Boycot nabij van Italiaanse wijnen J0J0KAD0 BIJTEXAGO Olieprijs zit Damrak dwars Vrede lijkt nabij in het wegvervoer Industriebond teveel mannenclub Aantal doden opnieuw gestegen Pakhoed kraakt 'oorlog' tussen grote zeehavens TEXACO GEEFT STERRENKRACHT Ontslag uit angst: geen recht op ww Sociaal ZATERDAG 5 APRIL 1986 PAGINA 9 BERN (AP/ANP/GPD) - Het Italiaanse wijnschandaal heeft opnieuw drie slachtoffers geëist en breidt zich uit tot over de landsgrenzen. In de Westduitse Bondsdag is opge roepen tot een voorlopig verbod op de invoer van alle Italiaanse wijn, nadat Zwitserse autoriteiten gisteren bij de grens met Italië 40.000 liter Italiaanse rode wijn geconfis- ceerd die vergiftigd is met methylalcohol. Het betrof flessen Barbera uit Pie- monte, het merk dat in Italië de eerste slachtoffers eiste. Het aantal doden is inmiddels gestegen tot 19. Ongeveer 50 anderen moesten wor den opgenomen. Voor sommigen dreigt blindheid. In het Italiaanse parlement is al het aftreden geëist van de ministers Degan (gezond heid) en Pandolfi (landbouw). Pas gisteren - zeventien dagen na ontdekking van het schandaal - werd een lijst met 31 verdachte wij nen gepubliceerd. Minister Costan- te Degan verklaarde dat er onvol doende personeel beschikbaar is voor de controle op wijn. De rege ring wordt ook verweten het ille gaal gebruik van metylalcohol zelf te hebben bevorderd door twee jaar geleden de belasting op dit produkt drastisch te verlagen en de fiscale controle op de handel in metylalcohol op te heffen. Het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten heeft tot nu toe geen methanol aangetroffen in Italiaanse wijn in ons land. In Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland is deze stof wel gevon den, zo is bekend gemaakt door de Europese Commissie in Brussel. De wijnen in kwestie bevatten on toelaatbare hoeveelheden methy lalcohol (spiritus), een vloeistof die normaliter in percentages tot 0,25 in wijn voorkomt. Bij de vergiftig de wijnflessen is sprake van hoe veelheden van 8 tot 12 procent. ROTTERDAM (GPD) - De directie van het Rotterdamse Pakhoed concern is allerminst te spreken over de concurrentieslag die de zeehavens in ons land met elkaar leveren. Volgens de top van het op slag- en transportbedrijf proberen andere havens regelmatig lading af te snoepen van Rotterdam door met extreem lage tarieven te on- derbieden. Directeur H. P. H. Crijns: „In de containeroverslag is Rotterdam een van de goedkoopste havens ter wereld. Het gebeurt er tien keer voordeliger dan in de Verenigde Staten. Zelfs lage-lonenhavens als Hongkong en Singapore kan het verslaan. Toch verliest Rotterdam lading aan omliggende havens. Die proberen ook een beetje grote ha ven te spelen", aldus Crijns. Via z'n dochteronderneming Multi Terminals Waalhaven heeft Pakhoed hierdoor in de toch al slinkende stukgoedsector een gro te klant zien wegvallen. Crijns noemde geen naam of plaats, maar doelde hiermee op het verlies van een groot houtpakket aan de haven van Vlissingen. „Het is triest te moeten constateren dat een semi- overheidsbedrijf in een andere Ne derlandse haven bereid bleek onze offerte aan de betrefffende klant zwaar te onderbieden". Crijns vindt het eveneens ver werpelijk dat havens in ons land met veel overheidsgeld worden uitgebreid of gemoderniseerd waarmee een grote overcapaciteit in de hand wordt gewerkt. Volgens Crijns zijn er op korte termijn bin dende afspraken nodig tussen alle betrokkenen om het gevaar van de overcapaciteit af te wenden. „Een .gezonde bedrijfstak wordt anders een utopie", aldus Crijns. Het Pakhoed-concern zich de ko mende jaren geheel gaan toeleggen op drie kern-activiteiten: de olie opslag in Europa, die van chemi sche produkten in de VS en het wereldwijde transport via de lucht vrachtdochter Pandair. Juist die laatste heeft het concern het afge lopen jaar een grote strop in de VS opgeleverd van f 16 miljoen. Hier door zakte de nettowinst van het concern van f 36,2 miljoen in 1984 tot f 28,1 miljoen in het afgelopen jaar. Pakhoed houdt er echter reke ning mee dat deze sector over een jaar winst gaat opleveren. De ver liezen in het luchttransport kwa men tot stand omdat de organisatie in de Verenigde Staten niet bere kend was op de zeer snelle groei. Door de lage olieprijs zijn alle tanks van het concern in het Rot terdamse havengebied tot de rand met olie gevuld. Het bedrijf heeft zelfs tanks ingehuurd om klanten aan opslagcapacitiet te helpen. In Singapore heeft Pakhoed vorig jaar een belang genomen in een grote mammoettanker van 315.000 ton die daar als 'drijvende voor raad' dienst doet. De methylalcohol wordt toege voegd om het alcoholgehalte van de wijn op te voeren. De Italiaanse politie heeft tot dusver zes arresta ties verricht in verband met het wijnschandaal. Tussen december 1985 en maart 1986 is 2.600 hektoli- ter methyl alcohol geleverd aan wijnboeren, een hoeveelheid die voldoende is om meer dan 10.000 ton wijn te vergiftigen. Gebleken is dat bij de leverantie valse papieren zijn gebruikt. Italië begint zich intussen zorgen te maken over de gevolgen van het schandaal voor de wijnexport. De binnenlandse verkoop van wijn is vooral in het noorden, waar alle sterfgevallen zich hebben voorge daan, reeds als een baksteen ge zakt. De regering heeft de Europe se Commissie in Brussel onmid dellijk op de hoogte gesteld van de regeringsbeslissing, dat voortaan alle voor export bestemde wijnen vergezeld zullen gaan van een keu ringscertificaat, zodat de buiten landse consument er verzekerd van kan zijn, dat hem zuivere wijn geschonken wordt. In West-Duitsland heeft Egon Susset, voedingswarendeskundige van de grootste regeringspartij CDU, vandaag echter gepleit voor een volledige invoerstop op Ita liaanse wijnen. De Westduitse douane heeft al een konvooi Ita liaanse vrachtwagens met wijn te gengehouden ondanks de bijge voegde garantiebewijzen van het Italiaanse ministerie van land bouw. Tot nu toe is in de bondsre publiek alleen gif aangetroffen in goedkope Italiaanse wijnen, gebot teld in anderhalf- en twee-literfles sen. AMSTERDAM - Taxichauffeurs in Amsterdam hebben gistermiddag de straten in de omgeving van de Dam geblokkeerd uit protest tegen de nieuwe rooster-indeling. De chauffeurs klagen al enige tijd over de werktijden. Maandag zal worden besloten over de nieuwe indeling. (f0to anpi Kinderarbeid wijd verspreid BRUSSEL (AP) - In de Derde Wereldlanden, maar ook in de geïndustrialiseerde landen, komt kinderarbeid nog veel vuldig voor. Zeker 145 miljoen kinderen zijn in deze landen in het arbeidsproces opgenomen, maar het fenomeen kinderar beid blijft verborgen achter „een muur van stilte". In India alleen al werken meer dan 15 miljoen van de 230 miljoen kinderen. Maar ook de Verenigde Staten bijvoorbeeld voorzien naar schatting 800.000 kinderen in hun levensonder houd door te helpen bij het bin nenhalen van de oogst. Dit staat in een rapport dat is gepu bliceerd door de grootste 'vrije' vakbondsorganisatie, de ICF- TU. Het stelt dat kinderarbeid be halve de gezondheid van de kinderen ook de ontwikke lingslanden schaadt. „Door te vroeg met werken te beginnen, vernietigen de kinderen hun kansen om energieke, gezonde werkers te worden. Geen ont wikkelingsland kan groeien zonder energieke en gezonde arbeidskrachten". RIJSWIJK (ANP) - Er ligt een nieuwe cao-voorstel voor het wegvervoer, dat zowel volgens de vervoersbonden als de werkgevers een redelijk uit gangspunt vormt voor het hervatten van de onderhandelingen. De werk gevers in het beroepsgoederenvervoer (70.000 werknemers) vinden het echter een „bijna onoverkomelijk probleem" om een cao voor de duur van een jaar af te sluiten, zoals een bemiddelingscommissie heeft voorge steld. Werkgeverswoordvoerder W. Belksma wees er in een reactie op de voorstellen op, dat als er een akkoord komt, het wel oktober zal worden voordat de zaak volledig is afgerond. „En dan zouden we zeker weer het hele circus moeten optuigen voor de cao 1987", aldus Belksma. In decem ber vorig jaar liepen de emoties hoog op, toen de Vervoersbond FNV dor middel van blokkades een beter cao-resultaat trachtten af te dwingen. Kritiek hebben de werkgevers ook op het ontbreken van een voorstel van de commissie over dubbele bemanningen op vrachtwagens, in het kader van de werkgelegenheid. Verder verwacht Belksma problemen bij zijn achterban met het advies om de rust- en pauzetijden van de chauf feurs in de cao vast te leggen. Niettemin vindt hij dat uit het advies van de bemiddelingscommissie in het algemeen meer waardering doorklinkt voor de werkgeversstandpunten dan voor die van de vervoersbonden. Het voorstel om de werknemers meer vrije weekeinden te gunnen lijkt hem niet onredelijk. Al met al schat hij de kans op een cao-akkoord nu hoger dan twee maanden geleden. Voor de vervoersbond FNV bieden de voorstellen van de bemiddelingscommissie voldoende basis om de cao onderhandelingen te hervatten. Die voorstellen omvatten in hoofdzaak een loonsverhoging van twee procent, om de drie weken een vrij weekeinde en handhaving van de huidige vergoedingen voor werken op zaterdag en zondag. De bonden wilden aanvankelijk meer geld zien bij overwerk, maar dat bleek juist het belangrijkste aanleiding voor het stuklopen van de onderhandelingen. Paulien van der Linden wil hogerop bij FNV ADVERTENTIE Wessanen Het Amstelveense voedingscon cern Wessanen wordt in mei geno teerd aan de effectenbeurzen van Genève, Zürich en Bazel. Be stuursvoorzitter G.H. van Driel zei dat gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1985. Wessa nen staat al genoteerd in Amster dam en Londen. Wessanen wil groeien in Nederland en in de Ver enigde Staten, waar Wessanen pro dukten als kaas, yochurt en ijs pro duceert en verkoopt, maar heeft ook het oog laten vallen op het Ver re Oosten en Brazilië. JOJOËN IS DE NIEUWE RAGE! SPAAR NU VOOR 'N JOJO MET STERREN KRACHT. Voor 20 Sterzegels neemt u al zo'n i leuke jojo mee naar huis (winkel- p waarde f4,-). En dat gaat heel snel, want bij elke 5 liter Vbenzine, 10 liter diesel of LPG en iedere liter Texaco motorolie krijgt u al een zegel. Wilt u geen jojo, dan levert een volle spaar kaart f 2,- kontant op. Texaco jojo alleen bij de stations met de aktieposter en zolang de voorraad strekt. UTRECHT (ANP) - „Op grond van mijn ervaringen als algemeen be stuurder en de gerezen conflictsi tuatie rond Akzo constateer ik hoe controversieel en geïsoleerd de po sitie van vrouwen juist bij de In dustriebond is. Men is extra kri tisch, er zijn eerder twijfels als het VTOUWCn om een vrouw gaat." gesteld voor A. van der Veen. Half mei moet de bondsraad van de In dustriebond FNV die keuze ma ken. Dit stelt Paulien van der Linden (43), sinds 1 januari landelijk be stuurder van de Industriebond FNV naar aanleiding van de recen te ontwikkelingen rond haar posi tie bij de bond. Van der Linden - de eerste vrouw met een zo hoge posi tie in de Industriebond - vindt dat de wijze waarop zij door het bonds- bestuur bij de cao-onderhandelin gen bij Akzo aan de kant is gescho ven „wat twijfelwekt over de zorg vuldigheid". Het bondsbestuur besloot haar te vervangen door cao-coördinator Schermer omdat zij te star aan de invoering van een 36-urige werk week zou willen vasthouden. Op grond van deze gang van zaken heeft zij gisteren besloten om haar taak als landelijk bestuurder in de chemie neer te leggen en op jacht te gaan naar een plaats als pen ningmeester in datzelfde hoofdbe stuur dat haar opzij zette, nu zij door leden van Akzo Zoutchemie in Hengelo als tegenkandidaat is „De betreffende positie in het bondsbestuur maakt het mogelijk om de belangen van vrouwen in de bond te blijven behartigen. De op vattingen die ik heb over het beleid met betrekking tot bijvoorbeeld ar beidstijdverkorting kan ik in zo'n minder controversiële functie als penningmeester beter laten door klinken in het bondsbeleid. Als een vrouw beleidsmaker is heeft dat meer uitstraling op de hele or ganisatie". De industriebondbestuurster stelt dat haar „starre" houding wat betreft invoering van een kortere werkweek, die tot de ongebruike lijke wissel in de FNV-onderhan- delingsdelegatie bij Akzo leidde, ook te maken heeft met het behar tigen van de belangen van vrou wen in de industrie. „Zonder een duidelijke invoering van de 36 uur blijven er te weinig banen. Dat treft voor een groot deel ook vrou wen, die wel aan de slag willen, maar geen kans krijgen". Voorzitter D. Visser van de In dustriebond FNV reageerde gister avond verrast op de mededeling dat Van der Linden haar takenpak ket heeft neergelegd. Hij ontkent dat het terugtrekken van de be stuurster uit de onderhandelingen bij Akzo iets met verschillen in op vatting over de 36 uur te maken heeft. „We hebben moeten ingrij pen omdat haar wijze van omgang met vooral kaderleden, maar voor een deel ook bezoldigde bestuur ders niet langer tot een behoorlijk resultaat kon leiden. Dat heeft niets met beleidsmatige verschil len van opvatting of met het vrouw-zijn te maken". Van der Linden is van mening dat haar gedwongen terugtreden wel degelijk te maken had met ver schillen van inzicht over de inhoud van het atv-beleid. Zij erkent dat er vanuit het bestuur van de centrale kadergroep van Akzo kritiek is geuit. Maar het was volgens haar nooit hun bedoeling geweest om daarmee te bereiken dat zij tijdens de onderhandelingen zou worden vervangen. „Dat is een beoorde lingsfout van het bestuur geweest, en die verwijst nu achteraf door naar het kaderbestuur. Bovendien heb ik van onze fractie in de cen trale ondernemingsraad van Akzo in reactie op die kritiek juist steun gehad". Prijzen De prijzen in ons land zijn tussen half februari en half maart met 0,1 procent gestegen. Duurder werden kleding en schoeisel. Goedkoper werden vooral benzine en de tarie ven voor elektriciteit, maar ook margarine, diesel- en huisbrando lie. Het tempo van de inflatie (wat in december de prijsstijging over het gehele jaar weergeeft) ligt nu op 1,9 procent. DHL De koeriersorganisatie DHL heeft haar netwerk uitgebreid met een dienst naar de DDR. Daarmee is ook het Oostblok volledig voor DHL 'ontsloten'. Joegoslavië was in 1983 het eerste Oosteuropese land, waar de koerier zich toegang verschafte. Nederland kent sinds 1975 negen vestigingen van DHL, waarvan het hoofdkantoor is ge vestigd in Zoeterwoude. In het eerste kwartaal van 198C heeft de algemene hausse in het internationale effectenbeurswe zen zich onverminderd weten te handhaven. Op de meeste grote nationale beurzen werden talrij ke malen pas verworven histori sche topstanden door nieuwe overtroffen en bleven records aan de lopende band sneuvelen. Ook Amsterdam deed daar aan door C. Wagenaar mee. Maar met uitzondering van enkele groepen konden hier de in januari aangeslagen histori sche toppen nadien niet meer door nieuwe worden vervangen. Alleen de vijf internationals wisten in maart een nieuwe top te bereiken evenals de index voor scheep- en luchtvaartfond- sen. Voor de andere groepen en dus voor het gros van de lokale markt deed zich vooral in februa ri een scherpe reactie voor die in maart weliswaar belangrijk werd afgeslepen maar toch niet geheel kon worden weggewerkt. Maar de ondertoon bleef toch overwe gend positief en de koersschade per saldo beperkt. Wat ons hier te lande dwars zat - en eigenlijk nog steeds zit - zijn een paar onzekerheden over ont wikkelingen die elders juist opti mistisch worden beoordeeld. Het begon eigenlijk al in januari met de pijlsnelle daling van de olieprijzen, waaraan ook de prijs van ons voor 's rijksbegroting zo belangrijke aardgas gekoppeld Luidruchtig Enkele paniekvergaderingen van het kabinet over deze kwes tie en het nogal luidruchtig aan de bel trekken daarover door premier Lubbers trokken ook in het buitenland veel aandacht. De door minister Ruding daarbij ge noemde extra tekorten van 10 miljard gulden deden dat niet minder. De portemonnee van de buitenlandse beleggers bleef voor onze effecten gesloten en het werd tijdelijk in februari even stil op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Twee feiten doorbraken deze 'boycot' van de buitenlandse be leggers: de nog altijd teruglopen de inflatie en het volgen van de in West-Duitsland doorgevoerde discontoverlaging. Beide werden gezien als een soort geruststel ling dat het allemaal wel niet zo'n vaart zal lopen voor ons land met de nieuwe oliecrisis. Er was in ternationaal enige bezorgdheid ontstaan over onze gulden door de dalende aardgasbaten. En dat zou dan een bedreiging kunnen worden voor het renteniveau in ons land. Toch blijft Amsterdam met zijn effectenbeurs met het olie- probleem kampen ook al lijkt dat nu enigszins te zijn verdrongen. Want voorlopig staat de andere grote onzekerheid centraal: de uitslag van de naderende parle mentsverkiezingen. Toch is het nog maar de vraag of een andere kabinetskleur veel zal kunnen veranderen. Natuurlijk zullen ook voor het bedrijfsleven de accenten wor den verlegd maar dat gebeurt ook als de huidige coalitie aan blijft. Premier Lubbers wees daar al op want het extra gat van 10 miljard gulden zal volgend jaar gedicht moeten worden. Veel van de sinds 1982 doorge voerde kostenverlichtingen voor het bedrijfsleven kunnen daarbij worden teruggedraaid. De kos tenbesparingen die nu voort vloeien uit de sterk verlaagde energieprijzen en die in de mil jarden guldens lopen, kunnen dat proces vergemakkelijken. Bloei Bovendien vormt Nederland maar een klein deel van de rijke industrielanden waarvan wordt aangenomen dat zij een periode van grote economische bloei voor de boeg hebben. Met dit perspectief voor ogen beleggen talrijke kleine maar vooral ook grote en zeer kapitaalkrachtige beleggers thans koortsachtig op allerlei effectenbeurzen. Nu de resultaten over 1985 be kend worden blijken ook in het tweede halfjaar vele toch al hooggestemde verwachtingen nog behoorlijk te zijn overtrof fen. Een aantal wereldconcerns die door hun over alle wereldde len gespreide belangen de we reldconjunctuur direct registre ren ontvingen juist in het vierde kwartaal een flinke opkikker (Unilever, Philips). Dat verleent zeer hoopvolle perspectieven voor 1986. Sociaal is een nieuwe, tweeweke lijkse rubriek over de - soms won derlijke - lotgevallen van mensen die een beroep doen op het Neder landse stelsel van uitkeringen. Volgende week begint op deze plaats een soortgelijke rubriek over belastingzaken. f Het was waarschijnlijk allemaal heel anders gelopen, wanneer hij die zondag een lange wandeling had gemaakt. Maar de vrachtwa genchauffeur zat thuis, hoorde dus de telefoon rinkelen, en nam die niets vermoedend op. Het was het bedrijf, en de boodschap was kort: „Vannacht moet je naar Frank rijk". Dat had hij geweigerd. De maandag daarop was B. ge woon naar z'n werk gegaan, waar de eerste ontmoeting met de direc teur op de voorspelbare knetteren de ruzie was uitgedraaid. Ze had den in het jaartje dat B. nu bij het bedrijf werkte wel vaker een me ningsverschil gehad, maar dit keer ging het er wat steviger aan toe. De directeur was nog kwaad over het telefoongesprek van de avond ervoor, en had hem voor de voeten geworpen dat een beetje chauffeur er geen punt van maakte wanneer hij eens een keer 's nachts voor een lange rit moest vertrek ken. Hij was op zijn beurt ook weer nijdig geworden. Er vielen harde woorden. En in het heetst van de strijd had B. een paar forse klap pen moeten incasseren. Hoofdpijn Een paar uur stond hij voor de balie van de gemeentepolitie. Nog trillend van woede maakte hij er een klacht wegens mishandeling van, die door de dienstdoende agent nauwgezet werd geregi streerd. Snij wonden aan lippen en neus, verschillende kneuzingen en een opkomende hoofdpijn vormden de stille getuigen van het treffen. Na het bezoek aan de politie meld de B. zich ziek. De hoofdpijn was gebleven. We kenlang bonzende koppijn. De pijnstillers hielpen nauwelijks, en van rustig in bed liggen zakte de pijn ook niet. Integendeel; hij kon nauwelijks in slaap komen, en lag 's nachts soms uren naar het pla fond te staren. Een maand later werd B. her steld verklaard. Na het gesprek met de controle-arts van de bedrijfsver eniging moest hij wel een paar keer slikken. Veel zin om aan het werk te gaan had hij niet, en het vooruit zicht om de directeur onder ogen te komen was ook allerminst aanlok kelijk. Toch pakte B. die donder dag de telefoon, belde het bedrijf, en meldde dat hij volgende week maandag weer zou beginnen. Welke rit hij zou krijgen? Gee neen, zo liet de directeur snel we ten. Even zakelijk als koel werd hem meegedeeld dat zijn werk in het vervolg uit het poetsen en schu ren van het wagenpark zou be staan. Excuses voor de klappen miste B. volledig in de telefonische reactie van de directeur. Veel spijt had zijn baas kennelijk niet. Het idee dat hij over een paar da gen weer oog in oog zou staan met degene die hem mishandeld had, maakte B., zo zou hij later zeggen, angstig. Hij kon weer aan hef werk, maar vraag niet hoe. Echt welkom voelde hij zch niet, en garanties dat hij niet weer een paar klappen zou krijgen waren er niet. Angst Op vrijdag hakte B. de knoop door. Hij belde het bednjf nog maals, maar nu met de mededeling dat hij uit angst voor herhaling van het incident ontslag op staan de voet nam. De reactie van de di recteur was kort geweest: „aan vaard". Naar de bedrijfsvereni ging stuurde B. een briefje met het verzoek om een ww-uitkering. In het keurslijf van de wet en het juridisch jargon zien de feiten er anders uit. Er was, zo schreef de be drijfsvereniging, „onvoldoende aanleiding om ontslag op staande voet te nemen". De ontslagreden was „niet zo dringend dat u niet had kunnen wachten met ontslag name tot u ander werk had gevon den". Weg angsten, weg ruzies, weg recht op ww-uitkering. De Raad van Beroep in 's-Herto- genbosch stelde de bedrijfsvereni ging in het gelijk. Het maandje ziekte van B. was lang genoeg ge weest om „de gemoederen weer tot een bedaren" te brengen. De direc teur had weliswaar een slechte beurt gemaakt door B. te slaan en daar later geen excuses voor te ma ken, maar hij had B. toen die zich weer beter meldde met wéér be dreigd. Er was voor het overhaaste ontslag geen reden, en dus kon het niet met een ww-uitkering beloond worden. Bijna drie jaar zijn er sinds de vechtpartij verstreken wanneer de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, het hoogste gerechtshof in uitkeringskwesties, uitspraak doet in de zaak B. Het „onaanvaardba re van het gedrag van zijn werkge ver" is zo duidelijk, dat het er ei genlijk niet meer toe doet of B. rede nen had om bang te zijn voor her haling. De arbeidsverhoudingen zijn door de directeurs gedrag ver stoord. Het levert een ww-uitkering op. Alleen van de bij de politie ge deponeerde klacht wegens mishan deling is nooit meer wat vernomen. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9