spian wekt onvrede op 'Leed is niet te beschrijven' 'Werkgelegenheid vóór loonsverhoging' CDA en WD positief Van Zon 3 juni voor rechter in ABP-zaak Specialisten en WVC sluiten salarisakkoord 'eil WOENSDAG 9 APRIL 1986 DEN HAAG (GPD) - Werkgevers- en werknemersorganisaties hebben ontevreden gerea geerd op de bezuinigingsmaatregelen die het kabinet volgend jaar wil invoeren om de tegenvallende aardgasopbrengsten op te vangen. De FNV vindt niet alleen de omvang van de bezuinigingen, negen miljard gulden, te fors, maar hekelt ook de manier waarop ze worden doorgevoerd. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) zegt dat het kabinet een verkeerde richting is ingeslagen met de lastenverzwaring voor zowel bedrijfsleven als burgers. De regeringspartijen CDA en WD hebben met instemming op de voorgestelde bezuinigingen gereageerd. De FNV meent dat vooral de ver hoging van het lage btw-tarief van 5 naar 6 procent erg nadelig kan uitpakken voor de burgers. De eer ste levensbehoeften zullen duur der worden en daar worden vol gens de vakcentrale juist de lager betaalden de dupe van, terwijl zij juist zoveel mogelijk zouden moe ten worden ontzien. Ook de Consumentenbond wijst daar op. De bond wil dat er over deze maatregel spoedoverleg komt met minister Ruding (financiën) en staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken). De bond vreest dat door afrondingen naar boven de prijsstijging groter zal zijn dan nu wordt voorzien. Het kabinet be strijdt overigens dat de prijzen vol gend jaar zullen stijgen en meent zelfs dat ze omlaag zullen gaan. Het CNV vindt in tegenstelling tot de FNV een verhoging van de btw-tarieven (behalve het lage wordt ook het hoge tarief met een procent verhoogd) verdedigbaar. De christelijke vakbond zet wel vraagtekens bij de manier waarop het kabinet de verhogingen wil doorvoeren. Vooral het plan van het kabinet om bij herstel van de olieprijs alleen het hoge tarief op luxe artikelen te verlagen en het la ge tarief niet, is het CNV in het ver keerde keelgat geschoten. 'Verkeerde richting' Volgens het VNO staat de lasten verzwaring voor het bedrijfsleven van 1,8 miljard gulden gelijk aan het opvoeren van de vennoot schapsbelasting van 42 naar 50 pro cent. „We zijn niet terug bij af, maar voorbij af in de verkeerde richting", aldus voorzitter Van Le de. De werkgevers verenigd in het KNOV en het NCOV zeggen dat het midden- en kleinbedrijf extra zwaar wordt getroffen door de be zuinigingsmaatregelen. Verlaging van de voorraad- en vermogensaf trek heeft volgens het KNOV tot gevolg dat het midden- en kleinbe drijf jaarlijks 260 mihoen gulden meer aan belasting moet betalen. Daarnaast dreigt een lastenverzwa ring door de afschaffing van de ne gatieve aanslag in de investerings regeling van 500 miljoen gulden. Daar staat volgens het verbond door de daling van de energieprijs slechts een kostenvoordeel van 300 miljoen tegenover. Het KNOV voorspelt dat het hoge btw-tarief vooral een extra stimulans zal bete kenen voor het zwart-werken. PvdA De PvdA, de grootste oppositie partij, heeft eveneens grote bezwa ren tegen de voorgestelde btw-ver- hoging en constateert verder, dat het bezuinigingspakket een groot aantal 'onduidelijkheden' bevat. CDA en WD prijzen de 'moed en daadkracht' van het kabinet en noemen de maatregelen 'even wichtig'. De christen-democraten zijn er vooral tevreden over dat de koopkracht van de laagstbetaalden volgend jaar behouden blijft. De WD prijst het plan om de lasten verzwaring te schrappen als de olieprijs boven de zestig gulden per vat komt. De PvdA had liever een verho ging van de benzine- en dieselac- cijns gezien in plaats van de btw- verhoging. De PvdA is bang, dat de uitkeringsgerechtigden, ambtena ren en trendvolgers het kind van de rekening zullen worden, terwijl het bedrijfsleven nagenoeg buiten schot blijft. Wegens diefstal van goederen 14 arrestaties HAARLEM (ANP) - Minister Brinkman (WVC) kocht gisteren als eerste de nieuwe zomerpostzegels in het Teyler Museum in Haarlem, die daar te koop werden aangeboden door mevrouw Christoffels. De zo- merzegels van dit jaar worden uit gebracht in een serie van vier waarden en hebben als onderwerp antieke meetinstrumenten. De ze gels zijn vanaf vandaag te koop op postkantoren en via plaatselijke comités. Ontwerper van de zegels is Kees Nieuwenhuijzen uit Amster dam. (foto ANP) Tientallen minderjarigen in politiecel AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 40 minderjarigen zitten momenteel in voorlopige hechtenis vast op een politiebureau. Wegens plaatsge brek kunnen de jongeren niet naar een opvanginrichting, waar zy ei genlijk heen moeten. Een onwen selijke situatie waarin nog steeds niets is veranderd, sinds eind vorig jaar een aantal minderjarigen in politiebureaus naar huis werd ge stuurd toen het gebrek aan opvang in de publiciteit was gekomen. Dat bleek gisteren tijdens een kort geding bij de rechtbank in Amsterdam tijdens de behande ling van de zaak van een 17-jarige jongen die wegens beroving en po ging tot afpersing al twaalf dagen vastzit op het hoofdbureau van po litie. Zijn advocaat mr. Mul eiste dat de jongen wordt vrijgelaten of elders huisarrest krijgt opgelegd. Mul had drie partijen gedagvaard, omdat hem niet duidelijk is wie nu verantwoordelijk is in dit soort za ken: de kinderrechter, het Open baar Ministerie of de staat. De jon gen om wie het gaat is in die 12 da gen een keer gelucht en mocht een keer douchen, aldus Mul. DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging zal haar le den op 24 april voorstellen geen ac ties meer te voeren, nu er een ak koord is bereikt met het kabinet. De overeenkomst in dat de aange kondigde algemene tariefsverla ging met 98 miljoen gulden van ta fel is. In plaats daarvan leveren de (meest verdienende) specialisten via het degressiesysteemeen la gere honorering naarmate ze meer patiënten behandelen Dankzij dit systeem hoeven spe cialisten die weinig verdienen niet in te leveren, althans niet meer dan de ambtenaren waarmee ze wor den vergeleken. Het systeem heeft tot gevolg, dat specialisten een kor ting van 10.000 gulden krijgen op J de eerste 30.000 gulden die ze meer j verdienen dan 1,25 keer het norm- inkomen (180.000 gulden). Op het inkomen dat daar nog bovenuit I gaat wordt tweederde gekort. 1 Het compromis betekent niet dat I alle conflicten over de uitwerking "I van het in 1984 tussen LSV en re gering gesloten generaal akkoord van de baan zijn. Die conflicten i werden onder meer veroorzaakt -j doordat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) behalve de 165 mil- H joen die volgens het akkoord i moest worden ingeleverd (jaarlijks 55 miljoen in 1984, 1985 en 1986) i extra kortingen wilde. Daarom is afgesproken, dat een commissie van deskundigen gaat j onderzoeken door welke factoren aan de vraag- en aanbodkant (bij- i voorbeeld de opvang van aids-pa- tiënten en de vergrijzing) de om vang van de hulp wordt beïnvloed. Van der Reijden en de LSV waren het ook oneens over het aantal nieuwe specialisten dat inmiddels dankzij het akkoord uit 1984 - de bezuinigingen mochten worden gebruikt om nieuwe werkgelegen heid te scheppen - werk heeft ge kregen. In totaal zouden dat er (tot en met 1986) 500 moeten worden. Volgens de staatssecretaris waren het er begin dit jaar nog maar 60, volgens de LSV 220. Verder zijn kabinet en LSV het eens geworden over een functie- waarderingsonderzoek dat binnen zes maanden afgerond moet zijn. Vervolgens zal het kabinet binnen één maand en uiterlijk op 1 novem ber een besluit nemen over het de finitieve norminkomen voor de vrijgevestigde specialisten. Een woordvoerder van minister Deetman (onderwijs en weten schappen) deelde mee, dat de mi nister de academische ziekenhui zen en universiteiten gisteren heeft „universitaire" specialisten op schort. Dit in verband met de ge wenste samenhang tussen de inko mens van vrijgevestigde specialis ten en specialisten in academische ziekenhuizen. In die ziekenhuizen^ zijn de laatste weken al acties ge voerd tegen een „dreigende" func tiewaardering waarmee de specia listen daar het niet eens zijn. Als de ledenvergadering van de LSV het compromis aanvaardt, komt er een eind aan de actie die de specialisten al sinds 27 januari voeren. Hardnekkige stroomdief weer gepakt GRONINGEN (ANP) - De rijkspolitie in Groningen heeft voor de derde keer in een jaar een 50-jarige man uit Warfhui- zen aangehouden wegens het illegaal aftappen van elektrici teit. De man heeft bekent sinds januari van dit jaar via een ver lengsnoer stroom te hebben ge haald uit een woning naast hem, eigendom van een Duit ser. Om hoeveel stroom het gaat is niet bekend. In april vorig jaar werd de in woner van Warfhuizen twee keer aangehouden voor hetzelf de delict. By zyn eerste aan houding bleek de man al negen jaar lang stroom af te tappen zonder dat hij daarvoor betaal de. De schade werd toen ge schat op een ton. Tot twee maal toe plaatste het elektriciteitsbe drijf vervolgens een nieuwe meter, nadat de man opnieuw had geknoeid. Maar tevergeefs. MAASTRICHT (GPD) De rechtszaak over de beruchte ABP- affaire kan op dinsdag 3 juni begin nen. Zeker is nu dat een van de twee hoofdverdachten, de in Bel gië wonende ir. Jac. van Zon (67), dan voor de rechter zal verschij nen. De rechtbank in Maastricht ging gisteren, na urenlang beraad, akkoord met de aangepaste en uit gebreide dagvaarding tegen Van Zon, die fraude-officier mr. J. Lau- men op 21 maart had uitgebracht. De rechtbank wees de protesten van Van Zons advocaat mr. F. Duynstee af dat Laumen in de uit gebreide dagvaarding een groot aantal nieuwe zaken zou hebben opgevoerd en dat daarmee in strijd met het Wetboek van Strafrecht zou zijn gehandeld. De rechtbank stelde mr. Duyn stee op één punt in het gelijk. Tij dens de rechtszaak zal een brief, gedateerd op 19 mei 1983 en af komstig van de zaakvoerder van een BV van Van Zon op het Ka naaleiland Jersey, niet ter sprake mogen komen. In die brief wordt ZOUT (ANP) - De Nederlandse Hartstichting maakt zich bezorgd over de hoeveelheden zout in harti ge levensmiddelen^ Teveel zout werkt een hoge bloeddruk in de hand en vormt daarmee een risico factor voor het ontstaan van hart en vaatziekten. Worstfabrikanten verwerken per ons vleeswaar bij voorbeeld zo'n 3 gram zout. Dat moet omlaag naar 2,5 gram. aan beleggingsmaatschappij Lake Holding in Zeist aangedrongen op spoedige afhandeling van een transactie met winkelcentra, waar voor Van Zon een bemiddelings vergoeding zou krijgen. Onduidelijk is op dit moment nog of het de officier van justitie ook zal gelukken om op 3 juni ABP-directeur E. Masson voor de rechter te krijgen. Masson moet aanstaande vrijdag voor de rechter verschijnen. Dan zal officier van justitie mr. Laumen proberen een splitsing van de dagvaarding tegen Masson erdoor te krijgen. Mocht dat lukken dan zal Masson zich eerst moeten verantwoorden voor zijn aandeel in de transacties rond het Weena-centrum in Rotterdam. De behandeling van die zaak, waarvoor ook de Rotterdamse on- roerend-goedhandelaar Niels Hemmes moet terechtstaan, is voor 21 april voorzien. Mocht de rechtbank niet tot splitsing van de dagvaarding be sluiten, dan komt Masson op 3 juni voor de rechter, vooropgesteld dat Massons advocaat mr. Pfeil geen bezwaren zal oproepen om zo ge daan te krijgen dat de behandeling alsnog wordt uitgesteld. Mr. Pfeil heeft al beroep aangetekend tegen de beschuldiging, dat Masson bij de reddingsoperatie van de West- land-Utrecht Hypotheekbank twee huizen ver onder de werkelijke waarde gekregen zou hebben als smeergeld. Mr. W. de Vries sprak r gedaagde partijen van een noodsi tuatie. Er is onvoldoende plaats in de jeugdinrichtingen. Het is dan aan de kinderrechter te bepalen of een strafrechtelijk minderjarige in zo'n geval wordt vrijgelaten of - tot definitief besloten is over het voor arrest - wordt vastgehouden op een politiebureau. Mul is bij de kort ge ding-rechter aan het verkeerde adres, meende De Vries. Hij moet opnieuw naar de kinderrechter. De uitspraak is vandaag. De kin derrechter beslist morgen overi gens al over het definitieve voorar rest van de jongen. Gezien het plaatsgebrek in de inrichtingen, is de kans groot dat de jongen op dat moment in afwachting van zijn be rechting vrijkomt, aldus mr. de Vries. Ook om die reden vond hij het kort geding tamelijk overbo dig. Aquarius is van de baan WERKENDAM (ANP) - De plan- nen voor een studiedagencentrum in de Brabantse gemeente Werkendam gaan niet door. B en W van Werkendam hebben gisteren besloten geen voorstel te doen aan de gemeenteraad om het bestem mingsplan voor het te bouwen stu diedagencentrum Aquarius te ver anderen. De plannen van de Haag se bedrijfsadviseur J.A.M. Hen driks, die 78 miljoen gulden zou den kosten, zyn volgens een onder zoeksrapport alleen al financieel niet haalbaar. AMSTERDAM (ANP) - De recher che van de Amsterdamse politie heeft gisteren veertien mensen aan gehouden in verband met een reeks inbraken waarbij voor tonnen aan kleding, autoradio's en andere goe deren zijn gestolen. Dit heeft een woordvoerder van de politie mee gedeeld. In verband met klachten over diefstallen bij kledinggroothande- laren in het westelijk havengebied tijdens enkele weekeinden in maart begon de politie met een on derzoek, waarna gisterochtend tot actie werd overgegaan. In loodsen in Amsterdam-Noord, Wijde Wor- mer en Zuid-Oost Beemster werd voor 150.000 gulden aan gestolen kleding aangetroffen. Met vracht wagens vol heeft de politie de gesto len kleding weggehaald. Naar aan leiding van deze vondst werden twee Amsterdammers aangehou den op verdenking van heling. Het spoor leidde de politie verder naar woningen in Amsterdam- Noord, Kinkerstraat, Volendam en Beets, waar behalve kleding en au toradio's ook andere gestolen spul len werden gevonden. In verband daarmee werden nog eens twaalf helers, subhelers en dieven in de kraag gegrepen, aldus de politie woordvoerder. Op de foto toont een rechercheur een zg. shotgun, een gevaarlijk vuurwapen dat onder de gestolen goederen werd aangetroffen. (foto ANP) Cel geëist tegen radiotlierapeut na agressieve bestraling vrouwen ENSCHEDE (GPD) - Een 39-jange Enschedese radiotherapeut heeft in 1982 en '83 patiëntes met baar moederhalskanker zo agressief be straald, dat er voor een aantal van hen ernstige complicaties ontston den: bij negen vrouwen bleek na de behandeling een kunstmatige uitgang voor de blaas en/of de dar men noodzakelijk. „Het leed van de vrouwen is met geen pen te be schrijven", zei officier van justitie mr. A. Lunenborg gisteren bij de Almelose rechtbank, waar de ra diotherapeut zich moest verant woorden. „Hun leven is verwoest, sommigen willen dood". Zes van de negen gedupeerde vrouwen hebben bij het ziekenhuis Zieken zorg in Enschede, de werkgever van de radiotherapeut, een schade claim ingediend. Een van hen heeft inmiddels 50.000 gulden uitge keerd gekregen. Lunenborg eiste tegen de radio therapeut zes maanden cel voor waardelijk. Verder wil hij, dat de man voor de tijd van twee jaar uit elk medisch beroep wordt ontzet. Hij verweet de Enschedeër in hoge mate onzorgvuldig, onvoorzichtig, onoordeelkundig, ondeskundig en onveilig te hebben gehandeld. „Hij heeft in z'n eentje willen werken als een groot researchinstituut", al dus de aanklager. De radiotherapeut zei de behan delingen te hebben gegeven, „om dat ik die vanuit medisch oogpunt gezien goed achtte". Hij is nog steeds aan Ziekenzorg verbonden en doet daar volgens Lunenborg 'routinematig' zijn werk. Zijn aan zien in de medische wereld is zo ernstig geschaad en zijn carrière zodanig geknakt, dat hij zelfs niet meer naar congressen durft, zei de officier van justitie. De radiotherapeut werkt sinds begin 1978 in Ziekenzorg. Na de verhuizing van het oude naar het nieuwe onderkomen werd hij hoofd van de radiotherapie, de af deling die voornamelijk kankerpa tiënten behandelt door middel van bestraling. Hij introduceerde er de Selectron, een van de modernste beh'andelingsapparaten. Halverwege februari 1982 begon hij met de Selectron-methode; in juli-augutus 1983 constateerde hij bij zijn patiëntes de eerste compli caties. De officier van justitie ver weet hem gisteren, dat hij de direc tie daarvan pas in november op de hoogte stelde. De man had toen 37 vrouwen die kanker in de baar moeder hadden, bestraald. Van hen kwamen er 35 in de risicozone terecht; bij negen traden ernstige gevolgen op. Te grote dosis Het bleek, dat de radiotherapeut bij de bestraling een veel te hoog dosistempo had. Hij gaf meerma len een dosis die drie keer zo groot was als in Nederland gebruikelijk is. Ook duurde de bestraling veel te lang. HU deed bijvoorbeeld meer dan een gynaecoloog had ge vraagd. Het gevolg was, dat gezond weefsel kapot werd gemaakt. Volgens de Leidse getuige-des- kundige prof. Thomas is het 'op zich niet verwijtbaar' dat de man een hoog dosistempo gebruikte, 'ook al zou ik dat zo niet doen'. Funest is echter geweest, dat de Enschedeër de voorwaarden waar onder de therapie werd toegepast, heeft onderschat. Hij zou zijn be perkte ervaring hebben miskend en er ook geen rekening mee heb ben gehouden, dat er in Zieken zorg geen uitgebreid, geroutineerd team aanwezig was. In dat laatste geval kon er worden overlegd en had er eventueel kunnen worden geëxperimenteerd De raadsman van de radiothera peut, mr. Utermark, meende dat zyn cliënt geen grove schuld valt te verwijten. Volgens hem zal een ra diotherapeut voortdurend balance ren op de grens van het toelaatba re. De grenzen zijn niet bekend, ze kunnen van geval tot geval ver schillen. En de marges tussen de grenzen zijn gering. De uitspraak is dinsdag 15 april. no den HAAG (GPD) - Als de PvdA na de komende verkiezingen in het kabinet komt, hoeven de ambtena ren niet te rekenen op een algeme ne salarisverhoging om de tijdens dit kabinet opgelopen achterstand j in te halen. Wel zijn er mogelijkhe den voor het hier een daar recht trekken van echt scheefgegroeide verhoudingen tussen overheid en I bedrijfsleven. d De 'lijstduwer' van de PvdA, Wim Kok, laat er geen misverstand over bestaan dat de beschikbare ruimte de komende jaren in de eer- ste plaats moet worden besteed aan arbeidstijdverkorting en het scheppen van meer werkgelegen- heid en niet aan forse loonsverho gingen. door en Henri Kruithof en im Peter van Nuijsenburg Kok riskeert hiermee een aanva- en ring met de grootste vakbond voor op ambtenaren, de AbvaKabo. Het congres van deze bond sprak on- -i - langs tegen de wil van het bestuur de uit dat de in de afgelopen jaren op- de gelopen achterstand ten opzichte Jit van het bedrijfsleven in de komen- jn de vier jaar ingehaald moet wor- "g-1 den. Een claim die een slordige tien miljard gulden kan kosten. Wim Kok optimistisch over realisering arbeidstijdverkorting Het toekomstig PvdA-kamerlid neemt deze beslissing van het Ab- vaKabo-congres niet zo zwaar. "Ik kan die uitspraak wel begrijpen. Het is een reactie op vier jaar slecht werkgeversbeleid van de overheid. Uit de vergelijking van de arbeids voorwaarden met hun collega's in het bedrijfsleven blijkt dat ambte naren met een inkomen van meer dan dertigduizend gulden per jaar duidelijk slechter af zijn dan hun collega's in het bedrijfsleven. En dat is voor een groot deel het ge volg van een slecht kabinetsbeleid in de afgelopen jaren. Maar een al gemene loonsverhoging zit er niet "Een kabinet met de PvdA wil een heel andere verhouding tussen overheid en ambtenaren. Wij wil len uitgaan van gelijke behande ling en een paralelle inkomensont wikkeling voor overheid en be drijfsleven. De onderhandelingen tussen die twee moeten op basis van gelijkwaardigheid worden ge voerd. Dat zal een klimaatsverbete ring opleveren, waarbij met de ambtenarenbonden best te praten zal zyn over die eis". Werk delen Een PvdA-commissie, waarin behalve Kok ook Europarlementa riër d'Ancona en VARA-voorzitter Van Dam zaten, bracht deze week een rapport uit ('Werk delen'), waarin voorstellen worden gedaan voor een verdere arbeidstijdver korting tot 32 uur in 1990. Dit moet en kan worden bereikt met hand having van de koopkracht en met honderd procent herbezetting bij de overheid en minimaal vijftig procent in het bedrijfsleven. Vooral bij de overheid kan dat overigens nog wel de nodige pro blemen opleveren. Kok: "Door het kabinetsbeleid is de arbeidstijd verkorting bij ambtenaren niet ver der gekomen dan 38 uur per week. Het zal heel moeilijk worden om de werkweek voor die groep in vier jaar terug te brengen naar 32 uur. Wim Kok: arbeidstijdverkorting geen doel op zichzelf. «foto gpdj Als het echt niet mogelijk is, moet desnoods de herbezetting voor een deel van de atv maar iets lager zyn dan honderd procent". Kok is overigens niet tegen af slanking van het overheidsappa raat in bepaalde sectoren. „Maar ik ga niet zover dat ik zonder onder zoek zeg: hier of daar kunnen wel een paar duizend ambtenaren min der. Als uit onderzoek blijkt dat be paalde 'overheidstaken efficiënter kunnen worden uitgevoerd, dan moeten we daarover een politieke beslissing nemen. Aan de andere kant is het bepaald niet uitgesloten dat voor andere overheidstaken meer ambtenaren nodig zijn. Denk maar eens aan de vergijzing van onze samenleving". Kok legt er de nadruk op dat ar beidstijdverkorting geen doel op zichzelf is. Alle voorstellen die de PvdA in haar verkiezingsprogram ma doet, zijn gericht op het terug dringen van de werkloosheid tot onder het half miljoen in 1990. „Als we het echt willen, zowel in de po litiek als in de maatschappij, moet het kunnen. Natuurlijk zijn er pro blemen, die daarbij om een oplos sing vragen. En niet al die proble men zullen in één klap op te lossen zyn. Waar het om gaat, is de geza menlijke wil om de kop van de werkloosheid af te halen". De ex-vakbondsleider laat er geen twijfel over bestaan dat op dit punt met de WD geen zaken te doen is. "Formeel sluiten we geen partijen uit van regeringsdeelna me, maar het is weinig realistisch te denken dat onze uitgangspunten kunnen worden geraliseerd met de WD. Alles draait om het CDA. De vraag is echter mf -velk CDA we te maken hebben et maakt nogal wat uit of je op w punt te maken hebt met Ruding of met De Koning (de CDA-ministers van financiën en sociale zaken, red.)". Als de lyn van De Koning wint, wordt de kloof tussen PvdA en CDA aanzienlijk kleiner dan de kloof tussen CDA en WD, denkt Kok. Ook in de WD ziet hij overi gens wel mensen die verdere atv willen, maar het is niet de officiële partijlijn. De vraag die dan blijft is: wie zal het allemaal betalen. Kok is daar optimistisch over. "Bij een econo mische groei van 2 procent per jaar en een produktiviteitsstijging in dezelfde orde van grootte, ontstaat er voldoende ruimte om de ar beidstijdverkorting te realiseren". De overheid houdt meer geld over door minder uitkeringen en hogere belastingopbrengsten. Die extra middelen wil Kok ge bruiken voor een verlaging van de werkloosheidspremie voor zowel werknemers als werkgevers. Ech ter, niet voor iedereen gelijk. Hij wil degenen die meewerken aan ar beidstijdverkorting een lagere pre mie laten betalen, dan degenen* die dat niet doen. "Dat geeft een finan ciële prikkel aan iets wat wenselijk is, namelijk arbeidstijdverkor ting". Door het sluiten van een sociaal contract tussen overheid, werkge vers en werknemers hoopt Kok te voorkomen dat wettelijke dwang nodig is voor verdere atv. Hij voelt daar ook niets voor, hoewel hij het niet helemaal uitsluit. "Als er echt niets van de atv terechtkomt, moet het kabinet bekijken of het zyn ei gen verantwoordelijkheid moet ne men, bijvoorbeeld door middel van een kaderwet. Maar ik voel er niets voor om daar nu al mee te dreigen. Het gaat om de gezamenlijke wil de werkloosheid terug te dringen"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5