Bonn aarzelt nog met steun Reagan Boetto wacht zware taak in Pakistan 'Gaddafi is een dolle hond? Zuid-Afrika: Libië ook bij ons actief Chirac zet de koers uit Overleg Marokko-Polisario Crisis in Israëlisch kabinet duurt voort, Moda'i bereid af te treden DONDERDAG 10 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Twee Libische diplomaten uitgewezen na discobom BONN - Vier dagen na de bomaanslag op een discotheek in West-Berlijn, waarbij twee doden en meer dan 200 gewonden vielen, heeft de Westduitse regering twee Libische diplomaten uitgewezen. Aan de Amerikaanse eis van verdere strafmaatregelen tegen Libië is Bonn nog niet tegemoet gekomen. Inmiddels heeft ook de DDR de aanslag veroordeeld. Tegelijkertijd wees Oost-Berlijn elke betrokkenheid van de hand. door Hans Hoogendijk betrokken is. „Wij laten onze Ame rikaanse vrienden niet weg-bom- barderen en ook niet weg-terrorise- Het door de Westduitsers en Ame- ren", zei Ost. rikanen verzamelde bewijsmate- De Amerikanen hadden bij Bonn riaal dat de Libische kolonel Gad- aangedrongen op uitwijzing van dafi achter de aanslag in West-Ber- een groot aantal personeelsleden lijn zat en dat nog meer aanslagen van het Libische Volksbureau in worden voorbereid, was voor Bonn de Westduitse hoofdstad. In feite niet hard genoeg om verdergaande zien de Amerikanen het liefst dat al stappen te ondernemen. Volgens het personeel West-Duitsland regeringswoordvoerder Ost heeft wordt uitgezet, maar dit betekent JOHANNESBURG - De Zuidafri- trokkenheid bij het opvoeren van kaanse regering beschuldigt Libié het geweld in Zuid-Afrika. Er zou ervan 150 terroristen te hebben ge- een „mysterieuze groep, traind, die vervolgens naar Zuid- - Afrika zijn gezonden om daar pro minente zwarte gematigde leiders te vermoorden en studenten aan de zwarte universiteiten te mobilise ren. Aldus blijkt uit een verklaring van de onderminister van informa tie, Louis Nel. Bonn wel aanwijzingen, maar geen het verbreken van de diplomatieke bewijzen dat Libië by de aanslag betrekkingen tussen West-Duits- land en Libië en daar voelt Bonn niets voor. Intussen hebben de drie westelij ke stadscommandanten in West- Berlijn, die het hoogste gezag in de gedeelde stad uitoefenen, besloten dat de controle op uit Oost-Berlijn komende bezoekers scherper wordt. Al eerder was de bewaking van Amerikaanse vestigingen in West-Berlijn aanzienlijk opge voerd. De Amerikaanse eenheden in Berlijn hebben voor al hun on derkomens en woonhuizen militai re posten gestationeerd. Ook bij de Amerikaanse bases in de Bondsre publiek zijn de veiligheidsmaatre gelen verscherpt. Onder de Ameri kaanse militairen en hun gezinsle den heerst grote angst voor nieuwe aanslagen. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Richard Burt, veroordeelde opnieuw de Westeuropese laks heid ten opzichte van de terreur- aanslagen. Volgens Burt beschikt schynlijk afkomstig uit Libië, heb- de Amerikaanse inlichtingen ben geprobeerd om vanuit Athene dienst over hard bewijsmateriaal via de Zimbabweaanse hoofdstad dat Gaddafi zijn ambassadeperso- Harare, naar Zuid-Afrika af te rei- neel i zen". Deze 'Libiërs' zouden de be- gen nieuwe aanslagen schikking hebben gehad over valse reiden. Zuidafrikaanse paspoorten. Het bewuste incident met de 'Libiërs' WASHINGTON - „De dolle hond in het Midden-Oosten" en „meer dan een vieze lucht'. In deze termen heeft de Ameri kaanse president Reagan gis teravond tijdens een persconfe- door Henk Kolb rentie wederom uitdrukking gegeven aan zijn afkeer van de Libische leider Gaddafi. Hij gaf de verzekering dat de Verenig de Staten terreurdaden zullen beantwoorden, als zij de daders toereikend kunnen identifice ren, maar voegde weinig con creets toe aan hardnekkige ge ruchten over een op handen zijnde Amerikaanse actie tegen Libië. Op de vraag of hij over 'solide bewijs' van Gaddafi's betrok kenheid beschikte, antwoord de Reagan over 'aanzienlijk be wijs' te beschikken en zei hij dat nog meer inlichtingen wor den verzameld. Waakzaamheid van Amerika en zijn bondgeno ten heeft 126 aanslagen verhin derd, zei Reagan. De Amerikaanse president weersprak dat hij teleurgesteld zou ziin over aarzeling en wei gering van bondgenoten om zich achter zyn maatregelen te gen Khadafi te stellen, hy zei zelfs bemoedigd te zyn, hoewel het duidelijk is dat zijn ambte naren niets liever zouden zien dan bijvoorbeeld een Europa dat alle banden met Libië zou verbreken. Het is, volgens Reagan, in middels vrijwel onmogelijk ge worden om nog in juni een top conferentie met de Russische leider Gorbatqov te houden, zoals de Amerikanen wilden. Juli, zei hij, kan nog en zo niet dan moet het later, maar van wege de verkiezingen ziin de herfstmaanden uitgesloten. Hij heeft Moskou laten weten, dat de top dan na de verkiezingen (in november) moet worden georganiseerd. Reagan gebruikte een inlei dende verklaring voor een op roep de contra-rebellen in Nica ragua toch vooral steun te ver lenen. Het Huis van Afgevaar digden is daarover opnieuw een debat begonnen. Volgens Reagan liggen de kaarten nu op tafel: de Sandinistische solda ten zijn Honduras binnengeval len en Managua heeft het Con- tadora-overleg getorpedeerd Zowel Reagan als Gaddafi gaven gisteren persconfe renties. Beide heren maakten duidelijk klaar te zijn Bonn heeft inmiddels besloten dat twee Libische diplomaten Weer Fransman verdwenen in West-Beiroet BEIROET (AP) - Op dezelfde dag dat in West-Beiroet een Franse le raar is verdwenen en naar men vreest ontvoerd, is een Franse dele gatie naar Iran vertrokken voor di plomatiek overleg. Niemand heeft nog de verant woordelijkheid opgeëist voor de verdwijning van de 38-jarige Fransman Michel Brian, die al ja ren les gaf aan een protestantse Franse school in het door moslims bewoonde West-Beiroet. Hij is de derde westerling die in twee we ken tyd in dit stadsdeel is verdwe nen. Hoewel de Franse ambassade niet wilde bevestigen dat Brian is ontvoerd, zeiden andere bronnen dat hy op weg naar school door ge wapende mannen was meegeno men. door Ruud de Wit heeft afgelopen zaterdag plaatsge- West-Duitsland direct moeten vonden. Het gaan laten, omdat hun werk niets te ma- groep van twaalf personen, die als ken heeft met diplomatie. De twee uitgewezen functionarissen zou den een jaar geleden betrokken r in het paas- Athene naar Harare. De twaalf wa- zijn geweest bij de moord op een ^an de 150 ter- ren, volgens de Air Zimbabwe-ma- tegenstander van Gaddafi in de roristen gearresteerd, die beiden nager te Athene Paul Arvanitakis, Bonner binnenstad. Ook zouden lid zijn van het_in Zuid-Afrika ver- geweigerd omdat de namen in de zij mee hebben gedaan aan folte- paspoorten verschilden van die op boden PAC (Pan-Africanist Con- gress), een afsplitsing van het de tickets. ANC. Nel zei verder, dat de Zuid- The Star suggereerde in haar be- afrikaanse veiligheidsdienst richt dat de twaalf 'Libiërs' moge- Godesberg, ring van tegenstanders van de Li bische leider. De Libische ambassade in Bad achter was gekomen, dat de 150 lijk vanuit Harare hadden willen Bonn, maakt de indruk reeds sinds 1982 in Libië zijn ge- doorvliegen naar Zuid-Afrika traind: „Kolonel Muanlmar Khada fi wil blijkbaar zijn eigen gekte nu ook naar Zuid-Afrika exporteren", vesting. Gepantserd glas, grote an- aldaar 'terroristische activiteiten' tennes op het dak, gesloten ramen te ontplooien. Het dagblad noemde en zware hekken. De Westduitse met name de Amerikaanse ambas- veiligheidsdiensten volgen elke aldus Nel. De onderminister wei- sade in Pretoria. The Star houdt beweging. Vanuit deze ambassade gerde echter namen te noemen van het ook voor mogelijk, dat de werd volgens deze diensten vlak de zwarte leiders, die door de terro- twaalf'Libiërs'in Libië getrainde na de aanslag risten vermoord hadden moeten ANC-ers w inmiddels worden, noch kon hij vertellen of de overige 148 terroristen inmid dels in Zuid-Afrika waren aange- i West-Berlijn De twaalf zouden radioboodschap naar Libië gezon- zijn teruggekeerd den, waaruit kon worden gecon- Libië, maar het onderzoek cludeerd dat Libië by de terreur- naar de achtergrond van de myste- daad was betrokken. De regering groep 'Libiërs' is door de Kohl heeft deze aanwijzing blijk- Het dagblad The Star maakte veiligheidsdiensten in Grieken- baar niet hard genoeg gevonden overigens woensdag melding van een andere mogelijke Libische be land, Zimbabwe, de VS Afrika nog niet afgerond. drastische stappen te onderne- Duitsers willen oorlog vergeten HAMBURG (ANP) - Twee op de drie inwoners van de Duitse Bondsrepubliek willen de oor log en het nationaal-socialisme vergeten. Dit blijkt uit een opi niepeiling die het weekblad „Stern". Van de Westduitsers denkt 26 procent dat joden onevenredig veel invloed op de politiek heb ben. Deze percentages liggen in andere landen hoger: Oosten rijk 32, Frankrijk 37 en de Ver enigde Staten 55 procent. Over het verschijnsel antise mitisme in West-Duitsland zegt het weekblad resumerend dat er geen duidelijk gevaar be staat voor een nieuw oplaaien de haat jegens joden, maar dat er een groot risico schuilt in de wens het verleden te verdrin gen. Frans parlement keurt conservatieve plannen goed TEL AVTV - In het politieke hem in kranteninterviews met ont- schaakspel dat moet leiden tot de slag wilde afstraffen. De premier r zün zeggen geen minister Kernproef De VS hebben gisteren een voor- val of de' overleving van het Israeli- kon genomen kernproef in Nevada sche kabinet heeft de hoofdrolspe- handhaven in de regering de tweede maal uitgesteld. ieI-t minister Moda'i (financiën) gis- tionale eenheid die op de 'groei' teren gezegd „omwille van het van de economie betrekking heb- landsbelang tot terugtreden bereid bende kabinetsbesluiten niet meer te zyn". De verklaring van Moda'i wilden uitvoeren, lost de crisis niet op, want het is aan premier Peres hem te vragen Het uit Nevada afkomstige lid i het Huis van Afgevaardigden Har ry Reid zei dat het ministerie van energie hem langs niet-officiële weg had laten weten dat de onder grondse proef was afgelast wegens te sterke wind, technische proble men en de aanwezigheid van enige betogers op het proefterrein. Offi cieel bewaarde het ministerie stil zwijgen. Sprinkhanen Na de hongersnood dreigt een nieuwe ramp in de Sahel. Er staat met name de landen Mali en Gui- nee-Bissau een sprinkhanenplaag te wachten die de oogst bedreigt. Dat heeft de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Na ties (FAO) vandaag voorspeld. Om een ramp te voorkomen dient er vier miljoen dollar te wor den besteed aan het bestrijden van de insecten. De FAO moet de helft daarvan nog zien binnen te krijgen. Ironisch genoeg wordt de plaag veroorzaakt door de regen 1985 een einde maakte durige droogte in dit gebied door Taco Slagter daadwerkelijk te vertrekken en daar zijn de Likoed-collega's van de dissidente minister van finan ciën op tegen. Afgelopen maandag brak de cri sis uit, toen Peres het besluit nam Moda'i voor diens felle politiek-z kelijke en persoonlijke kritiek op worden omgezet. De Likoed riskeert met de loop gravenoorlog van dit moment dat de overdracht van het premier schap aan vice-premier Sjamir niet doorgaat en weet dat het dan voor lopig naar de macht kan fluiten. De godsdienstige politieke stromin gen staan voor hetzelfde dilemma. Maar ook Peres en zyn Arbeiders partij zijn er lang niet zeker van of de val van het kabinet en daarmee gepaard gaande economische te rugslag in electorale winst kan PARIJS (AP/AFP/Rtr.) - Het Fran se parlement heeft vannacht met 292 tegen 285 stemmen het pro gramma van de nieuwe conserva tieve Franse premier Jacques Chi rac voor economisch herstel, socia le hervormingen en strengere vei ligheidsmaatregelen tegen terroris me goedgekeurd. De conservatieve coalitie in het parlement heeft 291 zetels. Het werd niet duidelijk welke af gevaardigde van de oppositie (so cialisten, communisten en extreem rechts) zijn stem aan Chirac gege ven heeft. Chirac is van plan een aantal Mit terrand ongewelvallige maatrege len te nemen. Hij wil het kiesstelsel weer veranderen en de staatsbe drijven privatiseren. Ook wil hij per decreet een eind maken aan de prysbeheersing, de wet op de ar beidscontracten versoepelen en meer werkgelegenheid voor jonge ren scheppen. Zijn veranderingen op de Franse rijksbegroting zullen onder meer een bezuiniging van 10 miljard frank (3,5 miljard gulden) behelzen. Chrirac wil terrorisme als mis drijf in het wetboek van strafrecht opnemen en een vaste gevangenis straf van 30 jaar voor zware mis drijven als vervanging van de in Jacques Chirac: privatiseren. (foto AP) 1981 afgeschafte doodstraf. Ook stelt hij wetten voor voor strengere identiteitscontroles en een onver- valsbaar systeem voor identiteits bewijzen. Het voornemen van Chirac om dringende zaken per decreet, een mogelijkheid die de regering sinds 1958 heeft in Frankrijk, te regelen stuit op verzet van de Franse presi dent Mitterrand die al verklaard heeft maar een beperkt aantal de creten als staatshoofd te zullen on dertekenen en zeker niet die decre ten die staatsbedrijven willen pri-' vatiseren. Ook op het gebied van sociale hervormingen wil Mitter rand pas decreten ondertekenen als ze echt een vooruitgang bieden. Chirac stelde voorts een nieuw defensieprogramma voor enkele jaren in het vooruitzicht De rege ring is van plan nieuwe op land ge stationeerde strategische kernra ketten te ontwikkelen ter vervan ging van de 18 raketten op het Pla teau d'Albion, die hoogstwaar schijnlijk in de jaren negentig zul len verdwijnen. Vóór de verkiezingen zei Chirac dat hy voorstander was van de mo biele SX-raket die de vorige rege ring had onderzocht en verworpen. De premier beschreef de dialoog met Moskou als onontbeerlijk en wees voorzichtig op de noodzaak dat Frankrijk alert moet blijven op het gebied van defensie-systemen in de ruimte. Wat betreft de media kondigde Chirac een grote hervorming van de omroep aan. De regering wil en kele van de vier televisiekanalen die eigendom van de staat zijn, pri vatiseren en de socialistische pers wet van 1984 afschaffen. Moda'i: landsbelang. MADRID - Marokko en het Front Polisario hebben in de VN infor meel contact gelegd. De twee par tijen zijn al elf jaar in een slepende oorlog gewikkeld over de voorma lige kolonie van West-Sahara. Hoe wel Marokko het bestaan van het Polisario nimmer erkend heeft en de bevrijdingsbeweging heeft afgeschilderd als ee: Algerijnse huurlingen, ging de Ma altijd delingstafel treffen. Alle contacten groep lopen via de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, rokkaanse koning Hassan II het af- die samen met de president - gelopen weekeinde akkoord met Senegal optreedt als bemiddelaar. indirecte contacten in New York. De delegaties van beide landen zullen elkaar niet DEN HAAG - Benazir Boetto, de de lang- voorzitter van de oppositionele Pa kistan People's Party (PPP), keert boven hen heeft be noemd die lang niet zo ervaren zijn ook niet gevangen hebben geze- vandaag in Lahore terug uit haar ten of onder Benazir's vader ge- ballingschap in Londen. Men i wacht een grote r Vliegtuigramp De vliegtuigramp die vorige dochter week in Mexico het leven kostte dent wijlen Zulfikar Ali Boetto diend hebben. Dat er mensen be noemd zijn in plaats van gekozen haar te begroeten. Benazir is de zit een hoop partijgangers niet lek- de voormalige presi- ker. 166 inzittenden Mr. Ghulam Mustafa Jatoi, voor- - wordt gezien als de belangrijkste zitter van de afdeling van de PPP keersvliegtuig was waarschijnlijk politicus in de oppositie tegen Zia- veroorzaakt door twee bommen. ui-Haq, de man die haar vader in Dat hebben piloten van de Mexi- 1979 üet executeren, caanse luchtvaartmaatschappij Mexicana verklaard. De aanslag zou volgens de piloten zijn uitge- Hoor voerd om verzekeringsfraude te plegen. Jeroen van Veen Moskou Binnen haar sociaal-democrati sche PPP zijn de verwachtingen 1 de provincie Sind en voormalig minister: „Er behoren verkiezin gen op alle niveau's te zijn, maar als je dan benoemingen moet heb ben, benoem dan diegenen die of fers hebben gebracht en gevangen hebben gezeten. We kunnen niet aan hen voorbijgaan." De party is reeds verzwakt door het opstappen van twee ex-minis ters, Mumtaz Al Boeto en Hafeez Bijna 40 procent van de begro- hooggspannen Nlet alTeen hoop Plrzada' die onlangs zjjn verban- ting van Moskou voor 1986 is be- „en daïïTp de val van Zia, 1 nen """""ns hfft ""r"-h,*n nen wegens het oprichten verenigd front tegen Zia, Benazir Boetto: autoritair (foto AP) 1 haar als de Pa- stemd voor de bouw van wonin- 0Qk wordt erop gerekend dat Boet- verscheidene" Vïïristeanse ^evoT kistaanse Corazon Aquino en zij gen een van de probleemgebieden to de eenheid in de partij zal weten S™® vertSwoord^d zelf ziet zich ook het liefst in die de Russische economie. Dit te herstellen. De PPP dreigt name- rol. Er zijn genoeg parallellen te heeft het persbureau TASS be kendgemaakt. Het komende jaar zullen in de negen miljoen inwo ners tellende hoofdstad 60.000 nieuwe woningen worden ge bouwd. aldus het persbureau. Vol le cijfers leeft nog 2C procent van de Moskouse bevol- ren en daarmee "leden tegen zich in king in „communale woningen", het hamas heeft gejaagd lijk in drie delen uiteen te vallen c sommige politici zijn reeds opge- ^de'pa^I'Snen hTrS StaDPe problemen zijn grotendeels ^Lueren"" veroorzaakt door Boetto zelf, die toeK°mst leren. vanuit London op autoritaire wijze gens officiële cijfers leeft nog 20 de partij heeft proberen te bestu- Aauino procent van de Moskouse bevol- mn nn «lanmtoo UHon tooon 7i«h in Ondertussen stapelen de lukken de bevolking achter zich te krijgen, maar ze zal nooit aan de macht komen. „De strijdkrachten zijn niet innerlijk verdeeld en de maatschappelijke krachten die bang zijn voor een sociaal-demo cratische machtswisseling zijn niet vergeten hoe het onder Ali Boetto was", aldus een commentaar in het in Karachi verschijnende maand blad 'Herald'. Bovendien staan de Verenigde Staten nog volledig achter Zia, die onlangs van Washington nog vier miljard dollar aan militaire steun kreeg toegezegd. „Als de bevol king ook maar de geringste kans zou hebben zou ze de PPP aan de macht helpen, maar waar zou ze die kans vandaan moeten halen?" aldus de 'Herald'. Benazir Boetto keurt het politie ke stelsel zoals dat nu in Pakistan bestaat als illegaal af en eist nieu we verkiezingen. De huidige mi nister-president van Pakistan be nadrukt echter op zyn campagnes in het land telkens weer dat het parlement zeker tot 1990 blijft zit- Doel van de gesprekken, die tot de onderhan- vrijdag voortduren, is een basis te vinden voor een staakt-het-vuren in het omstreden woestijngebied en de condities te scheppen voor een referendum onder de noma- denbevolking. Aan de gespreks ronde nemen ook Algerije en Mau- retanië deel in de hoedanigheid van waarnemers. door Gerrit-Jan Hoek "6ök voelen "vele" oudgedienden spellingen over de rol die Boetto in zich door haar gepasseerd, omdat de nationale politiek gaat spelen trekken, zo heeft zij net als Aquino uitstraling en leiderscapaciteiten, heeft ook zij een grote volksbewe- ging achter zich en is haar vader ten; Dat parlement stamt net als de echtgenoot van Aquino door de huidige machthebbers ver moord. In de Pakistaanse media over heerst een pessimistischer de verkiezingen van februari 1985 aar echter maar een party aan ,ee mocht doen. Het regime van Zia vestigde zich in 1977 en zette de toenmalige pre- spelling over de kracht van Bena- «dent Ah Boetto gevangen en üet zir en haar party: Boetto zal het wel hem in 1979 in de gevangenis exe cuteren. Zia stelde een flinke reeks van nieuwe wetten in, die op isla mitische basis geschoeid waren. Zo werd er onder meer een alco holverbod afgekondigd en het stenigen als straf heringevoerd. Na het opheffen van de noodtoestand afgelopen december bleef Zia op perbevelhebber van de strijd krachten en behield zo zijn greep op het land. De partyen in Pakis tan staan lijnrecht tegenover el kaar en als Boetto erin slaagt een heid binnen de PPP te brengen zal de spanning zeker nog stijgen. De voorzichtige contacten tus sen Marokko en het Polisario, in de historie alleen voorafgegaan door een geheime bijeenkomst van ver tegenwoordigers uit beide kampen begin vorig jaar in Lissabon, wer den vergezeld van een onverwacht politiek offensief van Algerije. üe Algerynse president Chadli Benjedid lanceerde dinsdagavond in Algiers het plan voor de vor ming van een politieke en econo mische Unie tussen verschillende landen in Noord-Afrika; onder meer Libië, Tunesië, Mauretaniê en Algerije zelf. Marokko zou van dat project geen deel uitmaken. Aangezien de vorming van een dergelijke Unie op voorhand al zou stuiten op grote obstakels, wordt aangenomen dat Chadli met zijn voorstel andere bedoelingen heeft. De Algerynse president zou met zijn voorstel, dat een verdere isole ring van Marokko zou betekenen, koning Hassan onder druk willen zetten om meer concessies te doen aan het Polisario.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7