S T Dubbele 'aanslag Valleivogels Jan Vlieg: 'Ik reken het mezelf niet aan' Leo Beenhakker: 'Veroordeeld om te winnen' Blessure Vriesekoop is 'mentaal een voordeel' Sparta roept hulp in van deskundigen Russinnen slaan toch nog mis Rijnsburgse Boys raakt Aandewiel en punt kwijt Doelpuntloos gelijkspel Hockeyteam op zeker Ontslag bedreigt Santana WOENSDAG 9 APRIL 1986 SPORT PAGINA 13 MADRID (GPD) Leo Beenhakker, de kersverse nieuwe trainer van Real Madrid, kon er geen genoeg van krijgen. Gniffelend van genoegen poseerde hij gisteravond keer op keer in de speciale trofeeënzaal van het Bernabeustadion in Madrid voor de majestueuze prijzenkast met de zes Eu ropa-Cups in de vitrine. Om de 35 onverzadigbare fotogra fen tevreden te stellen, moest hij een tiental keren de handeling her halen, waarbij hij zijn handteke ning onder het contract zette, dat hem de komende twee jaar aan Real Madrid verbindt. En in de ca tacomben van het stadion de ver zuchting: „Dit is toch wel iets an ders dan Woudenstein". Leo Beenhakker toonde zich gisteren tijdens de officiële cere monie en zijn presentatie aan de Spaanse media meer dan content: „Logisch dat ik zeer gelukkig en tevreden ben. Het nu eenmaal een droom van iedere speler om in een van de grote internationale clubs als Real Madrid te werken". Legende Dat het voor hem beslist geen vakantieavontuurtje zal worden, werd Beenhakker al in het wel komstwoord van voorzitter Men- doza onder de neus gewreven: „U komt in een maatschappij, waarin iedere speler en trainer veroor deeld is om te winnen. Iedere trai ner, die bij deze club komt, draagt de zware verantwoordelijkheid op zijn schouders om zich de mythe van de glorie en de levende legen de, die Real Madrid is, eigen te ma ken". Beenhakker toonde zich niet al te beducht voor die taak: „Het zal beslist geen rustig baantje worden. Maar van mijn voorganger Boskov weet ik, dat Real Madrid een club is. waar de trainer altijd de moge lijkheid heeft om in alle rust te werken". Voorzitter Mendoza vroeg Been hakker slechts om drie dingen: dis cipline, serieus werk en edelinpe- dig begrip voor de selektie. „We hebben het volste vertrouwen in Uw capaciteiten en dat u aan het eind van dit seizoen de successen overneemt van Luis Molowny". Geen garanties Om de hooggespannen verwach tingen, dat Real Madrid volgend seizoen na 21 jaar eindelijk weer eens een EC-I-trofee aan zijn zes voudige collectie toevoegt, al met een een beetje in te dammen, pro beerde Beenhakker zich al van te voren in te dekken: „Niemand kan garanties geven voor het winnen van titels". Over zijn plannen met Real Ma drid wilde Beenhakker niet al te veel uitweiden. „Ik treed pas op 1 juli in dienst. Tot die tijd zal ik in overleg met voorzitter Mendoza het komende seizoen voorberei den. Maar ik acht het moment niet correct om, nu Real Madrid nog in de strijd is om de Spaanse beker en de UEFA-Cup, onrust in de selec tie te zaaien". PRAAG (GPD) De ontwrichte schouder heeft Bettine Vriese- koop niet kunnen verontrusten. Weliswaar voelt de tafeltennis ster zich in Praag niet okselfris, maar geen haar op het getekende hoofd die aan opgave denkt. Sterker nog: „Dit is voor mij mentaal een voordeel. Het is nu of nooit". Met fysiotherapeute Ineke Botden consulteerde Vriesekoop gisteren de Tsjechische ploegarts. Tijdens de heroische strijd tegen Rusland bood in eerste instantie een Joegoslavische dokter zijn diensten aan, maar diens aanbod werd door een wantrouwige Bot den afgeslagen. „Die man wilde gelijk spuiten", verwoordt de medisch begeleidster. „En dat vond ik te gevaarlijk. Als er was gespoten, was de schade wellicht onherstelbaar geweest". Botden ging uiteindelijk te biecht bij een Tsjechische (vrou welijke) arts. „We constateerden beiden een peesontsteking in de schouder van Bettine. De arts stelde voor om de blessure met een manipulatietechniek te be handelen. Dat is een soort kra ken. Daar heb ik wel vertrouwen Vriesekoop had in Nederland al last gehad van de bewuste schouder. „De zaak is geforceerd in de partij tegen de Russische verdedigster.-De arm raakte door de zwaaiende bewegingen over belast", verklaart Botden, die niettemin verwacht Vriesekoop speelklaar te krijgen voor de in dividuele strijd. „Al moet die arm er af, Bettine speelt. Zo zit die meid nu een maal in elkaar, of ze geblesseerd is of niet", is trainer Gerard Bak ker vol vertrouwen over zijn pu pil. Vriesekoop handhaaft voor alsnog de inschijvingen in het enkelspel, vrouwen-dubbel (met Hrachova) en gemengd-dubbel (met Grubba). „Maar ik ben niet van plan hier invalide vandaan te komen", zegt Vriesekoop voor zichtig. „Ik wil de zaak niet for ceren". Ze is in het uiterste geval bereid om haar lichaam op de proef te stellen. „Als in de halve finale sta en de pijn is ondraag lijk, overweeg ik om een spuit te nemen". Zonder de geblesseerde kop- vrouw reikte Oranje gisteren tot de laatste plaats. Gerard Bakker liet Patricia de Groot en dochter Ellen Bakker aan het grote werk ruiken. Tegen Engeland (1-3) en Roemenië (0-3) vielen Nederland derhalve logische nederlagen ten deel. Patricia de Groot zorgde te gen de Engelse Fiona Elliot voor de enige zege. Ellen Bakker liet in de confrontatie met Roemenië de winst tegen Kinga Lohr glip pen. Veel deed het er allemaal niet toe, nu de geblesseerde schouder van Bettine Vriese koop Orarye eerder het uitzicht op goud ontnam. ROB ONDERWATER ROTTERDAM (GPD) Spar ta gaat arbeidsrecht-deskun digen inschakelen om het ont slag van trainer Theo Vonk er alsnog door te krijgen. De di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau weigerde de Kasteelclub, net als Feye- noord in het geval van Ab Fa- fié, onlangs de vergunning om zich te ontdoen van de oefen- meester. Dat betekent dat Vonk volgend seizoen gewoon op de loonlijst blijft staan in dien bij geen nieuwe werkge ver vindt. Het bestuur van Sparta is het daarmee in bet geheel niet eens en besloot na uitvoerige onderlinge discus sie advies te vragen aan des kundigen op het gebied van arbeidsrecht. „We willen weten welke mo gelijkheden er zijn om dat ont slag er alsnog door te krijgen", aldus vice-voorzitter Floor Bouwer. „Niet omdat we Vonk niet goed vinden, maar omdat we nu eenmaal niet langer dan twee jaar met een trainer wil len werken. Daarom gaan we deskundigen advies vragen of we een arbitragezaak moeten aanspannen bij de KNVB of naar de kantonrechter moe ten. We moeten wel, want zo als het nu is worden we belem merd in ons beleid en in de on derhandelingen met een nieu we man, alhoewel we nog geen vaste kandidaat hebben. Maar dat kan ook moeilijk, want als Vonk op de loonlijst blijft staan, kunnen we niet eens een ander aantrekken". Het is voor Bouwer een nieuw bewijs dat het betaalde voetbal in Nederland de ver keerde kant opgaat. „Er ko men steeds minder toeschou wers en steeds meer proble men. Het is toch te gek dat je niet eens meer je eigen beleid mag uitvoeren. Dit toont eens te meer aan hoe ver we wegge raakt zijn van het simpele schoppen van de bal". Tussen de goedgevulde prijzenkas- ten van Real Madrid lacht Leo Beenhakker zijn nieuwe baas Ra mon Mendoza toe. Beenhakker te kende gisteren een tweejarig con tract bij de kersverse Spaanse voet balkampioen. (foto ANP) PRAAG (GPD) De Hongaarse vrouwenploeg heeft de Russi sche verdedigingsmuur kunnen slechten by de Europese tafelten niskampioenschappen in Praag. De mattenklopsters Bulatova en Kovtun konden het tegen het duo Batorfi/Urban niet bolwerken. De Hongaarse ploeg zegevierde uiteindelijk met 3-2. West-Duits- land greep de derde plaats, gastland Tsjechoslowakije werd vier- Bij de mannen werd titelhouder Frankrijk onttroond. Het Zweedse trio Waldner, Lindh en Persson had geen medelijden met de formatie van routinier Jacques Secretin: 5-0. Polen werd 'derde, Tsjechoslowkye vierde. Vandaag is er een rustdag in Praag. PRAAG Jan Vlieg geeft de moed niet op. De 18e plaats van de Nederlandse mannenploeg by het EK-tafeltennis gaf aanleiding om het hoofd teleurgesteld in de schoot te leggen, maar daarvan wil de Groninger niets weten. „Vorig jaar bij de Top-12, toevallig op mijn verjaardag in een zonnig Barcelo na, heb ik besloten om nog vijfjaar door te gaan als trainer", bekent de levenslustige Groninger. Aan de afspraak wil hij zichzelf graag houden, al houdt Vlieg een slag om de arm. „Als er onder de door mij gestelde voorwaarden binnen twee jaar geen progressie wordt gemaakt, dan kap ik er mee. Dan ben ik niet die trainer waar voor ik mijzelf houd". In Praag heeft Jan Vlieg het ge loof in zichzelf niet verloren, hoe wel de mannen ook onder zijn lei ding traditioneel slecht presteer den. Aan de gestelde promotie- voorwaarden kon ook in de EK-af- levering van 1986 niet worden vol daan. „Dat reken ik mezelf niet aan", oordeelt Vlieg, „ik heb er al les aan gedaan om de spelers voor het EK klaar te stomen. Ik vind dat de ploeg ook niets kwalijk is te ne men. De voorbereiding was ge woon veel te gebrekkig. Als je geen goede trainingsvoorwaarden kunt door Rob Onderwater scheppen, houdt alles gewoon op". Kwaliteit is er volgens Vlieg ge noeg voorhanden. „We hebben de spelers, de clubtrainers zijn van goede wil en er stroomt steeds meer geld binnen het circuit. De ta- feltennisbond moet daarop inspe len. De NTTB moet nu in zichzelf investeren. Nu moet er geld wor den gebruikt om de jongeren opti maal te begeleiden. Dan heb je straks een goede ploeg en komen de sponsors vanzelf. Het bestuur doet het momenteel heus niet slecht, maar waar haalt bijvoor beeld een volleybalbond opeens zoveel geld vandaan om een team klaar te stomen voor een EK? Dat moet voor de NTTB toch een moti vatie zyn om de boer op te gaan met de landenteams". Geld is dus de kurk waarop top sport dry ft Vlieg: „Je kan niet over topsport praten als er geen geld is. Pas als de NTTB voorwaar den schept, schieten we op. In de eerste plaats moeten we binnen korte tijd een fulltimer hebben. Dat is het minste wat de bond kan doen. Nu wordt er door mij en Ge- RIJNSBURG - Met zjjn 'aanslag' op Huug Aandewiel schokte Harry Valkenburg vriend en vijand. De door arbi ter Van der Horn niet bekeurde Scherpenzeelse stervoet baller maakte de tongen los tijdens het verplichte 'pauze nummer' in de bestuurskamer van Rijnsburgse Boys. "Een schoftenstreek", klonk het aan de ene kant van de tafel. "Harry is een heel f\jn mens, hij kan zoiets nooit met opzet hebben gedaan", luidde het verweer van de Valleivo gels-bestuurder die evenwel moest toegeven dat zijn "mond van verbazing was opengevallen" bij de onbezon nen actie van Valkenburg. Opzet of niet, feit was dat het Rijnsburgse troetelkind al na vijf minuten de strijd, die uiteindelijk in 2-2 zou eindigen, moest verlaten om zijn pijnlijk geraakte enkel in het Diaconessenhuis te laten on derzoeken. Morgen moet de Kat- wyker zich opnieuw in het Leidse hospitaal melden omdat een forse zwelling op zijn voet een nauwkeu rige fotodiagnose onmogelijk maakte. Het slachtoffer zelf toonde zich gisteravond niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk aangeslagen. "Ik kap er mee", waren zijn eerste woorden. Een begrijpelijke reactie want de voltreffer van Valkenburg was niet de eerste die Aandewiel in zijn loopbaan velde. "De laatste anderhalf jaar is het achter elkaar raak", mopperde de voormalige semi-professional. "Eerst een meniscusoperatie, daar na verrekte kniebanden en nu waarschijnlijk zwaar gekneusde enkelbanden. Het is om gek van te worden". Nadat hij van de ergste schrik was bekomen, zag Aandewiel de toekomst wat minder somber in: "Gelukkig genees ik nogal snel en ik zal straks best weer gaan voet ballen, maar al die opdonders gaan natuurlijk wel in je kop zitten". Aderlating Het uitvallen van Aandewiel be tekende uiteraard een gevoelige aderlating voor Rijnsburgse Boys dat gisteravond toch al niet kon be schikken over vaste krachten als Wim Driebergen (werk) en Paul van der Blom (spierscheuring). Arie Lagendijk posteerde Dick van de Gugten, de vervanger van Aan dewiel, op de voorstopperplaats, belastte Fred Arroyo met de bewa king van Valkenburg en gunde Dick Heemskerk de rol van libero. Een zet die aanvankelijk ver keerd uitpakte omdat Valkenburg, die een paar Rijnsburgse pogingen om Aandewiel te wreken had kun nen verijdelen, na een kwartier aan de basis stond van de openingstref fer. Na ongelukkig uitverdedigen van Heemskerk belandde de bal voor de voeten van Valkenburg en de man die letterlijk en figuurlijk met kop en schouders boven zijn ploeggenoten uitsteekt, bood Mees Wagensveld een buitenkansje dat de spits inderdaad benutte. Het pleit voor de gehandicapte Rynsburgse ploeg, uitgeschakeld voor de titel, maar gebrand op het derde periodekampioenschap, dat deze tweede 'aanslag' niet de gena deklap betekende. Met bijna ont roerende ijver werd achter de ge lijkmaker aangejaagd en de belo ning kwam tien minuten voor de pauze. Hans Zwaan, die met een achterwaartse kopbql al dicht bij de gelijkmaker was geweest, her stelde na een voor de thuisclub ge lukkig uitgevallen scrimmage het evenwicht. Verslapping Na de doel wisseling schroefde de thuisclub het tempo verder op en met opportunistisch aanvals- spel werd Valleivogels onder druk gezet. Nadat Martin de Louw al een keer rakelings voorlangs het Scherpenzeelse doel had gescho ten en Groeneveld fraai had gered na een vrije trap van Marcel van der Blom was het halverwege de tweede helft raak. De naar de lin-, kerflank uitgeweken Van der Blom haalde snoeihard uit en zag de bal tot zyn dolle vreugde vlak voor Groeneveld opstuiten en vol ledig van koers veranderen (2-1). De ongelukkige Valleivogels- doelman voorkwam nauwelijks een minuut later een derde Ryns- burger treffer door uitstekend te reageren op een schot van De Louw. Het in het nauw gedrongen Valleivogels putte moed uit het doortastende optreden van Groe neveld en sloeg vyf minuten voor tijd medogenloos toe. In het sche merdonker ontsnapte Alex van Ginkel even aan de aandacht van de in de tweede helft zo gediscipli neerd optredende RB-defensie en schoot prompt de gelijkmaker ach ter Henk van Voorbergen. Terwijl Valleivogels-aanvoerder Aart de Greef teleurgesteld ter aarde stort, wacht doelpuntenmaker Hans Zwaan op de felicitaties van zijn ploeggenoten. Doelman Adwoud Groeneveld kijkt verslagen naar de van het net teruggesprongen bal De sluwe Van Ginkel voorkwam met die" niet meer verwachte gelijk maker dat de halve snipperdag die hij en zijn ploeggenoten voor het uitstapje naar Rijnsburg hadden moeten opnemen niet op een baai dag uitliep. Het was dan ook niet zó verwonderlijk dat de vreugde kreten van de gasten nagenoeg doordrongen tot in de Scherpen-- zeelse vallei. Tot ergernis uiteraard van Arie Lagendijk die besefde dat een overwinning op Valleivogels een geweldige opsteker zou zijn ge weest voor de ontmoeting van za terdag met koploper IJsselmeervo- gels. "Ik zal niet uitroepen dat we niet die 2-2 te weinig hebben ge kregen", liet de naar UVS vertrek kende oefenmeester na afloop ho ren. "Maar het is natuurlijk wel pijnlijk dat één moment (foto Lock Zuyderduin) rard Bakker als parMimers niet op timaal gewerkt. Wy kunnen dan ook op geen enkele manier verant woordelijk worden gesteld voor de prestaties van de teams". Geen hoop De NTTB verwachtte dat Vlieg bij het EK een gepromoveerd Orarye zou afleveren, „maar ik had er niet zoveel hoop op", oordeelt Vlieg. „Mijn kopman Henk van Spaiye was niet goed voorbereid. Was hy wel geprepareerd naar Praag gekomen, dan was de situa tie anders geweest. Als je kopman op zeker drie potjes wint. dan ben je bijna verzekerd van winst. Maar had ik die jongen soms moeten af raden om zijn havo-diploma te ha len? Als trainer was ik niet geluk kig met die beslissing van Henk, maar als mens had ik er vrede mee. Henk wil niet alleen maar tafelten nissen en daar heb ik begrip voor". Het thuisblijven van de gevluch te Roemeen Paul Haldan was een tweede tegenvaller voor Vlieg. «Rij had hier kunnen spelen, dat wel. Maar het gevaar was dan aanwezig dat we hem in de toekomst terug hadden gezien by de open Roe meense kampioenschappen. Ik ben anderhalf jaar bezig geweest om die jongen naar Praag te krij gen. Heb allerlei instanties inge schakeld om Paul een Nederlands paspoort te bezorgen. Ik moet toe geven dat-ie zelf wat laks is ge weest. De regering was best van goede wil, maar stelde als voor waarde dat hy in een gemeentere- [ister moest worden opgenomen, laldan heeft dat nagelaten". Middelmatig Hij ontnam Oranje daarmee de kans op promotie. Invaller Ron van Sparye bevestigde zyn status als middelmatig tafeltennisser. Waar de oudere broer van Henk in de Nederlandse competitie bij Eindhoven redelijk scoort, heeft hy buiten de landsgrenzen nog geen potten kunnen breken. „Als het er op aankomt noteert Ron al tijd 21-19 in de beslissende game. Voor de tegenstander wel te ver staan. Waarom ik hem dan meege nomen heb en Edwin Angenent (De Veluwe) thuisgelaten? Om voor het team de voorwaarden te scheppen voor het leveren van prestaties, hoe gek dat ook klinkt. Ron heeft in de wedstrijden voor de Europa-Cup zeven van de negen wedstrijden gewonnen". In de Tsjechische hoofdstad kwam Ron van Spaiye weliswaar in een aantal gevallen tot winst, maar dat gebeurde in wedstrijden om des keizers baard. Praag bete kent voor hem op zeker het laatste internationale evenement, omdat Vlieg naast zijn troeven Henk van Spanje en Paul Haldan alleen met jeugdspelers wil werken. Van het in Praag aanwezige tweetal Frank Boute en Rob Turk was Vlieg over de laatste het meest content. „Hij was een lichtpuntje. Als-ie z'n kop dichthield en louter met de wed strijd bezig was, presteerde Turk bij vlagen goed. Boute kwam hier om te leren. Ik hoop dat-ie ervaring heeft opgedaan en de stomme din gen, die hij hier heeft begaan, voor taan nalaat". KARACHI (ANP) - „Het maximaal haalbare", noemde bondscoach Wim van Heumèn gisteren het ge lijke spel (0-0) tegen Pakistan. De uitslag zou daar misschien ook wel op duiden, als Nederland voortdu rend onder hevige druk had ge staan en als door een wonder steeds aan een achterstand was ontsnapt. Dat was niet het geval. De Pakis tani, die al tegen Groot-Brittannië en India alleen nog teerden op de - - - kapitale naam van weleer, waren slapping ons meteen een punt alleen gevaarlijker dan Nederland kost omdat ze aanvielen. De waarheid BELO HORIZONTE (SID) - Drie weken voor het vertrek naar Mexico is het onzeker of Tele Santana deze zomer nog trainer-coach van het Brazi liaanse voetbalelftal zal zijn. In Belo Horizonte wordt openlijk over de mogelijke opvolging van Santana gesproken. Bondsvoorzitter Otavio Pinto sluit ontslag niet uit, indien vandaag de oefenwedstrijd tegen Oost- Duitsland wordt verloren. De matige prestaties tijdens de Europese toer- nee hebben de stemming in Brazilië tot het nulpunt teruggebracht. was dat Oranje offensief gezien geen enkel initiatief ontplooide. De opdracht was dan ook snel duide lijk: niet verliezen. Aan een moge lijke overwinning mocht niet be wust worden gedacht, laat staan dat er pogingen toe werden onder nomen. Van Heumen wees nog maar weer eens op het nabije verleden. In Perth, bij de zevende editie van het toernooi om de Champions Trophy, verspeelde Nederland in de slotfase teveel punten door te drastisch naar voren te stormen. In Karachi wil Van Heumen daar paal en perk aan stellen. Het motto van zijn team is „niet afgaan". Tegen de Britten leverde die voorgeschre ven instelling zowaar iets te veel op. Tegen Pakistan dus niet, maar het gevolg was wel een vervelende wedstrijd en tal van sombere voor spellingen voor de toekomst. In de eerste helft, toen de krach ten nog niet waren gesloopt door het vele aangenomen werk, zag het ernaar uit dat de Nederlanders nog wel mochten gokken op een uitval en enkele kansjes. De ploeg speel de, gesterkt door twee winstpun ten, gedisciplineerd en de spelers schoven elkaar rustig de bal toe. Omdat de aanvallers zich echter nauwelijks van de vaste plaats los weekten, hielden alle goede bedoe lingen net over de middellijn op. Van Grimbergen werd nog wel naar het centrum van de aanval ge stuurd en Parleviiet op rechts te genover de half zo hoge Naeem ge posteerd, wezenlijk veranderde er niets. Bij deze taktiek van Van Heu men kan het zelfs spijtig heten, dat scheidsrechter Lopez uit Argenti nië heel correct in de negentiende minuut de voordeelregel toepaste, toen de begeerde en veel geoefen de strafcorner op zijn plaats was. Van Grimbergen sloeg echter recht vooruit tegen de beenbeschermers van doelman Moin. Het zou eigen lijk de enige serieuze mogelijkheid óp een doelpunt blijven, op een Nederlandse treffer wel te ver staan, want met enig geluk (vyf strafhoekslagen) had Pakistan ge makkelijk aan de puntendeling kunnen ontsnappen. Dat het niet gebeurde, was te danken aan het attente ingrijpen van doelman Bos. Na rust bleef het beeld van een hardnekkig verdedigend Neder landse ploeg - het ene oog op de klok en het andere op de 0-0 - ver velender op het netvlies hangen. De middenvelders Bovelander, Hidde Kruize en Diepeveen be perkten zich alleen nog tot werken en breken. De keren dat een verre pass de voorhoede bereikte, waren zij er niet bij om steun te verlenen. „Zeven man hebben zich te pletter gelopen", orakelde Van Heumen na afloop. Die hebben twee wed strijden gespeeld. De aanval raakte daardoor geïsoleerd. Een echte ar- beidswedstryd. Ik ben tevreden met het resultaat".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13