After two weeks holiday in Ireland youH wishyotrtl booked for a month. Bejaardenhuizen Zuid-Holland verkeren niet in grote nood Op vakantie met examens in talen .Interview Extra steun voor 13 van bijna 170 tehuizen WOENSDAG 9 APRIL 1986 PAGINA 11 Een aantal bejaardenhui zen in Nederland zit flink in de financiële proble men. Dat is voornamelijk een gevolg van een trage, onoverzichtelijke en ta melijk ingewikkelde geld stroom. Ook in Zuid-Hol land zijn er problemen, maar die blijken niet zo groot als zij zich op het eerste gezicht lieten aan zien. Dat neemt niet weg dat ook in deze provincie DEN HAAG - Begin dit jaar stonden er bij het provinciehuis in Den Haag directies van zo'n 13 bejaardenhuizen op de stoep om dat er geldelijke problemen wa ren. Voor een aantal dreigde het bankroet als niet op heel korte termijn extra geld op tafel zou komen. De provincie stak enkele miljoenen guldens in die bejaar denoorden om ze draaiende te houden. een aantal bejaardenhui zen op zwart zaad zit. Nog niet zo heel lang ge leden luidde Boone, lid van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid- Holland. de noodklok voor de bejaardentehui zen. Inmiddels is de druk iets van de ketel en blijkt het allemaal mee te vallen. In een vergadering van provinciale staten enkele ARNHEM - De middelbare schoolexamens in de moderne vreemde talen (Frans, Duits, En gels en Spaans) worden de komen de jaren drastisch gewijzigd: ze gaan op vakantie. De verandering is dit jaar al merkbaar in de exa mens van het lager beroepsonder- wys en mavo. Een deel van de in middels overbekende meerkeuze vragen over teksten in de vreemde taal wordt vervangen door meer keuzevragen over stukjes tekst die een duidelijke boodschap hebben: advertenties, spoorboekjes, thea terprogramma's en dergelijke. Het probleem om daar snel de juiste in formatie uit te halen, kom je als je op vakantie bent dagelijks tegen. door Ben Rogmans "In het verleden werd. enigszins overdreven, gezegd dat de middel bare scholieren wel een boek uit het Frans konden vertalen, maar op vakantie in Parys niet in staat waren om in de winkel een tanden borstel te kopen", zegt drs. Ton Luijten van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) in Arnhem. "Daar komt nu verande ring in. Het aantal teksten met de gebruikelijke meerkeuzevragen wordt teruggebracht van vijf naar vier en in plaats daarvan komen er 'communicatieve items', zoals dat in examenjargon heet". 'Coco- items' is de afkorting die erbij hoort. Overeenkomstig het examenbe- leid van staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) zijn het 'gesloten vragen'. Bij open vragen mag de leerling zelf opschrijven wat hij of zij wil antwoorden, bij gesloten vragen worden er een paar ant woorden gegeven en moet de leer ling het beste antwoord aankrui sen. Het voordeel van gesloten vra gen is dat ze snel en objectief kun nen worden nagekeken. Taalfunctie Nieuw is dat de vragen in het Ne derlands worden gesteld en vóór de tekst staan afgedrukt. By de tra ditionele meerkeuzevragen moe ten de leerlingen eerst een tekst le zen en daarna vragen beantwoor den, in de nieuwe opzet is dat pre cies andersom. Luijten: "Met deze methode testen we hoe de leerlin gen zich in dagelijkse situaties in het buitenland zouden redden: hoe laat vertrekt de trein van Parijs naar Perpignan en waar moet ik overstappen? Wat wordt er in deze advertentie precies aangeboden? We leggen een grotere nadruk op de functie van taal. Dat is overi gens een proces dat al tien jaar aan de gang is%. we zyn op zeker mo ment ook overgestapt van literaire teksten naar kranteartikelen. De vragen worden in het Nederlands gesteld, omdat we ervan uit gaan dat iemand die twee weken op vakantie is in een vreemd land in het Nederlands blijft denken". Van de vijftig vragen by de mavo en lbo-examens in de moderne vreemde talen zullen er dit jaar tien 'coco-items' zyn. Afhankelijk van de ervaringen daarmee wordt dat aantal al of niet uitgebreid en inge voerd in de havo- en vwo-examens. Nederlands Meer nadruk op het gebruik van taal in de praktijk: dat is ook de achtergrond van veranderingen in het examen Nederlands van dit jaar. Tot nu toe bestond het onder deel schrijfvaardigheid voor het mavo louter uit het schryven van een opstel over opgegeven onder werpen. Luijten: "We hebben dit jaar voor het eerst voor het lbo en mavo een zogeheten 'functionele schrijfopdracht'. De leerlingen krygen bijvoorbeeld de opdracht om een formulier in te vullen, een stuKje voor de schoolkrant te schryven of een envelop te adres seren. In tegenstelling tot het schryven van een opstel zijn dat de zaken waarmee ze in de toekomst vaak in aanraking zullen komen". Deze verandering is doorgevoerd omdat het lbo en mavo voor een aantal vakken hetzelfde examen krijgen. Het lbo had bij Nederlands nog geen schrijfopdracht en de do centen in het lager beroepsonder wijs verwachtten weinig heil van een opstel-examen. Daarom krijgt het lbo dit jaar 'functionele schrij fopdrachten'. De mavo-leerlingen kunnen kiezen: of ze doen aan het nieuwe examen mee of ze schrij ven het 'oude vertrouwde' opstel. De examenperiode begint dit jaar op maandag 21 april om negen uur 's ochtends met het vak Neder lands voor lbo, mavo en vwo en met handelswetenschappen en recht voor het h&vo. Alleen een deel van de lbo'ers heeft de week daarvóór al machineschrijven ge daan. Op maandag 12 mei worden de laatste examens afgenomen: Russisch voor het havo en vwo. De tweede examenperiode loopt van 3 juni tot 18 juni en de derde van 14 november tot 28 november. -Er doen dit jaar 250.000 leerlingen ein dexamen en dat zijn er 10.000 min der dan vorig jaar. Het effect van de daling van de leerlingenaantal- len begint merkbaar te worden. Wd*r<» <te fi ille bedroef.17 i mmitei» i i t>«»> dure maar vei i ct*rd«r naar hui» i iH'.t jammer «lat h vetvakantie féhtd. dan in de bedoeIn<j I««i< in vakantie al voorbij ia Advrrtuemrnt Een 'coco-item' bij het examen Engels op lbo/mavo-niveau, (illustratie gpdi door Henk van der Post Volgens Meijs van de provin cie Zuid-Holland was dat voor Boone aanleiding om de noodklok te luiden. Omdat begin dit jaar over de meeste bejaar denhuizen nog geen gegevens binnen waren, vreesde de pro vincie dat nog veel meer van de bijna 170 bejaardenoorden zou den aankloppen voor extra geld. Nu steeds meer gegevens bin nendruppelen, blijkt het aantal verzoeken om geldsteun 'mee te vallen'. Dat er een klein beetje paniek uitbrak, vindt zijn oorzaak in een nieuwe wijze van financieren van bejaardenoorden. Tot 1985 was er een grote rol weggelegd voor de gemeenten en indirect ook voor het rijk. Vermogende mensen moeten een bijdrage be talen aan het bejaardenhuis die wordt vastgesteld en geïnd door de gemeente. Wie onvermogend is kan een beroep doen op de bij stand waarvan de uitvoering ook in handen is van de gemeente, maar waarvoor het geld „wordt betaald door de rijksoverheid. Sinds 1985 worden bejaarden niet meer door de bijstand be taald. De rijksoverheid vindt dat te ondoorzichtig. Het is niet goed te voorzien hoe vaak er een be roep wordt gedaan op de bij stand en hoeveel geld er dus pre cies uitgaat. Omdat de overheid de uitgaven wil beheersen is voor een andere manier van sub sidiëren gekozen. Nu moet de provincie het geld doorsluizen naar de -bejaardenhuizen. Maar in tegenstelling tot voorgaande jaren is een limiet ingebouwd. "De provincie krijgt een vastge steld bedrag en meer niet. Toen bejaarden nog via de bijstand werden betaald was die grens er niet. Over 1985 en 1986 heeft de rijk wat Zuid-Holland betreft al leen al ongeveer 30'miljoen gul den minder gegeven dan oor spronkelijk was geraamd", aldus het hoofd ouderenbeleid van de provincie. Traag Bij de bepaling van de hoogte van de bijdragen aan bejaarden huizen is in 1985 uitgegaan van gegevens van de rijksoverheid van het jaar daarvoor. Aan de hand van de eigen bijdragen van bejaarden is bepaald hoe hoog de uiteindelijke 'rijksbijdrage' is. Natuurlijk wordt ook rekening gehouden met de begrotingen die de bejaardencentra jaarlijks indienen en of de kosten niet te veel uit de pas lopen met het jaar daarvoor. Omdat een aantal bejaarden huizen begin dit jaar in de pro blemen kwam, leek het erop dat de eigen bijdragen van vermo gende ouderen veel lager waren geweest dan verwacht. Met ande re woorden: het vermoeden be stond dat de gegevens zoals die Klacht tegen Wiersinga (Leiden) niet in synode De kerkeraad van Leiden is de eerste instantie waar klachten te gen de Leidse studentenpredi kant dr. H. Wiersinga moeten worden ingediend. Dat heeft de gereformeerde synode gisteren in Lunteren vastgesteld. De synode veroordeelde in 1976 de 'verzoeningsleer' van Wiersinga als "ontoelaatbaar te kort doen aan of weerspreken van een wezenlijk bestanddeel van het belijden der kerk". Giste ren had de synode een klacht van de classis (regionale kerkverga dering) Harderwijk op tafel dat de Leidse predikant zijn opvat tingen blijft propageren. Deze classis heeft weinig vertrouwen in de werkwijze van de Leidse kerkeraad, die het gesprek met Wiersinga heeft gedelegeerd aan de kring van Leidse gerefor meerde predikanten. De synode meende, dat zij de door het ministerie werden ge hanteerd als uitgangspunt voor de financiële steun niet juist wa ren. Vandaar dat de provincie vroegtijdig alarm sloeg. Nog steeds zijn niet alle gege vens binnen over de stand van zaken bij bejaardenhuizen in Zuid-Holland. Daaraan hebben de bejaardenhuizen in de regel geen schuld. Om een goed oor deel te kunnen vormen, wil de provincie op korte termijn be schikken over de noodzakelijke gegevens om de financiële nood van bejaardenhuizen precies in kaart te kunnen brengen. Daar toe heeft de provincie, gesteund door verschillende organisaties, een beroep op de gemeenten ge daan om zo snel mogelijk op te geven hoe hoog de eigen bijdra gen van bejaarden zijn geweest in 1985. Volgens Meijs komen die gege vens te traag boven tafel. Hij. vindt dat niet zo heel verwonder- klacht van Harderwijk nu niet hoeft te bespreken. Als deze clas sis denkt, dat de Leidse kerke raad niet of onvoldoende op haar bezwaren ingaat, kan zij dit langs kerkordelijke weg aan de orde stellen, dus contact opnemen met de classis Leiden. Pas in laatste instantie kan ze met een bezwaarschrift bij de synode ko men. De synode verwierp met slechts acht stemmen vóór een amendement van ds. D. Mink uit Arnemuiden, die de Leidse ker keraad wilde dwingen zelf het gesprek met Wiersinga te voeren en dat niet over te laten aan een kring predikanten. De gereformeerde synode liet zich gisteren uit over het lid maatschap van kerkleden van een anti-militaristische organisa tie. Zij concludeerde, dat het be sluit van 1936, waarbij het anti- militarisme werd veroordeeld, niet voldoende grond meer biedt om het lidmaatschap van zo'n or ganisatie nii af te keuren. Huidi ge anti-militaristische stromin gen moeten worden beoordeeld in het licht van de tegenwoordi ge opvattingen binnen de kerk over het vraagstuk van oorlog en vrede. weken geleden liet Boone zich dan ook genuanceer der uit over de problemen van bejaardenoorden. In zijn algemeenheid geldt dat bejaardenverzor gingstehuizen dit en vorig jaar wederom hebben moeten inleveren. Omge slagen per tehuis gaat het niet om grote bedragen, maar het is opgeteld bij de verschillende andere klei- lijk, want de gemeenten hebben eigenlijk geen baat bij die activi teit. "Ze moeten de hoogte van de eigen bijdrage vaststellen en ook incasseren om die vervol gens door te sluizen naar het be treffende bejaardenhuis. Omdat gemeenten er niet echt een be lang bij hebben, zakt zo'n activi teit al snel onder het aandachts niveau. Dat leidt tot vertragingen en daardaar weten we nu nog steeds niet hoe de bejaardenhui zen in 1985 hebben geboerd. W$lk tehuis heeft geld over en welk huis geld tekort?" Tekort De provincie is er geen voor stander van dat de gemeenten zich met het incasseren en door sluizen van de eigen bijdrage van bejaarden bezighouden. Zij zou liever zien dat dat werk in han den kwam van de raden van ar- In 1972 sprak de synode uit, dat de plaatselijke kerken in hun pastorale werk rekening moeten houden met verschillende visies inzake het oorlogsvraagstuk. Volgens de synodecommissie die de bespreking van gisteren had voorbereid is deze uitspraak een duidelijke vervanging van het besluit van 1936. Dat besluit hoeft dan ook niet formeel te worden ingetrokken. De uitspraak van 1936 werd weer actueel toen een kerklid uit Ede in een bezwaarschrift daar naar had verwezen. Studiesecretaris dr. H. B. Weijland van de gereformeerde synodecommissie 'oecumene binnenland' deelde gisteren op de synodevergadering in Lunte ren mee, dat de commissie dit najaar een rapport zal uitgeven over de verhouding van de Gere formeerde Kerken met de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit en de Remonstrantse Broeder schap. Synodevoorzitter dr. H. J. Kouwenhoven ging bij het punt 'oecumene binnenland' nog even in op het recente protestantse be zoek aan het Vaticaan. Naar zijn niere en grotere bezuini gingen weer een hobbel die moet worden geno men. Met name de perso neelsvoorziening is aardig in het gedrang gekomen. De bezettingsgraad dreigt onder de 95 procent te duikelen. En dat betekent dat er vaak geen vervan gers kunnen worden inge zet in geval van ziekte. Va catures blijven soms be- beid in samenwerking met de so ciale verzekeringsbanken. Dat de bejaardencentra zich niet zelf bezighouden met het beoordelen van de eigen bijdrage houdt ver band met de privacy. Het bloot leggen van de financiële situatie van bejaarden is een zaak die een belanghebbende organisaties niet aangaat. Hoewel er aanvankelijk vanuit werd gegaan dat er weieens een tekort van 10 procent zou kun nen ontstaan, blijkt nu dat de eerder genoemde 13 bejaarden huizen uitzonderingen waren. "Er zijn ook bejaardencentra waar flink wat geld is overgehou den. Dat wordt in de loop van het jaar via de subsidies wel weer glad gestreken. Ik schat dat het uiteindelijk tekort op 1 a 2 pro cent komt te liggen. Dat is in gul dens uitgedrukt geen groot be drag. Ik schat dat het in Zuid- Holland om een bedrag van 20.000 gulden per bejaardenhuis mening is na deze Rome-reis het klimaat tussen de Rooms-Katho- lieke Kerk en de protestantse kerken in Nederland 'ongetwij feld verbeterd'. "Er is in de Rooms-Katholieke Kerk open heid voor onze vragen. Dat geeft perspectief voor de toekomst". Nadelig saldo. De rekening van het pausbezoek van Vorig jaar vertoont nog een nadelig sal do van f. 260.000, zo heeft de stichting Pausbezoek Nederland de bisschoppen laten weten. De werkelijke kosten waren f. 6.155.000. De bisschoppen zullen zich nog beraden over de defini tieve verrekening. Hervormde Kerk Het ledental van de Her vormde Kerk is in 1984 met 35.000 gedaald tot 2.675.000. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van het sociaal kerkelijk insti tuut Kaski op basis van gegevens uit tweederde van de 1355 plaat selijke gemeenten. Die daling komt vrijwel overeen met de achteruitgang in 1983 (40.000) Sinds 1976. toen er nog ruim 3 miljoen hervormden waren, daalt het hervormde ledental met ongeveer anderhalf procent. wust langer open staan om een geringe bezuini ging door te voeren. Ook wat andere voorzieningen betreft hebben bejaarden huizen al flink ingeleverd. Een interview met A.P. Meijs, hoofd van het bu reau ouderenbeleid van de provincie Zuid-Hol land. Hij laat zijn licht schijnen over de financiën van bejaardenoorden nu en in de komende jaren. gaat. Maar het is toch weer een bezuiniging, de zoveelste die op die manier toch even wordt door gedrukt. Een structurele bezuini ging ter grootte van dat bedrag betekent op jaarbasis toch een halve arbeidsplaats minder". Die 20.000 gulden is een ge middelde. Er van uitgaande dat een aantal bejaardenoorden geld 'heeft overgehouden, is bij een aantal andere huizen het tekort dus aanzienlijk groter. Daar komt ook nog bij dat de bejaar denhuizen die geld over hebben niet naar een tekort van 20.000 gulden kunnen worden gedrukt. Daarmee geeft Meijs maar aan dat een aantal centra wel dege lijk flink in de problemen kan komen. Nieuwbouw Het is dan ook niet voor niets dat provincies staan te springen om de gegevens van de gemeen ten. Pas als die bekend zijn, kan worden bekeken of bij het rijk voor meer geld moet worden ge pleit om een mogelijke scheve verhouding weer recht te trek ken. Want uit eigen beurs kan de provincie nauwelijks meer geld op tafel leggen. "Zuid-holland krijgt 300 miljoen gulden voor bejaardenhuizen. Het bedrag dat de provincie aan andere zaken kan uitgeven is ongeveer zo groot. Meer geld voor bejaarden, betekent onevenredige bezuini gingen op de vele andere taken van de provincie". Van dat bedrag van 300 mil joen blijft maar weinig over voor nieuwbouw en renovatie van be jaardenhuizen. "Een aantal men sen vindt dat op elke 100 inwo ners 8 plaatsen in een bejaarden huis beschikbaar moeten zijn. Wij gaan voorlopig uit van 7 pro cent. Voor de regio Leiden geldt dat het aantal plaatsen in bejaar denhuizen daarboven ligt. Een bejaardencentrum in Leiden- noord zit er dan ook voorlopig niet in. Het bestuur van Zuid- Holland heeft ërvoor gekozen eerst de gebieden te helpen waar het echt slecht gesteld is met het aantal bejaardenhuizen. Het motto is 'van zuid naar noord' en dus komen eerst de Zuidholland- kse eilanden aan de beurt". Het streven is erop gericht dat percentage van zeven procent in 1990 voor de hele provincie te be reiken. Zuid-Holland zit daar ge middeld enkele tienden onder. "De behoefte aan plaatsen in be jaardenhuizen neemt na het jaar 1990 zeer sterk toe. Dat houdt verband met de vergrijzing. In plaats van bezuinigingen is er juist meer geld nodig om het aan tal voorzieningen voor bejaarden uit te breiden. Ook in dat licht kunnen vraagtekens worden ge plaatst bij het zuinige beleid zo als dat nu door de regering wordt gevoerd". Ondanks de daling in 1984 tel de het Kaski in 1985 op twee zon dagen in maart en op Eerste Paasdag evenveel kerkgangers als in 1984. Ongeveer 19 procent van alle hervormden gaat regel matig naar de kerk. Dat is per zondag ruim een half miljoen. Friesland is het meest trouw in de kerkgang (25 procent), Drente het minst (nog geen 11). De daling wordt voornamelijk veroorzaakt door teruggang van de geboorten en kerkverlating. In 1984 lieten 25.000 mensen zich als lid uitschrijven (in 1983 was dat 37.000). Uit andere kerken gingen vorig jaar 3100 belijdende leden en 2900 doopleden naar de Hervormde Kerk over. Ruim 32 procent van deze kerk is belij dend lid, ruim 40 procent doop lid en 27 procent geboortelid. Het percentage vrouwen in kerkelijke functies stijgt. Dat staat nu op 25, devrouwelyke predikanten nog buiten be schouwing gelaten. In de 866 gemeenten die aan het onderzoek meededen waren* 8651 ouderlingen in dienst. In die sector bestonden 1160 vacatures. Het tekort bij de diakenen was minder: 396 vacatures op 5335 dienstdoende diakenen. Nog een cijfer: de meeste inter kerkelijke huwelijken waren met gereformeerden (ruim 70 pro cent). Dr. Linnemann op bezoek. De Duitse theologe mevrouw dr. E. Linnemann (nu emeritus) komt deze maand naar Neder land voor gesprekken met en le zingen voor theologen en studen ten in de theologie. Op maandag 14 april om 4 uur is zij bij studen ten in het Hooglandse Huys (Mo-, riaansteeg) in Leiden en om 8 uur in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam, op dinsdag 15 april om 2 uur in het theologisch instituut in Nij megen en op woensdag 16 april om 3 uur bij de Utrechtse univer siteit (zaal 109 van het gebouw Transitorium II). Aan één of twee andere bijeenkomsten wordt nog gewerkt. Mevrouw Linnemann, die Nieuwe Testament doceerde in Braunschweig en Marburg, was eerst de historisch-kritische rich ting in de theologie toegedaan, maar neemt daar nu afstand van. Zelf zegt zy ervan, dat ze door een nieuw gevonden geloof een heel andere kijk heeft gekregen op de totstandkoming van de Heilige Schrift. Gevolg was, dat zij haar vroegere boeken, bro chures en artikelen herriep. Een comité uit evangelische en reformatorische kring heeft de toernee van mevrouw Linne mann aan ons land voorbereid. Hervormde Kerk: beroepen te Velp G. Tighelaar Dubbeldam. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Berkel-Bergschenhoek kandidaat B. van Viegen Amster dam. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Puttershoek R. Boogaard Leiden, voor Leer dam J Karens Opheusden. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Leeuwarden J Wouda Balk-Woudsend. De zorg voor bejaarden komt steeds meer onder druk te staan. (foto Dirk Ketting!

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11