Top gaat voor de zomer toch door Peres in lastig parket Nieuw bewijs JWC tegenWaldheim Kernproef uitgesteld Spanningen VS-Libië lopen op Autobom ontploft in Libanon: tien doden Groot alarm in Italië na iigementen uit Libanon dreige Clint Eastwood burgemeester WOENSDAG 9 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 'Goed gesprek' Reagan met Russische ambassadeur WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gor- batsjov zullen nog voor augustus in de Verenigde Staten hun tweede topconferentie houden. Beide partijen zijn het er over eens dat die 'betekenisvolle, tastbare resultaten' moet opleveren. Minister Shultz (buitenlandse zaken) en zijn Russische tegenvoeter Sje- vardnadze komen half mei in Washington bij elkaar om de voorbereiding op hoog niveau te beginnen. Dit is de uitkomst van langdurig overleg op het Witte Huis tussen Reagan en de scheidende Russi sche ambassadeur Dobrynin, die een brief van Gorbatsjov bij zich had waarvan de inhoud niet be kend is gemaakt. Dobrynin wordt door Henk Kolb in Moskou (als secretaris van het Centrale Comité belast met buiten landse zaken) een van Gorbatsjovs voornaamste adviseurs. Zijn ont moeting met Reagan wordt dan ook als een mini-top bestempeld, die tot grote opluchting van de Amerikanen succesvol is verlopen. De Nederlands minister Van den Broek heeft in een gesprek met Shultz gevraagd op de top afzon derlijk over de Europese kernwa pens voor de middenafstand te praten. De Verenigde Staten staan daar, zei hij na afloop, niet afwij zend tegenover. Reagan en Dobrynin hebben hebben 75 minuten met elkaar ge sproken en dat was een uur langer dan oorspronkelijk voor het forme le afscheid van de Rus, die 24 jaar in Washington ambassadeur is ge weest, was uitgetrokken. Volgens Shultz spreekt het feit van de aan zienlijke verlenging 'al boekdelen.' De Amerikaanse bewindsman zei dat hij met Sjevardnadze de topconferentie zal bespreken "en LAS VEGAS (UPI/ANP) - De Amerikaanse kernproef die gisteren zou worden gehouden is niet doorgegaan. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van energie verklaarde dat de proef in de Nevada- woestijn vanwege slecht weer en om technische redenen is uitgesteld. De milieu-organisatie Greenpeace stelt echter dat hewt weer met de afgelasting niets te maken had en eist een belangrijke overwinning op. Direct nadat gisteren in het testgebied zes leden van Greenpeace waren gearresteerd, zijn drie andere actievoerders van deze milieu-organisatie naar de Nevada-woestijn vertrokken. Greenpeace wil door in de buurt te blijven voorkomen dat de proef wordt uitgevoerd. de condities, de atmosfeer, die daarmee gepaard moeten gaan". Hij haastte zich duidelijk te maken dat 'condities' moet worden gele zen als 'omstandigheden' en niet als 'voorwaarden', omdat Dobry nin zeer nadrukkelijk had gezegd: "Wij stellen geen voorwaarden vooraf, dat is een verkeerde uit leg". Shultz verklaarde: "Wij beschou wen de ontmoeting van beide kan ten als een duidelijk bevredigende gedachtenwisseling. De ontmoe ting met ambassadeur Dobrynin was zeer substantieel constructief en heeft dacht ik de zaken vooruit geholpen". Volgens Shultz zijn de zomermaanden voor augustus nog steeds de meest geschikte voor de Amerikaanse regering, maar hij voegde eraan toe dat niets is uitge sloten. Minister Van den Broek zei na zijn bezoek aan Shultz dat ook op het terrein van de kernproeven in de onderhandelingen tussen de su permachten vooruitgang kan wor den geboekt. Nederland zal blijven aandringen op een totaal verbod ervan, maar met goede verificatie mogelijkheden. Proeven met kern wapens zijn nodig zolang die wa pens bestaan maar, aldus Van den Broek, misschien kan het aantal en de kwaliteit ervan worden terugge drongen. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse blanke minderheidsrege ring heeft alle rassenbeperkingen voor hotels, restaurants en andere horeca-gelegenheden en vermaak- centra geschrapt. Aldus blijkt uit een publicatie in de regeringskrant van vorige week. Aan het officiële schrappen van de zogenaamde 'kleine apartheid' in de horeca was evenwel geen ruchtbaarheid gege ven. Vandaar dat de Zuidafrikaan- se media er pas gisteren over be richtten. door Ruud de Wit Tot op de dag van vandaag kon- den mensen van verschillende ras sen elkaar slechts in de door de re gering erkende 'internationale' ho tels en restaurants ontmoeten, hoe wel in de grote steden vele uitba ters er ook zonder die toestemming geen probleem van maakten als le den van verschillende rassen hun gelegenheden betraden. De enige wettelijke mogelijkheid die blanke horecahouders nu nog hebben om bijvoorbeeld zwarte mensen te we ren is gebruik te maken van een 'besloten' vergunning. Zuidafrikaanse horeca wordt nu 'gekleurd' Zoals zovele maatregelen de af gelopen jaren, die de voorheen strikte apartheidswetten ongedaan maakten of afzwakten, liggen er ook nu economische motieven ten grondslag aan de afschaffing van de wettelyke apartheid in de hore ca. Door de toegenomen interna tionale druk op Zuid-Afrika, de on lusten en de vorig jaar afgekondig de en inmiddels weer ingetrokken noodtoestand, heeft het toerisme een ernstige klap gekregen. Met de afschaffing van de apart heid in de horeca wil de regering waarschijnlijk haar image in het buitenland verbeteren. Het aantal toeristen zou het afgelopen jaren met tachtig procent zijn gedaald. Om verder het binnenlandse toe risme te stimuleren en aldus de ho reca weer uit het slop te krijgen, zal in juni een miljoenen kostende re clamecampagne van start gaan, die onder meer zal bestaan uit het ver spreiden van wervende folders on der 400.000 Zuidafrikaanse gezin- De nu bekend geworden afschaf fing van de apartheid in de horeca zou volgens bronnen in de rege- ringsstad Kaapstad deel uitmaken van een breder pakket van maatre gelen, die de regering-Botha nog volgende week zal afkondigen. Eerder was al bekend geworden dat op 1 juli aanstaande de gehate pasjeswetten zullen worden inge trokken. Desondanks is er in de onlustsi tuatie in het land nog altijd geen lichtpunt te signaleren. De politie vuurde bij Durban kogels af op een menigte zwarte jongeren, die zich voor een middelbare school had den verzameld. Minstens één meis je werd hierbij gedood. Ook op twee andere plaatsen waren er weer twee doden betreuren. En in zeker drie gebieden, te weten Port Elizabeth, Kagiso bij Krugersdorp, en rond Pretoria is een nieuwe massale boycot van blanke win kels door de inwoners van de zwar te woonwijken met groot succes zijn derde dag ingegaan. Bestorming hindoe-tempel AMRITSAR (AP) - In de Indiase deelstaat Punjab zijn gisteren vijf mensen vermoord vermoedelijk door extremistische Sikhs, terwijl de politie een hindoeïstische tem pel bestormde en meer dan 200 hindoeïstische radicalen arresteer de na een bloedig treffen waarbij 85 mensen gewond raakten. In twee dagen zijn zo'n 400 mili tante Sikhs in preventieve hechte nis genomen om te voorkomen dat onlusten uitbreken bij het zondag te houden Baisakhi-festival ter ere van de Sikh-strijd. De bestorming van de hindoeï stische tempel in Ludhiana was de eerste grote actie tegen een hin doeïstisch heiligdom om verdere escalatie te voorkomen van de godsdienstonlusten en het toene mend fanatisme van de hindoes in Puiyab, waar voornamelijk Sikhs wonen. Deze maand zijn al 25 men sen om het leven gekomen en in 10 plaatsen gold gisteren een uit gaansverbod. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren met de Russische ambassadeur Dobrynin ook gesproken over de toenemende wrijving tussen de VS en Libië. De VS beschikken vol gens woordvoerder v3n het Witte Huis Speakes over een grote hoe veelheid inlichtingen ten aanzien van de Libische rol bij de aansla gen op een TWA-vliegtuig en een nachtclub in West-Berlijn, maar willen die nog niet openbaar ma ken. door Henk Kolb Speakes wilde ook geen bevesti ging geven van berichten dat de Amerikanen boodschappen van en naar Libische vestigingen in onder meer de DDR hadden onder schept, die Gaddafi's bemoeienis met de aanslagen bevestigen. Vol gens andere berichten wordt de ontploffing in West-Berlijn in ver band gebracht met een Libische Buitenland kort Chili De rooms-katholieke bisschoppen in Chili hebben voor het eerst op geroepen tot een herziening van de uit 1980 stammende Chileense grondwet, die generaal Augusto Pinochet de mogelijkheid biedt om tot 1989 aan de macht te blij ven. Gebeurt dat niet dan zal het politieke geweld in Chili blijven toenemen, zo zeggen ze. Libië/VS De Libische marine heeft twee weken geleden bij de botsingen met de Amerikaanse Zesde Vloot in de Golf van Sirte 56 man verlo ren. Dit heeft het Egyptische dag blad al-Shaab gemeld. Complot Aquino De politie van de Filippijnen on dervraagt een man, die beweert vo rige maand door een generaal te zijn ingehuurd om de Filippijnse president mevrouw Corazon Aqui no te vermoorden. Golfoorlog De twaalf lidstaten van de Euro pese Gemeenschap zijn „ernstig bezorgd" over het inzetten door Irak van chemische wapens in hun oorlog tegen Iran en vinden dat er het gebruik ervan via een verdrag moet worden verboden. Moskou/alcohol Sowjet-leider Gorbatsjov heeft verklaard dat de alcoholproduktie in het land met bijna de helft is ver minderd door zijn campagne tot bestrijding van dronkenschap, maar. zo voegde hij toe, het is niet de bedoeling van de regering om het land droog te leggen. Rellen Egypte Slechte huisvesting en mishan deling van dienstplichtigen door officieren waren de oorzaken van de politierellen die in februari in Egypte uitbraken. Dat is de con clusie van het onderzoek dat een regeringscommissie heeft uitge voerd naar de rellen. Tegengespro ken wordt dat er sprake was van invloed uit het buitenland of van oppositiegroepen. diplomaat in het oostelijk deel van Amerikaanse vergeldingsacties, de stad, nog niet over welke doelen De Amerikaanse minister Meese zullen worden aangevallen (justitie) legde in een rede voor een moment waarop dat zou i joodse groepering, verband tussen gebeuren, de Sowjet-Unie en Libisch terroris- Ondanks een opdracht van het Ook gesprek tussen Witte Huis zijn opmerkingen ten Shultz en de Nederlandse minister BEIROET (RtrJDPA) - Bij het ont ploffen van een zware autobom in de christelijke Libanese haven plaats Jounieh zijn gisteren 10 per sonen om het leven gekomen en 110 mensen gewond. Dat heeft de Libanese politie bekendgemaakt. De autobom richtte enorme schade aan in het centrum van Jounieh, dat ongeveer 20 kilometer ten noorden van Beiroet ligt. Bank gebouwen, winkels en naar schat ting 100 auto's werden vernield. De met explosieven volgepakte auto bevond zich niet ver van een kan toor van de christelijke Falangisti- sche partij. Niemand heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid op geëist, maar de christelijke radio zender „Stem van Libanon" gaf Syrië de schuld van de aanslag. Sinds januari van dit jaar zijn al minstens 50 personen om het leven gekomen bij bomaanslagen in het christelijke deel van Beiroet. In de door Israël ingestelde vei ligheidszone in Zuid-Libanon bracht een chauffeur zijn auto tot ontploffing. Bij deze zelfmoordac tie kwam de chauffeur om het le ven en werden zes Libanezen ge wond. De chauffeur bracht zijn wa gen tot ontploffing bij een contro lepost van de pro-Israëlische mili tie in de buurt van de plaats Has- baya. Onder de gewonden zijn drie militieleden. aanzien van Libië te matigen, buitenlandse zaken Hans van Meese dat het voor de regering een dei? Br°ek is de strijd tegen het ter- zaak van de hoogste prioriteit is ronsme ter sprake geweest. Van om achter degenen aan te gaan die Amerikaanse kant is geen recht- feite de terroristen-organisaties streeks beroep op Nederland ge daan om de Libische vertegen woordiging in Den Haag te sluiten. Maar zei Van den Broek, als de n ontvlucht met zijn kinderen de plaats waar de bom ontplofte. (foto: AP) Pierre Cardin kleedt Russen MOSKOU (AFP) - De Franse mode-ontwerper Pierre Cardin gaat kleding fabriceren in 32 fabrieken in de Sowjet-Unie. Hij opent ook twee kleine winkels en een grote in Moskou om zijn produk- ten in de Sowjet-hoofdstad te verkopen. De kleine winkels komen in de enige voetgangersstraat die Moskou rijk is, in het centrum, maar in het oude Olympische dorp komt een winkel met een ver koopoppervlakte van 20.000 vierkante meter. De stoffen zullen van Sowjet-makelij zijn, maar door Cardin worden uitgezocht. De verkoop moet in 1987 beginnen en zal zich in het eerste jaar beperken tot 94 modellen voor dames zowel als heren, costuums, japonnen, regenjassen, avondjaponnen en mantels. De kleding zal het merk dragen „Pierre Cardin Parijs-Moskou". controleren en ervoor betalen hun handlangers op pad te sturen. Meese: „Wij weten welke de ter roristenorganisaties zijn en andere Amerikanen duidelijk bewijs heb ben, zullen de Europese landen op moeten bezien wat zij doen. LONDEN (Rtr./UPI/DPAI - Het regeringen weten welke het zijn. W(j weten dat de Russen, met an- hun Cubaanse^en^Libische ge* wa\ dé Ëïïo^se Gem^nSon met nieuwe documenten gekomen ^^Ü?d™,dc_waPen,si Uain',nB en derneemt. Ook al bestaan er tussen Van den Broek heeft toegelicht Europa en de VS duidelijk van Waldheim tijdens de Tweede schillen van me^g over de maaL SSïï'vf de Het Pentagon zou vijf militaire regelen die tegen Libië moeten V installaties in Libië hebben aange- worden genomen, dan nog is het la"d naar concentraüekampen merkt als mogelijke doelwitten, mogelijk om samen te werken en T DJj c Reagan zou het met zijn top-advi- de wederzijdse maatregelen op el- Z^a,?i J'ï eens zijn geworden kaar af te stemmen. ROME - De veiligheidsdiensten en rijs, die twee doden en 28 gewon de politie van Italië zijn in groot den eiste. alarm na de dreigementen uit Bei roet dat „van nu af de straten van Italië en de Italiaanse burgers zul len worden getroffen, als onze ei sen niet worden ingewilligd door de onmiddellijke vrijlating van on ze kameraden Josephine Abdo en Abdulla Mansuri". dat de documenten, verkre gen uit Amerikaanse archieven, bewezen dat Waldheim niet alleen op de hoogte was van de deportatie in 1944 van 12.000 Joden uit Thes saloniki, maar ook dat hij officier was van een eenheid die betrokken was bij de organisatie ervan. Wald heim, die tien jaar lang secretaris generaal van de Verenigde Naties was en nu kandidaat is voor de pre sidentsverkiezingen op 4 mei in Oostenrijk, ontkent elke mede plichtigheid aan oorlogsmisdaden De Italiaanse autoriteiten nemen de dreiging zeer ernstig. Na een spoedvergadering van minister van binnenlandse zaken Scalfaro en premier Craxi met de chefs van de veiligheidsdiensten werd beslo ten alle diplomatieke gebouwen in Italië onder versterkte bewaking te stellen, de controle aan de grens overgangen en op de vliegvelden te verscherpen en alle gevangenissen waarin zich arabische gedetineer- TEL AVIV - De Arbeiderspartij en den bevinden met gewapende pa- het rechtse Likoedblok in Israël trouilles te omgeven. Verder zijn voeren een psychologische oor Mansuri werd in augustus 1984 de veiligheidsmaatregelen rondom logsvoering met als inzet al dan SSl gr®n,s aangehoudenmetj aUe militaire bases, vooral die waar „iet de val van het nationale kabi- kilo springstof. In juni 1985 werd ook Amerikaanse troepen zijn ge- net. Pas tijdens de wekelijkse mi- hy samen met Abdel wegens terro- legerd, sterk uitgebreid. nisterraad van komende zondag Tenslotte zoekt de binnenlandse zal blijken of premier Peres zijn veiligheidsdienst naar mogelijke voornemen zal doorzetten de Li- en houdt vol dat hij niets heeft ge weten van de deportaties. Hij zou slechts als tolk op de Balkan ge diend hebben. Singer toonde een internationale Joodse conventie in Londen een als geheim geclassificeerd Duits document van 15 juli 1944 waarin instructies staan voor de eenheid lc van de generale staf van leger groep E, Waldheims sectie, met be trekking tot de deportatie van Jo den uit Griekenland. Singer zei dat Waldheim hierin staat als één van de vier officieren. De eenheid stond onder het bevel van generaal Alexander Lohr die in 1943 belast was met de deportatie van 43.000 Joden uit Thessaloniki naar Auschwitz, waar zij werden uitge moord. „Als Waldheim zou hebben bekend en zich zou hebben veront schuldigd voor zijn daden, zouden we hem kunnen vergeven omdat we dan hadden geweten dat hij een slijmbal, een oplichter en een leu genaar is. Nu weten we dat hij een Nazi is zonder enig berouw", aldus Singer. maal geen aanleiding" voor zou zijn. Toen bekend werd dat Israël inzage wilde, stemde Waldheim toe, aldus Gratz. Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft gisteren gezegd dat hij met Hij deelde verder mee dat 90 v„„ Amerikaanse senatoren e.nd deze de Veren.gde Naties, Jav.er Perez week een oproep aanpresident de Cuallar, een onderhoud zal heb- Reagan zullen ondertekenen Waldheim de toegang tot de Ver enigde Staten te ontzeggen. Drie honderd Congresleden zouden de oproep al ondertekend hebben. Zowel Oostenrijk als Israël heb- ^cömm^w^ömhoVden ben over de beschuldigingen i het adres van diens voorganger, Waldheim. Wiesenthal, de oprich ter van het Joodse Documentatie centrum in Wenen, zei dat hij zich ben toestemming gekregen dossier over Waldheim in de ar chieven van de VN-commissie voor oorlogsmisdaden in te zien. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Leopold Gratz, zei gisteren dat Waldheim er aan vankelijk tegen was dat Oostenrijk daarom zou vragen omdat er „hele- over de affaire-Waldheim tot zijn gesprek met Perez de Cuellar, dat vandaag zal plaats hebben. Wiesenthal verblijft in de Ameri kaanse plaats Edison tijdens een rondreis om fondsen te vei door Hein ten Kortenaar Moda'i uit zijn functie te ontheffen. Niettemin zullen tot begin volgen de week beschuldigingen en com promissen afwisselend de revue passeren. ristische activiteiten veroordeeld tot resp. 15 en 16 jaar gevangenis straf en op 10 maart jl^ werd dit arabische terroristen op Italiaans koed-minister grondgebied, maar ook naar de res- da'i te ontslaan binnenlandse terreurgroe- hoger beroep bevestigd. De boodschap uit Beiroet is af- groep de pen als de Rode Brigades. Er be- komstig o verdediging van arabische politie- staan namelijk gegronde vermoe- dOOr ke gevangenen in Europa' en werd dens over internationale contacten To.. in de Libanese hoofdstad afgele- van Rode Brigades, Action Directe 1 dCO verd bij het Italiaanse persagent- en Rote Armee Fraktion met orga- schap ANSA. Dezelfde groep eiste nisaties als de 'Libanese Gewapen- onlangs de verantwoordelijkheid op voor de bomaanslag van 20 I maart op de Champs Elysées in Pa- behoren de Revolutionaire Fracties' (FARL), waartoe Abdel en Mansuri CARMEL (Rtr./UPI) - Clint Eastwood is gisteren gekozen tot bur gemeester van het badplaatsje Carmel in Californië. De acteur be haalde 2.116 stemmen, waarmee hij de zittende burgemeester ruimschoots versloeg. De 61-jarige Charlotte Townsend moest ge noegen nemen met 799 stemmen. Gedurende een campagne van twee maanden had de 55-jarige acteur, die vooral bekend is om rollen waarin hij met gretigheid het geweer hanteert, veel publiciteit getrokken. De opkomst lag op 73 procent, wat als een record geldt. Van de kiezers die hun stem uitbrachten, deed 72 procent dat op Eastwood. Van zijn nieuwe baan zal Eastwood overigens niet rijk worden. Het burgemeesterschap kent slechts een symbolisch salaris van 200 dollar per maand; nauwelijks een fooi voor iemand die in de studio's van Hollywood vele tientallen miljoen dollars verdiend heeft. Veel auto's waren de laatste weken getooid met stickers met erop de leus „Clint als burgemeester". Ook liepen veel mensen in t-shirts met erop de aansporing „Eastwood is dé burgemeester". In de aanloop naar de verkiezingen gaf de zittende burgemees ter nogal af op haar bekende en kennelijk populaire rivaal: „Hij zegt dat hij hier al 14 jaar woont. Maar toen wij de afgelopen jaren een toekomstplan voor Carmel opstelden, heb ik niets van hem gemerkt", aldus de vroegere bibliotheekhoudster. (foto ap> Afgelopen maandag brak de ka binetscrisis uit over scherpe, welis waar zakelijke, en beledigende uit- financiën Mo- latingen van Moda'i in krantenin terviews aan het adres van de pre- mier. De minister verweet Peres dat hij over de rug van de belas tingbetaler tot de machtige vak bond Histadroet behorende faillie- te bedrijven met overheidsteun wil Op de gisteravond geopende «=dden, tentdjl de begroting daar- conventie van de Arbeiderspartij ft" ru,mte laa^ Bc- in Jeruzalem herhaalde de premier be t,"ldl'!m fn b"u" dathp geen andere keus heeft dan persoon van de premier. Zo hekel- de hij hem als iemand die geen ver stand heeft van economie en maar al te graag buitenlandse snoeprei- zen maakt. Voor Peres was daarmee de maat vol, vooral omdat Moda'i er blijk van had gegeven de honderden miljoenen guldens voor de red dingsoperatie van het socialisti sche bedrijfsleven niet beschik baar te stellen. Moda'i kon opkras sen. Sjamir weigerde al bij voorbaat daarmee akkoord te gaan en dreig de dat met het ontslag van Moda'i alle Likoed-ministers zullen op stappen. Het is duidelijk dat de crisis twee kanten heeft: een economische en een politieke. Peres denkt econo mische groei te bereiken met over heidsteun; Moda'i daarentegen ziet pas licht aan het het eind van de tunnel na met grote werkloosheid gepaard gaande, forse bezuinin- gen. Het politieke aspect van de crisis is dat de socialisten, inclusief voor man Peres, er steeds minder voor voelen volgens afspraak met de Li- koed het premierschap in oktober aan Sjamir over te dragen. Het pro bleem is echter hoe de Likoed kan worden 'geloosd', zonder dat de ge loofwaardigheid van de Arbeiders partij, en in het bijzonder die van Sjimon Peres, bij het electoraat een forse deuk oploopt. Of heter gezegd: hoe kan met de Likoed worden gebroken zonder daarvan de schuld te krijgen. Want ook in de Israëlische politiek geldt: wie breekt, betaalt. Dissidenten Spijt Ogenschijnlijk lijkt het er op dat Peres spijt heeft de zaak zo hoog te hebben opgenomen. Maandag avond nam hij al een beetjes gas terug. Het ontslag van Moda'i zou alleen betrekking hebben op diens functie als minister van financien. Als bewindsman zonder porte feuille zou hij in het kabinet ge handhaafd kunnen worden. Maai de Likoed-leider en vice-premier Daar komt nog bij dat Peres de hete adem in de nek voelt van de 'dissidenten' in zijn partij, onder wie de meeste ministers, die de wisseling van de wacht in oktober onder geen beding willen laten doorgaan. Op de partijconventie in Jeruzalem bleek overduidelijk dat dit thema de komende dagen cen traal zal staan. Zonder de crisis zou Peres met slim vernuft hebben moeten laveren tussen de voor- en tegenstanders van de rotatie. Hu- zelf wil z(jn populariteit onder het volk niet verspelen door zich een dictaat van de partij te laten opleg gen de overeenkomst met Sjamir te schrappen. Hoewel politieke waarnemers in Jeruzalem nog geen sluitende ver klaring hebben voor het wellicht impulsieve handelen van Peres, de voorspelbare turbulente conventie van de socialisten kan een motief voor de premier zijn geweest poli tiek slecht uitkomende moties van het congres met een kabinetscrisis al op voorhand te pareren. Nu kan hij, zonder direct aan een breuk met de Likoed te refereren, de con ventie voorhouden dat zijn plan Moda'i te ontslaan, nog recht over eind staat. En of dat zal leiden tot een val van het kabinet - en daar mee een geruisloze liquidatie van de rotatie - zal afhangen van de Li koed, zo zal een sluwe Peres met een politiek 'zuiver' geweten de op positie in zijn partij gerust kunnen stellen. Of dat allemaal zo zal werken, is op zijn minst twijfelach tig. Aan de actie van Peres kleeft zeker één duidelijk nadeel: de rond cider Sjamir verdeelde Likoed. maakt dezer dagen weereen eensg- zinde indruk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7