Onenigheid coalitie om ambtenaren Regeringspartijen eens over herziening sociale zekerheid Verslaafd aan roken of eten? Spreek uw schuldgevoel aan. CDA: geen ontslagen SOCIALE ZEKERHEID Vijfhonderd gevaflen van lepra in ons land 'Computer nodig voor berekenen studiebeurs' Afgeperste zakenman in boeien na meineed ONTWERPER/ WERKTEKENAAR DONDERDAG 10 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen CDA en WD zijn het oneens over een eventuele verbetering van de po sitie van ambtenaren. WD-minister De Korte (binnen landse zaken) denkt aan een salarisverbetering voor be paalde groepen van ambtenaren via een afslanking van het totale overheidspparaat. Hij wordt daarbij gesteund door de WD-fractie in de Tweede Kamer. Maar het CDA is tegen een dergelijke maatregel. „Het CDA heeft moeite met de ge dachte dat ruimte voor betere beta ling vrijgemaakt zou moeten wor den door bezuinigingen die leiden uit bleek dat grote groepen ambte naren en trendvolgers financieel ver achterlopen bij vergelijkbare werknemers in het bedrijfsleven, COMMENTAAR De Tweede Kamer is deze week ein delijk begonnen met het grote debat over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Zeven wetsvoor stellen en een stortvloed aan wijzi gingsvoorstellen zullen niet kunnen verhinderen dat CDA en WD vol gens een strakke regie deze ingrij pende zaak nog afhandelen voor de verkiezingen op 21 mei. Dat getuigt van politieke moed, want alleen al door het tijdstip van behandeling staat deze zaak straks bovenaan de agenda van de verkiezingscampag ne. Anderzijds valt te betreuren dat de parlementaire behandeling zo laat is begonnen. De Kamer laat zich nu dwingen tot grote haast. Het is niet niks wat het kabinet alle maal overhoop haalt. Jarenlang is ge studeerd op en onderhandeld over al lerlei onderdelen, voordat een pakket voorstellen naar de Kamer kon. Dit jaar nam het kabinet trouwens al een voorschot op het debat met forse ver lagingen van een aantal uitkeringen. Waar de vroegere minister Veld kamp faalde in zijn poging om het he- begrip solidariteit biedt dan geen soe laas meer. De lasten begonnen zo zwaar te drukken op burgers en be drijfsleven, dat de vlucht in het grijze en zwarte circuit een oplossing leek. De totale druk van belastingen en premies nam daardoor alleen nog maar toe en belemmerde in één moeite door de kleine kans op econo misch herstel. Wie dezer dagen nog luidkeels be zwaar aantekent tegen de bezuinigin gen in het stelsel, kan net zo goed blaffen tegen de maan. Die bezuini gingen zijn pijnlijk, maar noodzakelijk. Het afscheid van het sociale para dijs wordt dus deze week ingeluid, zonder dat het nieuwe stelsel vol doende aansluit op de zo sterk veran derde omstandigheden. Het oude stelsel ging nog uit van een stabiele gezinssituatie met de man als hoofd kostwinner. Maar de maatschappij van 1986 en volgende jaren heeft te maken met individualisering, gelijkbe rechtiging van man en vrouw, om- vangnjke jeugdwerkloosheid en ar beidsongeschiktheid van vele, veelal Ie stelsel juridisch opnieuw vorm te ook oudere werknemers. Staatsse- tot het ontslag van grote aantallen werden gisterochtend bekendge- ambtenaren en trendvolgers", al- maakt. dus de CDA-fractie gisteren reactie op de pakketvergelijking tussen ambtenaren en werknemers rol moeten 'spelen in het bedrijfsleven. De resultaten formatie van deze van die pakketvergelijking, waar- Het CDA vindt dat de uitkom sten i ibinets- Door de pakketvergelijking is het CDA ge sterkt in de opvatting dat ambtena ren de komende jaren niet verder achteruit mogen gaan, aldus de gis teren uitgegeven verklaring. Volgens de WD-fractie maakt de pakketvergelijking meer dan ooit duidelijk dat er geen rek meer zit in de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren en trendvolgers. Voor een algemene bevriezing over de hele linie is er volgens de WD al helemaal geen ruimte meer. De NEW YORK (AP) - Robert Oaklev, toetje vindt wel, dat er snel extra directeur van het bureau voor ter- middelen moeten komen om de reurbestrijding kaanse ministerie 'Oakley nieuwe ambassadeur voor de VS' DEN HAAG GPD- Tien studenten hebben gisteren korte tijd het Binnenhof in Madurodam bezet uit protest tegen de nieuwe studiebeurzenwet, de teruggedraaide democratisering op universiteiten en hbo-instellingen en andere reorganisaties in het hoger onderwijs. De naar schatting honderd toeristen die op dat moment in het miniatuur-stadje waren, merkten weinig van de 'bezettingsactie'. De studenten bevestigden spandoekjes aan de gevel van de Ridderzaal. Daarna bood de direc tie van Madurodam de verkleumde demonstranten een kopje koffie aan. (foto gpd> leven, daar zit nu staatssecretaris Graaf met vergelijkbare proble men. De vele en ingrijpende wijzigin- cretaris De Graaf heeft deze ver schijnselen wel onderkend, maar ze leveren hem samen ook een puzzel gen zullen niet leiden tot een beter of op waar hij geen ander antwoord op doorzichtiger stelsel. De interne sa menhang wordt er niet beter op, het tegendeel is eerder het geval. Dat het stelsel onbetaalbaar was geworden en ook onbeheersbaar, daarover kan men het gevoeglijk eens zijn. Het stelsel, ontworpen in de eerste jaren na de Tweede We reldoorlog, was aanvankelijk zeer zui nigjes, maar is later, in de betere tij den van hoogconjunctuur en prak tisch volledige werkgelegenheid. weet dan nog meer regels over nog meer' details, kortom nog meer cen tralisme en bureaucratie Wie vroeger van de steun trok, heet tegenwoordig iets deftiger een 'cliënt', maar de afhankelijkheid van deze nieuwe cliënt is er bepaald niet minder om. De ambtenaren die het nieuwe stelsel straks moeten toepas sen, gaan zware tropenjaren tege moet Uitvoering en controle zullen het uiterste van hen vergen, omdat DEN HAAG (GPD) - De regerings- ken. De PvdA heeft overigens op zaken, wordt de sadeur in Nederland, Oakley zal het Ameri- acute knelpunten bij het i buitenland- ambas- deskundig personeel op te los sen. In een meerjarige aanpak zal de achterlopende 'loonlijn' bij de blijvend gerepareerd fracties CDA en WD zijn het over het nieuwe stelsel van sociale zekerheid. De partijen steunen de kabinetsplannen op hoofdlijnen en trekken ook één lijn bij het aan- PvdA brengen van kleine veranderingen, deze punten soortgelijke of verder- ;aande wijzigingsvoorstellen inge- liend. Het politieke gevecht om de stel selherziening lijkt daarmee beslist. deSSSaanseambafsa ""«ten woH^JdeftS De drie grote partijen in de deur"n NedtrTand L pLl Bremer die vindt dat de overheid, in de Tweede Kamer hebben gisteren en III. Dat hteft de New York Tiras °gen van haar werknemers geen vanochtendhumeerstebydragege- gemeld. Volgens de krant is nog tweederangs werkgever mag niet bepaald wanneer de^beide functionarissen van plaats "zullen verwisselen. den. Ook de WD vindt dat de pak ketvergelijking een rol zal moeten spelen bij het aantreden van een nieuyy kabinet. De PvdA toonde zich gisteren te rughoudend en liet weten de pak- KOPPELBAZEN (ANP) - De rijks- politie uit Dordrecht heeft samen met de rijkspolitie uit Hardinx- - r veld-Giessendam en Liesveld en ketvergelijking verder te willen be- steun de gemeentepolitie uit Rotterdam studeren. De sociaal-democraten regeringspartijen ......v... 6WVV1V11 en Papendrecht gistermorgen op stellen wel vast dat het beleid van door gezamenlijk op te treden, ech vijf plaatsen huiszoeking gedaan het kabinet-Lubbers belangrijk ter al het idee weg dat de oppositie bij vermoedelijke koppelbazen. In beeft bijgedragen aan de verslech- veel veranderingen in de kabinets- Hardinxveld, Liesveld, Rotterdam tering van de arbeidsvoorwaarden en Papendrecht werden grote de- vo°^ de ambtenaren. leverd aan het debat over de her ziening van de sociale zekerheid. De PvdA leverde vanochtend kri tiek op de regeringsplannen, die zij kenschetste als overhaast, romme lig en onzorgvuldig. Ook ontbreekt het volgens de sociaal-democraten voldoende maatschappelijk de stelselherziening. De gisteren, D66 is het eens met de stelling BM1in De Korte dat salarisverbete- bedrag ven enkele miljoe- [inS kan worden gerealiseerd door aldus een politiewoordvoer- bet verminderen van het aantal ambtenaren. len van de boekhouding genomen. Het zou om fraude gaan De belangrijkste wijzigingen die de regeringspartijen van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) vragen, gaan over verbeteringen van de positie van oudere werklo zen en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. Ook willen ze geen lande lijk vastgelegde korting van de ww-uitkering wanneer iemand zelf enige schuld heeft aan de werk loosheid. ROTTERDAM (GPD) - Er zijn in ons land 500 gevallen van lepra be kend. Een kleine honderd is nog niet ontdekt.' Vrijwel alle lepra-pa tiënten zijn Surinamers die deze ziekte bij hun komst naar ons land hebben ingevoerd. Dit maakte de huidarts dr. P. L. A. Niemel giste ren bekend op een informatie avond in het Rotterdamse Dijkzigt- ziekenhuis. Volgens dr. Niemel behoeft Het 'omkeren van de bewijslast' bij uitkeringsfraude - waarbij een i repa- ww er zelf moet aantonen niet van mee* af aan te frauderen - moet Voor de opppositie staat het bui ten kijf dat het huidige stelsel van sociale zekerheid moet worden veranderd, maar de kabinetsplan nen leiden alleen maar tot sociale onzekerheid en verslechteringen voor uitkeringsgerechtigden, aldus PvdA-woordvoerster Ter Veld. Zij pleitte voor langere, en eventueel ook iets hogere, ww- en wao-uitke- ringen. De PvdA wil de stelselher ziening na de verkiezingen in de kabinetsformatie opnieuw aan de orde stellen, maar CDA en WD voelen daar niets voor. Zij verklaarden juist vlak voor de verkiezingen hun verantwoorde lijkheid niet te willen ontlopen. In de nabije toekomst moet er rust komen in de sociale zekerheid en moet de koopkracht van de uitke ringsgerechtigden beschermd wor den, aldus de regeringspartijen. CDA en WD beklemtoonden gisteren dat een herziening van het stelsel van uitkeringen nodig is om het economisch herstel meer mo gelijkheden te bieden. Door nu zo'n 3,5 miljard te bezuinigen op de sociale zekerheid kan de werkgele genheid straks toenemen, menen zij. „Het lijkt misschien a-sociaal wat we nu doen, maar ik ben ervan overtuigd dat het op termijn so ciaal zal blijken te zijn", aldus CDA-woordvoerder Weijers. voorstel van CDA en WD, niet na afloop van hun aanvullende ww- uitkering in de bijstand komen. Hetzelfde geldt voor werklozen van 57,5 jaar of ouder die niet vol doen aan de eisen voor een ww-uit kering. Beide groepen moeten worden gevrijwaard van het 'ope ten' van het eigen huis, zoals dat in de bijstand gebruikelijk is. Een opvallende wijziging die CDA en WD willen, betreft het korten op de uitkering van oudere werklozen als de partner een eigen inkomen heeft. Het kabinet wil voor werklozen boven 50 jaar die hun volle termijn in de ww erop hebben zitten, zo'n korting invoe ren. Vooral het CDA heeft veel kri tiek op dat plan. Het compromis dat de regeringspartijen voorstel len, houdt in dat het kabinetsplan niet gaat gelden voor werklozen boven 57,5 jaar, maar wel voor de werklozen tussen de vijftig en 57,5 jaar. WW'ers die langdurig ziek wor den, zo luidt een ander wijzigings voorstel van de regeringspartijen, mogen niet meer dan drie maan den van hun ww-uitkering verlie zen. Gedeeltelijk arbeidsonge schikten die weer een baan krij gen, moeten eventueel gedurende twee jaar een financieel steuntje in de rug krijgen. steeds verder opgetuigd. De massale ook de fraudegevoeligheid niet zal werkloosheid en de arbeidsonge- zijn afgenomen. De vraag is daarbij of schiktheid van de zeventiger en tach- de beoogde bezuinigingen ook zullen tiger jaren maakten een ingreep worden gerealiseerd. De Kamer zal nog vele uren debat teren, maar de kern van de zaak staat ger op dan de ontwerpers van het vast. Nieuw is het stelsel zeker, maar evenwel onvermijdelijk. De aantallen cliënten joegen de premielasten ho- stelsel ooit hadden kunnen voorzien, niet elke vernieuwing is per definitie Ook het ten uiterste oprekken van het ook een verbetering. GRONINGEN (GPD) - Wanhopige ouders die niet weten waar ze met hun vragen naar toe moeten en stu denten die geen idee hebben hoe veel geld ze het nieuwe studiejaar krijgen. Dergelijke situaties liggen voor de hand als de nieuwe wet studiefinanciering op 1 oktober in werking treedt. „Vroeger kon ik zo uitrekenen of week in een student recht had op een beurs in de dagbladen en hoeveel hij zou krijgen. Nu heb ik daar een rekenmachine en liefst een personal computer voor no dig", zegt drs. Jan Poutsma, de caan van de Rijksuniversiteit in Groningen. De nieuwe wet studiefinancie ring heeft als hoofdpunt dat de beurs nu uit drie delen bestaat. Een basisbeurs voor iedereen van af 18 jaar en jonger dan 30 jaar, waarbij de kinderbijslag vervalt. Een aanvullende lening, waarover na afloop van de studie rente moet vijftig bij de terugkeer trianten uit Indonesië. Toen van A Molukkers en in de jaren zeventig ?e regeringspartijen eveneens Arbeidsongeschikten van Surinamers. Per iaar ontdek- de wet. Het CDA heeft daar geen angst te bestaan voor besmet- vermoeden een arts te raadplegen, van Surinamers. Per jaar ontdek- ,_„r ken schoolartsen bij Surinaamse ifwï? fe bfdenkingen' tegen; kinderen tussen de 10 tot 20 nieu- Wl1 er lan6er over naden- we gevallen". Ernstige gevallen waarbij tot am putatie van ledematen moet wor den overgegaan, komt volgens hem in ons land niet meer voor. „Het is wel zaak om by een licht Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten mogen, aldus een wijzigings- ting. „De kans daarop is net groot als met een lucifer een dikke kop boom aansteken. De ziekte ver- spreidt zich niet meer in West-Eu ropa, in tegenstelling tot landen langs de Middellandse Zee zoals Italië, Griekenland, Portugal en ook het zuiden van de Sowjet-Unie waar zij nog wel voorkomt". Volgens een rapport van de we reldgezondheidsorganisatie WHO zijn er over de gehele wereld ver spreid nog 50 miljoen lepra-patiën ten. De voornaamste kenmerken van deze patiënten zijn vlekken op de huid en in ernstiger vormen ver krommingen van handen en voe ten en verdikkingen in het gezicht. Volgens dr. Niemel, een Suri naamse arts die voor het bewind van legerleider Bouterse is ge vlucht, heeft ons land na de Twee de Wereldoorlog drie lepra-import- golven gekend. "Eerst in de jaren Dan kan de ziekte nog volledig de worden gedrukt". ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) -Op de Zwangerschapsbeurs in de Amsterdamse RAI liet een vrouw zich gisteren voorlichten over het ongeboren kind. (foto ANP) ment kracht bij te zetten, werden ROTTERDAM (ANP) - Tijdens de behandeling van een afpersings zaak voor de rechtbank in Rotter dam is gisteren een Rotterdamse zakenman in de boeien geslagen wegens meineed. De man, het slachtoffer van de afpersing, trok tijdens de zitting al zijn eerder af gelegde verklaringen in. De offi cier van justitie mr. Gerding stelde dat de man mogelijk was bedreigd door personen uit de omgeving van de twee verdachten. Mr. Gerding eiste tegen de ver dachten, twee Hagenaars, twee jaar gevangenisstraf. Zij zouden de af gelopen jaren de Rotterdamse za kenman hebben gedwongen tot het betalen van in totaal 350.000 gulden protectiegeld. De man is ei genaar van een keten kapsalons en enkele restaurants in Rotterdam. Volgens de verklaring die de za kenman bij de politie had afgelegd zouden er zich geen problemen voordoen in zijn zaak, zolang hij de twee Hagenaars duizend gulden per week betaalde. Als hij weiger de te betalen zouden de inventaris en de winkelruiten van zijn zaken worden vernield. Om dit dreige- enkele malen de ruiten van een kapsalon op de Stadhoudersweg in Rotterdam kapot gegooid. De twee Hagenaars - volgens de politie „harde jongens uit de Haag se onderwereld" - ontkenden op de zitting de afpersing. Zij beweerden met de zakenman juist een goede zakelijke relatie te onderhouden en verschaften hem geregeld lenin- daaïdgèvafV'lükt'^het nog "wei" worden betaald en nog een aanvul lend gedeelte als gift. De beurs is voor iedereen die naar het vervolg onderwijs gaat. Het berekenen van het bedrag waarop een student recht heeft is er niet gemakkelijker op gewor den. Het ministerie van onderwijs wetenschappen prees afgelopen advertenties ieuwe folder de studietoelagen aan. In de folder wordt uitgelegd hoe het nieuwe systeem werkt. De decanen drs. Jan Poutsma en drs. Geert van den Broek van de universiteit in Groningen zijn niet erg gelukkig met de folder die vol gens hen voor de leek moeilijk te begrijpen is. Zo staan onder de kopjes n.b.(nota bene) allerlei aan vullingen die heel belangrijk kun nen zijn en zelfs soms in tegen spraak lijken met de dingen die in andere hoofdstukjes worden be weerd. Geert van den Broek: „De stu dent moet bij de aanvraag voor een aanvullende beurs met een aantal gegevens over de ouders komen, zoals het belastbare inkomen en de tariefgroep waarin deze vallen. In het oude systeem viel er met deze bedragen vrij makkelijk te reke nen. Nu moeten er allerlei andere cijfers aan te pas komen om het uit te rekenen. Vooral in het geval van tweeverdieners. Ook speelt bij de berekening mee of de ouder alleen staand is, of er een of meer inko mens zijn, of er nog meer kinderen uit het gezin studeren en ga zo maar door". Zolang de student een 'stan gen, als hij weer eens plannen had om een nieuwe zaak te openen. Het geld, dat de man wekelijks aan de Hagenaars betaalde moet dan ook gezien worden als aflossing van die leningen, aldus hun verklaring. Mr. Gerding zei het te betreuren dat de rechtszaak is teruggebracht tot de afpersing van de zakenman. Uit inlichtingen die tijdens het on derzoek bij de politie zijn binnen gekomen, is gebleken dat er meer slachtoffers zijn en dat de zaak zich jan Poutsma. „Met het veelverderbinnendeonderwereld teem kan dat'alleen „ff uitstrekt. De feiten lijken op de worden. Ook konden middenstan Maar heeft de student een bijbaan tje of woont hij of zij samen en ver dient de partner, dan wordt het al lemaal een stuk ingewikkelder. De beide decanen raden dan ook ie dereen aan om zich goed te laten informeren of er recht bestaat op meer dan alleen de basisbeurs. „Bij het oude systeem vergisten mensen zich al vaak in de bereke ning en dachten dan dat ze geen recht hadden op een beurs", zegt sys- erger verhalen over de Amerikaanse maffia", aldus de officier, Meer om alles boven water te omdi' taWVri ders en boeren in het verleden geen beurs voor hun kinderen krij- krijgen wes het volgens Gerding meegerekend. In het nodig geweest een speciaal recher cheteam te formeren dat de zaak op landelijk uitzoeken. WAGENINGEN (GPD) - „Roken bedreigt de gezondheid". Die nau welijks in het oog springende mi nisteriële waarschuwing op een pakje sigaretten zal verslaafde ro kers er niet van weerhouden er nog een op te steken. Want zij weten ook zonder die tekst drommels goed dat teer en nicotine nu niet bepaald bouwstenen zijn voor een gezond lichaam. Hetzelfde geldt voor overmatig eten. Veelvraten zijn zich er - ook zonder dat ze daar regelmatig op zichte van hun djrecte omgeving. meer in hun ziel worden geraakt en gevoel worden aangesproken op hun per- iets goeds M9P soonlijke schuldgevoelens ten op- Zoals bijvoorbeeld ophóuden met worden gewezen - heel goed bewust dat zij hiermee hart e bloedvaten geen dienst bewijzen. De als wetenschappelijk hoofd medewerker aan de vakgroep psy- roken. Of het etensbord minder vol te laden. "Het lijkt aannemelijk chologie van de Landbouwhoge- schuldgevoel ook kan helpen school verbonden De Soomer Dat voortdurend hameren op het meent dat schuldgevoelens, naast slechte leefgedrag, met alle scha- negatieve, ook positieve kanten delijke gevolgen vandien, helpt kunnen hebben. Op een onderzoek dus kennelijk niet. Althans niet doende. Maar wat dan wel? Vol gens de sociaal-psycholoog Koen de Soomer moeten deze personen hiernaar veerd, Uit zijn onderzoek dat een bepaalde mate hij gisteren gepromo- schuld- voel". te stimuleren zich anders te ge dragen", aldus De Soomer. "Dus wanneer zij op andere wijze niet in staat blijken tot 'goed gedrag', dat bevordelijk is voor het eigen wel zijn, moet geprobeerd worden ze te spreken op hun schuldge in het onderzoek naar de positie ve effecten van zo'n schuldgevoel betrok hij 270 sigarettenrokers. En hij kwam tot de conclusie dat men sen met een middelmatig schuld gevoel het gevoeligst zijn voor ge dragsverandering. De Soomer: „Hele zware schuld- Ze hanteren daarbij allerlei door zichtige smoezen om hun passieve houding tegenover zichzelf en an deren te rechtvaardigen". Omdat schuldgevoelens niet bij iedereen even sterk zijn ontwik keld, is het ook niet mogelijk na dit onderzoek met een van succes ver zekerde anti-rook-therapie op ba sis van eigenwaarde te komen. Die eigenwaarde is trouwens ook een belangrijke factor, zo heeft de sociaal-psycholoog gaandeweg ge constateerd. „Het roken - maar dat geldt evenzogoed voor overmatig eetgedrag - beinvloedt de eigen waarde van de nicotine-slaven ne gatief. Ze vinden zich 'minder' van wege het feit dat ze roken". En dat staat dus haaks op de si- teem kan dat wel. Dus die r moeten vooral uitzoeken hoe het had moeten precies zit". De decanen willen binnenkort De raadsbeden van beide ver- relf enkele folders mt laten geven dachten zyn van mening dat het 6. i de hand van voorbeel- opnebaar ministerie geen enkel be- den de hele studiefinanciering nog T de afpersing, zeker eens wordt uitgelegd. Bovendien ■fiBBH jjjftrijir kan men zijn licht opsteken bij de niet nu de zakenman zijn verkJa- uc ringen heeft ingetrokken. Uit- Centrale Directie Studiefinancie- spraak 23 april. ring in Groningen. ADVERTENTIE gevoelens kunnen namelijk het garettenadvertenties, waarin functioneren van iemand in de weg staan, terwijl mensen met erg zwakke schuldgevoelens vaak nau welijks zijn te veranderen. Eenvou digweg omdat ze de reële risico's die hen bedreigen niet willen zien. kers worden voorgesteld als stoere binken, die op een houtvlot met ware doodsverachting de gevaren van de Amazone tarten en van tijd tot tijd quasi onverschillig een si garetje opsteken... Boeken- en tijdschriftenuitgeverij zoekt op korte termijn somen werking met Wij bieden in ons gebouw huisvesting (een studio-doka) en garanderen een vost aantal opdrachten per jaar Schrijf direct naar MEDIA MANAGEMENT Postbus 871, 2300 AW Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5