Hardrock past niet in Pinkpop-pakket Geen zomerstop Nieuwslijn Lochem verwacht 8.000 bezoekers i Veel Huis in 'fris' zomerprogramma Kosmos moet sluiten Congres goochelaars in Den Haag WOENSDAG 9 APRIL 1986 RADIO-TV-KUNST niseerd. De voorzitter van de NMU en te vens voorzitter van de FISM, E.E. Warlicht, noemde de organisatie van het congres in Nederland „geen sinecure". „Het gaat om een zesdaags congres, waaraan zo'n 2000 mensen uit meer dan 40 lan den deelnemen". De kosten van het geheel bedragen ruim een mil joen gulden die deels door de con gresgangers moeten worden opge bracht en deels uit sponsoring zul len worden betaald. Een aantal sponsors hebben zich al aange meld, aldus Warlicht. Gedeelten van het congres zullen open zijn voor het publiek en waar schijnlijk wordt in Scheveningen een 'Festival of Beach Magic' geor ganiseerd. Het congres is vooral bedoeld voor goochelaars. Behalve een wedstrijdgedeelte, waar de wereld kampioen goochelen gekozen wordt, worden ook lezingen en workshops gehouden. Verder zal er een uitgebreide handelaren- beurs voor goocheltrucs zyn. Van 18 tot en met 20 april wordt dit jaar in Slagharen het nationale congres van de NMU gehouden. AMSTERDAM (ANP) - De stich ting De Kosmos in Amsterdam heeft collectief ontslag aange vraagd voor alle 38 personeelsle den van haar meditatiecentrum aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad. Dit is een direct gevolg van het besluit van de gemeente Amsterdam om met ingang van 1 mei de gehele subsidie (negen ton op jaarbasis) stop te zetten. Het bestuur van de stichting deelde een en ander gisteren op een persconferentie mee. De be stuursleden menen dat De Kosmos in een belangrijke behoefte voor ziet - jaarlijks komen er 80.000 be zoekers - en blijven daarom vech ten voor het voortbestaan van het centrum, dat is uitgebouwd tot een trefpunt van meditatieve work shops, lezingen en studies over na tuurgeneeswijzen, boeddhisme, fi losofie en psychologiecursussen en informatie over vele uitheemse culturen- Zo is intussen bij de Raad van State een zogenoemde AROB-pro- cedure tegen de gemeente Amster dam aangespannen om het besluit ongedaan te maken. De Kosmos wil hiermee bereiken dat het medi tatiecentrum na 1 mei een zodani ge subsidie zal krijgen dat geen ge dwongen ontslagen nodig zijn en dat het voortbestaan is verzekerd. Hoe groot dat bedrag is kon op de persconferentie niet worden mee gedeeld. Volgens De Kosmos is het be sluit van Amsterdam volstrekt wil lekeurig. Als enig argument wordt aangevoerd dat het centrum zich niet specifiek met jongerenwerk bezig houdt. Hoewel veel jongeren, die het elders niet goed meer kun nen vinden in het centrum komen, klopt dat argument van de ge meente: De Kosmos is een educa tief centrum voor volwassenen, maar dat was in het verleden ook zo en dat werd door de gemeente aanvaard, aldus de leiding. Bovendien zyn Paradiso en De Melkweg niet door een subsidies top getroffen. Toch beschouwen deze instellingen zichzelf absoluut niet als jongerencentra maar veel eer als stedelijke culturele centra, aldus het bestuur van De Kosmos Volgens het Kosmosbestuur is de gemeente er op uit het medita tiecentrum te liquideren. Dat blijkt onder meer uit de vraag van de ge meente, na het bekend worden van de subsidiestop, wanneer het ge bouw aan de Prins Hendrikkade word ingeleverd. De Kosmos huurt dat namelijk van de gemeente. In het verleden is al enkele keren ge dreigd met een subsidiekorting van 30 procent maar dat dreige ment is nooit uitgevoerd. NIJMEGEN/GELEEN (GPD) - Het Pinkpopfestival, dat jarenlang een sluimerend bestaan leidde, maakt een opmerkelijke artistieke revival door. De programmering vertoont voor het eerst in jaren een grote mate van eenheid. Die koers wijziging is ingezet doordat organi sator Jan Smeets het festival nu co produceert met het team dat de af gelopen driejaar een succes maak te van Pandora's Music Box „Nee. nee, dat is overdreven", zegt concertorganisator Willem Ve- nema als hem rechtstreeks de vraag wordt gesteld of hij de pro grammering van het festival heeft overgenomen. „Er zijn wèl andere smaakmakers. Smeets doet de praktische organisatie en contrac teert nu zelf niet meer. Hij geeft volmondig toe dat wij een grotere know-how hebben opgebouwd". Pinkpop 1986 (op 19 mei in Ge leen) heeft een ander uiterlijk ge kregen met bands als The Cure, The Waterboys, The Cult, Stevie Ray Vaughan, Jesus The Mary Chain, Cock Robin, Claw Boys Claw, Fine Young Cannibals en Howard Hughes The Western Approaches. Maar Venema wil fei telijk in volgende jaren nog gedurf der programmeren als Pinkpop- nieuwe stijl echt aanslaat. Die kans Op The Cult en The Cure moeten 20.000 fans afkomen is zeker aanwezig nu de concurren- de Torhout/Werchter-festivals in België aan aderverkalking leidt. Met de Nijmegenaar Venema, die een groot gedeelte van het Ne derlandse clubcircuit voorziet van HILVERSUM (GPD) - In tegen stelling tot andere actualiteitenru brieken op televisie gaat Veroni ca's Nieuwslijn gedurende de zo mermaanden gewoon door met de veertiendaagse uitzendingen. De redactie ziet geen aanleiding om het aantal uitzendingen te verla gen. Het ziet er overigens naar uit dat de sinds oktober vorig jaar begon nen rubriek met ingang van het nieuwe winterseizoen wekelijks op het scherm verschijnt. Nieuwslijn zal dan op woensdagavond worden uitgezonden. In de publikatie, waarin de zo merprogrammering van Veronica wordt bekendgemaakt, zegt eind redacteur Ruud Hendriks daar over: „De woensdag is een prima avond voor ons programma. We kunnen op die avond heel actueel werken, zeker nu we ook nog een exclusief contract hebben afgeslo ten met een Amerikaanse televisie maatschappij die dag en nacht uit zendt, Cable News Network. Door dat wij van hun materiaal en stu dio's, waar dan ook ter wereld, ge bruik mogen maken, kunnen we tot op het laatste moment op het nieuws inspelen". Hendriks is van mening dat zijn redactie „redelijk aan de opdracht van Rob Out heeft voldaan". „Nieuwslijn ziet er duidelijk an ders uit dan de overige actualitei tenrubrieken, ondanks het feit dat de meeste van onze redacteuren bij verschillende omroepen vandaan komen. En ook inhoudelijk heb ben we laten zien dat we ons man netje en vrouwtje staan. Het is een gedegen programma, maar niet vervelend", aldus Hendriks. Nieuw in het zomerprogramma- aanbod van Veronica is het vrou wenmagazine Miss Veronica. Het wordt aangekondigd als „een tren dy magazine voor vrouwen die bij willen blijven op het gebied van de mode, de make-up, de woningin richting, levensvisies en levensstij len". Het programma volgt ook „de ontwikkelingen op het gebied van de emancipatie en het feminisme, echter zonder overdreven gedram en zonder de wereld te willen ver beteren". Eveneens nieuw in de program mering is „de Pats Boem Show", een talentenjacht zowel op radio als televisie, waarin volgens de aankondiging „alles kan en alles mag". Elke donderdag maken en kele kandidaten hun opwachting in het radioprogramma „Hollandse Hits". Op de televisie beperkt de show zich niet alleen tot de zangers en zangeressen. Ook rolschaatsers. tapdansers, instrumentalisten, buikdanseressen en kunstfluiters krijgen een kans. Volgens Veroni ca bestaat de jury uit mensen „die waarschijnlijk niet deskundig zijn, maar wel van wanten weten". Voor het overige schotelt Veroni ca de klantenkring deze zomer veel speelfilms, enkele nieuwe buiten landse series, eigen produkties en veel sport voor. In de traditionele „Meimaand Filmmaand" staan ne gen bioscoopsuccessen op het pro gramma, onder andere Crime Bus ters met Terence Hill en Bud Spen cer en De Vierde Man, de filmver sie van het gelijknamige boek van, Gerard Reve. In de sector buitenlandse series heeft Veronica onder andere de Amerikaanse comedy Family Ties en de natuurserie New Wilderniss van Loren Greene. Hoogtepunt van het sportaanbod moeten de Goodwill Games worden, de alter natieve boycot-vrije Olympische Spelen die van 4 tot en met 19 juli in Moskou zullen worden gehou den. In totaal staan 15 uur uitzen dingen over deze spelen op het zendschema. Op verzoek van een groot aantal kijkers herhaalt Vero nica deze zomer de muziekshow rond het 25-jarig bestaan van Mo town, die in de oudejaarsnacht werd uitgezonden. Ruud Hendriks: doorgaan met Nieuwslijn. (foto ANP DEN HAAG (ANP) - Het zeven tiende Wereldcongres voor de Goo chelkunst wordt in 1988 in Den Haag georganiseerd. De overeen komst daartoe werd gisteren gete kend tussen de Nederlandse Magi sche Unie (NMU) en het Neder lands Congresgebouw, waar in 1988 het congres wordt gehouden van 18 tot en met 23 juli. Het congres wordt om de drie jaar georganiseerd door de Fédéra- tion Internationale des Sociétés Magiques (FISM) waar de NMU bij is aangesloten. In 1970 werd het congres ook in Nederland georga- Jenny Veeninga uit musical Madame Arthur GRONINGEN (GPD) - De succes volle musical Madame Arthur van Jos Brink, Frank Sanders en com ponist Henk Bokkinga gaat het volgend seizoen door met twee be langrijke wijzigingen in de bezet ting. De acteur Paul van Gorcum en de zangeres Jenny Veeninga hebben zich teruggetrokken, maar ze dienen hun contract wel uit. Ze zullen worden vervangen door Frans Kokshoorn en Guuske Kot- te. Kokshoorn heeft in tal van voor stellingen gespeeld, onder meer in 1'musicals en shows van André van Duin. Guuske Kotte werkte vroe ger bij de cabaretgroep Tekstpiere ment van Brink Sanders en had met een groep een eigen muzikale show, Mooi Hard. FRANKFORT- Achter deze punkvermommin- g gaat de Engelse popzanger Elton John schuil. De vertolker van 'Nikita' trad tijdens een tournee door West-Duitsland tweemaal in Frankfort op. (foto AP) 1 1) Jeanny - Fa/co 2 2) The promise you made - Cock Robin 3 3) Conga - Miami Sound Machine 4 6) Absolute beginners - Da- rid Bowie 5 5) Harlem shuffle - Rolling Stones 6 4) Borderline - Madonna 7 (10) Kiss - Prince the Revo lution 8 8) Zonder jou - Erik Mesie 9 (15) Just buggin' - Whistle 10 9) Burning heart - Survi- 11 7) When the going gets touch - Billy Ocean 12 (12) Cry to heaven - Elton John 13 (22) A different comer - Geor ge Michael 14 (17) Don't waste my limé Paul Hard castle 15 (11) Kyrie Mr Mister 16 Living doll - Cliff Ri chard Young Onces 17 (18) Jericho - Simply Red 18 (21) Move away - Culture Club 19 (23) A kind of magic - Queen 20 (20) Brother Louie - Modern Talking 21 (13) Alice I want you just for me - Full Force 22 (14) Tonight - Ken Lazlo 23 (27) Living in another world - Talk Talk 24 (19) How will I know - Whit ney Houston 25 (25) A love bizarre Sheila E 26 (32) Island of love - Demis Roussos 27 (16) In a lifetime - Clannad 28 1 won't steal away-Time Bandits 29 (26) It was love - Frank Du val Kalina Maloyer 30 Dreaming of you - Dolly Dots 31 Don't you want my love - Nicole 32 (31) Suspicious minds - Fine Young Cannibals 33 (24) I am a lover - Andrea 34 Het is nog niet te laat - Frank Affoltcr 35 lk dans dus ik besta - Het Goede Doel 36 (39) lk wil een baan - Jantje Koopmans 37 (40) Two fools in love - Lori Spee Gerry Brooker 38 (30) Just can't stand it - Matt Bianco 39 Geil - Bruce Bongo 40 (33) still remeber - Frank Ashton (Stichting Ned. Top 40) Robert Smith (The Cure): naar Pinkpop. VOO buitenlandse acts haalde Smeets twee organisatiebureaus binnen. Mojo (uit Delft) en het daaraan ge lieerde Double You Concerts. Ve nema stelde echter inhoudelijke ei sen. „Ik wilde van Smeets weten of hij bereid was af te zien van ander soortige groepen, waar ik dus niet zo verschrikkelijke veel mee heb. Ik denk dat al jaren duidelijk is dat hardrock in Nederland niet samen kan gaan met andere muzikale genres. Die publieksgroepen pla gen elkaar in de zin van, dat ze zich stierlijk vervelen bij andere vor men van muziek. Ik pleit voor een apart festival voor hardrockers". „Ik denk dat dat veel verkies baarder is dan te proberen van twee walletjes te eten, zoals Jan ja renlang gedaan heeft, en zoals Mu- ziekkrant Oor nog steeds probeert. Ik denk dat dat in Nederland niet meer wordt geapprecieerd". Vene ma zegt dat in gezamenlijk overleg het besluit viel om de Limburgse hardrockact Gin on the Rocks (als winnaar van de Grote Prijs van Ne derland) te laten vallen. Smeets had zich bovendien al verplicht aan de Duitse groep Bap, zoals onder meer te lezen valt op de binnenhoes van hun recente al bum. „Ik vond dat zelf nogal wat", zegt Venema minzaam. „Ik heb op zich geen bezwaar om een concert met Bap te doen. maar omdat op een festival neer te zetten... Stel je voor dat ze Like a Rolling Stone in het Duits doen, en dat twintig mi nuten lang! Daar hebben we op Pinkpop geen tijd voor. Bovendien valt zoiets buiten de programme ring". Venema stelde met het Mojo Double You/Pinkpop-team een verlanglijstje op van zes musts. Vier namen staan op Pinkpop; Talk Talk (op tournee in Amerika) en Simply Red (heeft voorkeur voor Torhout/Werchter) bleken niet haalbaar. „Ik zorg aldus voor een restyling van Pinkpop, en daarmee jaag ik natuurlijk een aan tal mensen tegen me in het harnas. Hans van de Heuvel van Oor hing onmiddellijk aan de lijn bij Smeets toen hij vernam dat er geen har drock op het programma zou ko men. De kritische vragen waren de zelfde avond al op de VARA. Beetje laf, hoor!" „Ik was dus zomaar opeens bezig met een Pan-Pink-Dorra, of een Pink-Pandorra. Misschien niet zo extreem naar de avant-garde toe als in Rotterdam, dus met Einstür- zende Neubauten of dat soort acts, want het is wel de bedoeling dat er minimaal 15.000 of 20.000 mensen komen. Anders kun je namelijk geen haalbaar financieel plaatje maken. In Engeland reageerden ze heel enthousiast; het leverde met een The Cure op. Ik denk dat zo'n headliner een ander publiek op de been zal brengen dan in Limburg nu gebruikelijk is". Nina Hagen: naar Lochem 7000 ifoto ap> Nina Hagen, Big Country trekpleisters LOCHEM (GPD) - "Ontdek de schoonheid van het donkerste gedeelte van de Achterhoek en beleef een onvergetelijke dag in de dichte eiken- bossen tegen de helling van de Lochemse berg, waar reeds 3000 jaar geleden de Germanen hun stamvergadering hielden onder de goedkeu rende blikken van wilde zwijnen". Met deze aangepaste toeristische leuze, wil de Stichting Lochem 7000 op Hemelvaartsdag (8 mei) zo'n achtduizend liefhebbers lokken naar een combinatie van pop, sport en cultuur. Niet de reeds eerder aangekondig de Poques (motorongeluk van zanger) en de per telex bevestigde groep The Jesus Mary Chain (naar Pinkpop), maar Big Country, Nina Hagen en Billy Bragg moeten de muzikale trekpleisters worden. Naast Manu Dibango, het Afrikaanse dansgeweld uit Kameroen, en Gin On The Rocks als winnaar van de Grote Prijs van Nederland, zijn deze week nog twee acts vastgelegd. Organisator Joost Carlier contrac teerde de jonge Amsterdamse coming-band Blue Murder en het Australi sche gezelschap Mental As Anything, dat zojuist de vaderlandse hitpara de is binnengedenderd. Big Country brengt eind april een nieuwe elpee uit en Lochem rekent erop, dat het viermanschap verhoogd in de belangstelling komt te staan Nina Hagen komt met een zestien man sterk gevolg naar het openlucht theater voor een als 'spectaculair' aangekondigde rock-opera-show. Billy Bragg, punk-rocker en romanticus, betreedt het Lochemse podium met gitaar. De 7000-meter loop rond het openluchttheater, vong jaar met Marti ten Kate als winnaar, kent ditmaal een grote prijzenpot. Zo krijgt de winnaar een reis naar de marathon van New York aangeboden. 5 TROS HILVERSUM (GPD) - "Zoveel mogelijk zomerse frisheid, waarin relatief veel film verwerkt is". On der dat motto gaat de TROS-televi- sie de periode tussen juni en sep tember te lijf- Die zomerprogram mering staat doorgaans bij de meeste omroepen in het teken van de komkommertijd, waarin de kij kers een overmaat aan herhalingen krijgt voorgeschoteld. Televisiedi recteur Cees den Daas kondigde maandag tijdens de presentatie van de TROS-zomerplanning aan, dat die herhalingen bij zijn omroep ditmaal tot een minimum beperkt zullen blijven. Het zomerseizoen bij de TROS levert vanaf 2 juni een gewijzigd beeld in de programmering op. Vaste prik 's middags wordt dan een speelfilm onder de titel 'TROS- maandagmiddagmatinee'. Nieuw is de animatiefilm 'Mask', die spe ciaal bedoeld is voor de jeugdige kijkers en aan het eind van die maandagmiddag wordt uitgezon den. Ingeklemd tussen de speel film en Mask staan enkele herha lingen zoals 'Holland, ze zeggen', 'Muziek uit eigen land' en de edu catieve serie 'Kreatief Bezig Zijn'. Vanaf juli wordt 'TROS-zomer- toer' afgewisseld met een speciaal samengestelde zomerserie die on der de titel '21 Jaar TROS-amuse- ment', te presenteren door Willy Dobbe. In de avondprogramme ring nemen de Amerikaanse actie- serie 'The Fall Guy' en de miniserie 'Wallenberg - A hero's story' een belangrijke plaats in. Onder de werktitel 'Olympisch Kwintet' pre senteert Ron Brandsteder vijf licht-informatieve uitzendingen rond de Amsterdamse kandida tuur voor de Olympische Spelen. De vaste TROS-avond wordt in de maanden juni, juli en augustus enkele malen geopend met de al ja renlange succesvolle amusements serie 'Te land, ter zee en in de lucht'. Nieuw in deze periode is de uitzending van de detectiveserie 'Dempsey and Makepeace'. Als de serie aanslaat wil men deze het ko mende winterseizoen voortzetten. In de culturele sector brengt de TROS programma's over de schrij ver Jan Arends, de zangeres Eliza beth Schwarzkopf, het Nederlands Blazersensemble en de gitarist Jan Akkerman. Op de wisselavonden streeft de TROS in de zomermaan den naar een aanbod 'voor elk wat wils'. Veel lopende produkties, maar ook een 'Opera Wensconcert', dat tegelijkertijd op de radio te be luisteren is, een speelfilmcyclus en een amusementsprogramma ter gelegenheid van de opening van de Firato. Radio Het radiozomerschema bevat voor de komende maanden een mi nimum aan wijzigingen. Dit omdat de eind vorig jaar ingestelde ingrij pende wijzigingen in het totale zenderschema gebaat zijn met een zo lang mogelijke periode van ge wenning. Het meest in het oog val lend is een vierdelige serie over het orkest de Ramblers. De geschiede nis van dit fameuze gezelschap wordt uit de doeken gedaan in we kelijkse programma's die zijn op genomen in het Scheveningse Kur- haus.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23