Woningnood zal toenemen maar onderzoek is zinloos lil' 'Het museum zit in de lift' Schouwrapporten niet meer gratis Jeltien Kraaijeveld in een gekke wereld Politie zoekt dief en h vindt twee illegalen IL lj DONDERDAG 10 APRIL 1986 LEIDEN Stichting wil bezoek nog meer stimuleren LEIDEN - De ballon ging gister middag letterlijk niet op bij mo len De Valk. Ter inluiding van het komende nationale museum- weekeinde zou de Stichting Mu- Stichting laat ballon opstijgen LEIDEN - De Nederlandse Hart stichting laat volgende week donderdag een hete luchtballon opstijgen vanuit het Van der Werfpark. Dat wil zeggen: als het weer meewerkt. De bedoeling is de aandacht te vestigen op de na tionale hartweek (14-20 april) en de collecte die daarin wordt ge houden. De ballon zal tijdens de ze week een groot aantal plaat sen aandoen. Dank zij een bijdrage van Bayer kon de Nederlandse Hart stichting de ballon in 1982 aan schaffen. De hete luchtballon heeft een diameter van achttien meter en een inhoud van 2200 kubieke meter. Balloncomman dant is Ton Kurvers. De ballon is in Engeland gemaakt van zil verkleurige kunststof met rond om rode harten die de stichting symboliseren. De mand biedt plaats aan twee passagiers en de brandstofvoorraad (propaan) is voldoende voor een vaart van cir ca twee uur. Het opstijgen van de ballon volgende week donderdag in het Van der Werfpark zal plaats heb ben tussen zes en zeven uur 's avonds. seumjaarkaart dat ballonnetje oplaten. Het liefst met minister Brinkman (welzijn en cultuur) erin. Maar boze tongen beweer den, dat hij niet goed durfde. De Deze ballon, van de Stichting Museum jaarkaarthad gister middag bij molen de Valk moe ten opstijgen. Met minister Brinkman erin. De harde wind voorkwam dat dit plannetje door kon gaan. Volgende week pro beert de Nederlandse Hartstich ting het met een hete luchtballon in het Van der Werfpark. Leidse wethouder Kuijers (cul tuur) had zich inmiddels als vrij williger aangemeld, maar de straffe noordooster stak' een spaak in het wiel. Vandaar dat de bijeenkomst naar het stedelijk museum De Lakenhal werd verplaatst, waar minister Brinkman de toehoor ders beloofde dat wat hem be treft het budget voor musea on danks alle bezuinigingen vol* gend jaar niet omlaag gaat. De voorzitter van de stichting Museumjaarkaart, R.J. Spruit, deelde mee dat het museumbe- zoek de laatste tijd toeneemt. "Het museum zit in de lift". Hij toonde zich overigens een tegen stander van het idee van de Ne derlandse Bond voor Toerisme om van de musea "een soort pretparken te maken met dia voorstellingen et cetera". Het gaat om het voorwerp, aldus Spruit, dat emoties moet oproe pen. Directeur Verbaas van de Stichting Museumjaarkaart kon digde een campagne aan om de Museumjaarkaart te stimuleren. Want al bezoeken steeds meer mensen het museum, de helft van de Nederlandse bevolking doet dat nog steeds niet. Oudheden Korte tijd daarvoor had minis ter Brinkman het Rijkskabinet voor munten, penningen en ge sneden stenen overgedragen ge kregen van zijn collega Winse- mius (ruimtelijke ordening). "Al weer iets dat uit Den Haag hier- Blije gezichten in het Rijksmuseum van Oudheden bij de overdracht van het verbouwde museum en het Rijkskabinet voor munten, pennin gen en gesneden stenen door minister Winsemius ruimtelijke orde ning, tweede van links) aan college Brinkman cultuurrechts). Direc teur Schneider (uiterst links) en burgemeester Goekoop van Leiden waren eveneens in hun sas. (foto Holvast) heen komt", zei de minister van cultuur geheimzinnig. Zinspeel de hij soms op de Nationale Na tuurhistorische Presentatie waarover Den Haag immers bin nenkort moet beslissen of deze naar Amsterdam of Leiden gaat? Ook het verbouwde Rijksmu seum zélf werd 'opgeleverd' en de directeur, prof. dr. H.D. Schneider, vermeldde dat de expeditie-ontdekking enige tijd geleden van het graf van Maya op geen beter tijdstip had kun nen plaats hebben. "Immers Maya verenigde twee taken in één hand. Hij was Winsemius en Brinkman tegelijk, maar had als bijkomend voordeel dat hij ook de portefeuille van minister Ru- ding (financiën) beheerde". Minister Brinkman prees in zijn toespraak het werk van de Rijksgebouwendienst, die met deze verbouwing weer eens be wezen heeft méér dan alleen het beheer van vaak monumentale gebouwen voor haar rekening te nemen. Hij benadrukte dat in zijn museumnota aan het Rijks museum van Oudheden de cen trale bewaarplaats van archeolo gische vondsten is toegedacht. Een functie die het museum, dankzij de goede opslagruimte, nu wel degelijk kan vervullen. Onderzoek voor gemeentegarantie Wethouder voorziet diverse problemen voor komende jaren 1 lijn el» LEIDEN - Wethouder Tes- joJ selaar van volkshuisvesting ;ees voelt niets voor een onder- assizoek naar de woonwensen 1 van Leidse woningzoeken den. al «j De wethouder zei dit gisteravond, aa in een vergadering van de raads- commissies voor volkshuisvesting Oo en ruimtelijke ordening, op vragen Dor) van PvdA-fractievoorzitter Van der Molen. De PvdA-fractievoorzit- ter pleitte voor zo'n onderzoek om beter na te kunnen gaan waarop het nieuwbouwbeleid de komende jaren moet worden gericht. Vol- gens Tesselaar duren dergelijke C onderzoeken zo lang dat de woon wensen al weer veranderd zijn op het moment dat de onderzoeksre sultaten bekend worden. Het Links Leiden-raadslid De la Mar constateerde dat de gemeente J met haar verwachtingen, zoals neergelegd in het volkshuisves- tingplan, toch al in kwantitatieve iry en in kwalitatieve zin achter blijft am de werkelijke ontwikkeling. De ;xt| la Mar vroeg zich af of het maken 'js van een volkshuisvestingsplan geen zinloze zaak is als steeds blijkt dat de voornemens na een paar jaar zijn achterhaald. Zorgelijk Uit het volkshuisvestingsplan voor de periode 1986-1990, dat gis- dj teren in de commissievergadering ter discussie stond, blijkt bijvoor- ng beeld dat het woningtekort de eerstvolgende jaren geen spectacu- laire daling te zien zal geven. Met name voor jongeren en bejaarde dei woningzoekenden met een mini mum inkomen blijft de positie op de woningmarkt zorgelijk. Eén en ander staat haaks op de verwach tingen die het gemeentebestuur uitsprak in het vorige volkshuis vestingsplan. In dat eerdere plan werd er nog van uitgegaan dat het woningtekort in de tweede helft van de jaren tachtig zou kunnen worden ingelopen. Tesselaar noemde het nut van het volkshuisvestingsplan een eva luatie te hebben van vorige doel stellingen en het op een rij hebben van nieuwe voornemens. De wet houder zei te kunnen voorspellen dat het allemaal nog slechter zal worden. Het aantal woningzoeken den (inmiddels boven de achtdui zend) maakt "een explosieve groei" door en het aantal woningen dat Leiden van het rijk mag bou wen zal, gezien de voornemens van de regering Lubbers, de komende jaren verder in aantal afnemen. "Als we duizend woningen vragen 'krijgen we er zevenhonderd vijftig. Dat dat te weinig is is een verhaal dat we nog vaak zullen horen. Maar het zal weinig helpen, vrees ik", al dus wethouder Tesselaar. Studentenhuisvesting De wethouder deelde mee dat ook de wachtlijst van studenten huisvesting en de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren het af gelopen jaar sterk is gegroeid (1400 ingeschrevenen) terwijl men vorig jaar nog op de rem stond bij het maken van nieuwe bouwplannen. Een heldere verklaring voor de stij ging van het aantal woningzoeken den is er vooralsnog niet al lijkt de voordeurdelersregeling zeker van invloed te zijn geweest. Volgens het WD-raadslid Dries- sen heeft Tesselaar verwachtingen gewekt bij veel mensen met zijn uitspraak dat oudere of bejaarde woningzoekenden absuluut voor rang moeten krijgen bij het zoeken van woonruimte. Driessen meent dat de gemeente deze verwachtin gen, gezien alle sombere voorspel lingen, niet kan waarmaken. Links Leiden-raadslid De la Mar pleitte er voor goedkopere wonin gen te bouwen voor de laagstbe taalden, in de verbouwsfeer of via experimenten met kasko-wonin- gen of energiezuinige woningen. Wethouder Tesselaar zei staande te willen houden dat de gemeente Leiden al zo goed en goedkoop mo gelijk bouwt maar dat alles wat de gemeente doet teniet wordt gedaan door regeringsmaatregelen (verho ging van de aanvangshuren en de huurharmonisatie). Stevenshof Tesselaar zei met De la Mar te vrezen dat de huren van goedkope woningen die het eerst in de Ste venshof werden gebouwd straks, als ze er vijf jaar staan, met spron gen omhoog gaan door de huurhar monisatie die de regering er op los laat. "We hebben de mensen daar voor gewaarschuwd maar ik merk dat men dat al weer vergeten is. Ik denk dat het gezien de kwaliteit van de woningen eerder tegen dan mee zal vallen en dat de mensen LEIDEN - Het maken van een ge meentelijk schouwrapport van wo ningen waarvoor gemeentegaran tie moet worden afgegeven gaat in de toekomst geld kosten. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zei dit gisteravond in de raadscommissie voor volkshuis vesting. Sinds september vorig jaar is. behalve het vereiste taxatie rapport, een gemeentelijk schouw rapport vereist wanneer een hui zenkoper een woning ouder dan 25 jaar wil kopen en daarvoor ge meentegarantie nodig heeft. Deze verplichting, op proef, is bedoeld om huizenkopers te beschermen tegen de financiële problemen als gevolg van het feit dat bij de koop van het huis onvoldoende reke ning is gehouden met achterstallig onderhoud. Uit een evaluatieverslag over het eerste half jaar blijkt dat aan drie kwart van de woningen waarvoor het afgelopen jaar gemeentegaran tie is afgegeven voor meer dan 1500 gulden moest worden opgeknapt. Bij eenderde van de woningen was meer dan 10.000 gulden nodig om de gebreken te herstellen. Leden van de raadscommissie voor de volkshuisvesting zijn het er over eens dat het experiment aan de verwachtingen heeft vol daan en dat voortzetting van de 'schouwregeling' gewenst is. Wet houder Tesselaar zei dat gemeente ambtenaren de zaak op dit mo- Bezorger rijdt bejaarde aan LEIDEN - Een 83-jarige vrouw uit Leiden heeft gistermiddag in de Donkersteeg een hersenschudding opgelopen toen zij werd aangere den door een 14-jarige krantenbe zorger. De jongen vertelde de poli tie dat hij had geprobeerd te rem men voor de vrouw Dat was niet op tijd gelukt door de zware kran- tentassen die hij op zijn fiets had. De vrouw is overgebracht naar het AZL. ment niet aankunnen en dat de wachttijden onaanvaardbaar lang zijn. Een personeelsuitbreiding is daarom noodzakelijk. Volgens Tes selaar betekent dit dat het schou wen van woningen niet langer kosteloos kan geschieden als de proef definitief wordt. De WD zei vooralsnog weinig te voelen voor het vragen van een vergoeding. In september, als de proef met de schouwrapporten een jaar loopt, zal de raadscommissie de kwestie nog eens bekijken en tot definitie ve conclusies moeten komen. Bezwaar tegen benoeming In 't Veld ROTTERDAM/LEIDEN - De Rot terdamse hoogleraar Van Schende- len heeft bij het bestuur van de subfaculteit sociaal-culturele we tenschappen bezwaar gemaakt te gen de voorgenomen benoeming van dr. R. In 't Veld tot buitenge woon hoogleraar. In 't Veld is di recteur-generaal hoger onderwijs bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Van Schendelen vindt het on juist dat iemand die zo nauw be trokken is bij het ontwerpen van het onderwijsbeleid, ook betrok ken wordt bij de kritisch-weten- schappelijke analyse daarvan. Dat meldt het Rotterdamse universi teitsblad Quod Novum. In 't Veld zou voor een paar uur per week worden aangesteld als hoogleraar in de 'bestuurskundige casuistiek'. Het initiatief daartoe is genomen door de studierichting bedrijfskunde van de Erasmus uni versiteit in Rotterdam en de Rijks universiteit in Leiden. Volgens Quod Novum zou In 't Veld overi gens niet betaald worden voor deze bijbaan. Leidenaar In 't Veld was eerder hoogleraar in Nijmegen en daar voor werkzaam als hoofd van de af deling Pisa aan de Leidse universi teit. Ook was hij gemeenteraadslid in Leiden voor de PvdA. ADVERTENTIE straks flink zullen schrikken van de huurverhoging". Tesselaar deelde verder mee dat de gemeente bezig is een project voor de Stevenshof te ontwikkelen met industrieel vervaardigde wo ningen. De bedoeling is dat deze nieuwbouw wordt gerealiseerd in de door de regering in het leven ge roepen premie-C-categorie. waar van de toewijzing bovenop het aan tal woningen komt dat de gemeen te normaal in een jaar mag bou wen. De woningen, 72 in getal, zou den iets meer dan een ton moeten gaan kosten. Snuffelmarkt verschoven naar 30 april De grote halfjaarlijkse Z-Hol- landse Snuffelmarkt is verscho ven. De grootste vlooienmarkt van Leiden e.o. wordt niet op 12 en 13 april, maar op 30 april ge houden. Leiden wordt op Konin ginnedag één grote marktstad. In het centrum de gezellige weekmarkt, in de Groenoord- hallen de gezellige Snuffel markt. Voor de mensen uit de regio alle reden om die dag Lei den te bezoeken. De Z-Hollandse Snuffelmarkt heeft op die dag 500 deelne mers en een uitgebreid attrac tieprogramma. Een ideale gele genheid om uw 2e handsspul len te verkopen. Inl 01640-35916 57521 LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in één woning drie man nen aangehouden. Twee omdat ze ervan worden verdacht illegaal in Nederland te verblijven en één om dat hij een diefstal zou hebben ge pleegd. De aanhouding van de 'illegalen' ging trouwens heel toevallig in zijn werk. De politie was op zoek naar de van diefstal verdachte man en nam een kijkje in zijn woning aan de Korte Mare. Daar trof zij twee Egyptenaren. De beide mannen (respectievelijk 23 en 24 jaar oud) zeiden op bezoek te zijn. Paspoor ten konden ze niet tonen. Die had den ze, zo vertelden ze de politie, in Brussel laten liggen. De politie vertrouwde het niet helemaal en nam de twee Egypte naren mee naar het bureau. Later werd de woning nog een keer on derzocht en trof de politie de pas poorten van de beide mannen aan. De dief, een 19-jarige Leidenaar, meldde zich enkele uren later op het bureau. Niet met de bedoeling om zich aan te geven, maar om te informeren hoe het met de twee Egyptenaren, die volgens hem huisgenoten waren, was gesteld. Jammer genoeg voor hem werd hij door de dienstdoende wachtcom mandant herkend en ingerekend. ADVERTENTIE Deze week in HN-magazihe: Het CDA-kamerlid: 'Moeten mensen van hun uitkering echt dagelijks een krant kunnen lezen?' Ter kennismaking: twee maanden HN voor f 7. Bel: 070-51.21.11 Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de losse vérkoop 2,75. ju uiiKcruig Muurschildering (1) Op het nieuwe Leidse politiebu reau aan de Langegracht komt een muurschildering. Bij het totstandkomen van het ont werp is de plaatselijke afdeling van Amnesty International nauw betrokken geweest. Het thema van de schildering is dan ook mensenrechten. "Toch aardig dat Amnesty in Nederland zelfs al op een politiebureau kan", schijnt Al-medewerker Jos Ha verkort te hebben verklaard. De Info-winkel Alarm, gehuis vest aan de Korte Mare. is een en ander danig in het verkeerde keelgat geschoten. Samen met veertien andere organisaties - waaronder: Kraakoverleg Lei den, boekhandel 'De Rooie Hond' te Den Haag, de gezamen lijke Amsterdamse kraakgroe- pen - hebben ze een brief ge schreven naar het landelijk se cretariaat van Amnesty Interna tional. Dat secretariaat is name lijk akkoord te zijn gegaan met het streven van de plaatselijke afdeling. Een muurschildering op een politiebureau. "Dat er in Lei den een klachtenburo voor ex cessen van de politie bestaat, heeft hij (Haverkort, red.) nog nooit gehoord. De jaarverslagen van het klachtenburo, waarin veel voorbeelden van bruut poli tieoptreden staan, en de onlangs verschenen brochure 'Het is hier geen hotel' zijn hem geheel onbe kend", staat er in de brief. "De afdeling Leiden van AI heeft door dermate onzorgvuldig optreden een grove misstap ge daan en geeft door haar zegsman blijk van enorme naïviteit: alleen afgaan op praatjes van commis saris Mostert over hoe hoog de mensenrechten in zijn vaandel staan geschreven; ooit een agent horen zeggen dat mensenrechten hem koud laten?" Muurschildering (2) positie in gevaar brengt. "Am nesty International wil boven de partijen staan; door haar mede werking \e verlenen aan het tot stand komen van een muurschil dering waarvan de Leidse politie uiteindelijk de opdrachtgever is, wordt sterk de indruk gewekt dat AI zich voor de kar laat span nen van een instantie die ze juist scherp in de gaten zou moeten en willen houden". En: "De muurschildering zal bovendien een bijzonder pijnlij ke ervaring zijn voor al die men sen die in het Leidse politieburo mishandeld of onterecht vastge houden worden, zoals al herhaal delijk in het verleden is voorge komen". Ingrid Martens van het lande lijk secretariaat van Amnesty In ternational vertelt dat de Leidse afdeling inderdaad contact heeft opgenomen met het secretariaat. "Dat komt wel vaker voor. Soms weet een plaatselijke afdeling niet precies wat er gedaan moet worden en dan geven wij uit sluitsel". In dit geval werd er dus be paald dat er meegewerkt kon worden aan die muurschilde ring? "Inderdaad. Wat betreft de reactie van die organisaties: bet zal u duidelijk zijn dat wij het ab soluut niet eens zijn met hun re denering. Wij conformeren ons natuurlijk ook helemaal niet aan v de politie door een adviserende rol te spelen bij de totstandko ming van een muurschildering". "Ons kritisch vermogen wordt echt niet verminderd door deze deelname. Zo'n schildering past gewoon in wat wij met een mooi woord noemen: mensenrechte- nedukatie. Ik bedoel, er zijn wel meer organisaties waarmee wij op deze manier contacten heb ben: vakbonden, vrouwenorga nisaties, militairen, en ga zo maar door". "Ze hebben trouwens ook geen enkel voorbeeld waaruit zou blijken dat ons kritisch ver mogen verdwijnt door zo'n advi serende rol. Het tegendeel is dan ook waar: wij blijven de politie altijd goed volgen. Wat weer eens is gebleken ten tijde van de zaak Hans Kok waarmee wij ons, zo als die organisaties kunnen we ten, hebben bemoeid". Broodfabriek Soms keken ze elkaar onwennig aan. Of ze vroegen: wanneer wëfkte jij er nou? Van '45 tot '49? Wat wou je ook: ze hadden elkaar al in geen jaren meer gezien. Vaak was er echter na korte tijd toch de herkenning. Bertus! Of: ouwe Canadees! En de vrouw van de administratie mocht dan de namen van de meeste bezor gers niet meer kennen, hun num mers somde ze zo uit het blote hoofd op. Die meneer, dat was nummer 92. In '66, precies twintig jaar gele den, vierden ze allemaal het 100- jarig bestaan van de Leidse Broodfabriek (LBF) die al weer enige tijd niet meer bestaat. In dat jaar werd overigens niet al leen het jubileum gevierd: toen tertijd nam ook J Bosma af scheid als directeur. Een tijd geleden sprak oud- werknemer Smittenaar hem. En ja, hoe gaat dat? Je haalt herinne ringen op en dan komt van het een het ander. "Wat zou ik de mensen van '66 graag nog een keer zien", zei Bosma die inmid dels ook al weer 85 is. Maar dat kon toch, luidde het antwoord van Smittenaar. Hij zou samen met zijn vrouw wel iets regelen. En zo kon het voorkomen dat zo'n zeventig oud-werknemers elkaar gisteravond weer eens za gen in 'In Den Vergulden Turk' aan de Steenstraat. Wat doe jij te genwoordig - dat was meestal de openingsvraag. Vervolgens dook men in het verleden. "Weten jullie nog dat we tij dens het jubileum een enveloppe met honderd gulden erin kre gen?" "Ja", riep iemand toen, "ik hem 'm nog steeds". Over één ding was iedereen het eens: het was een mooie tijd ge weest. "We hadden ook veel lol. Hoeveel missen we wel niet in die fabriek hebben opgevoerd. Ja, missen. Weet je wat we dan deden? Een wit laken over een paar kratten, een paar kaarsen erop en halleluja! Vaker dan in welke kerk dan ook". Het moment van de avond: de binnenkomst van oud-directeur Bosma en zijn vrouw. Hij hield even later een mooie redevoe ring. Ze moesten de fabriek maar niet herdenken, "die goeie ouwe fabriek is geweest". Nee, hij wil de z'n werknemers gewoon nog een keer graag zien. "Jullie den ken misschien wel dat die grijs kop getikt is geworden, maar dat is toch niet zo. Evenals veel an dere mensen op leeftijd leef ik een beetje in het verleden. Heel normaal allemaal" Trouwens, hoe het contact met Smittenaar tot stand kwam, dat was een beetje een luguber ver haal. Op een dag had iemand Bosma opgebeld en gezegd dat Smittenaar dood was. Een tijdje later hoorde Bosma echter van zijn zoon dat Smittenaar nog springlevend was. "Hoe kan dat nou, dacht ik. Toen heb ik de stoute schoenen maar aangetrokken". Hij pakte de telefoon. "En ja hoor, Smitte naar leefde nog. Er bleek een naamgenoot te zijn gestorven. Op dat moment dacht ik, met alle respect voor de doden, gelukkig is het onze Arie niet". Ze maak ten een afspraak en bedachten vervolgens dat een reünie leuk zou zijn. Bosma kreeg veel applaus toen hij was uitgesproken Maar hij was dan ook geliefd. Of zoals ie mand het uitdrukte: "Z'n opvol ger kon hem niet verbeteren. Die man deed ook z'n best, maar het bleef een boekhouder. Bosma, dat was een echte bakker"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3