Importeur van Seats komt naar Sassen hei m Blij dat ik loodvrij rij? A U T O Middenklas-serie Subaru aangevuld met coupés Stormachtige diesel verkoop Kleine Honda CRX nog venijniger De eerste stappen schoorvoetend gezet DONDERDAG 10 APRIL 1986 PAGINA 19 Nibhart Car - de importeur van de Spaanse Seat-automobie- len - heeft vastomlijnde plan nen om van Heemstede naar dè"p'l'an Sassenheim te verhuizen. Grote borden langs de rijks- Verbetering Het zal voor Nibhart Car een verbetering betekenen als Zeker nu Volkswagen de meer derheid in het aandelenbestand van Seat heeft verworven droomt bij het Spaanse merk van een eenmaal realiteit zijn zonnige toekomst. De investering geworden. Op dit moment zit Heemstede in een gebouw, dat weg geven al aan waar het be- 1000 vierkante meter aan kantoor- drijf zal komen. Tegenover het ruimte heeft en 1500 vierkante me- motel, vlak naast Perquin. ,v°°r magazijn en werkplaats. Daar heeft de Abemij Holding f n.m die ruimte moet dan ook nog een terrein van niet minder de .mport van de Koreaanse Hyun- 5 worden geregeld. Het t dus dringen. daar Het staat nog niet vast of het dan 15.000 vierkante meter i eigendom. En Abemij Holding is de 'moeder' van diverse mo tor- en auto-importbedrijven, portbedrijf van Hyundai (Greenib waaronder Hart Nibbrig en Car) in Heemstede zal blijven. De Greeve (Mitsubishi), Greenib verwachtingen Car (Hyundai) en ook Nibhart Nibhart zo hoog gespannen dat men eigenlijk denkt die dubbele ruimte in Sassenheim zelf nodig te hebben. vijf miljard mark, die Volkswa gen in het Spaanse bedrijf wil ste ken, zal Seat in staat stellen nieuwe fabrieken voor nieuwe modellen neer te zetten. Volkswagen - zo zegt men - stelt Seat daardoor in staat betere auto's tegen lagere kostprijs te fabrice ren. Als men dan ziet wat het Spaanse merk de laatste jaren al op eigen benen hier heeft weten te be reiken (van 1142 verkochte Seats in 1983 naar 7.213 stuks vorig jaar), Seat" zijn bij dan lijkt alle aanleiding aanwezig voor de Seat-importeur om naar nog betere verkoopresultaten toe té bouwen. Zoals dus volgend jaar in Sassenheim gaat gebeuren. Car (Seat). Verscheidene architecten is ver zocht ontwerpen tè maken voor wat ze bij Seat noemen 'flexibele units'. Gemakkelijk in te delen ge bouwen dus. Voorlopig wordt ge dacht aan een bebouwing van 2500 vierkante meter voor kantoorruim te en eenzelfde hoeveelheid opper vlakte voor magazijn en werk^ plaats. Dan blijft er nog genoeg ruimte over om in de toekomst ver der te bouwen. Maar zover gaan nu de gedach- Hoewel allang op de Nederlandse tier is gevestigd) er alles Grote borden langs de rijksweg geven aan waar de n e Seat-vestiging moet komen. aantrekkelijke coupés 1 j- ces van andere Japanse automer- Enm^n TWi Wnnniï!Hpvnnrhlrpp ken als Nissan, Nissan en Mazda van het assortiment. Naast enkele dhwen in gangwSrdenBezetzodat kunnen bereiken. Het blijkt zelfs, leuke kleine modellen wordt de T° 5 "„g, a„ 222?,, dat veel mensen nog nooit van lijn nu langzaam maar zeker naar begin volgend jaar met de bouw, Subam hebben gehoord. boven doorgetrokken. -'-n het bedrijf zal kunnen worden Toch doet ^en jn Aalsmeer Dezer dagen heeft men wee: (waar het Nederlandse hoofdkwar- sterking gekregen in de vorn daarin verandering te brengen. On- baru L-serie. Deze uitbreiding der meer door snelle uitbreiding de middenklas-reeks was in janua- begonnen. De Subaru coupé wijkt maar weinig af van de sedan. al te zien op de Brusselse Autosa lon. Het zat er dus in dat hij ook snel hier zou komen. Technisch is er natuurlijk niet zo bijster veel verschil met de eerder aan het publiek voorgestelde en in de pers met waardering ontvangen sedan-uitvoeringen. Hetzelfde onderstel, dezelfde be sturing, hetzelfde mechaniek. En ook bij deze coupés heeft men de keus uit drie verschillende moto ren: 1,6 liter, 1,8 litèr injectie en 1,8 liter turbo. Uit vóór- of vierwiel- aandrijving. Uit een vijf-versnel lingsbak of automaat. Precies het zelfde dus als bij de sedan. Het verschil zit in de carrosserie en het interieur. Beide volledig nieuw. Twee grote deuren en een achterklep met een ruit met opval lend groot glasoppervlak. En vol gens de fabriek mag het de koper van zo'n luxueuze coupé aan niets ontbreken, dus is de uitrusting zeer compleet. De typen met de 1,8 liter motor hebben zelfs standaard een elektrisch te openen schuif- dak. Ten slotte de prijzen van deze pittige, zeer handzame wagens, waarbij men net als bij alle andere coupés wat meer moet betalen voor wat minder ruimte achterin. De goedkoopste is de 1,6 GL, (bijna 26 mille), de duurste de 1,8 tur boversie met vierwielaandrijving. Met handbak kost die bijna 43 mil- I le, niet zo slecht in vergelijking met de concurrentie, maar het fotopr) blijft een fiks bedrag. Samengesteld door Koos Post kv i risluch'// uwe Honda met nieu bergruimte in de port FOCWA- garantie bij herstel autoschade Het autoschadeherstelbedrijf zet - zoals gemeld - zaterdag de deuren wagenwijd open. Dat gebeurt ter gelegenheid van het gouden jubileum van de FOC- WA, de club van 1.100 auto schadeherstellers en carrosse riebouwers. Vorige week heb ik gezegd dat het hoofdkwartier van deze vereniging aan de Warmonder- dam in Sassenheim was geves tigd. Dat is slechts gedeeltelik juist. Een deel van de bestuur lijke bezigheden wordt nog ver richt in de voormalige villa aan de Oranjelaan in Oegstgeest, waar het hele hart klopte vóór in Sassenheim de nieuwbouw werd betrokken. Zaterdag kan men dus in FOCWA-bedrijven onder meer zien hoe het herstel van auto schade in zijn werk gaat. Dat gebeurt onder FOCWA-garan- tie. In overleg met de ANWB zijn de bepalingen van deze garantie tot stand gekomen. Zij geldt voor een vol jaar. Ook het gebruik van originele onderde len wordt gerandeerd. En als men door de reparatie de car rosseriegarantie van de fabriek zou verliezen dan neemt het FOCW A-bedrijf de garantie van het door hem gerepareerde ge deelte van de auto over. Nog even de bedrijven in de ze contreien die zaterdag aan de 'open dag' deelnemen: Auto schadehuis in Leiden, Frans van der Weijden in Zevenho ven, Breed in Lisse, Jos Traa in Hillegom, Autoschadebedrijf in Sassenheim, Cabri in Lei den, Buntsma in Alphen aan den Rijn, Olsthoorn in Bode graven en Voortman in Lange- raar. De CRX, de kleine kribbebijter aan de top van Honda's Civic-serie, is nog venijniger geworden. De slechts 3,67 meter lange tweezitter heeft namelijk een 16 kleppen 1,6 liter injectiemotor met twee boven liggende nokkenassen gekregen. Technisch vertoont deze kracht bron grote overeenkomsten met een andere zestien kleppen motor van Honda, de 2 liter motor die tij dens de laatste ■autotentoonstelling in Frankfort in de Prelude werd geïntroduceerd. Beide motoren zijn gebaseerd op dezelfde Formu le I-technologie, die Honda de laat ste drie autosportseizoenen heeft ontwikkeld. Er zijn nog wel meer veranderin gen aan de Civic CRX aange bracht, maar het visitekaartje blijft toch het fraaie stukje techniek dat zit verpakt in die motor met vier klepppen per cilinder, waardoor een hoogst efficiënte 'ademhaling' wordt verkregen. Daardoor kan een vermogen van maar liefst 125 paardekrachten worden ontwik keld. Door het opmerkelijke koppel verloop - tussen de 2.000 en 6.000 toeren haalt hij niet minder dan 90 procent van zijn maximum koppel - kan men zeggen dat de motor bij zonder soepel is en in de praktijk blijkt, dat hij tot zelfs in de vijfde versnelling een groot acceleratie vermogen bezit. Natuurlijk zijn wielophanging en vering aangepast aan het geweld dat in dit kleine brok venijn schuilt. De CRX behield weliswaar zijn onafhankelijke voorwielop hanging* met torsieveren en de se- mi-onafhankelijke achterwielop hanging met schroefveren, maar demper- en veerkarakteristiek werden aangepast aan de presta ties. Datzelfde geldt voor de rem- Ook het interieur is wat gewij zigd: nieuwe kuipstoelen, een an dere middenconsole, beter opstel ling van meters en controle lampjes, meer ventilatie en verwar ming, en bergruimte in de portie ren. Het schuifdak van de CRX schuift buitenlangs open, zodat er geen hoofdruimte verloren gaat. Binnenkort staat dit pronkstuk van Honda in de showrooms. Met een prijskaartje van bijna 32 mille. Milieubewust Nederland is schoorvoetend overgeschakeld op loodvrije benzine. Maar voor het leeuwedeel van de au tomobilisten, de rijders-op-su- per, verandert er voorlopig niets. „Dat zal pas ver in de ja ren negentig het geval zijn", voorspelt D.E.Griever, chef van het Technisch Kenniscen trum van de ANWB in Den Haag. Door Dick Hörst De verandering zit 'm bij de nor maal-rijders. De oude situatie was dat de benzinerijders uit twee soor ten brandstof konden kiezen: su per met een octaangetal van 98 en normaal met een octaangetal van 91. Dat octaangetal houdt verband met de klopvastheid en het rende ment van de motor. De ene motor vraagt een hoger octaangetal (su per) dan de ander (normaal). Griever: „De huidige situatie is zo, dat men bezig is de normale benzine met een octaangetal van 91 te vervangen door loodvrije nor maal met hetzelfde octaangetal. Dat duurt even, want er zit nog erg veel loodhoudende normaal in de ondergrondse tanks. Daar wordt gewoon loodvrije normaal aan toe gevoegd, zodat op den duur het loodhoudende gehalte van het mengsel steeds kleiner wordt* ten slotte verdwijnt en er pure lood vrije normaal getankt kan wor den". Loodhoudende normaal ver dwijnt daarmee uit de verkoop. Door accijnsmaatregelen is er dan geen markt meer voor, dus onren dabel. Milieu Al die maatregelen zijn genomen om ons milieu schoner te maken. De uitlaatgassen van motoren die op loodvrije brandstof draaien, be vatten minder vervuilende compo nenten. Maar om nóg minder kwa lijke uitlaatgassen in ons milieu te recht te laten komen is er een appa raat uitgevonden dat ook de toch nog overblijvende schadelijke stof fen verder terugdringt: de katalisa- tor. ANWB-man Griever: „Wie een katalisator in zijn auto heeft is ge dwongen loodvrij te tanken, omdat anders de dure katalisator onher stelbaar wordt vernield. Wie geen katalisator heeft hoeft zich, mits het merk en type van zijn auto voorkomt op de betreffende lijst die door tankstations gratis wordt verstrekt, geen zorgen te maken. Hij kón gewoon loodvrij tanken, maar ook (nog) loodhoudend". Overigens komen de meeste merken en types van de normaal- rijders (ongeveer 20 tot 25 procent van alle personenauto's) op die door Griever genoemde lijst voor. Eurosuper Vanwege het lange uitblijven van loodvrije super met een octaange tal van 98 (tot ver in de jaren negen tig) komt er in de wat nabijere toe komst - maar niemand weet nog wanneer - nog een derde soort benzine naast de bestaande lood vrije normaal en loodhoudende su per met een octaangetal van 98. Die derde soort is de zogenaam de Eurosuper, een loodvrije super- benzine met een octaangetal van 95. Dat is op EG-niveau besloten. Deze Eurosupér kan alleen onge straft worden gebruikt door de su- perrijders met katalisator en de su perrijders zonder katalisator voor zover ze voorkomen op de boven genoemde lijst. Een katalisator is dus (nog) niet verplicht, maar het blijft wel uitkij ken geblazen. En zo'n ding is er niet eventjes in te bouwen. Dat moet van fabriekswege gebeuren. Zo'n katalisator kost ongeveer 1000 tot 1500 gulden, maar daar staat een fiscale tegemoetkoming tegenover in de Bijzondere Ver- bruiks Belasting (BVB). Maar die tegemoetkoming dekt niet het ge hele bedrag. En slechts bij enkele typen auto's is inbouw, als dat niet door de fabriek is gebeurd, moge lijk. In het algemeen geldt loodvrij dus op dit moment nog alleen voor normaal. Een uitzondering is Koe weit dat zo'n anderhalf jaar gele den als eerste in ons land loodvrije benzine met een octaangetal van 95 op de markt bracht onder de merk naam Gulf. Van hetzelfde octaan gehalte zal dus straks ook de Euro super worden. Vakantie De in EG-verband afgesproken toekomstige loodvrije Eurosuper (octaangetal 95) zal overigens de huidige loodhoudende super met een octaangetal van 98 gaan ver vangen. Het produceren van een loodvrije super met een octaange tal van 98 is namelijk niet haalbaar. Dat zou veel te duur worden. Vandaar dat is gekozen voor een loodvrije super met iets minder rendement, door de brandstof een octaangetal van 95 te geven. Dat besluit is gegrond op langdurig overleg tussen de automobielin dustrie, de olie-industrie en de di verse Europese overheden. De auto's met katalisator, die in het buitenland op de markt ko men, hebben beslist loodvrije 95 nodig. Vandaar dat in de Tweede Kamer is aangedrongen op snelle re invoering van de Eurosuper. De grootste problemen zijn vol gens de heer Griever voor de lood vrij-rijders te verwachten tijdens buitenlandse vakanties: „Auto's met een katalisator kunnen im mers uitsluitend rijden op lood vrije benzine, maar dat is bijvoor beeld in Engeland nergens ver krijgbaar. En ook niet in de Oost bloklanden. De algemene verkrijg baarheid van loodvrije benzine zal in veel landen nog voor grote pro blemen zorgen". Mankementen Overigens kleven er aan de lood vrije benzine nog meer bezwaren. Automonteurs in deze regio ver wachten in de nabije toekomst met mankementen geconfronteerd te zullen worden, die zijn veroorzaakt door het rijden op loodvrije brand stof. Renault-dealer Henk Knuiman in Bemmel vertelt: „Tot dusver werd er lood aan de benzine toege voegd, onder meer om een betere klopvastheid en hoger rendement te verkrijgen en het pingelen van de motor te voorkomen. Het lood- gehalte in de benzine heeft echter ook een smerende functie. Nu de gelode benzine er uit gaat, vervalt ook die smerende functie. Dat kan storingen en mankementen onder de motorkap veroorzaken. Vooral bij auto's die niet zijn Voorzien van geharde klepzetels, zoals auto's die op autogas lpg rijden. Bij de loodvrije benzinerijders zouden dan de beruchte lpg-pro- blemen kunnen ontstaan: proble men aan de kleppen, die dan extra in de gaten moeten worden gehou den en vaker moeten worden ge steld. Alle Renaultdealers - en mis schien ook wel bij de andere mer ken - hebben een brief ontvangen waarin wordt geadviseerd na elke vier of vijf tanks vol loodvrije nor maal te hebben verreden, eenmaal super te tanken. Op die manier wordt dan de zaak weer even goed gesmeerd. Dit geldt natuurlijk alleen voor wagens zonder katalisator, want mèt katalisator zit je gewoon aan loodvrije benzine vast. Anders gaat-ie geheid kapot. Maar bij de meeste automerken (niet alle) zijn de moderne wagens de laatste ja ren al van fabriekswege geschikt gemaakt voor het rijden op lpg, doordat ze van geharde klepzittin- gen zijn voorzien. Dit soort auto's kan dus zonder die problemen ook ongestraft op loodvrije benzine rij den". In Duitsland De verkoop van diesel personenau to's stijgt snel in West-Duitsland.,- Dat zal niemand verbazen, die weet dat de (financiële) maatrege len die de Duitse regering heeft ge troffen om de aanschaffing van de zo genoemde 'schone' auto's te sti muleren anders dan in ons land ook betrekking hebben op diesels. Dat heeft een enorme stimulans voor de verkoop van diesels bete kend. Al een aantal jaren was er sprake van een toeneming door het betere rendement dat de diesel oplevert. In West-Duitsland is diesel nauwe lijks goedkoper dan benzine, maar voor mensen die veel rijden levert de grotere zuinigheid van diesel motoren dan toch voordeel op. Zes procent was het aandeel van de diesel in de verkopen van 1978. Dat steeg tot 14 procent in 1982. Toen kwam er een kleine terugval, maar sinds 1983 is er weer sprake van een stijging, die vorig jaar zelfs explosief was. Aan het einde van het jaar was het marktaandeel van de diesel maar liefst 22 procent. Bijna een kwart dus... Amerika Hoe anders is de ontwikkeling in Amerika, daar is de verkoop van dieselauto's nagenoeg stil komen te liggen. Het einde begon eigenlijk in 1977, toen er een rapport uitkwam dat verklaarde dat het roet in de uitlaatgassen van diesels kanker verwekkend zou zijn. Dat leidde tot intensief onderzoek in vele in stituten. De conclusies waren verre van eensluidend. De meeste zeiden van niet, een enkele zei wel. In Ameri ka zelf bevestigde verder onder zoek het resultaat van het eerste rapport, n\aar dan met de kantte kening dat de risico's erg klein wa- Hoe klein ook, de Amerikaanse Environment Protection Agency (EPA) verlaagde de norm voor uit stoot van dieselroet van 0,6 gram per mijl tot 0,2 gram. Bij grotere auto's een nauwelijks haalbare kaart. Dus stopte een aantal Ameri kaanse fabrikanten de dieselpro- duktie. Normale benzine wordt aan de pomp gaandeweg vervangen door loodvrije. dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19