is, maar veeleer omdat het een uitdrukking is van het geloof, een woord van goddelij ke wijsheid". Hij sprak zijn vreugde uit over de radicale verbetering in de weder zijdse betrekkingen: „Waar wan trouwen en misschien vrees heer sten, is nu vertrouwen. Waar on kunde en daardoor vooroordelen en stereotypen bestonden, is nu toenemende wederzijdse bekend heid, waardering en respect. Er is vooral liefde tussen ons, ik bedoel het soort liefde dat voor ons beiden een fundamenteel gebod is van on ze religieuze traditie en dat het Nieuwe Testament heeft ontvan gen van het Oude". Trauma Nu heeft deze paus al zoveel din gen voor het eerst gedaan, dat de term 'historische gebeurtenissen' behoorlijk aan betekenis heeft in geboet. Maar als er één gebeurtenis is, die deze naam verdient is het wel het bezoek dat hij aanstaande zondag gaat brengen aan de Ro meinse synagoge. Naar zijn aard is het vergelijkbaar met dat aan de lu therse kerk in Rome, maar het is van een veel omwentelender bete kenis, omdat het voorafgaande trauma zoveel dieper is en zoveel tragischer gevolgen heeft gehad. De joodse gemeente van Rome is verreweg de oudste van de diaspo ra: zij leidde al een bloeiend be staan twee eeuwen vóór de christe lijke jaartelling. Het is ook de ge meente die in de eeuwen daarna het meest direct van de pausen te lijden heeft gehad. Rome had wel iswaar geen traditie van pogroms en massamoorden, maar van bijna alle pausen, de één meer, de ander minder, hadden de Romeinse jo den toch voortdurend vernederin gen, discriminaties, afpersingen en pesterijen te verduren. Emancipatie De huidige synagoge kon pas in 1904 worden gebouwd, nadat de éénwording van Italië een eind had gemaakt aan de pauselijke staat en eindelijk hun emancipatie had in geluid. Het niet fraaie, maar domi nerende gebouw staat aan de rand van het vroegere ghetto, waar Pau lus IV de joden in 1555 had samen gedreven, en het neemt de plaats in van de vijf synagoogjes-onder-één- dak, die de joodse oplossing waren geweest voor het verbod om meer dan één gebedshuis binnen de- ghettomuren te hebben. Sindsdien leefden joodse ge meente en Vaticaan, aan twee kan ten van de Tiber, geheel langs el kaar heen, afgezien van de Duitse bezetting na 1943, toen tientallen joden hun leven konden redden door onder te duiken in kloosters en extraterritoriale Vaticaanse ge bouwen en het Vaticaan zich be reid verklaarde mee te doen aan de goudinzameling die volgens de, na tuurlijk niet nagekomen, Duitse beloften, deportatie van de overi gen had moeten voorkomen. Dat nu een verre opvolger van de vroegere tirannen de gemeente verzoekt om samen in de synagoge te mogen komen bidden, komt op die Romeinse joden over als een copernicaanse omwenteling. Het is niet meer dan een symbolisch ge baar, dat zeker niet in staat is eeu wen van schuld en verdriet uit te wissen, maar het betekent tegelijk een nieuwe verhouding tussen de twee godsdiensten, waarvan einde lijk de jongste erkent zonder de ou dere ondenkbaar te zijn en eerbied betoont voor de ondanks alles vol gehouden trouw. Het ontroerend ste moment van de komende plechtigheid zal dan ook niet lig gen in wat de paus en opperrabbijn Elio Toaff elkaar zullen zeggen, maar in het uitspreken van de ge meenschappelijke gebeden: „Ware het niet dat de Heer ons had bijge staan, toen mensenmacht ons ver volgde" (Psalm 124) door Toaff, en „Zie, hoe goed, hoe weldadig het is dis broeders samen te zijn" (Psalm 133) door de paus. Verzoening Het lag voor de hand, dat sommi gen aan deze religieuze verzoening ook politieke verwachtingen zou den vastknopen, met name ten aanzien van de zogenaamde erken ning van Israël door het Vaticaan. Waar het in werkelijkheid om gaat, is het aanknopen van diplomatieke betrekkingen, dat in de weg wordt gestaan door het vasthouden van de Vaticaanse diplomatie aan het VN-besluit van 1947, dat de oprich ter van een joodse en een Palestijn se staat inhield (de zogenaamde 'kwestie van de omstreden gren- .zen'), maar nog meer door haar houding ten aanzien van Jeruza lem. Men is allang afgestapt van het standpunt van Pius XII, die de internationalisering van de stad voorstond, maar er wordt nog al tijd gedacht aan een speciaal inter nationaal gegarandeerd statuut voor de heilige plaatsen, een idee dat Israël vanzelfsprekend afwijst als in strijd met de nationale soeve reiniteit. Erkenning Met een feitelijke erkenning heeft dit alles weinig te maken: het zal wel nooit bij iemand zijn opge komen, dat het Vaticaan de Ver enigde Staten niet erkende, omdat het tot voor enkele jaren geen di plomatieke betrekkingen met dat land onderhield. Er bestaan nor male contacten tussen het staatsse cretariaat en de Israëlische ambas sade bij het Quirinaal, en toen Gol- da Meir in 1973 door Paulus VI, en Shimon Peres in 1984 door Johan nes Paulus II werden ontvangen, gebeurde dit met alle eerbetoon dat een regeringshoofd toekomt. Hoe moeilijk het ook is, met een paus die tegelijk staatshoofd is en een jodendom dat nu ook een poli tieke identiteit bezit, het moet mo gelijk zijn de religieuze toenade ring gescheiden te zien van een uit eindelijk toch vrij onbetekenende diplomatieke controverse. Wat wij zondag zullen meemaken is een breuk met achttien eeuwen dwa ling. „Een moedige daad", noemde Toaff het, maar dat is eigenlijk nog zacht uitgedrukt: het is weinig minder dan revolutionair, en dat was nog wel het laatste dat we van deze paus hadden leren verwach ten. De synagoge in Rome: oudste in de diaspora De rooms-katholieke bisschop pen gaan op Hemelvaartsdag niet naar de manifestatie van de '8 Mei-beweging' in Den Bosch (Brabanthallen). "Er liggen wat problemen", zei de perschef van het bisdom Haarlem desge vraagd. De beweging (opgericht om bij het pausbezoek van vorig jaar 'het andere gezicht' van de kerk te laten zien) had de bis schoppen schriftelijk laten we ten, dat zij welkom waren in Den Bosch als het thema van de ma nifestatie hun ter harte zou gaan. En dat thema is: 'Geloven bij het leven'. In hun tweemaandelijkse ver gadering van deze week hebben de bisschoppen de brief van de '8 Mei-beweging' behandeld, hoe wel het na afloop verstrekte com muniqué hiervan geen melding maakt. De landelijke perschef liet desgevraagd weten, dat over anderhalve week mededelingen over het antwoord van de bis schoppen zijn te verwachten. Voorzitter mevrouw L. Stael- Merkx van de beweging sprak in een voorlopige reactie de hoop uit dat met dit besluit het ge sprek tussen de bisschoppen en '8 Mei' niet is afgesloten. Zij vond het besluit 'spijtig'. "Het ergste zou zijn, als hiermee de kous af is". 'In stilte' had ze ge hoopt, dat er wel een paar bis schoppen zouden komen. De brief aan de bisschoppen (onder voorwaarde welkom) was, volgens mevrouw Stael, heel zorgvuldig geformuleerd omdat een deel van de achterban hen niet met zoveel woorden officieel wilde uitnodigen. - Bisschop Bomers van Haar lem is wel een van de sprekers op de eerste landelijke bijeenkomst van de stichting 'Bevordering Contact Rooms-Katholieken' op 7 juni, eveneens in de Bossche Brabanthallen. Deze stichting - vorige maand in Utrecht opge richt - wil de verbondenheid van rooms-katholieken me't de bis schoppen bevorderen en 'in kri tische overeenstemming met de geloofsleer' èen bijdrage leveren aan de discussie over actuele za ken. Volgens voorzitter professor dr. J. Groot Wassink (Enschede) van de stichting is er in de Rooms-Katholieke Kerk van Ne derland een 'intellectuele elite', die erop uit is de kerk, met be hulp van sociaal-wetenschappe lijke theorieën, aan te passen aan de zogenaamde eisen van deze tijd. "Wij met onze stichting mik ken op rooms-katholieke intelli gentsia die niét aan bod komt. Daarbij zullen wij ons loyaal maar niet onkritisch tegenover de wereldkerk opstellen". Het is niet de bedoeling van de stichting zich tegen andere be wegingen, zoals de 'Mariënburg- vereniging', te gaan afzetten. De bijeenkomst op 7 juni in Den Bosch heeft als thema: 'Vind plaatsen van christelijke spiri tualiteit'. Bisschop Bomers zal spreken over 'liturgie en spiri tualiteit'. Alliantie. De gereformeerde predikant F. H. Veenhuizen (54) te Apeldoorn wordt per 1 sep tember de nieuwe voorzitter van de Evangelische Alliantie. Hij volgt professor dr. J. P. Versteeg (Apeldoorn) op, die al bij zijn aantreden in 1983 meedeelde maar driejaar voorzitter te willen blijven. Ds. Veenhuizen is in Apel doorn predikant voor evangelisa tie en gemeente-opbouw. Hij legt zich toe op city-pastoraat, ge- sprekstraining, werkbegeleiding van predikanten en advisering bij veranderingen in de kerk. Als voorzitter van de Evangelische Alliantie wil hij vooral het con tact tussen reformatorische en evangelische christenen bevor deren. Nieuwe kerk Katwijk. In Katwijk aan Zee is gisteren het hervormde kerke lijk centrum 'Maranatha' ge opend. Het staat aan de Poolster in de nieuwe wijk 'Rynsoever'. Naast de grote kerkzaal heeft het modern toegeruste centrum nog een aantal kleinere ruimten. Zondag worden er voor het eerst diensten gehouden, om 10 en 6 uur. De diensten in de aula van de Bestevaer-school zijn hiermee vervallen. Rijnsburg. De christelijke gemengde zangvereniging 'De Lofstem' in Rijnsburg bestaat 100 jaar. Komende dinsdag, 15 april, om half 8 geeft het koor een jubileumconcert in de Imma- nuelkerk aan de Kerkstraat. Uit gevoerd worden met orgel en or kest de 'Deutsche Messe' van F. Schubert en Psalm 150 van C. A. Franck. Na het concert is er een receptie. (In onze editie voor de Duin en Bollenstreek komt morgen een uitgebreid verhaal van onze redacteur Kees van Kuilenburg). Noordwijk. Zondagavond 7 uur begint in de Vinkenlaankerk (Noordwijk-Binnen) een vesper viering met de plaatselijke predi kant W. van der Lee als voorgan ger. Het vesperkoor en een tien tal instrumentalisten zullen on der andere een koraalcantate naar gezang 223 uitvoeren. Leiden. Zondagmorgen kwart voor 11 is er in de Harte- brugkerk aan de Haarlemmer straat een feestelijke viering ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Alma Materkoor. Het koor zingt - buiten de vaste gregoriaanse gezangen - de Mis- sa Brevis van W. A. Mozart en en kele meerstemmige stukjes. Me dewerking verlenen de organist Rijk Jansen en solisten uit het ei gen koor. Piet Jasperse heeft de leiding. Leiden. De gereformeerde kerk in Leiden bestaat dit jaar 150 jaar. Volgende maand wordt dat herdacht, evenals het 25-jarig bestaan van de Petrakerk (Suri- namestraat). Dat laatste gebeurt op 25 mei in een extra gezamen lijke dienst van de gereformeer de en hervormde wijkgemeente in de Kooi. Alphen aan den Rijn. Zon dag neemt ds. D. J. Modderaar (71) afscheid als pastoraal werker binnen de gereformeerde kerk van Aarlanderveen-Alphen aan den Rijn. Hij heeft dit werk van 1980 af gedaan. (Van 1960 tot 1969 diende ds. Modderaar als predikant de gereformeerde kerk in Voorschoten). Alphen aan den Rijn. Bu de Raad van Kerken in Alphen aan den Rijn bestaan plannen om een 'Aandachtscentrum' te be ginnen, waar mensen zomaar kunnen binnenlopen, praten met iemand die kan luisteren, hulp kunnen vragen en stilte ervaren. Op 22 april wordt in de Salvatori- kerk hierover ei avond gehouden. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming lot bijstand in het pastoraat te Heeswijk-Din- ther Ph. Stoutjesdijk, aanstaand emeritus-predikant te Ouder kerk aan de Amstel. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Arnhem C. van den Berg Assen, te Heemse B. van Zuijlekom Hattem. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Dordrecht P. Beekhuis Rotterdam. Gereformeerde Ge meenten: aangenomen naar Amersfoort J. W. Verwey Rid derkerk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13