Wilton levert twee boten aan Taiwan Te grote populariteit bedreigt bloementeelt Nieuwe order goed voor jaar werk FNV bereidt staking voorin zuivelindustrie Eerste cao in metaal met 36-uur-afspraak Export van Italiaanse wijnen is vertraagd Deli gaat over in handen van Amerikanen Albert Heijn verdiende cent per bestede gulden WOENSDAG 9 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD/ANP) - De Schiedamse werf Wilton-Fijenoord krijgt vrijwel zeker een order van de douane van Taiwan (Nationalis tisch China) voor de bouw van twee grote patrouille-schepen. De werf, in ernstig conflict met de bei de marinewerven van de overheid (RDM en De Schelde), sleept hier mee de grootste order in de wacht van een missie van grote Taiwane se bedrijven en opdrachtgevers die deze dagen ons land bezoekt. Wilton-Fijenoord legt momen teel de laatste hand aan een tweetal onderzeeboten voor de Taiwanese marine, waardoor enkele jaren de diplomatieke relatie met de Chine se Volksrepubliek verstoord is ge weest. De Taiwanese handelsmissie on dertekende gisteren een gezamen lijke verklaring met het Neder landse Centrum voor Handels- bevordering in Den Haag. Hierbij werd ook een aantal contracten be kendgemaakt die tijdens het be zoek zijn gesloten. De Taiwanezen zijn destijds door het kabinet-Van Agt verplicht om in ruil voor de le vering van geavanceerd marine- materieel voor een bedrag van zo'n 500 miljoen dollar in Nederland te bestellen. Met de aankopen ter waarde van ruim 50 miljoen dollar hebben de Chinezen van het klei ne, onafhankelijke Taiwan, onge veer aan deze verplichting vol daan. De aankoop van twee, onbewa pende, douane-schepen bij Wilton- Fijenoord, is overigens nog niet he lemaal rond. WF-directeur Jonker toonde zich echter optimistisch over de mogelijkheden. Hij ver- wacht geen problemen met het havenautoriteiten, die meereizen verkrijgen van een exportvergun- in een sterke handelsdelegatie die ning voor beide schepen. "Ze zijn deze weken Europa afreist. Damen ongewapend en niet als strategi- Shipyards heeft contracten gete- sche goederen aan te merken", kend voor de levering van drie Zijn werf, die buiten de boot dreigt schepen net als BV Shipyard De te vallen als werf voor marine-or- Donge. IHC Smit gaat een bagger- ders, heeft met de order weer voor schip bouwen. een jaar werk voor 400 man. - Hij ziet in de order geen compen- Esa0. ™ag ala contractor optre- satie voor het niet doorgaan van de ?e" b« het uitbrengen van een of. bouw van twee duikboten voor v?°r T" Yan e.°P' Taiwan. Deze vervolgorder op de f'ag?"ks voor vloeibaar aardgas twee duikboten die nu worden ge- ff" beh£eve va" de Ch'nfse,PetJ°- bouwd, werd door Den Haag ge- i". CorporatlT' Nederlandse blokkeerd na felle reacties van de bedrijven mogen de onderdelen le- kant van Pekine Df» Chinp<?p veren. Indien de offerte in een con- Volksrepubliek beschouwt Taiwan j*act "^jnondt is daar mil- als een "opstandige provincie". dollar mee gemoeid. Akzo le- Sluis: "Bij twee duikboten gaat het f frt CP^™™n^ n °^,.r om een miljard gulden, nu om zes- „Jf ppr?, tig miljoen of daaromtrent". een0 °rde^.Yan ter waar de van 2,5 miljoen dollar in de Goede zaken wacht gesleept. CUe ZdKen in totaal sloot de Taiwanese dele- Ook andere Nederlandse werven gatie voor 22 miljoen dollar aan di- deden goede zaken met Taiwanese recte contracten af. RHEDEN (ANP) - De Industrie- Industriebond FNV is Naeff de bond FNV en de directie van Naeff eerste onderneming in de metaal- in Lochem (55 werknemers) heb- nijverheid waar een akkoord over ben gisteren een akkoord bereikt de 36-urige werkweek is bereikt, over de cao voor 1986 en 1987. Be- De werknemers van Naeff, onder langrijkste punt daarin is de invoe- meer fabrikant van technologisch ring van een 36-urige werkweek hoogwaardig draaiwerk, gaan vol- per 1 januari 1987. Volgens dis- gend jaar vier dagen per week trictsbestuurder B. Addink van de werken in diensten van negen uur per dag. De produktietijd zal van 40 naar 45 uur worden uitgebreid. Er vindt volgens Addink volledige herbezetting plaats. Per 1 januari 1986 en per 1 januari 1987 krijgen de werknemers een procent loons verhoging en per 1 juli een uitke ring ineens van twee procent van het jaarsalaris inclusief de vakan tietoeslag. Volgens FN V-bestuurder Ad- De 36-urige werkweek die He 2"? was Nae?tot v00r kort altÜd b°nd™Henjdaer w^glwm UTRECHT (ANP) - In de zuivelin dustrie dreigen stakingen uit te breken wanneer de werkgevers zich niet voor volgende week on voorwaardelijk akkoord verklaren met het eisenpakket van kaderle- den van de Voedingsbond- en de dag worden afgeschaft terwijl Industriebond FNV. Dat heeft de werkdagen tot 9,5 uur mogelijk vonrtwknmpn h«i™ FNV gisteren bekend gemaakt, zouden worden. Een 48-urige Vnnr5fp «hL i v g Onder de zuivel-cao vallen onee- werkweek willen de werk severe y_°°r flUe andere onderhandelingen de zuivel-cao vallen onge veer 20.000 werknemers. Volgens de beide vakbonden hebben de twee eerdere cao-ge- sprekken veel te weinig opgele verd. De werkgevers hebben tot nu toe, aldus een woordvoerder van de Voedingsbond, slechts een ver hoging van de minimum vakantie toeslag en een weduwnaarspen sioen toegezegd, plus de afschaf fing van de overwerkplicht voor 55-plussers. werkweek willen de werkgevers tot normaal bestempelen, zodat overuren pas daarna gaan tellen. De FNV eist, behalve een 36-uri- ge werkweek, behoud van de prijs compensatie, stijging van de ploe- gentoeslag, verhoging van de ein dejaarsuitkering en aanpassing van het functieklaasificatiesys- teem. Wereldbank Het bedrag aan leningen dat de. Wereldbank ontwikkelingslanden ter beschikking stelt zal in de pe riode tot 1990 mogelijk met 90 pro cent stijgen tot 21,5 dollar per jaar. Om dit te financieren zal een alge mene kapitaalvergroting nodig zijn van 53 miljard dollar. Dit is de boodschap die de president van de Bank, Tom Clausen, morgen zal brengen op de halfjaarlijkse verga dering van het Ontwikkelingsco mité van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) en de Wereld bank. Van der Linden Landelyk bestuurster P. van der Linden van de Industriebond FNV heeft gisteren een voorstel van het bondsbestuur afgewezen om weer districtbestuurster te worden in Utrecht. Zij beschouwt deze over plaatsing als "een onbespreekbare degradatie" en "regelrechte intimi datie". Van der Linden liet desge vraagd weten de overplaatsing, het voorstel van de bondstop, als een strafmaatregel te zien in verband met haar kritiek op het bondsbe- leid. Lady Hiba Het Malthese vrachtschip "Lady Hiba" zal op de rechtbank in Mid delburg op 23 april openbaar wor den verkocht. Dat gebeurt in op dracht van de achttien koppige Turkse bemanning die een vorde ring aan achterstallig loon op de ei genaar van het schip heeft van 150.000 dollar. Er zijn nog meer schuldeisers. ROME (Rtr.) - De export van som mige Italiaanse wijnen wordt ver traagd omdat er nieuwe certifica ten moeten komen, die de zuiver heid van de wijn garanderen. Dat heeft het Italiaanse ministerie van landbouw gisteren meegedeeld. Het ministerie sprak eerdere be richten uit Brussel tegen dat de wijnexport uit Italië tijdelijk is op geschort. Enkele zendingen zijn tegenge houden in afwachting van de nieu we certificaten, die de kwaliteit van de wijn moeten garanderen. Het systeem van certificaten werd tien dagen geleden ingevoerd na de ontdekking van fatale hoeveel heden methylalcohol in sommige goedkope merken. Gisteren werd bekend dat maandag weer een 76- jarige man uit Brescia na het drin- ken van goedkope wijn is overle den. Hij zou het twintigste slacht offer in het wijnschandaal zijn. De commissie voor het wanbe leid binnen de EG kwam gisteren in Brussel bijeen om de Italiaanse wijnaffaire te bespreken. De com missie wil dat er een EG-dienst in het leven wordt geroepen die zich in alle wijnproducerende landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Griekenland, Spanje, Portugal, Lu xemburg) gaat bezig houden met het controleren van de samenstel ling van de wijn. Verschillende Keuringsdiensten van Waren in Nederland hebben inmiddels geklaagd over het lange uitblijven van de lyst met verdach te Italiaanse merken wijn. Volgens adjunct-directeur A. Mossel van de dienst in Amsterdam heeft het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur de lijst met 31 mer ken pas maandag aan de diensten gestuurd. Volgens Mossel kan daarom niet met zekerheid worden gezegd dat er geen Italiaanse wijn waarin te veel methylalcohol voorkomt, in Nederland in omloop is. Alle dien sten gaan nu zo snel mogelijk ge richt controleren of de verdachte wijn in ons land verkrijgbaar is. Worden de bewuste wijnen gevon den dan worden direct analyses ge maakt om te zien of er te veel me thylalcohol in voorkomt. Volgens Mossel zijn de analyses zelf zeer eenvoudig. Tot maandag hebben de dien sten zich moeten "behelpen" met een lijst met merken die zij hadden gekregen van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten. Het schap meldde eerder dat de verdachte wijnen niet in ons land waren aangetroffen. Twee agenten controleren flessen wijn in een Romeinse winkel op zoek naar mogelijk vergiftigde wijnen. Nederlandse economie in opgaande lijn AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse economie heeft zich in het vierde kwartaal van 1985 over het algemeen gunstig ontwikkeld. De dalende tendens in de werkloos heid zette zich voort (met 15.000, met een accent op de bouw), even als die van de inflatie, de rente en het financieringstekort van de overheid. De nationale bestedingen trok ken door een opleving in het parti culiere gebruik met bijna 2 procent duidelijk aan. De produktie in de verwerkende industrie gaf echter evenals die van de goederenexport enige daling te zien. Met 2 procent is de produktiegroei van de voor gaande twee kwartalen ongedaan gemaakt. Dit was vermoedelijk van incidentele aard. Gunstiger re sultaten van recente conjunctuur tests wettigen de verwachting van een voortgezette groei in de eerste maanden van 1986, zo schrijft De Nederlandsche Bank in haar ver slag over het vierde kwartaal. De groei van de hoeveelheid geld in het Nederland is in het vierde kwartaal aanzienlijk versneld. De monetaire expansie over het hele jaar kwam uit op 9 procent. rnTe^kfncïb^hTennHn"! St Volge^dX^flftde werktijden. Zo zou de vrye zater- ukgcnodlgd® omverdêrte praten. "Het resultaat dat daaruit is Hij zei dat de industriebond er naar streeft om na het stuklopen van de onderhandelingen over een cao voor de metaalnijverheid, per bedrijf afspraken te maken. "Nu er een schaap over de dam is, volgen er vast meer". CANTERBURY - In Engeland worden de overbekende rode telefooncel len verkocht aan particulieren. De Britse PTT gaat de uit 1936 stammen de cellen vervangen voor modernere. De oude gaan nu grif van de hand. (foto AP) Horeca zit met hopen keukenafval in de maag DEN HAAG (ANP) - De hore- casector zit in de maag met groeiende bergen keukenafval nu de mestvarkens er niet meer mee mogen worden gevoerd sinds het uitbreken van de Afri kaanse varkenspest in Zoeter- meer. Met het ministerie van landbouw en visserij en de be trokken gemeenten wordt daarover druk overleg gevoerd. Sinds maandag is het ook verboden om keuken- en slach tafval te transporteren naar var kenshouderijen en gemengde bedrijven (bestemmingsver bod). Het afval dat niet meer mag worden gevoederd valt voortaan onder de Afvalstof fenwet en moet worden afge voerd naar een vuilverbran- dingsbedrijf. Dit stelt de horecasector voor grote problemen omdat zij nu zelf het afval moet afvoeren, wat grote onkosten met zich meebrengt, gezien de grote hoeveelheid keukenafval die de horeca dagelijks produceert. Per jaar wordt volgens de offi ciële cijfers minstens 50.000 ton keuken- en slachtafval aan de varkens gevoerd. Een ander probleem is dat in veel gemeenten de reinigings diensten het afval niet in plas tic zakken accepteren en bo vendien niet in onbeperkte hoeveelheden. Gemeenten hebben bovendien geen inza- melplicht voor dit soort afval. Die plicht hebben ze wel voor huisvuil. Paarden en pony's mogen vanaf vandaag wel weer wor den vervoerd in het gebied waarvoor vorige week een ver- voersverbod werd afgekon digd. Veilingen waarschuwen tegen overprodukie UTRECHT (ANP) - De voorzitter van de Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland (VBN), ir. J. van Doesburg, vreest dat de pro duktie van bloemen en planten sneller toeneemt dan de afzetmo gelijkheden. Het gevolg daarvan zal een daling van de prijzen zijn. Van Doesburg zei dat vandaag tij dens de algemene vergadering van de VBN in Utrecht. Hij werd bijgevallen door minis ter Braks (landbouw), die de bloe- menkwekers waarschuwde voor investeringen in de uitbreiding de teelt onder glas. Investeringen kunnen volgens hem beter gedaan worden in andere zaken. Daartoe rekende Braks ook nadrukkelijk energiebesparende omdat de thans dalende energieprijzen „geen blij vend iets" zijn. Van Doesburg signaleerde dat steeds meer boeren vanwege de problemen in de landbouw en vee teelt willen overschakelen op de bloementeelt. Ook is er volgens hem sprake van een verschuiving van de groenteteelt onder glas naar de beter draaiende bloemen- en plantenteelt. Een en ander komt tot uitdrukking in het feit dat de bloementeelt onder glas vorig jaar, voor het eerst sinds de energiecri sis van 1973, licht is gestegen met 150 hectare. Intussen neemt door verbetering van teelttechnieken en rassen en verhoging van de doelmatigheid ook de produktiviteit per meter nog steeds toe, terwijl de mogelijk heden tot verbetering van de afzet betrekkelijk klein zijn. De afzet naar verre markten zoals de Ver enigde Staten, Saoedi-Arabië en Japan is volgens Van Doesburg een kwetsbare zaak. Dat blijkt onder andere uit de groei van de export naar de VS. Deze was de afgelopen jaren spec taculair, maar vertoont th*is door de daling van de dollarkoers een daling in geld gemeten van tien tot vijftien procent. In haar jaarverslag signaleert de VBN bovendien dat de afzet van snijbloemen op de be langrijke Nederlandse en West- duitse markt, die als een vangnet functioneren, zich teleurstellend en zorgelijk ontwikkelt. Kansen liggen er nog wel in lan den als Engeland en Frankrijk, ter wijl ook Spanje en Italië nog moge lijkheden bieden voor verbetering van de afzet van snijbloemen en potplanten. In landen als Neder land, de Bondsrepubliek Duits land, Zwitserland en Scandinavië, waar al veel bloemen en planten worden gekocht, is de rek er bijna uit. Verdere groei hangt hier vol gens Van Doesburg af van de ont wikkeling van de inkomens. De VBN-voorzitter wees er op, dat ook de bloemen- en planten- produktie bij de belangrijkste con currenten, kwekers in Israël, Span je, Colombia en Kenia, nog toe neemt. In Spanje, sinds 1 januari lid van de Europese Gemeenschap, is zelfs sprake van een sterke toe name van de produktie, vooral van anjers en trosanjers. Overigens moet Spanje voorlopig - geduren de een overgangsperiode van ze ven jaar - EG-invoerrechten blij ven betalen. De twaalf bij de VBN aangeslo ten veilingen, waaronder Flora in Rijnsburg en EMM in Roelofa- rendsveen, behaalden in 1985 een omzet van 3,3 miljard gulden, ne gen procent meer in vergelijking met 1984. Het bloemisterij-areaal was 4275 hectare groot volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De export van bloe- misterijprodukten steeg in '85 met veertien procent tot een waarde van 3,6 miljard gulden. In de eerste negen weken van 1986 is de export van snijbloemen met acht procent gestegen in vergelijking met 1985. De export van potplanten steeg met bijna 24 procent. De verkoop van de Verenigde Dropfabrieken (VDF) aan de CSM (Centrale Suiker Maatschappij) le vert de 522 huidige werknemers en hun gepensioneerde of arbeidson geschikte oud-collega's van de Red-Bandfabrieken in Roosendaal en het Belgische Turnhout en van Venco in Naarden een onverwacht leuk "snoepcentje" op. Iedereen die minimaal zeven maanden bij de VDF werkt, krijgt van zijn baas minimaal een extra bruto maand salaris als afscheidscadeau. ROTTERDAM (ANP) - Deli, de in 1869 opgerichte cultuurmaat schappij, gaat over in Amerikaanse handen. Verwacht wordt althans dat bij de aandeelhouders vrijdag tijdens hun vergadering de nuchte re koopmansgeest het zal winnen van historisch sentiment en dat zij instemmen met een bod van 192 gulden per aandeel. Universal Leaf, met een omzet van 1,1 mil joen dollar per jaar 's werelds grootste tabakshandel, ziet brood in het bedrijf en heeft de continuï teit van Deli met in ons land een kleine duizend werknemers veilig gesteld. President-directeur mr. J. Hes sels wees gisteren niet zonder trots een toelichtende passage aan in de dikke Van Dale: "De Deli-Maat- schappij maakt mooie dividen den". Ondanks de moeite die de sa menstellers van dit woordenboek zich getroosten om bij de tijd te blijven: deze uitspraak klopt niet meer. In 1985 leed Deli verlies en de oorzaken daarvan noopten tot een bezinning op de toekomst. De 43-jarige Hessels, die vorig jaar na een loopbaan bij Akzo aan het hoofd werd geplaatst van de Deli-Maatschappij met in totaal meer dan 5.000 werknemers, sprak tegen te zijn binnengehaald met de opdracht deze wereldomspannen de onderneming te verkopen. In augustus vorig jaar tekenden zich onverwacht grote verhezen af. Sindsdien werd gezocht naar mo gelijkheden om de vermogensver houdingen te verbeteren en ver liesgevende delen, maar ook een enkele vreemde eend in de Deli- bijt, af te stoten. In november dacht de directie in een samengaan met Universal Leaf, waarmee zij al meer dan twintig jaar wordt sa menwerkt, de beste oplossing te hebben gevonden. De werkzaamheden van Deli om vatten handel in produkten als thee, rubber en soja, maar ook han delen in en verwerken van tabak tot halffabrikaat voor de industrie alsmede de handel in hout en het verwerken daarvan tot produkten voor de bouw-industrie. De oor zaak van de verhezen lag vooral in het hout, terwijl ook de tabak Deli voor problemen stelde. Besloten werd in het Verre Oos ten het bedrijf AEC, dat vooral doet in Maleisisch hout, te verko pen aan de bedrijfsleiding daar om een einde te maken aan de verlie zen. Bovendien bleek het in de Verenigde Staten gevestigde be drijf Canadian Millwork, dat zes jaar geleden een nieuwe fabriek in gebruik nam, een regelrechte strop. In eigen land werd houthandel Jongeneel, met achttien regionale vestigingen, ingekrompen onder druk van de vermindering van bouwactiviteit; dit onderdeel van Deli kwam vorig jaar uit de rode cijfers. In het Brabantse Dongen werd Bald, een goed lopend bedrijf met negentig werknemers dat aan- rechtbladen maakt maar niet goed past binnen Deli, verkocht aan de directie. Dit alles houdt in dat Universal Leaf een bedrijf koopt dat is ont daan van zwakke plekken en dat bovendien het eigen vermogen heeft versterkt door onderdelen af te stoten. Verdere verkopen van ondernemingsdelen van Deli lig gen volgens Hessels niet in het ver schiet. ZAANDAM (ANP) - Ahold (Albert Heyn, Miro en Etos) verwacht dit jaar zowel in Nederland als in de VS een hogere omzet en meer winst, al kan de daling van de dol larkoers roet in het (Amerikaanse) eten gooien. Hoewel het zwaarte punt bij Ahold nog steeds in Ne derland ligt, is de VS erg belang rijk. Het concern heeft hier de laat ste jaren sterker de wind meege- had dan aan deze kant van de oce aan, mede dankzij de hoge dollar koers.. Dit zei directeur A. Heijn bij de presentatie van het jaarverslag. De totale guldenomzet van Ahold ging vorig jaar met een miljard omhoog tot ruim 12,1 miljard gulden Het nettoresultaat ging van 109 naar 122 miljoen gulden. Op iedere gul den van de consument werd dus iets meer dan een cent 'schoon' verdiend (in 1984 iets minder dan een cent). In de kruideniersmarkt heeft Ahold nu een aandeel van 23,2 pro cent tegen vijf jaar geleden 18,5 procent, wat vooral is veroorzaakt door een scherpe prijspolitiek. Al- bert Heyn blijft verreweg de groot ste van Nederland met 426 vesti gingen. Dc omzet lag vorig jaar met 5,1 miljard gulden 7,6 procent ho ger dan in 1984. Daarnaast werd aan franchisehouders nog eens 330 miljoen gulden (was 250 miljoen) op basis van winkelprijzen gele verd. Ook de andere Nederlandse win kelketens als Alberto (slijterijen) en Etos (drogisterijen) ontwikkel den zich goed, hoewel de koop kracht nauwelijks toenam en de concurrentie scherp bleef. Bij Miro bleef het verlies en hier werd naar een andere formule overgestapt, waarbij Ahold alleen levensmidde len en sterke drank in eigen beheer hield. Bij de AC-Restaurants ging het een stuk beter en in 1986 wordt een positief resultaat verwacht. Met de verkoop van de Spaanse winkelketen CadaDia aan een Brit se groep heeft Ahold in het buiten land nu alleen activiteiten in de VS over. Er is meer dan 546 miljoen gulden in kas voor overnemingen, waarbij Ahold allereerst wordt ge dacht aan een derde vestiging in de VS, naast de bestaande Bi-Lo- en Giant Food-ketens. Bij Ahold werkten vorig jaar ruim 30.000 mensen, van wie bijna 20000 in Nederland. AMSTERDAM (ANP) - De verhoging van het dividend en de aandelensplit- sing door Gist-brocades zijn woensdag op de Amsterdamse effectenbeurs gun stig ontvangen. De koers van het Gist- aandeel was aan het eind van de och tend f 15 hoger op f 298.50. De obligatie- markt lag er eveneens zeer vast bij met winsten tot 0.8 punt Enkele obligaties noteerden evenwel iets lager. Voor hhet overige bleef de beurs re delijk liggen maar zat de opnieuw la gere dollar flink tegen. Toch noteerden de meeste Internationale aandelen aan het eind van de ochtend iets hoger. Ko ninklijke Olie stond op f 191,20 op een winst van f 1,20 en ook Unilever, Phi lips en KLM behaalden bescheiden winsten. Akzo en Hoogovens noteer den fractloneel lager. Bij de banken was ABN, die dinsdag het jaarverslag publiceerde, fors lager. Aan het einde van de ochtend werd voor dit aandeel f 583 betaald, bijna een tientje onder het slot van dinsdag De overige bankaandelen deden niets. De verzekeraars liepen lichte verliezen op. De koers van Ahold reageerde vrij wel niet op de mededeling tijdens de presentatie van het jaarverslag dat het moeilijk zal zijn de winst per aandeel te handhaven. Er ging f 0,20 af wat de prijs van het aandeel op f83.80 bracht. Heineken, die in dé middag het jaarverslag naar buiten zou breng, ging f2,60 achteruit naar f234.70. We»- sanen voegde aan de winst van deze week nog f 3,50 toe op f 206.50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9