Automatiekhouder ontketent patatoorlog in hart Alphen UIT HET OROEHEHHRT Landmacht richt zich op ontwikkeling electronica Mozaïekwedstrijden weer voor de deur Frietbakkers volgende week weer voor rechter Plan voor theehuis annex surfstalling DONDERDAG 10 APRIL 1986 Zo moet het theehuis annex surf- stalling van de Hoogmadenaar G.J. Jansen eruit komen te zien. Op de begane grond worden de surf planken ondergebracht. Op de achthoekige eerste verdieping moet het theehuis komen. ben een geboren en getogen Hoog madenaar. Op de plaats waar ik nu de voorzieningen wil bouwen, werd zo'n dertig jaar geleden vaak gezwommen. Nu zijn het vooral surfers die naar de Wijde Aa ko men. Het is er lang ondiep en dat trekt nogal. Ik wil daar op inhaken en dit stukje Hoogmade weer aan trekkelijk maken. Mijn overtuiging is dat het in een enorme behoefte voorziet". Maar hij geeft ruiterlijk toe dat het niet louter liefde voor zijn zoon en sentimenten zijn die hem de vijf ton doen neertellen. "Er zit gewoon brood in". De bakker blikt al vooruit en denkt dat de omleidingsweg om Hoogmade hem precies in de kaart speelt. Er is verder al een parkeer plaats bij de plaats waar hij het ge bouw heeft gepland. Jansen gaat er vanuit dat er aan zijn perceel (7000 m2 groot) een surfsteiger wordt ge bouwd door de gemeente. In zijn gedachten ziet hij 'het stille strand' zoals het stukje grond vroeger werd genoemd, al herleven. Om de zaak goed aan te pakken wil hij in Hoogmade een surfclub oprichten. "Ze kunnen bijvoorbeeld wedstrij den houden en een ruimte huren". De ruimte rond het gebouw wordt onder andere gevuld met een speeltuintje en een kampje waarin wat dieren lopen. Voorlo pig staat er echter alleen nog maar een ezel van de bakker op het per ceel, wachtend op wat komen gaat. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense snackbarexploitant Sjaak Poth heeft zijn frikandellen in stelling gebracht. Het is patat- oorlog in het hartje van Alphen, waar al met al zes patatbakkers hun waar aan het winkelend pu bliek trachten te slijten. De zater dagse markt biedt nog eens twee extra verkooppunten, en dat alles binnen een straal van een halve ki lometer. Als het aan Sjaak Poth ligt, komt daar op korte termijn nog een zaak bij ook. "Ik wil een tweede vesti ging. Ik ben op zoek naar een win kelpand van honderd vierkante meter in het hartje van Alphen om de moordende concurrentie het hoofd te bieden. Een cafetaria, snackbar en broodjeszaak, met een zit- en afhaalgedeelte. Volgende week ga ik er achteraan". door Gerard Haverkamp Sjaak Poth van de automatiek bij de bushalte in de Aarhof leverde dit jaar al eerder slag, zelfs tot voor de rechter. Hij won een zaak die zijn voormalig compagnon A.T. Dongelmans van snackcounter 'Kom-Inn' aanhangig had ge maakt, wegens door hem vermeen de oneerlijke concurrentie. Voor volgende week dinsdag is Poth door de advocaat van deze Dongel mans opnieuw gedagvaard. Laatst genoemde meent nog altijd dat Poth heeft gehandeld in strijd met een tussen beide partijen geldend concurrentieverbod en eist daarom een contractuele boete van tiendui- Sjaak Poth met zijn vrouw achter de frituur. "Ik wil een tweede hoofd te bieden", vestiging om de moordende concurrentie het (foto Nanno Bloupot) zend gulden op. "Hij heeft een grote concurrent aan Vork en daar probeert hij my nu de dupe van te laten worden", zegt Poth, die deze week allerhan de snacks voor bodemprijzen de deur uit doet. "Het is te gek, het kan natuurlijk niet voor die centen blijven. We concurreren elkaar stuk. De klanten kunnen hier een week van profiteren. En als je het goed brengt, spullen van goede kwaliteit verkoopt, goed vet ge bruikt, dan blijven daar altijd wel weer wat klanten van hangen". Ruim tien jaar zit de Alphense patatbakker Sjaak Poth in dit vak. Sinds '75 werkt hij zelfstandig. In '78 besloot hij samen met de ge noemde Dongelmans ("Hij is ge trouwd met een nichtje van me") een zaak in Alphen te beginnen. Beiden staken er 100.000 gulden in en openden 'Kom-Inn' in de Hooft- straat, nabij het Thorbeckeplein. De samenwerking hep echter niet. Lezers Schrijven Bij het lezen van het interview met Bernadette de Wit betreffende haar nieuwe damesblad Diva, werd ik onaangenaam getroffen in de twee de kolom doordat de naam Jezus Christus als vloek voluit was ver meld als uiting van ergernis van ondervraagde. Vloeken is op zichzelf al minder waardig en verlaagt een mens. Had dit klakkeloos overnemen niet be ter achterwege kunnen blijven? Het had immers geen afbreuk ge daan aan het artikel. Deze Naam die velen met mij Heilig en dierbaar is en in Wiens naam zieken genezen, demonen uitgedreven werden en waarin het behoud van de mens is gelegen, wordt als krachtterm misbruikt. Trouwens, ieder die zichzelf res pecteert zal zich wachten zijn/haar onmacht te tonen en onbeheerst naar krachttermen te grijpen en daardoor christenen te kwetsen. Zeker van een journaliste/hoofd redactrice mag je wat anders ver wachten maar meer nog van de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad die dit plaatst en geen re kening houdt met andersdenken den. Ik hoop dat hiermee voortaan wel meer rekening wordt gehou den. A. Kraaijenbrink Haagweg 10 Leiden Diva (2) Dét over het uiterlijk van 'Diva' - de lefgozer onder de damesbladen - valt te twisten, heb ik begrepen uit het artikel in de uitgave van 4 april: is het té mooi, té elitair, té rijk? Ik ken het blad overigens niet. Onjuist lijkt mij om kringlooppa pier een stempel op te drukken die het in de hoek stopt van mensen die 'een beroerd handschrift' heb ben, veel taalfouten maken, en 'een gebrek aan niveau' hebben. Er zijn té kostbare waarden in het geding bij het gebruiken van (niet alleen) kringlooppapier. Het gaat om gedragingen die getuigen van een milieuvriendelijk onderne men. Elke stap in die richting is zeer hard nodig. Heeft Diva daarover al eens na gedacht? Frits Glotze De Hooghkamer 29 Voorschoten Dagkliniek DEN HAAG (GPD) - De Neder landse landmacht zal zich de ko mende jaren voor het eerst gaan toeleggen op de elektronische oor logsvoering (EOV). Staatssecreta ris Van Houweiingen (defensiema terieel) wil in totaal ongeveer 660 miljoen gulden uitgeven aan zowel de aanschaf van apparatuur als de oprichting van een EOV-compag- nie. Meer dan de helft van dit be drag zal de komende twee jaar wor den uitgegeven, de rest wordt .uit gesmeerd over een periode tot midden jaren negentig. Tot nu toe hebben verschillende regeringen en de grote politieke partyen zich wel uitgesproken over de noodzaak van apparatuur voor elektronische oorlogsvoering, maar daadwerkelijke.aanschaf er van werd - al sinds 1974 - steeds uitgesteld. Van Houweiingen wil daar nu een eind aan maken. Een in Eibergen te legeren com pagnie van 255 man zal nog dit jaar worden opgericht en moet in 1988 operationeel zijn. Daartoe zal het aantal beroepsmilitairen bij de landmacht met 140 personen wor den uitgebreid en de kazerne in Ei bergen worden aangepast. Met de werving van extra personeel is reeds begonnen, aldus Van Hou weiingen in een gisteren aan de Tweede Kamer verstuurde brief. Onder elektronische oorlogsvoe ring wordt verstaan het onder scheppen van vijandelijke radio- en radarsignalen of het storen er van en het beschermen van eigen communicatie tegen vijandelijke stoorzenders. Het in West-Duits- land gelegerde Eerste Legerkorps heeft dergelijke apparatuur niet, de andere bondgenoten daar wel, aldus Van Houweiingen. Een drietal combinaties van be drijven is uitgenodigd voor een of ferte voor apparatuur waarmee de nieuwe compagnie in een eerste fa se ervaring moet opdoen. Het gaat om HSA Hengelo in samenwer king met het Westduise AEG-con- cern, Fokker samen met de West- duitse partner Rhode-Swarts en het Amerikaanse concern General Telephon Electric dat samenwerkt met het Rotterdamse bedrijf Riet schoten en Hou wens. Van de kant van de Tweede Ka mer zal Van Houweiingen weinig in de weg worden gelegd. Al in 1984 gingen WD en PvdA ak koord met een CDA-motie, waarin werd gevraagd om voorrang voor de aanschaf van EOV-apparatuur. Die opstelling heeft zich niet gewij zigd, zo bleek gisteren toen de de fensiespecialisten van CDA en PvdA om commentaar op de brief van Van Houweiingen werd ge vraagd. NOORDWIJKERHOUT - In de bollenstreek zijn in het weekeinde van 3 en 4 mei weer de bekende bloemen- mozaïeken te zien. Tientallen grasvelden in de verschil lende dorpen zullen worden opgesierd met prachtige afbeeldingen, geheel vervaardigd uit kleine hyacint bloemetjes. De voorzitter van de Noordwij- kerhoutse bloemenmozaïek- commissie, M.N. de Groot, ver heugt zich er duidelijk op: "De dorpen laten zich in dat weekein de echt van hun beste kant zien. De duizenden toeristen en na tuurlijk ook de inwoners zorgen voor een gezellige drukte". De traditie van het maken van mozaïeken bestaat al zeker twin tig jaar. Na een periode waarin de animo een beetje leek te zijn verdwenen herleefde zo'n vijf jaar geleden het gebruik weer in volle glorie. De belangstelling van zowel de makers als de toe risten is steeds groeiende. Om de deelnemers een extra stimulans te geven is er aan het maken van mozaïeken een wed strijd verbonden. Een speciale jury keurt de bloemenschilderij- en en in verschillende catego rieën worden prijzen uitgereikt. Behalve particulieren en vereni gingen doen ook bedrijven en scholen mee aan de wedstrijd. Dit jaar wordt in Noordwijker- hout bovendien voor het eerst meegedaan door een groep kin deren tot 12 jaar. Een mozaïek maak je niet even op een druilerige namiddag. De verschillende groepen hebben zich de afgelopen maanden be ziggehouden met het maken van een ontwerp. De bloemen die worden gebruikt zijn afkomstig van kwekers uit de omgeving en worden door de commissie ver zameld en verdeeld. Alle deelne mers moeten daarom vooraf op geven hoeveel en welke bloemen ze nodig hebben. De Groot vertelt dat het dit jaar nog maar de vraag is of er vol doende hyacinten zullen zijn. "Het is koud waardoor de bloe men een achterstand in de groei hebben opgelopen. Het is dus nog maar afwachten of we wel van alle kleuren voldoende bloe men kunnen krijgen". De verschillende soorten hya cinten, elk met een eigen kleur, bloeien niet gelijktijdig. De late rassen kunnen dit jaar wel eens te laat zijn. "Dat betekent niet dat er geen mozaïek kan worden gemaakt, we worden alleen be perkt in onze kleuren", vertelt De Groot. Bij het schilderen met bloemen, zoals het maken van een mozaïek wel wordt omschre ven, worden alleen hyacinten ge bruikt. Zouden er ook tulpen, narcissen en andere bloemen worden gebruikt, dan zou er ni veau-verschil ontstaan. Een mo zaïek moet een volledig plat vlak zijn. Het maken van een mozaiek is niet alleen aan technische men sen voorbehouden. Eigenlijk kan iedereen het, mits maar aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Als eerste werkje moet de zo genaamde beun worden ge maakt. Dit is het vlak waarop de bloemen komen te liggen. Op het vlak, meestal een paar vloerde len aan elkaar, wordt het ont werp op ware grootte uitgete kend en ingekleurd. Dan moeten de hyacinten worden gesneden en 'bewerkt'. Een hyacint bestaat uit een steel waarop allemaal he le kleine bloemetjes staan. Alle bloemetjes moeten van de steel worden gehaald. Dit wordt ritsen genoemd. Het inkleuren van het ontwerp met bloemen kan op twee manie ren. De hyacint-bloemetjes kun nen op de beun worden ge strooid of gestoken. Het strooien (een laagje bloemen neerleggen) wordt meestal toegepast bij gro te effen vlakken. Bij verticaal staande vlakken moet door een truc worden voorkomen dat de gestrooide bloemetjes naar bene den schuiven. De Groot legt uit dat daarom op de verticaal staan de beun horizontale daklatten worden gespijkerd. Duizenden hyacint-bloemetjes verwerkt in een gigantisch bloemmozaïek. Op 3 t weer in het teken van de bloemenschilderijen. Voor het fijnere werk worden de bloemen gestoken. Door elk bloemetje wordt een speld gesto ken die vervolgens weer op tempexplaten (geplakt op de beun) worden gestoken. Een werk dat een ware aanslag doet op het geduld van de mensen. Helaas bestaat er nog geen mid del om de bloemen langer houd baar te maken. De mozaïeken zijn dan ook maar een kort leven beschoren. Een schatting maken van het aantal bloemetjes dat, verwerkt in mozaïeken op 3 en 4 mei in de dorpen te zien zijn is onmogelijk. Veel zijn het er in elk geval wel. Voor een vierkante meter ge strooid mozaïek is een mand bloemen nodig. Gestoken levert een mand bloemen, samen met twee kilo spelden, twee vierkan te meter mozaïek op. Zomerbloemen Zodra het een beetje minder re genachtig wordt en de tempera turen langzaam gaan stijgen kun nen verschillende zomerbloe men buiten worden gezaaid. Goudsbloem, korenbloem, kla proos, maar ook siergrassen en strobloemen kunnen de komen de weken de grond in. Bloemenzaden zijn meestal erg klein waardoor het moeilijk is re gelmatig te zaaien. Door het zaad te vermengen met wat fijn zand is dit probleem te omzeilen. Maak de grond voor het zaaien voldoende vochtig (voor zover deze dat niet al is). Geulen trek ken is niet nodig omdat de zaden niet te diep mogen liggen. Als de zomerbloemen als snijbloem worden gebruikt is het het een voudigste om in rijtjes te zaaien. Dienen ze uitsluitend als versie ring van de tuin dan is het allicht leuker de planten door elkaar te laten groeien. De grond moet na het zaaien licht worden aangedrukt. De za den moeten wel onder de grond komen te liggen, ook al omdat anders de vogels er met de 'bloe men in spé' vandoor zullen gaan. In de meeste gevallen moet er nadat de zaden zijn ontkiemd worden gedund. Planten die te dicht op elkaar staan belemme ren eikaars groei. Planten met een penwortel (klaproos en slaapmutsje) kunnen niet wor den verplant. De andere zomer bloemen kunnen, bij het dun nen, voorzichtig uit de grond worden genomen en vervolgens elders worden uitgeplant. Een schutting of lelijke kale muur kan op eenvoudige wijze worden omgetoverd tot bloe menhof door er zonnebloemen voor de planten. De zaden hier van zijn groot en worden per stuk gelegd. Op winderige plaat sen is het raadzaam de jonge planten enigszins te ondersteu- Bladgroente De komende maand kunnen in de volle grond verschillende bladgroenten worden uitgezaaid en uitgeplant. Zeker als het weer omslaat en de zon doorbreekt zullen de sla, spinazie, postelein en raapstelen in een mum van tijd oogstbaar zijn. Voor de vroege teelt van spina zie kunnen het best scherpzadige rassen worden gebruikt. Spina zie houdt van vochthoudende en humusrijke grond en is gebaat bij voldoende stikstof. Deson danks moet er voorzichtig wor den omgesprongen met stikstof bemesting. Te veel stikstof ver oorzaakt smaakverlies en levert bovendien het gevaar op dat er in het blad het giftige nitriet ont staat. Om de kieming van het zaad te bevorderen en te voorkomen dat de vogels er met de zaden van door gaan is het slim de pas inge zaaide grond af te dekken met een stuk plastic. Zodra de plan tjes boven de grond zijn moet het plastic eraf. Raapstelen stellen weinig ei sen aan de grond. Mits de grond voldoende vochtig wordt gehou den kan er 40 dagen na het zaaien een maaltje raapstelen worden geoogst. Zaai niet al te dicht want dan kan rotting optreden. De dauw en regen blijft bij een te dicht gewas te lang op de tere blaadjes liggen. De kropsla kan, zeker in de platte bak, ook de grond in. Voor de vroege teelt zijn onder meer de rassen Dolly, Hilde en Violin geschikt. Eind april kunnen sla planten (voor een paar centen te koop bij de tuincentra) in de vol- legrond worden uitgezet. MONICA WESSELING Aan Wijde Aa in Hoogmade HOOGMADE - Hoogmadenaar G.J. Jansen deponeert vandaag op het gemeentehuis van Woubrugge een plan voor de bouw van een theehuis annex surfstalling. Deze recreatieve voorziening wil hij bouwen op zijn perceel aan de Wij de Aa, op het oostelijke deel van de Vlietpoldér. Voor zijn plannen zal de agrarische bestemming van het gebied moeten worden gewijzigd. De eigenaar van drie bakkerijen, waarvan een in Hoogmade, denkt dat dit zal lukken en voorziet de opening van zijn gebouw in de zo mer van 1987. Jansen beseft dat er nog wel wat tijd overheen zal gaan voordat het allemaal zover is, maar hij is amper te stuiten in zijn enthousiasme. "Ik heb goede hoop dat de bestem ming van het gebiedje wordt gewij zigd. De plassengemeenten die nu opnieuw willen gaan samenwer ken op recreatiegebied vinden bo vendien een voorziening voor windsurfers aan de Wijde Aa erg interessant", zegt Jansen, die de te keningen voor zijn project al klaar heeft. De oppervlakte van het gebouw wordt ongeveer twaalf bij twaalf meter. Op de Begane grond wil Jansen een stalling hebben voor opslag en verhuur van surfplan ken. Daarbij komen een keuken, toiletten en douches. Op de eerste verdieping, die achthoekig wordt gebouwd, moet een koffiebar ko men met tevens de gelegenheid om iets te eten. Vanuit het restaurantje moet het zicht over de Wijde Aa op timaal zijn. Met de bouw is een be drag van ongeVeer een half miljoen gulden gemoeid. Jansen wil het ge heel geen surfcentrum noemen, maar geeft wel aan in de toekomst niet vies te zijn van eventuele surf plankenverkoop, zodat het best de kant van een 'centrum' kan op gaan. De Hoogmadenaar gaat de bak kerswereld niet verlaten ondanks zijn serieuze plannen om het thee huis annex surfstalling zelf te ex ploiteren. "Ik blijf in de bakkerij, maar in het begin zal ik vaak in het theehuis zijn. Mijn vrouw heeft ho- reca-papieren maar het is de be doeling dat mijn oudste zoon straks de zaak gaat runnen. Hij is helemaal gek van surfen en dat heeft voor een belangrijk deel mee gespeeld". Maar er is een andere reden die meer van emotionele aard is. "Ik Dongelmans: "Zakelijk gezien was het beter om uit elkaar te gaan. 't Was niet zo dat we elkaar met het mes op de keel benaderden. Nu nog niet. En wij procederen niet omdat wij anders onze zaak moe ten sluiten. Het gaat ons er om dat Poth na 1 december 1980 tien jaar lang in Alphen geen zaak mocht beginnen. Dat was de afspraak. Ik heb hem toestemming gegeven om naar Nieuwkoop te gaan, later is hij nog in Leiden begonnen. Allemaal goed, hij mocht alleen niet in Al phen komen". Poth beweert anders. Hij deed op 1 december 1980 zijn aandeel in de snackbar over aan een zoon van Dongelmans, 'met de bepaling dat ieder vrij was om weer voor zich zelf te beginnen in Alphen', verze kert hij. "Toen was besloten om uit elkaar te gaan, ben ik al bezig ge weest om in de Van Nesstraat te beginnen. Dongelmans senior wist daarvan. Hy vond het goed. Alleen de bank heeft de plannen afgewe zen omdat een ander daar net een snackbar was begonnen". Poth ("Als je er de slag van hebt, is dit goede handel") zocht zijn heil vervolgens in Nieuwkoop. Aan de Grutto zette hij een nieuwe zaak op. "Van april '81 tot augustus '82 heb ik daar gezeten. Daarna heb ik 'm verkocht, met het idee om in Al phen nog eens wat te beginnen. Eerst ben ik naar Leiden gegaan. Daar heb ik nu twee filialen ver pacht. In november vorig jaar heb ik toen Sjaak's automatiek ge opend. In de avonduren moet ik het efïe ophalen, maar verder loopt het als een trein. Sjaak Poth is dik tevreden". Prof. dr. Gersons vertelt dat "dagbehandeling van psychiatri sche patiënten weliswaar voor komt. maar dat de bestaande cen tra zich in het algemeen richten op mensen, die anders niet zouden worden opgenomen". Dit klopt in het geheel niet: ten eerste komen dagklinieken niet al leen weliswaar voor, maar werden er in 1980 door onderzoekers van het Instituut voor Toegepaste So ciologie in Nijmegen reeds 43 ge teld en zullen het er nu wel zo'n 60 zijn. Ten tweede richten de meeste van deze dagklinieken zich op pre cies dezelfde groepen als die waar van de hooggeleerde denkt de eer ste gastheer te kunnen zijn; de meeste patiënten van dagklinieken hebben reeds een psychiatrische voorgeschiedenis en kunnen zeker niet onder het hoedje van "uitslui tend neurotische problemen" ge vangen worden. Verder wil Gersons de dagkli niek 24 uurs opname geheel laten vervangen (hoewel bij hem in het artikel reeds enige twijfel over de haalbaarheid hiervan lijkt te ry- zen). Uit de ervaring die tydens de 9 jaar van het bestaan van de dag kliniek van Endegeest is opgedaan en welke zeer waarschijnlyk ook gedeeld wordt door andere dagkli nieken, is gebleken dat toch regel matig een beroep gedaan moet worden op een opnameafdeling voor kortdurende opvang. Een po larisatie in deze lijkt dan ook niet zinvol. Wat het stukje in zijn geheel be treft: ik vind het over het algemeen een zeer onkritisch interview van beide kanten. Echter, om niet al te zuur te eindigen: het is een goede zaak dat er weer een nieuwe dag kliniek bijgekomen is. Marco van Ooijen, klinisch psycholoog dagkliniek "de Keerkring" van het PZ.Endegeest. Goede Vrijdag '86 stond er in het Leidsch/Alphens Dagblad een uit gebreid artikel over de opening van de dagkliniek, januari dit jaar, in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Op een aantal punten die my stoorden, wilde ik zeer kort in gaan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23